MDDELMJRGSCHE C O U R A IV T. m 59. 1853. 17 Mei. Dmgsclag 15c0t«t*en cu Ql bm tuist vatten. rje mi s£tB-:zix a. i$tmicul»utb0chc ^ijbiugcw. iSuitcnlanbocïic Ëijbingcu. IGiM'f «3»* Ilc Commissaris des IAonings ira tle Provincie Zeeland Brengt ter kennis van de belanghebbende Ingezetenen van dit Gewest, dat Zijne Majesteit, bij hoogstdeszelfs besluit van den 11 dezer, no. 41 lioeft bepaald, dat de Stembrief jes ter benoeming van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalop den 17 dezer maand in te leveren, in de Hoofd-Kiesdistricten Middelburg, Zierikzee en Goeszul len worden geopend op Donderdag den negentienden daaraan volgende. Middelburg, den 14 Mei 1858. De Commissaris des Iionings voornoemd Bij afwezendheid BECIUS Lid van Gedeputeerde Staten. De Burgemeestci' en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat de inlevering van Stembiljettentot de verkiezing van twee Leden voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal zal plaats hebben op Dingsdag den 17 Mei aanstaande, van des voormiddags negen tot des namiddags vijf ureop de Boven-Achterzaal van het Raadhuis (toegang langs den Ach tertrap), terwijl de opening aldaar zal plaatshebben op Don derdag den 19 Mei daaraanvolgende, des voormiddags ten negen ure. Middelburg, den 13 Mei 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, BYLEYELD VAN SEROOSKERKE 1. p. De Secretaris M. F. LANTSHEER. BJRïOUtrafif BS TTBtGJEBBBZBiSTBlBt. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat Zijne Majesteit, bij besluit van den 29 April 11. no. 63, tot Burgemeester dezer Gemeente heeft benoemd Jonkh. Mr. M. C. PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Middelburg, den 13 Mei 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, BYLEVELD VAN SEROOSKERKE, Lp. Do Secretaris, M. F. LANTSHEER. UBiXMiB-lSliVXetBi. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provinciebij be sluit van den 21/28 April jl. no. 7 (Provinciaal Blad no. 63), hebben gearresteerd de lijst der bevoegd erkende Beoefena ren van de onderscheidene takken der Geneeskunde in deze Provincie, over liet jaar 1853, en dat de voorschreven lijst, van heden af, tot en met den vijftienden Junij aanstaande, des middags van twaalf tot twee ure, ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen. Middelburg, den 13 Mei 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd BYLEVELD VAN SEROOSKERKE, Lp. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. IIIDDÜLBIJK», 1« Mei. Wij vernemen dat de provinciale staten van Zeeland tegen den 26 dezer, in buitengewone vergadering zijn bij een geroepenten einde in behandeling te nemen een voorstel van gedeputeerde statentot verbetering van don weg aan den veerdam van Wolphaartsdijk alsmede te benoemen een lid van gedeputeerde statenenzoo noodig een lid van de eerste kamer der staten-generaal. Door den gemeenteraad te Dordrecht zijn den 13 de zer, aan hot nieuw aldaar opgcrigt gymnasium, de volgende leeraren benoemdte wetentot conrectordr. J. C. van Deventer; tot leeraar in de wiskunde, dr. A. J. van Deinse- tot leeraar in de nederduitsche taal- en letterkunde enz., dr! W. Bisschop; tot leeraar in de fransche taal, de heer H. C. Fels ertot leeraar in de engelsche taal, de heer J. Lock, en tot leeraar in de lioogduitsche taal, de heer C. E. W Fricke Bij besluit van den 3 dezer heeft Z. M. bepaald! dat bij het corps diplomatique zullen worden benoemd drie attachés om dienst te doen, het zij bij het departement van buiten- landsche zaken, het zij bij de gezantschappen buitenslands, elk op eene jaarwedde van 1000. Tot leden van de com missie, belast met het afnemen van het te houden examen, zijn benoemd de lieeren: jhr. W. Boreel van Hogelanden voorzitter; mr. F. M. W. Testamr. F. de Greevelid van den hoogen raadprofessor J. de Wal en mr. W. C. Mees secretaris van de nederlandsche bank. Z. K. H. de prins van Oranje is den 12 dezer van het instituut te Noordhey in de residentie aangekomen. In den gemeenteraad te Rotterdam is besloten geworden om 150 beschikbaar te stellen tot het nemen van proeven met drie electrieke klokken. Vergadering- -van den Gemeenteraad te SEieriltzee. Zitting van 14 Mei 1853. Voorzitter de heer do Crane; fungerend secretaris mr. Fok ker; afwezig jhr. de Jonge, uitlandig, en de secretaris, ziek. De notulen van 30 april worden voorgelezen en goedgekeurd. 