MIDDELBURfiSCHE COURANT. 1853. Donderdag PT0* 63. 26 Mei. 9 ücstuvcu cn Qlbministtraticn. i5imicnl<utb0c(te GTijbtitgcu. iSmtenlatibscite £ijbiugcn. iketijbiitgcu. 3tlgC20tlbctt &tufcfccti. ■SMH i fKK HOCSTfVW de» iW O Ij UMiSCMMJBJV .MÏÏlCriri'i:^. Do BVRGEMEEITEB en WETHOUDERS van Jliddelbui'ff f Gelet op de circulaire van den Commissaris des Konings van den 17 dezer maand (Provinciaal Blad no. 74); maken bekend: Dat de ontzettende verwoestingen, welke in het laatst van November des vorigen jaars in schier den gekeelen Moluk- schen Archipel, en vooral op het Eiland Banda, hebben plaats gehadvele verliezen onder de Ingezetenen hebben veroor zaakt dat tot leniging daarvan eene inzameling van giften in Nederlandsch Indie door den Gouverneur-Generaal is uit geschreven en het Departement van Koloniën zich bereid heeft verklaard om de giften die tot het zelfde doel hier te lande mogten worden ingezameld, over te maken, terwijl de Minister van genoemd Departemen' bij die gelegenheid zijne overtuiging heeft te kennen gegeven, dat eene verdere op- wekking der liefdadigheid in Nederland niet vcreischt wordt, -wanneer het geldt het verleenen van hulp aan Ingezetenen van Nederlandsch Indievan waar ruiin eene ton gouds werd bijgedragentoen de bijstand aldaar werd ingeroepen ten behoeve van de noodlijdenden bij den grooten waters- nood van 1825 in het Moederland;" Dat voor de Ingezetenen dezer Gemeente, die mogten ver langen bij te dragen tot te gemoetkoming der vele noodlij denden, die door de gemelde ramp zijn getroffen, de gelegen heid daartoe zal opengesteld zijn van Donderdag den 26 Mei tot en met Zaturdag den 11 Junij, gedurende welken tijd eene Bus op de Secretarie van het Raadhuis zal zijn geplaatst, tot ontvangst der giftendie vervolgens door Burgemeester en Wethouders aan den Commissaris des Konings in Zeeland tot verdere overmaking, zullen worden ter hand gesteld. Middfxburg, den 23 Mei 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. JlilUK.SÏ'fiOf.VG. De gegadigden bij de Aanbesteding aan het Lokaal van An den 28 Mei 1853 worden verzocht volledige Biljetten in te leveren, aandui dende hunne Namen en Voornamen (voluit), hunne Woon plaats het Nommer van het Perceel en de Som (voluit). Gedrukte Biljetten zijn te bekomen bij U. F. AUER Drukker van voormeld Bestuur. i' 'r m; t. i.vg. De fommloie tot Uitdeeling van SpiJ* aan Minver mogenden te Middelburgzal op Donderdag den 26 Mei 1853, des namiddags ten één ure, in haar gewoon Lokaal, Rekening doen harer administratie over het afgeloopen jaar; wordende de Inteekenaren verzocht, om dezelve met hunne te"enwoor- digheid te vcreeren. Middelburg den 20 Mei 1853. Namens de Commissie voornoemd A. W. S. IIURGRONJE, Secretaris. IHIDDEIillliHG2.1 Hel. Den 19 mei des avonds is in het groothertogelijk paleis te Weimar, in tegenwoordigheid van den groothertog, de groothertogin, de erfgroothertog en de erfgroothertogin, den hertog Bernard de prinsen EduardHerman en Gustaaf, do prinses Herman (prinses van Wurtemberg) van Saksen- Weimarde koningin-weduwe der Nederlanden, den prins en de prinses van Pruissen, den hertog en erfprins van Sak- sen-Meiningen en hoogstdeszclfs gemalin cn den prins Mauritz van Altenburg, het huwelijk voltrokken van prinses Amalia van Saksen-Weimar met prins Hendrik der Nederlanden. De gezanten van Oostenrijk Rusland Frankrijk Pruissen Engeland de Nederlanden en Saksen de generaals Voss van Bayer en een aantal hooge burgerlijke en militaire amb tenaren woonden de plegtigheid bij. Bij koninklijk besluit van den 21 dezer is aan den heer G. J. Buys, controleur bij 's rijks belastingen te Tholen wegens ouderdom en diensttijdeen pensioen verleend van 1120 's jaars. Bij Zr. Ms. besluit van de zelfde dagteekening zijn be noemd tot surnumerairs der registratie en domeinende heeren: D. Raven, te Haarlem; S. Barstra, te Dokkum E. J. A. F. J. van Meurs te Breda; J. Overman, te