MIDDELBURGSCHl COURANT 1853. Zaturdag N0, 40. 2 April. lacötuvcu en CtbrntiustiMticu. /■K o i jxci ti Bi n/,uj e:xra i:x. jve('fiii ytt ivscblaffr.r 25itutcul;utb3c!te ®i)bi«0cu. 25uitcu(Aub0chc &i)but06ti. S De Abonnementsprijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden; Abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen De inzending van Advertentien behoort te geschieden vóór 10 ure eerst uit te geven nommcr te kunnen worden geplaatst. 'TtV franco per Tost 3, de betaling geschiedt compfcant. des morgens ten einde in liet De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan makingen enz. van één tot zes regels 1,50 en voor iederen regel uaai uoven 22 cents. Voor elke plaatsing moet bovendien 35 cents voor het regt van zegel worden betaald. Huwelijks-Geboorte-Doadbcfc^d'- jel daar boven 22 cents. IteJiemltnahing. Do fSetlepnteerde Staten van Keelanil brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de Aandeelen in de Geldleeningen van f 20,000 en van 24,000 ten laste der Provincie Zeeland, welke tot dus ver onuitgeloot zijn gebleven bedragende wegens do eerstgenoemde nog f 6,500 en wegens de laatstgenoemde Leening nog 21,000, op den lsten •Tulij aanstaande zullen worden afgelost, on de daarvan tot op dat tijdstip verschenen Renten zullen worden uitbetaald, ten Kantore van den Betaalmeester te Middelburg, tegen intrek king der wegens die Aandeelen afgegeven Obligatien en van de niet verschenen Rente-Coupons. Middelburg, den 30 Maart 1853. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. Do Commissaris des Koning-s in de Provincie Ü5ee- land Gezien de missive van den Heer Luitenant-KolonelIn specteur der tweede Inspectie van Fortificatiën, van den 12 Maart 1853, no. 5; Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat, uit'hoofde van het vervangen van een gedeelte der Brug voor de Courtino 3 4 van de nieuwe omwalling der Vesting Veere, door eenen Aarden Dam, en bet herstellen van het overige gedeelte der Brugde gemeenschap over die Brug van den 8 April aanstaande tot den 8 Julij daaraan volgende gestremd zal moeten worden; Dat gedurende de stremming, de gemeenschap van Veere met den Straatweg naar Middelburg zal plaats hebben door de Warwijksche Poorten verder langs den zoogenaamden Boschweg Dat echter de Zandijlcsche Poort geopend zal blijven, tot vrijlating van den Weg, leidende naar den Walcherschen Zeedijk. Middelburg, den 17 Maart 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, Bij afwezendheid, BE CIUS, Lid van Gedeputeerde Staten. De Commissaris des Konings in de Provincie Xeeland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van heden af, op do Tweede Afdeeling van de Provinciale Griffie van Zeeland, en op het Bureau van den Hoofd-Ingenieur in het 11de District van den Waterstaat, te Middelburg, door gegadigden kan worden kennis genomen van Bestek en Voorwaardenwaar naar, op den 25 April 1853, aan het Lokaal van het Departement van Marinete 's Gravenhage bij inschrijving zal worden aanbesteed: het Bouwen van TWEE KUSTLICHTTORENS en van TWEE LICIITWACIITERS -WONINGENop de daartoe aan te wijzen plaatsen van het Eiland Schiermon nikoog, met de levering van alle daartoe benoodigde Bouw stoffenGereedschappen, Werkloonen, Transporten enz. Middelburg, don 29 Maart 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. tot IXOÏJKOfCr KEK OP- ES AASWA§SES in tle Oosterschelde. Het Bettuur der Maatschappij heeft de eer de Aandeel houders te berigtendat de Tweede Storting, van een Pond Sterling (ƒ12) op ieder Aandeel, den 30 April aanstaande zal moeten geschieden. Dien ten gevolge worden de Ileeren Aandeelhouders in liet Koningrijk der Nederlanden verzocht, die Storting in handen van de Heeren ALSTORPHIUS VAN I-IEMERTBan kiers te Amsterdam, of bij den Heer J. FRANSEN VAN DE PUTTEBankier te Goes te willen voldoen en hunne provisionele Bewijsschriften over te leggen, ten einde deze Storting op dezelve te laten inschrijven. Brussel, den 25 Maart 1853. Voor den Secretaris De President der Maatschappij L. FERON. A. DECIIAMPS. IIl/iWiKHl' te JfOKTftEJSiï, op Woensdag den 13dcn April aanstaande. ii liijittim» t o. De ondergeteekende neemt de vrijheid bij deze te herinne ren dat hij, blijkens eene advertentie in de Ilaarlemsche Courant van 23 Maart 11., zich bereid verklaard heeft tot het ontvangen en overmaken van giften, die de christelijke liefde zal willen schenken tot de oprigting eener Protest.