MIBDELBÏJRGSCHE COURANT. 1853. Donderdag 12 Mei. N°: 57. =t 1 *'X V - ISL f Ï5 e 5 tu een ctt Glbmiiiistirattcu. iStmtculAubschc tTijbingcu. ttuttculAubsftftc tTijbingcu, .••y -: PROVINCIE ZEELAND. IJK KIM 6 n I'IV« tan TOMEiir. Op onderstaande dagen zalonder nadere goedkeuring door een der Leden van Gedeputeerde Staten, daartoe door lien gecommitteerd, ten overstaan van eenen Notaris, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting, bij inschrijving en afslagvan de hierna vermelde TOLLENte weten Op Maandag den 80 Mei 1853, des voormiddags ton 9 ure, ten Raadhuize der Gemeente Oost/burgvan de Tollen op de Straatwegen van ISreskens naar «roede van «roede naar Atieuxvvliet, van Scliooudijke naar IJzendijke en van Oostburg- naar Kuidzandc en Op Dingsdag den 31 Mei 1853, des voormiddags ten 11 ure, ten Raadhuize der Gemeente Mulstvan de Tollen op de Straatwegen van Sieuien naar Axel en van BSulst naar Walzoorden. De Verpachting zal geschieden voor den tijd van driejaren, in te gaan den 1 Julij 1853. De voorwaarden liggen ter lezing ter Provinciale Griffie van Zeeland en ten Raad- of Gemeentehuize te Sluis Bres- kens, Groede, NieuwvlietOostburg, Schoondijke, IJzen- dijke Zuidzande, Hulst, Axel, Neuzen, Ilontenisse en Sas- van-Gent, alsmede aan voormelde Tollenalwaar ook inzage knn worden genomen van de Tarieven en de daartoe betrek kelijke Koninklijke Besluiten. Middelburg, den 6 Mei 1853. Gedeputeerde Staten van Zeeland VAN TETS, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. ir.lTHtX.iB.Ml MIJblTlM. De Burgemeester eiiWethouders van Middelburg roepenovereenkomstig de circulaire van den Commissaris des Koningsvan den 30 April jl. (Provinciaal Blad no. 65) bij deze op de Miliciens der ligting van 1852, die ten voor leden jare bij de verschillende Korpsen van het Leger in re serve zijn gesteld, daar onder ook begrepen die Miliciens, welke in dat jaar voor het buitengewoon contingent, in ver vanging van Manschappen van de ligting van 1850 en 1851, zijn ingedeeld: voor hen die zijn ingelijfd bij het 2de Rege- ment Grenadiers en Jagers, 1ste Regement Vesting-Artillerie en het Korps Pontonniers om op Dingsdag den 17 Mei aan staande des morgens ten half-tien ure, op de Koopmans- Beurs te verschijnenten einde aan den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie te worden overgegeventer wijl diegenen welke zijn ingelijfd bij het 2de Regement In fanterie, zich regtstreeks naar hun Korps zullen moeten bege ven, en zorgen, den 17 Mei, des namiddags vóór 4 ure, te Vlissiugen tegenwoordig te zijn ten einde allen in werkelijke dienst over te gaan, en wel, die welke aan de Infanterie zijn toegewezen, om vier maanden, die welke tot de Korpsen Kavallerie en Artillerie behooren, één jaar, en die van het Bataillon Mineurs en Sapeursdrie maanden in dienst te blijven. En worden mitsdien gemelde Miliciens ter vermijding dei- strafbepalingentegen nalatigheid in deze vastgesteld^ tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dage, uren en plaatsen aangemaand. Middelburg den 9 Mei 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, BYLEVELD VAN SEROOSKERKE, 1. p. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. BÜVAMÜCr van Kidilersoldijen en Broedertoelage ten Kantore van den Arrondissements-Betaalmeester en bij Heeren Ontvangers der Directe Belastingen. K/U/liJJS-l'JiKHMA'/bAVb te (XMSl.VftK.V. V£Rt>jll)EBISk) op Donderdag den 12Mei, des avonds ten zeven urein het Lokaal de Prinsentuinwaartoe alle Kiesgeregtigden worden uitgenoodigd. VAN NOPPENVoorzitter. H. F. J. MAHUTTE Secretaris. niRWELBOtfi, ai Mei. Bij de opening der stembriefjes voor de verkiezing van zes leden van de provinciale staten op heden is geblekendat er zijn ingekomen 572 biljetten, waarvan 7 van onwaarde. De volstrekte meerderheid was 283. Zijn verkozen tot loden der provinciale staten de heeren Jhr. mr. M. C. Paspoort van Grypskerke met 