MIDDELBUMSCHE COURANT. •m 1853. Dmasda N° 29. 8 Maart. iscottivcu cu OlbminiötiraticH. .itiysiss-zs-rVMtB-i.v. Siuitcul.inböcfic &ijbittgcu. •>»»- 23uitenl<utb0rft£ JTijbiugcn. STMt f t De hieronder vermelde Goederen te tVestkapelle aan gespoeld en geborgen zijndezoo worden bij deze ter re clame bij den Burgemeester dier Gemeente, voor de derde maal opgeroepen, de regthebbonden op oenen Mast, lang 15,75 El, zwaar in den omtrek 1,15 El, en 4 stukken Wrakhout, waaronder een stuk van een Dekbalk, gemerkt SMDMDFSen voor de vierde maal zij die regt hebben op eenen Mast, lang 17 El, eene afgebroken Steng, lang 7 EI, drie nieuwe Greenen Deelen lang G El, drie Scheeps- dekdeelen, lang 6,5 El, zes Eiken Sclieepsdeelenvan 4 tot 6 El, een dito, lang 9,5 El, een Scheepsliout, lang 12,5 El, dik in den omtrek 0,75 El, drie Dckbalkenlang G El, benevens eene partij Scheepsliout, Planken, Touwen en Blokken. riJK.W.liSHÏ' te OftS'ritl'IStjï op Dingsdag den 29 Maart 1858. MAATSCHAPPIJ TOT JSTVT t t\ "T AMZGJEBrEJEST. DEPARTEMENT MIDDELBURG. Vergadering- op Woensdag den 9don Maart 1853, des avonds ten zeven ure precies. Verkiezing van. een Lid voor het Bestuur Jlèlcening van de School-commissie Verslag van de Spaarbanken Voorlezing. Namens Bestuurders, P. DE MARET TAK, Secretaris. Diahenen der Vederduitsclie BBerv. («emeente betuigen bij dezen openlijk hunnen dank aan de Yereeniging Nut en Vermaak voor de hun ter hand gestelde aanzien lijke som van 114; zijnde de zuivere opbrengst van de door die Vereeniging gegevene Soirée littéraire, op Vrijdag den 4 dezer, om, volgens derzelver verlangen, te strekken tot eene extra uitdeeling van Brandstoffen. Gaarne zullen Diakenen aan dit verlangen voldoenen hopen dat 's Hemels zegen moge rusten op allen die door hunnen belangloozen ijver tot deze uitkomst hebben medegewerkt. Middelburg, den 7 Maart 1853. Diakenen voornoemd, II. GIDEONSE, Praeses. M. A. 'T GILDEAdm. Diaken. Domburg 6 Maart 1853. Het Armbestuur van Dombiu'g maakt dankbare melding van de ontvangst van een Coupon van ƒ20, met het bij schrift: „Voor de Diakonie-Armen der Gemeente Domburg," door een onbekende weldadige, uit Middelburg, den onder- geteekende toegezonden. Smake de milde gever de edelste belooning Namens het Armbestuur, W. LEHMAN DE LEHNSFELD. KIIISII I.KIIU; Maart. Naar men verneemt heeft de commissie van enquête voor do verbeteringenaan te brengen in de bestaande wetten op denzout-accijns, bereids negen deskundigen, waaronder amb tenaren zoutzieders en gewezen zoutziedersopgeroepen om voor haar te verschijnen in het lokaal van de tweede kamer der staten-generaalop maandag den 14 dezer en vol gende dagen. Z. M. heeft bij besluit van den 21 februarij jl. goed gevondenden lsten luitenant G. Valkenburgplaatselijk ad judant der 2de klasse te Wierickerschans op een pensioen te stellen van f G90. Z. M. heeft bij besluit van den 23 februarij 11. goed gevonden den kapitein K. van der Harst, van het 8steen den 2den luitenant F. II. A. Wentzky, van het 2deregement infanteriete stellen op non-activiteit. Bij onderscheidene besluiten, van den 21 en 23 februarij 1853, heeft Z. M. de koning goedgevonden te benoemen, bij den plaatselijken staf, tot kapitein en plaatselijk adjudant van de 1ste klasse, den lsten luitenant J. C. van Enkhuy- senplaatselijk adjudant van de 2de klasse, te Grave; tot 2den luitenant en plaatselijk adjudant van de 2de klasse te Maastricht, den adjudant onder-officier J. II. Hengst, van het 4de rogement dragonders; bij het 8ste regement infante rie tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luitenant T. Groeneveld, van het korps. Z. M. heeftonder dagteekening van den 2 dezereen belangrijk besluit genomen. Het betreft de huwelijken der officieren van de landmagt.Ten gevolge der wet van 20 december des vorigen jaars (Staatsblad no. 224) waarbij maatregelen zijn voorgeschreven tot aflossing of rentevermin dering van nationale schuld, moest men onvermijdelijk aan zoodanige officierendie van een inkomen op het grootboek der 4 percents werkelijke