DENTIFRICES BE li LE BÖCTEÜR A. F. TAL1A. 31. MEN DELKunsthandelaar JEZUS CHRISTUS DANKPEEEK, StoomBool <lc SI ad Ylisshuseu. !3bucutcntieii. DE SIROOP LAROZE L. TIM. CitMHJTZBEEMlG. Den Wel Ed. Heer Redacteur der Middelburgsche Courant. Gouda, Maart 1S53. "Wel Edel Heer Ingevolge mijne beloftezend ik u hierbij de Goudsche gasgeschiede- nismet verzoek die in uw geacht blad te willen opnemen om daar door een einde te maken aan de scheeve oordeelvellingen gebaseerd op verkeerde berigten in onderscheidene dagbladen op- en overgenomen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Uw. Dr. V. ITERSON. In de maand november jl. begaven zich de heeren burgemeester en een der wethouders uit deze stad, voor hunne privé rekening enzonder eenigen lastbrief, naar Amsterdamten einde het zoogenaamde oecono- misch gaslicht der heeren Westerman en Robbé aldaar in oogensehouw te nemen. Eerstgenoemde heeren noodigden mij uit hun gast te zijn van welke beleefdheid ik gaarne gebruik maakte. In de werkplaats gekomen, gelegen op het Roeters-eilandzagen wij haar verlicht door twee gasvlammenwaarvan de eene werd voortgebragt door het gas waarmede in do openbare verlichting van Amsterdam wordt voorzien, zijnde de andere die van het zoogenaamde oecon. gas. De helderheid van de laatste boven die dor eerste was zeer aanzienlijkde afstand waarop men altijd nog lezen konde was bij het oecon. gaslicht meer dan eens zoo grootdan die bij het gewone gaslicht. Wij lieten de branders der verschillende gasleklers verwisselen of omzetten en altijd bleef het oecon. gaslicht veel glansrijkerveel witter en meer schitte rend dan de gewone gasvlam. In een ander vertrek gekomenvonden wij wederom, even als vroeger, twee verschillende lichten, ieder van een' afzonderlijken gasmeter voorzien welke werktuigen ons aantoon den dat het verbruik van gewoon gas in den zelfden tijd veel grooter was dan dat van oecon. gas en proeven met den photometer genomen, deden duidelijk zien dat het oecon. gas veel sterker lichtvermogen had dan gewoon gaslicht, alsmede, dat de kraan van den eersten brander voor een groot gedeelte gesloten en daardoor de vlam veel kleiner moest gemaakt wordenwilde men de liehtkracht der beide vlammen gelijk maken. Ook hier lieten wij de beide gasbekken om zetten andersoortige branders aanschroeven deze nogmaals omzetten, altijd met den zelfden uitslag; kortom, welke proeven wij ook mogten nemen altijd bleef het voordcel aan den kant van het oecon. gas en wel zoodanig dat het iedereen duidelijk moest in do oogen springen. De beide heeren waren dan ook over het oecon. gaslicht uitermate tevredenen ik kon of mogt niet anders zeggendan dat ik het voor treffelijk vond. Aangezien nu de lichtsterkte van een gas, zoo niet geheel, dan toch voor het grootste gedeelte afhankelijk is van zijn gehalte aan dubbele koolwaterstof, zoo meende ik dan ook dat het oeeon. gas veel rijker aan deze zelfstandigheid moest zijn dan het gas hij de Amsterdamsche straatverlichting in gebruik, weshalve ik den beide heeren adviseerde de heeren Westerman en Robbé den voor slag te doeneene hoeveelheid gasin eene blikken of glazen flesch aan ons over te maken om het scheikundig te doen analyseren. Deze voorslag geschiedde, eensdeels om de voortreffelijkheid van het oecon. gas door een scheikundig onderzoek te doen bevestigen, anderdeels, om in het vervolg eene norma te hebben waarvan men konde uit gaan indien men omtrent de geleverde waar in later tijd eens ver schil mogt krijgeneen voorzorgsmaatregeldes te meer van gewigt om dat or in het contract van aanbesteding een art. is geinsereerd dat een der gas-lantaarnster keuzo van het dagelijks bestuur zoo danig moet worden ingerigtdat daaruit ten allen tijde op eene doel matige wijze eene zekere hoeveelheid gas ter onderzoek kan worden afgetapt. De heeren Westerman en Robbé, die dezen voorslag gretig aannamenzonden ons later eene met koperen luchtkraan gesloten varkensblaasdoch die slechts voor ongeveer de helft of twee derden met gas gevuld was en onder weg waarschijnlijk veel van haren inhoud verloren had. Deze wijze van verzending waswij moeten het beken nen zeer gebrekkig en in het nadeel der afzenders, des niettegen staande besliste het scheikundig onderzoek zeer ten voordeele van het oecon. gas, blijkens het reeds vooruitgezondeu advies der Vereeniging voor volksvlijt. Om de zaak in dezen zin tot meerdere klaarheid te brengen, alsmede om de reeds vermelde redenen, schreef ik, buiten burgemeester en wethouders om, aan de heeren Westerman en Robbé, om hun gas door de Vereeniging van volksvlijt op nieuw scheikundig te doen ontledenhetzelve met betere voorzorgen te vervoerenniet twijfelende of de uitslag van die ontleding zou nog gunstiger voor het oecon. gas uitvallen. Of er aan dezen wensch gevolg gegeven iskan ik niet met zekerheid melden. Ten gevolge nu van het medegedeeldemitsgaders van andere na sporingen te veel om hier vermeld te wordenhebben burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad alhier rapport uitgebragtwaar naar het volgende letterlijk is afgeschreven. Vervolgens onderzochten wij wat er van het fabriekaat was der heeren Cossas Co., die bij missive van den 15 september 1852 in uwe vergadering van den 17 september daaraanvolgende ter tafel ge- bragtzich aanbevalen tot verlichting der gemeente met hun gas het welk zij den naam geven van oeconomiseh gas. Wij vernamen dat ge noemde heeren een octrooi verkregen haddentot het vervaardigen van eene zekere compositie waaruit zij een gas stookten dat naar hunne mecning veel betergoedkooper en doelmatiger was. De heeren Cossas Co. hebben zich bij contract verbonden aan de heeren Wes terman en Robbé te Amsterdamom aan hun alleen in dit koningrijk hunne grondstof te leveren. Daarentegen zagen zij van de exploitatie der verlichting in de gemeenten af, en lieten dit aan laatstgenoemde onder nemers over. Deze heeren zijn dan ook naar hier gekomen en hebben aanzoek gedaan om die nieuwe uitvinding op de verlichting dezer stad toe te passen. Tevens werden wij onderrigtdat er eene nieuwe gas soort, door de heeren le Prince Co. te Duik uitgevonden was, en toegepast werd te Dusseldorp door de heeren Sinzich Co. De heeren Westerman en Robbé zeggen dat hun gas eene verbeterde methode is van genoemde belgische fabrijkanten. Ten einde de waarde dezer gas soort te onderzoeken wendde onze burgemeester zich tot zijnen ambtge noot te Dusseldorp, en verkreeg dato 13 october 1852 een allerbe leefdst en zaakvol rapport, hetwelk wij de eer hebben als bijlage no. 1 ter uwer cognitie te brengen. Hieruit blijkt, mijne heeren! dat de regering van Dusseldorp met het gas, dat hij met den naam van palentgas bestempelt, zeer te vreden