MIDDELBIJRGSCHE h'ïjsSH 1853. Zalurd.ig 21 Mei. r" r iScötiivcu ctt QlbmtiiistirattCM. volgens C te weten scaamm, wezex. ftiuttctilaubdtfte GTijbiugen. £uitculanb*i;hg ®ijbingcti. M 1 oi r a r. - 1 »?-rV M-cx VJEHKrEXIXO. De Burgemeester en "lVetliomlers van Miildelliurg maken bekend Dat bij de op den 19 dezer plaats gehad hebbende stem ming voor twee Leden van de Tweede Kamer van de Staten- Generaal, is verkozen de Heer Mr. J. J. SLICHER VAN DOMBURG; zullende er eene herstemming moeten plaats hebben tusschen do Heeren Mr. C. IV. E. VAILLANT en Mr. D. VAN ECK. Terwijl de Processen-Verbaal van steminlevering en stem opneming, van den 17 en 19 dezer, in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg, den 20 Mei 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Aan Belanghebbenden wordt kennis gegeven, dat op het Strand der Gemeenten Mtiggekerke en Zoutelande zijn aangespoeld er( -p laatstgenoemde Gemeente geborgende Eene Rigiï-iiOTfei! RA, lang 10 El; Eene dito dito, 9 El Eene dito dito, 0 El; Twee Eikenhouten BALKEN, eenige dito houten RIBBEN, PLATEN en ander Scheepshout, van verschillende dikte en lengte; eenige IJzeren en Koperen BOUTEN, en drie Kistjes EAU DE COLOGNE. Wordende een iegelijk ter reclame opgeroepen, die tot het geborgene meent geregtigd te zijn. De Provinciale Commissie van Onderwijs in SRee- lanil zal hare gewone Zomer-Vergadering houden binnen Middelburg, in de Abdij, op Donderdag, den 16 Junij 1853, dos voormiddags te elf ure: zullende op Vrijdag, den 17 dier maanddes morgens te half 9 ure worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van e'e'n of meer vol doende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene authentieke acte hunner geboorte, zich, v<5ér of op den 9 Junijbij den Schoolopziener van hun Distriet zullen hebben aangemeld. Middf.lbukg, den 20 Mei 1853. ADR. P. VAN DEIN SESecretaris. SPMJTS UITEHEEtalSTf*. De Commissie toi tiideeling van Spijs aan Minver mogendente Middelburg, zal op Donderdag den 26 Mei 1853, des namiddags ten één ure, in haar gewoon Lokaal, Rekening doen harer administratie over het afgeloopen jaar; wordende de Inteekenaren verzocht, om dezelve met hunne tegenwoor digheid te vereeren. Middelburg den 20 Mei 1853. Namens de Commissie voornoemd A. W. S. IIURGRONJE, Secretaris. MIDIIKLBIIIG, 30 Mei. UITSLAG DER VERKIEZINGEN VAN LEDEN VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL in de volgende hoofd-kiesdistricten Middelburg. Kiesgeregtigden 2350. Ingekomen biljetten 1621. Van onwaarde 12. Blijft geldige stemmen 1609. Volstrekte meerderheid 805. Verkozen, mr. J. J. Sliciier van Domburg, met 846 stemmen. Overstemming tusschen de heeren: mr. C. W. E. Vaillant met 767, en mr. D. van Eek, met 738 stemmen. Voorts hebben bekomen de heeren: mr. P. J. Elout van Soeterwoude 649, mr. T. W. baron van Zuylen van Nie- velt 79, Ph. J. Bachiene 23, mr. G. A. Fokker 10, A. Ilom- bach 7, J. A. Onghena 6. J. Sergeant 4, J. R. Thorbecke 4, mr. S. de Wind 4, mr. G. Groen van Prinsterer 4 stemmen de navolgende heeren 2 stemmen E. Maton, J. Bekaar l'. H. Jansen J. E. Risseeuw, JE. baron Mackay, J. B. Thommsj M. TelchuysK. S. van Doorn en jhr. mr. M. C. Paspoort van Grypskerke, en de hierna volgende heeren elk 1 stem: ma joor Hombach, A. A. Fokker, N. Kerkaart, D. Buyze, J. P. Oggel, J.Fransen van de Putte, K. Wagtho, J. Annema'et Goethals II. van Eek, J. G. Sprenger, F. van Deinse 'w! Seydlitz, G. W. F. Vogelvanger, J. F. Verkouteren, D. m! Tak, J. W. CallenfelsJ. Wels, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, mr. J F. Bylevcld van Serooskerke en jhr. P. Damas van Citters. Goes. Kiesgeregtigden 1194. Ingekomen biljetten 948. Van onwaarde 46. Blijft geldige stemmen 902. Volstrekte meerderheid 452. Verkozen mr. J. J. van