N1. 1853. Boiidcrdog N°- 66. 2 Junij. Tl. ij.urt- 33 c$ Uitren en Stbmhüöttrattcn. £umtcnlanb$dtc &ijbutgctt. fömfctüattbdclic Stijbiufjcn. De Ilnrgemeestes* en WetLouders van de Gemeento Sint I.iiiii-ens c. a. maken bekenddat de liKKüSIS in die Gemeente dit jaar zal invallen op Vrijdag den 3 Junij aanstaandeen eindigen zal op Zetui-dag daaraanvolgende. Sint Laurens c. a., den 31 Mei 1353. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MELIS. De waarnemende Secretaris, A. A. SANDERS. De Koioaels belast met hot. beheer der Garnizoens- Bakkeri) te VUssitigenbrengt ter kennis van de gegadig den dat, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog, op Dingsdag den 14 Junij 1853 des middags ten 12 ure, op het Piaatsbureauaan de Hoofdwacht aldaar, zal worden aanbesteed de leverantie van: Tien Lasten Kecuwseiie TASVOTTE. Twee li.itniul.:! lARWE, en Drie EtecnwseheNoordbraliBnitsclie of Pvuissiselic ROGRi;. Alles gewas van 1852. Moetende de Zeeuwscho Tarwe minstens 74, de Kubanka Tarwe minstens 77 en de Rogge minstens 72 Ponden per Mud wegen. Wordende hierbij aanbevolen om het merkhetwelk op de aangeboden Monsters voorkomt, ook op den Omslag van het Inschrijvingsbiljet te plaatsen. Zullende de voorwaarden van voorschreven Aanbesteding, van heden af aan, op gemald-Bureau ter lezing liggen, van des morgens 9 tat des middags 12 ure. Vlissingkx, 29 Mei 1853. De Kolonel -voornoemd WORTMAN. 1HIDBELBIKG, 1 Wij vernemen dat de leerlingen aan de clinischë school alhier, als eene laatste hulde aan wijlen hunnen hooggeachten lector, den heer J. J. Pieterse Tz.den rouw zullen aanne men gedurende den tijd van drie maanden. Z. M. heeft den baron Schimmelpcnninck van der Oye buitengewoon Nederlaudsch gezant bij het Pruissische hof, benoemd tot ridder grootkruis van de orde der Eikenkroon. De minister van linaucien heeft verwittigd dat er thans gelegenheid bestaat om, behalve over Southampton, volgens vroeger berigtook langs den weg van Marseilleen oin de andere maandbrieven met de indischc landpost naar Au stralië te verzenden. Deze brieven zijn bij het vertrek van 's Ilageaan eene gedwongene frankering, ten bedrage van 80 cents de enkele brief, niet boven de 74 wigtjes wegendeonderworpen. De verzending behoort te geschieden met de landmail der eerste helft van de maanden januurijmaart, mei, julij sep tember en november. De heer Groen van Prinsterer heeft voor zijne verkie zing tot lid van de tweede kamerin het hoofd-kiesdistrict Gouda, bedankt, en de verkiezing van Zwolle aangenomen. Het Nederlandseh onderwijzers-genootschap tolde op 1 april jl. 166 afdeelingen 1985 gewone leden 31 algemeene leden, 3 leden van verdienste, 80 honoraire leden en 268 donateurs. Zatui-dag jl. heeft de hoog-geleerde heer dr. A. Nier- meyer het hoogleeraars-ambt in de godgeleerdheid te Leyden aanvaard door het houden eener plegtige redevoering De theologiaé practicae studio, futuro Ituangelii ministro prorsus necessario(over de volstrekte noodzakelijkheid van de be oefening der practische godgeleerdheid voor den toekomstigen evangeliedienaar.) Z. M. heeft dezer dagen bedankt voor het bescherm heerschap der maatschappij van landbouw, tuinbouw en vee teelt, in het arrondissement Breda gevestigd. Naar men verneemt is ook aan de maatschappij van land bouw en bloemkweeking, te Maastricht gevestigd, kennisge geven, dat Z. M. zijn protectoraat aan dezelve heeft onttrokken. Den 25 mei 11. heeft men te 's Ilage de eerste proeven genomen met de electro-magnetische uurwerken, welke zeer gelukkig zijn uitgevallen. Zaturdag hield de koninklijke akademie van weten schappen te Amsterdamhare gewone mnandelijksehe vergade ring. Daarin, werden o. a. de verslagen uitgebragtdoor den heer Stamkarf, over den brief van den heer Stolp", betreffende hot vinden van bet perpetuum mobile do heerer. Schlegel en W. Vrolik, over de verhandeling van G- Yrolikover het verschil van de inwendige gesteldheid der hoornpitten bij de antilopen werd besloten deze verhandelingen in de wer ken der akademie op te nemen. Ten slotte bood de heer Schlegel nog aan een tweetal brochures van dr. F. Schlegel