schuld hadden doen blijken vrij heid geven om daaromtrent naar rade te handelenvooral uit aanmerkingdat na korter of langer tijdsverloopde staat van 's rijks geldmiddelen zulks toelatende eene nieuwe ren te-vermindering kan worden te gemoet gezien. Gaf men echter te dezen opzigte eenige vergunning aan hendie het van hen gevorderde in 4 percents gepresteerd haddendan was het billijk dat men eenparig handelde met opzigt tot hen, die hun inkomen in de 2|- of 3 percents of vaste goederen hebben aangewezen. Ten gevolge hiervan heeft Z. M. nu bepaald dat alle officieren met den rang van kapitein bekleedop heffing van het verband zullen kunnen vragenwanneer zij zullen aantoonendat hunne weduwen eventueel aanspraak op pensioen uit het militaire weduwen- en weezenfonds voor de officieren van de landmagt zullen hebben. Aan geen hoofd-officier en aan geen -kapitein zal voortaan vergunning om te huwen verleend worden, dan die van zijne deelnoming in het gezegd weduwenfonds voor zijne aanstaande echtgenoot zal hebben doen blijken. De officieren beneden den rang van kapitein zullen bij vervolg slechts een inkomen van 400, doch uitsluitend, wat de grootboeken betreft, op dat der 21- percents, moeten bewijzen, met deelneming tevens in het weduwenfonds. Bij hunne bevordering tot kapitein erlangen :j -- -heffing op den voormelden voet; terwijl zij, die thans in 4 percents een inkomen van G00 bewezen hebben, mede de opheffing van het verband zullen kunnen vragen, doch tegen prestatie van een inkomen van 400 op het grootboek der 2-1 percents. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-gene raal hebben zich in de laatste dagen bezig gehouden met het onderzoek van het nieuwe ontwerp van wet wegens het arm bestuur. De meeste leden zouden in hunne gevoelens, ten voor- en nadeele van dat ontwerp, zoo als zij die vroeger hebben ontwikkeld, blijven volharden. Thans is op last van den minister van justitie uitgege ven het verslag der staats-commissiein 1852 benoemd, be staande uit de heeren: Provo Kluit, Staats Evers, van Dorp, Pape, Pringle de Rouville en Tydeman, tot het doen van onderzoek en het uitbrengen van verslag over een aan de tegenwoordige staats-inrigting en wetgeving meest passend stelsel van policie-wet. Verleden donderdag is te 's Gravenhage overleden jhr. mr. II. L. Wichers, sedert 1844 lid van den raad van state, gedurende korten tijd (in 1849) minister van justitie; terwijl hij vroeger in Nederlandsch Indie onderscheidene liooge reg- terlijke betrekkingen heeft waargenomen. Hij was komman- deur der orde van den Nedcrlandschen Leeuw. Krachtens het 2de lid van art. 3 der voorwaarden vervat in het ontwerp, gevoegd bij 's konings besluit van den 10 mei 1852, heeft de minister van binnenlandsche zaken, bij beschikking van den 4 dezeraan den heer A. Ruysse- naers, op diens verzoek van den 10 februarij jl., een uitstel tot den eersten junij aanstaande verleend, tot volvoering der taak, hem opgelegd bij het eerste lid van art. 3 en bij art. 4 van de voorwaarden der vergunning van den 11 mei 1852 voor het aanleggen van den electro-magnetischen telegraaf tusschen Nederland en Engeland, vermeld in de Staats-Cou- rant van den 14 mei 1852. Den 23 februarij hield de heer E. A. Reutherofficier der artillerie, in de te Delft gevestigde afdeeling van de ne- derlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, eene volksvoorlezing over het gietijzer. Deze voorlezing, waartoe kosteloos de toegang voor ambachtslieden was opengesteld was de de derde van dien aard die aldaar werd gehouden. De directeur der delftsche akademiedr. G. Simonshad vroeger over den stoom, en de ingenieur van den waterstaat, D. J. Storm Buysingover het hout, eene dergelijke voor- dragt gehouden. Den 3 dezer is de nieuw gebouwde zaal van de afdee ling der vereeniging tot afschaffing van den sterken drank, te 's Gravenhageingewijd gewordenen heeft de heer Huydeco- per bij deze gelegendkeid eene zeer indrukwekkende redevoe ring gehouden over de spreuk: „Afschaffing leidt tot aanschaf fing", en de treurige