1IDDELBIJMSCHE COURANT 1853. Donderdag N0, 42. 7 April. Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Zierikzee,, zitting van 4 April 1855. ïacetnvxu en Stbminietraticu. vi: Hf h i i v» s int: m i i tscbalppij ytis,t,/i.t,s:zii.st fi u* wt i»iasïx//:fdk. C MS I N A. üuitcul.tubödtc &ijbingcn. TOT I1DIJHIX» DEK OP- EST A.IVll'ASSlvV ïn «Ie Oostersclielde. Het Bestuur der Maatschappij heeft de eer de Aandeel houders te bcrigten, dat de Tweede Storting, van een Pond Sterling (ƒ12) op ieder Aandeel, den 30 April aanstaande zal moeten geschieden. Dien ten gevolge worden de Heeren Aandeelhouders in het Koningrijk der Nederlanden verzocht, die Storting in handen van de Ileeren ALSTORPIIIUS VAN HEMERT, Ban kiers te Amsterdam, of bij den Heer J. FRANSEN VAN DE PUTTEBankier te Goes te willen voldoen en hunne provisionele Bewijsschriften over te leggen, ten eindo deze Storting op dezelve te laten inschrijven. Brussel den 25 Maart 1853. Voor den Secretaris De President der Maatschappij L. FERON. A. DECHAMPS. SLUITING DER BIJEENKOMSTEN. COMCEBT op Donderdag den 7 April 1853, des avonds ten 7 urewaarop zich zullen doen hooren Mej. A. WEIN- THAL, Zang, en de Heer P. R. BEKKER, Violoncel. Namens het Bestuur D. J. VAN DER HORST SERLÉ Jr. Secretaris. TEBGbVOE RIS Gt van al de Inteckenaren der Mannen- en Vrouwen-Vereeniging tot bevordering van het Christendom onder de Chinezen, op Vrijdag den 8sten April 1853, des avonds ten lialf-Acht ure, in het Concertgebouw op de Groenmarkt. J. H. GERLACII, Secretaris. IfRAtilK Met dankzegging ontvangen, ten behoeve der Hongaarsche Geloofsgenooteu Bij Ds. van Deinse 11 Maart, een Bankb. no. 436, 25; 13 dito, uit de voorm. coll. O. K, 25, en nog eens ƒ25 14 dito vanM. E. E., 5van eene onbekende geefster, ƒ20 15 dito van N. N.15 van A. Z.Dingsdag avond coll., ƒ1; 16 dito, van V, ƒ2,50; 20 dito 5; 25 dito, van A. W.uit de collecte Waalsche Kerk4; N. K. voorm. 2,50 's avonds 1. Bij Ds. Snouek Hurgronje 24 Maart, van N. N.5 6 April, van N.N.2,50. Bij Ds. Ten Kate, 13 Maart, namidd. O. K. 117 Maart uit de kerk coll. 5. Bij Ds. Hentzepeter van N. N., 1,50. Deze giften bedragenmet de vroeger aangekondigde 127,273 eene som van 223,775. Predikanten der Nederd. Herv. Gemeente zijn voornemens deze gelden in 't begin der volgende week naar Utrecht op te zendenen verzoeken daarom allen die nog eenige gave voor Hongarye willen afzonderen, haar voor het einde dezer week aan een hunner te bezorgen. Middelburg, 6 April 1853. Uit aller naam. J. J. VAN DEINSE. miDDEIiBIlRG, e April. Men verneemtdat het ontwerp van wetnopens eene nieuwe zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie, in gereedheid en aan de tweede kamer der staten- generaal aangeboden is. Do kamer zal zichspoedig na hare terugkomstmet het onderzoek van dat ontwerp bezig hou den. Volgens hetzelve zullen er gevestigd worden1. een hooge raad der Nederlanden, als hof van cassatie, te 's Gra- venhage2. twee geregtslioven voor het hooger beroep in burgerlijke zaken, te Amsterdam en te Arnhem; 3. raden van justitie, in de hoofdplaatsen der provinciën; 4. arron- dissements-regtbanken5. kantongeregten. Men verwacht, dat dit ontwerp spoedig zal worden gedrukt en rondgedeeld. Er zijn nog meerdere ontwerpen in gereedheiddie aan de kamer zullen worden ingediend. Bij koninklijk besluit van den 30 maart jl. is aan jhr. J. J. Quarles van Uffordgewezen secretaris-generaal bij het departement van marineonder intrekking van het aan hem toegelegde wachtgeld, uit hoofde van langdurige dienst een pensioen verleend van 3333. Jonkheer mr. A. G. van Vredenburch, nieuw benoemd auditeur-militair bij het provinciale kommandement van Zuidholland, heeft den 1 dezer zijne betrekking als zoodanig