Stmtculanbschc JEvj hingen. iSuUculUtibiscïie ïijbtngcn. lijk benoemde Commissie, bestaande uit de Leden M. de Vlieger A. Bliek en A. G. Peper, is opgedragen. Het Bestuur durft zich vleijendat deze maatregel den bijval der Landlieden zal ondervinden en strekken om eene voor hen in de daad nuttige instelling te helpen bestendigen en verbeteren. Middelburg den 14 April 1853. Namens hetzelve, W. PH. VISAlgem. Secretaris. KEDERtlXDSCHE !S t\H1-l.-tl t tTSt llAI'i"!J. De ïiirectïe maakt bekend, dat door haar zullen wor den geveild: Te Rotterdam, op Donderdag 12 Mei 1853: 30,634 Kranj. en Kan. JAVA SVIRKRligg. te Rotterdam 33,554 MT«, „Amsterdam, 5,63» DITO, Middelburg. De Notitien met do Veilconditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 11 April 1853. DE MONCHY, President. DE CLERCQ, Secretaris. MIRWKtLBSttlRG, £3 April. Z. M. heeftbij besluiten van den 8 en 9 dezergoed gevonden 1. te benoemen bij de dienst der militaire inten dance, tot intendant 1ste klasse, den intendant 2de klasse \V. Craay; tot intendanten 2de klasse, de onder-intendanten lste klasse F. V. von Wattenwylook genaamd de Watte- ville, en H. Hardenberg tot onder-intendant lste klasse den onder-intendant 2de klasse E. A. baron Dibbets; bij de kwar tiermeesters tot kapitein-kwartiermeester bij het instructie- bataillonden lsten luitenant-kwartiermeester W. R. van der Meer, van het 8ste regement infanterie; tot lsten lui tenant-kwartiermeester, bij het regement grenadiers en jagers, den 2den luitenant-kwartiermeester M. R. Hamming, van het korps (beiden naar ouderdom van rang); bij het wapen der infanterie, bij het lste regement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), den 2den luitenant C. L. Joffroyvan het korps; bij het 2de regement, tot kapitein 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten luitenant II. van Goudoever, van het 3de regement van het wapen tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant N. G. Beausar, van het korps; bij het 4de regement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), den 2den luitenant A. G. van Duynen, van het korps; bij het 5de regement, tot kapitein 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luitenant M. A. van Sassenbergvan het korps; tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang)den 2den luitenant W. Muller, van het regement grenadiers en jagers; bij het 6de regement, tot majoor, den kapitein lste klasse .1. F. van Iloey Schilthouwer van het regement grenadiers en jagers; bij het 7de rege ment, tot luitenant-kolonel, don majoor G. II. R. Thomasset van het 6de regement van het wapen; tot majoor, den kapi tein lste klasse P. van Pommercn, van het lste regement infanterie tot kapitein 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luitenant A. G. M. Roeloffzen, van het 5de rege ment van het wapen tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), den 2den luitenant J. Olinger, van het korps; bij het 8ste regement tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant-adjudant F. A. Loggere, van het korps 2. over te plaatsen, als onder-intendant 2de klasse, den kapitein-kwartiermeester J. A. Rygerbos Ouwensvan het instructie-bataillonbij het regement grenadiers en jagers, den kapitein G. E. F. A. E. Klapp, van het 5de, en den 2den luitenant A. C. T. Gevers Leuven, van het 4de rege ment infanterie. Naar men verzekert, kunnen dit jaar door het militair kommandement van Zeeland geene troepen beschikbaar wor den gesteldom deel uit te maken van liet in den aanstaanden zomer betrokken wordende kamp van Zeist, en zouden alsnu daarvoor zijn aangewezen twee bataillons van het regement grenadiers en