ijiimcitl.iubechc ^ijbuigcu. 33uitcul»iM&schc Slijbiitgctt, Ui RW£TJEZ !XUMÏ\r. Do Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat de inlevering van Stembiljetten tot de verkiezing bij herstemming van een Lid voor de Provinciale Statenzal plaats hebben op Zaturdag den 30 April eerstkomende van des voormiddags ten negen tot des namiddags VMMJR ure, in de Boven-Achterzaal van het Raadhuis (toegang langs den Achtertrap); terwijl de opening aldaar zal plaats hebben op Maandag den 2 Mei daaraanvolgendedes voormiddags ten negen ure. Middelburg, den 26 April 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. WrjBMtBiOOMJVG l V STlt/IJWMïO£»EllEiV. De Burgemeester van Westhapelle zal, op Vrijdag den 6 Mei 1853, des middags ten twaalf ure, aan de gewone bergplaats aldaarten behoeve der regthebbendenin het openbaar en om gereed Geldpresenteren te verkoopen Eene Vijfriems Sloep, lang 5,60 El, breed 1,70 El; een Mast, lang 17 El, en een lang 15,75 El; een Steng, lang 6 El; een afgebroken Bito, lang 7 El; een Sclieepshout, lang 12,5 El, 3 Uckbalken, lang 6 El; 18 Sclieepsdee- lenlang 4 tot 9,5 El8 nieuwe Greinen Meelenlang 4 tot 6 Elbenevens eene partij kleinere Deelen Touw werk, Blokken en Sclieeps-Afbraak waaronder on geveer ©OO Pond IJier. MIUUliLBlKk, 39 April. In de Staats-Courant leest men heden: Ter voldoening aan de bevelen des konings wordt het volgende medegedeeld De ksning was altijd van meening geweest, en heeft zulks herhaaldelijk te kennen doen gevenin antwoord op ver schillende voordragten van den toenmaligen minister van bui- tenlandsche zaken en adviezen van den raad van ministers, dat er geen verschil bestaat daarover, dat, volgens de begin selen der grondwetde Roomsch-Katholijke kerk hier te lande de vrijheid heeft haren inwendigen toestand naar ver kiezing te regelenbehoudens het toezigt der regering tot behoud van orde en rust en tot handhaving der wetten. De vraag was alleenhoe de nadere regeling van de Roomsch-Katholijke kerkelijke inrigting in het aanwezen zou geroepen worden. Met betrekking tot die vraag was verschil, en volstan dig heeft Zijne Majesteit den aandrang wedorstaan, die van den 4 mei 1850 af bestond om het initiatief daartoe van we- ge Zijne Majesteit te doen uitgaanhetgeen dan ook dien ten gevolge zelfs zijdelings niet heeft mogen geschied zijn. De eerste officiële opening, aan den koning bekend, heeft dan ook plaats gegrepen van de zijde van het hof van Romebij de nota van den pauselijken internuntiusde dato 9 december 1851." Bij de op gisteren plaats gehad hebbende aanbesteding van 1. de vernieuwing der spijkerburg, is van dit werk aannemer geworden de heer C. J. van Uye voor eene som van 21,350 en 2. van het gedeeltelijk uitbaggeren der haven en kaden gedurende 3 jarende heer D. A. Dronkersvoor eene som van f 7,500 per jaar. De algemeene jaarlijksche collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, heeft 11. woensdag, inde onderscheidene binnen- en buitenwijken dezer gemeente, opgebragt de som van 304,40£. Den 25 dezer maand is de heer mr. K. Wagtho afge treden als burgemeester der gemeente Tholenaan wier hoofd l'ijop eenige weinige maanden na gedurende 40 jaren ge plaatst was. In de vergadering van den raad van dien dag verklaarde hij op zijn verzoek, van den koning een eervol ontslag te hebben verkregen uit hoofde der niet vercenigbaar- heid van zijne betrekking van burgemeester met die van no taris, en bedankte hij de leden van den gemeenteraad voor hunne krachtdadige ondersteuning ter bevordering zijner goede bedoelingen dieeven als de burgerij steeds hare goede ge zindheid ten aanzien zijner plannen en maatregelen had ge toond, en hem nimmer openlijk had tegengewerkt. De heer van