IIDDELBURGSCHE COURANT 1853. Zaturdag N°- 34. 19 Maart. Bij dit no. behoort liet verslag van den Gemeen teraad te Middelburg, zitting van 16 Maart 1853. J5c$tut~cn ctt Qbrninisttraticn. i i st it t,j m: ujit rrj{ tjr t.j t: v. yriwtivs:. ustasext ik iff visittxtts. A. VAN DEN BROECKE Az. J. F. FAK BROUWER. J. A. DE WAAL 25iuticul<utbdrftc 3Tijbiugcn. Me Commissaris des lionings in de Provincie Zeeland Gezien de missive van den Heer Luitenant-Kolonel, Ins pecteur der tweede Inspectie van Fortificatiën, van den 12 Maart 1853, no. 5; Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat, uit hoofde van liet vervangen van een gedeelte der Brug voor de Courtine 3 4 van de nieuwe omwalling der Vesting Feere, door eenen Aarden Dam, en bet hei'stellen van het overige gedeelte der Brug, de gemeenschap over die Brug van den 8 April aanstaande tot den 8 Julij daaraan volgende gestremd zal moeten worden Dat gedurende de stremming, de gemeenschap van Veere met den Straatweg naar Middelburg zal plaats hebben door de Warivijlcsche Poorten verder langs den zoogenaamden Boschweg Dat echter de Zandijksche Poort geopend zal blijventot vrijlating van den Weg, leidende naar den Walcherschen Zeedijk. Middelburg, den 17 Maart 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, Bij afwezendheid BECIUS, Lid van Gedeputeerde Staten. MTFOMtE JHMTJE. De Burgemeester en "Wethouders van Middelburg- maken bekend, dat de tweede Zitting van den Militieraad, voor het 1ste Militie-Kantonzal plaats hebben op Donder dag den 24 Maart aanstaande, des morgens ten half-tien ure, in het gewone Lokaal in de Abdij binnen deze Ge meente en dat daarvoor moeten verschijnen al de in dit jaar geloot hebbende Personen die vermeenen regt op vrij stelling te hebben. Middelburg, den 14 Maart 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHÉER. De Burgemeester en Wetliouders van Middelburg; Gelet op het verzoek, door den Gemeenteraad aan den Koning ingediendom eene Gaz-fabrijk op te rigten op het Molenwater (Sectie A, no, Ibis) Brengen voorschreven verzoek ter kennis dor Ingezetenen onder mededeeling datnaar aanleiding van het koninklijk besluit van den 31 Januarij 1824 (Staatsblad no. 19), rakende de vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijkenop Woensdag den 30 Maart aanstaandedes na middags ten één uur, ten Raadhuize alhier, de vereischte informatien de commodo et incommodomet opzigt tot deze Fabrijk zullen worden genomen wordende mitsdien een ieder, die vermeenen mogt daar tegen eenige bezwaren te moeten kenbaar makenuitgenoodigdzich ter aangewezene plaats en uur daartoe te vervoegen. Middelburg, den 16 Maart 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. Openbare Aanbesteding bij inschrijving aan de Di rectie der Marine te wassingen, op Vrijdag den 25 Maart 1853 des voormiddags ten elf ure, van: EBet repareren en gedeeltelijk vernieuwen van bet Dak der Smederij op 's Rijks Werf te Vlis- singen met gedeeltelijke bijlevering van Mate rialen. liet bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan het Ministerie van Marine te 's Gravenhage bij do Directie der Marine te Vlissingen in eenige Logementen te Middelburg en Vlissingen terwijl de aanwijzing twee dagen te voren op het lokaal zal plaats hebben. De inschrijvings-biljetten op zegel, bevattende de aanne mingssom in schrijfletters en de namen van Aannemer en Borgen, zullen, vóór het bepaalde uur, gesloten en vracht vrij aan de Secretarie der Directie te Vlissingen moeten be zorgd zijn. Vlissingen, den 14 Maart 1853. De Directeur en Kommandant der Marine, H. H. T. COOPS. De Directie van opgenoemd Begrafenisfonds heeft het genoegen te kunnen berigten, dat deze inrigting steeds voort gaat in aantal van Leden toe te nemen; zijnde dit aantal sedert de rekening des vorigen jaars met p. m. 800 Leden vermeerderd, zoo dat thans bijna 