jagers, met den staf (namelijk één bataillon gre nadiers en één bataillon jagers). Maandag namiddag omstreeks 2)- ure is Z. M. de ko ning en gevolg te Amsterdam aangekomen. Na aan het paleis afgestapt te zijn vertoonde zich Z. M. met Z. K. H. prins Hendrik op het balkon waar Z. M. door de talrijke menigte met luide vreugdekreeten werd begroet. De Nederlander, overnemende het door de IJ- en Ams- telbode gegeven berigt, dat de koning aan de adressanten uit Utrecht geantwoord zoude hebben, dat Z. M. niet bij mngte is de invoering der roomsclx-katholijke hiërarchie tegen te gaan, laat daarop volgen Dit berigt is niets dan leugen. De bedoeling der redac tie zullen wij niet kwalificeren." In de Staats-courant van gisteren leest men: In het Algemeen Handelsblad van maandag, no. 6657, 2de editiewordt een berigt uit den Nieuwsbode overgeno menbetrekkelijk de benoeming door den paus van eenen aartsbisschop en drie bisschoppen, waarbij onder anderen wordt te kennen gegeven, dat de indeeling der bisschoppelijke zetels enz. is vastgesteld in overeenstemming met de conside- ratien van Zr. Ms. regering zelve. Ook in dit opzigt is dat berigt onjuist. De regering is over die indeeling en benoeming niet geraadpleegd geworden en heeft er geene consideratien over gegeven. Vermits zij reeds eenen geruimen tijd geleden aan het hof van Rome in antwoord op de door dat hof gedane aanvrage, had ver klaard, dat de grondwet aan ieder kerkgenootschap de vrij heid geeft zijne inwendige organisatie naar goedvinden te regelen, moest zij aan die regeling, die eene zuiver kerkelijke nangelegenheid is, vreemd blijven, zoo als zij dan ook wer kelijk vreemd daaraan gebleven is." Door den gemeenteraad van Gouda is met 5 tegen 3 stemmen besloten tot het heffen eener belasting op de honden, bedragende 2,50 voor honden die tot uitoefening van eenig bedrijf dienen, en 5 voor andere honden. Naar men verneemt zullen te Alkmaar, bij gelegenheid van het aldaar dit jaar te houden achtste landhuishoudkundig congres, maskarade-optogten gehouden worden, en zal, bc^ halve eene illuminatie in het Stadshout, ook binnen de stad eene gaz-illuminatie de volksvermaken opluisteren. Uit hetNicuwediep schrijft men, dat een deensch eska der, bestaande uit een linieschip, een fregat en twee brikken, een kruistogt zal ondernemen in de Oost- en Noordzee en hoogst waarschijnlijk gemelde haven zal aandoen. Een zoon van Zijne Zweedsclie Majesteit bevindt zich als adjudant bij den bevelvoerenden admiraal. Men schrijft uit het Nieuwediep van den 10 dezer. Gisteren avond stoomde hier binnenkomende van Am sterdam, het nieuwe rijks stoomschip So emb ing, kommandant A. de Yries. In het gezigt dezer haven gekomen, liet zich de hier geliefkoosde muzijk van het rijksfregat Prins van Oranje hooren. De lste officier van Zr. Ms. fregat Palembang, 1'. A. Schultz is op nonactiviteit gestelden wordt als zoodanig vervangen door den luitenant ter zee lste kl. P. Toutenhoofd. Het mede hier gestationeerde oorlogsfregat Prins van Oranje zal eerstdaags naar de reede vertrekken." De Oost-Indische landmailmedebrengende berigten van Batavia van den 14 februarij jl., is aangekomen. Vergadering- van den Gemeenteraad te fioes. Zitting van den 11 April 1853. Allen tegenwoordig. 