MIDDELBURGSCHE COURANT 1853. Zaturdag 14 Mei. IV0- .58, r k JScötwrcu cn Qlbmtitistirrtticu. Jhr. Mr. M. C. PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Mr. W. C. M. DE JONGE VAN ELLEMEET. B. BOMME. S. LUTEYN. D. UYTTENHOOVEN. Z. SNYDER. i mmc l:s te m h g tnuiKulaub^tfic Cijbiugcn. 15uitcul<inb0chc JEijbiutjcn. - Af - i i-;k ivo fiv. De Burgemeester en Wethouders van mddelburg maken bekend Dat bij de op den 11 dezer plaats gehad hebbende stem ming voor ze3 Leden voor de Provinciale Staten van Zee land zijn verkozende Hoeren Terwijl de Processen-Verbaal van stern-inlevering en stem opneming, van den 10 en 11 dezer, in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg, den 13 Mei 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, BYLEVELD VAN SEROOSKERKE, l.p. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. STADS Cr .Kif JE EStfEEIi. Het Collegie van Regenten over den Algemee- nen Arme, te Utiddelhurg brengt, uit krachte van het besluit van den Gemeenteraad van den 4 dezerter ken- nisse van belanghebbenden dat eene der betrekkingen van Stads Doctor, waaraan eene Jaarwedde van 500 is verhonden, is opengevallen, terwijl het bij deze allen oproept, die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen om zich vóór den 25 dezer, in Persoon of bij vrachtvrije Brieven, bij voornoemd Collegie aan te melden. Middelburg, den 13 Mei 1853, Het Collegie van Regenten voornoemd M. VERBRUGGE, Voorzitter. Op last van hetzelve, N. VERHULST Wz., Amanuensis. Kerkvoogden der Hervormde Rcmeeute te Aur- denlmrgzijn voornemens, onder nadere goedkeuring van Notabelen, op Zaturdag 21 Mei 1853, des morgens 11 ure, in de Consistoriekamer, publiek en in dén Perceel aan te besteden Het V 13 H AV E Hf der gelieet nieuw ingerigte Preekkerk. Waarvan Bestek en Voorwaarden van heden af ter lezing liggen in de Consistoriekamer, van des morgens 9 tot 12 en van des middags 3 tot 6 ure. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den President Kerkvoogd, alsmede bij den Heer Grauss, Stads-Architect te Middelburg, door wien tevens op den dag der Aanbe steding vooraf nadere aanwijzing in loco zal gedaan worden. Aardenburg, den 4 Mei 1853. Namens het Collegie van Kerkvoogden, Hk. VAN DEN BROECKE, President. J. VAN DE PLASSCHE, Secretaris. UIIJIIF.I.HI IH; 13 Hei. UITSLAG DER VERKIEZINGEN VOOR LEDEN VAN DE PROVINCIALE STATEN. Iloofdkiesdistrict Zierikzee bevattende 654 kiesgeregtigdenwaarvan stemden 428af van onwaarde 7, dus geldige stemmen 421 en alzoo de volstrekte meerderheid 211, Verkozen jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye, met 370 stemmen. Overstemming tusschen de heeren J. Hoogen- boom Bz.die 167, mr. B. C. Cau die 158 mr. W. J. P. Kroef, die 116 en mr. J. W. van Dongen, die 69 stem men op zich vereenigden. De overige stemmen waren onder verschillende personen verdeeld. Iloofdkiesdistrict Tholen bevattende 314 kiesgeregtigden, waarvan stemden 258. Verkozen mr. K. Wagtlio, met 253 stemmen. Iloofdkiesdistrict Goes bevattende 837 kiesgeregtigdenwaarvan stemden 558af van onwaarde 13, dus geldige stemmen 545, en alzoo de volstrekte meerderheid 273. Verkozen mr. J. C. R. van der Bilt, met 390, en de lieer J. Fransen van de Putte, met 297 stemmen. Over stemming tusschen de heeren B. van der Manderedie 267, O. Verhagen die 212, A. A. Mooyaart, die 203, en J. W. Vaderdie 169 stemmen op zich vereeriïgden. De overige stemmen waren onder verschillende personen verdeeld. Hoofdkiesdistrict Sluis, bevattende 583 kiesgeregtigden, waarvan stemden 280, af van onwaarde 2, dus geldige stemmen 278, en alzoo de volstrekte meerderheid 140. (Do stembussen van Nieuwvliet en Biervliet zijn, als te laat aangeboden, niet kunnen worden aangenomen). Verkozen: de heeren M. Mazure, met 206, A. de Smidt, met 201, en H. G. Hammachermet 162 stemmen. De overige