MIDDELBUMSCHE COURANT 1853. Donderdag 5 Mei. BEDIJKING OOSTEKSCHELDE. Bij dit no. behoort liet verslag van den Gemeen teraad van Zierikzee, zitting van 30 April; van Goes, zitting van 2 Mei, en van Middelburg, zitting van 4 Mei 1853. 15c0tuircu ct» £ïbmiitÏ0ttraticu. Üiuuculaub^cftc 'lugcit. Uuitcnlaubödtc OTijbtitgcn. OEENMt.lSME ^EMSTBESVEMMISTG. De Eluail van Administratie der Maatschappij tot Indijking der Op- en Aanwassen in de tïosterselieïde brengt ter kennis van de belanghebbendendat zij voornemens isop Kattardag- den SS Mei 11853des voormiddags ten tien urein het Logement de Koornbeurste Goes in het, openbaar aan te bestedeneerst in afzonderlijke Perceelen en daarna in massaDE BEDIJKING der tegenwoordige SCHORREN en SLIKKENgelegen voor den Reigcrsberg- schen Stroodorpe Oost- Nieuw-Krabbendijke en Nieuw- lande-Poldersin de Oosterscheldeonder do Gemeenten Fort-BatliRilland Krabbendijke en Nieuwlandemet in begrip van al de daarbij behoorende werkzaamhedenleveran- cio van Materialen, transporten, arbeidsloonen enz.Zul lende het Bestek en do Voorwaarden van Aanbesteding bin nen don kortst doenlijken tijd worden ter lezing gelegd te Amsterdam, in de Nieuwe Stads Herbergte Utrecht, in den Nieuwen Bah; te Gorinchem, in den Hooiwagente Sliedreclit en te Werkendamin do Regthuizente Hardinxveldin de Drie Snoeken; te Middelburg, in het Nederlandsch Logement in de Abdij; te Goes, in de Koornbeursen te Bathaan het Bureau der Maatschappij terwijl de aanwijzing in loco door den dirigerenden Heer Ingenieur van den Waterstaat, zal plaats hebben op Woensdag den 18 en op Donderdag den 19 dezer maand. Bath, den 2 Mei 1853. Voor den Secretaris, De President, Do Chef van de Comptabiliteit, A. DECHAMPS. L. FERON. Ten Siaiatore «les- Ontvangers van de Polders Be- wester-Eede, Bezuiden en Benoorden St. Piotersdijkte J«r- denburg en Sluis ligt ter lezing van de Polder-Directien in het Vierde District eene (tot het houden eener alge- meone bijeenkomstvoor alsnog, geen aanleiding gevende) Missive van deu Heer Commissaris des Konings in deze Pro vincie van den 25 April jl.hoofdzakelijk behelzende: a. Den tcgenwoordigen stand der zaak, betreffende de ver betering der Uitwatering in gemeld District; b. Hot Bcrigtdat door gemelden Heer Commissaris des Konings aan Zijne Exc. den Minister van Binnenland- sche Zaken voorstellen zijn gedaanom de afdoening daarvan te bespoedigen c. De toezegging tot mededeoling van des Ministers be schikking daarop. Aardenburg en Sluis, den 2 Mei 1853. Namens de Directie van gemelde Polders De Ontvangers voornoemd Jb. BLINDENBACH Jz. J. M. HENNEQUIN. KM BCZEMiS- EEMSEEJVM GMXG te SrSj ISSXSTG EX. Vergadering in het Lokaal de Prinsentuinop Donderdag den 5 Mei, des avonds ten zeven ure, waartoe alle Kiesge- regtigden worden uitgenoodigd. VAN NOPPEN, Voorzitter. II. F. J. MAHUTTESecretaris. SlIDnRIiBïKfi, l Mei. Bij besluit van den 30 april 11. heeft Z. M. goedgevonden: 1. op het verzoek van don heer J. de Jager in te trek ken, zijne bij besluit van 20 october 11. gedane benoeming tot burgemeester van Fort Bath en Bath, en hein eervol ontslag te verleenen als burgemeester van Rilland enMaire; 2. te benoemenlot burgemeester van Rilland en Maire en hort Bath on Bath, den heer D. Windhorst. Lij koninklijk besluit van den 26 april jl. worden, met don 1 dezer, aan do luitenants-ter-zee 1ste klasse II. IIuv- gens en W. de Fremery tijdelijk opgedragenaan den eersten de functien van inspecteur van 's rijks stoomvaartdiensten aan den anderen de functien van inspecteur der artillerie van de marine. Den 1 dezer heeft te 's Gravenhage plaats gehad de eerste afkondiging van liet voorgenomen huwelijk van Z. K. II. Prins Willem I rederik Hendrik der Nederlanden en II. D. II. prinses Amélie Maria-da-Gloria Auguste van Saksen-Wei- mar-Eisenach hertogin van Saksen. De beide kompagnien van het 2de reg. infanteriedie te Liiclle en Ilellovoetsluis garnizoen hebben gehoudenzijn gisteren avond te Vlissingen