&Hifcfccn. Bcctijbingcn. £lbucv*tc«ticii. Berlijn 10 mei. De eerste kamer heeft de door de tweede kamer aangenomen wetregelende de straf op overtreding der tolwettengepleegd tegen vreemde staten goedgekeurd. Vervolgens heeft zij hare goedkeuring gehecht aan het tus- sehen Pruissen en Oostenrijk gesloten traktaat van 19 fe- bruarij jl.en aan de vernieuwing en uitbreiding van detol- en handelsvereeniging. Daarop volgde eene belangrijke be raadslaging over het voorstel van de heer von Prittvitzbe treffende de invoering der straf van deportatie en het aan leggen van overzcesche koloniën. De discussie leidde tot het besluit, de zaak aan de regering in overweging te geven. De tweede kamer heeft het wets-ontwerp betreffende de ver brokkeling van grondeigendom met 180 tegen 120 stemmen aangenomen. In geval de meest dringende zaken, bijzonder het bud get, voor dien tijd kunnen afgedaan worden, zullen de kamers vrijdag hare laatste zitting houden. In allen gevalle ziet men de sluiting vóór den 20 te gemoet. Volgens een der dagbladen is in onze diplomatieke kringen het gerucht in omloopdat de graaf van Chambord eene reis naar Schotland op het oog heeften dat op die reis eene bijeenkomst tusschen hem en een prins van het huis van Orleans zal plaats hebben. De koning zal zich den 18 op weg naar Weenen be geven en reeds den 25 daar aan volgende in deze stad terug zijn. Italië. Een telegrafisch berigt uit Weenen meldt, dat de geschillen tusschen Oostenrijk en Sardinië uit den weg zijn geruimd. Spanje. Madrid 7 mei. Bij koninklijk dekreet wordt het korps corregidoren gereorganiseerd. De schatkist heeft een millioen voordeel bij die reorganisatie. De Epoca verzekert, dat de bezuinigingen, die de mi nister van financien zich voorstelt bij het beheer van zijn departement in te voeren, verscheidene millioenen bedragen. De koninklijke raad zal over 28 wets-ontwerpen hebben te beraadslagen. De vice-president van den raad de heer Martinez de la Rosa, zou geroepen worden om deel uit te maken van de sectie, belast met dien speeialen arbeid. Men verwacht eerstdaags verscheidene veranderingen in het personeel van het corps diplomatique. De 13 personen, te Gracia gearresteerd wegens deel neming aan een geheim genootschap zijn meestal van fran sehen of italiaanschen oorsprong. De minister van buiten- landsché zaken heeft ter dezer gelegenheid eene circulaire aan de gouverneurs der provinciën gezondenwelke door alle partijen wordt goedgekeurd. Do regering dringt in dit stuk aan op de noodzakelijkheid om met kracht te handelen te gen die gevaarlijke genootschappenwelke tot nu toe in Spanje vreemd waren grbleven. Zwitserland. Bern 8 mei. Men verwacht dat Beije- ren eene nota zal indienenvan gelijken inhoud als die welke reeds van Wurtemberg en Baden zijn ontvangen. Geeft Zwit serland niet toe, dan zal de insluiting van Tessino nog van zeer langen duur kunnen zijn. Turlijc. Konstantinopel 2 mei. Er zijn op nieuw moei- jelijkheden ontstaanter zake van de kwestie der heilige plaatsen. Het behoud van het statu quo scheen waarschijn lijk. Prins Menzikoff heeft een ultimatum gesteldmet op- zigt tot de kwestie over het grieksche patriarchaat. De moeder des sultans is overleden. Te Smyrna zijn onlusten uitgebroken. Frankrijk. Parijs 11 mei. Bij keizerlijk besluit zijn de zittingen der kamer van afgevaardigden geprolongeerd tot 28 mei eerstkomende. De Moniteur behelstonder meer andere besluiten van minder algemeen belang, onder anderen de overeenkomst tus schen Frankrijk en Sardinië tot regeling van de telegrafen alsmede de overeenkomst tusschen Frankrijk en Nassau, tot verzekering van den letterkundigen