MANUFACTUREN EN MODES. VERKOOPING AAN DE MANEGE VERKOOPING VAN SCHORREN. Zeebad-ïnrigliug te Domburg. W. MOKLEY, OPENBARE VERKOOPING van eene Kapitale Hofstede. 3cctijbiugcu. 3ugczoubcit Stukken. osTTivyijvnEar TER DRUKKERIJ YAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. neming zoo veel mogelijk tegen te gaan aelit ik mij verpligt om mijne mede-veiinooten bekend te stellen met de uitkomsten van een onderzoekdoor mij omtrent een en anderde fabrijk betreffendege daan. Ik zal daarbij al de verhalen laten rustenwaardoor men aan onze onderneming schade tracht toe te brengenen welke eensdeels het nrcnschelijk hart vernederen, anderdeels op de schoolbanken te huis belmoren. Betrekkelijk de verkregene uitkomsten van mijn onderzoek, dient in de eerste plaats het gebouw in aanmerking te komen. De lokalen, bestemd om het droog- en maalstelsel in werking te brengen, met de daarbij behoorende magazijnen, zijn voltooid. In de laatst gehoudene vergadering van den algemeenen raadop 1 april 11.is eenparig beslotenom mot het inrigten der fabriek voor garancine en Jleurs de garance een aanvang te maken. Onverwijld is aan dit besluit gevolg gegeven en de werkzaamheden worden ijverig voortgezet. Hierbij mag niet onopgemerkt worden gelaten, dat, gelijk ook mij nen mede-vennooten later blijken zal, de kosten der gezamenlijke ge bouwen, tot die bij andere inrigtingen van dergelijken aard, in de allergunstigste verhouding staan zullen. En wat nu, ten anderen, de werkzaamheden betreft: de drooging der groene meedevolgens het nieuwe stelsel der lieeren Bleekrode en Verhagenis bereids beproefd geworden. Hiervan zijn aanvankelijk de voortreffelijkste uitkomsten verkregen. Aan de onvermoeide pogingen van onzen verdienstelijken hoofd-directeur Verhagen heeft men het te dankendat nu reeds do verhouding tusschen de drooging in de oude meestoven en die in onze fabriek uiterst gewigtig is. In de bekende en verdienstelijke brochure vau den heer Ochtmans staat, bladz. 30, dat men in de oude torens droogt, in eene tijdruimte van 48 uren, 15001600 nederlandsche'pondenterwijl in den droogtoren onzer fabriek in de helft van dien tijd5000 6000 nederlandsche pon den gedroogd wordendus 6 tot 8 maal meer. Ook het gebruik der brandstof, waarvan de heer Ochtmans bladz. 31 melding maakt, staat tot het gebruik daarvan in onzen toren in eene bevredigende verhouding, zoo dat nu reeds voor onze drooging 75 pet. van hetvolgens den heer Ochtmans benoodigde voldoende was. Ik behoef hier naauwelijks bij te voegen dat die gunstige uit komst zonder stoomkracht verkregenbij de latere aanwending daar van aanmerkelijk zal toenemenDit, voor wat het droogstelsel betreft. Het maalstelsel is tot heden niet in werking, maar men hoopt er weldra mede gereed te zijn. Intusschen hebben de proeven daarvan op eene vrij groote schaal genomenalmede aan do verwachting be antwoord. Die proeven hebben eene zoo gunstige uitkomst gehaddat het daardoor verkregen poeder, volgens de uitspraak van een deskun dige met de beste poeders kon wedijveren. Eindelijk zal de fabriek voor garancine en fleurs de garance tegen den aanstaanden zomer in werking komen zoo dat met het najaar de geheele inrigting zal gedreven worden. Zie daar de uitkomsten van mijn onderzoek voor de aandeelhouders dezer schoone onderneming allezins verblijdend. Dank zij derhalve het bestuur der maatschappij voor de zorgen en inspanning aan eene zoo belangrijke zaak tot nu toe besteed; dank ook in het algemeen den algemeenen raaddie aan hot wel slagen der onderneming zijne ijverige pogingen heeft aangewend. Het ligt voor de handdat bij een zoo veel omvattend werknu en dan verschil