MIDDELBURGSCHE COURANT. 1853. Zaturdag IV0- 28. 5 Maart. SÉ.,- Ipcstuvcu cu £tbmini0tcatieu. 3£iuucui*iub0rftc 3Tijbiit0cn. I3uttculti»b0cltc SüijbingcH. JitittBjESTFJlExV. Mogt het Kerkelijk Armbestuur der IS. K. €Se- mccnte alhier zich verblijden over de ontvangst van eenige liefdegiften, ten behoeve zijner Armen, andermaal betuigt het, langs dezen weg, zijnen opregten dank aan den onbe kenden gever, voor de gift van f 10 voor Extra-bedeeling. Geve God dat zij die in staat zijn dit voorbeeld te vol gende groote behoefte hunner arme broeders indachtig zijn en opgewekt worden bovengenoemd Armbestuur in zijne moei- jelijke taak te ondersteunenen hierdoor het lijden der Armen vooral in dezen tijd, te helpen verzachten Middelburg, den 4 Maart 1853. Namens bovengenoemd Armbestuur J. C. KNOORS, President. T. W. DEN DOOPSecretaris. Veere, den 2 Maart 1853. Wij verheugen ons heden dat wij weder in staat worden gesteld dankbare melding te mogen maken van de ontvangst eener gift groot 25van een Ingezetene dezer Gemeente waarvan de besteding overgelaten wordt aan de goede zorg van de bestaande Commissie uit de beide Armbesturen alhier." Zeer te stade komt ons deze giftdaar onze fondsen door het thans barre winter-saizoen bijna waren uitgeputen wij daardoor genoodzaakt werden onze bedeelingen in Brandstof fen tot eene mindere hoeveelheid te beperken. Gods zegen ruste op deze mensehlievende handelingmet den wensehdat nog veler harten mogen worden opgewekt, om bij het strenge weder, aan do talrijke Armen dezer Plaats op eene weldadige wijze te gedenken. Namens de Commissie uit de beide Armbesturen C. LANKESTER Lz., Praeses. M. J. VAN DEN IIEUVEL, Scriba. llUHII LIIMk; 4 Maart. Bij besluit van den 2 dezer heeft Z. M. goedgevonden tot rector-magnificus der hoogeschool te Utrechtvoor het akademie-jaar 18531854, te benoemen, den hoogleeraar G. J. Mulder. Bij Zr. Ms. besluit van den 25 februarij is benoemd tot procureur bij do arrondissements-regtbank te Goes mr. C. de Witt Hameradvokaat en regter-plaatsvervanger bij gemelde regtbank. Z. M. heeft, bij besluit van den 1 dezer, goedgevon den te benoemen, tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande règten en accijnsen te Biervliet c. a.den heer C. van Valkenburg van de Kreke, thans ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Arnemuiden c. a.en in zijne plaats te Arnemuiden jhr. J. A. H. C. van Doorn thans sur numerair van 's rijks belastingen ter arrondissements-directie Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot adspirant-ingenieur bij de ma rine de adelborst J. Quant. Bij koninklijk besluit van den 25 dezer is benoemd, bij het 3de regement vesting-artillerie, tot 2den luitenant, de kadet C. D. H. Schneider, herkomstig van dc koninklijke akademie voor de zee- en landmagt. Uit Goes schrijft men ons van den 3 dezer Gisteren is door de justitie bij dc Gebroeders Eckhardt bakkers te 's Gravenpolder en Nissein beslag genomen eene tamelijke hoeveelheid tarwebrood, waarin blaauw vitrioolzuur gemengd was. „Het schijnt, dat het waarschuwend voorbeeld van anderen vroeger ter zelfder zake gestraft, weinig afschrik heeft te weeg gebragtdaar men reeds een paar jaren later dezelfde misdaad ziet bedrijven. In het belang der menschheid is het te hopendat een exemplaire straf door den regter zal wor den toegepast." De minister van koloniën heeft ter kennis van belang hebbende ouders of voogden gebragt, dat, krachtens het koninklijk besluit van 26 november 1845, met den 1 septem ber dezes jaars twee jongelingen zullen worden bestemd omvolgens een daaromtrent vastgesteld reglementonder het oppertoezigt van den heer G. J. Mulder, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's rijks hoogeschool te Utrechtte worden opgeleid tot apothekers bij het leger in Oost-Indieen datwanneer zij hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te brengen, deze op woens dag den 1 junij aanstaande, des morgens ten 10 ure, in het scheikundig laboratorium der genoemde hoogeschool zullen worden toegelatentot