is, en voor hare 342 lantaarns, brandende 1500 uren7387,20 betaalt. Stelt inen nu dat in Gouda evenveel weelde en welvaart heerscht als te Dusseldorp dan zoude de verlichting aan onze stad in evenredigheid moeten kosten 6350 wan neer men onze 66 gasvlammen 2de soort tot 1ste soort maakte en de reverbères 2100 tiren per jaar laat branden. Met deze inlichting toegerust zijnde, begaven wij ons naar Amster dam om het gas van de heeren Westerman en Robbé te onderzoeken en te vergelijken met dat der engelsche compagnie, die aldaar dc straat verlichting heeft aangenomen. In hunne fabrijk gelegen op het Roeters-eilandhebben wij diverse proeven genomen, die ons tot de volgende resultaten hebben geleid: 1. dat het licht oneindig helderder, witter en schitterender is; 2. was de afstand waarop de zelfde letterdruk leesbaar was bij het oecon. gas aanmerkelijk grooter dan bij eene even groote vlam van gewoon kolengas 3. door den photometer hebben wij duidelijk afgemeten dat eene vlam van het engelsche gas 4 duimen breed en 2 duim hoog zijnde, gelijk staat met eene vlam van het oeeon. gas van 1 duim breed en 1} duim lang; alzoo was het laatste licht viermaal sterker dan het eerste. 4. dat het verbruik van oecon. gas in den zelfden tijd veel geringer is dan dat van gewoon gaswaaruit volgtdat de aanleg van stook plaatsengashouders en voerbuizen minder ruimte innemen, minder materiëel vorderen en minder onderhoud noodig makendan bij de bereiding van gewoon gas. Onze goede opinie van hot gas werd nog versterkt door een schei kundig onderzoek, dat wij lieten instellen bij de Vereeniging van volksvlijt te Amsterdamen dat wij hier als bijlage no. 2 deponeren. Daaruit blijkt, dat het oecon. gas 7,85 pet. dubbel koolwaterstof meer bevat dan dat der engelsche compagnieen waarschijnlijk zoude de nnalyse nog gunstiger geweest zijn, indien de overzending en bewaring van het te onderzoeken gas geschied ware volgens de regelen der we tenschap, in oen vat van glas of metaal. De verzending toch had plaats in eene gewone varkensblaas, en het is over bekend, dat, gas sen in dergelijke weefsels opgeslotenomringd door andere gassen, aan uit- en instrooming, alzoo aan vermenging, onderworpen zijn en aan merkelijke veranderingen kunnen ondergaan. Maar hetgeen ons bij het scheikundig onderzoek nog meer verheugdewasdat het oecon. gas vrij is van voor de gezondheid schadelijke bestanddeelenzoo als zwa velwaterstof en zwavelig zuur. Daardoor verheft het zich zeer boven het gewone steenkolen gasdat men tot heden nog niet geheel heeft weten te zuiveren van deze onaangename en schadelijke eigenschappen. Daarbij komtdat dc retorten aan het oecon. gas worden verhit door turf en niet door steenkolenwaardoor zeer verminderd wordt do on aangename lastwelke die fabrijken onvermijdelijk aan de naaste buren geven. Nog hebben wij een bezoek afgelegd bij den heer van Emdeneige naar van het polytechnisch museum te Amsterdamdie ons mede deelde, dat er bij die inrigting met hot oecon. gas uitgebreide proeven zijn genomen, welke, even als het scheikundig onderzoek, dc meest voldoende resultaten hebben opgeleverd. Gemelde heer voorziet, dat deze uitvinding eene revolutie zal maken in de thans gebruikelijke gas verlichting, dat door den tijd de nieuwe bewerking algemeen zal toe gepast worden. Uit al liet goede, dat wij van liet oecon. gas vernamen, verzochten wij den heer Robbé, den ingenieur der firma Westerman en Robbé, om met ons eene conferentie te houden waarvan het gevolg was 1. Dat de genoemde heeren aanboden, de stad met hun gas te ver lichten voor ƒ5198 'sjaars, namelijk, zoo als in het bestek beschreven staat: 144 groote en 66 kleine lichten, brandende 2100 uren (zie bij lage no. 3) (a)alzoo ƒ38,16 meer dan de olieverlichting gemiddeld over de jaren 18401851 gekost heeft. 2. Dat, indiende stad mogt verlangen, in plaats van 66 kleine, allen groote lichten te laten brandenhetgeen wij casu quo zeer zonden aanbevelen, hunne aannemingssom tot/6000 zoude klimmen (zie bijlage no. 4), zijnde 140,16 meer, dan gemiddeld in den laatsteu lijd be taald is. 3. Dat zij aannemen te leveren voor de groote lichtenvlammen die eene oppervlakte hebben van 24 vierk. ned. duimen bedragende iets meer dan een derde der bepaalde grootte der vlammen van het steenkolengas. De kleine vlammen zouden zij naar eene evenredige uitgebreidheid leveren. 4. Dat zij aannemen de lantaarns te voorzien van glazen cylinders en reflectoren hetgeen naar ons oordeel eene wezenlijke vooruitgang in de gasverlichting is daar nu het licht geleid en dat gene benuttigd wordtwat anders in de luchtruimte verdwijnt. 5. Dat, aangezien hunne fahrijklokaliteit zoo veel kleiner behoeft te zijn, dan dergelijke gewone inrigtingen, zij volstaan kunnen met dat gedeelte van het proveniershuis enz. enz. Deze propositiengevoegd bij den gunstigen uitslag, die het onder zoek heeft opgeleverd, doen ons de vrijheid nemen, mijne heeren, u deze zaak aan te bevelenen welke voorstanders wij ook mogen zijn van openbare aanbesteding, u te adviseren, in dezen van dit goede beginsel af te wijken, daar wij met vertrouwen durven verzekeren, dat het oecon. gas verre de voorkeur verdient boven het steenkolen gasen de overtuiging hebbendat het laatstgemelde gas nimmer tot den ge noemden prijs kan geleverd worden waarin wij versterkt zijn door eene onderhandsche aanbieding van den heer aannemer der door middel van uit steenkolen bereid pijpgas welke som wij kiesch- hcidshalve hier verzwijgen. Nademaal ntt de heeren Westerman en Robbé de eenige geregtigden zijn tot het leveren van occon. gas, zoo zouden wij u voorstellen 1. Op uw besluit van den 5 december 1852 terug te komen, om eene openbare aanbesteding te doen plaats hebben der gemeente-ver lichting, door middel van uit steenkolen bereid pijpgas. 2. De verlichting te gunnen aan genoemde heeren, door middel van hun oecon. gas, voor eene jaarlijksche retributie van 6000, naar de voorwaarde van het bestekgewijzigd zoo als hier boven beschreven isen daarop de goedkeuring van gedeputeerde staten te vragen. Wij gevoelen evenwelmijne heeren dat deze zaak van groot belang is en waarvan de beslissing moeijclijk moet vallen daarom stellen wij ten laatste nog voor uw definitief besluit op te houden tot dat eene commissie uit uw midden met het .rapport in de band de zaak te Amsterdam gezien en onderzochten verder al datgene in het werk gesteld heeftwat zij nuttig en noodig zal oordeelen. Daarbij uiten wij den bescheiden wensch dat deze commissie hare taak spoedig moge volbrengen daar de steeds rijzende prijzen van het ijzer de kosten van eene eventueel op te rigten gasfabrijk steeds moe ten doen klimmen. Burgemeester en wethouders van Gouda." Na de