MIDDELBUMSCHE COURANT. 1853. Dingsdag 1 Maart. ïScetwmi cu ^bmiiuertratiett. 2Huucnlanb0cftc ïTijbittgcn. ISuitcnlatib^chc GHjbingcn. De Commissaris des Iionin^s in de Provincie Zee land maakt bekend, dat zijne gewone Audiëntie, op Don derdag den 3, 10 en 17 Maart eerstkomendeniet zal plaats hebben. Middelburg, den 28 Februarij 1853. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. STA .1 Ï'S- Ij O ï'Ii K IJ. Achtervolgens Art 3 van het Koninklijk Besluit van den 6 Januarij 1831, no. 68 (Staatsblad 110. 2), heeft Zijne Exe. de Heer Minister van Financienbij resolutie van den 24 Februarij jongstl.bepaald de Prijzen, het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Staats-Loterij de Loten en Gedeelten van dienvoor de tweede week der trekking van de laatste Klasse der 219de Loterij zullen mogen uitgeven te weten bij verkoop: bij verhuring: Geheele Loten f 76,00 Geheele Loten f 30,00 Halve - 38,00 Halve - 15,00 Vijfde - 15,20 Vijfde - 6,00 Tiende - 7,60 Tiende - 3,00 Twintigste - 3,80 Twintigste - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd Artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage van het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 28 Februarij 1853. De Commissaris des Konings van Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van Middelburg PASPOORT VAN GRYPSKERKE. L I.VTJ I BtXdBïBjD. Do Burgemeester en Wethouders van Middelburg- maken bekend Dat het Kohier van de Belasting, bekend onder den naam van Lantaarn-, Brandspuit- en Nachtwacht-Gelden ingevolge Art. 265 der Gemeentewet, door den Raad is vastgesteld en ter Secretarie voor een iedergedurende den tijd van acht dagen, ter lezing zal liggen. Middelburg, den 25 Februarij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. B'SitBABiSiB-: ttb-:stb-:b»ixti. Burgemeester en Wethouders van Terseke zul len, op Donderdag den 17 Maart 1853, des namiddags ten 2 ure, in het Gemeentehuis aldaar, publiek en aan den minst-aannemende trachten aan te besteden Het daarstellen eener HOUTEM BlüSfHOKIJlXG met aanvulling der ontbrekende Gronden daaron der begrepen de leveraucie van alle benoodigde materialen, tot verbetering der Los- en Cadings- plaats aan den Yersekendam. Waarvan locale aanwijzing zal geschieden op Maandag den 14 Maart 1853, des voormiddags ten 11 ure, en bet bestek en de voorwaarden ter lezing zullen liggenvan heden af tot den dag der Besteding, op iederen werkdag, van des morgens 9 tot des namiddags ten 1 ure, in bet Gemeente huis te Yerseke en ten Huize van den Secretaris te Goes. Gedaan te Yerseke den 26 Februarij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. WILLEMS EN. De Secretaris J. J. DE GRAAFF. STADS fjiEXEESBIEBÏBS. Het Collegie van Regenten over den Alg-emeenen Armen te Middelburg maaktuit krachte van het be sluit van den Gemeenteraad, van den 23 Februarij jl.bekend: Dat door het overlijden van den Heer G. Rippingin leven Stads Doctordie betrekkingwaaraan een jaarlijksch Trac- tement is verbonden van f 500 is opengevallen en worden mitsdien bij deze allen opgeroepen die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen, om zich, vóór den 10 Maart eerstkomendein Persoon of bij vrachtvrije Brieven, bij het voornoemd Collegie aan te melden. Middelburg, den 28 Februarij 1853. liet Collegie van Regenten voornoemd, M. VERBRUGGE Voorzitter. Ter ordonnantie van dezelve, N. VERHULST Wz., Amanuensis. *EOKRL»\BSCHK HMRËL-nAlTbCHAPPIJ. De Directie maakt bekend, dat de Voorjaars-Boriij- A'eilingen der Maatschappij, van 1853, zullen gehouden worden op de plaatsen en dagen, en bestaan uit de hoe veelheden hieronder vermeld Te Amsterdamop Maandag den 14 Maart 1853, IS»,163 Balen JAA'A 440F1MJliggende te Amsterdam. 1?,»»? BIT», Schiedam. 