MIDDELBUMSCHE /ƒ- COUBAN 1853. Zaturdag N0, 31. 12 Maart. iacöhtcctï cti OlbmiiiistirAtieu. 25itutcnl<iub£clfc STijbiugcu. iSuitcutanbdchc ütijbtugcii. Me Provinciale Commissie van Onderwijs in Zeeland zal hare gewone Voorjaar.?-Vergadering houden binnen Middelburgin de Abdij op Donderdag, don 7. April 1853, des voormiddags te elf uren; zullende op Vrijdag, den 8. dier maand des morgens te half-negen uren worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzerwelkemet overlegging van dén of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene authentieke Acte hunner geboorte, zich ten minste acht dagen te voren bij den School opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 11. Maart 1853. ADR. P. VAN DEINSE. Secretaris. MlfiF. !»A DTtwMME g It. De ondergeteekenden maken bij deze dankbare melding van de ontvangst van eene Som van drie honderd dertig Gul den zestien Centsaan hen overgemaakt door de Hoeren de Gebroeders Abrahams te Middelburgals obrengst van het Werkjegetiteld Rijp en Groen uit de Portefeuille van Severus," uitgegeven ten voordeele der Weduwe en Kinderen van wijlen J. van Midden. Zij nemen deze gelegenheid waarom hunnen dank daarvoor te betuigen zoo aan den onbekenden Schrijver als aan de Uitgevers, en aan allen die door inteekening wel hebben willen medewerken om het lot der ongelukkigen te helpen verzachten. Zierikzee, den 9 Maart 1853. De Commissie J. VAN DER VLIET. J. A. VAN DER IIALEN. D. Q. MULOCK HOUWER. G. VERDOOREN. i/;. Met dankzegging ontvangen ten behoeve der Evangelische Gemeenten en Gymnasien in Hongarye bij Ds. van Deinse den 4 dezer van A. 2,50 N. N. 10 den 6uit. de Avond kerkcollecte 5; den 8, idem van N. N. 1. Bij Ds. Snouck Ilurgronje den 3 dezer van N. N. 25 van onderschei dene vrienden der Zendingzaak ƒ1,524; den 4, van X. ƒ25; den 5 van S 9,37! den 6 van Q. 20; den 7 van N. N. 1 Coupon W. S, no. 109207, verschenen 1 januarij 1853, 12,37| i den 8 van P. 5, van S. 10 van N. N. —,50; te zamen 127,27|. Met aandrang bevelen Predikanten der Nerderd. Herv. Gemeente, de Evangelische opleiding van millioenen geloofs- genooten bij vernieuwing aan de Christelijke weldadigheid aan. Zoo wel hot penningske der weduwe als de ruimere gave der meergegoeden, zal met dankbaarheid door hen ont vangen worden. Middelburg, 10 Maart 1853. Uit aller naam, J. J. VAN DEINSE. JIIllDEIjBlIltlii11 Haart. Den 8 dezer had alhier het jaarlijksch examen plaat3 der leerlingen van de Industrieschool voor handwerklieden. Behalve de directeuren dier inrigtingwaren onderschei dene bestuurderen van het middelburgsche departement der maatschappij Tot bevordering van nijverheid, en van dat der maatschappij Tot nut van 't algemeen en der Teeken-akade- mie, allen daartoe uitgenoodigdbenevens enkele geïntrodu- ceerden daarbij tegenwoordig. Het examen in de verschillende vakken van onderwijs alslijnteelsenenrekenen algebrameetkunst en werktuig kunde, werd door den onderwijzer A. Gouka afgenomen van 57 leerlingenwaaronder 33 die reeds in verschillende ambachten werkzaam zijn 2 die voor onderwijzer worden opgeleid en 22 die nog schoolonderwijs genieten. Over het algemeen hebben de leerlingen blijken gegeven van het onderwijsdat van oetober des vorigen jaars tot het begin dezer maand onafgebroken vier maal per week plaats had, met vrucht te hebben gebruik gemaakt, daar door al de tegenwoordig zijnden de ondubbelzinnigste blijken van goed keuring, over de bekwaamheid der leerlingen zijn aan den dag gelegd, waartoe de gepaste leiding van den heer Gouka zoo veel heeft bijgedragen. Het mag als een gelukkig verschijnsel niet onvermeld blij ven dat lust en ijver der leerlingen gedurende den afgeloo- pen cursus ook gebleken zijn in het getrouw bijwonen der lessen daar slechts weinigen een of meermalen afwezig waren. Mag de uitslag van dit examen alzoo in meer dan een op- zigt verblijdend genoemd worden het is te hopen dat daar door op nieuw de belangstelling in genoemde school zal worden opgewekt, en zulks zal mogen bijdragen om velen, die aan de