het afleggen van een vergelijkend exa men. De verzoeken tot deze toelating zullen, op zegel ge schreven en portvrij, vóór den 1 mei 1853 bij het ministerie van koloniën moeten zijn ontvangenen daarbij onderschei dene stukken worden overgelegd, vermeld in de Staats-courant van den 1 dezer. In den nacht van den 1 dezer heeft aan den Bezui- denhoutsehenwegbij 's Ilage, eene worsteling plaats gehad tusschen twee personen met de wachthebbende commiezen der belastingen, O ut vorst en Verhoef. Het ongelukkig gevolg daarvan is geweestdat eerstgenoemde den arm gebroken terwijl de andere eene wonde aan de hand bekomen heeft. Men vermoedtdat de twee personen zich wilden meester maken van tamme eendendie zich daar in den omtrek be vinden doch dat zij daarin door de commiezen werden ver hinderd. Ten gevolge van het geroep van den verwonden commiesis de militaire wacht van de Boschbrug ter hulpe gesneld en zijn de twee personen gearresteerd en naar het raadhuis overgebragt. Men verzekertdat zij in het bezit waren van een geweergeladen pistool en messen. Wat daarvan zij, zal uit het nader onderzoek dezer zaak blijken. Naar men verneemt zijn door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken reeds twaalf adspiranten benoemd, die na afgelegd examen als telegrafisten zijn aangesteldwaar van enkelen reeds in dienst zijn getreden. Nog verneemt men dat eerlang ingevolge het bepaalde bij art. 293 der gemeentewet, bij de staten-generaal verschil lende wets-voordragten worden te gemoet gezien, betreffende het vereenigen van gemeenten geen vijf-en-twintig kiezers voor den raad tellende. Zoo wij verder goed zijn onderrigt dan wordt, behalve voor de in bovengemelde termen der gemeentewet vallende gemeentenook nog spoedig een aantal andere wetten verwachttot vereeniging van kleine gemeen ten, van welke, ofschoon meër dan 25 kiezers tellende het echter, volgens het gevoeleh der betrokken autoriteitenvoor wenschelijk wordt gehouden, dat zij met grootere naburige gemeenten worden vereenigd. De minister van financien heeft, bij resolutie van 24 februarij jl.goedgekeurd de 220ste loterij. Zij zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien. De collecte zal geopend worden op dingsdag 29 maart en gesloten op zaturdag 9 april 1853. De trekking van de eerste klasse der loterij zal aanvangen den 25 april 1S53; terwijl de laat ste 100 nommers op vrijdag 15 julij 1853 zullen getrokken worden. Zondag avond had te Leeuwarden eene zeer vreemd soortige aanhaling plaats. Een slager wilde een partijtje rundvleesch invoeren zonder daarvoor den stedelijken accijns te betalen. Daartoe werd het vleesch, bestaande in twee vierendeels, overeind in de slede geplaatst, en met de noo- dige vrouwenkleedcren overtogenzoodat het niet anders scheen of in de slededie daarna door twee personen werd voortgeschovenwas eene vrouw gezeten. Alles ging goed tot dat men de woning des slagers genaderd was. Maar toen naderden dc commiezen, die kennis van de zaak sche nen gekregen te hebben, en beduidden den slager dat zijne handelwijze, hoe vreemd ook uitgedacht, daarom niet minder ongeoorloofd was. Het vleesch werd vervolgens verbeurd verklaard en tegen den uitvinder dezer nieuwe wijze van smokkelen proces-verbaal opgemaakt. Het provinciaal geregtshof van Utrecht, regtdoende in hooger beroep, heeft, bij vonnis van 1 dezer, vernietigd het vonnis door do arrondissement* regtbank te Amersfoort op 30 december 1852 gewezen in zake van het openbaar mi nisterie, contra Gerrit Nieuwlandwoonachtig te Amersfoort, en laatstgenoemden schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen aan den heer mr. L. Zegers Yeeckens, in den avond van den 4 november 1852, en hem te dier zake ver oordeeld tot eene geldboete van 100, met de kosten. Eng-elaml. Londen 28 februarij. Men verzekert, dat in den kabinetsraad die den 26 dezer aan het bureau van buitenlandsche zaken gehouden isdoor de voornaamste mi nisters Werd bijgewoond en bijna vier uren duurdede be raadslagingen over eenige groote vraagstukkende verdedi