MIDDELBURGSCHE C 0 IJ R AIV T, 1853. Donderdag 10 Maart. N0, 30. i /«T Ttf iSc^Htrcu en OlbminiötcAticu. .weg»e»s-:i aisc'at xs b:b*.m:a~t'i>xi»s. I3iuucnlanb0c(ic STtjbiugctt. 23uitcnlattb0che ïEijbiitgcu. r? h ■o" i» V-j BETjILIXG van Traktementen en lijfrententen Kantore van Heeren Ontvangers der Directe Belastingen en bij den Betaalmeester in bet Arrondissement Middelburg. Driemaandelijksche Bestuurder# -Vergadering- tot opneming van LedenDingsdag den 15 Maart 1853des avonds ten zeven urein de Tuinkamer van Sint-Joris. Namens de Directie J. J. PIETERSE Tz., Secretaris. .JK.MÖfiSÏT/JfCX Aan den edelen onbekenden Menschenvriend wordtdoor het Kerkelijk R. K. Armbestuur alhier, openlijk dank betuigd voor de ontvangst der Tarwe-Broodenten behoeve der ge wone Bedeelden, welke op Woensdag jl. aan hen zijn uit gereikt. God schenke Zijnen dierbaren zegen aan hem, die de be- hoeftigen indachtig is Middelburg, den 9 Maart 1853. Namens bovengenoemd Armbestuur, J. C. KNOORS, President. T. W. DEN DOOP, Secretaris. Arxemuiden den 9 Maart 1853. Het EBiaconie-Annbestiiur alhier maakt dankbare mel ding van de ontvangst van 12 Vrouwe-Hemden, op den 6 dezer bezorgd bij den Heer de Blaecke de Ligny, te Middelburg. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd. R. VAN BELZEN Dz., Adm. Diaken, A. BOOGERT, Diaken. liiBBKLItl lib O Waart. Bij Zr. Ms. besluit van den 2 dezer is de officier van ge zondheid 3de klasse J. A. Soetens Fischer, op zijn verzoek, eervol afgevoerd uit het korps officieren van gezondheid bij de zeemagt, met den laatsten dezer, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgcbrekenen hem met 1 april aanstaande een jaarlijksch pensioen van f 500 toegekend. Naar men verneemt heeft Z. M. het volgende kostuum bepaald, hetwelk do burgemeesters, indien zij dit verlangen, bij plegtige gelegenheden kunnen dragen: zwart lakensche rok mot witte knoopen, waarop hot gemeentewa^.-" D - kroon; de kraag en de opslagen Jn liei zilver geborduurd, met eiken takken, ter breedte van drieduimen; zwarte broek, staande degen, driekante hoed met zwarte liggende zilveren lis en knoopen als aan den rok, en oranje-kokarde. Z. K. H. prins Hendrik verleent bij voortduring audien- tien aan vele eollegien en bijzondere personendie hoogst- denzelven geluk wenschen met zijn voorgenomen huwelijk. Zaturd ig jl. zijn tot dat einde bij den prins toegelaten leden van den hoogen raad der Nederlanden en van andere eollegien. Z. Exc. de heer baron Schimmelpenninck van der Oije ismot zijn gezin, in de residentie aangekomen. De fabrijk- en handwerknijverheids-verceniging in Ne derland werd eerst den 19 november 1851 te 's Gravenhage opgerigt, en reeds tellen de 18 afdeelingen dier vereeniging te zamen 435 leden, waarvan 325 gewone en 110 buitenge wone leden. De Utrechtsche Courant meldt het volgende Heeft men in den laatsten tijd kunnen opmerkendat er bij onze zeemagt behoefte aan officieren komt, ten gevolge van de in dienst stelling van eenige schepen, nog grooter is de be hoefte aan artillerie-officieren sinds de nieuwe organisatie van dat wapen. Bij het hier ter stede in garnizoen liggende korps veld-artillerie bijv. moet volslagen gebrek zijn aan tweede lui tenants. Om in dit gebrek te voorzien zijn twee maatregelen ge nomen eerstelijlc moet aan de kadetten te Breda, voor de onderscheidene wapens studerende, officieel aanbod gedaan zijn zich bij de artillerie te doen overschrijven. Behalve dat de examens van toelating voor de artillerie anders moeijelij- ker zijnen dit dus een groot voordeel is voor hen die overschrijven, zegt men, dat die overschrijving nog wordt bevorderd, doordien zou bepaald zijn, dat het meerdere aka- demie-jaargeld, voor de artillerie benoodigdniet bij de over schrijving zal worden gevorderd. Ten tweede moet de ge legenheid bij het artillerie-korps zijn geopend, om als vrij williger in dienst te treden, met de bepaling, dat na vier jaren dienst er gelegenheid zal bestaan tot het doen van exa men als 2de luitenant, mits de candidaat dan beneden da 30 jaren zij." Op den 2 dezer maand vierden