gearriveerd, met de stoomboot te Stad^ V lissingen, om aldaar gedurende een jaar te verblijven. Uit Goes schrijft men ons van den 3 dezer: „Lij de voorloopige kies vergadering, op gisteren gehou den, zijn alhier tot candidaten voor de provinciale staten gekozen, mr. J. C. R. van der Bilt, met 38; de lieoren J. F. van de Putte, met o5 A. A. Mooyaartmet 30, cn B. van der Mandere, met 28 stemmen. Bij eene tweede stemming zijn nog vier leden gekozen om het dubbeltal uit te maken, deze zijn: de heeren W. A. de Laat do Kanter, met 23; O. Verhagen, met 16; J. W. Vader, mot 11, en dr. J. W. Janssen, met 10 stemmen; hebbende de heer R. B. van den Boschdio 24 stemmen op zich vereenigd hadverklaard, naar zijne overtuiging, geene zitting te mogen nemen gelijktijdig met zijn broeder. De voorloopige keuze voor de tweede kamer der staten- gencraal is bepaald op 9 mei e. k.des morgens 11 ure. Naar wij tot ons genoegen vernomen is men in de koninklijke fabrijk te Wilhelminadorp het ongeval van den plaats gehad hebbenden brand in november, in zoo ver te bovendat 11. zaturdag de herplaatste maaltoestel in volle werking is gebragt." Uit Wissekerke meldt men ons onder dagteekening van den 30 april jl.dat de vorige dag aldaar de installatie heeft plaats gehad van den heer J. H. L. Vader, onlangs tot burgemeester dier gemeente benoemdin plaats van den lieer A. de Moor, eervol ontslagen. De ingezetenen dier gemeente hebben zich beijverd, dien dag een ware feestdag te doen zijn. Er waren eerepoorten opgerigt en de vaderlandsche vlag wapperde van de publieke en partikulicre gebouwen. Ten drie ure werd de burgemeester in het raadhuis binnengeleid on nam hij als zoodanig zitting in de raadsvergadering. Daar na ontving hij de gelukwenselien van vele ingezetenen, die door hem op de meest hartelijke wijze werden beantwoord. De dag, die bij ieder lang in aandenken zal blijven, werd besloten met liet afsteken van vuurwerk. Z. M. heeft zaturdag bij zich in een bijzonder afscheids gehoor ontvangen den heer Strens laatstelijk minister van justitie. Die heer is ten zelfden einde ook bij II. M. de ko ningin-weduwe en Z. K. H. prins Frederik toegelaten. Z. Eds. vertrek uit de residentie was bepaald op gisteren. In de laatste vergadering van de koninklijke akademie van wetenschappen, gehouden te Amsterdam, werden, na eenige voorafgaande handelingen, do spreekbeurten vervuld door den heer J. G. S. van Bredadie sprak over twee on derwerpennamelijk: 1. het verschijnsel van Borret, daarin bestaande, dat, indien men door twee van elkander geschei- dene cn met water gevulde bakjes een galvanische stroom liet gaan, die vloeistof van het positieve naar het negatieve bakje loopt; en 2. over de vogels der voorwereld. Hierop sprak de lieer J. van dor Hoeven over nomenclatuur en rangschik king van namen vooral in de zoölogie. Om het ver gevor derde uur besloot mende spreukbeurt van den heer van dei- Boon Mesch tot de volgende vergadering uit te stellen. Volgens de Utrechtsche courant van maandag had men den vorigen dag uit 's Hage vernomen, dat van wege het ministerie van buitenlandsche zaken dezer dagen eene nota naar Rome is gezonden. Men verneemt, zegt do 's Gravenhaagsche Nieuwsbode, uit eene goede brondat de benoemde aartsbisschop van Utrecht zich niet aldaar met der woon zal vestigenen dat de benoemde bisschop van Haarlem even min aldaar zijne woonplaats zal hebben. Uit Utrecht wordt aan de Arnhemsche Courant verzekerd, dat do wel eerw. zeer gel. heer Joannes Philebertus Deppen, gewezen hoogleeraar aan het seminarium te Haaren bij 's Iler- togenbosch, tot coadjutor van den aartsbisschop Zwijzen be noemd is met regt van opvolging voor het bisdom van 's Her togenbosch. Hij zou bereids, in tegenwoordigheid van den pauselijken internuntius, mgr. Belgrado, te Utrecht bezit go- nomen hebben van die stukken, welke nu onder hem dienen te berusten, en voorloopige beschikkingen genomen hebben om zich aldaar te komen vestigen. Men zegt, dat de aarts bisschop Zwijzen volmagt had cm zelf zijn coadjutor aan te stellen. Zr. Ms. schooner Atalante, onder bevel van den lui tenant-ter-zee N. M. J. Kroef, is zondag uit de Noordzee in Texel binnengekomen. Den 1 dezer is het kommandement, benevens de direc tie der marine te Hellevoetsluisdoor den scliout-bij-nacht W- J. Jolly, overgegeven aan den kapit.