2200 Leden zijn ingeschreven. De gedurende twaalf jaren verkregene uitkomsten, bewijzen de juistheid der berekeningen, waarop dit Begrafenisfonds is gegrond, terwijl een voldoend waarborg-kapitaal de soliditeit dezer inrigting boven allen twijfel verheft, en den Leden, ook zelfs bij eene buitengewone sterfte de voortdurende ge trouwe nakoming waarborgt van de bepalingen op het stuk der uitkeeringen. De nuttige strekking en de geschiktheid van dit Begrafenisfonds, als voor eiken stand der maatschappij door deszelfs onderscheidene klassen van uitkeering, ingerigt, zijn voorts aanbevelingen welke tot den bloei en den voor uitgang dezer inrigting het hare ruimschoots toebrengen. De Rekening en Verantwoordingdoor de ondergeteeken- den gedaan, in hunne buitengewone vergadering van den 16 dezer maanden waarvan aan ieder deelgeregtigd Huisgezin gratis een exemplaar wordt uitgereikt, doet vaneen en ander op eene overtuigende wijze blijken. Op grond van deze gelukkige uitkomsten kunnen de onder- geteekenden dit Begrafenisfonds met het volste vertrouwen aan Middelburgs Ingezetenen aanbevelen ter deelneming waarin voortdurend de gelegenheid wordt gegevenzoo bij den Direc teur (St. Geertruistrnat, lett. II, no. 107), als bij den Bode van hetFonds, J. L. NAUWEN (Laugevijle, lett.K, no. 217), terwijl Ileercn Commissarissen zich steeds bereid verklaren des verlangd alle inlichtingen nopens deze onder hun beheer staande inrigting te geven. Middelburg, den 18 Maart 1853. P. DE MARET TAK. Directeur. Commissarissen. MIDIIKLBtRK, 18 Maart. Naar men verneemt, is door Z. M. aan onzen stadgenoot, den heer W. Minderhout, een octrooi voor den tijd van |5 jaren verleend op de uitvinding van aëlopodische wagentjes, die, met handen en voeten, in voor- en achterwaartscbe be weging kunnen worden gebragt. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer is, met gemelden datumtot 's konings adjudaflt voor eenen onbepaalde^ tijd benoemd, de luitenant-ter-zee 1ste klasse, ordonnans-officier in Zr. Ms. dienst, jhr. F. de Casembroot. Z. M. heeft, bij besluit van den 15 dezer, den kapi tein J. G. Herbig, van het 7de regement infanterie, inge volge zijne aanvrage, op grond van langdurige dienst, op een pensioen gesteld van 1080hebbende het Z. M. al verder behaagdaan genoemden kapitein den rang toe te kennen van majoor, en hem de vergunning te verleenen de activiteits-uniform van het korpswaartoe hij het laatst heeft behoord, voortdurend te blijven dragen. Eergisteren arriveerde te Vlissingen Zr. Ms. schooner Atalante, om tijdmeters over te brengendie door gemelden bodem uit Londen waren medegebragthij was tevens beladen met het anker en den ketting, die Zr. Ms. fregat Prins Fre- derik der Nederlanden op de terugreis van Zuid-Ame- rika, in het laatste najaar op de engelsehe kust had moeten laten schieten. Waarschijnlijk vertrekt gemelde schooner he den naar het Nieuwe Diep. De officier van administratie 1ste kl. bij de marine op non-activiteit Walesonis met den 10 dezer geplaatst op Zr. Ms. fregat Prins van Oranje, aan het Nieuwe Diepmen spreekt wijders van het formeren van een exercitie-eskader waartoe die bodem zou behooren. De opbrengst der rijks-middelen (hoofdsom en opcen ten) over de twee eerste maanden van 1853, is geweest 7,769,775,464in het zelfde tijdperk van 1852 was zij 7,938,005,824. De directe belastingen hebben in die twee maanden opgebragt 1,967,059,42| (in 1852 was de op brengst 2,163,308,894); de in- en uitgaande regten en scheepvaartregten ƒ513,514,604 560,293,73 in 1852), de accijnsen 3,426,497,934 3,561,275,154 in 1852) de waarborg en belasting van gouden en zilveren werken 23,800,40 18,916,404 in 1852); indirecte belastingen 1,589,256,72 (ƒ1,382,200,31 in 1852); posterij 249,384,85 250,889,33 in 1852); loterij ƒ161,50 1122 in 1852). De commissie van enquête nopens den accijns op het zout, onder voorzitting van den heer van Hall, heeft maan dag hare zitting gehouden. Haar is niet alleen opgedragen het onderzoek van de gebreken der bestaande wetgeving op dat stuk, maar ook het onderzoek, in hoe verre het belgi- sche stelsel op de heffing dezer belasting, met eene krachtige controle, ter bevordering van de binnenlandsche nijverheid, hier te lande mogelijk en wenschelijk zoude zijn. Dien dag zijn slechts twee der opgeroepen getuigen gehoordnamelijk de heeren Chastelet, controleur te Rotterdam, en van Duyll, ontvanger te Lobith. Verleden maandag heeft de voorzitter der tweede ka mer, de heer Dullert, aan zijne medeleden een gastmaal in het hotel Paulez aangeboden, waaraan ook de ministers en andere genoodigden deel hebben genomen. Z. Exc. de oud-gouverneur van Suriname de heer van Raders bevindt zich in eenen meer gtinstigen toestand. Pater Roothaan bevindt zich nog in den zelfden hagche- lijken toestand. Hij heeft zijnen assisstent voor Duitscliland in hoedanigheid van vicaris-generaal, benoemd, om hem, in geval hij mogt komen ie overlijden, voorloopig als generaal der Jezuiten-ordc op te volgen. »»SÏ- I YM ISCHt: KOIOJVIEJV. Bij het gouvernement zijn in den avond van den 22 januarij 11. de volgende berigten ontvangen van den resident van Banda, geteekend, Banda, 30 november 1852, omtrent aard- en zee-bevingen in de Molukken Na dat in den vroegen morgen van den 26 dezer eene kleine regenbui was gevallen, werd op Neira, 10 minuten voor 8 ure, eene lievige verticale beweging der aarde ge voeld, die echter spoedig in eene, in kracht toenemende gol vende beweging van het N. W. naar het Z. O. overging en zeker meer dan vijf minuten heeft aangehouden. Alles vlugtte uit de woningenen men moest zich of voorovergebogen vasthoudenöf geheel op den grond nederleggenwijl het blijven staan onmogelijk was. Bij den eersten verticalen schok, die zoo spoedig in eene golvende beweging overging, was dadelijk het grootste ge deelte van Banda's woningen of bijgebouwen in puin verkeerd, of de gebouwen zoodanig gescheurd, dat zij onbewoonbaar zijn geworden. Het chinesche kampen de inlandsche negorij, aan het Zonnegat gelegenzijn voor een groot gedeelte ver woest. Alle gouvernements-gebouwen de pakhuizende kerk, benëvens de officierswoningen in het kampement hebben mede veel schade geleden, en bijna alles zal geheel moeten worden vernieuwd. Een gedeelte van den Papenberg, waar op zich de seinpost bevindt, is afgescheurd en de twee zich daarop bevindende bamboezen gebouwen zijn omvergevallen. Langs het stand is de aarde op vele plaatsen gescheurd. Groot-Banda is even zwaar geteisterd geworden; in bijna al de perken zijn de bijgebouwen, waaronder ook de rook- kombuizen der noten, ingestort of zwaar beschadigd; even zoo is het met de woningen der perkeniers gelegen. De ne gorij Lonthoir is bijna geheel verwoest en Selamoe heeft veel geleden. Op Groot-Banda hebben eene menigte afscheu ringen en nederstortingen van rotsen plaats gehaddie da wegen gedeeltelijk belemmeren. Men heeft bij deze ramp geen verlies van menschen te betreuren; alleen hebben door de instorting der muren eenige lieden kneuzingen bekomen welke echter van weinig betëe- kenis zijn. Nog geen kwartier uurs was de aarde weder in rust, of er ontstond eene zeebeving, die alle denkbeeld te boven gaat. De baai liep in snelle opvolging vol en weder ledig, zoodat het soms eene smalle rivier geleek, waarin Zr. Ms. brik de Haai, gekommandeerd door den kapitein-luitenant ter-zee van Römer, die des avonds te voren was aangeko men en de met 200 koijangs rijst beladene nederlandsche bark Atiat al Rachmankapitein Lunelvoor- en achter waarts werden gedreven. Het laatstgenoemde vaartuig raakte twee malen even aan den grond. Tot 10 ure in den morgen nam deze verschrikkelijke ebbe en vloed in hevigheid toeen tot drie malen werd