eigendom en muzikale eompositien. De keizerin is zoo goed als hersteld. Zij verlaat reeds het bed doch nog niet het paleis. De geneesheeren hebben haar vooral de baden aanbevolen. Dit zal waarschijnlijk de reis des keizers naar de Pyrenéen ten gevolge hebben. Vele afgevaardigden verontrusten zich zeer overde zucht naar vergrootingnaar spoorwegenmonumenten enz.die vele steden bezielten waardoor in de toekomst zware lasten op de schouders der bevolking gelegd worden. Er is bijna geene stad, die geene leening tot zoodanige doeleinden aan gaat. Zoo heeft onder anderen eene kleine stadSaint- Germaine-en-Laye nabij Parijs, eene leening aangegaan van niet minder dan 500,000 francs. Het departement Charente heeft vergunning weten te bekomen om 20 additionele op centen te innen op de indirecte belastingen. Rheims vraagt, zoo men wil, nog eene grootere som aan voor aan te leg gen werken, wier voltooijing zij voorgeeft reeds sedert 1847 verwacht te hebben. Men berekentdat de daaruit voort te spruiten belastingen minstens een duur moeten hebben van vijftien of twintig jaren. Daarenboven doet zich hierbij nog eene andere zwarigheid op. Men wil namelijk al die grootsche werken ten spoedigste ten uitvoer brengen. Men neemt dus een groot aantal werklie den aan die van den landbouw afgetrokken worden. Deze zullen na de geëindigde werkzaamheden in de steden zich niet meer aan den landarbeid begeven, en wat zal dan het lot zijn dier mannen zonder werk, en dier steden waarin deze mannen als het ware opeengehoopt zijn. Het fransche eskader oefent zich bij voortduring in het vuren op de reede van Salamis. De dom van het hotel der invaliden zal op nieuw verguld worden. Ook zal een standbeeld ter eere van keizer Napoleon I, in brons, opgerigt worden op de plaats Vauban Sedert drie dagen vriest het hier iederen nacht. Gisteren hoorde men tweemalen een vrij zwaren, langdu- rigen donderslag terwijl te gelijker tijd met hagel vermengde sneeuw viel. Een zeekapiteindie zich aan boord van een schip naar Londen had begevenontdekte dat zijn hond hem op het schip, tegen zijn wil, gevolgd was. Hij greep hem on- middelijk bij den nek, wierp hem op de kade en ver- zocht aan een tolbeambte, om het dier verder weg te jagen, 's Namiddags zag iemand in eene visschersbootdie uit het Kanaal kwam, op meer dan een uur afstands van de haven, een hond in het ruime sop, die wel is waar nog zwommaar uitgeput van vermoeijing was. Men nam hem op en de manschap ontdektedat het de hond van den kapitein was die aan den tolbeambte ontsnapt zijnde zijn meester naar de engelsche kust had gepoogd na te zwemmen. Gisteren werd alhier de algemeene vergadering der ver- eeniging van letterkundigen gehouden. Yan de 400 te Parijs woonachtige leden waren 107 opgekomen. Door de regering ismet eene subsidie van 7 mill. concessie verleend voor een spoorweg van Lyon naar Gre- noble, aan eene maatschappij aan wier hoofd de heer de Valmy zal staan. Uit Algerie is berigt ontvangen, dat de gouverneur- generaal reeds vertrokken is om de voorgenomen expeditie tegen Kabylie te beginnen. 11 Mei. Het nieuws is zeer schaarsch. Het wetge vend ligchaam heeft de discussien voortgezet betrekkelijk de burgerlijke pensioenwet. Het beraadslaagt nu reeds drie da gen over het zelfde ontwerp iets dat bij dat ligchaam nog niet is opgemerkt. België. Bij koninklijk besluit wordt het den belgi- schen onderdanen niet meer vergundtitels van adeldom of daaraan verbondene voorregten van vreemde mogendheden aan te nemen. Brussel 12 mei. De kamer heeft gisteren hot wets-ontwerp betrekkelijk de organisatie van het leger aangenomen, met 71 tegen 21 stemmen. Eene