MIDDELBURGSCHE COURANT. 1853. Donderdag N°- 48. 21 April. Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Middelburg, zitting van 19 xVpril 1853. üceUnrcu cu Qlbminiötraticn. s tii.ixii T<txrjnniei,f. IShuicuianbscïtc «JTijbutgcn. s t a t e ar - u n xr je bi a a jd. Ï5uücnl,tftb0cfrc üijbintjeu. 11 HU H.X31 njlUlXG De Commissie uit het Provinciaal lieregtsliof in Zeeland te zamen gesteld ter voldoening aan Artikel 11 der "Wet op het Notaris-Ambt, van den 9 Julij 1842 (Staats blad no. 20)tot het afnemen der Examina van hen die ver langen mogtun zich in staat gesteld te zien om naar het Ambt van Notaris to dingen maakt bij deze aan do belanghebben den bekend dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op Woensdag den 18 Mei eerstkomende des voormiddags ten 10 ure, en volgende dagen (is't nood), in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van Artikel 3 der voorschrevene Wet, en ver langt overigensdat zoodanige stukken welke aan haar moe ten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 11 April 1853. De Procureur-Generaal De Commissie voornoemd bij den Hove L. J. VAN MAANEN, Raadsheer. M. VERBRUGGE. A. J. VAN DEINSERaadsheer. OPÏJ.VB.JKU A. IXJU BIST ElllXU ««STEK SCMEIBE. De BSaad van Administratie der Maatschappij tot Indijking der Op- en Aanwassen in de eiosterscJ>eI«ïe verwittigt de belanghebbenden dat zij voornemens is binnen zeer weinige dagenin het openbaar aan te besteden de BEDIJKING der tegenwoordige SCHORREN en SLIKKEN gelegen voor den ReigersbergschenStroodorpe, Oost-, Nieuw Krabbendijke en Nieuwlande-Poldersin de Oosterschelde, onder die Gemeenten Fort-Bath RillandKrabbendijke en Nieuvvlande, met inbegrip van al de daarbij behoorende werk zaamheden leverancientransporten arbeidsloonen enz. Zullende de juiste dagen der locale aanwijzing en die der aanbesteding ten spoedigste nader worden bekend gemaakt, zoo mede het bestek en de voorwaardenter plaatse daartoe meest gebruikelijk ter lezing gelegd. Batii, den 18 April 1853. Voor den Secretaris, De President, Do Chef van de Comptabiliteit, A. DECHAMP. L. FERON. Aan Belanghebbenden wordt kennis gegevendat op het Strand dor Gemeenten ISiggelierhe en Zoufelantle zijn aangespoelden in laatstgenoemde Gemeente geborgen de volgende Goederen te weten Eene Riga-houten RA, lang 10 El Eene dito dito9 El Eene dito dito, 6 El; Twee Eikenhouten BALKEN, eenige dito houten RIBBEN, PLATEN en ander Seheepshout, van verschillende dikte en lengte; eenige IJzeren en Koperen BOUTEN, en drie Kistjes EAU DE COLOGNE. Wordende een iegelijk ter reclame opgeroependie tot het geborgene meent geregtigd te zijn. SjP.MKK/IS. De lïirectie der Spaarkas voor Hamlwerhsliedea en minvermogenden te Middelburg;brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat zij hare wekelijksclie zittingen tot het in ontvang nemen der Inleggelden wederom zal aanvangen op Zaturdag den 23 April eerstkomende, des avonds ten 8 ure en vervolgens iederen Zaturdagop liet zelfde uur, in het Lokaal van het Algemeen Armbestuur, in de Kerkstraat. Zij acht liet overbodig bet groote nut dezer Spaarkas na de ondervinding die de Inleggers van den vorigen zomer daar van gehad hebbenbreedvoerig te ontvouwen. Bij eenig na denken zal de minvermogende zoo zij vertrouwt, zelf inzien hoe belangrijk, ja hoe pligtmatig en prijzenswaardig het is, zich door eigen kracht tegen armoede in den winter le wape nen en zich onafhankelijk van Armenkassen of Bedecling- commissien te houden. De Directie durft ook het vertrouwen koesteren, dat die genen onderdon meer gegoeden Standdie eenigen invloed op Handwerkslieden en Minvermogenden heb ben, zich genegen zullen betoonen om hen hot gebruik maken der Spaarkas aan te bevelen en zoo doende zullen willen medewerken om een der beste en zekerste middelen tot voor koming van armoede en bevordering van zedelijkheid onder de Minvermogenden daar