MID9ELBURGSCHE COURAIV 1853. Donderdag 39. i 31 Maart. iScsHttircn cu Clbmutiötiratiet». ëitUfCitlAnbdrfte &ijbiit0cn. l9iittctiUnb0t(tc QTijbtugcti. De Commissaris «les Bioning-s in de Provincie Zeeland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van heden af, op de Tweede Afdeeling van de Provinciale Griffie van Zeeland, en op het Bureau van den Hoofd-Ingenieur in het 11de District van den Waterstaat, te Middelburg, door gegadigden kan worden kennis genomen van Bestek en Voorwaarden, waarnaar, op den 25 April 1853, aan het Lokaal van het Departement van Marine, te 's Gravenhagebij inschrijving zal worden aanbesteed: het Bouwen van TWEE KUSTLICHTTORENS en van TWEE LICHTWACHTERS-WONINGENop de daartoe -aan -te wijzen plaatsen van het Eiland Schiermoii- nikoog, met de levering van alle daartoe benoodigde Bouw stoffen Gereedschappen, Werkloonen, Transporten enZ. Middelburg, den 29 Maart 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. ItTJB.»JE« t-4HTÖSCWJE! ÏÏKA.A.TSCttLM. t'I'I.J •TOT IViHJKlVk JIEB OP- A1\WIS§E\" in «Ie Oostersclielde. Het Westmir der Maatschappij heeft de eer de Aandeel houders te berigten, dat de Tweede Storting, van een Pond Sterling (ƒ12) op ieder Aandeel, den 30 April aanstaande zal moeten geschieden. Dien ten gevolge worden de Heeren Aandeelhouders in het Koningrijk der Nederlanden verzocht, die Storting in handen van de Heeren ALSTORPIilUS VAN HEMERTBan kiers te Amsterdam, of bij den Heer J. FRANSEN VAN DE PUTTE Bankier te Goes te willen voldoen en hunne provisionele Bewijsschriften over te leggen, ten einde deze Storting op dezelve te laten inschrijven. Brussel den 25 Maart 1853. Voor den Secretaris De President der Maatschappij L. FERON. A. DECHAMPS. Middelburg den 30 Maart 1853. De Vereeniging tot liet bezoeken «Ier Armen maakt dankbare melding voor de van N. N.op den 12 dezer ont vangen, 18 Vrouwehemden. De Directie der Veroeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERIIULST Wz., Penningmeester. MIDOELBlKe, 3» Waart. Bij koninklijk besluit van den 21 dezer is de heer J. P. Pescatorete Parijsbenoemd tot consul-generaal der Ne derlanden in Frankrijk. Men verneemt, dat het Z. M. den koning van Pruis- scn heeft behaagd tot ridders van de orde van den rooden adelaar te benoemen der 2de klasseden schout-bij-nacht Coops der 3de klasse, den kapit.-ter-zee Bijl deVroe, den equipagicmeester Lehman deLehnsfeldt cn den hoofd-ingenieur de Bruyn en der 4de klasseden ingenieur 1ste klasse Turk. Onze stad heeft weder een bedroevend verlies geleden door het overlijden van den heer C. Vislid der gedeputeerde staten van Zeeland, welke betrekking hij een aantal jaren met bekwaamheid bekleedde. Als president van de vroegere provinciale commissie van landbouwen nog laatstelijk als president van de maatschappij tot bevordering van den land bouw en de veeteelt in Zeelandheeft hij zich door zijnen ijver en onvermoeide werkzaamhedenverdienstelijk onder scheiden. Hij eindigde zijn' nuttigen werkkring in den ouder dom van bijna 65 jarengeacht en geëerd van allen die hem van nabij hebben gekend. Hij was kommandeur der orde van de Eikenkroon en ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Op aanzoek van het departement van koloniënzijn onderscheidene gezantschappen van Z. M. in Duilschland alsmede het consulaatschap in Zwitserland door het minis terie van buitenlandschc zaken uitgenoodigd om in die landen de werving voor ons leger in Oost-Indië zoo veel mogelijk te bevorderen. Volgens door de Amsterdamsche Courant gegeven op heldering, bekleeden de personen, ook in ons no. van 11. zaturdag, als te Rome tot aartspriesters der hollandsche mis sie benoemden opgegevenreeds sedert lang die betrekking en hadden zij hunne aanstelling van den vorigen superior mgr, Ferrieri, ontvangen. Voorts moeten de vermelde namen dus verbeterd wordenE. S. van dor Ilaagen aartspriester van Holland, Zeeland en West-Friesland; J. Hartman, van Utrecht; J. Willemsenvan Gelderland; J. Simons, van Friesland; L. Engbersvan Twente, II. van Kesselvan Salland en Drenthe. De brievenwelke men in april per overland-mail naar Nederlandsch Oost-Indio zoude willen verzendenkunnen aan het postkantoor te Rotterdam bezorgd worden, te weten via Southamptongefrankeerd en ongefrankeerdden 2 april tot uiterlijk 6| ure des morgens, en den 16 april tot uiterlijk 9i ure des avonds. Via Triest, gefrankeerd tot 8^ ure des avonds van 4 en 21 april, ongefrankeerd tot 9 ure des avonds. Via Marseille, gefrankeerd tot 8J- ure des avonds van 5 en 22 april, ongefrankeerd tot 9J ure des avonds. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat door middel der belgische en fransche telegraaf lijnen de nederlandsche kantoren in verbinding zijn gesteld met de volgende plaatsen in Sardiniëals: Chambery, Saint Jean de Maurienne, Lans-le-bourgSuse, Turin, Alexandrie, Asti, Cassale Novi, VerceilGenua en Novare. Voor ver dere bezorging van berigten buiten de telegraaflijnen isin Sardinië, het gebruik van boden en estafetten niet toegelaten. Bij circulaire van den minister van justitie, van den 23 dezer, zijn de commissien van administratie over de gevan genissen aangeschrevenom ten strengste te doen waken dat in de gevangenissen door de gevangenen onder welk voorwendsel ookgeen gebruik worde gemaakt van lucifers als ligt tot ongelukken kunnende aanleiding geven en boven dien in handen van misdadigers des te gevaarlijker. Z. M. de koning der Belgen heeft onzen beroemden landgenootprof. Blumedirecteur van den botanischen tuin te Leydenals een bijzonder bewijs van hoogschatting zijner natuurkundige werkzaamhedendoen toekomen de groote gouden medaille van verdiensten, vergezeld van een hoogst vleijenden brief. Op 21 januarij jli is aan het postkantoor te Amsterdam bezorgd een brief, aan het adres van mevr. de Douairière de Beaufort, geb. Carp, te Utrecht, inhoudende: 1 bank biljet, groot 200, no. 604, dato 25 augustus 1852, welke brief niet is teregt gekomen. Op 24 januarij jl. is te Puttershoek per post naar Utrecht verzonden een brief, aan het adres van den heer J. de Vos, koopman, Oude-gracht, bevattende: 2 bankbil jetten, 1 groot f 100, dato 22 maart 1852, no. 417, en 1 groot 25, dato 6 januarij 1838 no. 792, welke brief niet is te regt gekomen. Op 29 januarij en 3 februarij jl. zijn 2 brieven ge adresseerd naar Maashees, bij Boxmeer, in de brievenbus, geplaatst te Nieuwerkerk op den IJsselgestokenwaarin voor 650 aan bank- en muntpapieren onder anderen de navolgende bankbiljetten zich bevonden: no. 140, dato 26 julij 1843, groot 100; no. 515, dato 22 maart 1852, groot f 100; no. 581, dato 13 januarij 1847, groot 60, en no. 812, dato 27 april 1847, groot 40. Deze brieven zijn niet te regt gekomen. Allendie nopens deze geldswaarden eenige inlichting kunnen geven worden uitgenoodigd daar van opgave te doen aan de ambtenaren van justitie of poli- cie hunner woonplaats, welke laatste, hunner zijds, met de meeste naauwgezetheid tot de opsporing zullen medewerken ten eindezoo immer mogelijkde daders te ontdekken en in handen te krijgen. Men verneemt, dat de te bouwen nieuwe schouwburg te Amsterdam, aangenomen is geworden door de heeren Maxwill, Schouten en Sebel, voor eene som van 425,000, en dat tot provisionele commissarissen zijn benoemd de heeren van der Briet en BraskampMaxwill en E. Hérittekanse lier van het fransche consulaat, als vertegenwoordiger der fransche deelhebbers de laatste echter behoudens de nadere approbatie zijner regering. In eene verleden woensdag te Zwolle gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Overijsselsche kanalisatie-maatschappij is eene commissie benoemd van vijf leden zijnde de heeren mr. W. II. Cost Jordensmr. G. Dumbatjhr. mr. J. Sandbergmr. B. J. B. van Sonsbeeck en G. Salomonaon om zich bezig te houden met het onder zoek naar de middelen tot dekking van het te kort van 2 ton op het maatschappelijk kapitaal. In de laatst verloopen nachten is te 's Hage van wege de policie een aantal rondzwervende honden opgevangen. Deze maatregel verdient algemeene goedkeuring. Het aantal honden, dat zonder meester