telegrafische dépêche van den 11, door den bel- gischen minister te Weenen aan den minister van buitenland- sche zaken gezonden berigt dat Z. M. dien dag te Oderberg was aangekomen en ten 5 ure te Weenen werd verwacht. VLISSINGEN 13 mei. Voor Antwerpen bestemd, zijn alhier ter reede gekomen Josephine Garcon van Eouaan en James en Emma Carnevan Londen beide met stukgoederen Alexander Lindmann met graan en Themis Gronquistmet rogge beide van Odessa Mo- glestueJorgensen van Gothenburgen Tricolor, Jaeobsen, van Chris- tiania, beide met hout; ArgoStalilbergvan Odessa (laatst van Fal- mouth)met tarwe; Allah Kermin, Serte, van Oran, met garst; In- dustrySepherd yan Londen met zaad. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Neue UnternehmungSehultz op avontuur Titania, Voss naar NewcastleAnna MariaZuiderduin, naar Archangel en Ma - rianneWitt, naar Memel, alle met ballastRamonAringanaar de Havanna; Anna, Vegter, naar Hamburg; Camille, Caban, naar Ha- vre; LigustoStuparich, naar Venetie, en HaitienneS te wartnaar Glascoualle vijf met stukgoederen. Van Gent: CeciliePetersen, op avontuur, met ballast. GRA1K«ARHT TE ÜIIDDEbRHRG. Donderdag 12 Mei. Onze aanvoer was heden niet groot en de kooplust ook maar kleinwaardoor niet dan met moeite goed vorigen weekprijs kon bedongen wordenzoo voor Tarwe als voor Rogge en Garst. Walchersche Witteboonen weinig gevraagd. Echte of puike Bruineboonen niet ter veil. Paardeboonen 20 cents lager te noteren. Erwten meer begeerd en 25 cents per mud hooger betaald. Boekweit niet aan. Koolzaad meer ge vraagd aan ruim vorigen weekprijs. Raap-olie ƒ38, Patent-olie ƒ40, Lijn-olie ƒ33,50 per vat. Lijnkoeken 10 de 104 stuks. mddelprijzen der Ofcjecten van Rarkt binnen Middelburg, op 12 Mei 1853. per Ned. Mud. (tot regeliug der Broodzetting.) Tarwe8,60 Kogge- 6,80 Gerst- 5,10 Haver- 0,00 per Ned. Mud. Boekweito,00 Witteboonen10,75 Groene Erwten - 8,75 Aardappelen- 3,80 per Ned. Pond. Versehe Boter .ƒ0,95 Zetting van het Brood, voor het tijdvak, loopende van 16 tot 22 Mei 1853. (per Nederlandsch Pond.) Fijn Tarwenbrood 19 ets. I Roggenbrood 121 ets. Grof Tarwenbrood .17 Masteluinbrood14) Prijscourant van Effecten. Amsterdam, Cert. Werk. Schuld 2) pet. 63)) w n 3 )t ii 4 ii Overzees. Bezittingen 4 Amortisat. Syndicaat 3) 93) Actiën Nederl. Bank 4 Aand. Ilandel-Maats. 4) Ned. Rhijn-Spoorw.-Maals. Holl. IJzeren-Spoorw.-M. Middelburg Obl. 3 nu J pet. Frankr. Ccrt. Ketw. 5 nu 4) Origin. Certific. 3 Belgie Cert.Adm. 52)) Rusland Obl. Hope Sf Co.5 108) „1828enl829 5 107) Cert.1831 „1833 5 97) Hope Sf Co. 4 92) Inschrij v./SWejh'te 4 91) 54i! Leen. 4 91) Certific. van dito 6 Sehatk. Obligat. 4 42' 93) 39, 10 Mei 1853. Pruissen Aandeelen 1832. f Oostenr. Metaliek 5 pet. 831 n 11 in Conv.-M 2) ditol851/522) 11 in W. W. 2) rente Amst. 5 11 1, dito Lr. B. 5 Portugal Obligatien 5 11 11 4 Spanje Obl £85Buitenl. 3 P. 2400 Binnenl. 3 Obligatien 3 nu 1 Certificaten v. Coupons Napels Cer.LamaisonfrB. 5 pet. Brazilië Geldleen. 1824,1 £100 5 pc. bij Rothschild j 1/200 99) Obligat. 1852 4) //100 N.Gren, Obl. 6 pct.nu2' »100 21).» N.