MIDDELBURGSCHE C O U R A IV H 1853. Dingsdag N°- 56. 10 Mei BEDIJKING OOSTERSCHELDE. £c0tuvcu cu Qtbmiiustratieu. ït t; n e-:.\ et w ti m l 11 v«;s yjenmi. jimusTfiMm,. 15tutKuI<ittb0cftc ïTijbingcit. öuitcnlrtuböchc tTijbiugcu. 14 YK MCSrtil» IJSGc. Gedeputeerde Staten van JBeeland Brengen ter kennis der belanghebbenden dat de Aanbe steding van eenige Vernieuwingen enz.benevens van het driejarig onderhoud der Provinciale Waterstaats-werken en Wegen, in plaats van op Zaturdag den 21 dezer, zal worden gehouden op maandag- den 23 dezer, des voormiddags ten 10 ure; alsmede dat te dien dage ook zal worden aan besteed Het maken eener AAYI, E Gil* I, AATS aan liet Eiland Xoardbeveland. Waarvan het bestek en de voorwaarden op de zelfde plaat senals die der voormelde Werken, zullen ter lezing liggen. Middelburg, den 6 Mei 1853. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN TETS, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. De Centrale Hirectie van Walcheren brengt bij deze ter kennis van de Ingelanden van den Polder, dat van af Donderdag den 12 Mei 1853, tot Woensdag den 8 Junij daaraanvolgende (de Zondag uitgezonderd)van des voor middags 10 tot des namiddags 4 ure, het Borderel der goed gekeurde Begrooting voor 1852, in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgter visie van Ingelanden zal zijn liggende. Middelbürci den 5 Mei 1853. De Centrale Directie voornoemd, SPRENGER, Vt. Ter ordonnantie van dezelve, J. J. I. SPRENGER. De Raad van Administratie der Maatschappij tot Indijking der Op- en Aanwassen in do Oosterschclde brengt ter kennis van de belanghebbendendat zij voornemens is, op Zaturdag den 21 Mei 1»5S, des voormiddags ten tien ure, in het Logement de Koornbeurste does, in het openbaar aan te besteden eerst in afzonderlijke Perceelen en daarna in massaDE BEDIJKING der tegenwoordige SCHORREN en SLIKKENgelegen voor den Reigersberg- schen Stroodorpe Oost- Nieuw-Krabbendijke en Nieuw- lande-Poldersin de Oosterscheldeonder de Gemeenten Fort-Bath, Rilland, Krabbendijke en Nieuwlande; met in begrip van al do daarbij behoorende werkzaamhedenleveran- cie van Materialentransporten arbeidsloonen enz. Zul lende het Bestek en de Voorwaarden van Aanbesteding bin nen den kortst doenlijken tijd worden ter lezing gelegd te Amsterdam, in de Nieuwe Stads Herbergte Utrecht, in den Nieuwen Bak; te Gorinchemin den Hooiwagente Sliedreclit en te Werkendam, in de Regthuizen; te Hardinxveldin de Drie Snoeken; te Middelburg, in het Nederlandsch Logement, in de Abdij; te Goes in de Koornbeurs, en te Batli, aan het Bureau der Maatschappij;terwijl de aanwijzing in loco, door den dirigerenden Heer Ingenieur van den YVaterstaat zal plaats hebben op Woensdag den 18 en op Donderdak den 19 dezer maand. Batu, den 2 Mei 1853. Voor den Secretaris, De President. De Chef van de Comptabiliteit, A. DEGHAMPS L. FERON. De Kapitein-Kommandant der 2de Kompagnie4de Batail- lon des 2den Regements Infanterie te Middelburgzal onder approbatie van den Heer Kolonel, Chef van opgemeld Iïegementaanbesteden Het leveren van het benoodigde AEEESCHVET SPEK. en MRAYfllSTOEEEY voor opgemeld De tachement, ingaande den 16 Mei 1853 en eindigende den 30 April 1854. De conditiën liggen van heden af aan ter lezing op het Garnizoens-Bureau, in de Kazerne in de Noordstraat; terwijl de Aanbesteding op den 13 dezer, des middags ten 12 ure, zal plaats hebben. Middelburg, den 9 Mei 1853. De Kapitein voornoemd HINLOPEN. yii.i TOT BEVORDERING VAN IiASTDBOl'W EY VEETEELT IY XKELAX». Het Hoofdbestuur der Maatschappij brengt bij deze ter openbare kennis, dat de Algemeenc Vergadering en Tentoon stelling van Vee, Landhuishoudelijke Werktuigen en andere voorwerpen, den Landbouw betreffende, in 1853, zullen ge houden worden binnen de Gemeente