H1IDDELBVR0SCHE COURANT ms 1853. Diiigsda N°- 47. 19 April. Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Vlissingen, zitting van 1G April 1853. Besturen cu Slbmitusttraticn. iSiuusulauhscftc tEijbtugcn. lintitcniattbdcltc 3tijbiiigcu. cr fBlBi Bil BW. IX<i De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat de inlevering van Stembiljetten, tot de verkiezing van een Lid voor de Provinciale Statenin plaats van wijlen den Heer C. VIS, zal plaats hebben op Woensdag den 20 April, van des voormiddags 9 ure tot dos namiddags 4 ure, in de Boven-Achterzaal van het Raadhuis (toegang langs den Achtertrap), terwijl de opening aldaar zal plaats hebben op Donderdag den 21 daaraanvolgendedes voormiddags ten 9 ure. Middelburg, den 18 April 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN G-RYPSKEltKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. «KlIKJiVTUK 4 fO. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Dingsdag den 19den April 1853, des namiddags ten één ure eene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 18 April 1853. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. I'UKW.JJfHT te Bi SS VMXIXfiBS.V 20 April 1853. 5SSa»»gCïiBR:B« IS April. De Staats-courant bevat een koninklijk besluit van den 10 dezer, houdende nadere regeling van de beëediging der amb tenaren van den waarborg der gouden en zilveren werken, bij de aanvaarding hunner bediening. Bij koninklijke besluiten van den 8 en 9 dezer zijn de navolgende hoofd-offieieren en kapitein op pensioen gesteld J. van Oosterhoudt, militaire intendant 1ste klasse, thans belast met de dienst in de 2de militaire administrative direc tieop grond van meer dan vijftigjarigen ouderdom, ten be drage van 1737; J. T. Rutten, majoor bij het 7de rege- ment infanterie, ter zake van langdurige dienst, ten bedrage van 1300, met vergunning, om de activiteits-uniform van het korps, waartoe hij het laatst heeft behoord, voortdurend te blijven dragen; A. Gysen kapitein bij het 4de regement infanterieuit hoofde van langdurige dienstten bedrage van 1080. Z. M. heeft goedgevonden een pensioen te verleenen aan II. du Buisson, brievenbesteller aan het postkantoor te Middelburg, van 194. In het kanaal nabij Neuzen is over boord geslagen en verdronken, zekere Populier, schippersknecht bij van Noort, uit Oosterhout. Van het vaartuig (gedestineerd naar Hol land) heeft men alle poging, doch vruchteloos, tot redding aangewend. Z. M. de koning wordt heden uit Amsterdam te 's Ilage terug verwacht. De Staats-courant behelst een overzigt van de opbrengst der middelen over de drie eerste maanden van 1853 verge leken bij de drie eerste maanden van 1852. De totale op brengst der drie jongst verloopen maanden is ƒ13,277,671,394, en was in het eerste kwartaal 1852 ƒ13,287,477,664. Het i der raming van dit jaar is ƒ13,609,599,354. De minister van financien heeft aangekondigd dat, ter verzekering van de verzilvering van het bedrag van 10 mil- lioen muntbilletteneen kapitaal is aangekocht van 3 pet. schuld van 1,010,300 en van 24 pet. een kapitaal van 14,402,000opleverende tegen 60 en 50 pet. eene waarde van ƒ606,180 en 7,201,000, en dat ter verdere aanvulling onder bewaring der ned. bank is nedergelegd een kapitaal van 2,193,000 aan schatkistbiljetten, daargesteld bij de wet van 1851; gezamenlijk ter waarde van 10,000,180. Men verneemt, dat Z. K. II. prins Hendrik zich eerst daags naar Weimar begeven, doch er slechts korten tijd ver toeven zal, daar de prins spoedig herwaarts zal terug koe ren, om hoogstdeszelfs moeder af te halen, die, ter bijwo ning van 's prinsen echtverbindtenismede naar Weimar zal vertrekken. De evang.