MIDDELBUMSCHE COUR 1853. Zaturdag N°- 25. 26 Februari}. v Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Middelburgzitting van '25 Februarij 1853. ücetuvcu cu £tbministratien.. a -estvrest. iauumtlaubdcfic Sijbiugct». ISuitculAnb^dfC 3Ti)biitgett. STyiTEiv.cninrMsjrtsiAh. Herkvoogdcu en Notabelen der Hervormde Ge meente te Mtetranchement zijn voornemensonder na dere goedkeuring, op Maandag den 7 Maart 1853, des na middags ten 2 urete Retranchementin de Herberg de Zonbewoond bij SUZANNA CATHARINA DE MET, in het openbaar aan te besteden Het doen van cenige belangrijke Herstellingen aan de ICerle en Pastorij, met bijlevering van de daartoe benoodigde Bouwstoffen. Het bestek zal van af Maandag don 21 Februarij 1853 te lezen liggen in genoemde Herberg en bij den Heer H. J. DE SMIDT, Secretaris te Kadzand, die ook Inlichtingen zal kunnen geven. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Zaturdag den 5 Maart 1853, des morgens van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 ure. Alleen Nederlanders en der zaak kundige Personen, daar toe gepatenteerd, zullen als Aannemers aangenomen worden. Riïtraxcfiemext den 15 Februarij 1853. Kerkvoogden en Notabelen voornoemd JACOB KI SS EEUW', Voorzitter, ISAAC RISSEEUW Secretaris. Middelburg den 25 Februarij 1853. De Vereenlg-ing- tot liet bezoekou der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgendebij de collecte van 11. Dingsdag avond, in de Nieuwe Kerk, gevonden en door Heeren Diakenen ter hand gestelde giften van Az. in specie 25, en van N. N. drie Muntbiljetten, ieder a/10, zijnde uo. 178769, 281-1-88 en 302331. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERHULST Wz., Penningmeester. Diakenen der Nederduitscbe Merv. Gemeente maken dankbare melding voor de ontvangst eener gift, groot 200, van N. N.voor KleedingDeksel en Liggingop gisteren aan hunnen Kassier ter hand gesteld. Middelburg, don 24 Februarij 1853. Diakenen voornoemd, W. PELLE, Prmses. M. A. 'T GILDE, Adm. Diaken. Arnemuiden, den 25 Februarij 1853. Het Biaconie-Ariiibestiaur alhier maakt dankbare mel ding van de ontvangst van een gesloten pakjeonder het opschriftvan. L. L. voor de Armen te Arnemuidenen waarin zich een Muntbiljet bevond, groot ƒ10, gevonden in de Kerkcollectc van den 22 dezer, en bezorgd bij den Heer de Blaecke de Ligny; terwijl het Armbestuur hare van alle dek sel ontbloote Armen dor weldoende milddadigheid blijft aan bevelen. Het Diakonie-Armbcstuur voornoemd R. VAN BELZEN Dz.Adm. Diaken. A. BOOGERT, Diaken. DIDDKLBVKG, 35 Februarij. Het bouwen eener steenen wachtsluis, met het daarstel- len van eene boezemkadespuiboezem en waterleiding ach ter de suatiesluis aan de Zuidwatering, op den 24 dezer aanbesteed door de centrale directie van het eiland Walche ren, is aangenomen door den heer N. A. van Goethem te Vlissingen, voor de som van 20,600. Z. M. heeft, op voordragt van Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken tot opheffing van alle beperking van tijd voor de uitoefening der kustvisscherij van Arne muidengoedgevonden in te trekken: 1. het 6de punt der voorwaarden waaronder bij koninklijk besluit van 10 october 1836 eene premie van regeringswege, ten behoeve der kust visscherij van Arnemuiden werd toegezegd2. het koninklijk besluit van den 29 october 1843. Uit Vlissingen, den 23 dezer, verzoekt men ons het volgende te plaatsen De leden van het leesgezelschap onder de zinspreuk Onderzoek kweekt kennis" hadden heden het bijzonder voor- regt het SOjarig bestaan dier vereeniging te vieren. Dit genoegen werd verhoogddoordien nog een der oprigters daarbij aanwezig wasaan wicn door den directeur eene voor die gelegenheid passende toast werd toegebragt dat door de overige leden werd gevolgd, en waarbij de vroeger daartoe behoord hebbende, doch nu elders wonende vrienden, niet werden vergeten. Wij wenschcn dat deze vriendenkring, die bij het nut tige het aangename in zich vereenigtnog een reeks van jaren zalmogen blijven bestaan!" Men schrijft ons uit Groede van