Gorsel, tijdelijk voorzitter van den raad, deed hulde aan de verdiensten van den aftredenden burgemeester in wel gemeende taal, terwijl de raad een blijk van hoogachting gaf door hem onmiddelijk te benoemen tot wethouderhetgeen door de vele aanwezigen met blijkbaar welgevallen werd aange hoord. Door het muzijkgezelschap Concordia werd den verdien stelijken man eene serenade gebragt, terwijl hij in eene bijeen komst met dames van het departement der maatschappij Tot nut van 't algemeen, gedurende de pause, door den heer J. van den Bosch nogmaals met korte en krachtige taal werd aangesproken en op eene zeer hartelijke wijze voor dit blijk van welwillendheid bedankte. Zoo eindigde de waardige man in den kring zijner hem hoogachtende en beminnende medeburgers een dag, die voor hem en de gemeente onvergetelijk zal blijven. Bij Zr. Ms. besluit van 23 dezer is benoemd tot procu reur bij de regtbank te Zierikzee jhr. mr C. de Jonge. Bij Zr. Ms. besluit van den 21 dezer wordt, met in gang van den eersten mei aanstaande, de officier van gezond heid der 3de klasse C. F. W. Juzi bevorderd tot officier van gezondheid der 2de klassemet bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid der 2de klasse A. B. A. F. von Konigslow en F. W. E. Meyer. Eergisteren gaf de minister van buitenlandsche zaken de heer van Halleen groot diplomatiek diner. Gisteren gaf de minister van Frankrijk, de baron d'André, een dergelijk diner, waarop de nieuw benoemde ministers zijn genoodigd. Aanstaanden dingsdag zal de britsche gezantsir Abercromby dat voorbeeld volgen. Den 7 mei aanstaande zal H. M. de koningin-moeder de residentie verlaten. De gewone audientien van den minister van binnenland- sclie zaken zullen worden gehouden des zaturdags ten 12 ure. Men verneemt, dat de nieuw benoemde ministers bij circulaires aan de besturencollcgien en ambtenarentot hunne departementen ressorterendevan hunne optreding heb ben kennis gegeven. Z. M. de koning heeft dingsdag ten gclioore toegelaten den heer Dullert, afgetreden voorzitter van de nu ontbonden tweede kamer der staten-generaal. De raad van ministers, die dingsdag morgen ten tien ure een aanvang had genomen, heeft tot des middags ten drie ure geduurd. Des avonds ten acht ure is de raad an dermaal bijeengekomen en tot Iaat in den avond vergaderd gebleven. Z. Exc. de minister van justitie heeft dezer dagen eene circulaire gerigt aan de lieeren procureurs-generaal bij de onderscheidene provinciale geregtshoven waarbij de minister de aandacht van de hooge regterlijke ambtenaren daarop ves tigt, dat, door het in den laatsten tijdvoorgevallene de ge moederen in beweging gebragt zijnde, het de pligt is van de justitie en policie, met de grootste kalmte en onzijdigheid, een waakzaam oog te houden en te zorgen dat niemand in zijne regtmatigo vrijheid worde gekrenkten dat de eerbied voor de godsdienstoefening der verschillende gezindheden ernstig worde gehandhaafd. Gelijk men weet, moest de voorloopigc nieuwe over eenkomst met de Handel-maatschappij vóór 1 junij e. k. dooi de staten-generaal worden bekrachtigd, op straffe van nietig heid. Naar men thans verzekertheeft de minister van ko loniën die overeenkomst opgezegd, zoodat zij als niet geslo ten moet worden beschouwd. Den 22 dezer heeft de arrondissements regtbank te Zie rikzee uitspraak gedaan in de zaak tegen E. Balmedebe stuurder van de Zierikzeesche Nieuwsbode, wegens lasterlijke aantijgingen in genoemd blad, en denzelven mitsdien veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 1 maand en 25 boete ten behoeve van den staat2,50 ten behoeve der gemeente kas, 5 jaren ontzetting van zijn burgerregt, mitsgaders in de kosten van den processe. Naar wij vernemen, heeft men zich