inrigtingen, door welke de industrieschool wordt staande gehoudenen vooral aan de maatschappij van Nijverheid waardoor zij is opgerigt, hunne ondersteuning tot nog toe heb ben onthouden zullen toetreden om ook daardoor eene meer wetenschappelijke opleiding van ambachtslieden te bevorderen. Z. M. heeft, bij besluit van den 9 dezergoedgevonden, lioogstdeszelfs adjudant in gewone dienst, den kolonel jhr. II. de Ilaze Bomme, op zijn verzoek, ter zake van langdu rige dienst, een jaarlijksch pensioen van 1800 te verleenen hebbende het Z. M. al verder behaagd, aan genoemden hoofd officier den rang van generaal-majoor toe te kennen en tevens hem te benoemen tot hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, met bepaling, dat hij als zoodanig aan Zr. Ms. mili tair huis blijft toegevoegd. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. benoemd: tot hoogstdeszelfs adjudant, den lsten luitenant A. E. Mans- feldt, van het regement grenadiers en jagers, tot dus verre ordonnance-officier bij Z. M.uit welke betrekking hij eer vol wordt ontslagen, met bepaling, dat hij in zijne nieuwe betrekking voortdurend bij het regement grenadiers en jagers als gedetacheerd zal worden gevoerd; tot ordonnance-officier bij Z. M.den 2den luitenant K. J. G. baron van Ilarden- broeck van het regement grenadiers en jagers. Nog heeft Z. M.bij besluit van dien dag, goedgevonden over te plaatsen bij den grooten staf, hoogstdeszelfs adju dant in gewone dienst, den majoor II. F. Koek, van het 1ste regement infanterie waarbij hij tot dus verre als gedetacheerd werd gevoerd. Z. M. beeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den 2dcn luitenant-ter-zee jhr. P. IV. Teding van Berkhouten heeft benoemd tot officieren van gezondheid 3de klassebij de zeemagt, de heeren J. T. Doeland van de Watering en G. Goedkoop. Z. M. heeft benoemd tot mede-directeur der neder- landsche bankden heer J. II. Insinger. Z. M. de koning is, zoo als uit een Weener blad blijkt, een der eerste vorsten geweest, die Z. M. den keizer van Oostenrijk eencn eigenhandigen brief hebben geschreven om hem geluk te wenschen wegens het ontkomen van den moord-aanslag, waaraan hij is blootgesteld geweest. Dingsdag zijn in eene, door den voorzitter der kamer van koophandel en fabrijken te Amsterdam belegde, vergade ring van stemgeregtigde deelhebbers in de nederlandschc han- del-maatschappij, gekozen tot commissaris de heer II. Croocke- wittot dus verre commissaris-plaatsvervanger bij de ge zegde maatschappij, en tot commissaris-plaatsvervanger, de heer staatsraad P. van der Oudermeulenresjmctivelijk in de plaats der heeren staatsraad II. C. van der Houven en J. Kooyzijnde de eerste overleden en hebbende de tweede voor zijne betrekking bedankt. De minister van binnenlandsclie zaken heeft bekend ge maaktdat bij den boekhandelaar A. J. van Weelden, te 's Gravenhage, en door diens tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijkstegen den prijs van 0,80 het exem plaar, is verkrijgbaar gesteld het werk, getiteld: „Verslag aan den koning over de openbare werken in de jaren 1850 tot 1853. Naar wij vernemen zijn maandag jl. te Aagtekerke (eiland Walcheren) reeds kievitten en een ooijevaar gezien. Mogen wij uit deze verschijnselen afleiden dat eene vroege en fraaije lente reeds spoedig de plaats zal innemen van onzen vrij langdurigen winter, dan verheugen wij ons hartelijk daarin. Behalve de plaatsen in Groot Brittanje, opgegeven in de Staats-courant van den 17 februarij jl.zijn thans met de kantoren van den rijks-telegraaf te Amsterdam, Dordrecht, 's Gravenhage en Rotterdam verbonden: Avignon, Lorient, Marseille en Vannes, in Frankrijk; AthBrugelette, Charle- royManage, Namen en Tamines, in België; benevens 37 kantoren in Zwitserland. Het Staatsblad no. 13 bevat een koninklijk besluit van den 1 dezer, houdende bepalingen omtrent den loop der linie van toezigt in Zeeland. Met leedwezen verneemt men dat de generaal-majoor baron van Raders zich zeer ernstig ongesteld bevindt. Te Breda is den 6 dezer in