den 22 dezer: Door het alhier bestaande harmonie-gezelschap Eendragt maakt Magtis gisteren avond in het gewone lokaal een concert gegeven, afgewisseld door koorzangen van deleden van het harmonie-gezelschap zelve, hetwelk aan allen, die liet bijwoonden het grootste genoegen heeft verschaft. De schare van toehoorders was zoo grootdat het vrij ruime lokaal haar naauwelijks konde bevatten en de werkende leden van het gezelschap toondendoor eene uitstekende uit voering, de belangstelling waardig te zijn, welke eene zoo talrijke opkomst kenmerkte. Dit feest eindigde omstreeks mid dernacht zonder dat cenige de minste ongeregeldheid het al gemeen genoegen stoorde, een genoegen, dat te volmaakter was voor allen die daaraan deelnamen, door dat al do wer kende leden, alsmede de beide muzijkmeestersaan wie het onderwijs en de leiding is toevertrouwd, inwoners dezer ge meente zijn dat het onderwerpelijke feest werd bijgewoond door personen uit alle standen onzer landelijke gemeente en hare omstreken en dat zich nogtans geene afscheiding hoege naamd tusschen de verschillende aanwezenden bespeuren liet, maar integendeel een ongedwongen verkeer tusschen allen plaats had, zoo als men zelden elders opmerkteen bewijs dat ook te plattenlande zoo vaak door stedelingen met een minachtend oog aangezien, wezenlijke beschaving haren zetel vestigen kan." Dezer dagen is van regeringswege aan een aantal, bij het koloniaal werf-depöt te Harderwijk dienende militairen Duitschers van herkomstvergunning verleend tot het dragen a. van den door het pruissisch gouvernement op 23 augustus 1851 ingestelden gedenkpenning, voor getrouwe werkelijke krijgsdienst, gedurende de jaren 1848 en 1849; b. eenen ge lijken Ilohenzollernsclien gedenkpenning voor trouwe dienst in 1848 en 1849 en van 1849 tot 1851 en c. de door don groothertog van Badenop 29 augustus 1849, ingestelde me daille, aan al degenen uitgereikt, die hebben medegewerkt, om den opstand in dat hertogdom te dempen. Voor zoo ver de voorraad strekt, zijn aan de kanto ren van den rijkstelegraaf verkrijgbaar gesteld, de reglemen ten en tarieven voor de binnenlandsche en belgisehe dienst van den rijkstelegraaf, tegen den prijs van 50 cent; de dienst regeling en tarieven voor de nederlandsche telegraafkantoren in betrekking tot de overige duitsch-oostenrijksche kantoren, tegen 40 cent. Do beide stukken te zamen tegen 75 cent. Naar aanleiding van eene daartoe van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie ontvangene uitnoodiging wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragtdat alle rekwesten, aan dien landvoogd gerigt, en van plaatsen buiten Nederlandsch-Indie gelegen, door middel van den post, aan hem verzonden wordende, belmoren te zijn gefrankeerd. Naar men verneemt is de nieuwe wet op de grondbe lasting gereed met het voornemen om haar bij de tweede kamer aan te bieden. Z. M. heeft den lieer W. II. Suringarte Amsterdam benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Dezer dagen is tot ridder der militaire Willems-orde 4de klasse benoemd, de fuselier E. C. Bollier, van de in fanterie in Oost-Indië, ter zake van zich te hebben onder scheiden bij het dempen, in de maand maart 1851, van plaats gehad hebbende onlusten in de marga Boelan Tenga (Palembang). De commissie, voor de weduwen en weezon der negen verongelukte varensgezellen te Hellevoetsluis heeft bekend gemaaktdat het totaal der voor die ongelukkigen ontvangen giften de belangrijke som van ruim ƒ40,000 bedraagt, en dat deze somdoor de welwillende en belangelooze tusschenkomst van de heeren Kerkhoven en co.makelaars te Amsterdam is belegd in inschrijvingen nationale werk. schuld, hetwelk het lot der ongelukkige weduwen en weezen langen tijd zal verzachten. De commissie acht het verder haar pligt,aan de edele gevers openbaar te maken hoe die gelden worden aan gewend. Iedere weduwe ontvangt voor zich zelve 3, en daarenboven voor ieder kind 0,70 's wekelijks, zoodat eene weduwe met vijf kinderen elke weck 6,50 ontvangt. