MIDDELRURGSCHE COURANT 1853. Zaturdag N° 26 Maart. 37, HA.Jh Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Zierikzee, zitting van 23 Maart 1853. ftc$tutrcu c« Qlbmiuietraticn. 35iuucnl*iub0c{te JEijbiiigctt. iauitenlAiibdche STijbingcn. Ue Commissaris lies Konings in de Provincie Zeeland Gezien de missive van den lieer Luitenant-Kolonel, In specteur dor tweede Inspectie van Fortificatiën, van den 12 Maart 1853, no. 5; Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat, uit hoofde van het vervangen van een gedeelte dei- Brug voor de Courtine 3 4 van de nieuwe omwalling der Vesting Ceere, door eenen Aarden Dam, en het horstellen van hot overige gedeelte der Brug, de gemeenschap over die Brug van den 8 April aanstaande tot den 8 Julij daaraan volgende gestremd zal moeten worden Dat gedurende de stremming, de gemeenschap van Veere mot den Straatweg naar Middelburg zal plaats hebben door de Warwijhsche Poort, en verder langs den zoogcnaamden Boschweg Dat echter de Zandijksche Poort geopend zal blijventot vrijlating van den Weg, leidende naar den Walcherschen Zeedijk. Middelburg, den 17 Maart 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, Bij afwezendheid BECIUS, Lid van Gedeputeerde Staten. Het Kerkelijk Armbestuur der II. K. Gemeente alhier betuigt zijnen opregten dank, aan den onbekenden ge ver of geefstervoor de Roggenbroodenten behoeve der Armen ingezonden alsmede voor het verzegeld Pakje onder letter X., inhoudende 2,08^, gevonden in de collecte van Donderdag-morgen jl. God schenko voor deze liefdegiften Zijnen zegen en geve dat zo door andere gevolgd wordenaangezien door den lang- durigen en strengen winter de nood der Armen bijzonder groot en de middelen gering zijnwaar over bovengenoemd Bestuur ten behoeve zijner Armen bij voortduring te beschikken heeft. Middelburg, den 25 Maart 1853. Namens bovengenoemd Armbestuur P. C. GROEN, President. T. W. DEN DOOP, Secretaris. MinnELBlKG, 25 Maart. Bij Zr. Ms. besluit van den 19 dezer is aan den majoor der artillerie II. A. Gobiusmet den 1 april aanstaandeeer vol ontslag verleend uit de betrekking van inspecteur over de artillerie der marine met dankbetuiging voor de door hem daarin bewezen diensten en met bepaling dat hij in zijnen rang van majoor in active dienst zal optreden bij het wapen der artillerie van het leger. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten goedgevonden: 1. den kapitein W. L. Ivangh, van het 7de regement infan terie en den 2den luitenant D. D. P. van Herwaarden van het 5de regement infanterie op non-activiteit te stellen, eerstge- melde op het daartoe door hegi gedaan verzoek; 2. aan den lsten luitenant W. D. Vignon van Alphen, van het korps ingenieurs mineurs en sapeurs op liet daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag uit de dienst te verleenen; 3. te benoemen, bij het korps ingenieursmineurs en sapeurs t.ot lsten luitenant ('naar ouderdom van rang), den 2den luitenant R. J. A. Kallenberg van den Bosch van het korps. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer zijn verleend pensioenen aan de volgende schatters van hetslagtvee, als: aan P. Engelvaart, te Oud-Yossemeer, 13en aan J. P. Verhage, te Westkapelle, 24. Na voorafgaand vergelijkend examen zijn, bij beschikkin gen van den minister van binnenlandsche zakenbenoemd tot opzigters van den waterstaat in het llde-district (Zeeland) J. Verkuyl Quakkelaar en F. J. M. Bourdrez. Bij circulaire van den 21 dezer maand wordt door den heer commissaris dos konings in deze provincie ter kennis ge- bragtdat aan de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1849 die zulks verlangen, vergunning kan worden verleend tot de uitoefening van de buitenlandsche zeevaart, ofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefend onder voorwaarde nogtans, dat zij vooraf bij het korps, waartoe zij behooren, het nadeelig slot aanzuiveren, hetwelk bij het sluiten hunner rekening op het kleeding- en reparatie fonds mogt hebben bestaan. Men schrijft ons uit Zierikzee, van den 23 dezer: De reeks der wintervergaderingen van de zierikzecsche afdeoling der maatschappij Tot nut van 't algemeen werd gis teren, op ecne dor maatschappij waardige wijze besloten. Na de pauze werd door den voorzitter, mr. Fokker, aan den kapitein der stoomboot de Stad Zierikzee, L. C. Ribbens, de zilveren medaille en een getuigscln-iften aan H. Slegt de bronzen medaille, waarbij door een menschenvriend een spaar bankboekje, met eene eerste inschrijving van ƒ2,50, gevoegd was, uitgereikt. Het talrijk opgekomen publiek stemde luide in met de hartelijke woorden van den heer Fokker, toen hij kapitein Ribbens den dank der maatschappij betuigde, voor zijn manmoedig en edel gedrag bij het redden van de schip breukelingen op den 2 oetobcr van den bergschen beurtman even als toen hij den tweede vermaande, om de oorspronkelijk geringe gift door spaarzaamheid te doen toenemen, en alzoo de door hem gedane redding van een knaap uit het water, in den afgeloopen zomer, tot een voortdurend welzijn voor hem te doen strekken. Niet minder vond het algemeenen bijval, dat door den heer van der Gryp, daartoe uitgenoo- digd, eenige dichtregelen werden uitgesproken, als hulde aan gemeldcn kapitein Ribbens vervaardigd, en op heden, ten behoeve van de ongelukkige betrekkingen van J. vanMidde, bij den boekhandelaar de Looze uitgegeven, door den 19-jarigen zoon van den commissaris der zierikzeesche stoomboot. Voor zeker zal deze eenvoudige, doch aangename plegtigheid, nog lang bij velen de beste herinneringen nalaten." Den 20 dezeromstreeks half negen ure des avonds ontstond in den Izabellapolder (buitenwijk der gemeente Aardenburg) brand welke bleek te zijn op de pachthoeve van den heer van der Cruysse de Maziers te Rysselbewoond door den landbouwer P. M. van Damme. De brandweer dezer gemeente mogt er in slagenom het woonhuisbenevens een wagenhuis met den daarboven zijn- den graanzolder, te bewaren. De spuiten en brandweer der naburige gemeenten St. KruisSluis Oostburg Zuidzande Sint-Anna en Schoondijke, benevens eenige manschappen van Waterlandkerkje achtervolgens te hulp gesneld zijndewas men omstreeks 2 ure den brand in zoo verre meester, dat deze zich bepaalde tot de uiteengerukt wordende koornstapels. De gemeente-policiede rustende schutterijde brigade marechaussee van Aardenburg cn Sluis, de piketten uit de schutterijen van Sluis, Oostburg en Schoondijke, bewezen, in het handhaven van rust en orde, uitmuntende diensten. De hoeve levert een akelig schouwspel op men onder scheidt nog duidelijk de soorten der verschillende graan stapels, waaruit nu en dan nog vlam slaat, benevens de lij ken van 34 dierenwaaronder een veulenin den brand welligt geboren; allen in verschillende standen, een gevolg van hunne pogingen tot ontvlugting. De schadedewijl niets verzekerd waswordt beraamd voor den eigenaar op 5000 voor den pachter op f 9833. De minister van binnenlandsche zaken heeft, onver minderd de afzonderlijke kennisgevingen die reeds zijn en nog zullen worden gedaande aandacht der belanghebbenden gevestigd op het in de Staats-courant van den 23 dezer op genomen koninklijk besluit van don 17 te voren (Staatsblad no. 14), houdende nadere bepalingen op het voeren van sein lichten door zeilschepen, en nopens op de binnenwateren te voeren seinlichten door de zee-stoomschepen, tot aanvulling en wijziging van de besluiten van 9 december 1845 (Staats blad no. 68) en 29 januarij 1850 (Staatsblad no. 3). Bij koninklijk besluit van 26 februarij jl. zijn eenige re gelen vastgesteld, welke tot leiddraad zullen verstrekken voor de beoordeeling der aanspraken van ambtenaren bij de adminis tratie der directe belastingenin- en uitgaande regten en ac- cijnsen op bevordering, en tevens voor nieuwe benoemingen bij voorschreven administratie. Daarbij wordt de rangregeling dier ambtenaren vastgesteld, als: eerste rang, de inspecteur generaal; tweede, hoofd-inspecteur voor de algemeene dienst; derde, directeurs en verificateurs der comptabiliteit; vierde, en- treposeurs bij de entrepots der 1ste klasse; vijfde, linie-inspec teur en inspecteur voor de ambulante-recherche te water; zesde, hoofd-controleur en controleurs der 1ste, 2de en 3de klasse, mitsgaders de controleurs van de directe belastingen en het kadaster, en de controleur-commandeur van de ambu lante-recherche te waterzevendeontvangers en commiezen ter directie; achtste, boekhouders, klerken, magazijnmeesters en adjunct-magazijnmeesters bij de entrepots, de visiteurs, hoofd commiezen, afzonderlijke roeijers der dranken, meters en taxa teurs van den turf, mitsgaders de commiezen der 1ste en 2de klasse; en negende, de commiezen der 3de en 4de klasse, en de schippers en kwartiermeesters en verdere rijksbeambten bij de dienst te water. De kantoren der ontvangers worden ver deeld in 9 klassen, gegrond op de belooning welke het kan toor afwerpt, na aftrek der kosten van beheer. Ten aanzien der bevordering van ambtenaren komen in dat besluit onder scheidene bepalingen voor. Voortaan zal niemand tot eenige betrekking bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen kunnen worden benoemd, die niet den vollen ouderdom van 23 jaren zal hebben bereikt. Voor de betrekking van surnumerair kunnen alleen in aan merking komen personen, die den ouderdom van 18 jaren be reikt hebben, mits zij bewijzen, behalve hunne moedertaal, ten minste nog in eene andere taal, en genoegzaam in het lezen, schrijven en rekenen ervaren te zijn. De werkzaamheden tot verbreeding van een gedeelte van hetVoornsche Kanaal, aan de binnenzijde der schutsluis te Ilellevoetsluiswelke dezen winter sedert october laatstle den stil hebben gestaanzullen binnen kort weder hervat wor den het water, hetwelk in het reeds uitgegravene gedeelte is binnengedrongen, zal er uitgemalen en met ijver het werk voortgezet worden. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 maart 1853, zijn, uit aanmerking van het aanzienlijk inkompleet aan 2de luitenants, hetwelk er bij het wapen der artillerie bestaat, twaalf ka- dettcn der infanterie, bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt, bij die inrigting overgegaan voor het wa pen der artillerie. Naar men verneemt bedraagt het getal der onder-offi cieren uit het leger, die zich tot het doen van het officiers examen hebben aangeboden, 17 (16 der infanterie en 1 van de kavalleriej; zullende het gemelde examen den 11 april in het gebouw der koninklijke akademie voor de zee- en landmagt gehouden worden. Op de palm-paardenmarkt te Utrechtwelke maandag jl. zeer druk bezocht en door het schoonste weder begunstigd is waren 1157 paarden aangegeven. De handel was levendig en goede paarden waren geldig. Vele paarden zijn door fransche en belgische kooplieden voor goede prijzen gekocht en uitge voerd. In den avond van 21 maart is te 's Gravenhageaan een plotseling verval van krachten, in den ouderdom van 77 jaren, overleden de heer P. A. Ossewaarde, raad-adviseur bij het departement van financien. Reeds op 21-jarigen leeftijd begon hij zijne ambtelijke loopbaan; zijn buitengewone aanleg en ijver bragten hem alras in hoogcren werkkring in 1823 tot secretaris-generaal van het departement van finan cien bevorderd was hijin die betrekkinggedurende meer dan 20 jaren, een voorbeeld van orde, werkzaamheM en trouw. Meermalen werd hem de tijdelijke' waartièmiti^der functien van minister van financien toevertrouwd.-) Tbt'Iijn dood toe was hij met onafgebroken ijver en met. vólje jhel- derheid van geest werkzaam. Aan eenen brief uit Pella staat Iowa (Noo'rd-Amei;ika ontleent men het volgende: Men houdt zich hier bezig met de oprigting van eene vereeniging tot overbrenging van verarmden uit Nederland. Men kan dit als een gevolg beschouwen van den bloei, waarin 1 de kolonie zich bevindt." Engeland. Londen 21 maart. Zaturdag avond is op hot kasteel van Windsoralwaar II. M. zich op dit oogen- blik bevindtbrand ontslaandie dit oude en trotsclie ge bouw dreigde geheel te zullen vernielen. Aan de snel en ijverig verleende hulp heefi men het te dankendat alleen verschei dene kamers in den noord-oostelijken hoek van het kasteel, bekend onder den naam van Prins-Wallistoren, zijn verwoest. Men onderstelt, dat de brand is ontstaan door bet te zwaar stoken van den verwarmingstoestel. Ofschoon op de boven verdiepingen van het kasteel de inrigting is aangebragt om in geval van brand, zonder hulp van buiten, de vlammen te kunnen bedwingenkonde men ditmaal er niet in slagen zoo dat per telegraaf brandspuiten uit Londen werden ontboden, die dan ook per spoortrein aankwamen en den brand weldra bluschten. II. M. is