ging des land betreffende, geloopen hebben. Weldra zal de engelsche nationale militie, volgens de jongste voorschriften georganiseerd, het getal van tachtig duizend man bereikt hebbenen zou dus wat hare sterkte betreftbij onverhoopte omstandighedenten volle aan haar doel kunnen beantwoorden maar een groot bezwaar blijft het gemis van kundige officierenwelke niet zoo gemakkelijk in vereischt getal schijnen te vinden te zijn. Eergisteren en gisteren ontstond in deze hoofdstad binnen een tijdsverloop van weinige uren, op zes verschil lende plaatsen brand, de zwaarste van welke branden die bij den verlakker Tyler in Mileend waswelk huis grooten- deels uitbrandde. LI. woensdag viel te Lincoln, gedurende een van zware sneeuw vergezelden storm een vuurbol op een der torens van dc hoofdkerken spatte met groot gedruisch uiteen waarbij zich fraaije rooskleurige vlammen vertoonden. Twee uren daarna ontdekte men brand in den toren, en zonder spoedig aangebragte en wel bestuurde hulpzou die toren en welligt het gansche kerkgebouw een puinhoop zijn geworden. Sir J. Graham, eerste lord der admiraliteit, gaf in de voorledene week audiëntie aan verscheiden officiereu van de marinedie zich door hunne bekwaamheid en getrouwe diens ten hadden onderscheiden. De Globe zalzoodra de om standigheden dit toelaten, het doel dier herhaalde audientien medodeelen die hij voor alsnog slechts als bewijzen van hoffelijkheid beschouwt. Dezer dagen heeft op den grooten westelijken spoor weg een ernstig ongeluk plaats gehad; ten gevolge van het derailleren van een gedeelte van den trein stortte een der rijtuigen, waarin vier spoorweg-directeuren zaten, van den dijkeen hunner bleef op de plek dood de overigen bekwa men slechts weinig letsel. Berigten van de kaap de Goede Hoop, van den 24 januarijmeldendat de generaal Cathcart met 2000 man het gebied der Oranje-rivier was binnengeruktten einde de geschillen te regelendie tusschen Moshesh den magtigen chef der Basutesen de pachterster zake van het op den vijand buit gemaakte veewaren ontstaan. Er waren experts benoemd en deze hadden Moshesh veroordeeld tot eene geld boete, welke nimmer was voldaan. Op 13 december eischte de generaal Cathcart binnen drie dagen tijds 10,000 stuks runderen en 1000 paarden, bij gebreke waarvan hij zich mot de wapenen regt zoude verschaffen. Des anderen daags ver scheen Moshesh in het britsche legerkamp en had een onder houd met den gouverneur, ten gevolge waarvan zijn zoon op 18 december 3500 stuks vee leverde. Toen echter niet meer werd geleverd rukte de luit.-kolonel Eyre, den 19 december, met eene brigade kavallerie en infanterie benevens 2 stukken geschut tegen Moshesh op. Den volgenden dag greep een gevecht plaats, waarin van de zijde der Britten 38 man ge dood en 15 gekwetst werden. Daarentegen hebben zij na genoeg 5000 runderen bemagtigd en heeft Moshesh zich on derworpen. In weerwil hiervan is de krijgswet in het gan sche gebied der Oranje-rivier afgekondigd, en hebben de pach ters zich georganiseerd om de veedieven door alle mogelijke middelen af te slaan. itiiifsciiiaiKi. Weenen 26 februarij. Heden is Johann Libenvidie door don krijgsraadter zake van zijn aanslag op 's keizers leventot de doodstraf met den strop was ver wezen op de gewone geregtsplaats opgehangen. Het von nis is openbaar bekend gemaakt. Uit den inhoud blijktdat hij was ongehuwd, van dc R. K. godsdienst en van niet on bemiddelde ouders uit Csakvar geboortig dat hijten gevolge van zijnen omgang met gevaarlijke en kwalijkgezinde lieden, sedert 1850 bedacht is geweest op het om hals brengen dea keizers, ten einde daardoor, zoo hij meende, zijn vaderland te verlossen van do op hetzelve drukkende dwingelandij dat hij, met dat doel, naar Weenen is gekomen; dat hij, om zijn schandelijk opzet te volvoeren een gewoon keukenmes in den vorm van een dolk heeft geslepen, en na met dit moordtuig gewapend te zijn geweest, gedurende verscheidene dagen op eene gunstige gelegenheid daartoe te hebben ge wacht eindelijk den 18 februarij heeft getracht