-luthersche gemeente te Vlissingen heeft bij adres van haren kerkeraad, aan den koning kennelijk gemaakt hare instemming met de gevoelensuitgedrukt in het door de synodale commissie van haar kerkgenootschap aan Z. M. ingediend adres ter zake der vestiging van bis schoppelijke zetels hier te lande. Men berekent, voor zoo ver de opgaven bekend zijn dat het aantal der mans-ledematen die op de adressen aan Z. M. den koning, ter zake van de bisschoppelijke hiërarchie, hunne namen hebben geplaatstreeds meer dan 200,000 beloopt. Het te Amsterdam, ten aanzien van het herstel der bis schoppelijke hiërarchie in Nederlanddoor 37600 mannen en 13800 vrouwen, geteekende adres, is den 15 april Z. M. den koning aangeboden door eene commissie, bestaande uit de heeren B. ter Haar, J. E. de Yoogt, P. .T. J. Mounier, F. van der Oudermeulen, J. van IddekingeG. Schimmel- penninckJz., W. II. WarnsinckR. Ie Chevalier, Abm. des Amorie van der Hoeven, Hooft van Woudenberg en Geerestein, C. F. Gulcher en J. Muysken. De Amsterdamsche Courant meldt aangaande dit aanbie den het volgende De koning heeft de commissie met de meeste welwil lendheid ontvangen. Met het grootste genoegen zag hij zulk een achtbaren kring 5 van overheidspersonenmannen aan zienlijk van geboorte, sieraden van den handelstand, beroemd door wetenschap en geleerdheidom zich heen ge; ihaard. Even als de commissiewas de koning diep doordrongen van het gewigt van den gedanen stap. Menige treurige oogen- blikken had zijne regering hem opgeleverd, maar hij had steeds opwekking en bemoediging gevonden in de hartelijke bijna zoude hij zeggen kinderlijke, echt kinderlijke liefde van zijn volken deze dag dus vervolgde de koning maakt het, mijne heeren aan allen welke gij vertegenwoordigt bekend deze dag heeft den band tusschen het huis van Oranje en Nederland noch hechter vastgesnoerd en dierbaarder aan mijn hart gemaakt. Men schrijft uit Groningen: Het hier ter stede gevestigde departement der Maat schappij van Nijverheid is in den laatsten tijd begonnen vele teekenen van een vernieuwd leven te vertoonengelijk duidelijk blijkt uit het grootelijks toegenomen getal ledenen de be langrijkheid der onderscheidene mededeelingen in de nu gere geld gehouden wordende vergaderingengedaan door mannen van onderscheidene vakken. Om eene kleine proeve te geven van dezen vooruitga.ng, zal het genoeg zijn te vermel den dat in de laatste vergadering door den heer H. G. Schilthuis het begin eener doorloopende geschiedenis van den handel in deze provincie (van de 9de tot aan de 14de eeuw) voorgedragen isterwijl de heer mr. E. Cremers over het groote nut van het gebruik van holle steenen, bij het bouwen van huizen, sprak, en professor J. W. Ermerins het woord voerde over de in Frankrijk tegenwoordig zoo alge- moene vischteelt, met dit gevolg, dat er zelfs staande de ver gadering eene commissie benoemd is tot onderzoek in hoe ver van dezen laatsten tak van nijverheid ook ten onzent partij te trekken zou zijn. Indien dit departement op dus danige wijze zijne belangstelling en werkzaamheden voort zet mag men zich daarvan zeker gunstiger resultaten voor stellen dan tot nog toe het geval heeft mogen zijn. Men is voornemenshier ter stede een nijverheidsbureau op te rigten, ten einde het neringdoend, zoo wel als consume rend publiek in de gelegenheid te stellen, om zich, door op zettelijk scheikundig onderzoek, van de meerdere of mindere deugd der dagelijksche handelsartikelen te kunnen vergewis sen. Daartoe is reeds een uitgewerkt rapport van de heeren Schildhuisvan KerckhofF en van Ankum ontworpen." De commissie van enquête voor de belasting van het zout heeft vrijdag gehoord de heeren de Fremery en de Kruyff, en zou zaturdag hooren den heer Hoogendyk van Vlaai-dingen. Wij vernemen datnaar aanleiding van het op den 13 de zer door de arrondissements-regtbank te Nijmegen, regt doen de in burgerlijke zaken (met schorsing van het aan hare uit spraak door den rekwestrant S. P- Langendam onderworpen kiesgeschil) bevolen renvooi naar het openbaar ministerie der, tot justificatie van beweerde kiesbevoegdheidovergelegde aan slagbiljetten