aanvaard. Zr. Ms. fregat Doggersbank, kapitein-ter-zee A. J. de Smit van den Broecke, is volgens berigt van den 19 maart jl. in goeden staat te Konstantinopel aangekomen. Van de miliciens der ligting van 1852, welke tegen de volgende maand opgeroepen zijn, zullen onder de wape nen moeten blijven: 1. infanterie vier maanden; 2. kavallerie en artillerie één jaar; 3. mineurs en sapeurs drie maanden. Het 2de regement infanterie, bestemd om met mei e. k. in onze provincie garnizoen te houdenis volgenderwijs gedesigneerdde staf met het 3de en 4de bataillon te Vlissin- gen, detacherende naar Rammekens; het eerste bataillon te Breskens, detacherende naar MiddelburgVere en Sluis; het 2de bataillon te Neuzendetacherende naar Philippine. Naar luid der provinciale wet, zal op den 10 mei moeten worden voorzien in de vacature bij de provinciale staten, ten gevolge van het aftreden der, bij den in het vorige jaar gemaakten roosteraangewezene leden. Den 31 maart was van de Nederlandsche bank in om loop een bedrag aan biljetten van 77,511,055; bedroegen de saldo's der rekeningen-courant 26,721,234 en de waarde van de munt en het munt-materiaal 101,335909. II. M. de koningin-moeder zal weldra uit de residentie naar Weimar vertrekken, aldaar eenige weken bij hare doch ter verblijven en zich vervolgens naar Soestdijk begeven, om haar zomerverblijf te betrekken. Jl. zaturdag heeft eene algemeene openbare vergadering van den hoogen raadplaats gehad, ter installatie van den heer Geradstonlangs door Z. M. tot raadsheer benoemdonder voorzitting van den heer Donker Curtiusdiena gedurende 55 jaren zijne vermogens aan het regt te hebben gewijd, in 75jarigen ouderdom, na eene smartelijke ziekte, voor het eerst weder in deze betrekking is opgetreden. In onderscheiden oorden des lands houdt men zich be zig met het voorbereiden van adressen aan Z. M. onzen ko ning, tegen de invoering der pauselijke hiërarchie inNederland. Er is te Amsterdamin eenen besloten kring van no tabelen en voorname handelarenberaadslaagden gesproken om binnen de hoofdstad in 1854 of 1855 eene wereld-ten toonstelling te openen. Men is echter tot geen bepaald be sluit gekomendoch scheen men zich tot een comité te wil len vormen, welks eerste stappen zouden zijn om daarom trent met het stedelijk bestuur te raadplegen, waarvan men zich eene allezins gunstige medewerking voorspelt. Dezer dagen werd te Delft door een aantal oud-kwee- kelingen der koninklijke akademie, thans burgerlijke inge nieurs eene vergadering gehoudenwaarin de oprigting werd vastgesteld eener instelling, ten doel hebbende, om de civiele ingenieurs te vereenigen en tot ouderlingen bijstand te verbindendoor het benoemen van een bestuur en de vaststelling van een reglement werden de eerste grondslagen gelegd. Bij besluit van 26 maart heeft Z. M. het besluit van den gemeenteraad van Schoonhovenvan 20 januarij jl. bepalende, dat de kosten van zegel voor de ter aanplakking bestemde uittreksels van acten van huwelijks-afkondiging niet ten laste van de gemeente, maar der belanghebbenden komenvernietigdop grond dat de kosten van het aanleg gen en bijhouden der registers van den burgerlijken stand behooren tot de in art. 205 der gemeentewet opgenoemde uitgaven, die op de gemeente-begrooting gebragt moeten wor den, en derhalve al hetgeen voor het bijhouden van die re gisters vereischt wordt eene verpligte uitgaaf der gemeente iswaaraan zij zich niet mag onttrekken. Met genoegen kondigen wij de uitgave aan van de eerste afdeeling van Ch. Delaunay's Allereerste Gronden der Practische en Theoretische Mechanica, door F. A. T. Del- prat, kapitein der artillerie, waarvan, naar wij vernemen, de tweede afdeeling ter perse is en spoedig zal volgen. Het koninklijk