MIDDELBIÏMSCHE COURANT. 1853. Dingsdag N°- 53. 3 Mei. ?Sc£tuimf cu QfcmintöttMticn. bi-.' w #:*:i te u iv fcumcuUnöe.chc 3Tijbiugcit. iSuitcnlA»b0che SFtjbiugcn. SCMiUTTJEMtTJT. Do Burgemeester en "Wetliomlers van Middelliurg Gelet op art. 6 van Zr. Ms. Besluit van 21 Maart 1828 Staatsblad no. 6); Maken Bekend Dat, ter voldoening aan art. G der Wet van den 11 April 1827 ten opzigte van de Schutterijenvan Zaterdag den 14 Mei aanstaande tot Dingsdag den 31 daaraanvolgende dagelijks (uitgezonderd Zon en Feestdagen) van des morgens ten 10 tot des middags ten 12 ure ter Secretarie dezer Stad zal gereed liggen het Register van Inschrij ving welk Register op den 1 Junij daaraanvolgende moet worden gesloten. En worden mitsdien alle Ingezetenen dezer Gemeente zonder onder scheid gehuwd of ongehuwd welke op den 1 Januarij dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetreden en hun 34ste nog niet hebben volhragt (hoedanigen zijn alle mannelijke Ingezetenen, geboren in het jaar 1828) bij deze opgeroepen en aangemaand om zich op voorschreve plaats en uur vóór den 1 Junij aanstaande ter inschrijving in het Re gister aan te dienenterwijlter voorkoming van alle misvatting welke zoude kunnen ontstaan met betrekking tot de verpligtingen die bij voorzeide Wet op de Schutterijen worden voorgeschreven aan de belanghebbende Ingezetenen dezer Gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt A. Dat behalve die op den 1 Januarij van dit jaar hun 25ste jaar rijn ingetreden zich mede ter inschrijving voor de Schutterij moeten aangeven, die Personen, welke hun 34ste jaar niet voleindigd heb bende schoon in andere Gemeenten ingeschreven sedert de laatste inschrijving in deze Gemeente zijn komen inwonen alsmede de Vreemdelingen die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn ge vallen om op grond van art. 2 der Wet van den 11 April 1827 als Ingezetenen te worden beschouwd met welke gelijk staan de uit de dienst ontslagene Militairen voorzoo verre deze in de jaren der Schut terij verkeeren en welke zich alzoo mede ter inschrijving moeten aangeven. B. Dat de verpligting en bevoegdheid tot de Schutterlijke dienst en mitsdien tot de inschrijving en het domicilie van inschrijving is geregeld bij de artikelen 1, 2, 7 en 8 der voorschreve Wet, zijnde van den navolgenden inhoud Art. 1. Ieder Ingezeten van het Rijk, die op den eersten Januarij van elk jaar zijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet vol eindigd zal hebben zal, ingevolge de bepalingen dezer Wet, daartoe opgeroepen zijnde verpligt wezen de Schutterlijke dienst uit te oefenen. Art. 2. Als Ingezetenen worden met betrekking tot de toepassing dezer Wetbeschouwd a. Alle Nederlanders binnen het Rijk hun gewoon verblijf hou dende. b. Alle Vreemdelingen, binnen het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag ge legd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofd middelen van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, gelijk die van leerling, knecht enz. kan op zichzelve niet beschouwd worden als een bewijs van het voorne men om zich in dit Rijk te vestigen. Art. 7. Zij die in meer dan ééne Gemeente hun gewoon ver blijf houdenof den zetel van hun vermogen hebben gevestigd zuilen lot de inschrijving verpligt zijn binnen de Gemeente alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen bestaan zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente alwaar zij voor de Personele Belasting zijn aange slagen; en de Ambtenaren in die Gemeente alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geren zullen door het Plaatselijk Bestuur worden ingeschreven naar deszelfs oor deel onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene om van zijnen juisteu ouderdom nader te doen blijken; en C. Dat de straften op het niet voldoen aan de verpligtingen be trekkelijk de inschrijvingen zijn omschreven in art. 9. van gemelde Wetzijnde van den navolgenden inhoud Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór den 1 Junij te hebben doen inschrijven zullen door het Plaatselijk Bestuur ambts halve ingeschreven worden en door den Schuttersraad worden ver wezen tot eene geldboete terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. MtDDELBPnc den 18 April 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT vak GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Afgekondigd den 26 April 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. i t ut Mi m ■jr.tx *v. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg- maken bekend Dat bij de op den 2 dezer plaats gehad hebbende stemming voor een Lid van de Provinciale Staten is verkozen de Heer Mr. W. C. M. DE JONGE VAN ELLEMEET. Terwijl de Processen-Verbaal van Steminlevering en Stem opneming, van den 30 April en den 2 Mei jl.in de Bene denzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg, den 2 Mei 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, BYLEVELD VAN SEROOSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 4den Mei 1853 des namiddags ten twee ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 30 April 1853. De Burgemeester voornoemd BYLEVELD VAN SEROOSKERKE. /1.IVH HST lilt IVb. Kerkvoogden der ISederduitsoIte Hervormde Ge meente te Middelburg zullenop Donderdag den 26 Mei 1853des namiddags ten 6 ure in de Consistoriekamer der Koorkerk, aanbesteden eene LEVERING VAN TURF, op de voorwaarden welke veertien dagen te voren ter lezing zullen liggen bij den Koster der Nieuwe Kerk. Kerkvoogden voornoemd JOlIs. VAN DER LEYÉ, Vice-Voorzitter. W. A. DORMAAR Hz., Secretaris. Vereeniging tot Bevordering van den Tuint>ouui in de S^rovincie Zeeland. Aan de 'Leden wordt bekend gemaakt, dat, wegens den op den eersten Donderdag dezer maand invallenden Hemel vaartsdag, de Algcmeene Vergadering zal plaats heb ben op Woensdag den Mei, des namiddags ten 2 ure, in de Tuinkamer der Sociëteit St. Joris. Namens het Bestuur, M. J. VAN VISVLIET. HIJESlaMSTMtMCT HITST. VERKIEZING VAN VIER LEDEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In eene zamenkomst van Kiesgeregtigden uit eenige Ge meenten in dit Kiesdistrictte Axel gehoudenbesloten zijnde eene Kiesvergadering te beleggenten einde zich te verstaan nopens de Kandidaten voor het Lidmaatschap der Staten van Zeeland, en daartoe dag bepaald zijnde op Za- turdag den 7 Met 1853, des namiddags ten 3 ure, ten Raad- huize te Jbrel, zoo worden de Kiezers in voormeld District uitgenoodigd, die Vergadering te willen bijwonen. Sas-van-Gent den 2 Mei 1853. Namens opgeroeide Kiesgeregtigden T. W. VAN ZUYLEN VAN NIEVELT, Lid van de Staten van Zeeland. De Commissie ter voorziening in den buitenge wonen nood der Armen, te WestkapeUe brengt, bij het eindigen harer werkzaamheden baron hartelijken dank toe aan allen die door inschrijvingen of bijzondere liefdegif ten de aan bare zorg toevertrouwde Armengedurende den afgeloopen Winter, zoo milddadig hebben ondersteund. Door die ruime bijdragen toch is zij in staat geweest om gedurende 15 weken, aan 94 Huisgezinnenuitmakende 430 bedeelden, drie a vier malen 's weeks warme Spijs uit te deelenterwijl zij buitendien aan een groot getal Weduwen Bejaarden en enkele Ziekenondersteuning van Levensmiddelen en Brand stoffen beeft kunnen uitreiken. Deze uitdeelingèn hebben krachtdadig medegewerkt om ve len in de Gemeente dezen winter voor volslagen gebrek te behoeden. De Commissie beveelt dus deze lnrigting voor bet vervolg aan de liefdadigheid harer gegoede Landgenooten aan zonder wier ondersteuning velen zich aan de nijpendste armoede zouden hebben blootgesteld gezien. Middelburg, den 30 April 1853. De Commissie voornoemd M. m. von HOFF. P. HUYBREGTSEN. J. P. BOURDREZ. MIDDELBURG, s Mei. Bij de opening der stembiljetten voor de verkiezing van een lid der provinciale staten op bedenis geblekendat er zijn ingekomen 510 biljetten waarvan 9 van onwaarde; 348 