MIDDELBURGSCHE COERANT. 1853. Zaturdag 16 April. j\°- 46. £c0tuv*cn cm Stbmttiisttraticu. £muicMl<uib0c!tc &i)bingcn. s v ,s .v - ti je v n et a. jc. t5uitcul<uib0chc ïEijbingcn. VMPEJtlAMttif op het Dorp WMMiVIVïïj.tJYD, Woensdag den 20 April 1853. SPJ.IRK.1S. De Directie der Spaarkas voor Handwerkslieden en Minvermogenden, te Middelburg, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat zij hare wekelijksche zittingen tot het in ontvang nemen der Inleggelden wederom zal aanvangen op Zaturdag den 23 April eerstkomende, des avonds ten 8 ure, en vervolgens iederen Zaturdag, op het zelfde uur, in het Lokaal van het Algemeen Armbestuur, in de Kerkstraat. Zij acht het overbodig het groote nut dezer Spaarkas na de ondervinding die de Inleggers van den vorigen zomer daar van gehad hebbenbreedvoerig te ontvouwen. Bij eenig na denken zal de minvermogende, zoo zij vertrouwt, zelf inzien hoe belangrijk, ja hoe pligtmatig en prijzenswaardig het is, zich door eigen kracht tegen armoede in den winter te wape nen en zich onafhankelijk van Armenkassen of Bedeeling- commissien te houden. De Directie durft ook het vertrouwen koesteren, dat die genen onder don meer gegoeden Standdie eenigen invloed op Handwerkslieden en Minvermogenden heb ben, zich genegen zullen betoonen om hen het gebruik maken der Spaarkas aan te bevelen en zoo doende zullen willen medewerken om een der beste en zekerste middelen tot voor koming van armoede en bevordering van zedelijkheid onder de Minvermogenden daar te stellen. De Directie der Spaarkas voornoemd, j. j. de kanter, Voorzitter, w. appel, Secretaris. J. D. M. DE STOPPELAAR. A. W. SNOUCK IIURGRONJE. A. .TACOBSE BODDEWVNSE. J. MATZINGER. P. PICHAL. 15 April. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer is benoemd tot vice- president van het collegio van regenten over het huis van ar rest te Goes, de heer mr. M. P. Blaaubeen, burgemeester der gemeente Goes. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is aan den ka pitein J. van der Polvan het wapen der infanterie in Oost- Indiethans met verlof hier te lande op het daartoe door hem gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire diensten zulks onder toekenning van pensioen. Onder de wets-voordragten welke bij de tweede kamer zullen worden ingediend behoort -zegt de Haagsche Nieuwsb. eene zoodanige, ter bekoming van welke het gemeente-bestuur te Amsterdam zich bij adres tot den koning heeft gewend, te weten waarbij aan de bevoegde autoriteit het regt wordt ver leend om in sommige gevallen, de woningen der ingezetenen huns ondanks te mogen binnentreden. Maandag jl. vierden do leden der sociëteit De Verge noeging" alhier, haar vijftigjarig bestaan, in het tegenwoor dige lokaal. De gevel was te dier gelegenheid fraai geïllu mineerd en den leden met hunne dames een regt genoege- lijken avond bereidzoo door het houden eener tombola als het daarop gevolgd bal. Do Amsterd. Courant meldtdat de gelegenheid tot teekening van het adres aan Z. M. den koning gesloten is en dat het getal der Protestanten, die zich tegen de vesti ging der R. K. hiërarchie hier te lande hebben verklaard het aanzienlijk getal van ruim 51,000 personen bedraagt. Te Zwolle is den 4 dezer overleden de heer J. W. Conradridder der orde van den Nederlandschen Leeuw hoofd-ingenieur der 1ste klasse van den waterstaat. Den 29 dezer zal van Harderwijk vertrekken een deta chement, sterk 120 onder-officieren en manschappen, om op den 30 daaraanvolgende over te gaan aan boord van het schip Bataviagezagvoerder H. Poort, op stroom te Rotter dambestemd naar de Oost-Indien, onder bevel van den 1 sten luit. der infanterie J. van Pabst, van verlof naar Java terug- keerende onder mede geleide van den 2den luitenant II. F. van Ileumen van de infanterie, den 2don luit. dor artillerie J. O. Gobitisden officier van gezondheid 3de kl. L. J. de Roock en de apothekers J. J. Altheer en P. G. Weyers. tweede kamer. Zitting van 13 april. De tweede kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Onder de in deze zitting ingekomen