1. Door de vaste commissie voor het armwezen wordt rapport uitgebragt op het adres van den breeden kerkeraad om voor de diaconie der hervormde gemeente, voor 1854, weder de toezegging te erlangen eener toelage uit de ge meentekas van ƒ600. Dit rapport is afwijzend, omdat ten voorleden jare de toelage slechts voor eenmaal is gegeven de toestand der diaconiezoo als hij nu isonhoudbaar en bovendien bij de commissie een plan in bewerking is hetgeen in dat beiwaar zal voorzien. De voorzitter wenschtals voorzigtigheids maatregeldat de post op de begrooting worde gebvagtomdat men anders wel eens bij hetaltijd denkbaarniet goedkeuren van het plan der commissie voor het armwezen kon verlegen zijn. Dit laatste wordt ondersteund door de heeren van der Meu- len, S. Vader en Verschoor, en bestreden door de heeren van Kerkwyk en van den Bosch. Het voorstel der commissie, tot afwijzende beschikking, in omvraag gebx-agt, wordt met 6 tegen 5 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren van der Meulen Ver schoor KakebeekeVader en Blaaubeen. 2. Bui'gemcester en wethoudei'S stellen voor het verzoek van den heer van Kenterghemom vergunning tot uitloo- zing van het garaneine-water zijner fabi'iek toe te staan, onder voorbehoud van de rcglen van derdendie daarbij welligt belang hebben. Alzoo unaniem besloten. 3. In behandeling komt het verzoek van A. Zitters om pensioen. Do heer van der Meulen wijst op het gevaar om dit ver zoek in te willigen, omdat het beginsel te veel zou ingrij- pen in liet financiestelsel. De heer S. Vader is het in principe eens, doch verlangt dat er ten deze eene onderscheiding plaats liebbe, uithoofde der omstandigheden. De heer van Kerkwyk verklaart zich mede tegen het ver- leenen van het pensioen, ook omdat aan Zitters wenken ge geven waren, die hem, had hij ze opgevolgd, eenen anderen weg dan het vragen van ontslag aanwezen. In omvraag ge- bragtzijn allen er tegen uitgezonderd do heer Vader. 4. Dergelijk verzoek van de wed. Groenewcg wordt, zonder discussie algemeen verworpen. 5. "Wordt ingewilligd het verzoek van den heer van Baaien om restitutie van plaatselijke bekisting. 6. Het kohier van den hoofdomslag voor brandspuiten lantaarns en nachtwachtwordt geax-resteerd. 7. Alsnu komen successivelijk in behandeling de voorstel len der commissie voor het financiewezenals a. Plan tot schulddelgingdoor eene jaarlijksche aflossing van ƒ3000, bij uitloting van alle cffeclen tegen den koers van 30 pet. voor ieder pet. betaald wordende intrestna vrij willige aangifte daartoe door de houdei-s. De heer Kakebeeke stelt als amendement voordie som te verminderen op 2000 de tegenwoordige raad iieeft de schuld niet gemaakt, hij wenscht die gelijdelijk af te doen en het bedrag van den hoofdomslag zou met 1000 ver minderen. De voorzitter en de heer van Kerkwyk bestrijden dit. De bepalingen in het vroegere plan tot schulddelging, dat in het geval waarin men nu verkeertjaarlijks 3000 zou worden afgelostwas een waarborg voor de crediteuren deze heb ben zoo ergens dan vooral in Goes veel geledenzij ach ten liet alzoo eene zedelijke verpligting, van die vroegei-e be palingen niet af te wijken. In omvi-aag gebi'agtwordt het amendement door allen ver- woi-pen uitgezonderd do voox-steller. Het voorstel der commissie in omvx-ana: KebraRtwordt met rrt tien stemmen aangenomen. legen de heer Kakebeeke. b. Een ontwei-p-besluit tot heffing van sas- en havengeld, ten bedrage van 10 cent per ton voor de binnen-5 cent voor de buiten haven. De heer Vader wenscht die belasting hooger gestold te ziende kosten van sas en haven bedragen veel meerdan de opbrengst die nu geraamd ismen kan dus zonder bezwaar verhoogen. De heeren van Kerkwykde voorzitter en van den Bosch bestrijden dit denkbeeld om dat de schipperij daardoor te zeer zou gedrukt worden, en het wel een regt maar geene verpligting isde regten te heffen tot hot bedx-ag van de kosten van onderhoud. Aangenomen. Tegen do heeren Vader en Kakebeeke. c. De verordening tot invordering wordt gearresteerd. d. De policie-verordening op het