stemmen hebben zich vereenigd op mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet (die alzoo is verkozen) en 153 op mr. G. A. Fokker. Gisteren verloor deze stad weder een achtenswaardig magistraats-persoondoor het overlijden van den heer P. de Stoppelaardie dezen posten vele andere betrekkingen een aantal jaren met ijver en trouw waarnam en daardoor zich de achting zijner medeburgers heeft waardig gemaakt. Heden morgen zijn de staf en drie kompagnien van het 2de bataillon van het 7de regem. inf. per stoomboot van Vlis- singen naar Rotterdam vertrokken, om zich naar Groningen te begeven; gisteren avond gaf het schoone hoornmuzijk van dat regement zijn afscheid aan het vlissingsche publiekop het uur van taptoeeene onafzienbare schare was bij die gelegenheid om hetzelve geschaard en volgde het naar zijn laatste nachtverblijf. Gisteren kwam de staf van bet tweede regement per stoomboot van Bergen-op-Zoom aan. Bij besluit van den 29 dezer beeft Z. M. goedgevonden 1. eervol te ontslaan de burgemeesters der gemeenten: Arnemuiden c. a.den heer A. Boogert; Kleverskerke, den beer C. de Bree; Biggekerke c. a.den heer K. Houterman; Grijps- kerko c. a., den heer J. Pouwer; Ritthem c. a.den heer II. Barentsen Vere en Zandijk-binnenden heer J. Klein- manGapingeden heer A. Zegersen Westkapelle c. a. den heer P. J. Bertel; 2. aan den lieer II. Rekker, op zijn verzoek, eervol ont slag te verleenen als burgemeester der gemeente St. Laurens. 3. te benoementot burgemeesters der gemeenten Arne muiden en Kleverskerkeden beer C. J. BaarsBiggekerke c. a. en Zoutelande, den heer J. Verhage; Grijpskerke c. a. en Melis- en Mariekerkeden beer J. J. Dekker; Koude- kerkeden heer II. Brasser; Middelburg, jhr. mr. M. C. Paspoort van Grypskerke; Ritthem e. a.mr. Th. A. Lam- brechtsen; St. Laurens en Brigdamme, den lieer P. Melis (ten einde deze betrekking te vereenigen met die van burge meester van Seroosk. c. a.); Vere en Zandijk-binnen, Vrouwe polder c. a. en Gapinge, mr. J. H. de Stoppelaar; Westka pelle, den beer M. M. van Hoflf. Bij koninklijk besluit van den 25 april is benoemd tot regter-plaatsvervanger bij de arrondissements-regtbank te Goes mr. J. L. H. Liebert, advocaat en procureur aldaar. Z. M. heeft, met den 1 dezer, tot scheepsklerken bij de nederlandsche marine benoemdde boeren J. C. Coops C. FuliriJ. J. Diepenheim, W. F. E. Ie Ejuttej W. II. WaldeckC. van Bcrkel en F. Adcma. Zijne Majesteit beeft bij onderscheiden besluiten goed gevonden 1. Met afwijking van het bepaalde nopens het getal der eerste officieren van gezondheid der eerste klasse, en dus tij delijk boven de formatie, te benoemen, tot eersten officier van gezondheid der eerste klasse, den eersten officier van ge zondheid der 2de klasse J. F. Kerst, belast met de leiding en bet toezigt van 's rijks kweekschool van militaire genees kundigen te Utrecht. 2. Te benoemen bij bet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot officier van gezondheid der lsto klasseden officier van gezondheid der 2de klasse J. H. B. Bastingvan dat personeel; bij bet wapen der infanterie: bij bet 2de regement, tot 2de luitenants, de sergeanten F. A. Grubé, J. J. II. Popta, D. K. H. van den Hurk en E. J. B. Bol, respectivelijk van het korps, van bet instrutie-bataillon van het 5de en van bet 7de regement infanterie; bij het 3de regement, tot eersten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant C. W. Raaymakersvan het korps bij het 4de regement, tot 2de luitenants, de sergeanten J. G. Strootman, H. la Fors en P. Stokboode eerstgemelde van bet korps en de twee laatstgenoemden van het regement gre nadiers en jagers, mitsgaders den sergeant-majoor II. Mur- man, mede van bet regement grenadiers en jagers; bij het 5de regement, tot 2den luitenant, den sergeant J. G. H. Groossvan het instructie-bataillonbij het 6de regement tot 2den luitenant, den sergeant P. van Iiille, van het korps bij bet 7de regement, tot 