MIDDELBURGSCHE COURANT. 1853. Donderdag N°- 36. 24 Maart. Bcztuvctt ctt Qbmtniötrrtticn. 1IUZÏJKGEZELSCIIAP IIT KUNSTLIEFDE. I3iuuculattb0c!ic STijbiugcn. iniDBBLBl'lie, sa maart. öuttculattbscïic ftijbutgett. A t MS ESTE U /TO. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Oost en Westsouburg- zullen op Woensdag den 13 April 1853, des voormiddags om 10 ure, in de Gemeentekamer aldaar, des noodig onder nadere goedkeuring van den Gemeenteraad publiek trachten aan te besteden HET OPBOUWEN van een geheel NIEUW GEBOUW, hetwelk zal moeten bevatten een School-I-iokaal Onderwijzers-Woning Gemeentekamer enz. met de bijlevering van alle daartoe benoodigde Mate rialen. Het Bestek met de Voorwaarden tot de Aanneming, bene vens dcTeekening, zullen, van afDingsdag don29Maart 1853 tor lezing en inzage liggen op de Gemeentekamer voornoemd. De locale aanwijzing zal geschieden op Zaturdag den 9 April 1853, van tien tot twee ure; terwijl men zich, tot verkrijging van nadere inlichtingen kan vervoegen bij den Heer Stads- Architect G. II. GltAUSS en bij den Burgemeester der Ge meente beide wonende te Middelburg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. VAN TEYLINGEN. De Secretaris A. VAN VLAANDEREN. Heeren Leden worden verwittigddatuit hoo/de dor in vallende Feestdagen, do gewone Bijeenkomst op Donderdag 21 Maart 1853 geen plaats Iiebbeu zal. Namens het Bestuur D. J. VAN DER HORST SERLÉ Jr., Secretaris. Men schrijft aan het Handelsblad uit Bath, dat de bedij- kingswerkendie aldaar van woge de nedcrlandsche land aanwinning-maatschappij uitgevoerd worden, deiinitief zijn gestaakt. Wij kunnen hier omtrent berigtendat zulks slechts van korten duur zal zijn en dat dit hoofdzakelijk ten gevolge van de ingevallen vorst hoeft plaats gegrepen wijders dat niet alleen die werken aan Bath spoedig zullen worden hervat maar dat ook met die aan het kanaal door Zuidbeveland krachtdadig zal worden voortgowerkt. Door de nederlandsche handel-maatschappij zijn be vracht geworden 25 schepen; voor Middelburg: Zeepaard, kapitein J. Giltjes. Zr. Ms. schooner Atalante, onder bevel van den lui tenant-ter-zee 2de klasse M. N. J. Ivroef, is zondag 11. van Vlissingen te Texel binnengekomen. Men spreekt van het formeren van een exerci!ie-eska- der, waartoe Zr. Ms. fregat Prins van Oranje, thans aan het Nieuwe Diep gestationeerd, belmoren zou. Blijkens eene aanschrijving van het departement van oor log is de bepaling ingetrokkenwaarbij was vastgesteld dat de plaatsvervangers bij de nationale militie zich slechts op één tijdstip van het jaar bij de staande armee konden in dienst begeven. liet is nu vergund daarbij ten allen tijde over te gaan. Bij besluit van don 16 dezer heeft Z. M. goedgevonden het bij hoogstdeszelfs besluit van den 5 december 1851 (Staatsblad no. 149) ingesteld eereteekentot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, onder anderen, toe te kennen aan de heeren Z. Snyder, majoor- kommandant van het "nalf-bataillon rustende schutterij no. 1 in de provincie Zeeland, en P. Dumon Tak, voormalig 1ste luitenant adjudant beiden te Middelburgaan den heer M. J. Soutendam kapitein bij het bataillon rustende schut terij no. 3 in de provincie Zeeland, te Goes; aan den heer J. P. Kakebeekekapitein bij het bataillon rustende schut terij no. 3 in de provincie Zeeland, waarnemend kommandant der dienstdoende schutterij te Goes; aan den heer J. van der Have, voormalig kapitein, te Ouwerkerk. Z. M. heeft, bij besluit van don 16 dezer, goedgevonden: 1. te benoemen bij den plaatselijken staf, tot kommandant der 1ste klasse te Maastricht, den kolonel L. T. F. W. baron van Boecop thans kommanderende hot 5de regement infanterie; bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot kommandant der brigade infanterie, tevens belast met het provinciaal kommandement van Gelderland, Utrecht en Overijssel, den kolonel C. A. Oudemans, thans komman- derende liet 6de regement infanterie; bij hot regement grena diers en jagers, tot majoor, den kapitein 1ste klasse II. F. C. Stass van het korps; bij het 1ste regement, tot kolonel en kommandant van liet korpsden luitenant-kolonel II. J. W. Pisuisse, van