MIDDELBURGSCHE COURAN 1853. Zaturdag 28 Mei. i\i2 IScetutrcu cu Slbmuusttraticn. «mSi.iTss VA.cctNA.viE,. ISinucnlaitb^che GTijbutgcii. II JEKiojVliJIii liIJVfi. Het Provinciaal lieregtsliof in Keelanil maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkomstig art. 17 der Wet op de Regterlijke Organisatie enz., en art 11 van liet Reglement op de wijze van Eeds-aflegging enz., gedurende de Yacantie van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgendebelast zal zijn met de afdoening van spoed vereischende Zaken en van Strafzakenhare gewone t.oregtzittingen zal houden op de navolgende dagente weten: Maandag den 1 Julij, Zaturdag den 16 Julij, 18 dito, 30 dito, 1 Augustus, 13 Augustus, „15 dito, 27 dito, 29 Augustus, telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ure; en dat de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke Zakenna de Yacantie, zal zijn Dingsdag den 6 September dezes jaars. middelburg, den 26 Mei 1853. Op last van den Hove Gezien door ons Procureur- De Griffier, GeneraalDE BRUYN VAN MELIS- EN M. VERBRUGGE. MARIEKERKE. .Bi t IC Bint Si De Hiirseiiieester en Wetlioitders van middelburg maken bekend Dat de Jaarmarkt dezer Gemeente dit jaar zal plaats hebben van den 25 Julij tot den 6 Augustus eerstkomende dat de loting voor Standplaatsen zal geschieden op den 18 Julij, ten 10 ure, en dat do belanghebbenden zich mitsdien vóór dien tijd bij den Marktmeester moeten aanmelden. Middelburg, den 23 Mei 1853. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT YAN GRYPSKEltKE. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. .1.3 STMt XüS Si 3 De gegadigden bij de Aanbesteding aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur, op Zaturdag den 28 Mei 1853, worden verzocht volledige Biljetten in te leveren, aandui dende hunne Namen en Voornamen (voluit), hunne Woon plaats het Nommer van het Perceel en de Som (voluit). Gedrukte Biljetten zijn te bekomen bij U. F. AUER Drukker van voormeld Bestuur. De Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toe- voorzigt maakt bekend dat de gelegenheid voor minver mogende Ouders, om hunne Kinderen gratis te doen inenten, wederom opengesteld is des Dingsdags cn Vrijdags namid dags ten twee urein een dor Lokalen van het Gasthuis. Middelburg, den 25 Mei 1853. Namens de Gommissie voornoemd, II. RIPPING, Voorzitter. ADR. A. FOKKERSecretaris. Veere, den 25 Mei 1853. De Commissie uit <ie beide Armbesturen te dezer Stede maakt, met gevoelens van hartelijke dankbaarheid aan den edelen gever, molding van de ontvangst eener som van 25, op heden door den Heer Mr. J. H. de Stoppelaar, bij gelegenheid van deszelfs installatie als Burgemeester dezer Gemeente aan haar ter hand gesteld ter buitengewone be deeling aan de Armen van de verschillende gezindheden alhier. J. C. BUTII, Prteses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. MïBBBBKSjEïtt'mi, 3? Mei. In de zitting der provinciale staten van dit gewest, op he den is, gekozen tot lid van de eerste kamer der staten-generaal jkr. mr. M. G. Paspoort van Grypskerke. Wij zijn verzocht het volgende mede te deelcn: Den 21 en 25 dezer werd voor de aeht-en-twintigste maal het examen gehouden der leerlingen aan de geneeskundige school, in deze stad gevestigd. Den eerst genoemden dag gavenonder leiding van den heer Batenburgdocent aan die inrigtingde leerlingen de bewijzen hunner vorderingen in de latijnsche taal, en den 25 van hunne kennis in de on derscheidene vakken der geneeskunde. liet eerste examen werd bijgewoond en met genoegen aan geboord door de leden dor commissie van bestuur en twee leden van bet collogie van curatoren van het gymnasium. Bij liet geneeskundig examen, hetwelk niet minder vol daan beeft, waren tegenwoordig, behalve de leden der com missie van bestuur, ook die der provinciale en twee afge vaardigden uit de plaatselijke geneeskundige commissie dezer .stadalsmede twee stads geneesheeren en een heelmeester. Weder is dit examen afgenomen door den hoogleeraar jhr. B. do Jonge, in de Therapie: van