2den luitenant, den sergeant C. II. J. Gaymansvan het 3de regement infanterie. Z. M. beeft, bij besluit van den 16 dezer, bepaald, dat de betrekking van adjudant bij het bataillon mineurs en sa- peurs voortaan door een luitenant van het wapen der infan terie zal worden vervulddie bij dat wapen voor memorie gevoerd en bij bet korps ingenieursmineurs en sapeurs het traktement van 1200 's jaars genieten zal. In verband met gemelde beschikking heeft Z. Éxc. de minister van oorlog goedgevondenden 1 sten luitenant L. J. van Dintervan het 6de regement infanterie, te benoemen tot adjudant bij het ba taillon mineurs en sapeurs. In de op den 30 april te Amsterdam geboudene gewone vergadering der koninklijke akademie van wetenschappenwa ren 31 leden tegenwoordig, en werden, behalve eenige huishou delijke punten eenige zeer belangrijke wetenschappelijke onder werpen behandeld. In ons volgend nommer hopen wij iets uit bet uitvoerige verslag dezer vergadering te kunnen mededeelen. De beer baron van Zuylen van Nyevelt, oud-minister van buitcnlandsche zaken, en de heer Dullert, laatstelijk voor zitter van de tweede kamer der staten-generaalzijn dezer dagen uit de residentie vertrokken. Naar men verneemt heeft de hooge raad den dag der pleidooijen, in zake der ingestelde revisie van jhr. R. L. van Andringa de Kempenaar, contra de erfgenamen van wijlen Z. M. koning Willem II, bepaald op 20 mei. Blijkens ontvangene mededeeling beeft de fransche rege ring het noodig geoordeeld, ten einde den te grooten toevloed te Parijs tegen te gaan van handwerksgezellen, die zich ten gevolge van de aldaar in het vorige jaar ondernomene werken derwaarts begevenalleen de zoodanigen toe te latenwelke voldoende waarborgen opleveren dat zij daar ter stede werk zullen bekomen. Ten gevolge van dien maatregel zal door de kanzelarlj van bet fransche gezantschap te 's Gravenbage geen visum op een buitenlandscb paspoort naar Parijs worden verleenddan wan neer de houder diengaande voldoende waarborgen kan leveren. Den 30 april is Zr. Ms. fregat Palembang, kapitein luitenant-ter-zee Woutersznaar de reede van Willemsoord vertrokken. Het voorgenomen exercitie-eskader zal eerst in het begin der maand julij van daar vertrekken. Door bet gemeente-bestuur van Brussel is bekend ge maakt, dat, ingevolge van eenige daar te stellen veranderingen de scheepvaart op het Brusselsche Kanaal, van 26 junij tot den 7 augustus, niet zal kunnen plaats hebben. Volgens berigten uit Batavia tot den 12 maart, hebben er op verscheidene plaatsen op het eiland Java, ten ^gevolge van zware en menigvuldige regensoverstroomingen plaats gehad. Kiigeland, Londen 28 april. De koningin heeft gis teren en eergisteren bezoeken ontvangen van de hertoginnen van Orleans en van Aumale. De in het geheele land gevormde vereenigingen tot in zameling van bijdragen voor een gedenkteeken van den over leden hertog van Wellington hebben tot dusver bijna 80,000 p. st. ontvangen. Dit nationale monument zal bestaan in een schoolgebouw voor de opvoeding van weezen van behoeftige officieren. Prins Albert zal den eersten steen loggen en de koningin zal de plegtigheid bijwonen. De regtbank in de Bowstreet heeftnadat zij eenige getuigen in de zaak van bet ontdekte buskruid gehoord beeft de heeren Halevader en zoonnaar het hof verwezen. Zij heeft ben ondertussclien voorloopig in vrijheid gesteldonder een borgtogt van 80 en 40 p. st. Vele toebereidselen worden alhier gemaakt voor de ont vangst van mevr. H. Beecher Stowe. Den 14 mei zal ter harer eere in de vrijmetselaarsloge een groot feestmaal wor den aangerigt. Aan het gebouw der tentoonstelling te Dublin zijn thans dagelijks 1300 man werkzaam. Er zijn reeds 5312 doorloo- pende éntrée-biljetten afgegeven. Dnitacliland. Weenen 27 april. Heden zal de keizer voor het eerst na zijn herstelte paard eene wapenschouwing over het garnizoen houden.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1