van gevoelen ontstaat; maar juist hierin ligt het bewijs, dat do belangen der deelgenooten ter harte worden genomen. De algemeene raad schijnt het van zijn standpunt tot nog toe bene den zich te achtenom tegen don laster op te komen welke zich voortdurend tegen onze maatschappij verheft. Wij eerbiedigen de rede nen welke hem daartoe brengen. Voor mij echter, als aandeelhou der, was het eene behoefte naar den stand van zaken een streng on derzoek te doen tot geruststellingzoo van mij zeivenals van die genen mijner mede-vennootendie aan eene volledige kennis daarvan behoefte hebben. Zoo iemand hunner meenen mogt, dat ik dit een voudig verhaal óf opgesmukt heb óf daarbij in iets aan de waarheid heb te kort gedaanhij vervocge zich bij den voorzitter van den alge meenen raad der maatschappij bij wien hij even als ikwelwillend zal worden ingelicht. Een Vennoot der Maatschappij van verbeterde Meekrapbereiding in Zeeland. TJ3 HiaHiiiI.lt l lttï op Dingsdag den 26 April 1853 des middags ten 12 ure ten overstaan van den Notaris ABRAHAM YAN DEN BROECKEAz .en getuigen: van G, zoo Heeren als Oames< RUPAARDGKvoorts eene Vigelante voor dén of twee Paardeneen Baroucheteen Driebaiikswagen een Tweebanhswagen twee Itapwagens, eene Cliais een Ezelwagen en een Kinderwagentje Rïjzadels, Stangen Hoofdstellen, Paardendekken, Trektui- StalgereedscHappen en hetgeen verder zal worden aangeboden. Door den Notaris ABm. VAN DEN BEOECKE Az.resi derende te Middelburg, zal, op Woensdag den 27 April 1853 om 1 uur des namiddags op Higgeleerkeaan liet Huis gemerkt no. 19, in het openbaar te koop worden aangeboden eenige MEVBEïiASaBE «OEDEIIEV en HUISHAAB» waaronder een Kabinet, Tafelkastje, Slagklok en Plaat, voorts Tafels, Stoelen, Tin-, Koper- en Ijzerwerk, Porse lein en Aardewerk; eenigc TrouweklcederenSpelt Mutsaards en hetgeen meer zal worden geveild. De Notaris WAGTIIO te Vholen, zal verkoopen eene BBOESTEDBi;met 44 Bunders, 64 Roeden 6 Ellen 35AAI- en WEIEWDEVgelegen in den Polder Mattenburg onder Nieuw-Vossemeer, behoorende tot de Nalatenschap van wijlen WILLEM BIERENS. De Veilingen zullen worden gehouden binnen Tholen, tot den Inzet op Dingsdag den 26 Apriltot den Verkoop op Dingsdag den 3 Mei 1853, beiden des voormiddags om 10 ure. Informatien zijn te bekomen bij gemelden Notaris WAGTIIO. Ten overstaan van den Notaris W. J. VAN VOORST CATSIIOEKzal den 3 Mei 1853 op de Hofstede onder Sint-sËnnaland behoorende aan B. MEERMAN, worden verkocht: 11 stuks schoone Baarden van 11 tot 1 jaar, 8 baatgevende Melkkoeijen, eene Varekoe, 18 stuks één-, twee- en driejarige Vaarzen, 9 Varkens, Pluim vee een aanzienlijke Eiand bouwers-InspanMelk- gerecdsckappcn en ïlnismeuljeleii. Op Vrijdag den 6 Mei 1853, des voormiddags ten 11 ure, zal in het Logement de Korenbeurste Hoesten over staan van den Notaris L. VAN DER MOER, in bet open baar gepresenteerd worden ter verkoop 115 Bundera zeer rijpe SCBEWfllSïEVgelegen in do Gemeente Cats, Eiland Noordbeveland en zulks met de concessie ter in dijking dezer Schorren. De Voorwaarden van Verkooping en die der Bedijking liggen ter lezing bij de Heeren A. A. MOOVAART, Rent meester van Cats en L. VAN DER MOER Notaris beiden wonende te Colijnsplaatbij welken verdere inlichtingen, bij portvrije Brieven te bekomen zijn. thr. aangewezen voor den aanleg eener nieuwe haven aan de Noordzee, te Oldorf, nabij Varel. Te Bremen heeft de policie de handboogschulters-ver- eeniging ontbonden, omdat het bestuur der vereeniging heeft geweigerd 17 leden te roijeren, betrokken in de zaak van het Todtenbund, en wier geregtelijk onderzoek nog niet is afge- joopen. Berlijn 23 april. De tweede kamer