stemmen waren onder verschillende personen verdeeld. Hoofdkiesdistrict Hulst, bevattende 656 kiesbevoegden. Verkozen de heer P. Beumer Hardenberg. Overstemming tusschen de heeren J. Ser geant, die 165, A. J. Onghena 161, A. G. V. Ilombacli 159, E. II. F. W. Mathon 145, S. J. Hoffman 89 en M. H. Telc- liuys 85 stemmen bekwamen. Men schrijft ons uit Vlissingen van 13 dezer: Gisteren avond is in het lokaal de Prinsentuin alhier eene voorloopige kiezersvergadering gehoudendie nog wei nig politiek leven in deze stad aanduidde. Slechts een zesde der kiezers was daartoe opgekomen. Na herstemming be kwamen de heeren Sliclier van Domburg 27, van Eek 28, Vaillant 8 en Elout van Soeterwoude mede 8 stemmen." Wij zijn verzocht te melden, dat de algemeene syno dale commissie der Nederlandsche Hervormde Kerkzich de zer dagen heeft bezig gehouden met het overleg van hetgeen haar te doen mogt staan, tegen verkeerde beschouwingen en verklaringen van haren herderlijken brief, in sommige dag bladen voorkomende, en dat zij gemeend heeft, zich te moe ten vergenoegen met do betuiging van leedwezenover het verregaand misbruik van sommige zinsneden gemaakten over de listige wijzewaarop men zich daarvan heeft zoeken te bedienen om op de aanstaande verkiezingen invloed uit te oefenen. Het gerucht van de benoeming der heeren kapitein ter-zee Bijl de Vroe, den equipagemeester Lehman de Lehns- feld, den hoofd-ingenieur de Bruin en den ingenieur der 1ste kl. Turk, tot ridders der orde van den Rooden Adelaar, heeft zich bevestigddaar gemelde heeren bereids de decoratien hebben ontvangen. Zr. Ms. brik Zeehond, liggende te Vlissingen, zal den 1 junij op de reede komen, en na eenige dagen krnissens, tot beproeving van het schip, zich naar den Moerdijk be geven om de adelborsten van het tweede en derde studiejaar af te halen, met welke een kruistogt, tot oefening, in de Noordzee zal worden ondernomen. De laatste julij is aan gewezen om te Willemsoord binnen te loopen. De audiëntie, welke Z. M. de koning zich had voor gesteld op den 18 dezer te verleenen, is uitgesteld tot den 20 daar aan volgende, op het zelfde uur. Z. M. heeft, met ingang van 1 julij aanstaande, bij het departement van marine benoemdtot hoofd-commies jhr. H. P. F. Hoofttot commies P. J. Schumaclieren tot ad junct-commies A. van de Velde. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder ande ren ter kennis van de belanghebbenden gebragtdat het vergelijkend onderzoek der personen, die als leerlingen voor de telegraphie wenschen te worden toegelaten, hetwelk, volgens het 5de lid der kennisgeving in de Staats-Couranten van 1923 maart jongstl., op den 6 junij aanstaande was bepaald, drie maanden wordt uitgesteld, en nu in 's Gra- venhage zal plaats hebben op den vijfden september 1853 en volgende dagen. Voor dat onderzoek moet men zich voér of uiterlijk op den 15 augustus 1853 bij het departement van binnenlandsche zaken hebben aangemeld, met een op zegel geschreven adres, bevattende naauwkeurige opgaaf van naamvoornaam en woonplaats. Gelijktijdig moeten worden overgelegd de be wijsstukken aangewezen bij het 4de lid der kennisgeving in de Staats Couranten van 1923 maart jl. De personendie reeds ten gevolge dier kennisgeving verzoeken en bewijsstukken hebben ingediendbehoeven zoo zij toelating tot het op den 5 september te houden ver gelijkend onderzoek vcrlangeozich niet nader aan te melden. Hun zaleven als den genendie zich nog aanmeldeneene nadere oproeping geworden. De overige bepalingen dor aangeliaald.e kennisgeving blij ven van kracht. Uit officiële opgaven blijkt, dat gedurende het jaar 1852, over zee, als landverhuizers zijn vertrokken 422 in Nederland gevestigde hoofden van huisgezinnen of op zich zeiven staande personen, en in,.het geheel, met 179 vrouwen, 578 kinderen en 5 dienstboden, 1184 personen. De