den ouderdom van 82 ja ren overleden, de hoog-edel gestr. heer J. Vertholcn, ge pensioneerd generaal-majoorridder der militaire Willems orde, kommandeur der orde van St. Anna, in leven plaatselijk kommandant dier vesting in welke betrekking hij zeer ge acht werd door zijne stadgenooten. Volgens berigt. van den 20 februarij jl. is Zr. Ms. fregatschip Doggersbank op den avond van den 19, na eene voorspoedige reis van 4 etmalen uit Malta in de baai van Smirna binnengcloopcn. Op dien dag, den verjaardag van den koning der Nederlandenis er diner geweest bij den consul- generaal, den heer J. van Lennepen heeft ds. Verweyde, bij die gelegenheideen feestdronk ter eere van Z. M. inge steld. Het fransche eskader vlagde met do hollandsche kleu ren aan den grooten top en deed een salut van 21 schoten. STdlTEJir.CfJBirUKJ^t. tweede kamer. Zitting van 9 maart. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen overliet wets-ontwerp tot regeling der strafwetgevende magt van de waterschapsbesturen voortgezet en ten einde gebragt. Daarna zijn de artt. 1 tot en met 6 aangenomen. De beraadslagingen zouden den volgenden morgen worden voortgezet. Kiigelanrt. Londen 7 maart. De waarde der inland- selie voortbrengselen en fabrikatenwelke in de met 5 februa rij 11. geëindigde maand uitgevoerd zijnwordt op 6,231,841 p. st. geschat, en overtreft dus den uitvoer in de zelfde maand van 1852 met 1,410,060 p. st. Onder de Israëlieten in deze hoofdstad en elders in Engeland bespeurt men sedert eenigen tijd eene buitengewone zucht om het Oude Testament aan te koopen en zich met den inhoud daarvan bekend te maken, hetwelk velen als oen gevolg van den indruk aanmerken, welken een geschrift van een buitenlandscli rabbi op hen gemaakt heeft, waarin deze uit de H. Schriften bewijzen wil, dat de tijd gekomen is op welken de Israëlieten zich moeten voorbereiden om naar het land hunner vaderen weder te keeren. liet volgende is een uittreksel uit eenen brief van Corfu van 20 februarij: Wij hebben hier eenen vreesselijken storm, eenen waren west-indischen orkaan gehad. Hij begon laatst!, vrijdag nacht (18 febr.) uit het zuidwesten te waaijen, nadat wij gedurende twee of drie dagen zeer ruw weder hadden gehaden rigtte in twee uren meer schade aan dan door 20 jaren van voorspoed kan worden vergoed. Niet alleen zijn vele der zwaarste boomen ontworteld en omver geworpen gelicele gebouwen zijn als kaartenhuisjes ingestort. Het dak van het paleis is geheel vernield en vele visschersbooten zijn van hunne ankers geslagen ep op de rotsige oevers verbrijzeld." Het beloofde land voor fabrikanten en köojdieden in. piano's is ontegenzeggelijk Chiliwant in geen land Jide ruim ook in vele gedeelten van Europa het pianospel wordt beoefend, wordt zoo veel op dit instrument gespeeld. In elk huis maken eene piano, een bed en eene lamp de voornaam ste meubelstukken uit. Zonder piano kan in Chili geen huis houden bestaan. Tevens worden voor de ingevoerde instru menten zeer goede prijzen bedongen. Het kristallen paleis, dat te Sydenham nabij Londen wordt opgerigtbelooft een wonder van bouwkunstrijk dom en smaak te zullen zijn, en alleen de reis naar Londen waard te worden. liet zal een museum zijn van nijverheid en kunstwaarin de kopijen van alle meesterstukken der beeldhouwkunstdie men zal kunnen bekomen zullen wor den geplaatst. Reeds zijn agenten vertrokken naar Rome Venetië, Griekenland en Azië, om die voorwerpen te ver zamelen waarbij zij geen geld behoeven te ontzien. Voor de aanstaande groote tentoonstelling te Dublin in de maand mei zullen pleiziertreinen worden in dienst ge steld die de reizigers voor zeer matige prijzen van Londen naar Dublin zullen brengen met inbegrip van het vervoer over hot Iersche kanaal. Men zal ook gelegenheid hebben eenige uren te Birmingham te vertoeven. Te Dublin vormt zich eene maatschappij om de bezoekers te ontvangen. In Saekville-street zal men huisvesting en voeding erlangen met en benevens een gids voor het bezigtigen der stad, voorts met inbegrip van