te stellen. De Directie der Spaarkas voornoemd J. j. de kanter, Voorzitter. w. appel, Secretaris. J. D. H. DE STOPrELAAR. A. W. SNOUCK HUHGRONJE. A. JACOBSE BOUDEWYNSE. J. MATZINGER. P. FICIIAL. miIIDIiiiBVRR, SO April. Onder het afdrukken ontvangen wij het volgende belang rijke berigt: Het heeft den koning behaagd, bij besluit van den 19 dezer no. 99 1. Aan te nemen het verzoek om eervol ontslag, aange boden bij adre3 van den 16 dezer, door de heeren: mr. J. R. Thorbecke, als minister van binnenlandsche zaken; mr. P. P. van Bosse als minister van financiën; mr. M. P. II. Strens, als minister van justitie en mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, als minister van buitenlandsche zaken; met dankbetuiging voor de gewigtige in die betrekking bewezene diensten en met vrijlating om zich nader ter bekoming van wettelijk pensioen, tot Z. M. te wenden. 2. Voorloopig aan te houden liet verzoek om eervol ont slag, bij hetzelfde adres aangeboden, door de heeren: C. F. Paliud als minister van koloniënden schout-bij-nacht J. Enslie, als minister van marine, en den generaal-majoor H. F. C. baron Forstner van Dambcnoy, als minister van oorlog. Bij een besluit van dezelfde dagteekening, no. 100, heeft de koning goedgevonden 1. Te benoemen: tot minister van buitenlandsche zaken, den minister van staat mr. F. A. van Hall, lid van de tweede kamer der staten-generaaltot minister van justitiemr. D. Donker Curtiustot minister van binnenlandsche zaken mr. G. C. J. van Reenenburgemeester van Amsterdam; tot minister van finantien E. C. U- van Doorn, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Bij besluit van den 16 dezer heeft Z. M. aan den heer J. J. Sprengerop het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als president der centrale directie van Walcheren. Bij koninklijk besluit van die zelfde dagteekening is be noemd tot beheerder van den Nieuwen of Jongen Polder van Dreischor, jhr. W. M. H. de Jonge. Nog is bij besluit van den 16 dezer, met intrekking der bepalingen van dat van den 28 maart jl.voor zoo veel be treft den ontvanger H. II. van Boeckholtte Brouwershaven bepaald, dat de gemeente Duivendljke mede wordt gevoegd bij de ontvangst te Noordgouwe, onder beheer van den ont vanger A. Zonnevylle. Bij Zr. Ms. besluit van 13 dezer worden de navolgende adelborsten 1ste klasse met ingang van den 1 mei aanstaande naar ouderdom in rang, bevorderd tot luitenants-ter-zee 2de klasse: A. L. J. Beyerinck; E. D. E. van den Bossche; J. C. A. van AsperenJ. B. A. de Jong; E. Adema; E. F. Ilanel van CronenthallJ. A. E. Dinaux; A. F. R. E. baron van Ilaersolte van den Doorn; F. A. Hennige; jhr. T. L. Brantsen; J. W. F. Frucht, en E. J. van der Sleyden. Het heeft Z. M. onlangs behaagd, tot ridder van de Ei kenkroon te benoemen A. W. P. Weitzel, T. G. Schoone- veld en J. F. de Greve, 1ste luitenants bij het regement gre nadiers en jagers. Bij besluit van 12 dezer heeft Z. M. zich vereenigd met het voorstel van den minister van oorlog, om de offi cieren van het leger te vergunnen's middags na 4 ure wanneer zij niet in dienstverrigting zijn, burger kleederen te dragen. Men meldt ons uit Sint Laurens, dat men aldaar met leedwezen hoeft vernomen, Jat het achtingswaardig hoofd dezer gemeente, de heer II. Rekker, in de vergadering van den gemeenteraad van 18 dezer, mededeeling heeft gedaan, dat hij zich om voor hem geldende redenen had gedrongen gezien, om bij Z. M. den koning zyn ontslag als burgemeester dier gemeente in te dienen. In de zelfde vergadering is tot secretaris dier gemeente benoemd de heer A. A. Sanders te Middelburg. Men meldt ons uit Vlissingen Door de kiezers-vereeniging alhier zijn tot candidaten voor liet lidmaatschap der provinciale staten ter vervulling der vacature, ontstaan door bet overlijden van den heer C. Vis, gekozen dc heeren mr. G. A. Fokker en mr. A. F. Siffló; de laatste