MIDDELRURGSCHE COURANT. 1853. Diussdas ]>T0- 35. 22 Maart. IScstuvcu cu Stbmiuiötiraticu. IMIZIJKÜEZELSCHAP UIT KUNSTLIEFDE. ioiuuculattbdcitc STijbittgctt. I3uttcu{aub0c!ic Cijbittgcii. ^ugesottben ^tufifceu. jriyiitisn. Openbare jSaiiliesteilitig- bij inschrijvingaan de Di rectie der Marine te JPlissingen op Vrijdag den 25 Maart 1853 des voormiddags ten elf urevan Het repareren en gedeeltelijk vernieuwen van liet Wak der Smederij op 's ESijks Werf te Tlis- singen met gedeeltelijke liijleveriug van Mate rialen. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan het Ministerie van Marine te 's Gravenhage bij de Directie dei- Marine te Vlissingen in eenige Logementen te Middelburg en Vlissingenterwijl de aanwijzing twee dagen tc voren op het lokaal zal plaats hebben. De inschrijvings-biljetten op zegel, bevattende de aanne- mingssom in schrijfletters en de namen van Aannemer en Borgenzullenvóór het bepaalde uurgesloten en vracht vrij, aan de Secretarie der Directie te Vlissingen moeten be zorgd zijn. Vlissingen, den 14 Maart 1853. De Directeur en Kommandant der Marine, H. H. T. COOPS. S'VIl.iXl» V ttVMbUtt IJ. Aan Belanghebbenden wordt kennis gegeven, dat op het Strand der Gemeenten SSiggeleerfee en Zoutelande zijn aangespoelden in laatstgenoemde Gemeente geborgende volgende Goederen te weten Eene Riga-houten RA, lang 10 El Eene dito dito9 El Eene dito dito6 El Twee Eikenhouten BALKEN, eenige dito houten RIBBEN, PLATEN en ander Scheepshout, van verschillende dikte en lengte; eenige IJzeren en Koperen BOUTEN, en drie Kistjes EAU-DE-COLOGNE. Wordende een iegelijk ter reclame opgeroependie tot het geborgene meent geregtigd te zijn. Heeron Leden worden verwittigddatuit hoofde der in vallende Feestdagende gewone Bijeenkomst op Donderdag 21 Maart 1853 geen plaats liektben zal. Namens het Bestuur D. J. VAN DER HORST SERLÉ Jr., Secretaris. SHnnKlBIHls SI Maart. Ten gevolge van het vergelijkend onderzoek, in het be gin van februarij jl. te 's Gravenhage gedaanheeft de minister van binnenlandsche zaken een twaalftal personen als leerlingen voor de telegrafie toegelaten en ter beschikking van de commissie voor de zaken van den rijks-telegraaf gesteld. Sommigen verzekeren, dat de minister van binnenland sche zaken voornemens zou zijn, bijaldien de wet op het armwezen door de tweede kamer aangenomen wordt, nog in den loop der tegenwoordige zitting van de staten-generaal eene wet op het onderwijs in te dienen. Het dezer dagen aan do tweede kamer der staten-ge neraal aangeboden ontwerp van wet, tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1851 behelst liet volgend eenig artikel„Het batig slot van de rekening der ko loniale remises over liet jaar 1851 Jen bedrage van/7,879,447,48, wordt toegevoegd aan de middelen der inkomsten over het dienstjaar 1851." Donderdag beeft H. M. de koningin-weduwe, Vergezeld van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden des voor middags, in den vorstelijken grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft haar jaarlijksch bezoek gebragt, zijnde de dag op welken baar koninklijken gemaal, vier jaren geleden, te Til burg is gestorven. De gemengde commissie voor de stenografie uit de bei de kamers der staten-generaal heeft de belanghebbenden ver wittigd dat bet vergelijkend examen voor de vervulling der openstaande plaatsen bij de stenografische inrigting zal wor den gehouden op 23 maart a. s., des voormiddags tenlOtire, io het gebouw van de tweede kamer der staten-generaal te 's Gravenhage. Men meldt uit Rome van den 8 dezer, dat de gezond heidstoestand van pater Roothaan een zeer gunstigen keer heeft genomen. Engeland. Londen 17 maart. Het bestuur der engel- sclie bank heeft in eeno lieden gebonden algemeene verga dering besloteneen dividend van 4 pet. over het halfjaar te voldoen vrij van ineome tax. De heer Ewardlid van het lagerhuis, heeft aan den lieer Ducos, den fransohen minister van marine, twee brie ven geschreven waarin hij hem eenige ophelderingen vraagt betreffende de krijgstoerustingen in Frankrijk. In zijn ant woord hierop zegt de lieer Ducos, dat bij bot als eene grootc ramp