-Amerika Oblig. Act. Un. St.Bank Hope 5 pet. Obl. Louisiana 5 100) 43jJ 24 Betaalbaar bij VAN VLOTEN EN DE GYSELAAR, de Coup. der Russische Certificaten 6 pet., in Assignaten 16,20, 6 pet. in Zilver 28,35. Aan mijne Mede-kiezers in het Hoofd- kiesdistrikt Middelburg. Na de ontbinding van de tweede kamer der Staten-Generaal werd mij van verschillende zijden de vraag gedaanof ik niet voornemens was eene voorloopige vergadering van kiezers, gelijk vroeger, bij een te roepenten einde ons te verstaan over de keuze der personenvoor ons dubbel kies-district naar die kamer af te vaardigen. Ik achtte dit echter min geradenbij de opgewondenheid der gemoe deren; maar vooral kwam mij zulks overbodig voor. Ik kon mij zeiven niet voorstellen, hoe een enkel kiezer, die vroeger dothans afgetredene vertegenwoordigers, de heeren mrs. J. J. Slicher van Domburg en II. van Eck, had gekozen, onder omstandigheden, als de tegenwoor dige een oogenblik in zijne aanstaande keuze zou kunnen wankelen. De eenigc vraag tochwelke de kiezers zich zelvcn hadden voor te stellenscheen mij deze te zijnWilt gij behouden wat u in de vier laatste jaren is geschonken Werd die vraag toestemmend beantwoord, dan zou eene keuze, op anderen dan op de vroegere vertegenwoordigers uitgebragt, niet slechts wispelturigheid en ondankbaarheidmaar tevens eene onvergefelijke on bedachtzaamheid verraden. Eene wispelturigheid en ondankbaarheid. Wanneer men zich de houding onzer beide vroegere vertegenwoordi gers voor den geest brengt, dan zoekt men, mijns inziens, vruchteloos naar redenen welke bij den vrijzinnigen kiezer hunne herkiezing zou den in den weg staan. In tegendeelhij elke gelegenheidwaar dit pas gaf, hebben zij zich vrienden beloond van de beginselendoor het afgetreden ministerie toegepast en door het tegenwoordig ministerie ver kondigd, en met vastberadenheid hebben zij medegewerkt tot het te voorschijn roepen en bestendigen van den maatschappelijken toestand waarin Nederland, als toonbeeld voor andere rijken, zich tot nu onlangs mogt verheugen. Eene onbedachtzaamheid. Bij de kronkelpadenwelke sommige onzer staatkundige tegenstan ders ter bereiking van hun doel hebben ingeslagenwaarbij zelfs het heiligste niet te heilig wordt geachtis eene naauwere aansluiting der vrijzinnige kiezers meer dan immer noodzakelijk. Willen zij trachten overwinnaars te blijven, dan mogen zij hunne stemmen niet verdeelen al ware het zelfs dat zij naar hunne meening anderen als de mannen hunner keuze zouden wenschen gekozen te ziendan die vroeger hunne vertegenwoordigers waren. Men houde toch inzonderheid de zaak op het oog, vooral op dit oogenblik, nu reeds van verschillende zijden de afgetreden vertegenwoordigers uitsluitend als de vrijziunige candidateu zijn opgegeven. Intusschen leest men in de Amstcrdamsche en Rottcrdamsche Cou ranten dat hier ter stede twee kiczcrs-vereenigingen bestaanwaarvan ik tot nog toe niets had vernomen. Door eenigen mijner vrienden is opgemerkt, dat sommige kiezers in ons kiesdistrict daar door in den waan zouden kunnen gebragt wordendat onder die vereenigingen ook die vereeniging begrepen wasaan wier hoofd ik do eer had mij vroe ger geplaatst te zien. Ik begreep de juistheid dier opmerkingen ik wilde dus nog vóór den dag der verkiezing eene mogelijke dwaling voorkomen. Met allen eerbied derhalve voor het karakter en de overtuiging der beide candidaten van die twee onbekende vereenigingen (en hierbij heb ik meer bijzonder het oog op den eersten candidaatals mij van nabij bekend) verklaar ik, bij mijne hier voren uitgedrukte denkwijze te vol harden. Die mij kentkent ook mijne staatkundige gevoelens. Ik heb zo nimmer verholen. Tot op dit oogenblik zijn ze de zelfde gebleven. Trouwens, een gevoelen, uit innige overtuiging geboren, wordt niet ligt door omstandigheden uitgewischt. Wanneer ik dus met die gevoelens mij zclven de aangegevcne vraag voorstelWilt ge behouden wat u in de vier laatste jaren is geschonken dan is een duizendvoudig ja mijn antwoord. Mede-kiezers, die met mij dat zelfde antwoord geeft! laat ons dan zamenwerken ter bereiking van het voorgestelde doel. Die zamenwer- king zal echter eerst dan regt gemeend kunnen