opzigtens sommige van welke vermoedens van valschheid of van vervalsching tegen nog levende personen waren ontstaan, alsnu door gemelde regtbank, oordeelende in strafzakente dier zake is verleend regtsingang met bevel van gevangenneming, tegen S. P. Langendam voornoemd, krachtens welk bevel deze persoon dan ook den volgenden na middag is geapprehendeerd en naar het huis van arrest over gebragt. BI T .1 T B-: at. 1i B-: X Mi K .1 t Bj. tweede kamer. Zitting van 16 april. De afdeelingen hebben zich bezig gehouden met het on derzoek van de ontwerpen van wet: 1. tot wijziging van hoofdstuk VI der begrooting van 1852, wegens de kinder gelden 2. tot wijziging van hoofstuk III dier begrooting (behoeftige Nederlanders)en 3. tot het verleenen van na- turalisatien. Voorts met het onderzoek van 1. het ontwerp van wet tot vaststelling van het koloniaal batig slot over 1851en 2. dat tot goedkeuring der overeenkomst, met de handel maatschappij gesloten. De uitslag van den togt heeft beWezsffl-,' dat gemeld\ stoom schip aan de verwachting welke) meir daarvan^ koesterde OOST-KtrDtTSCHE HOMjOXXEX. De jongsts landmail brengt berigten van Batavia over tot 26 februarij. Den 19 dier maand werd de verjaring van den geboortedag van Z. M. koning Willem III, volgens gewoontoplegtig gevierd. Bij besluit van Z. Exc. den gouverneur-generaal van 18 februarij zijn aan vele afrikaansche en inlandsche onderofficie ren en manschappen van het indisch leger, die bij de jongste expeditie in het Palembangsche en Benkoelsche tegenwoor dig zijn geweest en zich onderscheiden hebben, verschillende bijzondere belooningen toegekend. Door het gouvernement is bepaald dat in geheel Nederlandsch Indië eene inschrijving zal worden geopend ten behoeve van de noodlijdendenten gevolge der aard- en zeebevingen op en bij Banda in november en december laastl.; terwijl ook aan Z. Exc. den minister van koloniën in overwe ging is gegeven, om iets dergelijks in Nederland te beproeven. In den morgen van den 29 januarij is met Zr. Ms. stoom schip Batavia, langs den zoogenaamden overlandweg, naar het vaderland teruggekeerd de heer C. S. W. grave van Hogen- dorp, laatstelijk lid van don raad van Nederlandsch Indië. Ter reede van Batavia is den 2 febr. aangekomen het te Soerabaija nieuwgebouwd ijzeren oorlogstoomschip Celebes; met de volle uitrusting en voor elf etmalen of 136 ton steen kolen aan boord had die bodem een diepgang van 2,2 el. volkomen beantwoordt. i Den 13 dezer is_ ter reede varr Batavia Aangekomen Zr. Ms. stoomschip Gedeh van 3^0 paardenkrachten on der bevel van den kapitein-luitenant rei!s3£& I^^ibhetsbe stemd om Zr. Ms. stoomschip Ar djoeno7"twngélijke grootte, bij het eskader in Nederlandsch Indië te vervangen. Volgens de laatste berigten was alles in het Palembang sche rustig. De Javasche couranten hebben weder een breed ver slag medegedeeld van de togten der nedex-landsche oorlog schepen in de Oost-Indien en van de werkzaamheden van derzelver bevelhebbers, als van het fregat Prins Hendrik, de korvet van Speyk, de brikken Haay en Pylades, de schoonerbrikken Egmond, Saparoea, Banda, Ambon, Padang en Lansier, de schooners Aruba, Argo, de stoomschepen Etna, Hecla en Vesuvius, het ijzeren stoom schip Borneo, (hetwelk, tot verbazing van de bevolking, de snelvlietende rivier van Palembang tot voor den kraton is opgevaren) en het schroefstoomschip Samarang. Het slot van dit berigt luidt aldus: Hoewel niet opzettelijk vermeld, even min als de vele daardoor bezochte punten en gemaakte omwegenhebben Zr. Ms. schepen op al deze reizen weder een naauwgezet onderzoek naar zeeroovers in gesteld en bevestigt de omstandigheiddat geen enkele is ontmoetof iets deswege vernomenhet aangename vermoe den, dat dit gespuis meer en meer uit de wateren onzer indische bezittingen verjaagd is." Turkyë. Konstantinopel 4 april. Er zijn onbepaalde geruchten in omloop