aanleggen aan en beva ren der haven. De heer Vervenne oppert bezwaar, dat het verbod tegen het hoornen en zeilen in de binnenhaven niet is behouden. Dit wordt ondersteund door don heer S. Vader, doch bestre den door de heeren van Kerkwyk Zoutendam en Kakebeeke, die daai-in vroeger nut hebben gezien doch het tegenwoordig onnoodig achten. De heer van den Bosch wijst op art. 14 van het reglement van orde en wil dat men niet bloot weg eene toevallige ge dachte mededeele, maar schriftelijk amendementen indient. Daaraan door den heer Vervenne voldaan zijnde, wordt, na nog eenige discussie waaraan de heeren Smallegang en Zoutendam ook deel nemenhet amendement verworpen voor stemden de heeren Vervenne en Vadei". De verordening, ai-tikelsgewijs in omvraag gebx-agtwordt ook in haar geheel gearresteerd. Tegen de heeren Vervenne en Vadei'. e. Besluit voor het heffen van leggeld aan de Boomkade. Alvorens in behandeling te komen, vraagt de heer Vader, waarom bij de havenbelasting niet gesproken is van bruggeld. De heer van Kerkwyk beantwoordt dit met te zeggen dat dit onbestaanbaar is met de gemeentewet, terwijl de voorzitter er bijvoegt, dat zulks daar niette huis zou be lmoren, als zijnde eene afzonderlijke belasting. Het besluit, de verordening op de invordei'ing on de policie- verordening op het gebruik der Boomkade worden na eenige discussie gearresteerd. De heer Vader vraagt, waarom ook bij de haven-belasting niets is gemeld van het trekken der schepen waarvan de gemeente 395 's jaars geniet. De heer van Kerkwyk en de voorzitter beantwoorden zulks; de laatste maakt er de opmerking bij dat de heer Vader zulks wenschelijk achtende, bevoegd is daartoe een vooi'stel te doen doch dit thans geen punt van beraadslaging zijn kan. Het besluit tot het heffen van waaggeld en de veror dening tot invordering worden gearresteerd, nadat de heer Vader zijne opinie had geuit dat deze te laag waren gesteld en dit door den heer van Kerkwyk bestreden was. Tegen stemde de heer Vader. Eenige ingekomene stukken worden medegedeeld tot de aanvrage op onvoorziene uitgaven van 12,80 besloten en daarna de vei-gadering geëindigd verklaard. B5ngcÏjiiiE«l. Londen 9 april. De toestand der koningin en van den jonggeboren prins blijft gunstig. Al de gezanten zijn aan liet paleis naar den welstand van II. M. komen vernemen. In de op gisteren gehoudene zitting van het lagerhuis in comité trad de kanselier der schatkist in vele bijzonder heden omtrent de voorstellen, welke hij van de zijde der regering had te doenbetreffende een gedeelte der nationale schuld. Hij kon de vooi-gestelde maatregelen wel niet roe men, zeide hij, als zullende dezelve oogenblikkelijke en grooto veranderingen te weeg brengen, maar als wijs en voorzigtig in zich zeiven en als leggende den grond voor groote vcr- betex'ingen. De maatregelenin vroegere jaren door lord Boxlylord Ilipon en den heer Goulburn betreffende do schuld, genomen waren oneindig eenvoudiger en gemakke lijker in het werk te stellen dan hetgeen thans zal moeten geschieden daar toch een zeer groot deel der fondsen bui ten de tex-men van eenigen krachtigen maatregel valt. Het gouvernement meende echter, ook in aanmei-king nemende dat men geene zoo schoone resultaten kan verwachtenals die in vroegere jaren zijn vei-kregendat de tijd gekomen was om een begin te maken met iets, dat in allen gevalle, zoover als het reikte, nuttig moest werken. Het door do regering gedane voorstel omvatte drie maatregelen: eerstelijk, de likwidatio van zekere min belangrijke fondsen namelijk die der Zuidzee-compagnie (Oud- en Nieuw-Zuidzee-Annui». feiten), bank-annuiteiten 1726 en 3 pets. annuiteiten 