te Altenburg over Geistcrklopfen en Tischrücken en deed het voorstel, dat de akademie zou besluiten omtrent den ta feldans, even als in de vorige vergadering was besloten ten aanzien van het perpetuum mobile en de quadrutuur van den cirkelnamelijkom er zich niet mede bezig te houden waartoe besloten werd. Verleden zaturdag zijn van het Nieuwediep naar Laer- vig, ter bescherming van de haringvlootuitgezeild, Zr. Ms. sehoonerbrik Mac as sar, kommandant luitönant-tcr-zee lste klasse A. Klerck, en Zr. Ms. schoonor Atalante, komman dant luitenant-ter-zee '2de klasse N. M. J. Kroef, alsmede als eerste jager Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant luitenant-ter-zee lste klasse H. Camp. Bovengenoemde oorlog- schooners zullen in het begin van september aanstaande we derom in die haven retourneren. LI. donderdag is te Falmouth binnengeloopen Zr. Ms. stoomschip Curaijao, op de reis van Suriname naar Helle- voetsluis, wegens gebrék aan steenkolen. DeSoembing, luit.- ter-zee lste kl. G. Fabius, van het Nieuwe Diep naar Kon stantinopel is den 25 mei te Piymouth binnengeloopen. OOST-IM AOMH'JJiV. Bij besluit van den gouverneur-generaal van 26 maart 11. is, bij vernieuwing van het besluit van 4 april 1851benoemd tot gouvernements-commissaris bij de javasche bank, om bij alle algemeene vergaderingen van stemgeregtigdc deelhebbers de belangen van het algemeen te vertegenwoordigen, en om op te treden als voorzitter van de door de algemeene ver gadering van stemgeregtigde deelhebbers, op 15 april daar aan vólgende, te kiezen commissie tot opname der balans enz. jlir. J. F. Hora Siceainadirecteur-generaal van financien. Van Padang wordt het" volgende gemeldDe bewo ners van het kleine gehucht Patong Poetie (Soepaljang) wer den in den nacht van 8 februarij jl. door een ondoraardsch gedreun, gelijk aan zwaren donder, uit bunnen slaap gewekt, en bespeurden met schrikdat de grond, waarop hunne wo ningen stonden begon te zakken ter gelijker tijd dat met donderend geweld eene uitstorting van het hooge koraal- gebergte aan den voet waarvan genoemd gehucht gelegen was plaats had. De huizenten getale van 7zijn onder- deze ingestorte massa bedolven. Slechts aan 15 van de 44 inwoners mogt het gelukkenzich door eene spoedige vlugt te redden, terwijl de overige 29 (waarvan 13 mannen en 16 vrouwen) hun graf onder de neergestorte massa vonden. De van alle zijden aangebragte hulp, om zoo mogelijk nog men- sehenlevens te redden was vruchteloos 23 lijken werden opgegraven en 6 zijn nog vermist.'' Sedert de laatste berigten vanBanda, van 21 februarij hebben zich aldaar geene aardbevingen meer doen gevoelen wel wordt door sommigen beweerdnu en dan nog zachte golvingen of onderaardsch gedruisch te hebben bespeurd doch zoo dit al heeft, plaats gevondenis het van geene be- teekenis geweest. De gemoederen komen dan ook allengs in rust; echter zijn er slechts zeer weinigen, die bij nacht in hunne gescheurde steenen huizen durven slapen. Onlangs is door den adspirant-ingenieur dor mijnen, F. E. II. Liebort, een hem opgedragen onderzoek bewerkstel ligd naar het aanwezen van steenkolen en kwik in de resi dentie Samarang. Dit onderzoek beeft geleerd, dat op on derscheidene plaatsen in het regentschap Kendal (alsmede in de residentie Kadoe aan de rivier Lottot), wel bruinkool aan den dag komt, doch eene laag van eenig belang is ner gens gevonden. Aard-olie wordt in groote boeveelheid en op 'zeer veel plaatsen in de residentie -Samarang aangetroffen. Tot hiertoe schijnt men van dit product niet zoo veel partij te trekken als het welligt verdient. Te Soerabaija wordt de ze olie, afkomstig van Madura, aangewend tot insmeren van gedroogde huiden, vóór zo van hier naar do europesche markt worden verzonden; men heeft zich daarbij goed bevon den. Door distillatie kan men uit de aard-olie eene olie be reiden, welke, in eene argandsehe lamp gebrand, een licht- vormogen van zeven kaarsen bezit. Voor het onderzoek naar kwik hoeft mep in de afdeeling Demak, aan de rivier Toen- tang, onderscheidene putten gegraven op plaatsen, welke kans schenen op te leveren om dit