Jacob de Back en Alida Rouw hunne 50jarige huwelijks-vereenigingalsmede hun 50jarig verblijf als landbouwers op de zelfde hofstede, in de gemeente Borsseleen zulks in eene gewenschte gezond heid tot bijzondere vreugde hunner betrekkingen en vrienden. Op 70jarigen ouderdom is te Groningen overleden de heer J. Poters, broeder der orde van den Ned. Leeuw, de oudste en een der verdienstelijkste onderwijzers aan het al daar gevestigde doofstommen-instituut. Men meldt uit Emmelovan den 26 februarij jl.Een treurig voorval in de buurtschap Telgt, onder deze gemeente, levert eene bijdrage tot de menigvuldige voorbeelden hoe hoogst noodzakelijk het is, om geladene geweren met om- zigtiglieid te behandelen. Bij een inwoner aldaar werd een geladen geweer door een der huisgenooten op een' stoel neder- gelegd; het wapen verliest het evenwigt en valt op den grond; de hierdoor veroorzaakte schok doet het schot afgaan waar door een bij het vuur zittend dertienjarig meisje zoodanig getrof fen wordt, dat zij, zonder eenig blijk van leven te gevenon- middelijk nederstort. Men meldt uit Dwingelo van den 3 maart jl.Heden middag is hier in do nabijheid een vreemde vogel geschoten hij heeft geelbonte vederengroene lange pootendoch geene zwemvliezen maar scherpe nagels aan de teenen. Dit dier heeft eene vlugt van 1 nederl. el en 18 duimen, een hals lang 2J palm en ook zeer lange nebben. Naar het scheen, was het bijkans geheel uitgemagerd zoodat hetnaar zijn omvang, haast zonder gewigt is. In het huis van reclusie en tuchtiging te Leeuwarden heeft in de afgeloopene week de amputatie plaats gehad van den regterarm boven het elleboogsgewrigtdes gedetineer den J. R. De kunstbewerking, noodzakelijk geworden door verzwering van den voorarm en de hand, met opvolgende ver bloeding is met gelukkig gevolg verrigt door den officier van gezondheid 2de klasse M. G. van Pelt. Het is echter niet om de operatie zelvemaar om den beruchten patiëntdat wij deze daad vermeldenwant niet minder dan 27 jaren moeten er nog verloopeneer hij zijne vrijheid erlangt waarvan hij, thans op 36jarigen leeftijd, reeds 19 jaren be roofd is. AV el kon de lijder na de amputatie, die hij met verwonderlijke bedaardheid ondergaan had met regt zeggen daar ligt nu die arm daar ik zoo veel kwaads mede gedaan hebwant wegens manslag gedetineerd zijndeheeft hij in het tuchthuis een aanslag op het leven van den onder-kom- mandant gedaandoor hem met eene flesch in een doek ge bonden op het hoofd te treffen en later heeft hij gepoogd een bewaarder te vermoorden; geene dier euveldaden heeft echter den dood der getroffenen ten gevolge gehadmaar wel eene aanmerkelijke verlenging van den straftijd des daders. ST AT EBT-Ct JE Ut TWEEDE KAMER. Zitting van 7 maart. In deze zitting is opgemaakt de nominatie, ter vervulling van de in den hoogen raad der Nederlanden opengevallen vacature. Op de lijst van candidaten zijn geplaatst, de hee ren mrs. II. H. Gerardtsvice-president van het provinciaal geregtshof in Limburg; F. ,J. Jespers, raadsheer in het hof van Noordbrabant, lid der kamer; B. AYichers, president van het provinciaal geregtshof van Groningen; H. Provó Kluit, oud-directeur van policie te Amsterdam, lid der kamer, en S. Schmolck, lid van het provinciaal geregtshof van Zuid holland. De conclusie van het rapport der commissie op het regerings- verslagomtrent den staat van het armwezen over 1850, is daarna zonder beraadslaging, en zonder hoofdelijke stemming, goedgekeurd. 