-ter-zee F. H. Freu- denberg welke hoofd-officier thans met die betrekkingen is belast. Genoemde schout-bij-nachtmet ingang van den 1 dezer op non-activiteit gesteld, zag men, benevens deszelfs waardige familie, met leedwezen vertrekken, daar zij ruim schoots in de achting en vriendschap deelden van ieder in gezeten van Hellevoetsluis, terwijl de minzaamheid, waarmede ieder door hen werd behandeld, dan ook eene aangename herinnering aldaar achterlaat. Met den 1 dezer is in dienst gesteld Zr. Ms. schooner Macasser. Het état-major van dezen bodem is zamengesteld als volgt: kommandant jhr. A. Klerck, luit.-ter-zee 1ste kl. luits-ter-zee 2 de kl. jhr. J. C. H. Clifford Koek van Breugel en J. K. Kleynsma adelborst 1ste kl. J. A. Baart de la Faille; officier van gezondheid 3de kl. A. B. Iv. van Eichstorff; officier van administratie 3de kl. II. S. Bossehart. Bedoelde bodem zal in het laatst dezer maand van Willemsoord vertrekken om de haringvloot te surveilleren. Eergisteren is Zr. Ms. brik de Zeehond in dienst gesteld; dit schip is bestemd om met de adelborsten van het laatste studiejaar te Breda eene exercitie-reis te doen in de Noordzee. De kommandant van dien bodem is de kapt.-Iuit.- ter-zoe Escher. MSiergeriijlee Stand. Gedurende dc afgeloopene maand zijn in de registers van den burgerlijken stand der gemeente Middellmrg' inge schreven als Geboren: 33 kinderen; 16 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht; Overleden: 41 personen; 19 van het mannelijke en 22 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 2. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar8 van 1 tot 5 jaren oud 6 van 5 tot 10 jaren1 van 10 tot 15 1 van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 2 van 25 tot 30 1 van 30 tot 35 0 van 35 tot 40 1 van 40 tot 4-5 1 van 45 tot 50 3 van 50 tot 55 2 van 55 tot 60 4 van GO tot 65 4 van 65 tot 70 2 van 70 tot 75 1 van 75 tot 80, 3. Gehuwd7 paren. Kiigcland. Londen 30 april. Het hof heeft zich heden naar Osborne, op het eiland Wight, begeven. De onlangs geboren prins zal denkelijk in het laatst der maand junij gedoopt worden en de namen Leopold George Duncan Arthur ontvangen. De koning van Hanover, de prins van Hohenlohe Langenburg en de prinses van Pruissen wor den tot bijwoning dier plegtigheid in Engeland verwacht, en zullen, benevens prinses Maria van Cambridge, de peters en meters des prinsen zijn. Onlangs is te Rome de engelsche luitenant-generaal II. Daubeney overleden, die ten jare 1795 in dienst trad, in het volgend jaar deel nam aan de verovering van de Kaap kolonie en hot nemen der hollandsche vloot in Saldanhabaai; later in Oost-Indie zich onderscheidde en ook bij de expe ditie in Walcheren tegenwoordig was. De kamer der Lords heeft in hare zitting van gisteren mot 146 tegen 115 stemmen, de wets-voordragt verworpen, welke strekken moest om de staatkundige onbevoegdheden der Israëlieten op te heffen. Ofschoon deze stemming de zonder lingste anomalie zij, welke in een vrij land in de 19de eeuw kan bestaan, was zij te voorzien. Het is de derde maal dat de kamer der lords dezen maatregel verwerpt, nadat hij de goedkeuring van de kamer der gemeente had verworven In het lagerhuis heeft sir J. Walmsley vragen gedaan nopens de uitkomst van het regterlijk onderzoek wegens de wapensalhier in beslag genomenen het bezigen van de policie tot bewaking van Ivossuth's huis. Lord Palmerston heeft geweigerd die inlichtingen nopens eene hangende regts- zaak te geven als strijdig met de staatsregeling. Daarna is de beraadslaging hervat over de inkomsten-be lasting eenige Iersche leden betreurden de