pro vincie die de meeste dezer landverhuizers heeft opgeleverd was Zeeland, te weten 331; uit Limburg zijn slechts 7 ver trokken. De minister van binnenlandsche zaken heeft, namens den koning, aan den heer Balkema, op zijne bekende aan vrage om concessie tot aanleg van spoorwegen in de noord oostelijke provinciën van hot rijk, te kennen gegeven, dat het gouvernement bereid is met hem over de voorwaarden eener definitieve concessie voor den aanleg en exploitatie dier wegen te onderhandelenwanneer hij binnen den tijd van twee maanden na de dagteekening dier beschikking door het storten van dén millioen guldens, gereed geld, zal aantoonentot de uitvoering dier werken en tot de latere opvoering van dit waarborg-kapitaal tot een bedrag van drie millioen guldens in staat te zijn. De Staats.Courant behelst een koninklijk besluit, waarbij tot verlenging van den spoorweg tusschen Amsterdam en Arnhem tot de pruissische grenzenin de rigting van Em merik ten algemeenen nutte en in het publiek belang van den staat, ten name van de nederlandsche Rhijnspoorweg- maatschappij een aantal eigendommen in de gemeenten Arn hem, RhedenWestervoort en Zevenaar worden onteigend. Het Handelsblad meldtdat van de 23,000 bunders meer dan 20,000 bunders bouw-, hooi- en weilanden rondom 's Hertogenbosch onder water staan. Men meldt uit Haarlem van 10mei jl: „Gisterenavond, na het vertrek van den laatsten spoortrein naar Amsterdam, is aan het oude station een betreurenswaardig ongeluk ge beurd; de zoo even genoemde trein schijnt eenige oogenblik- ken later gevolgd te zijn geworden van een locomotief en tender; de wachter de Haan schijnt daarvoor te laat do hek ken te hebben geopend, daar hij juist bij de hekken onder de locomotief is geraaktaan welke gevolgen hij eenige uren later is bezweken. De man was reeds bejaard en moet eene weduwe met vrij talrijk gezin achter laten." Door Zr. Ms. stoomschip Cycloop is te Hellevoet- sluis een transport matrozen afgehaald, bestemd voor Zr. Ms. fregat Palembang en Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, liggende te Nieuwe Diep. Naar men verneemt zal genoemde oorlogs-stoomboot eerrstdaags wederkeeren, om Zr. Ms. kor vet Pallas, aan 's lands werf te Hellevoet liggende, naar Vlissingen te slepen, welke bodem aldaar opgetuigd zal worden. Een hevige brand heeft den 8 dezer de gemeente Ke- tliel geteisterd. Aldaar ontstond in den namiddag brand bij den mr. broodbakker Schepwelke zoo zeer in hevigheid toonamdat tegen den avond tien woonhuizen en twee schuren of stallingen eene prooi der vlammen waren gewor den; achttien huisgezinnon, bestaande uit 70 personen, zijn door deze ramp van alles beroofd. De felle wind maakte aanvankelijk alle pogingen tot blussching ijdel terwijl de rieten daken op de meeste woningen veel bijdroegen tot ver spreiding der vlammen. Eerst omstreeks acht ure was men den brand meester. Engeland. Londen 9 mei. Eergisteren had de herto gin van Sutherland een groot aantal door rang of kundighe den uitstekende personen op Staffordhouse verecnigdom mevrouw II. Beecher Stowe aldaar gezamenlijk te ontvangen. Nadat de hertog van Sutherland de beroemde vreemdelinge had binnengeleid, betuigde graaf Shaftesburyin naam der dames welke de beide comités uitmakendie het bekende adres van ruim een half millioen engelsehe aan de ameri- kaansche vrouwen hebben opgezonden, haar het genoegen der aanwezigen dat zij zich te midden dezer vereeniging bevond. De weleerw. heer Beecher, broeder der vermaarde schijfster, las een uit Noord-Amerika ontvangen brief van den heer Clay voor, waaruit bleek, dat vele vrouwen in dat land genegen wa ren de menschlievende pogingen van mevrouw Beecher Stowe en der engelsehe vrouwen te ondersteunenhoewel men zich niet verheelen mogtdat de afschaffing der slavernij met zeer groote zwarigheden te