-Christelijke School te Appeltern (Classis Nijmegen)welke ter instand houding der Hervormde Gemeente aldaar gevorderd wordt. Tot de 6000 voor een Schoolfonds benoodigdheeft de kleine Gemeente met voorbeeldigen ijver ruim 2100 zamen- gebragt. Mogen nu weldadige Geloofsgenooten haar deze goede zaak verder helpen tot stand brengen en alzoo ook ten onzent bewijs geven dat zijhij levendige belangstelling in liet lot van buitenlandsche kerken den meesten prijs stellen op de instandhouding en den bloei der Ilerv. Kerk in Nederland Middelburg, den 1 April 1853. J. C. HENTZEPETERPredikant. 'llOlIEI KI ItG 1 April. Gisteren avond arriveerde te Vlissingen de schout-bij-naeht Ferguson, wiens betrekking van directeur en kommandant der marine te Vlissingenheden begint. Weinige uren latei- heeft het lioornmuzijk van het 7de regement eene serenade aan zijn hoog edel gestr. gebragtalsmede aan den scliout-bij- nacht Coops, die als fungerende heden naar elders vertrekt. Naar wij vernemen, is door Z. M. den koning afwij zend beschikt op liet verzoek om dispensatie van mr. T. A. Lambrechtsen alhier, tot waarneming der betrekking van se cretaris der gemeente Ritthera. Z. M. heeftbij besluiten van den 28 dezerverleend de zilveren medaille aan den heer C. F. van Dierendonck, commissaris van liet loodswezen te Brouwershaven, en de gouden medaille aan den hoer J. J. L. Penning Nieuwland onder-inspecteur van het loodswezen te Brouwershaven, wegens hun kloekmoedig gedrag bij de redding der bemanning van het op den 25 october 1852, nabij het Goereesche Zeegat verbrijzelde oostenrijkscha schip Pegno d'Amicizia. Bij koninklijk besluit van den 23 maart jl. zijn de drie ontvang-kantoren der directe belastingen en accijnsen te Haamstede c. a.Noordvvelle e. a. en Kerkwerve c. a.als zoodanig opgehevenen de daartoe belioorende gemeenten in gedeeld als volgt: a. Noordwelle, Haamstede, Burch, SerooskerkeRenesse Ellemcet en Eikerzeeop den voet van ée'n ontvangkan toorhoofdplaats Noordwelle; b. Kerkwerve bij de ontvangst te Noordgouwe, en c. Duivendijke bij de ontvangst te Brouwershaven. Zijnde bij het zelve besluit voorts benoemdtot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Noordwelle c. a. de lieer J. M. Kleeuwensthans ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Kerkwerve. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 maart jl. wordt de lui tenant-ter-zee 1ste klasse P. baron Melvill van Carnbeo, op zijn verzoekeervol uit de zeedienst ontslagenten einde bij het sedentaire indische zeewezen over te gaan. Z. M. heeft, bij besluit van den 28 maart jl., naar ouderdom in dienst, bevorderd tot kapitein-luitenant-ter-zee, den luitenant-ter-zee lste klasse J. C. Baak, en tot Iuitenant- ter-zee lste klasse, don Initenant-ter-zee 2de klasse P. Tou- tenhoofd. Verleden woensdag had te Goes het jaarlijksch concert plaats, van do afdeeling der maatschappij Tot bevordering van toonkunst. Verschillende meesters van elders verleenden daartoe hunne medewerking. Midden onder de keurige uitvoering van het Requiem van Mozartwerd men verontrust door het gerucht van brand, die bleek te zijn oostwaarts van de stad in de rigting van IJerseke. Den volgenden dag vernam mendat werkelijk onder die ge meente een hoefje, bewoond door J. Lamper en toebehoo- rende aan den heer J. F. van de Putte, totaal is afgebrand; al het in de schuur aanwezige vee en de oogst is verbrand uitgezonderd een tweetal paarden. De gehouwen en een ge deelte van den inboedel waren verwaarborgd; de oorzaak van den brand is onbekend. Aan de leden der staten-gcneraal is medegedeeld het verslag van den minister van financien, aan Z. M. den koning, wegens de rijksmiddelen over de dienstjaren 1850 