instituut van ingenieurs heeft er, bij missive van 4 maart 1853, no. 229, zijne goedkeuring aan gehecht, en zijne aanbeveling aan de uitgeverswaar het noodig mogt wezen, toegezegd. Reeds op verscheidene gymnasien, in dustrie- en kostscholenis het ingevoerd, terwijl het, uit hoofde van den algemeenen en zakelijken inhoud, bijzonder geschikt is voor architecten horologiemakersfabrikanten beambten bij de spoorwegen molenaars, handwerkslieden enz., in het kort voor allen, die, hetzij als uitspanning, hetzij ten gevolge van de betrekking waarin zij geplaatst zijn, de zamenstelling der werktuigen, de krachten waardoor deze gedreven wor den en de vruchten die men er van verwachten kanwil leeren kennen en op wetenschappelijke gronden beoefenen, zonder daarom genoodzaakt te zijn dieper in de kennis der wiskunde door te dringen dan in den tegenwoordigen tijd op alle scholen onderwezen wordt. Alle onderwerpen zijn opgehelderd door een groot aantal uitvoerig bewerkte hout gravuren, die tusschen den tekst zijn geplaatst. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den burgerlijken stand der gemeente Middelburg' inge schreven als Geboren 39 kinderen14 van het mannelijke en 25 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 60 personen; 28 van het mannelijke en 32 van het vrouwelijke geslacht. (Hiervan zijn drie personen elders overleden.) Levenloos aangegeven 8. Yan de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 17van 1 tot 5 jaren oud, 2; van 5 tot 10 jaren, 1; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 3 van 20 tot 25 0 van 25 tot 30 2 van 30 tot 35 0 van 35 tot 40 3 van 40 tot 45 4 van 45 tot 50 2 van 50 tot 55 5 van 55 tot 60 3 van 60 tot 65 7 van 65 tot 70 4 van 70 tot 75 2 van 75 tot 80 4 en 1 waarvan de ouderdom niet bekend is. Gehuwd: 5 paren. Gedurende de maand maart 1853 zijn in de registers van den burgerlijken stand der gemeente Vlissingen in geschreven, als: Geboren: 41 kinderen; 22 van het mannelijke en 19 van het vrouwelijke geslacht; Overleden: 16 personen; 9 van het mannelijke en 7 van het vrouwelijke geslacht. (Onder de overledenen zijn begre pen drie elders gestorvenen, die te Vlissingen zijn ingeschreven.) Levenloos aangegeven: 4. Van de overledenen waren beneden den ouder4«fm jaKf een jaar, 6; van 1 tot 5 jaren oud, 0; van 5 tot/10 jaren, 0; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 1 van 25 tot 30 0 van 30 tot 35 1 van 40 tot 45 2 van 45 tot 50 1 van 55 tot 60 1 van 60 tot 65 0 van 70 tot 75 0 van 75 tot 80 1. Gehuwd10 paren. ;ot/iu Jt® 20 tot,25,'O.; 35 t<jt *40^ 0 van van van 510 tot J. van 6&.t jk-L\Z Engeland. Londen 2 april. Het hof is donderdag van "VVindsor in deze hoofdstad teruggekeerd. Den volgen den namiddag hield II. M. een geheimen raad in het paleis van Buckingham. Een dagblad wil onderrigt zijn, dat do regering voorne mens is, bij de hervatting der werkzaamheden van het parle ment, de verlenging, voor den tijd van een jaar, van het tegenwoordig stelsel van bestuur in Engelsch Indië te vragen maar dat tevens onverwijld eene commissie van onderzoek naar den staat der indische zaken, onder voorzitting van sir J. Romilly, benoemd zal worden. De groole demonstratie, door eenige voorname londen- sche kooplieden, ook in naam van ruim vier duizend anderen bij den fransehen keizer gedaan, vindt hier geene algemeene goedkeuring. Velen meenen dat daarbij het nationale eerge voel aan de zucht naar eigen belang en tijdelijke voordeelen is opgeofferd, en een der dagbladen, hetwelk als tolk dezer gevoelens optreedt, herinnert hierbij het satiriek gezegde van Swift, dat velen in zijn tijd de afschaffing van het christendom ongaarne gezien zouden hebbenomdat die gebeurtenis den prijs der nationale fondsen