G. II. Vleugels Schut ter, L. Pervoost, A. Hendrix, N. G. Ernst Vetten, J. de VisSerJ. Huismans Jz.J. R. Was cn A. C. Danckaerts zijnde, bij de vermelding der kweekolingen hier en verder, <le volgorde hunner namen afhankelijk gemaakt van de vor deringen die zij in de onderscheidene vakken der genees kunde gemaakt en bij het examen aan den dag gelegd hebben. In de Pathologie, algemeene Therapie en Materia Medica van G. H. Vleugels Schutter, L. Pervoost, A. Hendrix, N. <3. Ernst Vetten, J. de Visser, J. Huismans Jz., J. R. Was, A. C. Danckaerts, A. IfalffmanG. H. Jenker, H. O. W. de Bats, W. S. Praag en J. C. de Oude. En in de Natuurlijke Historie, van al de leerlingen in de Heelkunde. Door den heer fung. lector J. J. Pietersein de ontleed kundevan G. II. Vleugels Schutter, L. Pervoost, A. Hen drix N. G. Ernst Vetten, J. fie Visser, J. Huismans Jz. J. R. Was, A. Halffman, G. H. Jonker, H. O. W. de Bats, W. S. Praag, C. II. van de Watering, J. Pinto, II. P. W. Steenkamp J. W. Loyson Dillió A. DanckaertsJ. C. de Oude, J. J. Plugge IC. Was, P. A. Risch en G. J. Beitel. In de Natuurkunde van den Mcnsch (Physiologic)van G. H. Vleugels Schutter, L. Pervoost, A. Hendrix, N. G. Ernst Vetten, J. de Visser, J. Huismans Jz.J. R. Was, A. HalffmanG. II. Jonker, H. O. W. de Bats, W. S. Praag, C. A. van de Watering, J. Pinto, H. P. W. Steenkamp, A. C. Danckaerts, J. C. de Oude, J. J. Plugge en IC. Was. En, in de Verloskunde: van de mannelijke leerlingen G. II. Vleugels Schutter, L. Pervoost, A. Hendrix, N. G. Ernst Vetten, J. de Visser, J. Huismans Jz., J. R. Was, A. Halff man, G. II. Jonker, H. O. W. de Bats W. S. Praag, A. C. Danckaerts en J. C. de Oude; en van de vrouwelijke kwee- kelingen A. de Key en J. Otto. Door den beer lector J. H. Cornieljein de Heelkunde van G. H. Vleugels Schutter, L. Pervoost, A. Hendrix, N. G. Ernst Vetten, J. de Visser, J. Huismans Jz.J. R. Was, A. C. Danckaerts, A. Halffman, G. H. Jonker, II. O. W. de Bats, W. S. Praag en J. C. de Oude. En, door den heer lector J. Priester, in de Kruid-, Schei en Artsenijmengkundebehalve van de reeds genoemde leer lingen in de Heelkundeook van de jongelingen A. R. van Poelje, L. B. de Bruyne, J. J. Dockheer, G. W. Houtsa- gers, J. Adam, A. C. Rocliat, J. Kautz en J. G. Sypersteyn. Voorts waren twee mannelijke leerlingen en eene vrouwe lijke kweekeling bij het examen niet tegenwoordig, en hebben in bet nu geëindigde studiejaar, twee examen afgelegd voor de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toe- voorzigt en drie jonge lieden de school verlaten. Eindelijk schoon als lid en secretaris der provinciale ge neeskundige commissie aanwezig, werd echter de betrekking van lector aan de clinische school niet meer vervuld door den heer J. de Man Jz. die, gedurende ruim zeven-en- twintig jaren in de Ontleed- en Natuurkunde van den Mensch, alsmede in de Verloskunde, onderwijs gegeven beeft, en steeds zoo ijverig als nuttig werkzaam geweest is. Door ver gevorderden leeftijd en zwakte der oogen voor het ge ven van ondem'gt minder geschikt geworden werd hem met den aanvang van dit jaardoor Z. Exc. den toenmali- gen minister van binnenlandsche zakenop zijn verzoek, eene eervolle en wel verdiende rust geschonkenterwijl zijne werk zaamheden voorloopig zijn toevertrouwd aan zijn' vroegeren leerling, den lieer J. J. Pieterse Jz.die, in betrekking van prosector aan de school reeds jaren werkzaambij het examen van 11. woensdag de doorslaande bewijzen geleverd heeft van zijne bekwaamheid en geschiktheid, om zijnen grijzen en alom geaebten leermeester en voorganger op eene voor beiden waardige wijze te vervangen. Do herstemming voor twee leden der provinciale staten van Zeeland beeft, in liet hoofd-kiesdistrict Goes, do vol gende uitkomst opgeleverd: Getal kiezers 866. Ingekomen stembiljetten 595, waar onder 11 van onwaarde (van welke 6 in blanco). Do heer B. van der Mandere bekwam 348 stemmen O. Verhagen 237 A. A. Mooyaart187 J. W. Vader,267 Zoo dat tot leden der provinciale staten verkozen zijn de heeren B. van