Deinse met 508 stemmen. Voorts hebben bekomen de heeren: Ph. J. Bachiene 318, J. W. Gefken 11W. Versluys 6 O. Verhagen 5 mr. G. Groen van Prinsterer 5, mr. G. A. Fokker 5, J. K. van Baaien 4, B. van der Mandere 4, A. A. Mooyaart 3JE. baron Mac kay 3 J. C. R. van der BiltA. SmallegangeH. J. van Deinse, J. P. van Deinse, R. B. van den Bosch, mr. P. II. S. Vader, mr. M. P. BlaaubeenElout van Soeterwoude, allen 2 stemmen; M. II. van Voorts Catshoek, J. Walraven, jhr. W. R. Boddaert, F. F. van Deinse, C. van den Oever, A. W. Rembges, J. ab Utrecht Dresselhuis, P. A. van Deinse, K. Wagtho, A. Hombach, P. J. Buteux, P. Beumer Har- denberg, J. van de Parel en D. van Eek, ieder eene stem. Zierikzee. Ingekomen biljetten 978. Volstrekte meerder heid 484. Stemmen zijn uitgebragt op jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye 346 mr. S. II. Anemaet 305JE. Baron Mackay 205 en mr. G. A. Fokker 64. Overstemming tusschen jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye en mr. S. II. Anemaet. De overige stemmen waren ver deeld. Amsterdam. Ingekomen briefjes 2362. Van onwaarde 2. Geldige stemmen 2360. Volstrekte meerderheid 1181. Ver kozen de heeren: mr. M. H. Godefroi, met 2143, en S. R. van Franck, met 1427 stemmen. Voor de overige drie leden zal moeten worden herstemd tusschen de heeren: II. Stolte die 1174, professor J. Bosscha, die 1033, J. C. Baud, die 986, P. P. van Bosse, die 906 J. C. Ryk, die 878, enmr. J. Heemskerk, die 870 stemmen op zich vereenigden. 's Gravenhage. Ingekomen biljetten 1481. Van onwaarde 5. Volstrekte meerderheid 739. Verkozen: jhr. mr. W. Boreel van Hogelanden, met 980 stemmen. Overstemming tusschen de heeren J. C. Baud, die 566 en mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nievelt, die 443 stemmen bekwamen, Voorts verkregen nog de heeren: mr. P. P. van Bosse 420, mr. G. Groen van Prinsterer 322 G. L. Baud93 stemmen en de overige bij kleinere getallenverdeeld over onderscheidene personen. Delft. Geldig uitgebragte stemmen 2111. Volstrekte meer derheid 1056 stemmen. Verkozen de heer mr. W. Wintgens met 1443 en de heer C. Hoekwater met 1148 stemmen. De heer mr. K. A. Poortman bekwam 747 en de heer mr. A. M. de Rouville 705 stemmen. Legden. Verkozen jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest met 1388 en P. II. baron Taets van Amerongen met 1349 van de 2198 geldige stemmen. De heer mr. P. P. van Bosse bekwam 809 en de heer mr. J. R. Thorbecke 794 stemmen. Botterdam. Zijn uitgebragt 1426 stemmen. De heer J. C. Baud bekwam 700, mr. P. P. van Bosse 649, mr. A. Iloynek van Papendrecht 613 en de heer J. C. Rijk 589 stemmen. Tusschen die vier heeren zal eene overstemming moeten plaats hebben. Dordrecht. Verkozen de heer mr. P. A. Sander, officier van justitie te Dordrecht, met 779 stemmen, en de heer mr. I). J. van der Poel, burgemeester te Ameide met 744 stommen. Getal uitgebragte geldige stemmen 1477. Vol strekte meerderheid 739. Gouda. Verkozen de heeren mr. G. Groen van Prinsterer en jhr. mr. W. M. de Brauw. Haarlem. Ingekomen geldige stembiljetten 909. Gekozen mr. W. II. van Voorst (oud lid) met 576 stemmen. Voorts verkregen nog de heeren mr. P. P. van Bosse 158jhr. Sal vador 103 en mr. Wynands 56 stemmen. Breda. Ingekomen geldige stembiljetten 2328. Verkozen de heeren mrs. K. A. Meeussenmet 1722, en J. R. Thorbecke, met 1582 stemmen. Het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft het programma voor de algemeene tentoonstelling van veezuivelbereiding voort brengselen van en werktuigen voor landbouwbloemgewas sen tuinvruchten en tuinsieraden, te houden door gezegde afdeelingter gelegenheid van het 8ste nederlandsch land- huishoudkundig congres, op den 21, 22, 23, 24 en 25 junij 1853, algemeen verspreid en verkrijgbaar gesteld. Gemeld bestuur noodigt bij vernieuwing een iederdie van zijne be langstelling wil doen blijken, uit, om voorwerpen tot de ten toonstelling in te zenden, en maakt voorts nog het navolgende bekend: 1. Dat onder no. 15 van het programma abusive- lijlc staat kanariezaad," hetwelk moet zijn: harweizaad. 