heetenwanneer wij door onze eendragtige pogingenzoo veel in ons isnaar de zekerheid streven onzer vernieuwde overwinning. Daartoe bestaat tlmns geen krachtiger middeldan ons te vcrcenigen in het uitbrengen onzer keuzo op onze afgetredene vertegenwoordigers Mr. J. J. SLICHER VAN DOMBURG cn Mr. D. VAN ECK. Middelburg, den 12 Mei 1853. Ph. van den Broecke. Niet het bestrijden of bevorderen van deze of gene candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamerdoor middel van do drukpers ligt in het plan van den ondergeteekendewat hij wenschen zoude meent hij te mogen veronderstellen dat bekend is bij iederdie hem persoonlijk kenten hij kent zich geenen genoegzanien invloed toe 0111 zijne aanbeveling tot de vervulling van dien wensch te willen doen strekken. Het laatste der ingezondene stukken, geplaatst in do Middelburgscho Courant van den 11 dezer, en geteekend een Kiezer," verbiedt hem echter te zwijgen. Kon toch de geachte inzender zijne gevoeligheid niet verbergen over de miskenningdie in de aanbeveling van anderen gelegen was voor den Zeeuwschen volksvertegenwoordiger mr. J. J. Si.icher van Dom burg, te regt door hem genoemd een man van erkende goede trouw en regtschapenhcidvan gematigde denkwijzevoorstander van ware vrijzinnigheid wiens vaderlandsliefde en gehechtheid aan het regerend stamhuis nooit is betwijfeldde ondergeteekende kan evenmin zijne bevreemding terug houden over de stilzwijgende beschuldiging, daarin gelegen voor onzen anderen vertegenwoordiger mr. D. van Eck als of in. dezen die eigenschappen gemist werden en als of die niet even zeer gedurende zijn lidmaatschap der tweede kamergetoond had het hem gesehonkene vertrouwen waardig te zijn. Waarin, vraagt hij zich af, vindt het geheelc stilzwijgen over dezen zijnen grond In de handelingen van de tweede kamer der staten- generaaldie hij bij deu steller van bedoeld artikel niet onbekend mag veronderstellen Geenzins. Bestaat er dan reden om te vreezen dat de heer van Eck het tegenwoordig ministerie zijne ondersteuning zal onthouden, indien het de grondwet getrouw naleeft? Genoemde han delingen der staten-generaal kunnen genoegzaam aantoonen, dat ook die afgevaardigde, even als de heer Slicher zulks deed, steeds onaf hankelijk van het ministerie stemde en meermalen daarmede in ziens wijze verschilde. Steller dezer regelen voorziet het antwoordnamelijkdat van dat alles niets beweerd wordt; maar voor den nadenkende is stilzwijgen soms welsprekendwant wie den lieer van Eck bovengenoemde eigen schappen niet ontzegt, zal zijne niet herkiezing, even als die van den heer Slicher, eene onverdiende miskenning noemen. En hiermede meent hij aan de verpligting voldaan te hebbendio eene op achting berustende vriendschap hem oplegde. Middelburg, den 12 Mei 1853. M. II. Damme. Getrouwd Middelburg den 12 Mei 1853. ADRIAAN MINDERHOUT en JACOBA MINDERHOUT. Getrouwd P. M. BOS en A. J. KALBFLELSCH. Middelburg, 12 Mei 1853. Vrienden en Begunstigers, zoo binnen als buiten deze Stad, gelieven deze algemeene ook voor bijzondere kennisgeving aan te nemen. Ondertrouwd: Vlissingen den 12 Mei 18o3. J. LE SAGE VAN HOEVE en P. J. LOOIS. Eenige kennisgeving. Heden verloste voorspoedig van een' ZoonMERGIA MARGARETHA SIVERTEcbtgenoote van Colynsflaat, J. VAN LEEUWEN, den 10 Mei 1853. Predikant. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Heden morgen overleedna een langdurig lijdenmijn geliefde Echtgenoot, M. GROOTEN, in den ouderdom van 43 jaren. Middelburg, J. A. GROOTEN, den 13 Mei 1853. van Zalingen. Eenige kennisgeving. (Zie verder het Vervolg van deze Courant).

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 2