heeft het voornaam ste artikel van het ontwerp van wet, waarbij het gou vernement het regt verkreeg de openbaarmaking van alle bui- tenlandsch gedrukte stukken, te verbiedenverworpen. Hier door kan het geheele ontwerp geacht worden te zijn verworpen. Zwitserland. Freiburg 22 april. Er is hier een op stand uitgebroken. Vier honderd gewapende boerenmet den kolonel Perier aan het hoofd hebben eene poging ge waagd om de regering omver te werpen. Er heeft reeds een gevecht plaats gehad tusschen de insurgenten en de na tionale garde, waarbij vooral de eersten veel volk verloren en de kolonel Perier gekwetst werd. Spanje. Madrid 19 april. De generaal Lara is be noemd tot kapitein-generaal en de heer Benavïdes tot gou verneur van Madrid. Frankrijk. Farijs 21 april. Aanstaanden maandag ral er groot bal op de Tuileriën zijn. De uitnoodigings- kaartjes, die, volgens gewoonte, voorzien zijn van de woor den „op bevel des keizers", zijn heden rondgedeeld aan de leden der drie groote staatsligchamen. Men zegtdat dit bal het laatste vau het saizoen zal wezen, doch daarentegen be looft hot schitterend te zullen zijn. De ministeriele recepties zijn gisteren en eergisteren prachtig geweest. Men wil nog zoo veel mogelijk daarvan partij trekken, omdat men voelt, dat het uur nadert, waar op de afgevaardigden naar hunne haardsteden terug zullen kceren. De politiek echter is dood op deze recepties. Men spreekt van twee nieuwe groote ondernemingen het aanleggen van badplaatsen bij de minerale bronnen van Vichy en de oprigting eener maatschappij voor de walviseh- vangst. Deze maatschappij zal een kapitaal van 7,500,000 francs behoevenen stelt zich voortot bedoeld einde te Havre een groot aantal schepen uit te rusten. Onder de besehermers dier onderneming worden genoemd: de keizer, de keizerin, prins Napoleon, prinses Mathilde, de groot-re ferendaris van den senaat en admiraal Ilugonterwijl de markies d'IIautpoul en generaal Schram leden van den raad van toezigt zijn. Op den 14 augustus e. k., den verjaardag van den veldslag van Isly, zal te Périgueux liet standbeeld voor den maarschalk Bugeaud worden onthuld. - Men meldt, dat de bekende schrijfster George Sand (mevr. Dudevand) zich naar Engeland begeeftom aldaar mevr. Beecher Stowe te ontmoeten. In den Moniteur wordt heden het besluit uitgevaardigd, betreffende de concessie van den spoorweg genaamd Che- min-de-fer du Grand-Centralaan eene compagnieschap aan het hoofd waarvan zijn geplaatst de heeren de Morny Mas- terman en andere aanzienlijke kapitalisten. 23 April- Het wetgevend ligchaam hield heden eene openbare zitting. Het behandelde het ontwerp betrekkelijk de zoogenaamde raden van deskundigen. De discussien waren zeer levendig, uithoofde er verschil van gevoelen bestond omtrent het verkiezen dor presidenten en viee-presidenten. De staatsraad wilde, dat de verkiezing daarvan bij den kei zer zoude berusten met regt om buiten de leden te benoe men de commissie uit bet wetgevend ligchaam daarentegen wenschte alleen benoeming uit het midden van den raad. De senaat hield eveneens eene vergadering, doch van alle belang ontbloot. Het plan tot het overbrengen van de asch van Napoleon I naar St. Denis wordt druk besproken. Vooral de zuivere Napoleonisten zijn zeer daartegen ingenomen. Beursberigt. 3 pet. 80,25; 4J- pet. 103,50 fr. VLISSINGEN 22 april. Voor Antwerpen bestemd, is alhier ter roede gekomen Frangoise EmileRagiietvan Havremet koftij. Voor Gent: ElechaSeeuwen, van Londen met stukgoederen Theo- dorde Vries, van Hamburg, met oliezaad; TrewenncrNagel, van Sonderbergmet raapkoeken. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: BerthaSmart, naar SheeldsWilhelmine, Shoring, naar Oothenburg Ilelena, Westbus; Antoliia Bohvin ReinhardBolwin GodefridusDrey.er en ArgoLenger alle vijf op avontuur Victorine Eugine, Gallien, naar Sunderlandallernet ballast; Emmanuel, Wolt- man naar LubekPaulRicordelen GrenadilleLevallois beide naar Hamburg; Christian Norman, naar Leer, en Elsina Catharina Scholten, naar Koppenhagen, alle vijf met stukgoederen; ArgoThor- sennaar Tonsberg, met ballast; Star, Ramsaynaar Londen, en MurragWatson, naar Huil, beide met tarwe; Johanna JacobaSap, naar Arbroath met asch. Middelburg, den 23 april 1853. Weldra is een jaar verloopen, sedert eene acte van vennootschap gesloten werd tot het oprigten der Maatschappij van verbeterde Mee krapbereiding in Zeeland. Zoo wel het doelals de namen der personen aan het hoofd dier onderneming geplaatst, bewogen mij om deel te nemen aan eene zaak, welke mij toescheen tot de belangrijkste voor Zeelands welvaart te behooren. In do maand september 11. werd de eerste kolom der fabriek ge plaatst, en, tot verbazing van ieder die het zag, stond in weinige maan den een gebouw daarhetwelk in alle opzigten de bewondering wekt der deskundigen. Aan het genie van den voortreffolijken Bleekrode heeft men dat gewrocht van hedendaagsche architectuur te danken. Men heeft wel eens gezegd en herhaaldelijk gezegddat in onze provincie de zin voor industriële ondernemingen ontbrakmaar wat hiervan in het algemeen waar moge zijn,-de vestiging der maat schappij schier uitsluitend aan Zecuwsche kapitalen verschuldigdheeft toch de overtuiging geleverddat het onder ons niet geheel aan man nen ontbreektdie de industrie willen helpen bevorderen en schragen. Meermalen echter heb ik het betreurd, dat van het oogenblik, waar op deze schoone onderneming werd ontworpenniet weinigen gevon den werden, die, door welken geest dan'ook gedreven, er zich op toelegden om die onderneming te belasterenen hunnen laster dan eens te doen drukken op de onderneming zelvedan weder op de per sonen -die aan haar hoofd geplaatst zijn. Lang, en welligt te lang, vleide ik mij, dat de kwaadsprekendheid van menschendie bij het niet tot stand komen der onderneming belang hadden een einde zoude nemen. Nu echter in stede van af te ne men dat kwaad spreken zich van lieverlede uitbreidt en in kwaad aardigheid toeneemtmet het blijkbaar doel niet slechts om het ver- trou en der vennooten te schokken maar ook om alle verdere deel- ObtfCVtClltiCM. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapene DochterC. M. DE KAN, veel geliefde Echtgenoot van D- A PIETERSE, Apotheker. Sluis, den 23 April 1853. Heden overleed zeer onverwachts, ten mijnen huize, onze VaderJACOBUS HOLLEBRANDSin den ouderdom van ruim 73 jaren. Middelburg, Uit aller naam, den 25 April 1853. M. HOLLEBRANDS. Strekkende deze tot algemeene en bijzondere kennisgeving. Op verzoek van den Overledenezullen geene uiterlijke teekenen van rouw worden aangenomen. Aan Vrienden en Bekenden wordt bij deze hartelijk dank betuigd, voor de vele blijken van deelneming, door ons on dervonden hij en na liet overlijden van onzen geliefden Vader den Heer J. II. SCIIULTZ. Amsterdam, Uit aller naam, den 20 April 1853. J. F. R. SCIIULTZ. Directeuren van die tweede lïeilcrlandsclie I- geiueene ILevensverzekering.Compagnie opgerigt in den jare 1843, adverteren hij deze: 1. dat de ITTSBEE- ff.B over 1852 is bepaald op ia»%e»S-naia» «UHBEIV per Aandeel; zullende dien ten gevolge op den tweeden Mei aanstaande, en verder alle Woensdagen des voormiddags van 10 tot 1 ure, ten hunnen Kantore op den Kloveniersburgwal en hoek van het Rusland alsmede bij HH. Agenten buiten Amsterdamde Coupons