de misdaad te volvoeren, en tot dat einde den keizer een zoo geweldigen stoot op het achterhoofd heeft toegebragtdat de punt van het mes daarbij is omgebogen. Verder blijkt uit het vonnis dat de veroordeelde, verwoed over het mislukken van zijnen misdadigen toeleg terwijl hij naar de gevangenis werd ge leid, nog herhaalde kreten, ter eere van de Hongaarsche re publiek en van Kossuthheeft aangeheven. Men verzekertdat de concessien van de zwitserscho bondsregering reeds zooveel uitgewerkt hebben, dat de af sluiting van de grenzen met iets minder gestrengheid ge handhaafd wordt. Het gerucht bevestigt zich dat een der deelgenooten van Libenyi te Pesth gearresteerd is. Een van die bende moet belast zijn geweest om den aartshertog te dooden. Deze zet evenwel dagelijks, zonder de minste vrees te toonen zijne wandelingen te Pesth voort. Intusschen zijn de streng ste maatregelen tot eene naauwkeurige bewaking genomen, 's Avonds wordt reeds ten zeven ure de trom geroerd, waarna een ieder zich in zijne woning moet bevinden. Eenige dames alhier hadden zich vereenigd, om een gedenkteeken op te rigten op het bastionter plaatse waar de keizer werd gewond; maar aan dit voornemen wordt geen gevolg gegeven, daar de bloedverwanten des keizers de kos ten daarvan zeiven willen dragen. Uit Triest van den 28 febr. wordt gemeld dat Omer- pacha van de Porto bevel heeft ontvangende vijandelijk heden te slaken. Alle oostenrijksehe troepen die zich reeds naar de grenzen hadden op weg begeven hebben tegenbe vel ontvangen. 1 Maart. De beterschap van den keizer vordert met rassche schreden. De aartshertog Willem des keizers ger- main-neef, is belast den keizer te vervangen bij zaken van minder aanbelang. Zwitserland. Met betrekking tot het geschil tus schen Zwitserland en Oostenrijk, ter zake van de insluiting van Tessino verneemt men, dat eene minnelijke schikking ophandenis. De gedane concessien en de genomen besluiten, zoo door het eedgenootschappelijk bewind als door de rege ring van Tessino zelve, moeten maarschalk Radetzky hebben bevredigd, die, naar men zegt, zich nu niet ongeneigd toont om althans die insluiting minder streng te maken, naar ge lang dat de bedoelde besluiten werkelijk tot uitvoering zullen worden gebragt. Op deze oogenblikken bevinden zich in Zwitserland 71,571 vreemdelingen, waaronder 15,512 Franschen, 8655 Oostenrijkers 14,319 Sardiniers, 13,547 Baders en 8336 Wur- tembergers. Spanje. Madrid 24 februarij. lieden ziet een besluit het licht, waarbij aan de dagbladen verboden wordt, parle mentaire debatten, anders dan volgens officiële mededeeling, openbaar te maken of uittreksels daarvan te geven. EVankrijk. Parijs 2 maart. De staatsraad heeft thans het onderzoek der begrootingswelten voltooid. Daarbij is besloten tot opheffing der bijzondere en algemeene inspecteurs van policie. Men herinnert zich, dat de keizer aan 28 paren van het departement der Seine eene huwelijksgift wilde schenken, liet burgerlijk huwelijk van die jonge lieden zal morgen vol trokken worden. Van al de gearresteerde dagbladschrijvers of correspon denten bevinden zich nog slechts de heeren Coëtlogon en Vir- maitre in hechtenis. Het gerucht, dat ook zij vrijgesteld wa ren is ongegrond men verzekert integendeeldat zij naar St. Pélagie overgebragt zullen worden. De fransche uitgewekenen in Engeland en Zwitserland geene ondersteuning meer ontvangendeverkeeren in een ellendigen en zeer behoeftigen toestand. De heer Cremieux heeft eene inschrijving geopend, om hun te hulp te komen. Opmerkelijk is hetdat de meeste inschrijvers tot de ambte naren behooren Omtrent den onlangs overleden verdienstelijken schrijver voor het tooneel, de heerBayard, meldt men dat van 1821 tot 1853 onder zijnen naam niet minder dan 224 tooneel- stukken verschenen. Op het oogenblik, dat de regtbank in het paleis van justitie te Gironde zitting nam, is de regter Fabre de Rieu- nègre door eene beroerte getroffen en levenloos van zijn stoel op den grond gevallen.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1