1. De voorzitter doet voorlezen eene missive van gedepu teerde staten, begeleidende afschrift van een koninklijk be sluit, waarbij de goedkeuring op het voorgedragen belasting stelsel wordt verdaagd tot het einde van julij, en eene mis sive van gedeputeerde statenhoudende kennisgeving dat de gemeente-begrooting niet kan worden goedgekeurd, alvorens de heffing der middelen geapprobeerd zijtevens met eene nota van bedenkingen op de begrootingdo voorzitter legt dien ten gevolge eene volgens de bedenkingen gewijzigde be grooting over waarin de ontvangsten gebragt zijn op den voet der thans nog geheven wordende middelendezelve wordt behandeld en vastgesteld. 2. Mededeeling dat gedeputeerde staten de gevraagde mag- tiging niet kunnen verleenen, om het te kort op enkele posten der begrooting op andere te vinden maar de posten zeiven door af- en overschrijving moeten veranderd wordendien ten gevolge wordt een nieuw raadsbesluit voorgelezen en goed gekeurd. 3. Idemdat gedeputeerde staten vermeenendat de post voor te veel betaalde gemeente-opcenten en onkosten examen voor een muzijkmeesterop onvoorziene uitgaven 1852 bij besluit van den raad van 20 april aangevraagdbehooren op onvoorziene uitgaven 1853; dien overeenkomstig een nieuw besluit vastgesteld. 4. Idem, dat gedeputeerde staten de vernietiging aan den koning hebben voorgedragen van eenige bepalingen voor komende in de verordening omtrent de verdeeling der ge meente in wijken en het bijhouden der bevolkings-registers. Aangenomen voor notificatie. 5. Missive van gedeputeerde staten dat zij hunne goed keuring hechten aan het raadsbesluit van 20 april 1853, om 30 voor schrijfbehoeften van den commissaris van policie te brengen op onvoorziene uitgaven 1852. 6. De 8ste rekening van het pensioenfonds en het armbe stuur der christelijk afgescheidene gemeente over 1852, wordt gesteld in handen der heeren van Adrichem, Egteren Goemans. 7. Aanvraag van L. JanseBz. te Middelburg, als directeur der gasfabrijk aldaar, om bij onderhandscli contract voor de firma Robbé comp. concessie te verkrijgen om de stad met economisch gas te verlichten; gesteld in handen der com missie van fabrijcage. 8. Rapport der plaatselijke geneeskundige commissie, op het voorstel van jhr. de Jonge, om door verandering der uitlo- zing de kwade dampen weg te nemendoor de garancine- fabrijk veroorzaaktdat zij persisteert bij een vroeger rap port, door haar uitgebragtwaarbij eene andere wijze van toevoer van versch water werd voorgesteld. Na eene wijd- loopige discussie tusschen den voorzitter en de heeren Keiler, Fokker, Ochtman, van Dongen, van Adrichem, Egter,van der Yliet en Goemans, wordt besloten do zaak ten fine van nader onderzoek te stellen in handen van de heeren van Dongen, Egter en van Adrichem, met verzoek zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen. 9. Wordt gelezen missive van den kerkeraad der her vormde gemeente houdende bedenkingen tegen het laatstge- nomen besluitom de door den kerkeraad voor het hervormd armbestuur gevraagde verhooging van subsidie te weige ren en verlangen om voor het vervolg zekerheid te hebben dat de door do inschrijvingen niet gedekte som door sub sidie zal gevonden wordenof wel ontbinding van het con tract. Na eene discussie tusschen de heeren Ochtman en Fokker wordt deze zaak gesteld in handen eener com missie, om met den kerkeraad in verbinding te komen en eene regeling der zaak tot stand te brengen tot leden dier commissie benoemt de raad de heeren Moensvan der