491 stemmen. Mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet474 B. Bomme453 S. Luteyn449 D. Uyttenhooven325 Z. Snyder288 Vervolgens hebben nog stemmen bekomen de heeren Mr. M. F. Lantsheer183 stemmen. J. F. R. Schultz144 Mr. G. A. Fokker85 Mr. P. J. G. van Diggelen .51 Mr. W. Ph. Vis47 Dr. J. C. van den Broecke 36 Mr. A. F. Sifflé30 terwijl de overige stemmen onder 82 andere personen waren verdeeld. Tot aanvulling van het berigt in ons jongste nommer, moeten wij alsnog vermelden, dat bij de benoeming van eenige leden door het genootschap ter bevordering der ge nees- en heelkunde, in zijne onlangs te Amsterdam gchoudene algemeene vergadering, ook die eer aan onzen stadgenoot, dr. J. C. de Man, is te beurt gevallen. Eergisteren had te Goes eene voorloopige kiezersverga dering plaats, voor de keuze van twee candidaten van do tweede kamer der staten-generaal. Het getal kiezerster vergadering opgekomen, bedroeg 50 van de 1160 lciesbe- voegden in dit district. Tot candidaten zijn verkozen mr. J. J. van Deinse, met 31, en de heer Ph. J. Bachiene, met 19 stemmen; de laatste is het aftredend lid. Z. M. heeft, bij besluiten van den 7 dezer, goedge vonden: 1. te benoemen, bij den generalen staf, tot majoor, den kapitein jhr. E. A. O. de Casembroot, thans a la suite van het regement grenadiers en jagerslioogstdeszelfs adju dant in buitengewone dienstgouverneur van Z. K. II. den prins van Oranje bij het wapen van den generalen staf, tot majoor, den kajntein 1ste klasse II. V. E. Klapp, van den generalen staf; tot kapitein 3de klasse naar ouderdom van rang, den lsten luitenant II. J. Enderleinmede van dien staf; en 2. over te plaatsenbij het wapen van den gene ralen staf, den lsten luitenant F. J. Pfeiffer, van het 4de regement infanterie. De minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragtdat in het vaarwater het Keetendwars van de haven van Stavenisse, aan den kant der bakens, een vaartuig gezonken ligt, bij gewoon laag water zigtbaar en dat tot aanwijzing daarop een baken is geplaatst. De heer mr. S. H. Anemaetlid van de ontbondene tweede kamer, heeft, bij circulaire aan de kiezers van het district Zierikzee, zich weder candidaat gesteld als zoodanig, terwijl hij aan de kiezers de verzekering geeftdatdaar hij steeds personen van zaken heeft weten te onderscheiden hij alle welmeenende pogingen tot eene eerlijke uitvoering dor grondwet zal blijven ondersteunen. Men verneemt, dat er ten aanzien van het gevraagd ontslag van den graaf van Bylandt, als commissaris des ko nings in de provincie Zuidholland, onderhandelingen worden gevoerd, welke doen vermoeden, dat het gedane verzoek niet zal worden ingewilligd. De pauselijke internuntius bij ons hof, vroeger vice- superior der hollandsche zending, heeft bij rondgaande brief aan de Katholijken hier te lande kennis gegeven van de in voering der bisschoppelijke hiërarchie. De honge raad der Nederlanden heeftbij arrest van 6 dezerverworpen de voorziening in cassatieingesteld door S. P. Langendam, te Nijmegen, tegen een vonnis der arron- dissements-regtbank aldaar, van 13 april jl.waarbij met schortsing der behandeling van het door den requirant aan die regtbank ingediend verzoekschrifttot vernietiging der beslissing van den gemeenteraad aldaar, in de bekende kiezers kwestie was belastdat de ter tafel gebragte stukken wegens vermoedens van valschheid, wederom zouden worden gesteld in handen van het openbaar ministerieten einde bij den bevoegden regter in strafzaken te worden onderzocht. De gemeenteraad te Leyden heeft, in zijne zitting van den 7 dezermet algemeene stemmen een voorstel aangeno men, strekkende, dat er door eene commissie van drie leden zal worden gesteld en overgebragt een adres aan den koning tot betuiging van den dank der gemeente, wegens het door Z. M. genomen besluit in zake der schikking van het Iluis- zittenhuis, en dat deze commissie, bij gelegenheid