het 5de regement van bet wapen; tot ma joor, den kapitein 1ste klasse J. L. Ver Burg, van het 7de regement van het wapen; tot 1ste luitenants (naar ouderdom van rang),- de 2de luitenants W. Schuurman, van het rege ment grenadiers en jagers, en G. A. Lambert, van liet korps bij liet 3de regement, tot luitenant-kolonel, den majoor J. L. Coenegracbtvan het regement grenadiers en jagers; tot lste luitenants (naar ouderdom van rang), de 2de luitenants J. J. A. Finckesieper en D. L. N. Swemer, beiden van het 2de regement infanterie; bij het 4do regement, tot komman dant van het korps, den luitenant-kolonel A. van Hoey, van bot korpstot luitenant-kolonelden majoor P. C. Frantz- mann, van het 8ste regement van het wapen; tot kapitein 3do klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luitenant J. L. Soumanvan het 3de regement van liet wapen bij het 5de regement, tot kommandant van het korps, den lui tenant-kolonel G. C. de Bockvan het 3de regement van het wapentot luitenant-kolonelden majoor J. Scheltus van het regement grenadiers en jagers; tot majoor, den ka pitein lste klasse C. Ysko, van het 8ste regement van het wapen bij het 6de regementtot kolonel en kommandant van het korps, den luitenant-kolonel J. J. van Muiken, thans kommandant van het instructio-bataillon; tot kapitein der 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luitenant L. A. W. Eeekhout, van het koloniaal werfdepöt; bij het 7de re gement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), den 2den luitenant G. C. Schilham, van het instructie-bataillon bij liet 8ste regement, tot majoor, den kapitein lste klasse A. Gussenk'lo, van liet regement grenadiers en jagers tot kapiteins 3de klasse (naar ouderdom van rang), de lste lui tenants W. E. W. C. F. Hardy, van het. lste regement van liet wapen, en A. W. Rodemunvan het korps; bij hetins- trnctic-bataillon tot majoor en kommandant van het korps, den kapitein der lste klasse J. H. Engolbregt, van het korps bij het algemeen depót van discipline, tot luitenant-kolonel den majoor F. G. Pfeiffer, kommandant van het korps; en 2. te verplaatsen bij hot regement grenadiers en jagers, den majoor L. J. L. de Moulin van het 5de, den kapitein der lste klasse L. Ivlapp, van het 7de, den kapitein der 2de klasse A. F. Just de la Paisières van het 6de regement infanterie, en den 2den luitenant J. F. M. de Meer, van het koloniaal werfdepöt. Bij koninklijk besluit van den 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden: 1. aan den generaal majoor W. F. Heiden- reich een eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van directeur der lste artillerie-directie, belast met de func- tien van directeur van 's rijks gieterij van metalen geschut, en hom te benoemen tot directeur dor 2de artillerie-directie; 2. te benoemen tot luitenant-kolonel, den majoor E. von Löben Seis, van den grooten staf, adjudant bij Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden; bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen tot generaal-majoordirecteur der lste artillerie-directie, belast met de funetien van di recteur van 's rijks gieterij van metalen geschut, den kolonel F. A. E. Meylkommanderende het 3de regement vesting artillerie; tot luitenant-kolonel, den majoor C. T. van Meurs, van dien staf, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, in specteur der draagbare wapenen bij bet 2de regement ves ting-artillerie tot luitenant-kolonelden majoor T. Sommer- tonvan het lste regement vesting-artillerie; tot kommandant van het 3de regement vesting-artillerie, den luitenant-kolonel J. H. van Deventer, van het 2de regement vesting-artillerie. Bij arrest van den hoogen raad van den 18 dezer is met vernietiging van een arrest van het provinciaal hof van Gelderland van 30 junij 1852, waarbij een tegenovergesteld beginsel was gehuldigd, en in strijd met de conclusie van den heer advokaat-generaal Gregory, beslist, dat art. 143, al. 3, gemeentewet, als van exceptionelen aard zijnde, in strikten zin moet worden opgevat, en dat bij gevolg ieder in gezeten eener gemeente wel de bevoegdheid heeft om, daar toe door gedeputeerde staten gemagtigd, namens