11,344 MITODordrecht. Te Btotterdamop Donderdag den 17 Maart 1853, 153,05? Balen JAVA ItOFFIJliggende te Rotterdam. De Directie geeft de verzekeringdat zij, vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1853, geene andere Koffijdan de bo vengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Donderdag 17 Februarij aanstaande verkrijgbaar zijnen de Notitien met de Veil-conditien in Xijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 31 Januarij 1853. DE MONCIIY, President. DE CLERCQ, Secretaris. ffllHRELBIIRb, SS Februarij. Bij besluit van don 26 dezer heeft Z. M. goedgevonden de door den gemeenteraad van Oiul-Vossemeer c. a. gedane benoeming van den burgemeester L. C. van den Oudendyk tot secretaris met deszclfs goedkeuring te bekrachtigen. De provinciale staten van Zuidholland hebben, in hunne buitengewone bijeenkomst van den 23 dezertot lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van mr. I. A. van Royen, benoemd mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwyk. Men schrijft ons uit Zierikzee van den 24 dezer Heden nacht tusschen drie en half-vier ure woedde bo ven deze stad een hevig onweder hagel, bliksem en donder schenen met elkandercn in geweld te willen wedijverenop het laatst der bui volgde een zware donderslag onmiddelijk het licht op, zoodat velen vreesden dat de bliksem in de na bijheid was ingeslagen alles bleef echter stil tot des morgens lialf-zeven ure, toen de brievenbesteller Westplate den con ciërge van het raadhuis wekte met het berigt, dat hij brand bespeurde in den toren van het raadhuis. De bliksem was er even beneden het neptunes-bfeeld op neergekomenbad eenig lood doen smelten en bet oude doch gelukkig vochtige hout vuur doen vatten. Aan de pogingen van eenige ambachts lieden en enkele brandspuitgasten, die toegesneld waren, on der welke, orn hunne zelfopoffering, bijzonder lof verdienen H. de Vos, J. van den Hamer en Pk van de Vate, mogt het al spoedig gelukken toren en raadhuis voor de stad Zierikzee te behouden." Een berigt uit Goes van 25 februarij meldt: Nadat wij de laatste dagen zeer onbestendig weder hadden gehad, kwam gisteren morgen vroeg een vrij hevige onweers bui opzetten. Ofschoon niet lang van duur, heeft hij hier en daar in dit eiland nog al schade aangerigt; onder anderen verneemt mendat de molen te Ellewoutsdijk door den blik sem is getroffen, en wel met zulk eene hevigheid, dat zij niet meer te herstellen is. Gelukkig is daardoor geen brand ver oorzaakt en heeft de in de nabijheid staande molenaars-wo ning niets geleden. Onderscheidene boomen hier en elders werden mede door den bliksem getroffen." Ook meldt men ons uit Arnemuiden van den 26 dezer: Heden avond omstreeks zes ure woedde boven deze gemeente een hevig onweder, vergezeld van zwaren bliksem, welke in den kerktoren is geslagen. Na zich even onder den haan eene opening gebaand te hebbenbeeft hij zich, gaande langs het dak, in een pilaar der kerk ontladen. Hoewel wii ons mogen verblijden met dezen gelukkigen afloop, welke althans geen brand ten gevolge bad, heeft het metsel werk in het kerkgebouw toch veel schade geledenzoodat bij de godsdienst-oefening op gisteren, een der kerkdeuren moest gesloten blijven. De gebroeders H. Leprincete Luik hebben aan de stedelijke besturen in Nederland een open brief gerigt, waarin zij verklaren, dat de heeren "VVesterman en Robbé, concessio narissen voor de verlichting van Gouda, geen octrooi hebben van eene verbeterde soort van gas Leprince niet alleen, maar zelfs geen octrooi hoegenaamd van eenige soort van gas; dat de gas-inrigting te Dusseldorp, gelijk overal, waar bet gas Leprince gebezigd wordtdoor hen is aangelegd en dat die stad naar hun stelsel sedert 1850 wordt verlicht. Do voor treffelijkheid van liet door hen geleverde gas is niet toe te schrijven aan de stof waaruit zij het gas ontleenen, maar aan het eigenaardige van hunne toestellen, voor welke zij in Belgio en Duitschland octrooi verkregen hebben en waarvoor zij thans bij de nederlandsche regering om octrooi aanzoek