van het overbrengen van het adres Z. M. eerbiedig zal verzoeken de gemeente met een bezoek te vereeren. De commissie tot het opmaken van het adres is dadelijk benoemd; zy zal liet den 18 dezer, op Zr. M. audiëntie, aanbieden. Van Willemsoord wordt aan de Amserdamsche Cou rant geschreven Den 15 dezer zullen de beide hier ter reede liggende oorlogsfregatten Prins van Oranje, kapitein-ter-zee J. W. F. Fruelit, en Palembang, kapitein-ter-zee J. P. Woutersz, eenen kruistogt doen van zes weken in den Noord-Atlantischen Oceaan. Laatstgenoemde officier zal het kommandement over beide schepen voeren.'' Uit Konstantinopel worden nadere berigten medege deeld omtrent het gebeurde met het nederlandsche schip Anthony, kapt. Nepperus. Vijf der roovers zijn gearres teerd. De scheepsjongen had de twee eersten herkend, en zoo was men op het spoor der anderen gekomen. Het zijn allen grieksclie onderdanen en geen turkschezoo als vroe ger was gemeld. De grieksche consul en de nederlandsche zaakgelastigde woonden het verhoor en de confrontatie dei- misdadigers met den kapitein bij. De zorgelijke toestand waarin do kapitein door zijne wonden is gebragt, belette hem het spreken maar zijne gebaren en zijne hevige aan doeningtoen hij de moordenaars voor zijn bed zag staan, laten omtrent hunne identiteit geen twijfel meer bestaan. Londen 7 mei. De zitting van het lager huis was eergisteren zeer onstuimig. Reeds had eene woorden wisseling tusschen sommige leden en de ministers Palmerston en Russell, over het toezigt dat de policie op Kossutli en andere uitgewekenen houdt, de gemoederen in beweging ge bragt toen bij de hervatting der beraadslagingen over de al of niet toepassing der incometax op Ierland, een der Iersche afgevaardigden, de heer Duffy, zich niet alleen tegen die toepassing kantte, maar de ministers, zoo wel de vroe gere als de tegenwoordigeronduit beschuldigdedat zij zich jegens sommige leden der vergadering van middelen tot om- kooping, ten nadeele der Iersche belangen, bediend hadden. Hierop ontstond een vreeselijk rumoer. Aan den eisch van den heer Balldat de woorden van den heer Duffy opge schreven zouden wordenwerd voldaan. De minister Rus sell zeidedat hij die woorden niet anders dan door een verachtend stilzwijgen zou beantwoorden. Lord Palmerston verlangde, dat de heer Duffy zijn gezegde in zotMrgkieïi toen deze zulks weigerde noodigde de voorzitter nSta.uit om onverwijld de zaal te verlaten waaraan voldaan werd waarna de zittingte midden der hevigste opgewondenheid werd opgeheven. Gisteren heeft de heer Duffy eene verzachtende uitlegging aan de door hem gebezigde woorden gegevenen berouw be toond, in geval hij daardoor de bepalingen van liet huis mogt overtreden hebben. Lord J. Russell verklaarde zich hiermede bevredigd, en raadde aan, deze zaak daarbij te laten berusten. Het amendement van den heer Lawless tot vrijstelling van Ierland van de belasting op de inkomsten word daarop in stemming gebragt en met 286 tegen slechts 61 stemmen verworpen. Gisteren avond is in eene alhier gehoudene vergadering, gepresideerd door het parlementslid lord D. C. Stuartaan L. Kossuth aangeboden een sierlijk gebonden exemplaar van Shakspeare's werken besloten in een foudraalhetwelk be stond in een model der woning van den dichter teStradford- on-Avon en geplaatst op een zilver blad, met het opschrift: gekocht met 9215 pennys, die geleverd zijn door engelsche mannen en vrouwen, als een bewijs van achting jegens Louis Kossuth. Het leggen van den telegrafischen kabel tusschen Dover en Ostendc is gisteren morgen zeer voorspoedig geschied; de snelheid, waarmede de draad werd uitgevierd, was vijf mijlen in het uurhetgeen bij den heerschenden oostenwind vrij snel mag worden genoemd. Zoodra de kabel met de belgische telegrafische linie in verband was gebragt, werd langs dien weg een berigt daarvan aan den uitgever van The Globe toegezonden. Tijdens