Oostburg, op den 25 en 26 Julij eerstkomende terwijl de opgaven van de ter dier gelegenheid uit te loven Premien enz. in tijds zullen worden kenbaar gemaakt. Het Hoofdbestuur noodigt dien ten gevolge de Leden dei- Maatschappij uitdoor hunne medewerking den goeden uit slag van deze, voor Zeeland belangrijke, Vereeniging te willen bevorderenhen tevens herinnerende aan den inhoud van ar tikel 42 der Statuten, betreffende de bewijzen van eigendom. En ofschoon de Leden alleen bevoegd zijn om mede te din gen naar de door de Maatschappij toe te kennen Premien zoo is nogtansin gevolge het slot van meergenoemd artikel bepaald, dat, in bijzondere gevallen, en bij algemeene bekend heid van het onvermogen der Inzenders van eenig Werktuig, het Lidmaatschap niet zal worden vereischt. In afwachting voorts van het eerstdaags uit te gevene Pro grammawordt intusschen elke Inzender van Vee, Werk tuigen of van eenig ander voorwerp, die genegen mogt zijn bij deze Algemeene Tentoonstelling mede te dingen uitge- noodigd om uiterlijk vóór 10 Junij eerstkomende, aan den Secretaris van zijn Afdeelings-Bestuur daarvan kennis te ge ven, met opgave van hetgeen hij voornemens is aan te bren gen, en onder bijvoeging eener verklaring, houdende aandui ding van de soort en van den juisten ouderdom van het Vee en met bepaalde vermelding van het in te zenden voorwerp. Namens het Hoofdbestuur der Maat schappij voornoemd W. PH. VIS. ft f-:i, i w ig tti: tit. Met hartelijke dankzegging aan de edele gevers berigt de ondergeteekende, nog ontvangen te hebben voor het Protest. Schoolfonds te Apeltern: 12 April, uit de collecte van NN./5, alsmede 1 en 1,25; 20 dito, van Q. ƒ3,40; 24 dito, uit de coll. 1; 26 dito, coll. Koork. van Q. ƒ10; 28 dito, van de Middelb. Afd. der Vereen. „Unitas" 20; 1 Meicoll. N. K. 10; 8 dito, coll. Koork. van M. 10; uit Wissekerke van V. en ZZZ., ieder ƒ1. Zamen met het reeds geannonceerde 132,82. Mede ontvangen voor Schokland, 17 April, coll. N.K. 0,50; 20 dito. van Q. f 1. Middelburg, 9 Mei 1853. J. C. 11ENTZEPETER Predikant. MIlHtKLRKKG, Mei. Wij verheugen ons thans met zekerheid te kunnen mede- deelen dat het derde Zeeuwsch Muzijkfeest te dezer stede zal plaats hebben, in het kerkgebouw der Waalsche gemeente op donderdag en vrijdag den 2 en 3 junij aanstaande. Te dier gelegenheid zullen de navolgende stukken worden uit gevoerd de Jaargetijden van Ilaydnhet Lofgezang van Mcndelssohn Bartholdy; de 100ste psalm van Handel en de zevende symphonie van Beethoven. Behalve door onze verdienstelijke stadgenooten, mevr. enmejufvr. Anschütz, zullen nog solo-zangpartijen worden vervuld door mejufvr. Froschart en den heer C. W. von Rath beide élèves der koninklijke mu- zijkschool te 's Hagoalsmede door den heer Craeyvanger van Utrecht. Het orchest zal bezet zijn met verscheidene dei- beste meesters waarbij ook de talentvolle violoncellist P. R. Bekker zijne medewerking zal verleenen. Naar wij verne men, zal van wege het dirigerend comité, dezer dagen, het programma der feestelijkheid worden bekend gemaakt. Bij besluit van den 4 dezer heeft Z. M. benoemd, tot bur gemeester der gemeente Aagtekerke den heer K. Maljaars. In de algemeene vergadering van het genootschap ter bevordering der genees- en heelkunde verleden woensdag te Amsterdam gehouden is onder meerderen tot lid benoemd dr. A. A. Fokkerte Middelburg. Rij koninklijk besluit van den 7 dezer is benoemd, tot burgemeester van de gemeente Amsterdam, de heer mr. II. Provó Kluit. Den 18 dezer zal Z. M. audiëntie verleenen, zoo wel aan militairen, als aan burgerlijke autoriteiten en bijzondere perso nen. De lijsten zullen van heden af tot den 15 op het pa leis ter teekening liggen. Men verneemt, dat de graaf van Bylandt, commissaris des konings in ZuidhollandZ. M. den