metaal te vinden, en waar men het vroeger werkelijk heeft aangetroffen. Slechts mogt men nu, bij onderzoek van de bedding der rivier, door wassching eene kleine hoeveelheid kwik verkrijgen. Uit al les bleek, dat enkel toevallig kunnen worden gevonden eenige kleine afzonderlijke depots van kwik waarschijnlijk door vul- kaansche uitwerking geleid en door de rivier Toen tang naar Damak afgevoerd. Men schrijft van Menado den 8 maart: Het is nu 35 dagen geloden dat zlcli dolle honden ver toonden te Tondano Toulian en Töulie-Mambot, beide hoofd- negerijen aan het meer gelegen. Dit nam zoo snel toe, dat in weinige dagen 45 menschen gebeten en 219 honden werden afgemaakt, terwijl die, welke nog geene aandoening hadden, gemuilband werden. Weldra kwamen ook berigten van an dere districten, van wel 8 tot 15 en 20 palen afstands, waar die zelfde verschijnselen zich voordeden, zonder sporen van eenige aandoening onder de gebetenen na te laten. Later ver toonde zich die ziekte bij de varkens, door welke echter geene menschen gebeten Werden. Bij menschen heugenis heeft men in deze landstreken van geene dolle honden gehoord, en het is een groot geluk, dat van al de gebetene personen slechts éen kind, dat door den schrik stuipen kreeg, over leden is. Sedert nu twaalf dagen heeft men geene verdere verschijnselen van d,eze ziekte onder de honden cn varkens vernomen. Men vermoedt, dat de oorzaak gelegen is in eene vulkanische luchtgesteldheidten gevolge der onlangs plaats gehad hebbende aardbevingen." Mevrouw Ida Pfeiffer, do alom bekende reizigster, lieeft volgens ontvangen berigten laatstelijk een groot gedeelte van Amboina en de omliggende eilanden bezocht, cn was nu voor nemens naar Ternate en Menado te reizen. Kng-eland.Londen 28 mei. Eergisteren is hot hof van Osborne op het eiland Wight in deze hoofdstad teruggekeerd. Volgens een Parijzer correspondent van de Times heeft keizer Napoleon III dezer dagen in een onderhoud met den russischcn ambassadeur, verklaard, dat bet zijne ernstige begeerte was den europeschen vrede te handhavenen bij geene' gelegenheid verzuimd had om bewijzen daarvan te ge ven maar dat hij niet aarzelen zou zijne politiek te veran deren, bij aldien Rusland cischen mogt doen die met de belangen van Frankrijk en het Oosten in strijd waren. In beide huizen van het parlement is gisteren avond ons gouvernementdoor den graaf van Malmesbury en mr\ DTsraeli, betreffende den toestand van zaken in Turkije, op nieuw geïnterpelleerd geworden. Van wege den graaf van Clarendon en lord J. Russell is hierop hoofdzakelijk geant woord: dat door Hr. Ms. gouvernement geene latere en ren-f- streeksche depêches van lord Stratforddeszelfs gevolmag- tigden gezant te Konstantinopeldan tot den 9 dezer ontvangen- heeft, en dat Hr. Ms. gouvernementvan wege de gewl'gW tige gebeurtenissen, welke sedert gemeld tijdstip aldaar plaats gehad hebben, eeniglijk kennis draagt door het algemeene kanaal, de telegraphisclie berigten over Wccnen en.Parijs. Dat verder het beste vertrouwen en volkomqn overeenstem ming van gevoelens, betrekkelijk de russisch-turksche questie, tusschen de britsche cn fransche gezanten te Konstantinopel heerschenen dat beidenzoo wel lord Stratford als de heer de la Cour, zich beijveren, om, in strijd met de jongst gedane voorstellen door Rusland aan het turksche gouvernement, de onschendbaarheid en onafhankelijkheid van Turkije, over eenkomstig vroegere traktaten, onwrikbaar te handhaven. De emigratie uit de verschillende graafschappen van Ierland, cn wel hoofdzakelijk uit de westelijke districten, naar Amerika en Australië, blijft onverminderd voortduren. Met uitzondering van eenige gegoede pachters, bestaat het meerendeel dier emigranten uit behoeftige landbouwers die door liunne familiebetrekkingen of vriendenwelke in voornoemde werelddeelon reeds een ruim bestaan gevonden Lebbentot het bekostigen van den overtogt derwaarts in staat gesteld worden. De berigten uit Dublin luiden zeer gunstig nopens de tentoonstelling aldaarmen mag die als welgelukt beschou wen zoo wat betreft de belangrijkheid der voorwerpen van Ier land als van