toepassing daar van op Ierland anderen meendendat het aandeel van die belasting voor het zuster-eiland komendezoo geriim was dat men daarover met geen schijn van reden klagen kon. De voorstanders van het vorige ministerie traden in vergelijking nopens de door dat bestuur voorgeslagene begrooting en die der tegenwoordige ministers, waarbij de schaal natuurlijk ten voordeele der eerste oversloeg. Doch de thans aanhangige begrooting vond ook warme voorstanders; deze achtten haar, op gronden van gezonde handels-staatkunde steunende. Eeni ge leden spraken tegen den langen duur van de verlenging der inkomsten-belasting (voor zeven jaren), althans indien men geene verbeteringen in de wijze van heffing invoerde, welke aan groote gebreken leed. Daar tegen werd opgemerkt, dat de belasting trapsgewijs in die zeven jaren zou afnemen om dan, zonder schokken, te worden opgeheven; inmiddels werden nog andere belastingen voor handel en verkeer be zwarende afgeschaftzoodat het algemeen bij deze handel wijze zou winnen. Een slotte is de voortzetting van de beraadslaging op maan dag bepaald. Hot comité te Londen ter ondersteuning van onge lukkige vreemdelingen heeft zaturdag den zeven en veer tigsten verjaardag zijner stichting gevierd, bij welke gele genheid een banket van 200 couverts werd gegevendat gepresideerd werd door den graaf van Carlisle. Onder do mis ten merkte men op den ridder Bunscn, ambassadeur van Pruissen, en den heer Ingersoll, gezant der Vereenigde-Staten. De president deelde in eene redevoeringdie van alle zij den do levendigste bijvalsbetuigingen uitlokte, mede, dat sedert het bestaan van het comité 50,950 vreemdelingen hulp van hetzelve hadden ontvangen, en 177 personen pen sioenen. Een toast werd ingesteld op de vreemde souvereinen en hunne regeringen en later eene collecte gehouden. De konin gin had reeds vooraf voor 100 p. st. laten inschrijven en prins Albert voor 25 p. st.; de koning van Denemarken voor 50 p. st., de koning van Spanje voor 10 p. st. de keizer van Oostenrijk voor 10 p. stde koning der Belgen voor 10 p. st.de keizer van Rusland voor 30 p. st.de graaj Carlisle voor 10 p. st. en de heer Ingersoll voor 10 p. st. ratiüsclilaiiil. Weenen 28 april. Hoewel de bemid deling van buitenlandsche mogendheden, in het geschil tus- schen de oostenrijksche en de sardinische regeringen, niet is aangenomen, en het memorandum van laatsgenoemd bestuur niet is of zal worden beantwoord, stelt men zich toch voor dat deze verwikkeling eerlang zal worden opgelost. De beraadslagingen over de uit te vaardigen wetten op de uitoefening van het bedrijf van koopman en van fabrykant ziju thans, onder voorzitting van den minister von Baumgar- ten, zoo ver gevorderd, dat men eerlang de afkondiging derzelve te gemoet. kan zien. Over het behoud der loterijen in Oostenrijk wordt nog ge raadpleegd. Men verwacht, dat de in Pruissen op dat°stuk bestaande verordeningen veelal zullen worden nagevolgd bij die, welke, ten aanzien dezer aangelegenheid, hier te lande zullen worden vastgesteld. De graaf van Chambord is vroeger dan men verwachte uit Venetie herwaarts terug gekeerd, en bevindt zich reeds op zijn kasteel van Frohsdorff. De adjudant van den turkschen sultan, Mustapha Effen- di, welke m deze residentie met zoo veel onderscheiding is ontvangen, bevindt zich nog hier, en zal niet voor mei de terugreis naar Konstantinopel aannemen. De beiigten uit Bosnië luiden nog zeer ongunstig ten aanzien der mishandelingen van de Christenen door de oud- geloovige Turken. Indien de turksche bewindslieden, gehoor gevende aan de vertoogen der vertegenwoordigers van dc christelijke mogendhedendien overeenkomstig bevelen hebben uitgevaardigdwordt door de ondergeschikte overheids-per- sonen, naar liet schijnt, weinig of geen acht daarop gesla gen. De russische kolonel Konaloivski zal spoedig naar Petersburg terugkeeren. Heden zuilen de snelvaarten der Donau-stoombooten lus-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1