koning zijn ontslag als zoodanig heeft aangeboden. De heer Strens, oud-minister, is uit de residentie naar 's Hertogenbosch terug gereisd. Volgens de Amsterdamsclie Courant zou de heer Thor- becke hot voornemen hebben om 's Gravenhage te verlaten en zich denkelijk te Nijmegen met der woon neder te zetten. Wij meenen van goederhand onderrigt te zijn", zegt genoemde courantdat de nota onzer regering aan den paus in het midden der vorige week is verzonden. Men wil wetendat de toon van dat staatsstuk hoogst gematigd maar tevens zeer ernstig, moet zijn. Men voegt er bij, dat daarbij omtrent belangrijke punten inlichtingen worden ge vraagd, welke ingewacht moeten werden vóór dat men tot een definitief besluit zal overgaan." Men schrijft ons uit Vlissingen van den 8 dezer Gisteren arriveerde uit Hofland alhier, per stoomboot Stad Vlissingen, Z. Exc. de minister van marine, J. Enslie, welke de instelling van het nieuwe tonnen-magazijn dat thans op de kleine rijks werf is overgebragt, alsmede de in dienst gestelde oorlogsbrik Zeehond, heeft geïnspecteerd. Heden ochtend is Z. Exc. reeds vroegtijdig naar Middelburg ver trokken. Heden arriveerden alhier de drie kompagnien van het 7de regement infanterie, die te Sluis, Breskens en Veere hebben gelegen; zij vertrekken morgen per stoomboot naar Rotterdam, om zich naar Leeuwarden, hunne nieuwe bestemmingsplaats, te begeven. Heden namiddag is van eene der scheeps-timmerwerven, gelegen bij de Westerhaven, met goed gevolg te water ge laten het vroeger gestrande doch nieuw getimmerde kof schip thans varende onder nederlandsche vlag en genaamd Johannes en Adrianus", toebehoorendeaan den heer J. Borgh- mans alhier, en bestemd voor de vaart op de Middellandsche zee, zijnde het bevel opgedragen aan den kapitein T. Dirksz. de Ruyter, van Groningen. De stoombooten „de Schelde," kapitein Lidermoore, en de Emerald Isle", kapitein Sawyer beide varende op Engeland, eerstgemelde op Goole, do tweede op Huil, de zen morgen van Antwerpen komende, hebben nabij het Wil- lemsrek op de rivier meer dan anderhalf uur oponthoud ge had, verpligt zijnde ten anker te komen door dikte van sneeuw, welke vergezeld ging van hagel, hevy KU wfM Ctf zware mist. Bij het vertrek dier stoombooten va/i Antwerpen dezen morgen lag de sneeuw aldaar in de strStenfen op de daken der huizen meer (dan eene handbreedte dik. Zr. Ms. stoomschip Cycloop arriveerde \ier gisteren, morgen van den Helder, met manschappen voor Hjï, oulangi in dienst gestelde oorlogsbrik Zeehond, cn is na'Sïeont-' scheping der manschappen weder buiten om derwaarts terug gestoomd." Dc Staats-courant deelt de prijsvraag medeuitgeschre ven door het koninklijk instituut van ingenieursbetreffende den aanleg van een groot scheepvaart-kanaalin de rigting van Holland op zijn smalst. Men schrijft uit Zierikzee van den 4 dezer: In de laatste dagen zijn er van hier en naburige gemeen ten weder eenige personen naar Noord-Amerika vertrokken. De zucht tot landverhuizing blijft zich dus ook hier openbaren. Thans staat hier weder oen huisgezin, waaronder een 70jarigo grijsaard, gereed om de reis te ondernemen. Velen gaan thans derwaarts op aandrang van bloedverwanten, die zich reeds in Amerika bevinden cn hun daar goede beloften voor de toekomst geven." Men meldt uit Haarlemden 6 dezer Zekere Pieter de Boer, die gewoon was zijn nachtver blijf op eenen mesthoop te zoekenhad zondag avond 11. den mesthoop van eenen der kavallerie-stallen tot slaapplaats ge kozen. Maandag morgen werd hij vroegtijdig gewekt door het ontvangen van twee belangrijke wonden in den buik, die hem bij ongeluk werden toegebragt met den mestvork van een der arbeiders die juist gekomen waren tot opruiming dier mest. De ongelukkige is gisteren in het St. Elisabeths-gasthuis