is, moet aldaar bijzonder groot zijn. Ook b:j de behoeftigen, zelfs bij hen die uit de armen kassen bedeeling genieten, worden vele honden aangetroffen. Eene opruiming wordt meer dan noodzakelijk. Engeland. Londen 26 maart. Heden werd aan het bureau van buitonlandsche zaken een kabinetsraad gehouden. De gemeenteraad van Londen heeft besloten bij de re gering op uitbreiding van het kiesregt aan te dringen zoo dat ieder burger, die huurder is van een huis hetwelk twee ponden sterling in de belasting opbrengtdat reit bezitten zou. Ook verzoekt die raad de door den tijd veroisclite wij zigingen in de statuten der corporatien in de stad Londen en in de zamenstelling van hot collegie der aldermen en ge meenteraden. De raad der maatschappij tot bevordering van kunsten, wetenschappen en handel van welke in der tijd het eerste denkbeeld tot het houden der groote Londensche tentoonstel ling is uitgegaan heeft zich dezer dagen bij adres aan de lords-eommissarissen der thesaurie gewendom in overwe ging te geven of de engelsclie regering door het maken van schikkingen met naburige volken niet de eerste aanleiding zou kunnen geven dat een gelijkvormig stelsel van munten maten en gewigten in de geheele wereld aangenomen werd de voordeelen waarvan door de adressanten ontwikkeld wor den. Do aanleiding tot dit voorstel ligt hierin dat de re gering sedert eenigen tijd op de invoering van het tiendeelig stelsel hier te lande bedacht i8. Een der oudste cn /meest" bezochte herbergen in deze hoofdstadnamelijk Copenhagenhouse hetwelk sedert eeu wen tot dat doel diende, is deze week, met den daarbij be hoorenden gronddoor het gemeentebestuur van Londen ten behoeve der nieuwe veemarkt aangekocht. Gisteren, Goede Vrijdag, rustte de politiek alhier ge heel en al, even als alle andere zaken rustten. De beurs, de bankiers- en handelshuizen waren allen gesloten. Zelfs de dagbladen die alleen uit gewoonte verschenenvulden hunne kolommen met weinig beteckenende artikelen; blijk baar met het doel, om de engelsche bevolking in de meer ernstige zaken, waarmede zij zich op dien dag bezig houdt, niet te storen. Ondertusschen kan men immer in de dagbladen eenige on gelukken vermeld vinden. De stoombootde lady Eglington is op de kust niet ver van Falmouth gestrand de geheele equipage heeft men gelukkig kunnen redden. Verder heeft er eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad in de mij nen van Wiganin het graafschap Lancaster. Dertig per sonen hebben daarbij het leven verloren. Er is te Plymouth last ontvangen om de manschappen van de Queengroot 116 stukken, voltallig te maken. Te genwoordig telt dit schip vier honderd man.' Ilet'voltalligo personeel is negen honderd man. De Vengeance, groot 84 stukken, kapitein lord Edward Russeldie voor vier maanden levensmiddelen' aan boord heeft en zich nog immer in de Sond bevindtkan elk oogen- blik bevel ontvangen om naar de Middellandsche Zee te ste venen. Te Blackburn hebben ongeregeldheden plaats gehad bij de verkiezing van een parlementslidwaarbij de heer Fielden, de liberale candidaat, de zege heeft behaald. De Tories zijn woedend over hunne nederlaag. Vooral hebben zij de liberale kiezers willen beletten, om zich maar de stem bus te begeven en daar hun dit niet gelukt is vielen zij hen aan op de pleinen, straten cn in de koffijhuizen. De liberalen hebben hen echter moedig weerstand geboden en hevige vechtpartijen waren er het gevolg van zoo dat er troepen naar Blackburn hebben moeten gezonden worden, terwijl de mayor do wet op den opstand (riot act) reeds had laten afkondigen en aanplakken. De laatste berigten echter melden, dat de rust aldaar hersteld is. Zoo als men weetmoest in dat vlek eene nieuwe verkie zing plaats vinden ter vervanging van den heer Eccles dio door het lagerhuis niet toegelaten iswegens daarbij plaats gehad hebbende omkoopingen. Duitscliland.Weenen 25 maart. Lord Stratford Red- eliffe vertrekt morgen naar Triestom van daar de reis naar Konstantinopel voort te zetten. De heer von Bruek is naar Triest vertrokken en wordt