bij overstemming met den lieer mr. W. Ph. Vis. Van bier is mede een adres aan Z. M. den koning in gezonden, tegen de herstelling der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland, welk adres door ongeveer 600 Hervormden geteekend was." Uit Zierikzee schrijft men, van den 16 dezer: Gis teren had alhier de veiling plaats van de baander-heerlijk- lieid van Haamstede met liet daarbij behoorende slot Haam stede, bosch enz. benevens eene hofstede met bouw- en wei land en bosch te zamen groot 463 bunders 7 ellen. Gelijk men verwacht had was de vergaderde menigte zeer talrijk. Na afloop der veiling werd verklaard, den volgenden dag tot de herveiling en verkoop te zullen overgaan. Voor de baan- der-heerlijkheid met liet slot, bosch, jagt- en andere regten was aan het hoogste bod gebleven de heer W. Ribbe, grond eigenaar alhiervoor de som van 29,000. Met belangstel ling werd de dag van heden te gemoet gezien. Do gegadig den waren weder in grooten getale verschenen. Nadat de herveiling in perceelen was geschied, werd weder de baan- der-heerlijkheid met slot en boschbevattende ruim 5000 boomen enz., in bod gesteld, en is daarvoor hoogste bieder gebleven de beer mr. W. C. de Crane alhier, voor de som van f 42,500. De generale massa, waarvoor in perceelen was geboden f 97,611,86opgeroepen zijnde, werd daarvoor niets geboden. Na gehouden beraad liebben de verkoopers het geveilde toegewezen en is door den heer mr. W. C. de Crane verklaard, dat hij het bod had gedaan zoo voor zich als voor de heeren D. van der Vliet, mr. C. van der Lek de Ciercq en jhr. mr. J. F. Schuurbeqne Boeye allen wo nende alhier. De hofstede is gekocht door den heer A. Moo- lenburgh, den tegenwoordigen pachter, voor 166 por 41 roeden 68 ellen. In de beste orde en tot algemeen genoegen is deze aanzienlijke verkooping afgeloopen. Men vindt in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van den 16 dezer de volgende opmerkelijke verklaring. De onderge- teekende, predikant bij de Romonstrantsch Gereformeerde ge meente te Gouda, aclit zich in gemoede verpligt, openlijk te verklaren, dat hij geenzins instemt mot de bemoeijingendie beproefd wordenom de organisatie van de Roomsch-Katho- lijke afdeeling der kerk te belemmeren dat hijhoog inge nomen met de regten van gewetensvrijheid, aan allen bij de grondwet toegekend, die dankbaar geniet, maar aan niemand zijner landgenooten misgunt; dat bij de handhaving van regt en wet aan het hoog bestuur, zonder inmenging van kerke- lijkengaarne overlaat; dat hij van ganscher harte de woe lingen verfoeit, die het welzijn en de rust des vaderlands bedreigen; dat hij hot ondragelijk acht, geteld te wórden on der hen, die de liefde vergeten en de verdraagzaamheid.ver loochenen. D. v. 1 linloopen Labberto>t?l Het Weekblad van het Regt berigt, dat de minfst'êr van justitie, even als zijn voorganger, de heer Nedermever van Roseuthalde regterlijke collegien heeft uilgenoodigd hun gevoelen mede te deelen over het aangeboden wets ontwerp der regterlijke organisatie. Ten gevolge der vacatures, die er bij de marine zijn ontstaanvoor de betrekking van scheepsklerkzijn de aspi ranten opgeroepen om in deze week te 's Hage geëxamineerd te worden. tweede kamer. Zitting van 18 april. In deze zitting is de zaak betrekkelijk de in voorin der bisdommen na dat aan de kamer mededeeling der daarom trent gewisselde stukken is gedaandoor den heer van Doorn weder ter sprake gebragt. De beraadslagingen over dat onder werp zijn van langdurigen aard geweest. Daarna is door den lieer van Doorn de volgende motie van orde gedaan, die met 40 tegen 12 stemmen is aangenomen. De kamer, kennis genomen hebbende van de <*edane mededeelingenbetreffende de onderhandelingen over de kerke lijke aangelegenheden der Roomscb-Katholijken hier te lande, en gehoord hebbende dat daaromtrent krachtige vertoo^en aan liet hof van Rome zijn