MIDDELBUR&SCHE COURANT 1853. Dingsdag N°* 38. 29 Maart. XV Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Goes, zitting van 24 Maart 1855. I3c0tu«rctt cm Ctbmtniöttraticn. 25iuncnlAub£cfte 3TijbiM0cn. 33uitcnl«utb0c!tc ®ijbittgcn. De Commissaris «les Honings in de Provincie Xeeland verwittigt dé Ingezetenen van dit Gewestdat de Staten van Zeeland in Buitengewone Vergadering zijn bij een geroepen tegen Donderdag den 7 April aanstaande, des avondsten half acht ure in de daarvoor bestemde Zaalin de Abdij te Middelburgen dat de toegang tot die Zaal voor het Publiek zal moeten plaats hebben door de deurter zijde var het ge bouw der Concertzaalop de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 26 Maart 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. VI-;JE KI EVOS CBJB TM I THVtll i'W TOT IXDMHISR DER OP- ESi AASWASSEÏ ln de Oosierscltelde. Het Bestuur der Maatschappij heeft de eer de Aandeel houders te berigtendat de Tweede Storting, van een Pond Sterling 12) op ieder Aandeelden 30 April aanstaande zal moeten geschieden. Dien ten gevolge worden de Ileeren Aandeelhouders in het Koningrijk der Nederlanden verzocht, die Storting in handen van de Ileeren ALSTORPHIUS VAN IIEMERT, Ban kiers te Amsterdam, of'bij den lieer J. FRANSEN VAN DE PUTTEBankier te Goes te willen voldoen en hunne provisionele Bewijsschriften over te leggenten einde deze Storting op dezelve te laten inschrijven. Brussel, den 25 Maart 1853. Voor den Secretaris De President der Maatschappij, L. FERON. A. DECIIAMPS. Diakenen «Ier IVederduitsclie Herv, Semeente maken dankbare melding van het vinden op 11. vrijdag in de collecte der avond-godsdienstoefening in de Koorkerkvan een Muntbiljet groot 100, no. 26791 gesloten in een pakje met het opschrift Diaconie-Armen", alsmede in de avond godsdienstoefening der Nieuwe kerk, een pakje inhoudende/1 met het opschrift Extragift voor zieken en ouden wijk K." Middelburg, den 28 Maart 1853. Diakenen voornoemd, H. GIDEONSE, Prajses. M. A. 'T GILDE, Adm.Diaken. MIDnEEBVR», 38 Baart. De Staats-courant bevat eene dispositie van den minister van binnenlandsche zaken houdende aanwijzing der verdee ling in onder-kiesdistricten van de hoofd-kiesdistricten Middel burg, Goes en Zierikzee: zijnde: Voor MiddelburgMiddelburgVlissingenGapingc Se- rooskerke, St. Laurens c. a.Veere, VrouwepoldcrAag- tekerke, Domburg, Grijpskerke, OostkapelleBiggekerke, Melis- en Mariekerke, Westkapelle Zoutelande Koudokerke, Oost- en West-Souburg, Ritthem Arnemuiden,Kleverskerke, Nieuw en St. Joosland BreskensCadzandGroedeNieuw- vliet, Oostburg, Retranchement, SchoondijkeZuidzande Biervliet, Hoofdplaat, Waterlandkerkje, IJzendijke, Aarden burg, St. Kruis (hoofdplaats Aardenburg), Eede, Ileille, St. Anna-ter-Muiden (hoofdplaats Sluis), Axel, Zaamslag, Hoek, Neuzen, Philippine Sas-van-GentWestdorpe, Koewacht, Overslag, Zuiddorpe, Ciinge, Graauw c. a.Hulst, St. Jan steenBoschkapelleHengstdijk en Stoppeldijk. Voor GoesGoes IlontenisseOssenisse's Ilecr-Abts- kerke 's Heer-Arendskerke 's Ileer-Hendrikskinderen, Wol- phaartsdijk, Baarland, Ellewoutsdijk's Gravenpolder, Iloe- dekenskerke, Oudelande Ovezande Borsselen, Driewege 's Hoerenhoek Ileinkenszand Nisse Kapelle Kattendijke, Kloetinge, Wemeldinge, Yerseke, Fort Bath, Krabbendijke Kruiningen Rilland en Maire, Sehore en Viake, Waardeen Valkenisse Colijnsplaat, Kats Kortgeen AVissekerke, Oud- Vossemeer, Tholen, Poortvliet,Scherpenissc en St. Maartensdijk. Voor Zierikzee Zierikzee Burgh c. a.Eikerzee Elle- meet, Haamstede, Noordvvelle, Renesse, Serooskerkc, Bom- menede, Brouwershaven, Drcischor, Duivendijke, Kerkwerve, Noordgouwe, Zonnemaire, Bruinisse, Nieuwerkcrk Ooster- landOuwerkerkSt. Annaland, St. Philipsland, Stavenisse, Goedereede Ouddorp Stellendam Dirksland Melissant Onwaard, Roxenisse MiddelharnisSommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet, Herkingen, Nieuwe Tonge, Oude Tonge den Bommmel en Oollgensplaat. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 dezer worden met 1 april aanstaande, volgens ouderdom in dienst, bevorderdtot schout-bij-nacht, de kapitein-ter-zee W.J. Jolly; tot kapitein ter-zee, de kapitein-luitenant-ter-zee J. II. Sterk; tot luite nant-ter-zee 1ste klasse, de luitenant-ter-zee 2de klasse jhr. II. P. de Koek; tot lsten luitenant bij het korps mariniers, de 2de luitenant bij dat korps C. J. Wilkens. Z. M. heeft, bij besluit van 25 dezer, aan den gepen sioneerden majoormet rang van luitenant-kolonelW. G. D. Goetz, militie-commissaris te Breda, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de decoratie der orde van het Legioen van Eer, waarmede hij door den keizer der Fransclien is begiftigd. De minister van marine heeft ter kennis gebragtdat door aanwas van gronden op de Westerschelde ter hoogte tusschen Baarland en Iloedekenskerkeeene witte bakenton in de diepte van vier vadem, is geplaatsten wel in de mer ken de toren van Baarland in het oostelijke hoofd van dat dorpde toren van Kapelle in een daarbij staand bosch. Naar men verzekert zal er, na de terugkomst van Zr. Ms. fregat Doggersbank hetwelk tegen het einde der vol gende maand van zijnen kruistogt in de Middellandsche zee te AVillemsoord wordt terug verwacht, een exercitie-eskader worden geformeerd onder het bevel van den schout-bij-nacht Bouricius. Het eskader, dat in het begin der maand junij van AVillemsoord zou vertrekkenzal bestaan uit de fregatten Prins van Oranje, hetwelk admiraalschip zou worden Palembang, het te AVillemsoord verwacht wordende nieuwe stoomschip Soembing en de schooner Atalante. De be stemming wordt opgegeven naar Rusland. Bij het terugkee- ren zou het fregat Palembang en het stoomschip Soem bing naar Oost-Indië vertrekken. Men verneemt, dat bij het ministerie van oorlog plan bestaat en de verwezenlijking niet ver meer af is, om het wit ledergoed (buffleterie) van onze kavallerie, op de wijze als de pruissische militairen, door zwart te doen vervangen. Bij het koninklijk besluit van den 21 dezer is mr. W. II. baron van der Duyn, secretaris van legatie by Zr. Ms. ge zantschap teFrankfort, van daar teruggeroepenen, in afwach ting eener nadere bestemming, toegevoegd aan het departe ment van buitenlandsche zaken. Voorts is by gezegd besluit jhr. mr. W. G. van de Poll jr., attaché bij 'a konings gezant schap te Brussel, bevorderd tot secretaris van legatie, en als zoodanig toegevoegd aan Zr. Ms. gezantschap te Frank fort. Men verneemtdat Z. M. de koning het voornemen heeftdezen zomer de provincie Drenthe met een bezoek te vereeren. In de residentie is aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt, do heer Sanchiz, kolonel der artillerie, in dienst van II. M. de koningin van Spanjevergezeld van nog vier officieren, wien de zending is opgedragen de artillerie-maga zijnen te Delft in oogenschouw te nemen. Zij hebben zich zaturdag morgen tot dat einde derwaarts begeven. Men meldt uit 's Gravenhage van den 25 dezer Eergisteren middag werden de bewoners van de Poo- tenSpuistraat enz.verontrust door eenen honddie overal inliepiedereen aanvloog en trachtte te bijten. Dit had eenen geruimen tijd geduurd toen een veldwachterde Haag poort passerende door een zich daar bevindend geneesheer werd uitgenoodigdden hond, die zich op dat oogenblik in genoemde poort ophielden volgens verklaring van dien keer alle teekenen van dolheid gaf, en ook reeds eenen anderen hond had gebeten, af te maken. Hoe kwaadaardig het dier zich ook voordeed, de policie bediende aarzelde geen oogenblik, en na eenen fikschen sabelhouw over den kop bleef het schrik wekkend dier op de plaats dood." De Amsterdamsche Courant meldt, dat dezer dagen te Amsterdam eene vereeniging gevormd isonder de leus Het metalen kruis"bestaande uit oude krijgslieden van 18301831 van al de onderscheidene wapens en thans van verschillenden rang en stand. Deze vereeniging kan een krachtig middel zijn om de herinnering aan den goeden geest leven dig te houden welke in de genoemde jaren het vaderland zoo zeer te stade kwam. IlerUnieuws. Bij