worstelen zou hebbenofschoon men die door God opgelegde taak daarom niet mogt opgeven. Mevrouw Stowedie tusschen de hertoginnen van Sutherland en Argill geplaatst wasonderhield zich daarop met deze en de overige haar omringende dames, en verhaalde, onder ande ren hoe van haar jongste werk Sleutel op de Nergerhut getiteldbinnen den tijd van drie dagen ruim 60,000 exem plaren in de Vereenigdc-Staten verkocht waren, cn hoe vele vrouwen aldaar meer dan tot hiertoe tot het groote doel zou den willen medewerkenbij aldien hunne echtgenooten voor zoo ver deze slavenhouders zijnzulks niet verhinderden. De heer John-Wood een koopman te Bristol, die groo- len handel op Afrika drijftheeft den eersten minister des konings van Dahomey een kostbaar en allerprachtigst ge schenk toegezondenin eene rijk versierde badkuip van mas sief zilver bestaande. Het doel van dat geschenk is, genoem den vorst er toe te nopen dat hij een wettigen handel in palm olie cn soortgelijke artikelen met Engeland aanmoedige, in stede van, gelijk tot hiertoeden schandelijken slavenhandel te drijven. Te Lïverpool is berigt ontvangen dat de stoomboot In- dependance op de reis van San Juan del Sud naar San Francisco op de hoogte van liet eiland Margarita (Neder- Californië) is verongelukt, waarbij 176 personen zijn omge komen. Naar men uit Washington had vernomen, was het trak taat met San Salvador door den senaat bekrachtigd; dit stuk is geheel bevrijd gebleven van belemmerende banden met europesche mogendheden. Het gerucht van de ongesteldheid des presidents heeft zich niet bevestigd; hij genoot integen deel eene uitmuntende gezondheid en nam sedert zijne inau guratie in krachten toe. De New-1 ork Times zegt, dat drie portugesche kapi teins en een catalaansch koopman te New-York schepen uit rusten om daarmede slaven van de Afrikaansclie Kust naar Cuba over te brengen. Reeds vroeger zijn eenige schepen derwaarts vertrokkenofschoon zij voorgeven regtstreeks naar eene haven van Cuba bestemd te zijn. Dc laatste berigten uit Alexandrië meldendat de spoorweg tusschen die stad en Cairozijnde een afstand van omstreeks 250 ellentegen het einde van de maand november gereed zal zijnzoo dat na dien tijd het vervoer langs dien weg zal kunnen plaats hebben. DuitscHland. Weenen 8 mei. Door de snelvaarfen naar Galacz, die de Donau-stoombootvaart-maatschappij heeft ■ingevoerdis de afstand tusschen Weenen cn Konstantino- pel aanmerkelijk verminderd; alleen de afstand tusschen Wee nen en Galacz zal thans 75 in plaats van 96 uren wórden. De heer de la Torre d'Ayllon blijft spaansch gezant aan het oostenrijksche hof, daar zijne regering heeft berust in zijne weigering om de portefeuille van buitenlandsche za ken aan te nemen. Het langer verblijf te Weenen van den heer von Brnck benoemd internuntius te Konstantinopelheeft eene goede uit werking op de bevolkingdie daaruit met grond opmaakt dat de oostersche kwestie niet meer zorgwekkend is daar in tegenovergesteld geval de heer von Bruck reeds bevel zou hebben ontvangen zijnen post te aanvaarden. De graaf Rechbergmet eene bijzondere zending naar Italië vertrokken heeft reeds een berigt van zijne aanvan kelijke bemoeijingen naar Weenen gezonden, en men ver wacht spoedig zijne bepaalde voorstellen. De graaf zal voor- loopig een vol jaar in Italië vertoeven. Binnen kort zal zich eene commissie naar den somme- ringer spoorweg begeven, om dit hoogst belangrijke werk in oogenschouw te nemen. Men berekent dat de dienst oji dien weg in augustus zal kunnen geopend worden. Hot berigt uit Weenen, dat de oostenrijksche regering de uitlevering van het lijk van den hertog van Reichstadt (den zoon van Napoleon) bepaaldelijk zoude hebben gewei gerd, behoeft nog bevestiging. Zoo men verzekert, is in deze zaak nog niets beslist.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1