stukken behooren on der anderen de navolgende wets-ontwerpeneen houdende wijzigingen van hoofdstuk III der staatsbegrooting van 1852 (onderstand aan behoeftige Nederlanders buiten 's lands) een wets-ontwerp tot regeling van de zamenstelling der re«-- tcrlijke magt en het beleid der justitiewets-ontwerpen tot naturalisatie van F. L. G. Salbach, C. F. S. Pape, H. Schle- gel, J. A. II. Striethorst, J. F. F. J. Pistor, H. J. Cramer, G. II. L. Giesecken C. H. GrobéJ. II. Peters en II. J. J. Hardmannvoorts de rekening van het fondsvoortvloeiende uit de kolonisatie van behoeftigen van 1851; de opgave van verkochte domeinen en den afloop van domaniale tienden enz. over 1852; een aantal verzoekschriften, waaronder 185 tegen de wet op het armbestuur; gedrukte stukken, betrek kelijk den handel en de scheepvaart in vreemde landen; eene missive van den heer Boreel van Hogelandendie daarbij te kennen heeft gegeven, dat hij, ten gevolge van bijzondere omstandighedenin de noodzakelijkheid is gesteld zijn ontslag als lid der kamer te nemen. De kamer heeft bepaald, dat het ontwerp van gewijzigd reglement, voor de openbaarmakina: van het verhandelde in de beide kamers der staten-generaal, in behandeling zal ge nomen worden op aanstaanden maandag. De heer van Doorn heeft daarop, na daartoe van wege de vergadering verlof te hebben bekomen, aan de beide mi nisters, van justitie, als voorloopig belast met de zaken van de roomsch-katholijke eeredienst, en van buitenlandsclie za ken inlichting gevraagd betreifende de aangelegenheid der oprigting van bisdommen hier te lande. Die ophelderingen zijn door de beide ministers gegeven, terwijl tevens door den laatste is beloofddat de over dit onderwerp tusschen de regering en het hof van Rome gewisselde stukken op de griffie ter inzage van de leden zullen worden nedergelegd. De beraadslagingenwaaraan ook de lieeren Gevers van Endegeest, van Hall, Groen van Prinsterer en Metman, als ook de minister van financien, als voorloopig belast met de za ken der hervormde kerk enz. deelnamen, zijn daarop gesloten. Kerknieuws. Z. M. heeft goedgekeurd de beroeping tot predikant, uitgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente van St. Philipsland classis Zierikzee, op L. van Daalen, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Utrecht. Engeland. Londen 11 april. De toestand der konin gin en van den jongen prins blijft voortdurend gunstig. Heden is aan het bureau van buitenlandsclie zaken we der een kabinetsraad gehouden. Do beraadslagingen duurden ruim drie uren en hebben voornamelijk de zaken van Turkije betroffen. In de laatstvorige week werd zekere oude vrouw te Straitsmouth in Kent, naardien zij ziek was en aan alles gebrek leed, ter verpleging naar een gasthuis overgebragt, waar men zorg droeg de lompen, welke haar bedekten, uit hoofde van verregaande onreinheid, terstond te verbranden. Intusschen vond men, bij het doorzoeken van haar armelijk vertrek, twee spaarbankboekjes, die aanwezen dat zij voor ruim 150 p. st. bezat. Met de stoomboot Canada zijn tijdingen uit Nieuw- York, tot 29 maart, en Halifax tot 1 april ontvangen. niiitscHlaml. Weenen 10 april. Men zegt met eenige zekerheid, dat, bij gelegenheid van 's keizers reis naar het Lombardisch-Venetiaansch Koningrijk, eene algemeene am nestie zal worden verleend. De uitgewekenen zouden weder in het bezit hunner goederen worden gesteld, op voorwaarde van in hun vaderland terug te keeren. Ten gevolge van eene van wege Oostenrijk aange knoopte onderhandelingheeft de Portemet betrekking tot het tusschen Oostenrijk en Beijeren gesloten verdrag voor de Donau-scheepvaartthans ook vergunning verleend om beijersche schepen in de tot het turksche rijk behoorende Do- nau-gewesten evenzoo te behandelen als oostenrijksche schepen. Uit Milaan verneemt men, dat den 5 april, bij eene plegtige wapenschouwingde eereteekenen zijn uitgereikt welke de keizer heeft toegekend aan de militairenwelke zich bij de oproerige beweging van 6 februarij het meest door moed en gehechtheid aan de keizerlijke