uitspanningaldus zonder eenige kosten en dit alles voor e'én pond sterling daags. De vracht van Parijs naar Dublinheen en terugop de eerste klasse is slechts 200 francs. Muitsclilaiid. Weenen 6 maart. De verbetering in den gezondheidstoestand des keizers maakt snelle vorderingen zoodat men gelooft dat Z. M. weldra geheel hersteld zal zijn. De vreugde hierover is buitengewoon groot. Uit alle deelen des rijks zijn honderde deputatien van gelukwensching aan gekomen en het aantal adressen is ontelbaar. Den 24 februarij werd, op uitdrukkelijk bevel van den vorst Danielo van Montenegroin de hoofdkerk van Cedinjo eene plegtige dienst gevierd, wegens het behoud van hot leven des keizers van Oortenrijk. De Lloyd meldtdat het oostenrijksche kabinet, na do ratificatie van het handelstractaat met Pruissenin onder handeling zal treden met de staten van het italiaansche tol - verbond ten einde hunne toetreding tot het gemelde trak taat te verkrijgen. Men wildat te Milaan twee uit Londen aangekomen agenten van Kossuthelk met 30,000 fr. bij zichgearres teerd zijn. De Weener Zeitung spreekt het vroeger gegeven be rigt tegendat aan den jongsten opstand te Milaan drie professoren van de hoogeschool te Pavia deelgenomen zou den hebben. Berlijn 8 maart. Het vraagpunt betreffende de organisatio der evangelische kerkdat sedert eenigen tijd op den ach tergrond scheen te zijn geraaktkomt thans weder aan de orde. De bijeenkomst van den hoogen kerkeraad, onlangs op het slot Bellevue in tegenwoordigheid des konings gehou den staat daarmede in naauw verband. De eerste kamer heeltin hare zitting van gisterende beraadslagingen over de wets-ontwerpen tot regeling der ge meentebesturen ten platten lande voortgezet, en die betrekke lijk de provinciën PruissenPommeren Posen en de mark graafschappen Brandenburg en Neder-Lausitz afgehandeld. De tweede kamer heeft gisteren met 180 tegen 130 stemmen het derde artikel van het wets-ontwerp op de af schaffing van don vrijdom van grondbelastingdoor de adel lijke goederen genotenverworpen. Dit artikel betrof do schadeloosstellingen. Het ministerie heeft daarop het wets ontwerp ingetrokken welks beginsel door die verwerping was afgestemd. Aanstaanden donderdag zullen de tol-conferentien alhier een aanvang nemen. Men verneemtdat alle staten Jdie tot het vroegere en latere tolverbond hebben behoord bij die conferentien zullen worden vertegenwoordigd. De wurtembergsche kamer heeft in hare zitting van 4 dezer de beraadslaging over de doodstraf voortgezeten in strijd mot het regerings voorstel, besloten dat die straf slechts zal worden toegepast bij aanslag tegen de veiligheid van den staatschending der grondwet enz. Gervinus is door het hof van assises te Mannheim vrij gesproken van de beschuldiging van hoog verraad. Even wel schuldig verklaard aan ophitsing tot stoornis van orde is hij veroordeeld tot twee maanden vestingstraf en vernieti ging zijner geschriftendie tot de vervolging hebben aanlei ding gegeven. Spanje. Madrid 2 maart. Een gerucht, waaraan men echter niet onvoorwaardelijk mag geloof hechten, wil, dat de senaat niet ongeneigd zou zijn aan do koningin een adres in te dienen houdende verzoek om de hervorming der staat kundige wetten niet goed te keuren. Men zegtdat de cortes zullen ontbonden worden na dat hun het plan der regering tot het sluiten eener leening van duizend millioen realen, om de vlottende schuld te re duceren, tot welk einde Salamanca zich te Londen bevindt zal zijn bekend gemaakt. I)e ontbinding zou het vermeden van discussiën ten doel hebben. Frankrijk. Parijs 9 maart. Bij keizerlijk decreet zijn wederom drie senatoren benoemd. Men spreekt nog altijd veel van de komst van den paus binnen deze hoofdstad, en zegt thans bepaaldelijk dat hij bevorens eischen zal 1. de wijziging van de wet op het bur gerlijk huwelijk, vermits hij wenscht, dat do kerkelijke inze gening het burgerlijk huwelijk vooraf ga en 2. de afschaffing van de organieke artikelen van het concordaat.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1