Schie dammr. J. F. d'Aumeriete Breda; mr. J. H. M. Valcke- naer, te Zutphen, en mr. F. II. Y. Mertzte Maastricht. Bij beschikking van 20 en 23 dezer heeft de minister van binnenlandscbe zaken bepaalddat de herstemmingter be noeming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in de hoofd-kiesdistricten AssenZwolle DeventerAmers foortUtrecht, Hoorn, Amsterdam, Rotterdam, 's Graven- hage, Gorinchem, Middelburg, Tilburg, Eindhoven, 's Her togenbosch en Zierikzeezal geschieden op dingsdag den 31 mei aanstaande. De audiëntie, den 20 dezer door. Z. M. den koning gegeven werd door een 500tal personen van alle rangen en standen bezocht, en heeft tot ruim zeven ure in den avond voortgeduurd. De heer mr. J. M. de Kempenaer heeft de benoeming tot lid van de tweede kamerin het hoofd-kiesdistrict Tiel aangenomen zoo dat in het district Amersfoortwaar tus- schen hem en mr. A. W. Engelen eene' herstemming moest geschiedeneene geheel vrije keuze zal moeten plaats hebben. Volgens de Haagsche Echo Universel, zou er wederom sprake van eenigc verandering in ons ministerie zijnen zou de heer Donker Curtins zijn ontslag hebben aangeboden. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode zegt van goederhand onderrigt te wezen, dat de bisschoppen in Nederland door den Paus benoemddoor de regering tot hiertoe niet erkend zijn. Men schrijft ons uit Vlissingen van den 23 dezer Gisteren avond werden alhier luisterrijke serenades met fakkellicht gebragt aan de heeren Byl de Yroe, benoemd tot schout-bij-nachten Turcqbenoemd tot ridder der ordes van den Nederlandschen Leeuw en den Rooden Adelaar van Pruissen." Engeland. Londen 21 mei. Heden begaf zich eene deputatie van voorname ingezetenen dezer hoofdstad naar lord Russellom te vernemen welke de voornemens der regering waren tot wegneming der hinderpalenwelke Israëliten be letten zitting in het parlement te hebben. De minister deed antwoordendat de bijwoning van een kabinetsraad hem ver hinderde de deputatie af te wachtenmaar dat de regering geen plan had in deze zaak iets te doen alvorens een wets ontwerp, hetwelk lord Lyndhurst eerlang ten opzigte der parlementsleden in zal dienen onderzocht zal wezen. Turkije. Konstantinopel 12 mei. De eerste berigten nopens het personeel van het nieuwe ministerie waren on juist. Het ministerie is aldus zamengesteldgroot-vizier, Mustapha-pachade vader van Vely-paclia, ambassadeur te Parijs; buitenlandsche zaken; Reschid-pacha, vroeger groot vizier, die eenige maanden geleden in ongenade was geval len; oorlog, Mehemet-Ali-pachaafgetreden groot-vizier; president van den raad Rifoot-pacha, afgetreden minister van buitenlandsche zaken. Deze benoeming stelt den toe- Stand van den dag in een geheel ander licht. Reschid- pacha is de verklaarde tegenstander van allen russischen invloed in Turkije. Het kabinet heeft dan ook definitief het door prins Menzikoff gestelde ultimatum verworpen. De diplomatische betrekkingen met Rusland zijn evenwel nog niet verbroken, doch men verwacht zulks ieder oogenblik. Over het besluit der Porte is beraadslaagd geworden, in drie achtereenvolgende ministerraden en genomen in tegenwoordig heid des sultans en met algemeene stemmen. Men had het voorstel nog ontvangen van het ultimatum nog drie of vier y O'— 7 wv»4 -1 doch dit aanbod is van de hand gewezen en het besluit is medegedeeld op den bepaalden dag. Duitscklantl. Weenen 20 mei. Gisteren is het nieuwe wetboek voor de regterlijko organisatie in al de kroonlanden, behalve de militaire grenzen afgekondigd. Het bevat 255 paragrafen en zal in Hongarije en de aangrenzende landen mot 1 junij in werking komen, en inde overige kroonlanden na de organisatie der regtbanken. Het is thans zeker, dat de koning van Beijeren deze stad niet zal bezoeken. Koning Leopold en de hertog van Brabant hebben zich met de keizerlijke familie naar het slot Laxenburg, op vier mijlen afstand van Weenen, op de