zou beschouwen, zoo er zich eenig verschil van ernstigen aard tusschen de beide rijken verhief, wenschende dat tusschen de twee mogendheden steeds de beste ver standhouding lieersche. Hij verklaart ook, niet te begrijpen, wat aanleiding kan hebben gegeven om de Engelscben liunno overzeesohe naburen van eenige oorlogzuchtige bedoe ling tc doen verdenken, daar de laatsten nog geene de minste krijgstoerustingen hebben gemaakten niets liever wonschen dan den vrede te behouden. Gisteren heeft men eene proeve genomen om rijdende artillerie per spoorwagen te vervoeren. Tot dit einde werd een gedeelte van eene batterij zwaar geschut, met manschap pon. paarden, kanonnen, caissons enz., van het station des zuid-oostelijken spoorwegs naar Woolwich vervoerd en daar uitgeladen al hetgeen in ruim twee uren was volbragt. Er is eene kaapsche mail binnen. De berigten aangaande den kaffer-oorlog, melden geene verandering in den toestand van zaken. De Kaffers schenen minder vredelievend gezind. De zuid-nmerikaansehe brievenmail brengt het berigt, dat de burger-oorlog te Buenos-Ayres voortdurend woedde. Men verwachtte een aanval op de stad. De britsclie zaak gelastigde, kapitein Gore is door de stadsregering van Buenos-Ayres weg gezonden als zijnde gevaarlijk voor de rust der stad. Over het algemeen zijn de berigten uit Rio zoo als gewoonlijk verward. De Panama Herald bevat het volgendeTen gevolge van do sponsachtige, veerkrachtige natuur van den begrafenis- grond in San-Franciseozijn de lijken eene zelfstandigheid geworden, wel bekend bij dechemisten, onderden naam van adipoeher, gelijk staande aan en een overgang van stearine tot spermaceti. Er was dadelijk een industrieel bezig om deze chemische stof in te zamelenten einde er zeep van te maken. Het eerste schip, dat van New-York bestemd is tot de stoomboot-dienst tusschen Panama en Sydneyen dat de Gouden Eeuw heet, zal van 28C4 tonnenlast zijn en 1200 passagiers kunnen bevatten: 1ste kajuit 200; 2de kajuit 200 en 3de kajuit 800. Daarenboven zal liet 1200 tonnen kolen en 500 tonnen lading kunnen bergen. Heden morgen hoeft, door het springen van een stoom ketel op het station te Brightoneen droevig ongeluk plaats gehad. Drie machinisten verloren het leven, de eerste werd letterlijk onthoofd en het hoofd op een grooten afstand ge vonden. Zoo sterk was de kracht, dat een zwaar stuk ijzer door liet stationsdak geslingerd werd en al do vensterglazen in den omtrek sprongen. Het ongeluk werd veroorzaakt, naar men gelooft, doordien een der machinisten de veilig heidsklep had afgeslotenom den stoom spoediger in wer king te brengen. Het gebouw der tentoonstelling zal waarschijnlijk dit jaar niet geopend worden. Ttirliije. Een telegrafisch berigt, bij den Morning Post uit Parijs ontvangen meldtdat op het aanzoek van den groot-vizier, de britsclie zaakgelastigde eene depêche heeft afgezonden aan den admiraal Dundas bevelhebber der vloot in de Middellandsche zee en gestationeerd bij Malta, om hem uit te noodigen zoo spoedig mogelijk in den Archipel het anker te werpen. Bovendien verneemt men dat Rifaat- pacha minister van buitenlandsche zaken is geworden, in plaats van Fuat-Efïcndidie, zoo als vroeger reeds is gemeld deze betrekking heeft nedergelegdomdat vorst Menzikoff liem geen bezoek had gebragt. Het ware van de zaak is nog niet bekend daar men nog niet weet waarom de Porte aan den russischen gezant de afzetting van den minister van oorlog heeft toegezegdeven min als waarin het ultimatum van vorst Menzikoff bestaat. Het is echter onbetwistbaar, dat, do verwerping van dat ulti matum door den divan, en de daarop gevolgde inroeping der hulp van Frankrijk cn Rusland door de Porte, feiten zijn die tot eene ernstige verwikkeling aanleiding gevenwelke de schikking van het oostenrijksch - turksch geschil zeer kan in den weg staan. Het is evenwel te hopen dat de zaak geen ernstige gevolgen zal hebben, cn dat de tusschenkomst der beide mogendheden, van welke die gevraagd is, niet ge wapend maar vredelievend zal zijn, welk laatste ook trouwens volstrekt niet tot de onmogelijkheden behoort. Het Turksche Rijk vervalt alzoo