MIDDELBURGSCHE C O U R A IV T, 1853. Zaturdag N°- 43. 9 April. Bij dit no. behoort het verslag der buitengewone vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland zitting van den 7 April 1855. iScetuvcu cw Qlbminietiraticu. /i i.vh/vSï*:*»mxu c* nmiMittv. v# je te l txrts ait i u i i rsat i i'i'i.r iSiuncuiaubochc tlijbiugcn. iïKU 33uitcuï«ittb0chc &tjbtugcit. 3f' De Burgemeester en Wethouders van Middelburg- maken bekend Dat op Donderdag den 28 April, des middags ten 12 ure. op het Raadhuis, de Publieke Aanbesteding zal plaats hebben van de volgende Gemeentewerken: 1. Het BOUWEN van eene geheel nieuwe" BASCIIïjE- BBÏAkmet ijzeren llefboomen en gemetselde Land- hoofden op de plaats der thans vervallene houten Spij- kei'brug. 2. Het gedeeltelijk UITDIEPEN der HavenHaaijen en Binnengrachten, en zulks voor den tijd van drie achtereen volgende jaren. De Bestekken en Teekeningen zullen van Maandag den 11 April 1853, ter lezing liggen: te Middelburg, op de Se cretarie en bij den Stads Bouwmeesterte Ylissingenin het Koffijhuis de Beurs en in het Hotel de Commercebij de Erven Peters; te Goes, in het Logement de KoornbeursbijBreeker; te Zierikzee, in de Logementen bij de Weduwe Swart en Van Oppente Tholen in het Logement bij Augustyn te Sas- van-Gentin het Wapen van Zeelandte Neuzen, in het Lo gement bij de Erven Steenkamp te Breskens, in het Nieuw Heerenlogementte Dordrecht, in het Logement Bellevue, bij Bodier; te Sliedrecht, Ameide, Giessendam en Papendregt, in de Regthuizeu te Hardinxveldin de Drie Snoeken; te Werkendam, in 's Lands Welvaren; te Gorinchemin de Logementen de Doelen en de Hooiwagen, en wijders, op franco aanvrage, tegen betaling: voor de Bestekken en Teekening van het eerste werk, van 1,50, en voor de Bestekken van het tweede, van 0,50, te verkrijgen zijn bij den Stads Bouw meester. De aanwijzing in loco zal plaats hebben drie dagen vóór den dag der Aanbesteding, des morgens ten tien ure, door voornoemden Bouwmeester, bij wien intusschen nadere inlich tingen te bekomen zijn. Middelburg, den 7 April 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSIIEER. ftliAKUSIfOBK. De Provinciale Commissie van tfneneeskuudig Onderzoek en Toevoorïigt in Zeelandresiderende te Middelburg, verwittigt bij deze de belanghebbenden, dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Woensdag den 11 Mei 1853, en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmeng- kundig Examen, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Dro gist om hun daartoe strekkend Requestonder overlegging van de noodige bewijzen, vóór het einde dezer maand, te doen toekomen aan Professor B. DE JONGE, Voorzitter van dezelve Commissie. Middelburg, den 8 April 1852. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland, Namens dezelve Js. DE MAN Jz., Secretaris. BETAB.1AC! ten Kantore van don Betaalmeester en bij Ileeren Ontvangers der Directe Belastingen in het Arrondis sement Middelburgvan de Akudemiegelilen en het Augmeutumaankomende Ileeren Predikanten. PUBiBMItHT op bet liorp Viiil HX lUi, Woensdag den 20 April 1853. De Persoon van AATISOW me dienende als Milicien-Plaatsvervanger van de ligting van 1849, uit deze Gemeente, thans met onbepaald Verlof, wordt ver zocht zich ten spoedigste ter Secretarie alhier te vervoe gen ten einde eene voor hem belangrijke zaak te vernemen. TOT IMHJIUVL HEB OP- EK AAKWASSEK in «le Oosterscheide. liet Bestuur der Maatschappij heeft de eer de Aandeel houders te berigten dat de Tweede Storting, van een Pond Sterling (ƒ12) op ieder Aandeel, den 30 April aanstaande zal moeten geschieden. Dien ten gevolge worden de Ileeren Aandeelhouders in het Koningrijk der Nederlanden verzocht, die Storting in handen van de Heeren ALSTORPHIUS VAN IIEMERTBan kiers te Amsterdamof bij den Heer