voorlezing van dit rapportstond een der raadsleden op en verklaarde, dat ook hij het oecon. gas te Amsterdam, op de gemelde plaats had zien branden dat hij volkomen instemde met het uitge bragt verslag, en dat hij, uit hoofde van de kosten, tegen het voorstel was door burgemeester en wethouders aan het slot van hun rapport gedaan. Het meerendeel der raadsleden was van het zelfde gevoe len hetwelk ten gevolge haddat gemeld voorstelom eene commissie van onderzoek naar Amsterdam te zendenverworpen werd. Daarna werden de overige voorstellenin het rapport vervatin discussie gebragten dezebehoudens eenige geringe wijzigingen in het contract, met algemeene stemmen aangenomen. (a) Ik heb het onnoodig geoordeeld van deze en de volgende bijlage in~ zage te gevenals zijnde voor den lezer van minder belang. Middelburg, den 21 Maart 1853. Heden leed do Roomsch-Katliolijke gemeente alhier een treffend ver lies door het vertrek naar elders van den welcerw. heer J. C. Knoors pastoor dezer gemeente. Nog geen vijf jaren mogt zij zich in het bezit verheugen van eenen herderdie steeds met voorbeeldeloozen ijver en opoffering zijner gezondheidhet geestelijk en tijdelijk welzijn zijner gemeentenaren behartigde. Hij was voor weduwen en weezen een raadsman en vader, terwijl de armen in hem een steun en waren vriend vonden. Door toenemende ziekelijkheid zag zijn eerwaarde zich verpligt zijne betrekking tijdelijk neder te leggen. Wij hopen dat zijn eerwaarde de gezondheid herkrijge en dat hij na herstelwederom met dien zelfden ijver moge arbeiden in die ge meente welke hem alsdan zal worden tocbetrouwd. II. Bevallen van eene S»ochterJ. GUTTELING, Eelitge noote van Hoedekenskerke, P. LENTE, den 18 Maart 1853. Heel- en Verloskundige. Bevallen van een' Zonn S. G. A. KAMERMAN DOLK. Borssei.e den 19 Maart 1853. Algemeene kennisgeving. Heden beviel van eene doode DochterC. VAN ALPHEN, geliefde Echtgenoote van Middelburg, Doctor Y. KEYZER. den 21 Maart 1853. Heden overleed alhier de Heer J. P. DE PUYT, in den ouderdom van 71 jaren. Middelburg, 19 Maart 1853. Heden overleed, tot mijne bittere droefheid, in dort ouder dom van 46 jaren mijne geliefde Echtgenoote, ANNA TAK, na een langdurig en smartvol, doch geduldig lijden. Middelburg, M. TAK Sz. den 19 Maart 1853. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming betoond bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote, betuig ik, ook namens mijne Kinderen mijnen opregten dank. Middelburg, C. BRANDT, den 21 Maart 1853. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden onzer waarde Moeder en Behuwd-Moeder Mcjufvrouw JACOBAOOST, "Weduwe KRYN BASTIAAN LIEVENSE, betuig en wij door deze onzen opregten dank. J. OOST LIEVENSE. W. T. OOST LIEVENSE, Termon. JOIIs. LIEVENSE. N. M. LIEVENSE, Welle. Openbare l erkooping te Oosttturgop Maandag den 9 Mei 1853 van extra goede B^AAIïBBBilV, en andere Reestialen, Ijamlbuuw-Gereedscliappen en hetgeen verder zal worden geveildten verzoeke van M. DIRCKXHuisvrouw van II. ELIAS, op hare Hofstede in de Outle sta tl aldaar. l'it <le Iiantl te hoop een hecht, sterk en wel door timmerd BIBiBS, met uitgestrekten TUIüf er achter, op eene der boste Standen dezer Stad, om, des verkiezende, met primo Mei e. k. op het gebruik te komen. Te bevragen bij den Iloutkooper P. DE BROEKERTin de Spanjaardstraat. Ontvangen een groot assortiment 