de gemeente een eisch in regten te doenmaar geenszins om van eene uitspraak, waarin de gemeente heeft berust, in booger be roep te komen. Het Handelsblad meldt uit 's Bosch dat de zoon van Neuendorff de Bourbon zich genoemd hebbende dauphin van Frankrijk en pretendent op des konings troon, onder den naam van Lodewyk XVIIsinds veertien dagen als soldaat in dienst getreden is bij liet 4de regement infanterie aldaarhij werd uit Breda derwaarts gebragt door den graaf Gruau de la Barre. Ter voorkoming van ongelukken veroorzaakt door te weinig voorzorg bij het verzenden van luciferswaardoor reeds meermalen brand op de schepen moet zijn ontstaan is van regeringswege de aandacht van handelaren en reede- rijen bepaaldelijk gevestigd op het gevaarlijke van bedoelde voorwerpen anders dan in hermetisch gesloten blikken kisten te doen verzenden. Den 18 dezer had te Middelharnis bij den rijks ont vanger eene stoute inbraak plaats. Drie mannen, waaronder eendietot do rotterdamsche policie behoorendequasi mede ging, ten einde de beide anderen op heeter daad te la ten betrappen en in handen der justitie te kunnen leveren braken het venster en raam opentraden in het kantoor en beproefden eene geldkist open te breken. De policie te Rotterdam, met hun schandelijk voornemen bekend zijnde, bad twee agenten derwaarts gezonden om aan het gemeentebe stuur hiervan kennis te geven en do agenten aldaar de behulp zame band te bieden. Deze gewapende manschappen vielen, vereenigd met den zoon des ontvangersop de beide boos wichten aan, die van geladen pistolen, messen en dolken voorzien waren terwijl de policie den derde natuurlijk liet ontvlugten. Na eenen sterken tegenstand werden de dieven eindelijk overmand en onder den toren van Sommelsdijk in verzekerde bewaring gebragt, van waar zij den volgenden dag met eene schuit naar Briello getransporteerd zijn. Engeland. Londen 19 maart. Tot viering van den vijfden verjaardag van prinses Louisa, gaf II. M. gisteren eene kinderpartij op het paleis van Buekingham, die onder anderen door drie kinderen van den hertog van Nemours en vier kinderen van prins Augustus van Saksen Coburg werd bijgewoond. In het hoogerbuis werd eergisteren de wet, waarbij de tijd der verkiezingen in do graafschappen, voor welken tot hiertoe twee dagen bepaald waren, binnen éénen dag beperkt wordtten derden male gelezen. Lord J. Russell deelde gisteren aan liet lagerhuis het berigt van de bevrijding en inscheping der echtgenooten Madiai mede. In die zelfde zitting vroeg lord Stanley, of het gerucht waarheid sprakvolgens hetwelk de engelsche zaakgelastigde te Konstantinopelop verzoek der Porte, eene depêche aan den engelschen admiraal had afgezonden» ten einde deze de onder zijne bevelen staande vloot naar den Archipel zou zenden. Genoemde minister antwoordde, dat de regering dit berigt insgelijks per telegraaf vernomen maar noch van den zaakgelastigde, noch van den admiraal, eene depêche dien aangaande ontvangen had. Bij de daar op gevolgde behandeling in comité der wet op de reserve- gelden der geestelijken in Canada, is het derde artikel, waarbij bepaald werd, dat de toelagen uit-de geconsoli deerde fondsen des rijks r tot dekking van ontstane te korten in het koloniaal reservefonds tot genoemd einde, voortaan zouden ophouden, met 176 tegen 108 stemmen verworpen. De beroemde diamant Koh-I-Noor, die reeds een der sieraden van de wereldtentoonstelling uitmaakte en sedert door verslijping nog aanmerkelijk in luister en schoonheid van vorm gewonnen heeft, is nu op nieuw gezet en zal voor taan het schoonste juweel der koningskroon van Engeland zijn. Aan bet slijpen en zetten is meer dan tweeduizend p. st. te koste gelegd. De Morning Post deelt het volgende nieuws mede: Op aanzoek van den groot-vizier heeft de engelsche zaakgelastigde te Konstantinopel een buitengewoon courier naar den admiraal Dundas bevelhebber der engelsche vloot in dc Middellandsche Zee, die zicli thans te Malta bevindt, afgezonden, om hem te verzoeken zich met allen spoed met zijne schepen naar den Archipel te begeven. BSuïtschland. Weenen 18 maart. Gisteren namiddag is het stoffelijk overschot van den