J. FRANSEN VAN DE PUTTEBankier te Goes te willen voldoen en hunne provisionele Bewijsschriften over te leggen, ten einde deze Storting op dezelve te laten inschrijven. Brussel, den 25 Maart 1853. Voor den Secretaris De President der Maatschappij, L. FERON. A. DECHAMPS. ERRATA. In de aankondiging van ontvangen giften voor ITongarye, in het vorig no.staat4de regeluit de voorm. coll. O. K. 25 en nog eens 25 lees voor beide posten vijf en twintig Cents. JIIWIIELBI IK; 8 April. Eenige Protestanten ter dezer stede hebben zich tot eene commissie vereenigdtot het ontwerpen van een adres aan den koning, verzoekende dat door Z. M. worde afgewezen de be schikking van Rome om in Nederland te vestigen een aarts bisdom en bisschoppen met rang titel en waardigheid van metropolitaan of sutfrogaan-bisscliop van Nederland. Dit adres lag hedenvan des voormiddags tien tot des namiddags vier ure in de consistorie der Koorkerk voor de mans ledematen dor verschillende protestantsehe kerkgenoot schappen ter teekening, waartoe ook morgen op denzelfden tijd nog gelegenheid zal bestaan. Gisteren avond had alhier het tweede en laatste invi tatie-concert plaats van het muzijkgezelschap Uit Kunstliefde. Op hetzelve hebben zich doen liooren de bekende zangeres, mej. A. Weinthal, uit Deventer, alsmede onze stadgenoot, de violoncellist J. R. Bekker. Beiden hebben door hunne uitstekende talenten, den leden van het gezelschap eenen kunst en genotvollen avond verschaft. Groot was dan ook de toe juiching welke de begaafde virtuozen door hun zang en spel inoogstten. Men schrijft ons uit IJzendijke van den 6 dezer: De heer D. Bekaarbij koninklijk besluit van den 28 januarij jl. benoemd tot burgemeester onzer gemeenteaan vaardde heden deze hem opgedragene betrekking. Het uit steken der vlaggen van de woningen van vele ingezetenen dezer plaatsde hem aangebodene serenades van het muzijk- en zanggezelschapen het ter zijner eere gegeven balgetuigden van de belangstelling in deze gebeurtenis." De minister van binnenlandsche zaken het wenschelijke hebbende ingezien, tot invoering eener gelijkvormige vast stelling der jaarwedden van de burgemeesters en wethouders, heeft dezer dagen aan de collegien van gedeputeerde staten eene nadere voordragt gevraagdtot regeling dier aangele genheid. De bereids bij dat departement berustende voor dragten te dezen aanzien hebben eene buitengewone oneven redigheid doen blijken. Zoo zijn er bij voorbeeld gemeenten van 4000 en van 300 zielen wier burgemeesters een gelijk bedrag als jaarwedde genieten. Volgens des ministers gevoelen, kan de omstandigheid dat burgemeesterswelke over meer dan óóne gemeente die functie bekleedengeen grond ople veren tot vermindering der jaarwedde, daar zij toch voor elke gemeente afzonderlijk verantwoordelijk zijn. Een ander geval echter is het met dezulken, die gelijk met het burge- meestei-s-ambt dat van secretaris der zelfde gemeente bekleeden. Gevoegelijk kan alsdan de jaarwedde, aan de betrekking van secretaris verbonden, met -i worden verminderd. De minister meent, dat, om tot eene billijke regeling dezer aangelegenheid te geraken het zielental in de eerste plaals dient in aan merking te komen, en heeft tot maatstaf het volgende voor gesteld In gemeenten van 500 zielen en minder, maximum 100; van 500 tot 1000, minimum/ 100, maximum/200; van 1000 tot 2000, minimum/150, maximum 300 van 2000 tot 3000 minimum 200 maximum 400; van 3000 tot 5000, minimum ƒ300, maximum/ 600; van 5000 tot 8000, mi nimum/400, maximum/ 300; van 8000 tot 12000, mini mum/500, maximum 1000; van 12000 tot 16000mini mum/ 1000, maximum 1400; van 16000 tot 20000, mi nimum/1400, maximum 1800; van 20000 tot 30000, mi nimum/1800, maximum 2400; van 30000 en daarboven, minimum 2400 maximum 5000. En voor de wethouders: In gemeenten van 1000 zielen en minder, maximum/25; van 1000 tot 3000, minimum/ 25 maximum ƒ50; van 3000 tot 5000, minimum ƒ50, maximum 150van 5000 tot 8000, minimum/ 75, maximum 250; van 8000 tot 12000, minimum J 150, maximum/ 400; van 12000 tot 20000mi nimum 300, maximum 600; van 20000 tot 30000, mi nimum 400, maximum 700; van 30000 en daarboven, minimum/ 700 maximum 2000. En ten slotte toont de minister het wenschelijke aandat de belooning van den secretaris in geen geval die des burge meesters moet te boven gaanmaar hoogstens daarmede gelijk mag staan. Bij besluit van den 28 maart heeft Z. M. goedgekeurd een voorloopig reglement voor het rekenpligtig beheer der dienst van den rijks-telegraaf. Er zullen dit jaar aan de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt wederom kunnen worden geplaatst 40 adel borsten bij de marine, 10 kadets voor de genie, 30 voor de artillerie, 8 voor de kavallerie en 30 voor de infanterie; allen voor de dienst hier te lande. Die voor do dienst van het leger in Oost-Indie zijn nog niet bekend. Volgens het ontwerp van wet, nopens de nieuwe za- menstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie wordt de regtsmagt in burgerlijke en strafzaken uitgeoefend door kantongeregtenarrondissements-regtbankenraden van justitie geregtslioven en den hoogen raad. Het openbaar ministerie wordt uitgeoefend bij de kantongeregten door de substituut-officieren bij do arrondissements-regtbankendie des noods door een der plaatsvervangers van den kantonreg- ter kunnen worden vervangen. De leden der regterlijke collegien kunnen bij gemotiveerd arrest van den hoogen raad worden ontslageno. a. bij ge bleken ongeschiktheid door meer dan 70jarigen ouderdom, of aanhoudende ziels- en ligchaamsziekte. De kantonregters nemen in burgerlijke zaken kennis van vorderingen tot75 zonder beroep, en tot300 behoudens hooger beroep. In strafzaken vonnissen de kantonregters in hooger beroep over alle misdrijven, waarop geen hoogere straf is gesteld dan eene maand gevangenis en 100 boete. De zetels der arrondissements-regtbankenbehalve die in de hoofdplaatsen der provinciën, blijven behouden. ■4?^ ££5-"' De arrondissements-regtbanken vonnissen in burgerlij-ko-at^ kenzonder hooger beroeptot een bedrag van f 600» In de hoofdplaats van iedere provincie bestaat Ven rastd van justitie die in het eerste arrondissement de zelfde be voegdheid heeft als de regtbank in andere arrondissementen. Hij neemt kennis in eersten en laatsten aanleg vftn alle misj drijven, waartegen eene hoogere straf dan van drie'jaren is bedreigd, en in hooger beroep van de strafvonnissen door de arrondissements-regtbanken en de na te melden derde kamer van den raad van justitie in eersten aanleg gewezen. De raden van justitie zijn verdeeld in drie kamers; de eerste behandelt de voormelde zwaardere misdrijven; de twee de behandelt in eersten aanleg de burgerlijke zaken en do appellen van de kantongeregten in het eerste arrondissement; de derde, de misdrijven die elders bij de arrondissements-regt banken worden behandeld, alsmede de appellen der strafvon nissen van de kantongeregten. De eerste dier kamers vonnist met vijf, de anderen ieder met drie regters. In Noordholland heeft de raad van justi tie vier kamers in Drenthe twee. Er zullen twee geregtslioven zijnte Amsterdam en te Arnhem; het eerste over de provinciën Zuidholland, Noord- liolland, Zeeland, Utrecht en Friesland; het tweede over Noordbrabant, Gelderland, Overijssel, Groningen, Drenthe en Limburg. In de bepalingen omtrent den hoogen raad zijn geen bij zondere afwijkingen van het bestaande. De leden der regterlijke magt, die krachtens deze wet uit vallen genieten een wachtgeld van twee derde van hun te genwoordig traktement. De memorie van toelichting, bij dit