van de eene beslommering in de andere. DuMsolilaml Weenen 16 maart. De begrafenispleg- tigbeid van den genenaal Ilaynau zal morgen met groote praal plaats hebben. Het lijk van den overledene is gebalsemd. Naar men verneemt, zon hij bestemd zijn geweest, om op nieuw in active dienst te treden; men zou hem namelijk als opperbevelhebber over de oostenrijksche troepen in Italië aangesteld hebben. De begrafenisplegtigheid van den aartsbisschop Mild zal insgelijks morgen plaats hebben. Als een zijner waarschijn lijke opvolgers noemt men den bisschop van Brunnden graaf von Schaffgotsche of den bisschop van Seckan in Stiermarken. De laatste (de heer von Raucher) is iemand van groote be kwaamheden, die van wege de regering belast is met de on derhandelingen over een concordaat tusschen Oostenrijk en den H. Stoel. Berlijn 18 maart. Naar men verneemt zal de eerste kamer, wegens het invallende Paaschfeesthare zittingen voor eenige weken schorsen. Dc gisteren gehouden zitting der eerste kamer was ge wijd aan de beraadslaging over de districtswct voor de Rijn provinciën en Westfalen. De tweede kamer hield zich bezig met de behandeling van het zelfde onderwerp in het algemeen. Beide zittingen leverden niets voorliet buitenland belangrijks op. Het schip van schipper A. Itaath van Keulen naar Mannheim, is den 16 tusschen Godorf en Wesselingen ge heel gezonken. Het had eene lading van 3G31 centenaars, bestaande grootendeels uit suiker, tabak, koffij en droogc- rijonaan boord. Een klein gedeele van die goederen is te Keulen aangespoeld en geborgen. Btalie. Rome 12 maart. De paus heeft in zijne allocu tie het consistorie bekend gemaakt, dat de bisschoppelijke hië rarchie in de Nederlanden hersteld is. Bisschoppelijke ze tels zullen gevestigd zijn te Utrecht (aartsbisdom), Haarlem, 's Bosch, Breda, cn Roermondc. Spanje. Madrid 15 maart. Het dagblad van Madrid deelt het rapport mede der commissie, waarvan de senaat het voorstel betrekkelijk den maarschalk Narvaez had ver zonden. Frankrijk. Parijs 19 maart. In de zitting dér wetge vende vergadering op gisteren, is eindelijk het, budget ingeko men. De ontvangsten zijn geraamd op 1520 mi Ij. fr. en de uitgaven op 1519 mill. fr. De vergadering is, na inzage van het budget genomen te hebben, uit een gegaaiï, op niet vóór den 30sten dezer weder bij een te komen. Onder de demoeraten moet eene inschrijving geopend zijn ten behoeve van een monument voor madame Raspg.il. Men schrijft in voor 50 centimes. Zoo men zegt is er reeds voor eene belangrijke som ingeschreven. Iemand, die het laatste bal van den senaat heeft bij gewoond, verhaalt, dat bij die gelegenheid, zoo als meest altijd bet geval is, eene menigte bijouterien is verloren. Ditmaal echter was het aantal van die voorwerpen van weelde zoo grootdat de bedienden van het paleis er een geheel kistje vol van hadden. Zeer verwonderd was even wel de senaat, dat die ringen, braceletten, spelden enz. enz.niet werden gereclameerd doch die verwondering hield op, toen men, deze voorwerpen onderzoekendebevond, dat bijna al die fraaijigheden valsch waren. Zij zullen nu daar er niemand om komt opdagen aan een der gasthuizen gege ven wordenom ze ten voordeele der armen te verkoopen. Gisteren avond had erop de Tuilerien, in de vertrekken der keizerineene kleine partij van omstreeks 100 personen plaats. Al de ministers waren hierbij tegenwoordig, en voor het uitgelezen gezelschap heeft de bekende Bosco zijne goochelaarskunsten vertoond. Als eene belangrijke gebeurtenis meldt men, dat do prinses von Lieven die op de Tuilerien verschenen was zich aldaar zondag heeft vertoond. De keizer zal zondag eene wapenschouwing houden over de troepen die de garnizoenen van Parijs en Versnil- les zullen verlaten. Het werk van Guizot over de republiek onder Cromwell, houdt do aandacht bezig, zoo wel van de leden der academie als van andere geletterde en staatkundige kringen. Het zal eerlang verschijnen. Bes avonds. Heden vernam men het overlijden van een bekend democratisch redenaar, de heer Michel (de Bour- ges). Hij is te Montpellier overleden aan eene longziekte. Hij had nog slechts den ouderdom van 55 jaren bereikt en behoorde onder die weinige democraten welke een vrij groot fortuin bezitten. Men verwacht van de ongesteldheid van den minister van oorlog de St. Arnaud weldra een droevig levenseinde. De veldtogt tegen Kabylie zal dus zonder den maarschalk geschieden. Prins Napoleon, Jerome's zoon, zal er deel aan nomen. De keizer heeft aan Rachel een jaar geld van 20,000 fr. en aan hare zuster COOO fr. toegelegd. Beursberigt. 