besluit van den 18 dezer heeft Z. M. goedgekeurd het door den kerkeraad der Evangelisch- Luthersche gemeente, te Middelburg, uitgebragt beroep op J. H. AY. Bückmannpredikant bij de zelfde gemeente te Tiel. Engeland. Londen 24 maart. De koningin heeft bij dagorder aan het leger hoogstderzelver dank doen betuigen voor de hulp, welke tijdens den brand op het paleis van AVindsor door de detachementen der lijfgarde is verleend. Aan het paleis alhier heeft, ter gelegenheid van den witten donderdaguit naam van de koninginde jaarlijksche uitdeeling van giften plaats gehad aan 34 oude mannen en 34 oude vrouwen, zijnde van elk geslacht zoo velen als II. M. jaren telt. De luit.-generaal J. AY. Smitli is in hoogen ouderdom overleden; hij telde 58 dienstjaren en had onder anderen de expeditie naar AValcherenden oorlog in Spanje en den slag van AVaterloo bijgewoond. De emigratie naar Australië is in de afgeloopene week sterker geweest dan ooit te voren. Uit Londen alleen zijn 9 schepen naar Port Philip, 3 naar Sydney, 2 naar Hobart- town, 1 naar Adelaïde en 1 naar Launceston vertrokken. Deze 16 schepen hadden een zaamgevatten inhoud van 6622 tonnen. Den 23 dezer heeft de raad der stad Londen eene al lerbelangrijkste zitting gehoudenwaarin over de maatrege len werd geraadpleegddie noodig zouden zijnom eene grootere uitbreiding van het kiesregt voor de stad en bij gevolg voor geheel Engeland te verkrijgen. Drie voorstellen kwamen te dien einde in discussie. Zij zijn de volgende 1. Er zal gepetitionneerd worden voor eene bill welke er op zal aandringen om het kiesregt te verleenen aan ieder engelsch burgerdie een huis zal hebben gehuurdwaaraan 2 pond st. taxe verbonden isde lord-mayor wordt mitsdien uitgenoodigdom zich ten spoedigste met de ministers ter bevordering van dit groote doel in aanraking te stellen. 2. Er zal gepetitionneerd worden, om van de regeringen het parlemenf zoodanige wijzigingen in de statuten der cor- poratien te verkrijgenals de tijd noodzakelijk heeft gemaakt. 3. Er zal insgelijks gepetitionneerd worden om de zelfde wijzigingen te verkrijgen in de constitutie van het hof der aldermen en van den stedelijden raad. Deze drie voorstellen zijn met eene groote meerderheid aangenomen De lord-mayor en twee aldermen zullen nu eene commissie uitmakenten einde ten spoedigste de noo- dige maatregelen in het werk te stellen. Het langste, smalste en grootste schip'staat thans or stapel te Oost-Boston; bij den heer Kay. Dekiellis 310 voC?. ten lang en het dek 330; breedte van het r\iim'53, voétep het hol zal 30 voet diep zijn met drie dekken, en de.thnntm- last is gesteld op 4000. Men zegt dat de bouWAtaVva'n uify/ muntend is en het schip de snelste zeiler zijn zal. - IleUsSal vier masten voeren, en de kosten bedragen voor het geheel 60,000 pond st. De bouwmeester heeft het schip den naam van Jong Amerika gegeven. Te Konstantinopel zullen conferentien geopend worden tot regeling der kwestie betrekkelijk de heilige plaatsen. Aan die conferentien zullen Turkye, Rusland en Frankrijk deel nemen. Oostenrijk heeft verklaard mede daaraan deel te wil len nemenen men houdt hot voor ■wnai.sohjjnlük dst daarin geen bezwaar zal worden gezien. Engeland daaren tegen meent bij de zaak geen regtstreeksch belang te hebben en heeft er in toegestemddat de kwestiezonder zijne me dewerking, geregeld worde. De engelsche regering heeft aan den admiraal Dundas bevel gezondenom met zyne vloot naar Malta terug te keerec* Dece order beschouwt men echter als doelloos, ver mits de admiraal, gelyk men weet, niet heeft voldaan de oproeping van kolonel Rosé, en de engelsche vloot ge- volgelijk Malta niet heeft verlaten. Het fransche eskader, dat dezer dagen Toulon verlieteet daarentegen den togt naar den Archipel voort. De hervorming van het bestuur der city maakt tegen woordig het onderwerp uit van eenige dagblad-artikelen. Daarbij komt de kwestie van den vrijdom voor winkeliers, die sedert ecnigen tijd weigeren daarvoor te betalen. Dien ten gevolge