Yliet en Fo? .ver. Esigelaml. Londen 12 mei. Het parlement levert geen nieuws op. Het hoogerhuis heeft geene zitting gehou den en die van het lagerhuis duurde slechts zeer korten had de behandeling van zuiver plaatselijke belangen ten doel. Het overige nieuws laat zich kortelijk aldus zamen- vatten Het voornaamste is een los gerucht volgens hetwelk een markies die lid was van het kabinet Russellspoedig als gezant naar Parijs zal worden gezonden, ter vervanging van lord Cowley. De kanselier der schatkist heeft door de bank van Engeland bekend gemaakt, dat zijn plan van con versie der geconsolideerde, tot 3 pet. gereduceerd, en Zuid- zee-fondsen ten uitvoer zal worden gelegd. Sir Robert Peel en de heer Bernal Osborne hadden een tweegevecht ten gevolge eener hevige woordenwisseling. Beide schoten hunne pistolen in de lucht af, en meer bevriend dan te voren keerden zij naar hunne woningen terug. De heer van de Weyer belgisch gezant te Londenheeft zijne tweede doch ter door den dood verloren. Eergisteren avond werd de heer Gladstone op de straat aangehouden door eene jonge vrouw, die zeer verschrikt en vol vrees scheen te zijn. De minister trachtte haar gerust te stellen en haar huiswaarts te doen koerenen toon hij haar dezen raad gaf kwam een derde persoon voorbij. De onbekende vrouw noemde nu den heer Gladstone bij zijnen naam en dreigde hem in de dag bladen bekend te maken, wegens onzedelijk gedragindien hij haar niet of eene aanzienlijke som of eene betrekking op Somerset-house gaf. De ministerin de hoogste mate verontwaardigdleverde de vrouw aan den eerst voorbijko menden policie-agent over. Toen hij nu gisteren zelf voor den policie-commissaris zijne verklaring kwam afleggen vond hij in den persoon der beschuldigde geene vrouwmaar een jong man handels-reiziger van beroep en William Wilson ge naamd. De zaak zal morgen verder worden onderzocht. Zeer ijverig worden de toebereidselen voor het kamp van Chobham nabij Londen voortgezet. De luitenant-generaal, lord Seaton zal er het bevel voeren over de troependie zullen bestaan uit vier regementen kavallerie24 stukken ge schut en drie brigades infanteriete zamen 8000 man en 2000 paarden. 13 Mei. De tentoonstelling te Dublin is,, gisteïx^i door den lord-luitenant van Ierland, in tegofiw o0ïg\m van 10,000 personen, geopend. Lord Granvillens in die sta'd aan-\ gekomen om de tentoonstelling te bezopkeii 'Hij kcf^r" de i reis van Londen naar Dublin in 10 uren »54 muïfiten ;a legd. Lord Ellesmore is als koninklijk conyuiiïarjl; wege Engelandbij de tentoonstelling te Plymouth derwaarts vertrokken. Blijkens berigten van de Kaap de Goede Hoop van 22 maart, was de oorlog met de Kaffers voor goed geëin digd, met de onderwerping van het rebellen-lioofd vSandilly, hij en zijn stam zijn naar de andere zijde der Kei-rivier ge dreven. Het traktaat met den generaal Cathcart was den 9 maart geproclameerd. SBiiitseJilaud. Weenen 11 mei. De koningin van Grie kenland is gisteren alhier aangekomen. Slechts kort denken de te verblijven heeft zij geen gevolg gegeven aan de uit- noodiging, om op het keizerlijk paleis haren intrek te ne men, en is zij afgestapt aan het liötel van aartshertog Karei. De koningin begeeft zich van hier naar Oldenburg. Koning Leopold van Belgie heeft gisteren avond een bezoek ontvan gen van aartshertog Johan en daarna met zijnen zoon, ver gezeld door het keizerlijk gezin de voorstelling in den hof- schouwburg bezocht. Heden heeft de koning bij al dc leden van het keizerlijk gezin bezoeken afgelegden de grootwaar- digheidsbekleedersde ministers, generaals enz. bij zich ont vangen. Den 17 dezer wordt de koning van Pruissen alhier verwacht. Aanstaanden zondag, eersten Pinksterdag, viert vorst Metternieh voormalig oostenrijksch staatskanselierzijnen 80sten verjaardag. 