hon- gaarsche grenzen begeven. Op Schönbrunn was groot diner. Heden avond zullen de doorluchtige gasten de voorstelling in het carrousel bijwonen en morgen Weenen verlaten. De koning van Pruissen, die al de feestelijkheden te zijner eere met genoegen bijwoont, heeft den ridder von Baumgartneroostenrijksch minister van koophandeltot ridder der roode adelaars-orde, eerste klasse, benoemd. Eerlang zal men in een congres der gezamenlijke zuid- duitsche staten, de invoering van éénheid van muntstelsel, in het gebied des tolverbonds en de door verdrag daarmede gecoaliseerde oostenrijksche staten, in beraadslaging nemen. Morgen vertrekt de heer von Bruck als internuntius naar Konstantinopel. De oostenrijksche zaakgelastigde te Bern graaf Kar- nickjis terug geroepen. Dresden 23 mei. De koning van België cn zijn zoon zijn alhier aangekomen, en aan hot spoorweg-station opgewacht door den koning van Saksen. Berlijn 22 mei. De koningin is alhier terug gekeerd. De nog gevangen zittende personen, ter zake van het onlangs ontdekte komplotweigeren de minste openbaring te doen alvorens voor de regtbank te verschijnen. Het vroeger medegedeelde berigtdat een der gearresteerden do vlugt van professor Kinkel had begunstigdschijnt zich te bevestigen niettegenstaande de ontkentenis van den be schuldigde. De kamer van koophandel te Keulen heeft b(j de re gering aanzoek gedaanter bekoming van magtiging tot de oprigting van eene bank voor het grondcrediet. Deaeinarken. Do deensche landdag is tegen 7 junij bijeen geroepen. Hij zal zich dadelijk met hot onderzoek van het voorloopig budget hebben bezig te houden. Koorwegen. Uit Christiania verneemt mendat de koning van Zweden en Noorwegen zijn besluit heeft kenbaar gemaakt, dat, ten gevolge zijner jongste ziekte, zijne kroo ning niet dit jaarmaar eerst in het volgende jaar te Drontheim zal plaats hebben. Het feest der constitutie is den 17 mei in eerstgemelde stad plegtig gevierd. Zwitierland 20 mei. De krijgsraad te Freiburg heeft voor eenige dagen de behandeling der aangeklaagde opstan delingen begonnen, waarbij de advokaat Veuilleret de ver dediging voerde. De gedwongen leening schijnt niet noodig te zyndaar onderscheidene kapitalisten aangeboden hebbende som van 200,000 fr. aan de regering voor te schieten. De bondsraad heeft ook aangaande de voorvallen bij de verkiezingen te Bulle. alwaar de conservativen de meerderheid gehad hadden maar door de tegenstanders verjaagd wareninlichtingen verzocht', en het antwoord luidde dat bereids een onderzoek was aan gevangen. In Tessino heeft de regering aan den grooten raad eene gestrenge wet tegen de vreemdelingen voorgesteld, om aan de eischen van Oostenrijk voldoening te geven. De bonds- commissaris, de heer Bourgeois, bevindt zich op reis, aan de lombardisch-venetiaansche grenzen. Bern 23 mei. De diplomatieke betrekkingen tusschen den bond en Oostenrijk zijn geheel afgebroken. Ten gevolge van het terugroepen van den oostenrijkscheo zaakgelastigde te Bernheeft de bondsraad besloten den zwit- serschen gezant te Weenen eveneens terug te roepen. Spanje. Madrid 16 mei. De Gaceta bevat eene reeks hervormingen in de administratie van financien. De voor naamste strektom onder ééne directie te vereenigen de directe belastingen, de financiële statistiek, de indirecte be'- lastingen en accijnsen. Hieruit zou voor de schatkist eene bezuiniging van 2,500,000 realen ontstaan. De Epoca verze kert, dat er ook voornemen bestaat om den landbouw verlig- ting te schenken door opheffing van de regten op sommige artikelen prijsvermindering van andere enz. De koninklijke raad van Spanje heeft, ten aanzien van den spoorweg van Madrid naar Baijonne, besloten, dat de con-. cessie aan de goedkeuring der cortes moet worden onder worpen. Frankrijk. Parijs 22 mei. Do heer Charlier, de graaf do Montalembert, de markies de Talhouet en de hertog d'U" zès hebben tegen het budget gestemd. De keizer en