3S.4SÏS BS©BilBK4J en B^BiTTfiiV laatste Model, als ook eene groote partij Mo dieus Itl-VBBBilBriOaiïB. A. VAN ROOZENDAAL Hoedcn-Fabrijkant. heeft de eer bij deze te berigten, dat hij alhier gearriveerd is met eene zeer groote Collectie fijne fi'B^VÏ'Bi^'©11A- VIUË3BiESTSBiX enz, zoo wel van oude als van nog levende Meesters in alle genres. Hij zal de vrijheid nemen, het kunstminnend Publiek al hier zijne Collectie ter bezigtiging aan te bieden en is over tuigd, dat een ieder, na bezigtiging derzelvezijne keuze zal vinden. Hij is te spreken of te ontbieden bij de Erven BEUNin de S/ad Hulst. Met Mei eene 34.7-!E .4II'.ys5'!S£5 benoodigd, bij Mevrouw DOBBELAER DE WIND. Met Mei eene Burger BB 115iSTHEB EB benoodigd, bij Mejufvrouw BASTIAANSE, Noordpoortstraat. Een Burger ,9«B4'tJEiB.,B;ïG!15 a 17 jarenoud, op eene Sis-ijDU'iiU-i-s-AïS'üii-e benoodigd. Adres bij J. C. W. ALTORFFER. lïrmxelles, 41, r. «lis Uïtisée. Dentiste du Roi et de Ia Familie Royale, Chevalier des Ordres de Léopold de la Légion d'Honneur etc., Membre de 1'Aca- démie Royale de Médecine de Belgiqueet de plusieurs autres Académies et Sociétés de Médecine. DEPOT CEPIÏRAL POUR LA ZELANDE sai«itieii>«>urS chez «T. A. P. VAN DE1NSE BBéjiot a, Goes, chez B. VAN ASPEREN VERVENNESSiei-il.zee, chez la Veuve HERSTEYN. van bittere Oranjeappel-Schillen Zenuwversterkend Middel, geneest de ziekte der Zenuwenbevordert en herstelt de Digestie, gaat de Verstoppingen tegen, geneest de Diarrhée en de Roodeloop de Maagontsteking, voorkomt het verkwij nen en verval der krachten en bespoedigt liet hersteldooi de Spijsvertering van Maag en Ingewanden te regelen. Drie Francs per Flesch. Men kan zich wachten voor de nagemaakte, door acht te geven op het Cachet en de Hand- teekening Laroze. Te Parijs bij J. P. LAROZE, Apothe ker Rue Neuve des Petits Champsno. 26 en te Middelburg bij den Apotheker W. P. VAN DE KAMER. Bij DE GEBROEDERS MILBORN, Boekhandelaren te Middelburg, is uitgegeven en alom verzonden: bij de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Vlissingen over het HO.V1SG RIJ li. EP K EB 13 BI 3116 I. BI S naar BSand. II vs. 3647 gehouden door Prijs 25 cents. Deze Intreê-Rede dient tevens tot een overzigt van eenen jaargang Leerredenen en Overdenkingen over het Koningrijk der Hemelen waarvan de prijs is op post-formaat in 8vo. 5 cents per vel druks en in gewoon groot 8vo. met omslag 6J cents per vel druks. Aan alle armen van geest, die dit Koningrijk Gods als het eerste en eenige voor tijd en eeuwigheid zoeken wordt de lezing dezer stukken gemoedelijk aanbevolen. Te Vlissingen (waar de geheele opbrengst der Intreê-Rede, zonder aftrek van druk of papierkostentot kleeding der Armen bestemd is) heeft zich de Ouderling Z. DE BUISONJÉ met den verkoop dezer Leerrede mede kosteloos willen belasten. G. T. N. SURINGAR te Leeuwarden heeft dezer da gen uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld: GISTI.HI K3f BS Bi BB Ei4' BiIV I\ IlllI HlGill< II) BBK ZBÏUFBBBi. ter viering van zijne Vijf-en-Twintigjarig Ambtsbediening, door ABM. DES AMORIE VAN DER HOEVEN, Hoog. leeraar in de Godgeleerdheid te Amsterdam. Prijs 40 Cent. De Directie adverteert, dat de Stoomboot op Woensdag den 23 Maart e. k. ten li UB-'' ure naar Antwerpen zal va ren, in plaats van ton !VliGiE4l ure. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 2