MIDDELBITRGSCHE C 0 U R A N T 1853. Donderdag 19 Mei. ISesHirett cn CTbimntstvaticu. ISimtctilAitbsche lijbiugcn, nmiiEiiBiRfi, is Hei. y tiuifcuUubschc tTijbtugcu. MtllIl-.tAIVIilïSTIililXfi wegens verandering in de Conditiën van Aanbesteding, van liet benoodigde VEEESCII en VET, volgens de Annonce ■in de Middelburgsche Courant van 10 dezer, op den 23 dezer maand, des middags ten 12 ure. Middelburg, den 18 Mei 1853. De Kapitein, HINLOPEN. De op den 13 dezer plaats gehad hebbende Aanbeste ding van VEEESCH VETSPER en BRAND- STÖEEESfvoor de Menages van' het 2de Kegement In fanteriete Vlistittgendoor de te hooge Inschrijvingen, geen voortgang gehad hebbende, zoo zal er op den 27 dezer, des middags ten 12 ure, eene MtilllIIHSTMiMiM'Xti plaats hebbenwaarvan de gewijzigde Voorwaarden van heden af op het Bureau van den Heer Kolonel ter inzage liggen. De President der Voedings-Commissie ALINGS, Majoor. De opbrengst van de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de ge wapende dienst in de Nederlanden in het 1ste district dezer provincie, welke met overleg van de gemeentebesturen in het laatst der vorige maand heeft plaats gehad heeft bedragen als volgt: te Middelburg Vlissingen Veere Aagtekerke Arnemuiden Biggekerke c. a. Domburg Gapinge Grijpskerke Kleverskerke Koudekerke 304,40* transport 390,06 - 31,20i Melis-en Mariekerke- 6,79* - 7,27* Nieuw- en St. Joosl - 5,24* - 5,80* Oostkapelle - 18,56 2,75 Oost- en Westsoub. - 6,67* - 4,73 Ritthem - 1,60* - 7,20 Serooskerke - 7,64 - 2,81 Sint-Laurens c. a. - 6,22 - 7,25 Vrouwepolder - 8,02* - 1,35 Westkapelle - 4,43* - 15,28 Zoutelande - 5,12* 390,06 zamen 460,38* Z. M. heeft L. F. Nelissenvan het algemeen depót van discipline, die, ter zake van insubordinatie, tot de straffe des doods veroordeeld is, kwijtschelding van die straf ver leend en die veranderd in eene tuchthuisstraf gedurende den tijd van tien jaren. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft reeds al de commissarissen des konings in de onderscheidene provinciën aangeschrevendat de herstemmingen en de nieuwe stemmingen, bedoeld bij art 70 2 van de kieswet, voor leden van de tweede kamer der statcn-generaalzullen be- hooren plaats te hebben op dingsdag den 31 dezer loopende maand. Blijkens een op 7 dezer ontvangen berigt van den bur gemeester te Puttershoek is de persoon W. van Rybrieven gaarder aldaar, sedert 5 dezer, des morgens omstreeks 8 a 9 ure, vermist, zonder dat tot dus verre een spoor van hem is gevonden; terwijl tevens gebleken is, dat twee aangetee- kende brieven met geldswaarde, als: een van Nijkerk, ge adresseerd aan Jan van Beek. te St. Anthony-polder, en een van Goes geadresseerd aan C. Gravendeel, te Puttershoek niet aan hunne adressen bezorgd zijn; welke brieven te ta rnen vermoedelijk eene waarde van f 500 zullen hebben be vat. Waarschijnlijk is hij met die geldswaarde doorgegaan weshalve zijne opsporing is verzocht. Den 12 dezer heeft het munt- en penningkabinet der leydsche hoogeschooldoor de zorgen van den nederland- schen gezant te Londende medailles der wereldtentoonstel ling aldaar ten geschenke ontvangen. Zij zijn vervat in een allerprachtigst rood marokijnen étui met scharnierenmede van de keurigste bewerking. De Roomsch-Katholijken te Haarlem hebben de klee- dingstukken, welke door den laatsten bisschop van Haarlem in 1559 gedragen waren, zorgvuldig bewaard, en de kan- nunniken van dien tijd af steeds doen benoemen na overlijden van de bestaandezoo dat bij de herstelling van dat bisdom hetwelk men eenmaal verwachtte de kanunnikende prach tige kleeding enz.alles wat tot den ouden luister behoort gereed zou zijn. De thans benoemde bisschop van Haarlem de heer J. W. van Vree, heeft de kleedingstukken dan ook spoedig in ontvang genomen. Zr. Ms. fregat Doggersbank, kapitein-ter-zee A. J. de Smit van den Broeckeis den 27 april van Smyrna in de haven van Alexandrië gearriveerdmet voornemenom den 6 of 7 dezer de reis van daar naar Malta, en verder naar het vaderlandte ondernemen. Zr. Ms. fregatten prins van Oranje, onder bevel van den kapitein-ter-zee J. W. F. Frucht, en Palembang, kapitein-ter-zee J. P. Woutersz, zijn zondag uit Texel in zee gezeildtot het doen van eenen kruistogt in den Noord-At- lantischen Oceaan. De Assensche Courant meldt, dat den 14 dezer aldaar twee huwelijken eerst omstreeks middernacht zijn voltrokken om reden de burgemeester zich den geheelen dag met de stemopneming had moeten bezig houden. De minister van justitie heeft heeren fungerende direc teuren van policie en de hoofden van policie in de gemeen ten opmerkzaam gemaakt op een soort van vreemdelingen veelal gekleed met stof- of overjas, en dragende een ranseltje op den rug. Zij worden gezegd zich bij de menschen in te dringen en afzetterijen te plegen, die eene niet minder ge strenge waakzaamheid der policie verdienen dan diewelke tegen de hongaarsche oliekoopers is noodig bevonden. De minister wenscht, dat ten hunnen aanzien gcljjker voege ge handeld worde, als metopzigt tot de hongaarsche oliekoopers is aanbevolen. Wij vernemen met genoegendat eerstdaags een nieuwe industrietak, onder leiding van professor Bleekrode tot stand zal worden gebragt. Het betreft de fabrijkmatige bewerking van onze veengronden tot meer geschikte brandstof en andere scheikundige fabrikaten. Gedurende twee jaren zijn er ten dien einde onderscheidene en velerhande nasporingen in het werk gesteld, en aanzienlijke en hoog geplaatste personen in den lande hebben daaraan hunne goedkeuring gehecht. Het doel isom nu door het oprigten van modelfabrijken eene algemeen verspreide industrie in al de geschikte veen- streken te grondvesten. Deze fabrijken zullenwat hunne financiële belangen betreft, van elkander geheel gescheiden zijndoch op technisch gebied verbonden blijven. Met de oprigting van de eerste fabrijk is men reeds in de provincie Noordholland werkzaam, en deze zal weldra in de provin ciën Friesland en Overijssel vervolgd worden. De tegenwoordige standplaats der infanterie is als volgt regement grenadiers en jagers. Staf, hoofd-administratie2de, 3de en 4de bataillon te 's Hage, 1ste bataillon te Delft. lste regement infanterie. Vier veld-bataillons te Maastricht, hoofd-administratie en depót te Utrecht. 2de regement infanterie. Staf, 3de en 4de bataillon te Vlis singen detacheert eene kompagnie naar Middelburg 2de ba taillon te Neuzen, detacheert naar Philippine en Ellewouts- dijk; lste bataillon te Breskens, detacheert eene kompagnie naar Sluis en eene naar Veerehoofd-aministratie en depót te Alkmaar, detacheert te Helder. 3de regement infanterie. Staf en twee bataillons te Bergen op-Zoom, detacheert twee kompagnien naar Batheen ba taillon te Rotterdam, detacheert eene kompagnie naar Brielle en eene naar Hellevoetsluiseen bataillon te Venlo; hoofd-admi nistratie en depót te Arnhem, detacheert naar Doesburg. 4de regement infanterie. Staf en drie bataillons te 's Bosch detacheert naar Crevecoeur; een bataillon te Woerden, deta cheert naar Wierikerschanshoofd-administratie en depót te Gouda. 5de regement infanterie. Staf en drie bataillons te Breda detacheert naar Geertruidenberg, Heusden en Willemstad; een bataillon te Gorinchem, detacheert naar Woudrichem en Loevestein, hoofd-administratie en depót te Leyden. 6de regement infanterie. Staf en twee bataillons te Nij megen een bataillon te Graveeen bataillon te Maastricht hoofd-aministratie en depót te Haarlem. 7de regement infanterie. Staf en een bataillon te Gronin gen detacheert naar Delfzijl; een bataillon te Zwolle, deta cheert twee kompagnien naar Coevorden en een naar Assen twee bataillons te Leeuwarden, detacheert eene kompagnie naar Harlingen; hoofd-administratie en depót te Utrecht. 8ste regement infanterie. Staf en twee bataillons te Amster dam, detacheert eene kompagnie te Naarden; een bataillon te Leyden; een bataillon te Hoorn; hoofd-administratie en depót te Groningen. Men verneemtdat de kerkeraad van de doopsgezinde gemeente te Groningen het opmerkelijk besluit genomen heeft: 1. dat van de zijde der gemeente geene adres sen hoegenaamd tegen de invoering der bisschoppelijke hië rarchie aan de regering zouden worden ingezonden; 2. dat door de gemeente of haren leeraar geen invloed op de ver kiezingen zoude worden uitgeoefend, en 3. dat voor het vervolg geen predikant van andere gemeentenzoo als het tot heden van tijd tot tijd heeft plaats gehadin de doops gezinde kerk zoude prediken, en wel wijl sommigen zich met staatkundige bemoeijingen in deze dagen hebben beziggehouden. «ST-I.VÖXHCMtli ««LO.