1 JC UUilCiUSit: VU1I HUli Ictppui b Uüt OUUIUHOOIO J uu UUU1 don minister van koloniën gegeven inlichtingen op een adres van D. Verbeek, wegens een koffij-contractis daarna in behandeling genomen. Die conclusie is bestreden door den heer Metman, die voorgesteld heeft, de ontvangene mede- deelingen omtrent deze aangelegenheid voor kennisgeving aan te nemen. Over dit voorstel en dat der commissie, strekkende om het besluit te nemendat de kamer haren vroegeren wensch her- hale om inlichtingen in deze zaak te erlangenhebben lang durige beraadslagingen plaats gehadwaarna het voorstel van den heer Metman met 36 tegen 15 stemmen aange nomen is. De betrokken commissien van rapporteurs voor de wets ontwerpen tot dekking van het te kort over 1848, en tot na turalisatie van onderscheidene personenhebben hare eind verslagen ter tafel gebragt. De kamer heeft beslistdat de beraadslagingen over die wets-ontwerpen achtereenvolgens zullen gehouden worden op den 14 dezer. Engeland. Londen 5 maart. Heden is een kabinets raad gehoudendie door al de ministers werd bijgewoond. In de zitting van het hoogerhuis van gisteren heeft lord Lyndhurst het gouvernement geïnterpelleerd nopens de kwestie van het verleenen van gastvrijheid aan de staatkun dige uitgewekenen. Hij verklaardedatnaar zijn inzien de vreemdelingen moeten worden beschouwd als onderwor pen aan de britsche wettenen dat zij naar deze moeten worden gestraft, zoodra zij eenige poging mogten in het werk stellen om de goede verstandhouding tusschen Enge land en de overige mogendheden te storen. Lord Aberdeen erkendedat aan de wet te dezen opzigte veel ontbrak echter was hij niet voornemens eenige wijziging in dezelve voor te stellendoch verklaarde tevensdat zoodra het gouvernement de overtuiging mogt erlangen, dat er op eeni- gerlei wijze tegen de vreemde mogendheden mogt worden za- mengespannen de schuldigen onmiddellijk aan de regtbank zouden worden overgeleverd. In het lagerhuis verklaarde sir J. Pakington zich volstrek- telijk tegen de confiscatie van de goederen der geestelijkheid in Canada, ten minste indien der kerk die goederen daarbij werden ontnomenalleenin geval men maatregelen mogt nemen ter bescherming der engelsche kerk zou hij aan de voorgestelde wet zijne goedkeuring kunnen hechten. Hij toonde aan, dat die goederen den regtmatigen eigendom der protes- tantsehe kerk waren en door het parlement zelf haar waren toegewezen bij eene acte van 1840. Het parlement zou dus grootelijks te laken zijn indien het eigendunkelijk de eens toegekende goederen op eenigerlei wijze weder introk. Ten laatste toonde hij aandat ook de staatkunde zich tegen de voorgestelde wet verzette en dat men behoorde toe te zien op hetgeen omtrent Canada zou worden besloten daar toch de Vereenigde-Staten steeds hunne hongerige blikken op Canada hielden gevestigd. Sir AY. Molesworth vatte het woord op en zeide dat het hier niet de kwestie was, of de goederen der geestelijkheid ten behoeve der kerk zouden worden geconfisceerd, of welof zij der kerk zouden worden ontnomenmaar dat het hier alleen de vraag was of zij aan de canadasche regering zouden worden overgelatenonver- sehillig hoe deze er over zou beschikken. Ilij verklaarde intusschendat hij geenszins de opinie van den vorigèn spre- ker omtrent de onschendbaarheid van den eigendom der goederen, deelde, en dat het parlement wel degelijk over de zelve mogt beschikken. Lord J. Manner verklaarde zich tegen de wet. De heer ernon Smith daarentegen beschouwde haar als zeer gepast, als zijnde zij eene herstelling, na eenen door de acte van 1840 beganen misslag. Nadat nog eenigen tijd over den eigenlijken aard der kwestie was gehandeld werd met 275 tegen 192 stemmen besloten, dat de goederen der geestelijken aan de regering van Canada zouden worden overgelatenom er naar welgevallen over te beschikken. Do Morning-Advertiser deelt mededat het adres van de engelsche dames aan hare zusters in de Yereenige-Staten, betreffende de slavernij, reeds van een half millioenhandtee- keningen is voorzien. Dit adres moest, gelijk reeds vroeger werd medcgeeld, in handen van mevrouw Ilarriet Beecher Stowe de schrijfster van Uncle's Tom Cabin worden ge steld, doch daar deze dame geschreven heeft, dat zij eerst half april tot ons zou komenheeft men besloten haar het adres toe te zenden opdat zij het nog voor haar vertrek van New-York mogt ontvangen. De hertogin van Sutherland heeft verklaarddat zy haar uitgestrekt hotel ter beschikking van mevrouw Stowe zou stel len voor zoo lang deze dame zich alhier zou ophouden. Do graven van Shaftesbury en Carlisle zullen zorgendat de beroemde schrijfster te Liverpool op de meest luisterrijke wijze wordt