2. Dat het gewigt, bij het vette vee aangegeven, moet worden verstaan als de aanduiding der zwaartewelke het vee levend behoort te hebben. 3. Dat de tijd voor de inzending der opgaven, aan den voorzitter of secretaris der afdeeling, is verlengd tot 10 junij 1853. Reeds voor eenigen tijd heeft Z. M. eene commissie benoemd om voorlichting te bekomen aangaande de beste middelen waardoor moer kennis zou kunnen verspreid wor den in de zaken van den landbouw. Die commissie is zamengesteld uit de heeren van den Bosch te Wilhelmina- dorp Gevers van EndegeestMulder te Utrecht en Simous te Delft. Haar taak was vooral de verspreiding van land- bouwkennis te bevorderen op de dorpen zeiven. Voor eenigen tijd heeft deze commissie aan den koning haar verslag ingediend en is de inhoud daarvan door Z. M. goedgekeurd. Dien ten gevolge zullen er eenige dorpen in het vader land worden aangewezenwaarheen van wege Z. M. in persoon deskundigen zullen gerigt worden, die aldaar, op het voetspoor van Engeland Schotland, Saxen en andere landendes winters avonds eenen cursus zullen houden over de beginselen van den landbouw. Wij mogen niet anders dan dit plan ten sterkste toejuichen. Met beleid uitgevoerd moet het nut stichten en mag de koning daarvan de beste vruchten verwachten. Elk een, die weet, hoeveel er nog aan die bron van stof felijke welvaart in Nederland in vergelijking met sommige andere landen ontbreekt, zal ongetwijfeld den koning voor dit vernieuwd blijk van belangstelling in de welvaart des lands dankbaar zijn. Het in onze vorige courant overgenomen berigt uit Puttershoek is niet geheel juist. De afzender van den aan- geteekenden brief te Goes ontvingin dato 2 meiberigt van den goeden ontvang van het op 30 april jl. gezondene muntbiljet, no. 45318, groot 100, onder de zelfde handtee- kening van C. Gravendeel Lz. met wien er altijd gecorrespon deerd is. In hoe ver die handteekening echt is zal nader moeten blijken. Eergisteren is te 's Ilage geopend de 35ste vergade ring der Evangeliscli-Luthersche Synode. Bij koninklijk besluit van den 16 dezer, is aan den gepensioneerden kapitein-ter-zee honorair F. C. Engelbrecht laatstelijk hoofd-administrateur der marine in Nederlandsch Indie, vergunning verleend tot het voortdurend dragen van de uniform en de onderscheidingsteekenenverbonden aan zijnen laatst bekleeden militairen rang bij het sedentaire zee wezen in Nederlandsch Indie. Z. M. heeft bij besluit van den 14 dezer, goedgevon den den kapitein G. F. AV". C. T. C. Timmerhous van Abcoude van het 6de regement infanterie, op pensioen te stellen. Z. M. heeftbij onderscheidene besluiten goedgevonden te benoemen: 1. bij het 1ste regement intanterie, tot lsten luite nant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant J. A. So- denkampvan het korps; bij het 2de regement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant A. T. Alings, van het korps; bij het 4de regement, tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten luite nant A. Horendaal, van het 2de regement van dat wapen bij het 8ste regement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant J. R. A. Gisser, van het korps; en 2. aan den gepensioneerden majoor AV. E. Ketjen laat stelijk adjudant in het provinciaal kommandement van Overijs sel, het voortdurend dragen te vergunnen van de uniform van het wapen der artillerie waartoe hij primitief heeft behoord. De fransche bladen hielden dezer dagen het berigt in dat er dezen zomer weder eene