omtrent het al of niet toestaan van de eisclien van prins Menzikoff. De Turken zijn ijverig bezig met het in allen spoed uitrusten der vloot en het wapenen der vestingen. De landweer :3 opgeroepep, en dit alles zou doen denkendat de Porte niet gezind is aan de eischen van Rusland toe te geven. Engeland. Londen 16 april. Volgens de Times van dezen morgen heeft de policieten gevolge van inlichtin gen, door het ministerie van buitenlandsche zaken gegeven, eene huiszoeking bij don hongaarschen ex-dictator Kossuth bewerkstelligd. In diens woning heeft zij in beslag genomen eene groote hoeveelheid wapenen en ammunitie, bestemd voor de revolutionnaire toebereidselen, die op eene ruime schaal schenen plaats te hebben. In het huis der gemeenten is gisteren avond het voor stel der heeren Milner en Gibson, tot afschaffing der zegel- belasting op de ad vertentien, aangenomen. Het voorstel, om het zegel der dagbladen af te schaffen en eene belasting op het papier in de plaats daarvan te stellen is daarentegen verworpen. II. M. neemt zoo voorspoedig toe in beterschap dat hot voornemen bestaat om tegen 30 april naar het eiland Wight te vertrekken, ten einde daar 14 dagen te verblijven en ver volgens naar Buckingham-paleis terug te keeren. De regering is voornemens 58 nieuwe kerken te bouwen binnen de gemeente van Londenwaarmede zoo spoedig doenlijk een aanvang zal worden gemaakt. Daarenboven zal ook een aanzienlijk getal kerken in Lambeth en Soulhwark (behoorende tot de gemeente Winchester) worden opgerigt. Den 12 en 13 dezer is met de spoortreinen en vaartui gen zulk eene massa visch hier ter markt gebragt, als in geene vijf jaren heeft plaats gehadten gevolge waarvan dan ook een ieder tot uiterst geringe prijzen zich van onderschei dene soorten van visch heeft kunnen voorzien. Te Liverpool is den 13 dezer, uit naam van de dames dier stad, eene fraai gewerkte beurs met 130 p.s. aan den heer Stowe ter hand gesteldbestemd voor zijne echtgenoot. Ge noemde heer betuigdenamens zijne echtgenoot, zijnen dank voor het schoor.e geschenken las een adres van mevr. II. B. Stowe voor. De beide echtgenooten zijn vervolgens naar Glasgow vertrokken. In de bijeenkomst van de Belfast-philosophische maat schappij vertoonde de president een visch, de Leptocephalus Morrissii genaamd, die zoo doorschijnend is, dat men hem wanneer hij leeft, te naauwernood in het zeewater ontdekt. De oogen zijn ovaal bol en zeer schoon. De lengte is om streeks vijf duimen op sterkwater gezetzet zich de om trek uit, zoo dat het doorschijnende alsdan zigtbaar is. Buitscliland. Weenen 12 april. De onderhandelin gen over de invoering van een algemeen werkend muntstel sel tot welke Oostenrijk zoowel als Pruissen zich bij het laatste handelsverdrag hebben verbonden, zullen in het laat ste der maand junij in Weenen worden geopend. Te gelij ker tijd zullen in Berlijn gemagtigden van beide de staten bijeenkomen, welke de vereischte voorschriften zullen bera men om de bepalingen van het genoemde handelsverdrag op eene regelmatige wijze in te voeren en te doen nakomen. De regering heeft eenige maatregelen genomen strek kende om het handelsverkeer met Montenegro te bevorderen. De nieuw benoemde aartsbisschop van Weenen de heer Rauscher, heeft den pausselijken nuntius een bezoek gebragt. Men verwacht, dat het concordaat met de oosten- rijksche regering spoedig tot stand zal komen. Met 1 mei e. k. houdt in Hongarije en alle daartoe behoorende landen de bevoegdheid op der opper-rabbijnen om in zake van geschillen, betreffende huwelijks-kwestien hunner geloofsgenootente beslissenal welke aangelegenheden ter kennisneming van den bevoegden burgerlijken regter zullen worden gebragt. Berlijn 15 april. De wederopening der tolconferentien is bepaald tegen het einde van junij. De juiste dag is echter nog niet vastgesteld.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1