regering hebben onderscheiden. In Oostenrijk hebben de posterijen gedurende het afge- loopen jaar nagenoeg a millioen gulden meer opgebragt dan in 1851. De staat heeft hierbij 648,000 fl. gewonnen. De regering houdt zich ijverig bezig met het bevorde ren van den aanleg van wegen en middelen van gemeenschap in Hongarije. Eerstdaags zullen weder eenige plannen, tot dit doel strekkende, in noordelijk Hongarije ten uitvoer worden gelegd. Berlijn 12 april. De kamer heeft gisteren van de regering een wets-ontwerp ontvangen op de verhooging der belasting op het mout. Daarna ging zij over tot de beraadslaging over de organieke gemeentewet. De eerste kamer heeft aan genomen het wets-ontwerp, betreffende de bevoegdheid van het kamergeregt, tot kennisneming van en beslissing in za ken van staatsmisdaad. De koepelvormige steen van 15 voet middellijn, die het grafteeken voor vorst Blucher, generaal-veldmaarschalk op zijn landgoed Krieblowitz in Silezië moet dekkenis zon der ongeval op dat merkwaardig gedenkstuk geplaatst, zoo dat de voltooijing daarvan spoedig wordt te gemoet gezien. Henemarken. Koppenhagen 9 april. Eergisteren is in de zitting van den vereenigden rijksdag, de tweede be raadslaging gesloten over de koninklijke boodschap, betref fende de nieuwe orde van troon-opvolging. De derde beraad slaging werd op 15 dezer bepaald. TurUye. Konstantinopel 2 april. De eischen van prins Menzikofï zijn nu in haren omvang bekend. Zij behelzen 6 punten: vooreerst, dat ten opzigte van de heilige plaatsen niets buiten Rusland zal beschikt worden2. een of- en de fensief verbondwaarbij Rusland gemagtigd wordt om zijne bondgenooten tot in de Dardanellen te verdedigen3. eene betere regeling der grenzen van Georgie 4. Montenegro zal onafhankelijk zijn, onder voorbehoud van leenpligtiglieid 5. vrijheid van eeredienst voor de oostersche christenen; 6. zoo noodigbezetting van de Donau-vorstendommenter onder drukking van den revolutionairen geest aldaar. Men verkeert steeds in de hoop op een vreedzamen afloop van dit geschil hoewel Rusland zijne krijgstoerustingen voortzet. Spanje. Madrid 6 april. De senaat behandelt heden het onlangs aan de kamer der afgevaardigden ingediende wets-ontwerp op de spoorwegen bevattende drie artikelen waarbij bepaald wordtdat tot den aanlog van eiken spoor weg die de belangen van den staat of van de provinciën kan benadoelen, eene afzonderlijke wet moet worden uitgevaar digd; dat ook zonder die speciale wet niet zal worde veron- «KGI gegaan tot den aanleg van eenen spoorweg,' 'WanrtOw con cessie verleend of contrakten aangegaan zijn, die de schat kist of de geldmiddelen der provinciën kunnèn belasten; eb dat de concessien voor spoorwegen, die thans worden aan gelegd en die overeenkomstig de wet van 20 februarij 1850 aan de uit te vaardigen spoorweg-wet onderworpen zijn ie der afzonderlijk bij eene speciale wet zullen worden bepaald. Deze aangelegenheid geeft aanleiding tot hevige aanvallen van den kant der oppositie, vooral gerigt tegen het kabinet Bra- vo-Murillo, beschuldigd van handel te hebben gedreven met de talrijke concessienonder dat kabinet verleend. De kamer der afvaardigden houdt nog steeds onstuimi ge zittingengekenmerkt door verbittering en hatelijke per sonaliteiten het zij met betrekking tot het onderzoek der ge loofsbrieven het zij over het wets-ontwerpstrekkende om de regering tot het heffen der belastingen te magtigen. Madrid 9 april. Het ministerie heeft zijne demissie inge diend. De koningin zal binnen 24 uren besluiten of zij het ontslag al dan niet aanneemt. 