1751; gezegde fondsenten gezamenlijkcn bedrage van 9,50(1,000 p. st. De tweede voorgestelde maatregel was het uitgeven van schatkist-biljetten, en de derde eene vrijwillige inwisse ling van 3 pets. geconsolideerden en 3 pets. gereduceerdon, het welk te zamen een kapitaal van 500,000,000 p. st. vormt waardoor de grond zou worden gelegd tot. het vormen van een permanent, onaflosbaar 2f pets. fonds, hetgeen het hoofd doel was der regering, en de sleutel tot de besluitenwelke zij zou voorstellen. De kanselier der schatkist ontwikkelde vervolgens de inzigten der regering. De heer Hume ver- eenigde zich mot de zienswijze van den heer Gladstone, en na nog eenige aanmerkingen van verschillende ledenwer den de voox-stellen der regei'ing vooi-loopig goedgekeurd. EBraitscSiSansL Weenen 8 april. Over den loop der diplomatische onderhandelingen te Konstantinopel, en de deel neming van het Weener kabinet daax-aan, verneemt men niets nieuws. De berigten uit Athene van 1 april melden dat de krijgsraad den generaal Maccryanni ter dood veroordeeld heeft, ter zake van zamenzwering tegen het leven des konings en der koningin. De reglbank heeft hem echter aan de ge nade des konings aanbevolen. Men verneemt, dat het bewind xxiet afkeerig is zijno goedkeuring te verleencn aan het bestuur van den Olden- bui-ger spoorweg, om den weg tot Kamlscha te verlengen, tot welk einde 10,000 nieuwe actiën van 1000 fl. zouden worden uitgetreven. O O Berlijn 10 april. Gisteren hielden do beide kamers eeno zitting welke niets van bijzonder gowigt opleverde. In de tweede kamer is door den minister-president ingediend het verdrag tot vei'lenging en xiitbreidixxg van de tol- en handcl- vereeniging met alle neven-verdragen. Aan het einde der zittingen van do kamers in junij of julij zullen de leden van den voormaligen staatsraad bij eengeroepen en nieuwe leden benoemd worden. De koning heeft gisteren andermaal over eene brigade der garde wapenschouwing gehouden. 11 April. Heden hoeft de heer Wcntzel het minis terie geïnterpelleerd omtrent de ontbinding der maatschappij van ondex-lingen bijstand. De minister von Westphalen heeft geantwoord, dat de policie heeft gehandeld binnen den kring harer bevoegdheid, en dat de regterlijke xnagt de beschuldi ging zoude bcoordeelon. JFVamSirijSi. Parijs 9 april. Staatskundig nieuws van algemeen belang valt lieden niet te vermelden. De wetgeven de vci'gadering heeft geen openbare zitting gehouden maar zich in hare bureaux vereenigd tot het benoemen van eenige commissien. Behalve een besluit, waarbij do hooge ambte naren benoemd worden, die ten gevolge der beschikking van 5 maart 11. bestemd zijn om de vei-sclxillende gedeelten van het keizerrijk te bezoeken en verslag uit te brengen over den algemeonen toestand enz., levert de Monileur niets op, wat aandacht verdient. Op dit oogenblik is bij den staatsraad aanhangig een ontwerp-bcsluitbetreffende het financieel beheer der lyceums. La Pati'ie verzekert, op grond van brieven van Malta, den 30 maart, dat het engelsche eskader aldaar bepaald be vel heeft bekomen om die recdc niet te vei'laten op grond dat de aangelegenheden te Konstantinopel als geschikt kun nen worden beschouwd. 11 -April. Het wetgevend ligclxaam hield gisteren eeno openbare zitting welke slechts 10 minuten duurde. Men meldt thans als zeker, dat de in hechtenis stellingen, welke in den laatsten tijd hebben plaats gehad, hunnen oorsprong had den in de verstandhouding waarin de gearresteerde pex-sonen stonden met de uitgewekenen te Londen. Beursberigt. 3 pet. 80,75; 4j- pet. 103,75 fr. (Zie verder het Bijvoegsel.)

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 2