ontvangen. De vermaarde diamant Kohinoor, die in het gebouw der tentoonstelling niet die verbazing wektewelke men zich algemeen daarvan had voorgesteld, is thans, nadat aan de slijping 2000 p. st. is te koste gelegd, inderdaad een berg van licht geworden te meer nu hij in een sierlijken kring van kleine diamanten is gezet en als kroon op het hoof<f van II. M. koningin Victoria zal prijken. De heer Garrard, de hof-juwelierheeft het kostbaar juweel dezer dagen op het paleis van Buckingham afgeleverd. Gisteren isniet ver van Manchester een sneltrein uit het spoor gevlogen, ten gevolge waarvan de machinist, de stoker en een kind het leven verloren, terwijl 8 reizigers, waaronder de grieksche koopman Karratti, doodelijk gekwetst werden. Ook nabij Reigate zijn op dien dag 17 personen in meerdere of mindere mate gekwetstdoor het tegen elkan der inrijden van oen goederen- en een passagierstrein. - Een vrcesselijkemet zware sneeuw vergezelde storm, van i/incoIshiVe" e"n" 'T' brS."uiië"fu.1.nsn kuras _d.e_.kust schade aan eene menigte Kolenschepen toegebragt, die, na door het lang aanhouden der noord-oostelijke winden geruimen tijd ter reedo vau Yarmouth en in de andere havens opgehouden te zijnnu bij honderden in zee waren gestokenmaar mee- rendeels op de kust teruggeworpen werden, zoodat minstens een twintigtal dier vaartuigen geheel vernield is. Ook ver scheidene grootere schepen zijn verongelukt of zwaar be schadigd. Denemarken. Koppenhagen 28 februarij. Men her innert zich dat de regering de tweede kamer heeft ontbon den, na de verwerping van het wets-ontwerp tot verlegging van de tollinie tusschen Denemarken en Sleeswijk-Holstein naar den Eider. Eergisteren hebben de verkiezingen voor de nieuwe kamer plaats gehad, en alleen in Koppenhagen zijn van de 14 afgevaardigden 11 van de oppositie en slechts 3 ministeriëlen gekozen. In de andere plaatsen zal de uit slag wel niet gunstiger zijn, en men zegt, dat de koning voornemens is ook de nieuwe kamerwelke 8 maart moet bijeenkomente ontbinden. DnitscHlaniI. Weenen 4 maart. Men verzekertdat de keizer aan den graaf van Leiningenin de audiëntie welke hij bij Z. M. gehad heeft, zijne hooge tevredenheid betuigd heeft over de spoedige en gelukkige wijze, waarop hij zijne zending volbragt heeft. De zelfde graaf heeft ook eene conferentie gehad met den minister van buitenlandsche zaken. Men verzekert, dat de resultaten zijner zending tot meerdere zekerheid voor het onderwerp van een nieuw traktaat met Turkye zullen leiden. Aangaande deze resultaten ver neemt men dat de Porte de meest geruststellende verklarin gen aangaande de Christenen in Bosnië en Herzogewina ge geven heeft. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Oostenrijk, aangaande een post-contraet, zijn thans geëindigd en schijnen tot een resultaat geleid te hebben. De heer von Loewenthal de Oostenrijksche gevolmagtigdeis voor eenige dagen van Parijs alhier aangekomen. De AY. Zeitung bevat vier vonnissen van het krijgsge- regt, waarbij vier Hongaren ter dood veroordeeld zijn, als: K. Jubbal, vroeger hoogleeraar te Pesth en onderwijzer van de kinderen der zuster van Kossuth K. Andrasffy, die als officier bij de hongaarsche opstandelingen gediend heeft; K. Noszlopygrondbezitter en advokaat; S. Sakörzy, advokaat. Den 1 maart werden Jubbal, Noszlopy en Sakörzy te Pesth opgehangen en Andrasffy doodgeschoten. Berlijn 5 maart. De vervalsching der boter te Berlijn waarop de policie aldaar in den jongsten tijd naauwkeurig lette, schijnt echter niet te verminderen. Bij het onderzoek van drie vaten boterdezer dagen aan eene openbare inrig- ting geleverdis geblekendat het geleverde materiaal ge middeld slechts 65 pet. wezenlijke boter bevatte35 pet. dus ongeveer een derde van den inhoudbestond uit water en zout. Een ander vat hield in 60 pet. boter, 9 pet. zout en 31 pet. water. Heden hoeft de eerste kamer de beraadslaging over da gemeentewet voor de provincie Pruissen ten einde gebragt. Alle artikelen zijn aangenomen. Met betrekking tot de uit-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1