Ï/fi.l. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie, van den 19 maart, is bepaald, dat te rekenen van den 1 juiy dezes jaars wordt afgeschaft het territoriaal regt, dat, krachtens het besluit van den commissaris-generaal van 11 october 1833 en het besluit van 26 maart 1844, wordt ge heven op de koffij van Sumatrabij den uitvoer van Padang met voorbehoud nogtansom die belastingwanneer zulks raadzaam wordt geacht, op nieuw in te voeren, waarvan bij tijds kennis zal worden gegeven aan den handel. Uit een verslag, door de commissie voor de bataviasche tentoonstelling openbaar gemaakt, blijkt onder anderen het volgende: het totale cijfer der inschrijvingen is thans 24777,40, waarvan eene som van f 7000 h, ƒ8000 beschikbaar is ge steld voor den inkoop of aanmaak van voorwerpen, die door de sub-commissien en gewestelijke besturen voor de tentoonstelling worden verzameld; de welwillende medewer king, welke de commissie tot dus verre van alle kanten mogt ondervinden, blijft voorduren; het gouvernement heeft de voor het tentoonstellings-gebouw benoodigde houtwaren van 's lands stapelplaats in leen afgestaan, waardoor de uitgavenaan de oprigting van dit gebouw verbondenaan zienlijk verminderd zijn; van eenige plaatsen zijn reeds be langrijke verzamelingen van voorwerpen afgezonden, terwijl van vele andere opgaven en toezeggingen zijn ontvangen; door den gouverneur generaal is onder meer afgestaan eene verzameling van modellen van inlandsche vaartuigenuit welk een en ander men vermeent gerustelijk de gevolgtrek king te mogen maken, dat de tentoonstelling zich door de belangrijkheidhet aantal en de verscheidenheid der voorwer pen zal onderscheiden; aan het gebouw wordt met kracht voort- gewerkt, en men verwacht dat het in de maand junij aanstaande voltooid zal zijn. Het vooruitzigt bestaat, dat, na afloop der expositie te Batavia, de belangrijkste voorwerpen naar Nederland zullen worden gezondenom aldaar andermaal ten toon gesteld te wordenop welke wijze dit denkbeeld dat voorzeker de meeste toejuiching verdient, verwezenlijkt zal wordenis nog onbeslistintusschen heeft het gouverne ment daaromtrent bereids een aanzoek bij de commissie ge- daanhet zou dan ook te bejammeren zijndat me genheid liet voorbij gaan om ook in NederlandSSeiio-Hfèlang- rijke verzameling der voortbrengselen van het mineraal, het plantenrijk en de industrie der Oostindische Bezittingen ten toon te stellenna dat men door de krachtige medewerking van het gouvernement en van de gewestelijke besturen eene zoodanige verzameling te Batavia heeft kunnen ver eenigen. Aan den hortulanus bij 's lands plantentuinen te Bui tenzorg is opgedragenom gedurende de maanden mei en junij van dit jaar eene botanische reis te doen in de residen- tien Preanger-Regentschappen, Banjoemaas, Baglen, Kadoe, Soerakarta Djokjokarta SamarangPakalongan Tagal Cheribon en Krawang. Het doel van deze reis is voorname lijk de verrijking van 's lands plantentuin en uitbreiding van wetenschappelijke kennis. De afteckening van den tempel te Boro-Boedourjn de residentie Kadoe, in 1849, door den teekenaar der genie FC. Wilsen en den adjudant onder-officier Schönberg Mul ler aangevangen, is thans door beide genoemden naar wensch geëindigd. Het aantal platen van het grootsche overblijfsel der Hindoesche oudheid bestaat uit 476 stuks, elk drie bas reliëfs bevattendevoorts uit platten grondstandgezigt perspectief, beelden en andere detailteekeningen, dus het ge heel uit 500 stuks platen. Weldra zal beslist worden of de uitgave in lithographie al dan niet in Indie kan plaats grijpen. Op den 14 maart, van des morgens 7 tot 9 ure, heeft de berg Gedé groote kolommen rook en asch opgeworpen in ruimere mate