zijn ongeveer 3000 dagvaardingen gedaan, wel ke echter grootcndcels onuitgevoerd zullen blijven. De Times trekt partij tegen het bestuur en bepleit reeds sedert lang een algemeen bestuur voor geheel Londenin plaats van eene afgescheidene magistratuur voor de city te behouden. Dan zou men, zegt dit blad, mannen van rang, aanzien en talent onder de leden daarvan tellen, terwijl er thans Weini gen van zulk een stempel gevonden wordendie het zich tot eene eer rekenen om tot de londensche korporatie te behoo- ren. Men schijnt het ouderwetsche beginsel, om den lord mayor en zijnen raad uit rijke winkeliers of ambachtslieden te kiezen, op te willen geven. Ook is men in den laatsten tijd verschillende malen daarvan afgeweken, en wel niet zonder nieuwe bewijzen voor wensehelijkheid van het in te voeren stelsel aan den dag te doen komen." Iluifsclilanil. Ween en 23 maart. De bisschoppen van Bohemen hebben een herderlijken brief uitgevaardigd over de gelukkige redding des keizers, die aan dengruwzamen aanslag van het Belialskindzoo wordt de moordenaar genoemdont snapt is.' De baron v. Bruck heeft van den keizer de Leopolds orde ontvangen. Van eene geloofwaardige zijde meldt men als stellig, dat de heer v. Bruck tot internuntius te Konstantinopel is benoemd, ter vervanging van den graaf v. Rechberg. De heer v. Bruck heeft den 22 AYeenen verlaten, om zich naar Triest te begeven, alwaar hij slechts korten tijd zoude blijven en zich naar Konstantinopel zoude inschepen. Men wil, dat de maarschalk Radetzky van zijn hoog standpunt in Italië zal aftreden en opgevolgd worden door den prins K. Sehwarzenbergtegenwoordig gouverneur van Ze venbergen. Men verzekert, dat het 57ste regement, hetwelk den naam van den baron v. Haynau droegthans aan een van de keizerlijke prinsen zal geschonken worden. De jongste opgaven van de inschrijvingen voor de te bouwen kerk bedragen ruim 450,000 tl. De sneeuw ligt in de nabijheid van deze stad verschei dene voeten hoog en geen enkele spoortrein kan zijn togt zonder verhinderingen voortzetten. Op den Gloggnitzer-spoor- weg was de Gumpoldskirchner tunnel geheel door de sneeuw verstopt. Gisteren avond is alhier, met harden wind, zoo veel sneeuw gevallen dat het verkeer binnen de stad daardoor op verscheidene plaatsen gestremd is geworden. In de voor steden waren de straten moeijelijk te begaanen op sommige plaatsen was de sneeuw ter hoogte van 3 a 4 voeten opge waaid. Op de glacis heeft men wegen met zoogenaamde sneeuwploegen moeten openen en alom was de gemeenschap meer belemmerddan men dit te midden van den winter hier ter stede gewoon is. Yele huisgezinnen, welke bezoeken in de voorsteden hadden afgelegdhebben des avonds hunne woningen binnen de stad niet weder kunnen bereiken. Berlijn 24 maart. Het wets-ontwerp op het huwelijk en de armenwet zullen niet in het tegenwoordige zittingjaar bij de kamers worden ingediend. Men zegtdat de heer von Manteuffelvice-secretaris van staat bij het ministerie van binnenlandsche zaken voor nemens is om als zoodanig zijn ontslag te geven. Ook hier is de panische schrik ten gevolge der turksch- russische aangelegenhedengewekenen deelt men in het alge meen gevoelen nopens eene vredelievende oplossing. De lioftandmeestcr Blume en de tandmeester Rahns stonden onlangs te regtwegens het gemeenschappelijk afleg gen van een valsclien eed. Het gold eene pretentie van 22 th. 20 sgr. ten laste van den majoor von Krutisch beide tandmeesters hadden voor de regtbank gezworendat zij den majoor op zekeren, door hen opgegeven, dag een valsch ge bit leverden. De majoor werd dan ook tot betaling en in de kosten gecondemneerd. Later beschuldigde hij echter zijne beide crediteuren van meineed, op grond dat hij op den door hen opgegeven dag van aflevering uitlandig was en zulks met onloochenbare bewijzen staafde. De heer Blu me, een bemiddeld man van goede familie en eenige repu tatie, werd daarop veroordeeld tot 2 jaren, en de beer Bahns

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1