het jongste verblijf van mevr. Stowe te Edin- burg, is haar ten huize van den heer Douglas een fraai agaten vaasje aangeboden waarin zich eene beurs met 100 souvereinen bevond. - In do volgende week zal eene nieuwe expeditie naar de Noordpool vertrekkenter opsporing van sir John Franklin. Onze dagbladen maken melding van eene gasontploffing van zeer zeldzamen aard. LI. vrijdag ging een der matrozen van het met steenkolen beladen schip Ariël, hetwelk zich op vrij grooten afstand van Cardiff bevondmet eene bran dende kaars in het ruim oogenblikkelijk had eene vreese- lijke losbarsting plaats, die niet alleen den bewerker van deze ramp het leven benam maar den geheclen ondergang van het schip ten gevolge had. De meeste schepelingen zijn ech ter gelukkig door een ander vaartuig gered. Buiiscliland. Weenen 6 mei. Bij ministeriële beschik- king is bepaald, dat alle drukwerken van strafbaren inhoud en verboden boekenbenevens kunst- en andere voorwerpen die op welke wijze ook aanstoot geven, voortaan bij open bare verkoopingen niet in veiling mogen worden gebrast. Oostenrijk zal de onafhankelijkheid van Montenegro on voorwaardelijk erkennenen die staat zal in Ruslaud een mill. flor. bekomen, om zijn inwendig bestuur in te rigt-en. De vorst Daniëlo I is voornemens eene ridderorde van Vladi- ka Peter I in te stellen. Berlijn 7 mei. Maandag vertrekt de koning van Belgie naar Weenen. Aldaar zal geeno zamenkomst met andere vorsten dan met den keizer van Oostenrijkplaats hebben want bij de komst van den koning van Pruissen in deze re sidentie, welke in de week van Pinksteren zal volgen, zal de koning van Belgie dezelve reeds hebben verlaten. Van een bezoek van den keizer van Rusland en van den koning van Beijeren wordt geene melding gemaakt. Koning Leopold en de hertog van Brabant hebben heden de artillerie-monoeuvres bijgewoond te Potsdam. Des avonds hebben zij eene gala-voorstelling in de opera, waar men de Profeet" gaf, bijgewoond. Het vertrek naar Wee nen blijft bepaald op overmorgen. Uit Petersburg meldt mendat een gezant van Rusland over land naar China is gereisd, om den keizer van liet Ilemelsche Rijk de hulp van Rusland aan te bieden tot dem ping van den opstand in zijne staten. Te Stettin is den 5 mei al het altaar-gereedschapwaar onder zich ook eene gouden avondmaalskelk een geschenk van den hertog Bogislaff, bevond, dadelijk na den afloop van de middagdienstuit de Petrikerk gestolen. Uit Petersburg en Moscou wordt gemeld, dat de cholera aldaar wederom met hevigheid is uitgebarsten. De koop man Tschinkel uit Kalisch die ten vorigen jare door zijne bijzondere geneeswijze veel zieken heeft gered, is naar Peters burg ontboden om in de hospitalen zijne genees-methode in toepassing te brengen. De eerste kamer heeft de wet op de belasting der spoor wegen, onveranderd zoo als zij door de eerste kamer is aan genomen goedgekeurd. In eene gisteren te Keulen gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der keulsche Rijn-stoomboot maatschappij is het door deze met de dusseldorfsche maat schappij gesloten kontrakt goedgekeurd. Voortaan zullen de stoombooten van beide maatschappijennaar éën plan en volgens één tariefvoor gemeenschappelijke rekening den Rijn tusschen Staatsburg en Rotterdam bevaren. Etalie. Te Turyn zal de groote schouwburg worden verkocht; de verkoop zal bij wijze van loting plaats hebben, en het meerder bedrag der opbrengst dan de geschatte waarde zal strekken ten behoeve van de uitgewekenen, die door de in beslag neming hunner bezittingen van wege Oostenrijk zijn benadeeld. De stad Turyn heeft met het huis J. Paton co, te Parijs eene leening van 6 millioen francs gesloten. Sedert den 1 dezer is de rust te Chambe'ry niet weder gestoord geworden. E'Vauïirijli. Parijs 8 mei. De Moniteur deelt, behalve onderscheidene benoemingen bij de magistratuur, eene lijst

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1