aan de gevolgen overleden." Uit zekere bron wordt gemeld dat in de stad cn pro vincie Groningen eene lijst van inteekening circuleert, tot het verkrijgen van bijdragen van 50 cent, ten einde een prach tig cadeau te bekostigen hetwelk menals een blijk van hooge ingenomenheid met zijn bestuuraan den afgetreden mi nister van binnenlandsche zakenden heer Thorbeckewil doen toekomen. Men heeft daartoe voorloopig op het oog een in zwart fluweel gebonden cn met goud georneerd exem plaar van de grondwet, in gouden koker. Eiurgerlijlte Stand. Gedurende de maand april 1853 zijn in de registers van den burgerlijken stand der gemeente Vlissiiig-en ingeschre ven als Geboren: 29 kinderen; 13 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke geslacht; Overleden: 18 personen; 9 van het mannelijke en 9 van het vrouwelijke geslacht. (Onder de overledenen zijn begre pen twee militairen in het hospitaal en twee elders overlede nen die te Vlissingen zijn ingeschreven.) Levenloos aangegeven: 5. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 0; van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, 0; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 0 van 25 tot 30 2 van 30 tot 35 3 van 35 tot 40 0 van 40 tot 45 0 van 45 tot 50 1 van 50 tot 55 2 van 55 tot 60 2 van 60 tot 65 1 van 65 tot 70 0 van 70 tot 75 0 van 75 tot 80 3. Gehuwd geene. Engeland. Londen 5 mei. De zitting van het huis der gemeenten heeft gisteren niet veel merkwaardigs opgele verd; alleen werd de wetsvoordragt op het salaris "der werk lieden, bij de tweede lezing, met 186 tegen 125 stemmen verworpen. Een der leden is voornemens eerlang het voorstel te doen dat het voortaan verboden zij, optogten met banieren en mu ziek bij de verkiezingen te houden. Gisteren heeft de minister van buitenlandsche zaken eene deputatie der permanente commissie van het vredcs-con- gres bij zich ontvangen, onder welke men de heeren Hume, Cobden en Ewart opmerkte. Het doel der deputatie was, aan lord Clarendon eene memorie aan te bieden, waarbij wordt aangedrongen dat in de tusschen Groot-Brittanjc en du Vereenigde-Staten hangende traktaten eene bepaling worde vastgesteld, waarbij arbitrage als middel van beslechting van volgende moëijelijkheden tusschen de beide landen wordt aangenomen. De minister antwoordde, dat zeer gewigtigo onderhandelingen met de Vereenigde-Staten zijn aangeknoop" en dat de beste verstandhouding daarbij wordt onderhou den. Niemand was meer dan hij doordrongen van de voor- deelcn des vredes; het kwam er slechts op aan, om dc beste middelen tot deszelfs handhaving te vinden. De inlas- sching der voorgestelde clausule zoude niet onmisbaar deze uitwerking hebben. De geest van den tijd en liet gezonde verstand der menschheid zijn veel zekerder waarborgen voor don vrede dan geschreven verbindtenissen. Er zijn tegenwoor dig gebeurtenissen gerezen, die in elk ander tijdvak der Ge schiedenis oorlog zouden hebben ten gevolge gehad, en even wel is de vrede niet verbroken geworden. "De h'eer Ilumc voerde aandat de opname der clausule een bewijs zoude wezen van de goede gezindheid der gouvernementen en van hunnen wenseh om den vrede te bewaren. Lord Clarendon zag geen verder inconvenient in het alzoo gewijzigde voorstel, doch hij konde niets anders doendan te beloven het- in naauwgezette overweging te zullen nemen. De heer Cobden beloofde aan lord Clarendon, een berigt van het comité der buitenlandsche zaken van den amerikaanschen senaat te zullen toezenden, waarbij den president wordt aangeraden, voort aan in de traktaten eene clausule van arbitrage op te nomen. Hot gisteren alhier gehouden jaarlijksche verslag der vereeniging voor de verspreiding van den bijbel, dc et" zien

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1