van dit vonnis voorzien in hooger beroep. Men meldt uit Goes vauden 26 dezer: Gisteren had tusschen den wal yan hot Sas cn het Zie rikzeesche havenhoofd wederom een ongelukkig voorval plaats bijna op do zelfde hoogte waar in october 11. de beurtschipper op Bergen-op-Zoom is vergaan. Eene poonschuit (men weet nog niet welke) is door het meer dan gewoon ruwe weder verongelukt. De stoomboot Amicitia trachtte te hulp te ko men maar kon de plaats van het ongeval niet bereiken. Een vischschokker heeft toen alle pogingen aangewend maar of het gelukt is de bemanning te redden of dat de onge- lukkigen hunnen dood in de golven hebben gevonden was van deze zijde door den lioogen golfslag niet te zien. Met belangstelling ziet men nadere berigten te gemoet." De bevolking van Nederland beloopt tegenwoordig ruim 3,000,000 zielen, van welke 1,827,168 Protestanten, 1,169,500 Roomsch-Katholyken 58,518 Israëlieten. Die verhouding is in kleiner getallen: van 10,000 ingezetenen zijn er 5980 Protestant, 3828 Katholijk en 192 Israëliet. Yan 1830, toen de eerste volkstelling plaats had, tot de telling in 1850, is de bevolking van Nederland met ruim 425 duizend zielen vermeerderd, dat is ruim 17 op de 100; die vermeer dering is voor de Protestanten geweest 18 op de 100, voor de Kaïholijken 13 a 14. Kerknieuws. Z. M. heeft goedgekeurd de beroeping van de herv. gem. van Scherpenisse en Westkerke, classis Zierikzeeop S. Iloogerzeil Mz. Engeland. Londen 26 april. Gisteren heeft het hoo- o-erhuis langdurig beraadslaagd over de wet op de seculari satie van de bezittingen der geestelijkheid in Canada. Nadat een door lord Derby voorgeslagen amendement met de meer derheid van 39 stemmen verworpen was, is de wet, zoo als die door de regering was ingediend, aangenomen. Het lager huis heeft de beraadslagingen over het budget tot donderdag uitgesteld. Men twijfelt geenszins langer aan de goedkeuring van liet door den heer Gladstone ingediend budgetin weerwil der vereenming welke zich dezer dagen tusschen een gedeelte der Torys°en de zoogenaamde Iersche partij gevormd heeft, maar over welke andere leden der Tory-partij hoogst mis noegd zijn. De meerderheiddie zich ten gunste van het budget verklaren zalwordt op minstens 40 stemmen geschat. Blijkens een openbaar gemaakt verslag van de maat schappij tot redding van schipbreukelingen, is het getal der gedurende de laatste 12 maanden aan de kusten van Groot- Brittanje en Ierland verongelukte schepen grooter geweest dan ooit te voren. Tot nu onlangs had men het jaar 1851 voor het rampvolste gehoudendewijl in den loop van het zelve 701 schepen zijn vergaan. Door het jongst verloopen jaar wordt het echter in de schaduw gesteld, aangezien in die tijdsruimtevolgens officiële berigtenniet minder dan 1100 schepen geheel of gedeeltelijk zijn verbrijzeld, waarbij tevens nagenoeg 900 mensclien het leven hebben verloren. Het verderfelijkst was de tweede helft van october en bet begin van november, zijnde in 30 dagen tijds 200 vaartuigen vergaan of beschadigd en 217 menschen omgekomen. Een bijzonder hevige storm, die onze stranden met de overblijf selen van verongelukte schepen bezaaide had 26 december plaats. Het eerste exemplaar van het Geïllustreerd Signale ment", een blad hetwelk onze policie begint uit te gevenis dezer dagen hier ontvangen. Het is door de policie te Man chester vervaardigd, en bevat, behalve de gewone persoons beschrijving, een zoo goed getroffen gedaguerreotypeerd beeld van den vermisten persoon, een ontvlugten booswicht, dat de aanduiding met woorden daardoor bijkans overtollig wordt. Naar het schijnt geniet thans iedere beruchte dief of bedrie ger, bij zijne komst in de gevangenis, de eer van geportret teerd te