elders-, die derwaarts zijn gezonden. Het is een verblijdend verschijnseldat de geest van nijverheid in Ier land derwijze ontwaakt isde veelsoortige voortbrengselen van Engelauds nijverheid, de machines, de bijdragen van de regeringen van liet vaste land, de voorwerpen uit het Oosten, dragen alle bij om deze tentoonstelling weder tot eene be langrijke voor de kunstvlijt te maken die de nijverheid in Ierland al meer en meer ontwikkelen zal. De diensten door den heer Rovey hier bewezen zullen door de regering erkend worden door zijne benoeming tot ridderin octobcrwan neer de tentoonstelling met plegtigheid door den onderkoning zal gesloten worden. Het vervoer op de spoorwegen beeft in het vereenïgd rijk, gedurende do met 21 mei geëindigde week, opgeleverd de som van 341,168 p. st.terwijl in do zelfde week des vori- gen jaars 272,959 p. st. was ontvangen, zijnde dus in dit jaar 68,209 p. st. meer. Door onbekende oorzaak ontstond den 25 dezer, in den Adelphi-schouwburg te Edinburg, brand, die zoo snel en hevig voortwoeddedat het fraaijeongeveer 60 jaren gele» den gesticht gebouwbinnen korten tijd eene prooi der vlam men werd. Eene aangrenzende li. K. kapel lieeft ook zwaar geleden. Het getal europesche landverhuizersgedurende het jaar 1852 te New-York aangekomenen het grootste gedeelte van welke zich over de verschillende staten van Noord- Amerika verspreid heeftbedroeg 298,604. Duitscliland en Ierland hebben het grootste aandeel aan deze landverhuizing geleverd. -Er zijn berigten van de Kaap de Goede IIoopvan 21 aprilontvangen meldende dat aan de grenzen over het algemeen vrede bleef heerschen hoewel van tijd tot tijd klei ne invallen van rooverbendon plaats vonden die gewapender hand werden afgewezen. De ontvangst der constitutie had onder de bevolking der Kaap groote tevredenheid verspreid. 59uHsclilan<f. Wcenen 27 niet'. De Presse meent te weten, dat, bijaldien de zwïtsersche bondsraad niet toegeeft, tot eene afsluiting der grenzen van Zwitserland door IJeije- ren Wurtemberg en Baden zal worden overgegaan. Het congres tot invoering van eenheid in het munt stelsel dat volgens het tusschen Oostenrijk en Pruisscn ge sloten tol- en handelsverdrag moet worden gehoudenis be paald in september eerstkomende. -In de staatkundige kringen alhier circuleert het ontwerp eener verdeeling van Turkye. Daarin wordt voorgesteld dat de vijf groote mogendheden aan den sultan het bezit zijner landen in Azië zullen waarborgen, indien Lij van zijne euro pesche bezittingen afstand wil doen. Over den aard der ver- deeling van Europeesch Turkye bestaat veel verschil bij de groote mogendheden; terwijl Rusland, Oostenrijk en Pruissen verscheidene zelfstandige kleine staten, zoo als b. v. Molda vië en Wallachycwillen oprigton verlangen Engeland en Frankrijk de vorming van twee groote koningrijken. Met de Lloyd-stoombootdie den 18 van Venetië te Triest binnenliep, werden 23 staatkundige gevangenen uit het Lombardisch-Venetiaanseh Koningrijk aangebragt, die tot het ondergaan hunner straf naar de vestingen Laibach, Jo- sephstadt en Königgriitz worden vervoerd. liet waren meestal jonge lieden van goeden huize. De veldmaarschalk lladetzky is eenige dagen geleden, met zijn gevolg en het gansche hoofdkwartierop de keizer lijke villa bij Monza aangekomen na den weg tusschen Ve- rona en die plaats, welke ongeveer honderd italiaansche mij len lang is, in niet veel meer dan tien uren afgelegd te heb ben zonder dat de 8(jarige veldheer zich door dien snellen togt sterk vermoeid gevoelde. -Gedurende het verblijf des konings van Pruissen te "Weenen heeft ook hij een bezoek bij den grijzen vorst vonMetternich af gelegd die zich daaroverzoo zeer verheugd betoonde, dat hij verklaarde dat uur onder de gelukkigste zijns levens te tellen. Berlijn 29 mei. De weder invoering van den staatsraad is nog niet zoo spoedig te verwachtenals sommigen hebben doen voorkomen. Ook is door de regering nog geen besluit genomen met betrekking tot de nieuwe vorming der eerste kamer. Keulen 29 mei. Gisteren woedde alhier en in de omstre-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1