doen. Zij dagen de heeren Westerman en Robbé uitom langs den zelfden weg dien zij gekozen hebben te beantwoorden de vraag, waarin de verbetering bestaat door hen in het gas Leprince gebragtterwijl zij die heeren van deloyale en dubbelzinnige handelingen beschuldigen zoowel jegens hen als jegens de stedelijke regeringen, tot welke zij zich met hun zoogenaamd verbeterd gas Leprince hebben gewendonder bescherming van een naamdien zij het regt niet hadden te bezigen strekkende tevens die brief tot waarschuwing tegen verdere misleiding door middel van hunnen naam. Naar wij vernemen is het ontwerp van wet wegens de ministeriele verantwoordelijkheid thans in gereedheid, en zal het in eene der eerste zittingen van de tweede kamer der staton-generaal van regeringswege worden aangeboden. liet ontwerp van wet nopens de regterlijke organisatie is bij den raad van state in overweging. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de tweede kamer der staten-generaal ingezonden een ont werp van wetregelende het toezigt op de landverhuizers. Bij dit ontwerp wordt hoofdzakelijk bepaald, dat vreemde landverhuizersdie den weg door Nederland nemen en niet van paspoorten of geleibrieven zijn voorzienaan de grenzen of aan de eerste verblijfplaats kosteloos verblijfpassen kunnen ontvangen. Zoo zij voorzien zijn van eenig bewijsdat zij eene overeenkomst tot vervoer naar eene overzeesche haven hebben geslotenkan het koSteloos viseren van dat stuk, door het hoofd van de policie der gemeente aan de grenzen of aan de eerste verblijfplaats het af te geven paspoort vervangen. Tot verzekering van de rigtige nakoming van de bepalin gen dezer wet en van de te geven voorschriften, stellen de ondernemers van het vervoer van landverhuizers een borg- togtwaarvan het bedrag wordt geregeld naar bet aantal der over te brengen personen. Geen schip dat landverhuizers aan boord heeftwordt uitgeklaardalvorens zij geblekendat aan alle voorschril- ten nopens het vervoer en de verzorging dier personen ge geven is voldaan. De Staats-courant deelt, in vier bijvoegsels, mede, het verslag van den minister van binnenlandsche zaken aan den koningover de openbare werken in de jaren 18501852. Onder dat verslag, hetwelk zeer uitgebreid is, begrijpt de minister de waterstaatswerken in den uitgebreidsten zin, door het rijk, de provinciën, gemeenten, waterschappen en bij zondere personen onderijomenalleen echter de nieuwe wer ken niet die van onderhoud. De minister brengt die werken onder tien hoofden, als: I rivierverbeteringen; II kanalen voor scheepvaart; III wegen; IV werken in het. belang der uitwatering; V havens; VI waterkeerende werkenVII land aanwinning door indijking en droogmakingVIII waterlei dingen; IX ontginning door bevloeijing; X telegrapbie. Na behandeling dezer verschillende punten eindigt de mi nister zijn verslag aldus Dit overzigt zal, bedrieg ik mij niet, den indruk geven dat de middelen, waarover kon worden beschikt, nuttig wer den besteed, en dat inzonderheid op dit punt toenemende belangstelling zich vertoont. De medewerking, welke Uwer Majesteits regering onder vond of die zij verleendedeed een buitengewoon groot aantal hoogst gewigtige werkenin alle deelon des rijks en ter bevordering eener onnoemelijke verscheidenheid van be langentot stand komen, of hunne verwezenlijking naderen. Van de ambtenaren van den waterstaat wordt dan ook bijzonder inspanning geëisebten niettemin mag ik liunne voortvarendheid, evenzeer als hunne kunde en naauwgezet- lieid roemen. Het verdient erkenning, dat, niettegenstaande de uitge breidheid en vermeerdering der werkenalle met zorg wor den onderhouden. Uwe Majesteit heeftbij de tegenwoordige vergadering der staten-generaalop den zich meer en meer ontwikkelenden ondernemingsijver der ingezetenen gewezen. Ik acht mij ge lukkig aan Uwe Majesteit een verslag te hebben kunnen uit brengen hetwelk die