gevolgen doen kennen, tot welke het veel vuldig gebruik van sterken drank moet leiden. Uit Baardwijk wordt gemeld, dat den 1 dezer daar weder een dolle hond geloopen en drie meisjes, benevens verscheiden andere honden gebeten heeft; daarna is hij afgemaakt. In den Antwerpschen Précurseur leest men het volgende: „Men spreekt van eene nieuwe 3 pet. leening, welke Spanje in Engeland zou aangaan, voor eene som van 10,000,000 p. st. tegen den prijs van 40 pet. Ten gevolge eener schikking met het spaansche comité te Londenzal men de certificaten van coupons tegen don prijs van 10 pet. in betaling nemen. De berigten uit Rome, omtrent den toestand van den hoogeenv. pater Roothaan, luiden bij voortduring hoogst on gunstig. De linkerzijde van den lijder is geheel verlamd; hij is steeds lijdende en toont groote geneigdheid tot slapen. Men geloofde niet dat hij het einde van februarij zou bereiken. Kng-elaml. Londen 3 maart. Prins Albert heeft gis teren, op verzoek van H. M.op het paleis van St. James eene luisterrijke receptie gehouden, welke zeer talrijk, onder anderen door al de buitenlandsche gezanten, was bezocht. De kamer dor gemeenten heeft zich gisteren schier uit sluitend bezig gehouden met de beraadslaging over een amen dement van den heer Scholefield, betreffende de kwestie van het collegie te Maynooth. De zaak eindigde met de verwer ping van het amendement door 2G2 tegen 68 stemmen. In de zitting van heden verlangde lord Dudley Stuart mededeeling van het gouvernement der van wege Oostenrijk en Turkye ontvangen stukken nopens den staat van zaken in Montenegro. Bij het vertrek van den post was het nog niet bekend of aan dit verzoek zoude worden voldaan. In Engeland komen tegenwoordig pleiziertogten in de mode, die echter, gelijk uit het onderstaande blijkt, somwijlen nog al ver worden uitgestrekt. Zoo is onlangs de kapitein Crestmet een klein hem toebehoorend pleizierjagtuit de haven van Southampton vertrokkenom een uitstapje naar Australië te doen. De kleine notendop is niet grooter dan 80 ton en heeft voor eenige jaren tijdens een wedstrijd bij het eiland JVight, den prijs van 1000 guinjes gewonnen. Hoe het schoepje gelukkig door de baai van Biscaje en rondom de kaap de Goede Hoop zal komen, is trouwens eene andere kwestiewelke de vermetele stuurman wel mag hebben over wogen. Voor het overige is zijn jagt van alle reisbenoodigd- heden ruim voorzien, en volgepakt met goederen"die voor de australische markt geschikt zijn. De geheele bemanning be staat uit 11 koppen. De vermaarde Noordpool-reiziger dr. Reamaakt toe bereidselen, om in den loop dezer maand naar New-York te vertrekkenten einde van daar zijne opsporing van sir John Franklin te hervatten. Gedurende de maand februarij jl., zijn 12,099 landver huizers uit Liverpool naar Amerika en Australië geëxpedieerd. De kortelings benoemde bisschop van Lincoln de heer Jackson, was voor 11 of 12 jaren nog schoolonderwijzer te Islington. Hij werd toen tot prediker benoemd in eene an- glikaansche kapel en verkreeg later een standplaats in St. James, doordien de gekozen leeraar de werkzaamheden te zwaar achtte. Als bisschop heeft hij zitting in het huis der lords, zoodra aldaar een zetel vakant wordt. Van Mazzini is een brief ontvangen, waarin hij meldt, dat de proclamatie van Kossuthonlangs in Italië uitgevaar digd, door den diktator geschreven is tijdens zijne gevan genschap in Ketuyah. Hij (Mazzini) bezat het oorspronkelijke door Kossuth zeiven geschrevenen had eene kopie daarvan gezonden aan het italiaansche comité, ten einde ten geschik- ten tijde te kunnen dienenwanneer Mazzini belet was zulks te doen of niet meer in leven zoude zijn. De openbaarma king dezer proclamatie is op ongelegen tijd geschieden daaraan moet waarschijnlijk de ontkenning van Kossuth toe geschreven worden, doch tevens is het een bewijs, dat hij uit Engeland geene proclamatien gezonden heeft tot opruijing van ongelukkigcn die niet den minsten kans hadden om te overwinnen. Gisteren zijn op den Theems vier schepen uit Australië aangekomen met eene lading van ongeveer 1,500,000 p. st. aan gouden staven. Dit is de belangrijkste en rijkste lading tot dus ver uit Australië verzonden. Een sterk detachement policie hield bij de ontscheping de wacht. DuitscHland. 