dan vroeger werd waargenomen. Omtrent het verzet van de bevolking der doesson Kar- tadjaya (marga Soengi Kroh)wordt van Palembang mede gedeeld dat de resident zich met eenige manschap derwaarts begeven heeft. Toen de doesson zwaar versterkt en bevei ligd door de hooge en naauwe oevers van de Sakorivier niet in minnelijke onderwerping wilde komen, werd zij aan gevallen en op den 14 februarij jl. overrompeld; de vijand was intusschen op de vlugt gegaan. Eene groote lillaeen paar geweren en vele projectilenbenevens eenig kruidzijn in de doesson gevonden. Vervolgens heeft de resident eenige zendelingen doen vertrekkenom de verdwaalde bevolking van die doesson tot inkeer te brengen. Behalve een paar gekwetstenis aan de zijde der troepen geen verlies geleden. Van Palembang wordt, onder dagteekening van 4 maart, medegedeelddat de staat van rust in de beneden-divisien en op de hoofdplaats gunstig was. Volgens de laatste aldaar ontvangen berigten uit de Moesie-ilernamen de zaken in de marga Soengie Kroh eene gewenschte rigtingen werd alles aangewend om het binnenlandsch bestuur duurzaam te regelen. Ook nopens de Djambische aangelegenheden waren goede tijdingen ingekomen. De op den 5 en 12 maart jl. in veiling gebragte 40,000 en 40,000 stuks mexikaansche dollars, hebben ge middeld 312 j1, en 312 duit per stuk opgebragt. Volgens bij de regering ontvangen berigten van den gouverneur ter kuste van Guineavan 6 april jl.zijn er verschillen gerezen lusschen het engelsche gouvernement ter kuste en den vorst van Ashanty, waarvan de aanleidende oorzaken schijnen gelegen te zijn in den aanleg van eenen weg naar het rijk van Ashantyop bevel van den engel- schen gouverneuren in de pogingen van een inlandsch hoofd onder engelsch bestuur, om zich aan dat bestuur te ont trekken en zich aan voormelden vorst aan te sluiten. De ashantijnsche prins, Osay Kudjo, bevond zich aan het hoofd van een leger van 6000 man, en het was hem, door mislei ding gelukt, een engelsch officier en dertig engelsche mili tairen in handen te krijgen. Deze laatsten waren weder uitgeleverd tegen eenige ashantynsche gevangenen; maar den officier wilden de Ashantynen niet anders uitleverendan tegen een ashantysch hoofd j Atjampou genaamd, die door de engelsehen was gevangen genomen. Dezen voorslag had echter de gouverneur Hill gemeend te moeten van de hand wijzen, terwijl hij zich intusschen nog steeds met eene min nelijke beëindiging der zaak vleide. De gouverneur der ne- derlandsche bezittingen heeft, in eenen brief aan den vorst van Ashanty, dezen tot vredelievendheid aangespoord, hem te kennen gevende, dat handel en algemeene welvaart steeds door oorlog -verliezenen het nederlandsche volk er groot belang in stelt, dat de hangende geschillen in der minne worden afgemaakt. Hij heeft tevens den handel te Elmina bij circulaire uitgenoodigd om, tot latere bekendmaking, geen buskruid of lood aan de Ashantynen te verkoopen. Engeland. Londen 14 mei. De verrigtingen der beide parlementshuizengedurende de twee laatste dagenwaren van geen zeer groot belang. De Pinkster-vacantie van het hoogerhuis, is heden aangevangen en duurt tot 22 dezer; die van het lagerhuis, welke insgelijks heden aanving, slechts tot 18 dezer. De heer Berkeley heeft aangekondigddat hij den 14 junij zyne reeds meermalen verworpen motie, op de in voering der stemming bij ballotage betrekkelijk, andermaal zal herhalen. De hertogin von Kent, moeder der koningin, heeft een bezoek afgelegd bij de gravin van Neuilly en de verdere leden der fransche koninklijke familie. De reisbediende Wilson, die op hoogst schandelijke wijze heeft beproefd den kanselier der schatkist geld af te persen is naar de assises verwezen. De minister wilde den man niet zien veroordeelendoch de policie-regtbank beschouwde de zaak als van algemeen belangvermits een ieder voor zoodanige aanrandingen bloot stond en hiertegen strengelijk moest worden gewaakt. Men heeft over Marseille het berigt uit Madras ont vangen van een geduchten storm, die aldaar in den avond

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1