van de geheele Aandeelen met bo ven gezegde Som van EBoizderd («ulilenen die van de Onder-Aandeelcn met Twintig- Beulden, betaald worden; 2. dat voorts op en na den tweeden Meiten Kantore en bij HII. Agenten voormeld zullen worden betaald de alsdan verschenen termijnen der lijfrentenmot gemelde Compagnie gecontracteerden 3. dat Sïerïgten omtrent het sluiten van Levensverzekeringen en Lijfrente-Contracten gratis verkrijg baar zijn. Amsterdam, den 20 April 1853. De Commissie der Bad-Inrigting te Domburg berigt bij dezen, dat, even als in vorige jaren, gedurende het aan staande Saizoen, wederom de gelegenheid zal geopend zijn tot het nemen van BISVEW- en I35TBVEVBSJ4DE1K. Zij vleit zich dat aan deze Badplaats de eenige in de Provincie Keelandook dit jaar een ruim bezoek zal te beurt vallenzijnde weder onderscheidene Lokalen beschik baar tot de ontvangst van Badgasten, zoo in de bestaande Logementen als bij Tartikuliercn. Informatien nopens de Lokalenalsmede ten opzigte dei- Baden zijn te verkrijgen bij den Heer G. VAN DER MEU- LEN, te Domburg. puik van VVestpkaalscke hammeiv, bij C. GOEREE, letter I, no. 1, te Vlissingen. De Notaris VAN DEN BROECKEte slarttenbiirg zal in liet openbaar verkoopen: «ïp Dingsdag den fi? Mei ssssaes voormiddags 10 ure ten verzoeke van de Weduwe W. C. VAN DE VYVER, en op de door haar bewoonde Hofstede in den Izabelle-Pol- der, Gemeente Aardenburg: 13 Paarden, 10 Melkkoeijen, 3 Vaarzen, 3 Kalvers Varkens in soort, Hoenders en ander Pluimgedierte4 Menwagenseen Driebankswagen op Riemen eene Driewielsche Kar Waalsche en kleine Ploegen IJzeren en Houten Eggen, RolblokWindmolen en verdere Land bouw-, Kaarn- en Stal-Gereedschappenbenevens eene partij Huismcubelen en wat meer zal worden aangebodenen Op Donderdag den ÏO en Vrijdag dcu SO Mei 1853, telkens des voormiddags 10 ure, ten verzoeke der Erfgenamen van PIETER VERBEKEen op de door hen bewoonde Hofstede in den Biezen-PolderGemeente Eede 9 Paarden, 10 Melkkoeijen, 2 Vaarzen 8 eenjarige Runders, Varkens in soort, Hoenders; 5 Menwagens, waaronder twee met breed Beslageen Speelwagen eene Driewielsche Kar', 2 Waalsche en 4 kleine Ploegen, IJzeren en Houten Eggen, RolblokWindmoleneen Schaponbogt en Schapers-Wacht huis, en verdere Landbouw-Kaarn- en Stal-Gereedschappen; eene aanzienlijke partij Huis-Meubelen Timmer- cn Brand hout, Stroo, Boekweit-Zeilen en wat meer zal worden aan geboden. De Beestialen, Landbouw-Gereedsehappen enz. zullen den 19 Mei des namiddags 1 uur worden verkocht. UIT EBE TE KOOP een voor allen Handel zeer geschikt WIVSiEIIItFIS onlangs nieuw verbouwd, in het beste gedeelte der Stad. Te bevragen bij den Boekhandelaar J. M. PIENDRIKSE. GROOTE MARKT, wijk I, no. 13. Mot deze heb ik de eer te berigten de nieuwste Parijser Modes van Dames BEocdeu, Mutsen, Bloemen Ban tel» elegante Modellen van MantiHes enz. te hebben ontvangen, en die op aanstaanden Woensdag den 27 dezer te kunnen presenteren; mijne geëerde Begunstigers beleefde lijk inviterende, dezelve te bczigtigen. Het Magazijn beeft op nieuw ook een exquis Assortiment ontvangen van de nieuwst uitgekomen Stoffen voor Dames HYeedjes in alle genres, alsmede EEokes Bayadères Sliawis, Doeken, Stella's Parasols Blandsckoe. ne»i Broderies en meerder Nouveautés. Men vraagt een WEVMEEasEDSEVBEEbekend met het Vak van Broogerijen en Verfwaren. Adres bij de Uitgevers dezer Courant. Een fatsoenlijk Burger JOKkBLIY», 16 ii 18 jaar oud, benoodigd, om te worden opgeleid in eene nette Zaak. Bescheidenheid en goed schrift zijn van de hoofdvereischten. Adres letters M Rhij J. K. DE REGT. Brieven franco.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 2