en 1851 en den toestand van 's rijks schatkist op den 1 januarij 1852. Daaruit blijktdat na dat in het tekort over 1848 bepaalde lijk is voorzien, de dienst van 1850 een voordeelig slotlieeft opgeleverd van 5,638,999 dat het slot van 1851 zal bedra gen 4,337,010; te zamen ƒ9,976,009; dat daarvoor reeds bij de wet, ter rente-vermindering of aflossing van nationale schuldis beschiktdat tevens tot dat einde is beschikt over twee millioenen van liet vermoedelijk overschot van de dienst van 1852 en dat de gunstige uitzigten ten aanzien van dat dienstjaar aan don dag gelegd door de uitkomst niet zullen worden te leur gesteld. De waarden, op den eersten januarij 1852 in 's rijks schat kist voorhanden, hebben bedragen 17,074,976. De baten van 's rijks schatkist, tegen over dc lastenheb ben op dat tijdpunt een overschot opgeleverd van 9,976,009. Onder deze laatsten waren begrepen de saldo's van de ver schillende rijks-fondsenten beloope van ƒ5,044,651. De minister van financien heeft, bij circulaire van 10 maart jl.den commissarissen des konings in dc provinciën te ken nen gegeven, dat, volgens de instructien voor de in stand hou ding der kadasters, vastgesteld bij circulaire van den 23 augustus 1839, no. 625, 2, de landmeters, zoodra zij tot de opmetingen te velde overgaan, in den loop der eerste helft van ieder jaar zich bij de gemeentebesturen moeten vervoe gen, en opgaven vragen van de veranderingen, welke in de gebouwde en ongebouwde eigendommen hebben plaats gehad. De veranderingen in het personeel van de gemeentebestu ren, van tijd tot tijd voorgevallen, maken het nuttig, zoo niet noodzakelijk, hen met die bepaling bekend te maken of hun die te herinnerenen hun aan te bevelen omter geregelde uitvoering der wettende jaarlijks voorvallende veranderingen te doen nagaanen daarvan aanteekeningen of registers te houden, opdat de landmeters, het zij reeds vooraf, namelijk van hunne aangekondigde komst, het zij ter gelegenheid van hun verblijf in de gemeentedadelijk de vereischte inlichtingen kunnen bekomen en daaraan bij hunne opmetingen en opnemingen gevolg geven. De menigvuldige veranderingen, door ontginning bedijking, aanslibbing, aanlegging van wegen en kanalen afbraak of bijbouw, onteigeningen enz., veroorzaakt, staan in verband met de wetten van den 6 junij 1840 (Staatsbl. no. 77) en van den 4 april 1843 (Staatsbl. no. 14). Zonder de medewerking der plaatselijke besturen zoude derzelver uitvoering immers niet volledig en behoorlijk verzekerd zijn. De minister vertrouwt derhalve, dat de commissarissen des konings wel de plaatselijke besturen zullen gelieven opmerk-, zaam te maken op dat gedeelte van de openb'are s dienst waaraan toch ook de belangen van gemeenten en die ven- in- gezetenen even zeer verbonden zijnop dat de ambtenaren van liet kadaster zich tot veldwerk bij tijds kunnen inrigten fa j voorbereiden. Met genoegen verneemt men, dat de heer van Raders thans geheel hersteld is. lil het jongst uitgekomen nommer van de Revue des Deux Mondes wordt door den heer Babinetlid van het instituut, alle hulde gebragt aan de berekeningen van den nederlandsclien sterrekundigeden heer Bommete Mid delburg, welke ook ten grondslag gestrekt hebben der bere- ningen van den engelsehen astronoomden heer Ilindtot bepaling van den tijd der vermoedelijke wederverschijning van dc groote komeet, welke zich in 1264 en 1556 heeft vertoond. Men weet, dat volgons die berekeningen de zelfde staartster van 1856 tot 1860 zal verschijnen. Men roemt, ook nu in Frankrijk het echt nederlandsch geduld, waarvan de arbeid van den heer Bomme in het belang der weten schap blijken geeft. Engeland. Ponden 28 maart. Geenerlei binnenlandsch nieuws van saaatkundig belang valt van hier te melden. Al leen houdt men zich in politieke kringen met de houding bezig, door Engeland in de oostersche kwestie aangenomen. Het is bekend hoe de regering liet aanzoek van den kolonel Rose aan den admiraal Dundas, dat deze zijn eskader de Dar- danellen zou doen naderen, niet alleen niet goedgekeurd, maar dien admiraal bevolen heeft te