13 Mei. Van goeder hand verneemt men, dat de ge schillen, die in den laatsten tijd tusschen Oostenrijk en Zwit serland waren ontstaandezer dagen zijn vereffend zoo dat de goede verstandhouding tusschen de beide staten geheel is hersteld. Berlijn 12 mei. Heden heeft de presiderende minister in de bijeenkomst van de eerste kamer der pruissische wetge ving aangekondigddat hare zitting op morgenop last des konings, zal worden gesloten. Morgen ochtend zal de ka mer nog bijeenkomenom de laatste hand te leggen aan de begroot ing. m De tweede kamer heeft hare werkzaamheden volbragt. Do heer Winter heeftals de oudste in jarenden voorzitter namens de vergadering, bedankt, voor de wijze op welke hij in die hoedanigheid aan zijne roeping had beantwoord, en voor de omzigtigheidwaarmede hij de beraadslagingen had weten te leiden. Hij heeft ton slotte de aanwezigen ver maand om op te staan en. daardoor te betoonendat zij in dat opzïgt met hem instemd n. Allen hebben volvaardig daar aan beantwoord. De voorzitter, graaf von Schwerin, heeft daarop van zijne zij'de de aanwezigen dank gezegdvoor de wijzeop welke zij de hem opgedragene moeijelijke taak gemakkelijk had den gemaakten heeft geëindigd met de volgende woor den Laat ons de zitting besluiten met de onverdeelde uitdrukking van aloude pruissische eerlijkheid; met dat go- voel, waardoor wij allen bezield zijn, hoe verschillend ook onze staatkundige meening moge wezenmet den wensch voor het welzijn des vaderlands, en laat ons alzoo, ook met den wenschdat de vrijheid van het woord zich steeds in de toekomst zal weten te doen gelden eenstemmig den kreet aanheffen van: leve Z. M. den koning!-' Geheel de vergadering heeft dien kreet, met een daverend gejuich, drie malen aangeheven en de leden zijn daarop uit een gegaan. Heden heeft de gisteren aangekondigde sluiting der ka mers, door den minister-president von Manteuffel, in het ko ninklijk slot plaats gehad. In zijne rede gaf de minister de tevredenheid der regering te kennen over den gunstigen uit slag, dien de werkzaamheden der kamers in deze zitting heb ben opgeleverdmet de bijvoegingdat de benoeming van eene pairie de tegeuwoordige staatkundige instellingen zal versterken. Door de opheffing van art. 105 zal de constitutie toelaten de gemeentewet op behoudende grondslagen te ves tigen. De regering is van oordeeldat de woelingen der revolutionnairen de oprigting van een bijzonder hof voor politieke misdrijven noodzakelijk maken. Ten slotte gaf de minister te kennendat de kerkelijke geschillenhoe zeer altijd te betreuren in allen gevalle ten bewijze strekken dat de regering voornemens is de godsdienstige vrijheid ongeschon den te handhaven. Xivitscrlauil. De badcnsche gezant heeft vertoogen bij den bondsraad ingediend, betreffende het verblijf van uitge wekenen ter zake der staatkundige aangelegenheden in de kan tons van het eedgenootschap. Zoo gemeld wordt, zouden deze vertoogen genoegzaam gelijkluidend zijn met die van de wur- tembergsche regering, maar nog vooreerst bij monde zijn medegedeeld. Zoo gemeld wordt, is een fransch uitgewekene van hooge afkomst, die beschuldigd werd van een schimpdicht, betref fende den keizer der Franschen, te hebben vervaardigd en in omloop gebragt, te Genève in verzekerde bewaring gesteld en gevankelijk naar Bern gebragt, en zoude aan deze per soon, namens den bondsraad, zijn te kennen gegeven, dat hij daardoor alle aanspraak op verdere gastvrijheid had ver beurd en onmiddelijk het land moest verlaten. In eene der jongste zittingen van den grooten raad van het kanton Freiburg is door de kantonale regering eene no ta van den pausselijken internuntius medegedeeld, betreffende de kerkelijke aangelegenheden, bij welke de volgende voor waarden worden gesteld, om tot het openen van onderhan delingen voor het sluiten van een concordaat te kunnen, ge raken1. onvoorwaardelijke terugkeer van den bisschop Ma- rilleyen 2. intrekking van al de bestaande wetten en veror deningen, welke in strijd met de R. K. e eredienst moeten

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1