12 April. Het ontslag van het ministerie is aangeno men. De generaal Lirsardi is belast met het tot stand bren gen van een nieuw kabinet. De zittingen der cortes zyn heropend. Frankrijk. Parijs 11 april. Naar men verneemt is de keizer eenigermate ongesteldechter niet zoodanig, dat hij zich niet kan bemoeijen met zijne gewone bezigheden. De plegtige overhandiging van den kardinaals-hoed aan den aarts bisschop op Marlot die gisteren moest plaats hebben is echter dien ten gevolge uitgesteld geworden. Naar men verzekert is de keizer ook teruggekomen op zijn voornemenom eerlang het voormalige Bretagne te be zoeken. Onder de geruchten van den dag behoort, dat de markiezin de Las Marismaseene der vertrouwdste vriendin nen van de keizerinonslagen is uit hare betrekking in het huis van H. M. De heer de Lamartine schrijft thans eene geschiedenis der Medicis. De gemeenteraad van Nantes heeft een onbepaald cre- diet goedgekeurd tor bestrijding der kosten noodig tot een feestelijk onthaal van den keizer. Do russische generaal Ougaroff, door zijne regering belaste met het bezoeken der groote maritieme en militaire etablissementen in Frankrijk, is te Saint-Etieme aangekomen, om er de wapensmeederij te bezigtigen. De paus heeft den titel en de regten van apostolisch zendeling toegekend aan den abt Malois, eersten kapelaan van het huis des keizers. Hoewel de met de Tancrëde te Marseille ontvangen tijdingen uit Konstantinopel geen nieuws behelzendeelén wij de volgende daaraan ontleende bijzonderheid mede: de sultan heeft aan zijne ministers doen kennen, dat hij wenschte dagelijks op de hoogte te blijven van den loop der zakenmeer bepaald wat de diplomatieke onderhandelingen betreft, en te dien einde heeft Rifaat-pacha vergunning er langd zoo dikwijls als hij het noodig oordeelt, op het paleis te komen. Dit besluit van den sultan zou, volgens den Con- stitutionnelzeker tegenwigt moeten zijn van de aan vorst Menzikoff verleende gunst, om, overeenkomstig diens verlan gen door de snitante kunnen worden ontvangen wanneer hij het zou wenschen en zonder de tusschenkorast van den divan. De regering heeft last gegeven tot den bouw van een stoomschip van 1000 paardenkracht, voor de som van een millioen. De bekende miss Howard heeft Frankrijk niet verlaten en kocht nog zeer onlangs aanzienlijke landgoederen. Zij wordt in de koopakte gravin de Beauregard genoemdwelken titel zij voor eenigen tijd had erlangd. LI. zondag heeft iemand de proef genomen met eene uitvinding van zekeren de Saint-Simon Sicard, om, met be hulp van een toestel, eenen geruimen tijd onder water te blijven en verscheidene voorwerpen van onder hetzelve op te halen. De proef is volkomen geluktin weerwil dat er een ongeluk aan den toestel was gekomenzijnde de per soon met behulp van denzelven twintig minuten onder water gebleven. Toen hij weer boven gekomen was, vielen hem uitbundige loftuitingen van de talrijke omstanders ten deel. 13 April. In den Moniteur verscheen heden eene cir culaire van den minister van policie aan de prefecten, betrek kelijk de uitgewekenen. De om staatkundige redenen uitge wekenen zullen, zonder goedkeuring der overheid, niet mogen verblijf houden in het departement der Seine, in den omtrek van Lyon of te Marseille. De spaansche duitselie en Ita- liaansche vlugtelingen zullen zich niet in de departementen grenzende aan hunne respective landen mogen ophouden. De poolsclie vlugtelingen worden in dit opzigt gelijk gesteld met de duitsche. Zij die op deze bepaling inbreuk maken zullen over de grenzen worden gezet. Men spreekt van een bal dat de keizerin aan den senaat, het wetgevend ligchaam en den gemeenteraad van Parijs zoude geven, welke haar ieder dezen winter een feest hebben aangeboden. Beursberigt. 3 pet. 80,40; 4£ pet. 103,00 fr. België. Brussel 12 april. De beschrijving der feesten op 9 en 10 dezer vult nog de kolommen der dagbladen. Gisteren hebben al de vertegenwoordigers van de vreemde mogendheden zich naar het paleis begevenom den koning met den 18den verjaardag van den hertog van Braband ge luk te wenschen. Het publiek werd gisteren toegelaten in de groote zaal op de plaats van het stadhuis, alwaar het bal gegeven was; 17,000 bezoekers telde men dien dag en de opbrengst was 3300 fr. Heden zal die fraaye zaal grati» voor het publiek open staan. In de zitting van beden heeft de senaat met algemeens stemmen het budget der dotatien aangenomen en vervolgen» gediscussieerd over eenige onderwerpen van locaal belang.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1