worden. Duitscklauil. Weenen 24 april. De Weener Zeitung bevat heden het officiële berigt, dat de keizer, bij besluit van den 7 dezer, den graaf van Recliberg tot eene buitengewone zending aan den gouverneur-generaal van het Lombardisch- Venetiaansche Koningrijk, veldmaarschalk graaf Radetzky heeft toegevoegd. De vorst Danielo Petrovich van Montenegro wordt elk oogenblik met gevolg alhier verwacht. De graaf Schaffgot- sche, opperbevelhebber van de naar het zuiden gezonden troepenis herwaarts terug gekeerd. De divisie van den prins Lobkowitz blijft vooreerst nog in Ivrakau. Sedert eenige dagen is hier een pauselijk afgevaardigde naar Petersburg doorgereisd. Sinds lang worden diplomati sche onderhandelingen tusschen Rome en Petersburg gevoerd, over het bezetten van vijf bisdommen in het koningrijk Polen. De internuntiusbaron von Bruckzal in de eerste week van mei alhier aankomen zijne geloofsbrieven ontvan gen en de reis naar Konstantinopel ondernemen. Van eene geloofwaardige zijde wordt gemeld, dat de waarde der in beslag genomen goederen van de uitgewekenen in Sardinië omstreeks 80 millioen lire moet bedragen. Eenige bladen hebben gesproken van een proces tegen de zuster van Kossuth, mevr. v. Meszlenyien melden zelfs dat zij reeds te.r dood of tot langdurige gevangenisstraf ver oordeeld is. De waarheid is, zegt een geloofwaardig blad, dat mevr. v. Meszlenyi zich te Brussel bevindten dat er tot dus ver nog geen spoor is van eenig proces tegen haar. Volgens de jongste berigten zal de officiële opmeting van Galicie in het jaar 1854 geheel geëindigd zijn. Volgens de trigonometrische opmeting, bedraagt de geheele uitgestrekt heid dezer provincie eene oppervlakte van 1544 vierk. mijlen. Berlijn 26 april. De zitting der tweede kamer was giste ren van algemeen belang ontbloot. De koning begeeft zich den 28 dezer naar Dessau ter bijwoning van het huwelijk van den erfprins van Saksen-Al tenburg met de prinses Anna van Anhalt-Dessau. Te Koningsbergen zal voor den beroemden wijsgeer Kant een gedenkteeken worden opgerigt, dat reeds in het volgende jaar zal worden onthuld. Zwitserland. De jongste berigten uit Freiburg mel den dat die stad dadelijk na het onderdrukken van den op stand in staat van beleg is gesteld. De aanvoerders van dezen aanslag waren de kolonel Perrier en de uit vroegere aanslagen bekende Carrard. De laatste viel met kogels door boord de kolonel Perrier werd zwaar gekwetst. De opstan delingen hadden een vaandel met de afbeelding der heilige maagd. Aan beide zijden zijn 8 a 10 dooden gevallen en 120 opstandelingen werden gevangen genomen. De kolonel Per rier is reeds door den krijgsraad tot 30 jaren dwang-arbeid veroordeeld. Twee kolonnes insurgenten welke tegen do stad in aantogt waren, zijn, op het ontvangen van ongunstige tijdingen, dadelijk terug gekeerd. Portujgul. Lissabon 19 april. De toestand van den maar schalk Saldanha wordt steeds erger, ook de burggraaf Sa da Bandiera, die zijn opvolger moest worden, ligt gevaarlijk ziek, zoo dat men verwacht den hertog van Terceira in plaats van Saldanha te zien optreden. Volgens eenige bladen zou de burggraaf d'Attagnio de portefeuille van buitenlandsche zaken nederleggenen moet dit in verband staan met het afbreken der staatkundige be trekkingen tusschen Brazilië en Portugal. Franlwi jli. Parijs 26 april. De Moniteur van heden behelst het verslag van den generaalgraaf de Goyon be trekkelijk zijne handelingen tegenover de staatkundige ver oordeelden, in zijne kwaliteit van buitengewoon regerings commissaris. Uit dat rapport blijkt, dat de graaf de proces stukken van 596 veroordeelden heeft onderzocht, 93 personen heeft doen in vrijheid stellen en aan 154 anderen verligting van straf heeft