wets-ontwerp gevoegd, berekent dat door deze nieuwe organisatie f 402,600 zal wor den bezuinigd daarentegen zou 252,600 meer worden uit gegeven, zoo dat ongeveer anderhalve ton gouds zou worden bespaard. Op do rollen der Delftsclie akademie zijn thans inge schreven 166 studenten; als voor oost-indisch ambtenaar 2de lil. 90, algemeene studie 30, civile ingenieurs 25, wis- en na tuurkunde 1 ijk en accijnsen 3 het mijnwezen 1gepromo veerd aan andere akademien voor oost-indisch ambtenaar lste kl. 15 andere doeleinden 1. De gemeenteraad van Utrecht heeftbij de behande ling van een policic-reglement op de honden het gebruiken van die dieren, voor of onder wagens gespannen, verboden. Een vreemdsoortig regtsgeding is te Gorinchem aan de regtbank aanhangig. De burgemeester eener naburige gemeente vermeent dat de plaatselijke ontvangerop zijn verlangen, rekening en verantwoording moet doen ten zijnen huize, terwijl de gemeente-ontvanger daaraan niet wil vol doen, als zoude die ten zijnen huize moeten geschieden. Men meldt uit Haarlem van 5 april: De telegraaf maakt melding van berigten van het eiland Laboan vermel dende den dood van den sultan van Borneo, en diens ver vanging door zijnen eersten minister; zeer ten genoege der bevolking. Kerknieuws. Gapinge 7 april. De kerkeraad heeft heden ter vervulling der vacaturedie ontstaan zal door het vertrek van ds. G. Overman naar Rijsoord, het volgend drio- tal geformeerd: E. J. Berghege, kandidaat bij het provin ciaal kerkbestuur van Noordbrabant; C. G. Slotemaker, bij dat van Utrechten M. Bogemann bij dat van Drenthe. Waaruit eerlang de beroeping geschieden zal. Engeland. Londen 5 april. De dezer dagen gehou den geheime raad heeft zich volkomen met de plannen tot hervorming van het openbaar onderwijs vereenigd, welke de minister Russell voornemens is het parlement voor te leggen. In deze hoofdstad heeft zich een nieuw comité tot on- dorsteunning van italiaansche om politieke redenen uitgewe kenen gevormd, hetwelk zijne zittingen in de voorstad Bromp- ton houden zal en openlijk tot deelneming heeft uitgenoodigd. Het is, in weerwil der waakzaamheid van de oosten- rijksche policie Mazzini gelukt weder uit Italië te ontkomen en naar verzekerd wordt bevindt hij zich reeds sedert veer tien dagen weder in Engeland. Muitscliland. Weetien 3 april. Het gerucht wildat alhier onderhandelingen gevoerd worden tot het sluiten van een handels- en scheepsvaart-verdrag met de Nederlanden. Men kondigt eene nieuwe wet aan voor de staatkundige regten der Israëliten waardoor in hunne tegenwoordige stel ling vele veranderingen zullen gebragt worden. Van hooger hand is een prijs van 10,000 uitgeloofd aan hem die alleen of in vereeniging met anderen den be kenden roover Rozsa Sandor aan de autoriteiten overlevert. Zelfs wanneer men ter zelfverdediging of bij de vervolging Sandor mogt om het leven brengenzal hem de prijs uitge reikt worden. 6 April. De veldmaarschalk Radetzky, benevens do generaals die onder zijne orders staan, hebben van hot oos- tenrijksche gouvernement magtiging bekomen om onmid dellijk te onderhandelen met den bonds-commissaris in het kanton Tessinoter zake van het bestaande conflicthetgeen hun vroeger geweigerd was. Triest 6 April. Het fransch eskader, bestaande uit 15 schepen is gezien in de nabijheid van Matapan. Berlijn 5 April. Heden is door de gevolmagtigden der ver schillende staten, bij de tol-conferentien alhier vertegenwoor digd geteekend: 1. het traktaat, waarbij het tolverbond met toetreding van het Steuervorein voor twaalf jai'en vernieuwd wordten 2.de acte van toetreding tot het handels-traktaat den 19 februarij tusschen Pruissen en Oostenrijk gesloten. De regering heeft bij de kamers een wets-ontwerp in-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1