1 Veenen 1 maart. Het is zeker, dat den 21 dezer te Pesth een opstand zoude uitbarstenwelke echter verhinderd werd door de krachtige maatregelen der overheid. Vijf personen moeten dien dag gearresteerd zijn, en hot geheele garnizoendat in de laatste dagen aanzienlijk versterkt was geworden bezette de straten der stad. Men wilde door deze magtsontwikkeling den oproergezinden too- nen, dat men over genoegzame strijdkrachten kon beschikken om hen te verpletterenzoo zij zich slechts durfden roeren. De berigten, die heden van daar ontvangen werden, luiden echter weder gunstig; de gisting, welke in de gemoederen keerschte, begint te bedaren. De policie is er druk in de weer. Men verzekert, dat eenige opstandelingen, waaronder zich ook Italianen bevondeneene poging hebben gedaan om de vesting Comorn te overrompelen, en de staatkundige gevangenen, die zich aldaar bevinden, te bevrijden. Hunne poging is door de getrouwheid der soldaten mislukt. De splitsing van het opgelievene ministerie van land bouw en mijnwezen, onder de ministerien van binnenlandsche zaken en financienis thans tot stand gebragt. Tot het eerstgenoemde ministerie behooren thans alle inrigtingen welke tot bevordering van den landbouw bijdragen, al het overige is tot het ministerie van financien overgegaan. De jongste berigten uit Jassy melden dat de zaak van de tijdelijke abdicatie van het bewind, door den prins Ghika, regerende vorst van Moldavië, weldra haar beslag zal ont vangen. Men gelooft dat drie maanden voldoende zullen zijn voor den vorst om zijne gezondheid te herstellen. De genees- heeren hebben hem eene reis naar Parijs en vervolgens naar Italië aangeraden. Berlijn 3 maart. De koning heeft te Postdam den luite nant-generaal von Buck met zijn GOjarig dienstjubilé geluk gewensclit, en hem te dier gelegenheid zijn portret geschonken. De thans regerende groothertogin van Oldenburg verkeert in hoogst zorgelijken toestand. Men verzekert, dat de kwestie van Neufchatel weder met kracht zal worden opgevat. De graaf Pourtalès is met eene zending dienaangaande belast. Men wil ookdat do bondsvergadering zich de zaak zeer zal aantrekken. De Köln. Zeit. zegtdat bij het ongeluk op denKeulen- Mindencr-spoorweg geene menschenlevens zijn te betreuren. Te Barmennabij Elberfeldis de belangrijke fabrijk van stearine-kaarsen en zeep van den heer G. B. Rosbachin den vroegen morgen van 3 maart, geheel afgebrand. De stad Posen telt 38,209 inwonerswaarvan 4432 alleen poolsch 10,800 alleen duitsck, 22,977 poolsch en duitsch spreken. De geheele provincie van dien naam telt 893,338 inwonershiervan spreken 489,350 (54 pet.) alleen poolsch 238,242 (27 pet.) alleen duitsch, en 170,722 (19 pet.) poolsch en duitsch. De koningin van Beijeren was dezer dagen ongesteld doch bevindt zich thans weder beter. Later ontvangen be rigten van den koning doen verwachten, dat deze zijne reis niet zoo lang zal voortzetten als aanvankelijk zijn voornemen was, maar dat hij reeds in den loop der maand maart naar Munehen zal terugkeeren. De prachtige en kostbare verzameling van schilderstuk ken bekend onder den naam van de Leuchtenbergsche ga lerij gaat voor Munehen verloren daar zij op hoog bevel naar Petersburg wordt overgebragt. Spanje. Madrid 1 maart. De heer Martinez de la Rosa is herkozen tot president van het congres der afgevaar digden. Men weet dat hij de candidaat is van het ministerie. Frankrijk.Parijs 5 maart. Gelijk men verwachtte, behelst de Moniteur lieden een aantal benoemingen van leden van den senaat en van den staatsraad alsmede van prefecten. Het blad deelt tevens een keizerlijk decreet mede, waarbij wederom aan 164 staatkundige veroordeelden gratie, of ver- ligting van straf wordt verleend. Brieven uit Montpellier behelzen het berigtdat de heer

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1