de keizerin zullen van heden af op St. Cloud hun verblijf houden. De senaat zal maandag weder eene zitting houden. De echtgenooten Madiaï begeven zich naar Genua waar zij zich zullen vestigen. Zij zijn door drie britsche zen delingen vergezeld. In Frankrijk is eene brochure verschenen ten titel voerende: De verborgenheid van den tafelstans onthuld. De schrijver, een streng godsdienstig man, onderstelt, dat da vader der logen bij dit verschijnsel in het spel zit en vestigt de aandacht der geestelijkheid op deze zaak. v- Uit Algerie heeft men berigt, dat de gouverneur geite- raal den 13 mei te Sétif was aangekomen. z>- »»--•1.:L-i i diging van het wets-ontwerp, strekkende tot de conversie der departementale en gemeenteschulden welke maatregel als eene groote verligting der lasten, die departementen en gemeenten drukken, wordt voorgesteld. - De wedstrijd om den grooten prijs van Rome, in het vak der historische landschappen, is een jaar uitgesteld. Het fransche smaldeel in de Middellandsche zee heeft Salamis verlatenom in de golf van Athene te gaan kruisen 23 mei. Het wets-ontwerp tot verhooging der civilo lijst voor kosten van de installatie en het huweljjk des kei zers is onbepaald verdaagd. Men spreekt weder van nieuwe arrestatien, waaronder die van een commissaris van policie, Gisteren hebben de keizer en de keizerin het paleis te Saint- Cloud betrokken. Beursberigt. 3 pet. 81,20; 4} pet. 103,40 fr. Helmis*. Brussel 22 mei. De kamer van vertegenwoor digers heeft gisteren met 39 tegen 6 stemmen goedgekeurd de begrooting van oorlog; 11 leden onthielden zich van d» stemming. Aan de kamers zal een bijzonder crediet wórden aange vraagd tot onverwijld meubileren van het paleis van den her tog van Brabant. MIDDELBURG 25 mei. Volgens schrijven uit Zierikzee, was het fregatschip Delftkapitein B. J. Muller, van Pana- róekan laatst van Banjoewangienaar Middelburg bestemd, behouden in het Veergat binnengekomen en in den morgen van 22 dezer aldaar in het opzeilen. Heden zeilt naar zee het schip Phoenixkapt. P. J. Kasse. Aan heeren Redacteuren der Middelburgschc Courant. Bij missive van den voorzitter van onzen gemeenteraad, de dato 11 dezerwordt bij het in to vullen stembriefje de lijst gevoegd der two» personen, waaruit, bij herstemming op aanstaanden dingsdag, éc'n lid voor de tweede kamer der Staten-Generaal zal moeten verkozen worden. Op die lijst komen voor de namen van Mr. C. IV. E. VAIELANT te Middelburg, cn Mr. D. VAN ECKte 's Gravenhage. Ofschoon ik het grootst gedeelte der kiezers bekend acht met den toestand en de omstandigheden, waarin die beide personen verkecrcn, zoo zou toch de opgavegelijk die als naar gewoonte is geschied al' ligt bij sommige kiezers tot misverstand aanleiding kunnen gevenzoo niet een wapen in do hand der tegenpartij (ik spreek op grond van antecedenten) om den candidaat der eonstitutionnelcn tegen te werken. Dat zich dus geen kiezer ten aanzien dier opgave late misleiden. Het is waar, dat mr. VAN ECK zich sedert 1849 te 's Gravenhage bevindt en voor het oogenblik aldaar zijne woonplaats heeft gevestigd maar dit is juist een gevolg van zijne benoeming, in voormeld jaar, tot lid van de tweede kamer der Staten-Generaal, gelijk dan ook zijne niet herbenoeming den terugkeer naar Middelburg zou ten gevolge hebben. Ik zal hier ten aanzien der personep waaruit bij herstemming één lid moet verkozen worden, in betrekking tot Zeeland geenc vergelijking, instellen na hetgeen daarover in de Provinciale Zeenwschc Courant van heden te lezen staat maar ik achtte het vorenstaande als tcregt- wijzing voor sommige kiezers niet overbodig vooral by dei) hevigen strijd welke in ons hoofdkiesdistrict wordt gestreden eri waarbij ik zoo van ganscher harte aan de constitutionnele partijin de benoeming van mr. D. VAN ECKeene voll-omene overwinning tocwensch. MtnnKT.nuno25 Mei 1853.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1