alhier in den loop der maand april terug verwacht. In do eerstvolgende dagen ziet men de verschijning van het keizer lijk decreet te gemoet, houdende zijne benoeming tot inter nuntius te Konstantinopel. Het gouvernement van het hertogdom Modena heeft strenge maatregelen genomen tegen-over de personen, die do rust en den vrede in vreemde staten zouden trachten te ver storen. Modena heeft daarbij het beginsel van reciprociteit aangenomen en last gegeven om militaire commissien te vormen, ten einde in dergelijke zaken te vonnissen. Men verneemt tevens, dat Modena, even als Parmazal toetreden tot het oostenrijksch-pruissich handels-traktaat. Keulen 25 maart. Algemeen is men te Berlijn van gevoe len, dat, in geval de russisch-turksche kwestie werkelijk tot het ontstaan van vijandelijkheden tussehen enkele mogend heden aanleiding geven mogt, hetgeen men echter voor zeer onwaarschijnlijk houdt, Pruissen in elk geval voor zich on zijdig blijven zal. De beraadslagingen der commissie in de tweede kamer, aan welke het nadere onderzoek en de voorloopigo goedkeu ring van het handelsverdrag tmschen Pruissen en Oosten rijk opgedragen zijn, worden onverwijld, na afloop van het Paasclifeestte gemoet gezien. Volgens ontvangen berigt is het pruissisch fregatschip Gefion in het laatst van januarij te Rio-Janeiro binnenge- loopen, en heeft zich van daar naar Rio de la Plata bege ven, om de in Buenos-Ayres woonachtige Duitschers en andere Europeërs beschermingen des noodig toevlugt te verlee- nenhetwelk de toestand van dat door burgertwist geschokt land ligtelijk zou kunnen vorderen. Met gelijk doel waren engelschefransche en noord-amerikaansche oorlogschepen aldaar aangekomen en werden ook braziliaansche en spaan- sche schepen verwacht. Frankfort 26 maart. In hare jongste zitting heeft de bonds vergadering zich voornamelijk bezig gehouden met het beramen van maatregelen betreffende de bondsvestingen. Er werd tevens besloten om het departement van marine zoo spoedig mogelijk op te heffen. Naar men thans nader verneemt, hadden, behalve Oos tenrijk en Pruissen, ook Keur-Hessen Nassau en Brunswijk gestemd voor eene vermeerdering des bondslegers met 150,000 man, terwijl de overige duitsche statendie de meerderheid vormdenzich slechts voor 50,000 man hadden verklaard. Do deensche gezant (voor Ilolstein en Lauonburg) stemde tegen elke vermeerdering der contingenten. De duitsche bezitters van obligatienvoortspruitende uit de leening van don Miguel, zijn voornemens zich tot den bondsdag te wenden, ten einde, door zijne tusschenkomst do portugesche regering te bewegen, deze leening te erkennen, en wel om dat zij in naam der natie gesloten is en ten deele zelfs onder de latere regering haar vol beslag kreeg. De verjaardag van den slag van Novarra werd den 23 dezer door de hier in garnizoen liggende Oostenrijksche troepen met eene plegtige godsdienstoefening gevierd. De aangekondigde revue kon, wegens het ongunstige weder, geen plaats hebben. De diefstallen nemen hier en in do naburige steden we der op eene bedenkelijke wijze toe. Behalve onderscheidene inbraken, waarbij vele voorwerpen van waarde gestolen wer den worden dagelijks een aantal horologien beurzon en portefeuilles, bij het aankomen en vertrekken der spoortrei nen, door wclgekleede zakkenrollers ontvreemd. In het naburige Ilanau zijn mededoor middel van inbraakbij eenen rentenier een aantal effecten gestolen. Onze stad en omstreken zijn weder op nieuw in een winterkleed gehuld. Het sneeuwt aanhoudend. Tot dus ver heeft het wintergraan daardoor niet zoo veel geleden als de fijnere ooftsoorten, voornamelijk de abrikozen- en perziken- boomen. In het afgeloopen jaar zijn alleen in Warschau aan de cholera van 15 tot 16000 ingezetenen overleden. De bevol king is thans op 157,000 zielen verminderd te verdoelen in 103,000 Katholieken, 40,000 Israëlieten en 12000Protestanten. Zwitserland. Bern 24 maart. ToLugano, de groot ste stad van het kanton Tcssin, heeft gisteren een opstand

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1