nagenoeg den geheelen nacht opgeble ven en prins Albert was tot het laatst bij den brand tegen woordig. Edwin B.ites de schrijver van dreigende brieven aan Z. K. II. prins Albertis in zijne gevangenis overleden. Zijne waanzinnigheid verminderde kort voor zijnen dood in die mate, dat hij zijn testament konde opstellen. Gelijk men weet, had hij het vaste denkbeeldhet perpetuum mobile te hebben uitgevondentot welks verwezenlijking hij van den prins 3000 p. st. begeerde. -- Uit Nederland is hier een prachtig geschenk ontvangen, zijnde een zilveren inktkokerwelke door het te Amsterdam gevestigde collegie Zeemanshoop is toegewezen aan den ka pitein IVatson, wegens diens mensclilievend gedrag in hot redden der bemanning van het Nederl. schip Herstelling. Uit Portsmouth wordt aan den Morning Herald ge schreven dat aldaar bevel is ontvangen om de oorlogsche pen Prince Regent, van 90 stukken geschut, de London, van 90 stukken, de Leopard en de Sidon zeilree te houden, men gelooft dat zij naar de Middellandsche Zee bestemd zijn. Het stoomschip Isabelhetwelk verleden jaar, onder bevel van kapitein Inglefieldeene zeer belangrijke reis naar de Noordpool-zee gedaan heeft, zou gisteren op nieuw on der bevel van kapitein Kennedyeen togt naar de Behring- straat ondernemen ten einde de schepen van sir J. Franklln op te sporen. Het is daartoe andermaal uitgerust op kosten der echtgenoote van dezen laatstgenoemde. Bij deze gele genheid verneemt men, dat aan mevr. Franklin 1500 p. st. uit van Diemensland zijn toegezonden (waar haar echtgenoot voor eenige jaren gouverneur was), teneinde haar te gemoet te komen in de kosten van die uitrustingen. Bovendien heeft zij daartoe van enkele vrienden en ook van wege de'admira liteit eenige weinige bijdragen bekomen. Onder voorzitting der hertogin van Sutherland werd dezer dagen eene tweede bijeenkomst van aanzienlijke dames gehoudenom over de afzending van een adres aan de noord- amerikaansche vrouwenter zake der afschaffing van den slavenhandel, te beraadslagen, welk adres reeds met 562,848 handteekeningen bedekt is en aan mevrouw Beecher Stowe, de beroemde schrijfster van de Negerhit, overhandigd moet wordendie beloofd heeft alle pogingen te zullen aanwenden om het ingang te verschaffen. Voorts las de hertogin een brief dier schrijfster voor, waarin zij zegt, eerlang een nieuw werk tegen den slavenhandel te zullen uitgeven, en daarna werd de vergadering aangenaam verrast door, alvorens te scheiden reeds een exemplaar van dat boek te ontvangen hetwelk den titel draagt van: Sleutel tot de Negerhut. Duitscliland. Weenen 26 maart. Naar men verneemt zal de vorst van Montenegro in den aanstaanden zomer deze stad bezoekenom in persoon den keizer dank te zeggen voor diens edelmoedige tussehenkomst in het montenegrijnsch- turksche geschil. Ook wordt binnen drie of vier weken de koning van Beijercn te Weenen gewacht. Sedert den aanslag op den keizer, wordt zoo wel te Weenen als in andere oorden des rijks een scherp toezigt op de vreemdelingen gehoudenvoornamelijk is dit het geval te Peslh en te Praag. Naar men verneemt is men in laatst genoemde stadbij het onderzoek van den pas eens reizi gers een geheimen agent op het spoor gekomendie van niet minder dan vier reispassen uit verschillende landen was voorzienen ongeveer honderd adressen aan verscheidene invloedrijke personen in de oostenrijksche staten bij zich had. De betrokken vreemdeling is in verzekerde bewaring gesteld en heeft onderscheidene personen in niet geringe mate ge compromitteerd. Berlijn 22 maart. De heer von Cieszkowskien 49 zijner medeleden van de tweede kamer, hebben een voorstel inge diend, strekkende dat de kamer aan de regering het verzoek rigte, zoo spoedig mogelijk middelen te beramen om een einde te maken aan den treurigen toestand, waarin het onderwijs in Posen verkeert. Italië. Home 15 maart. De paus heeft benoemd tot aartspriestersden heer E. E. van der Flaagen voor Holland en Zeeland den heer J. Harbman voor Utrechtden heer J. Willcmse voor Gelderland; den heer M. J. Simons voor Fries land; den heer Engher voor Overijssel, en den heer van Ives- sel voor Noordbrabant.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1