en der actiën op de Stille Zuidzee minstens één pet. zou hebben doen dalen. Dezer dagen is te Devonport een tweede stuurman van de engelsche marine die getuigenissen van zeventienjarige goede en trouwe dienst overleggen kon, met 36 zweepslagen gestraft, wegens beleedigende gezegden jegens een over hem gesteld persoon. Dit heeft, volgens den Morning Herald, ten gevolge gehad, dat sedert reeds een honderdtal matrozen van de te Devonport liggende oorlogschepen gedeserteerd zjjn. Buitscliland. Weenen 1 april. Bij besluit van den minister van financien wordt gelast, de inning ten behoeve van den staat van het bedrag der coupons en obligatien uitge geven ten name van vijf voorname en rijke personen in Lom- bardye, welke voor meer dan 700,000 fl. aan oostenrijkscha fondsen bij het huis Schuller te Weenen hadden geplaatst. De baron Bourqueneyde nieuwe fransche gezant heeft eergisteren aan den keizer zijne geloofsbrieven over handigd. Morgen zullen voor 5,650,000 fl. aan staats-muntpapier en 950,000 fl. aan aanwijzigingen op de lands-inkomsten van Hongarye, welke niet meer tot betalingen van den staat mo gen worden gebezigd, openbaar worden verbrand. De turkschc regering heeft last gegeven tot den aan bouw van twee schroefstoombooten van 800 paardenkracht ieder. De machines zullen te Konstantinopel worden vervaar digd, onder toezigt van engelsche ingenieurs, die men ten dien einde aldaar verwacht. Aan de Triester Zeitung wordt uit Konstantinopel ge schreven dat de sultan een zijner adjudantendie zijn bij zonder vertrouwen bezit, Mustapha-efFendi, eerstdaags met een eigenhandig schrijven voor den keizer naar Weenen zal zenden. 2 April. Naar men verneemt heeft vorst Menzikoff aan de gezanten der verschillende mogendheden te Konstan tinopel eene circulaire gezonden, die een zeer verzoenenden geest ademt. De van daar ontvangen tijding is van 22 maart. Berlijn 3 april. Onder de papieren, welke de policie bij gelegenheid der jongste in hechtenis nemingen heeft in beslag genomen, bevindt zich, naar men verzekert, eene proclama tie van de duitsche republiek. De huiszoekingen alhier houden niet op. Men vindt nog vele wapenen en verdachte voor werpen. De vereeniging ter bevordering van de gezondheidsleer die ongeveer 10,000 leden, genees- en heelkundigen, telt, is op hoog bevel ontbonden. De hondenbelasting te Berlijn, die in 1830 10,000 thaler opbragt, is thans gestegen tot 25,000 thaler. Het ge tal honden in die stad is 10,500, waaronder 1600 onbelaste. Te Koblentz is in den avond van den 30 maart, op eene schitterende wijze, het verjaringsfeest van den prins van Pruissen gevierd. Te Munchen hebben zeer veel huiszoekingen plaats ge had bij voormalige leden der duitsch-katholijke gemeenten. Onder de in beslag genomen voorwerpen bevinden zich por tretten van Ronge. Van den wereldberoemden Conversations-Lexicon van Brockhaus, te Leipzig, zijn sedert 1796, toen de eerste uit gave het licht zag, meer dan 200,000 exemplaren verspreid. Frankrijk. Parijs 2 april. Heden is de graaf Ornano als gouverneur van het hotel der invalieden geïnstalleerd. Men zegt, dat de heer Drouin de Lhuys nog al geen antwoord heeft op het tweemaal door hem gedaan verzoek om ontslag. Deze minister verzocht dit de eerste maal, bij gelegenheid dat de keizer den brief aannam, waarin keizer Nikolaas hem erkende, en de tweede, bij gelegenheid van Napoleons huwelijk. De Moniteur van heden bevat onderscheidene benoemin gen bij het Legioen van Eer en bij het commissariaat voor marine en koloniën. De regering heeft doen publiek maken eene verzameling documententen titel voerendeRedevoeringen en bood schappen van Lodewyk Napoleon Bonaparte, 6edert zijnen te-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1