baron Haynau met groota staatsie naar de evangelisch-gereformeerde kerk gebrast om vervolgens naar Griitz vervoerd' te worden. Een paar uren te voren werd het lijk van den aartsbisschop Milde op eene plegtstatige wijze begraven. Het gelijktijdig overlijden van den generaal Haynau die bekend was om zijne gestrengheid, met den aartsbisschop Milde heeft aanleiding gegeven tot den volgenden aardigen calembourg. Men zegt namelijk: „Haynau ist mit Milde ge- storben." (Haynau is met zachtmoedigheid gestorven). Uit Montenegro wordt berigt, dat de turksche troepen, die dit land hebben ontruimd zicli in Scutari zamentrekken. Den 10 maart werd vorst Daniëlo te Cattaro verwacht, om aan generaal von Mamula en den baron Kellner von Köllen- stein 's keizers adjudant, een bezoek te brengen. De russi- sclie hooge militaire en burgerlijke ambtenaren denken nog eenige dagen in genoemde stad te vertoeven. Volgens den Triester Ztg. eischt Rusland van de Porto eene schadevergoeding van 40 millioenpiasters oorlogskosten, wegens de bezetting van de Donau-vorstendommen in 1850 en het intrekken van den tirmanonlangs ter gunste van Frankrijk uitgevaardigd, en betreffende het heilige grafein delijk de regeling der hangende geschillen en wel ten voor- deele van de grieksche kerk. De Porte heeft reeds de geldsommen voldaan, die door haar aan oostenrijksche onderdanen als schadeloosstelling verschuldigd waren. De belanghebbenden hebben ieder hun aandeel bekomen, door tusscbenkomst van den oostenrijkschen gezant. Berlijn 20 maart. De tweede kamer heeft reeds hare com missie benoemd, tot onderzoek van het wets-ontwerp ter goed keuring van het tusschen Pruissen en Oostenrijk gesloten handelstraktaat. Zij hield zich gisteren onledig met do be handeling der geldelijke aangelegenheden van den staat. Ver scheidene hoofdstukken der begrooting (uitgaven) zijn reeds aangenomen. De boekhandelaars te Berlijn hebben aanzegging beko men dat het werk van Gervinus Inleiding tot de geschie denis der XIXde eeuw, verboden is. Zwitserland. Den 16 maart is te Bern het antwoord van Oostenrijk op de beide nota's van den bondsraad ontvan gen. Het is in zeer krachtige bewoordingen vervat. Oosten rijk wil geen zijner maatregelen terug nemen of zelfs wijzi gen. Op nieuw wordt liet gedrag van Tessino sedert eene lange reeks van jaren berispt, tevens wordt herinnerd aan de invallen van uit het kanton Tessino in Lombardye, in de jaren 1848 en 1849. Oostenrijk volhardt bij al de gedane eischcn vooral bij het intrekken van het besluit tegen de Kapucijners voor zoo ver dit besluit de vrye vestiging van Oostenrijksche onderdanen betreft alsmede bij de uitzetting van al de staatkundige uitgewekenen uit bet kanton Tessino. De bernsche financien zijn zoo deerlijk in verwarring, dat de regering een voorstel gedaan heeft tot eene belasting op liet inkomen. De groote raad heeft het des betrcffendo ontwerp aan eene commissie verzonden. Frankrijk. Parijs 21 maart. De paus zal naar Frank rijk komen, om den keizer te kroonen; alle twijfel deswege heeft thans opgehouden. De tijding, dat het eskader van Toulon in last bekomen heeft om uit te zeilen, heeft gisteren in onze effecten-societeit eene groote paniek veroorzaakt. De 3 pet. waren 77,85 en de 5 pet. 78,20hetgeenin vergelijking met den vorigen dag, eene daling is van ongeveer 14 franc. De gravin Montyo is eergisteren naar Spanje vertrok ken, na een bezoek bij de keizerin te hebben afgelegd. De Moniteur van gisteren spreekt met geen enkel woord over de oostersche aangelegenheid. Alleen meldt dat dagblad dat het eskader, hetwelk zich op de reede van Toulon bo- vindt, bevel heeft bekomen om zich naar de grieksche wateren te begeven. De Constitutionnel daarentegen deelt eenige bijzonderheden mede die in alle opzigten den inhoud der telegrafische de pêches van Marseille bevestigen. Daaruit blijkt namelijk, dat de gouverneur van Malta, na de ontvangst der depêches van den heer Roseonmiddelijk met de Caradoc een pakket aan den minister van buitenlandsche zaken te Londen afgezonden beeft. Yan den inhoud was te Marseille niets bekend °-e-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1