geschonken. Gisteren is hier het verdrag gewisseld, dat tusschen Frankrijk, België en Pruissen gesloten is. opzigtens de cor respondentie door middel van den telegraaf. Dit verdrag, waarbij onder anderen aan internationale dépêches een ver minderd tarief wordt toegestaan, zal den 1 mei in werking treden. De keizer heeft benoemd bij de departementale com missie van het departement der Seino, tot president don lieer Delangle, tot vice-presidentden heer Perieren tot secreta ris den heer d'Eichthal. Het regeringsblad behelst het berigt, dat de koningin van Spanje het grootkruis der orde van Karei III geschon ken heeft aan den divisie-generaal Aupick gewezen buiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister van Frankrijk te Madrid. Berigten uit Lima melden, dat de daar gevestigde Fran sehen zeer ingenomen zijn met de herstelling van het kei zerrijk, en dat zij in dien geest een adres van dankbetuiging aan Lodewyk Napoleon hebben gezonden. Men verneemt nog naderdat het overbrengen van het stoffelijk overschot van Napoleon I naar don grafkelder van St. Denis, ten gevolge van den wensch geschiedt, dien hij daartoe te kennen heeft gegeven. Reeds had hij zijn graf in de gewelven van St. Denis doen gereed maken en de bron zen deurendie het zouden sluiten zijn daar nog aanwezig. Het hart van Napoleon zal alleen in het hotel der invalieden blijven rusten. Ook verzekert men nu weder, dat de onder handelingen met Oostenrijk, betreffende het stoffelijk over schot van den hertog van Reichstadtop gunstigen voet staan. In de kerk de 1'Oratoire alhier heeft de heer Guizot gisteren de jaarlijksche openbare vergadering der maatschappij tot bevordering van het lager onderwijs bij de Protestanten gepresideerd bij welke gelegenheid door hem eene belang rijke redevoering werd uitgesproken, waarin hij wees op den vooruitgang en de ontwikkeling, welke zoo wel in do katholijke als in de protestantsche kerk plaats grijpt. Zijne rede eindigde dus: Wij moeten met al onze magt het chris telijk geloof, de hoop en de liefde verspreiden, als de eenige middelen om het heil van Frankrijk te bewerken. Wat is eene meer krachtige verspreiding dan die cener goede op- opvoeding? Dat wij, mijne lieeren, die opvoeding allen pro testantsche kinderen aanbiedenhun die verzekerenzulks is eene behoefte voor hen, een pligt voor ons, eene weldaad voor allen. Schraagt, helpt ons in dat werk, het is de grootste dienst welke wij onze kerk en ons vaderlandin het tegenwoordige en in het toekomende, voor tijd en eeu wigheid, kunnen bewijzen!" Twee Duitschershier gekomen om een toestel te koo- pen tot het slaan van valsche engelsclie muntzijn in hech tenis genomen. De keizer is geboren in 1808. In het zelfde jaar zijn vijf mannen geborendie sedert in het fransclie leger den rang van generaal hebben verworven. Het zijn de heeren de 1'Admirault, de Mac Mahon de Martimprey, Carbuccia en Darrieau militair intendantalsmede vijf, die den rang van kolonel hebben verkregen namelijk de heeren Guerin de Tourvillede Gardarensde Marollesde Balliencourt en Tarbouriech. 27 April. Eene ligte ongesteldheid verhinderde de keizerin op het bal te verschijnen, dat verleden maandag op de Tuilerien is gegeven. Verschillende geruchten waren er in omloop omtrent het min of meer ernstige dier onge steldheid. Heden berigt men dat Hare Majesteit bijna ge heel hersteld is. De Constitutionnel deelt heden een tele- graphisch berigt mede uit Konstantinopelaldus luidende Alles is rustig in onze stad alleen de kwestie der heilige plaatsen houdt de gemoederen thans bezig. Desniettegenstaande gaat men met de wapening voort." Beursberigt. 3 pet. 80,40; 4pet. 103,:>0 fr.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 3