Neira en Groot-Banda door stort-zeeëndie zich in het Zonnegat en in dat van Lonthoir vormden, overstroomd, die telkens hoo- ger en hooger stegen, en de laatste maal circa 10 ure, het fort Nassau zelfs passeerden en bijna tot aan den heuvel waarop Belgica gebouwd is, naderden. Op Groot-Banda ia het water mede tot aan den voet van het gebergte gestegen, waardoor de in de vlakte staande notenboomen, alle zijn over stroomd. Alles wat op het lagere gedeelte van Neira woonde, vlugtte nu naar de bovenstratenen men zag spoedig voor vrouwen en kinderenop hooge veilige plaatsenbeschuttingen tegen de felle zonnestralen opslaan. Op de voorstraat drong het water verscheidene voeten hoog in de huizenterwijl het de deuren der woningen open- smeet. Bij het afloopen van het water werd een groot getal visschen van den grond opgenomen. Een 36tal inlandsche praauwen, bemand met 613 koppen, van de Ceram-, de lvey- en Saroii-eilandenbevond zich al mede ter reededeze werden door hooge stortzeeën door en tegen elkander geslagen, en dan naar den wal, en dan van daar weder afgevoerd. Eene der grootste praauwen werd op den wal tusschen twee boomen ingedrongenterwijl eene andere, benevens de groote sloep van Zr. Ms. brik de Haai, over de borstwering van het fort Nassau werd nedergewor- pen. Eenige praauwen vergingen in het gezigt, een gedeelte werd in het Zonnegat gedrevengeraakte daar op strand en sloeg aan stukkenterwijl het aan een ander groot gedeelte dor praauwen geluktedoor het ophalen der zeilen te ont- vlugten. Een gedeelte der opvarenden bevond zich aan den wal, en eenigen van hen hadden zich in de dwarsbalken van eene op het oude hoofd op palen staande, en met pannen gedekte loods, eene veilige schuilplaats gezocht; de rolzeeën echter sloegen hen daaruit en allen verdronken. Vele menschen zijn door deze ramp omgekomen, en zeker hebben meer dan 60 opvarenden der praauwen het leven verloren. Des avonds werden eenige lijken aangebragt. Beide de zeehoofden zijn bijna geheel weggeslagen. Wat aan den wal door de aardbeving was gespaardwerd thans door den hoogen vloed vermeld en aan stukken ge slagen terwijl de goederen en boeken in de omver gewor- pene kasten bedorven werden. Op Lonthoir is het meeste verlies door de stortvloeden veroorzaaktniets heeft in do negorij bijna kunnen gered wordeneen ieder moest voor lijfsbehoud voor zich of voor vrouwen en kinderen zorgen. Aan boord van Zr. Ms. brik de Ilaai is waargenomen dat de hoogste en laagste stand van het water 26 voet ver schil heeft opgeleverd. Gedurende deze aard- en zeebeving zijn zware rollingen en geluiden, als van kanonschoten gehoord. De doodsangst was op ieders gelaat te lezen en geene pen kan dit verschrikkelijke natuurverschijnsel naar waarheid beschrijven, en nog zijn de gemoederen geenszins in rust. Gedurende de eerste 24 uren zijn nog vijftien kleine schokken van aardbeving gevoeldna dien tijd zijn zij allengs afge nomen. Ook in den loop van den 26 is de zee weder Tot rust gekomen. Aan den zuidkant van Groot Banda en aan den noordkant van Neira is geene zeebeving waargenomen. Niemand vertrouwt zich bij nacht in de nog staande ge bleven steenen huizen, dewijl zij zeer beschadigd zijn en sommige zelfs dreigen in te storten. Ieder heeft zich zoo veel mogelijk eene veilige ligplaats in bamboezen loodsen en onder atap verschaftverscheidene familien zijn daar bij een getrokken. Van de 5 ontwerpen, ingezonden ter beantwoording der prijsvraag, uitgeschreven om een project te erlangen "voor de oprigting van een gebouw voor de tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid in de Nederlandsche Oost-Indi sche Bezittingen is het ontwerp van den heer C. F. Deele- man goedgekeurd, en is reeds met het optrekken van het ge bouw een aanvang gemaakt. Het staat aan den Z. O. hoek

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1