of zullen worden gedaan verklaart over te gaan tot de orde van den dag." O O Tegen deze motie van orde hebben gestemd de heeren Dommer van Poldersveldtvan Wylick van Lynden van Nispen van Sevenaer, Groen van Prinsterervan Winters- liovende Poorter, Luyben, Mackay, Meeussen, Schiffer en Leemans. De kamer heeft voorts bepaalddat den volgenden morgen zou behandeld worden het voorstel tot wijziging van het be staande reglement voor de openbaarmaking van het verhan delde in de beide kamers der staten-generaal. IterUiiicnws. De wel-eerw. heer P. C. Groenon langs tot pastoor der Roomsch-Katholijke gemeente alhier aang'fcsteldter vervanging van den hoer J. C. Knoorsheeft zijn dienstwerk verleden zondag aangevangen. x— :.raac Kngelaud. Londen 17 april. In antwoord op een adres door eenige inwoners van Newcastle aan het lagerhuis ingezonden behelzende het verzoek dat de regerino- in do turksche aangelegenheden tnsschen beiden zou tredenom de onafhankelijkheid der Porte, zoomogelijk, te handhaven beeft lord Russcll de adressanten verzekerd, dat hij, even als zij van meening wasdat de handhaving der turksche onafhankelijkheid zeer wenschelijk is. De ondero-an» van Turkye zou ongetwijfeld eene groote verandering in de ver deeling van het europesche gebiedin de verhoudin" van do magt der verschillende mogendheden bij vroegere traktaten geregeld, en vooral de schending van het door de natiën in 1841 overeengekomene, na zich slepen. De dood der turksche vrijheid zou ongetwijfeld leiden tot eene vergrooting van sommige staten, welke reeds magts ge- noeg bezitten. Ilij zou ontwijfelbaar uiterst nadeelig wer. ken cp den britsehen handelwelke thans zeer bloeit ten ge volge van bet verminderde tarief der Porte. Lord John Russell verzekert de adressanten ten laatste, dat de regering er steeds voor zal waken, dat de goede verstandhouding der mogendheden onderling en de onafhankelijkheid van iedere natie op zich zelve ongeschonden blijve, als beschouwendo zij al de volken van Europa als bondgenooten van Hara Majesteit. In hel huis der gemeenten zijn gisteren de discussien gevoerd over de toelating der Israëlieten in het parlement. Dc heer Bruce trad daarbij als eerste spreker op, verklaarde zicli tegen de voordragt en stelde voor de derde lezing uit te stellen tot over zes maanden (gelijk staande met verwerping.) Nadat achtereenvolgens verscheidene redenaars, zoo wel vóór als tegen het regerings-voorstel bet woord hadden ge voerd is het ten slotte aangenomen met eene meerderheid van 288 tegen 230 stemmen zoo dat tot de derde lezing besloten is. De berigten per overlandmail uit Indie ontvangen, loopende tot 24 februarij, behelzen weinig belangrijks. Ge neraal Steele heeft Shwaigeen ingenomen, zonder eenigen te genstand te ontmoeten; men meende, dat bij weldra naar Toongoo zou optrekken. De revolutionaire partij had te Ava tot nog toe de overhand, en men zeide, dat prins Mem don zich sterk genoeg gevoelde om met Engeland in onder handeling te treden. Men is er dan ook reeds toe overge gaan, hopende dat ze op den vrede zullen uitloopen. Ten bewijze van de waarlijk vreedzame bedoelingen van de partij, die te Ava de overhand heeft, strekt, dat de meeste engelscho gevangenen op vrije voeten zijn gesteldof ten minste ontheven zijn van de strenge behandeling, welke zij vroeger ondervonden. Op de noordelijke en noord-westelijke grenzen is alles rustig. Voor de wereld-tentoonstelling te New-York die niet den 1 mei maar waarschijnlijk in de eerste weck van juny zal geopend worden, zijn, volgens de jongste officiële mede- deelingen, 532 zendingen uit Engeland, 326 uit Frankrijk, 500 uit het tolverbond, 142 uit Nederland, benevens 100 beeldhouwwerken uit Italië ontvangen. XïuitscHland. Weenen 15 april. De Presse meldt, dat de banus van Kroatië, baron Jellachich, van den keizer

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1