Malta te blijven. Sommigen willen nu weten, dat het ministerie in deze geschillen de zijda van Rusland houdt en reeds vooraf bepaald had zich met eeno vijandelijke daad der fransehe regering tegen eene der noor delijke mogendheden niet te vereenigen, veeleer Frankrijk an dermaal geheel op zich zelf tc laten staan, even als zulks in 1840 geschied is. Men gaat zelfs zoo ver van te beweren, dat het gedrag van den buitengewonen zaakgelastigde tc Konstan- tinopel niets anders geweest is dan een vooraf berekend spel om Frankrijk in verzoeking te brengen zijne vloot naar Tur kije te zenden, terwijl de engelsche te Malta zoude blijven liggen. Prins Albert zal ook behooren onder do inzenders tot. de algemeeno tentoonstelling te Newyork. Ilij zal er zijn portret, dat dor koningin, van prins Artliur en den hertog van Wellington, allen geschilderd door Winterhalter, heen zenden. Kiiitsclilaiul. Weetien 27 maart. Ook hier verwacht men eene vreedzame oplossing der oostersche kwestie. Velen echter, aan wie de zaak als ineen ondoordringbaren sluijer gehuld voorkomt, kunnen hun gevoelen ten deze niet uiten, en bevredigen zich met geduldig de nadere officiële tijdingen af te wachten. Een ander gerucht, dat ook het Oostendoch niet bepaald het russisch-turksche geschil betreftis hier sedert eenige dagen in omloop. Men zegt namelijk, dat Pcrziö alle betrekkingen met Engeland afgebroken en Ruslands bescher ming en bijstand, in geval van oorlog, ingeroepen heeft. Aan do bezetting dezer hoofdstad is kennis gegeven, dat haar aanbod, om bij te dragen tot den bouw der kerk op de plaats waar de keizer door Libeny werd gekwetst, niet kan worden aangenomenop grond dat de soldij der oostenrijksche soldaten niet zoo aanzienlijk is, dat zij daar van een gedeelte kunnen missen. Overigens is hun kenbaar gemaakt, dat de keizer, ook zonder die opoffering, over tuigd is van dc goede gezindheid en trouw zijnor militairen. Er bestaat plan om de handelshaven Triest in eeno oorlogshaven te herscheppen, en dit baart natuurlijk niet weinig bekommernis bij den handelstand in die stad daar men vreest, dat, wordt werkelijk aan dat plan gevolg gege ven het vrije verkeer een einde zal nemen. Men verzekert, dat het onderzoek betreffende den op stand te Milaan eigenlijk te Londen te zoeken is. Zoo dra do op dit onderzoek betrekkelijke bescheiden zullen bijeengebragt zijnzal van wege het ministerie van buitenlandsche zaken een afschrift daarvan aan het britsche kabinet, alsmede aan de Duitsche bondsvergadering gezonden worden. herlijn 29 maart. In de jongste dagen werden te Berlijn 80 personen gearresteerd, wegens het dragen van kalabri- sclie hoeden. Pruissen heeft met de Vereenigde-Staten van Amerika een verdrag gesloten tot wederkoerigo uitlevering van hoos doeners met uitzondering van politieke misdadigers. Men spreekt van oneenigheden in het ministerieten gevolge van het plan des ministers van binnenlandsche zaken tot centralisatie der policie tegen welk plan de overige mi nisters zich hebben verklaard. Erankrijïi. Parijs 28 maart. Het budget is thans nan de loden der wetgevende vergadering rondgedeeld; zij zuilen in de hureaux het onderzoek daarvan aanvangenzoo dra het feestdat zij ter eere van den keizer en de keizerin ge ven zal afgeloopen zijn. Het budget vormt een geheel boek deel in 4to.777 bladzijden, waarbij eene memorie van toe lichting is gevoegd. In deze memorie wordt het erkend, dat het vooral aan de toenemende opbrengst der indirecte belas tingen te danken is, dat de begrooting met een batig saldo sluit. Zij doet voorts als een verblijdend verschijnsel opmer kendat liet departement van oorlog, waarvoor 324,232,663 fr. op dc begrooting van 1853 waren uitgetrokken, voor 1854 slechts 308,386,046 fr. aanvraagt. Hier van zijn 2,250,000 fr. bestemd voor een nieuwen post, ten doel hebbende om het lot der hoofd-officierendie in 1848 door een revolutionnai- ren maatregel op pensioen gesteld werdente verbeteren. Evenwel is eene vermindering in het eindcijfer verkregen van

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1