der Mandere en J. \V. Vader. In het hoofd-kiesdistrict Zierikzee, waar mede herstem ming heeft plaats gehad voor twee leden der genoemde staten, is gebleken, dat van de 678 kiezers waren ingekomen 424 stembiljettenwaarbij 4 in blanco en alzoo van onwaarde. De heer mr. B. G. Gau vereenigdo op zieli 255 stemmen, J. Iloogenboom Bz250 mr. J. W. D. van Dongen 222 W. J. P. Kroef106 en zijn alzoo gekozen de heeren: mr. B. C. Cau en J. Iloogenboom Bz. Naar wij met zekerheid vernemenbeeft de heer van Deinse te Goes, dezer dagen benoemd tot lid van de tweede kamer der staten-generaalhet voornemen voor het lidmaat schap der provinciale staten te bedanken waar door in dat hoofd-kiesdistrict eene nieuwe verkiezing te wachten is. Eergisteren is de heer mr. J. II. de Stoppelaardie bij besluit des konings van den 29 april jl.benoemd is tot bur gemeester der gemeente Veere, in eene openbare vergadering van den gemeenteraad, aldaar geïnstalleerd. Gemelde burge meester heeft zijne betrekking dadelijk aanvaard. Uit Vlissingen schrijft men ons van den 26 dezer Gisteren is, op sleeptouw van twee belgische vischsloepen met adsistentie tevens van een vlissingsch vaartuig, een wrak (vermoedelijk russische bark)geladen met bout (balken planken en noordsche sparren)waarvan de bovenlast niet meer aanwezig wasbinnen deze haven gebragt. Op het uiterlijk vermeent men, dat dit vaartuig in aan zeiling geweest is, onder de engelsche of op de kollandsche kust aan den grond gezeten heeft, daarna door deszelfs equipagie verlaten en reeds sedert verscheidene dagen in de Noordzee is drijvende geweest, dewijl vijf dagen geleden, toen men den bodem (welke nu in handen der strandvonderij is over geleverd) op zestig mijlen afstand van Westkapelle ontdekte, do masten reeds alle drie op gelijke hooge gekapt waren. Geen do minste inventaris van zeilentouwwerkankers of kettingen noch vlaggennoch een enkel scheepspapier was aan boord te vinden. De platte of gladde spiegel, waar op in het midden een stuk zeildoek gespijkerd was met het zinnebeeld der geregtigheid en daar naast een driemastseheepje zeer grof geschilderd is voorzien van eene lijst met de kleu ren der russische vlag, twee sterren aan wcêrszijde en daar onder, ter regterzyde, ter naauwernood meer leesbaar, de letters OBACK." Z. M. heeft, bij besluit van 20 dezer, tot.kamejheef in buitengewone dienst benoemd, mr. A. E. O. gifsfrp jvivt Limburg Stirumburgemeester der stad Leyden. Z. M. heeft, bij besluit van den 23 dezer, benoemd, tot beheerder van den Frederika-polderprovineie Zeeland, den heer F. Draeck tot gezworen van den Vlooswijk-polder, provincie Zeelandden heer J. de Feyter. Bij koninklijk besluit van den 24 dezer zijn benoemd bij het 3de regement vesting-artillerie, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), de 2de luitenant M. C. F. Si- monvan het 1ste regement vesting-artillerie; bij het rege ment rijdende artillerietot kapitein 3de klasse (naar ouder dom van rang), de 1ste luitenant jhr. A. C. J. ridder van Rappard, van het korps. Bij koninklijk besluit van den 6 dezer is aan P. Bra- bergewezen geregtsdienaar te St. Maartensdijkten laste van den staat een pensioen verleend van 171 's jaars. Bij besluit van den 21 dezer heeft Z. M. goedgevon den, met ingang van den 1 julij aanstaande, tot adspirant- ingenieurs van den waterstaat te benoemen E. J. van den Berg en J. van der Toorn, kweekelingen van de koninklijke akademie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs te Delft. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden wordt in da volgende maandover Rotterdam met zijne gemalin in de residentie gewacht. -Onlangs i3 aan Z. M. den koningdoor Z. M den keizer van Braziliëliet grootkruis der orde van Pedro I aangeboden. De zaakgelastigde van dezen vorst bij ons hof lieeft de eer gehad de versierselen dier orde aan onzen ko ning uit fe reiken. Z. M. de koning heeftals blijk van goedkeuring cn tevredenheid, aan de sergeanten Jansen en Wormhout, van liet regement grenadiers en jagers, aan den sergeant La Roso van liet 1ste regement vesting-artillerie, en aan den korpo raal de Vogel, van het 8ste regement infanterie, de bronzen medaille verleend, ingesteld bij besluit van 1 december 1844, wegens door ben met levensgevaar volbragte reddingen. De Amsterdamsche Courant spreekt liet gerucht tegen, dat do minister van justitie zijne jiortefcuille zou hebben ne- dergelegd. -Men verneemt, dat door den heef J. Frémersdorff, te Nijmegen, in naam eener anonyme sociëteit, concessie is ge vraagd voor den aanleg van eenen spoorweg tusschen Neuzen en Gend. do vorige week is een groot getal jongelingen, die bij het instructie-bataillon tc Kampen opgeleid z(innaar de respectieve regementen vertrokken. Te Breda is vereenigd de commissie van inspeetie over het militaire onderwijs, bestaande ditmaal uit den luitenant- generaal Steenberglie (welke wegens de ongesteldheid van den luitenant-generaal Nepveu het pnesidium waarneemt), de ge- ncraal-majoors Storm de Grave en Gey van Pittius, den schont-bij-nacht Bouricius en don kapitein-ter-zee jhr. de Ha- ze Bomme, als leden, en den kapitein van den generalen staf le Clercq als secretarishoofdzakelijk ten einde het examen af te nemen van de kadetten en adelborsten van het hoogste studiejaar der koninklijke akademie voor de zee- en landmagt, welke na daaraan voldaan te hebben tot den rang van officier en adelborst 1ste klasse bevorderd worden. Voor liet examen ter toelating als adelborst of kadet by de koninklijke akademie voor zee- en landmagt, welk exa men in de maand junij aldaar zal afgenomen worden., hebben zich aangemeld 156 adspirantente weten: 33 voor de zee- magt en het korps mariniers en 122 voor de verschillende wa penen der landmagt, zoo hier te lande als in de koloniën. - Door Zijne Exc. den minister van financien is dezer dagen nader bepaalddat de briefbestellers hunne werk zaamheden niet zullen mogen uitoefenendan van hunnen (over den regterschouder hangenden) tasch voorzienwaarin de brieven moeten worden geborgen. Van wege do policia zal hierop ten strengste worden toegezien. In de Amsterdamsche Courant leest men van den 25 dezer het volgende rÜdNoord-Hollandsche Courant, deelt heden een herderlijken brief mede van den heer F. J. van Vree: door de gratie Gods en de gunst van den apostolischen stoel bisschop van Haarlem," aan zijne onderhoorige geestelijken en geloovigen, gedagteekend uit Warmond 5 mei 1853. Gis teren behelsde dat zelfde blad den brief van den heer Joannes Zwysen: door dc gratie Gods cn des apostolischen stoels, aartsbisschop van Utrecht, apostolisch administrateur van 's Hertogenbosch," aan zijne onderhoorige geestelijken en geloovigen, ter gelegenheid der invoering of herstelling van liet bisschoppelijk kerkbestuur in bet koningrijk der Neder landen." Uit Leyden wordt van den 22 dezer gemeld lieden morgen bad alhier eene treffende gebeurtenis plaats. Voor het buis van den burgemeester, den graaf van Limburo- Stirumviel een knaap in het Rapenburg. Te vergeefs poo"° de men hem van den wal af te redden; hij dreef °hoe langer boe meer naar liet midden en begon reeds te zinken, toen on ze hooggeachte burgervader, die inmiddels van de zaakken nis liad gekregen, uit zijne woning kwam toesnellen en, zon der zieh een oogenbhk te bedenkenin het water sprong en het geluk bad den knaap van eenen anders gewissen dood te red den. Eere zij den edelen man, voor zijne zoo moedige en menschlievende daad, waar door bij zeker in de aehtin" en toegenegenheid zijner medeburgers, die hij reeds in °zoo ruime mate bezit, nog meer zal rijzen." Uit Zwolle schrijft men: „De aanhoudende ©oste- en noord-oostewinden veroorzaken, dat de scheepvaart veel be letsel ondervindt. Het Zwarte Water en Zwolsehe Diep wor den nog op 1,50 el bevaren. Den 20 dezer teekende de zee buiten Kroggenburg 80 duim onder A. P., reden waarom de stoomboot de stad Zwolle en eene massa van 70 schepen dien dag aan den grond raakten. Sommige bouwlanden zyn zoo met stuifzand bezet geraakt,

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1