ontwikkelinghoofdsteun aller rege ringsmaatregelen tot verhooging der algemeene welvaartin een helder licht plaatst." Uit Brielle wordt ons van 22 februarij medegedeeld: Een besluit van den gemeenteraad van heden beeft bij onze stadgenooten groote droefheid en verslagenheid verwekt. Do touwslagerij van den heer J. Hofland, bijna de eenige bloeijende, winstgevende zaak, die ons nog is overgebleven, en waarbij alleen aan dagloonen ruim 10,000 per jaar wer den uitbetaald, zal waarschijnlijk naar elders worden overge- bragt, alleen omdat de gemeenteraad (of liever de helft der leden die over de zaak hebben gestemd) heeft kunnen goed vinden het gebruik van een terrein te weigerenhetwelk dooi den heer Hofland na de uitbreiding die zijne zaak in de laatste tijden, verkregen heeft, volstrekt onmisbaar wordt go- acht. Door velen wordt gemeend en betreurddat het belang der burgerij door eenige weinigen aan bijzondere inzigten en belangen ligtvaardig is opgeofferddoch, om allen schijn van personaliteit te vermijdenwillen wij ons liefst van alle be oordeeling onthouden." In het Handelsblad leest men Men verneemtdat er onderhandelingen aangeknoopt zijn met eene fransche maatschappij welke de indijking der Zuiderzee bij Harderwijk en Elburg wil ondernemen. Deze zaak is van bet grootste aanbelang voor deze plaatsenwelke daardoor eene bekwame haven zullen erlangen, die sedert zoo vele jaren aldaar vurig verlangd werd. Tevens vernemen wijdat er mede gegronde hoop be staat, dat door dezelfde maatschappij de werken van den Dollard zullen voortgezet worden." Kngeland. Londen 24 februarij. De nieuw benoemde minister van buitenlandscbe zaken, lord Clarendon (gewezen stedehouder van Ierland), heeft gisteren eene diplomatieke receptie gehouden tot het ontvangen van de vreemde gezan ten, bij het hof van Groot-Brittanje geaccrediteerd, die dan ook meest allen zijn verschenen. Even als vroeger van andere punten des rijks is ge meld, berigt men thans, dat ook voor Exmouth fransche stoombooten zijn gezien; hun oogmerk schijnt te wezen pei lingen te doen, dewijl zij tegen den avond de haven nade ren en tegen den ochtend zich weder verwijderen. Men heeft thans de zekerheid bekomen, dat het voor twee jaren van Londen naar China vertrokken schip Ariens, en waaromtrent men sedert niets had vernomen, op de Eu- gans-eilanden nabij Sumatra is vergaan en dat van de 44 personen, die zich aan boord bevonden, 26 zijn omgekomen en de overigen te Singapore aangebragt. Rnitscliland. Weenen 26 februarij. Heden is wederom een bulletin verschenen nopens den gezondheidstoestand de3 keizers. Z. M. heeft den afgeloopen nacht in een onrusti- genherhaaldelijk afgebroken slaap doorgebragtde bran dende hitte aan het voorhoofdwaarover Z. M. zich be klaagde, neemt toe. De heer van Kowalewskicommissaris der russische regering, heeft den 17 dezer de stad Cattaro verlaten om zich naar het kamp van Omer-pacha te begeven, zijnde hij belast met eene bijzondere zending van zijn gouvernement. Eene deputatie uit de hoogere hongaarsche aristocratie heeft zich den 21 dezer bij den aartshertog Frans Karei vader des keizers, vervoegd, om dezen een adres van «re- hechtheid aan den keizer aan te biedenen den aartshertog met diens gelukkige redding geluk te wenschen. Volgens de Schles. Zeitung zou binnen kort een sterk russisch korps zich naar Oostenrijk op marsck begeven, ten einde op de turksche grenzen post te vatten. Betreffende het tooneel des oorlogsin Montenegro meldt men, dat den 5 februarij in de Cerninska Nahia een gevecht had plaats gehad tusschen de Montenegrijnen en de Turken waarin de laatsten 3 dooden en 14 gekwetsten hadden gehad. De oostenrijksche lioofd-officicren Kalich en Joannovich wa ren den 13 weder te Cattaro teruggekeerd. Volgens een te legrafisch berigt was vorst Daniello over Kieuw naar Orlja

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1