expeditie tegen de Kabylen zou ondernomen worden. Even als vroeger de luitenant Booms eene zoodanige expeditie heeft mede gemaaktzullen thans de 1ste luitenant de Jong van Rodenburg en de officier van gezondheid 1ste klasse van Ghertde aanstaande expe ditie in Algerie bijwonen. Op den eersten Pinksterdag is in de kapel van het groot seminarie te Ilaaren tot bisschop gewijd, de heer T. J. van Vree. Als wijbisschop fungeerde mgr. J. Zwijsen en als ad- sisterende prelaten mgrs. van Ilooydonk en Paredis. Onder de personen, die deze plegtigheid bijwoonden, bevonden zich mgr. van Genk, de broeder van den nieuwen bisschop, insge lijks R. K. priester, en eenige andere leden zijner familie. Pater Jan Roothaan, generaal van de orde der Jesui- tenden 8 mei te Rome overleden werd den 20 november 1785 te Amsterdam uit eene aanzienlijke familie geboren. Hij studeerde met roem aan het atheneum zijner geboortestad en onderscheidde zich door zijn geregeld gedrag en zijne vlijt. Toen hij, in 1804, het plan opvatte zijn vaderland en familie te verlatenom in AVit-Rusland zijne roeping te volgen vertrok hij van Amsterdam, en kwam, met eenen aanbeve lingsbrief van professor van Lennep in het noviciaat der Jesuiten te Polotsk aan. Vol ijver en trouw volvoerde hij zijne taak in Rusland en Polenen doorkruiste de bergen van Walliserland en Zwitserland. In 1821 werd hij benoemd tot eersten rector van het collegie der Jesuiten te Turyn en vervulde dezen post met groote naauwgezetheid tot in 1829 waar hij den 9 julij tot generaal van de orde der Jesuiten werd verkozen. Hij was de 23ste generaal van dit genootschap en de eenige hollander, die ooit met deze waardigheid werd bekleed. Uit het Nieuwediep meldt men van don 15 dezer He den morgen zeilden de beide hier ter reede gelegen hebbende oorlogsfregatten Prins van Oranje en Palembang, met een fikschen oostenwind naar zee, om den kruistogtnaar den Noord Atl. Oceaan te ondernemen. Terwijl de bedoelde sche pen de reede verlieten bulderden de saluutschoten van het fregat Palembang en liet zich de voortreffelijke muzijk van het fregat Prins van Oranje liooren. In korten tijd waren beide bodems uit het gezigt dezer kusten." Naar men verneemt is het état-major van Zr. Ms. stoom schip Amsterda m hetwelk op 16 dezer te Amsterdam is in dienst gekomenzamengesteld als volgtkapit.-luit.-ter-zeo J. Spanjaard, kommandant; luitenant-ter-zee 1ste klasse T. Kreekel, 1ste officier; idem 2de klasse P. van Bleiswijk Ris; idem J. AV. van Rhijn; idem A. F. R. E. baron van Ilaer- solte van den Doornofficier van administratie 2de klasse R. J. C. Verboonscheepsklerk B. L. van Daalen AVetters officier van gezondheid 3de klasse D. Goedkoopmachinist lste klasse A. Sol. Algemeen wordt de sierlijke en nette bouworde en voortreffelijke inwendige verdeeling van dat stoom schip geroemd. Gisteren arriveerde te ARissingen Zr. Ms. stoomschip Cycloop, mede brengende van het Nieuwediep de korvet Pallas, die hier komt om opgetuigd te worden. Heden avond vertrekt het stoomschip wederom naar het Nieuwediep. Engeland. Londen 16 mei. De terugkomst van het hol is op den 27 dezer bepaald, ter ontvangst van den prins en de prinses^ van Pruissen die kort na dien tijd op Buc- kingham paleis worden verwacht. Er is hier een gerucht in omloopdat de markies Clan- ricarde lord Cowley zal vervangen als gezant te Parijs. Behalve^ den bouwheer van het paleis der tentoonstel ling te Dublinde heer Bensonhad de lord stedehouder ook den heer Dargan tot ridder willen verheffen, doch deze wees die eer van de hand. Duitscliland. Weenen 15 mei. Behalve een huwelijks plan voor den hertog van Brabant, ligt ook een dergelijk plan voor de jeugdige prinses Charlotte, dochter van koning

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1