3 pet. 79,50; 4} pet. 103,25 fr. ISelgie. Brussel 18 maart. De senaat heeft gisteren zonder discussie, met eenparige stemmen, het wets-ontwerp aan genomen betreffende de dotatie van den kroonprins. Uit het Luxcmburgsche wordt gemeld, dat de wolven aldaar vele verwoestingen onder het vee aanrigten en zelfs tegen het vallen van den avond personen aanranden. Aan de Ileeren Redacteuren der Middelburgsche Courant. Middblbükg, 19 Maart 1853. Mijne Heeren I Hoogcn prijs stellende op de door UEd. in het werk gesteld wor dende pogingenom het verhandelde in de zittingen van den gemeen teraad alhier ter kennis van het algemeen te brengen, cn lmlde doendo aan liet daartoe leidende beginselom namelijk de behartiging der ge meentebelangen bij alle ingezetenen op te wekken zoo vinde ik mij juist dien ten gevolge genoopt UEd. indachtig te maken op de nu cn dan plaats hebbende onjuiste mededeeling van het voorgevallene. Kort heidshalve zal ik mij nu evenwel bepalen tot een der punten van be handelingin uw laatste verslag opgenomen, en geheel verkeerd aan uwe lezers medegedeeld. Het betreft de conditiën van aanbesteding voor do uitdieping haven kaden en binnengrachten." Bij het in be handeling brengen derzclve, iverd door den voorzitter ter kennis der vergadering gebragt, dat dezer dagen, doeh zijns bedunkens wat laat, was ingekomeneen rekwest van de vroeger op de modderschuiten steeds gebezigd zijnde werkliedenmet dringend verzoekdat de raad hunne belangen, bij den cvcntuelcn aannemer, mogt ter harte nemen. Ka eenige ten deze plaats gehad hebbende disenssien, werd door den heer van Sonsbeeck der vergadering in overweging gegeven of het niet mogelijk zonde zijn dat als nog eenige daartoe strekkende bepa ling in de conditiën van aanbesteding werd opgenomendit denkbeeld, ook bijzonder door den heer van Diggelen aanbevolen, vond algemeen bijval, en deed den heer voorzitter, dc hiernavolgende ampliatie dei- bedoelde conditiënaan de goedkeuring der vergadering onderwerpen te weten: dat de aannemer verpligt zoude zijn, zich bij voorkeur van de vroegere werklieden te bedienen." Hoe zeer ook ingenomen met het denkbeelddat de adressanten ook in het vervolg tot dien arbeid zouden gebezigd worden en daarin bj voortduring een middel van bestaan vinden, meende ik nogtans tegen het absolute van het voorschrift te moeten opkomenen achtte het wenschelijk het woord verpligt, door een ander van minder strenge bcteekenisvervangen te zien, als kunnende het mijns bedunkens niet in het belang der gemeente zijn zoodanige voor den aannemer be zwarende bepaling in het bestek te zien opgenomen. Deze zienswijze werd door den heer van Uye, en naar het later bleek door meest al de leden gedeelden alstocnop voorstel var. mr. Sifflébesloten de woorden do aannemer zal verpligt zijnte doen vervangen door het wordt don aannemer aanbevolen enz." Hit het hier medegedeelde zult UEd. gemakkelijk zien dat, wat ik in den aanvang zeidcomtrent de weinige nnauwkeurigheid van het gerelateerde, in geeuen deele overdreven wasimmers eene hloote ver gelijking zal zulks ten cenenmale bevestigen. Meerdere dergelijke ver keerde opvattingen in het verslag aangegeven zoude ik zonder moeite kunnen 'aanwijzen en wederleggen doch heb gemeend n ij eenvoudig tot liet boveincrmelde te knnncn bepalen, als daaruit genoegzaam blij kende, dat eene meer trouwe en juiste reductie, zul ze van eenig we zenlijk nut zijn als hoogst wersöhclijk te hcsch. uwm is. Met de opneming dezer vogelen, of met eene verbetering van het in meergenoemd verslag vermeldezult UEd. vcrpEgtcn UWfrl. Dw. Dienaar, W. Bh. VIS Lid van den Gemeenteraad.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1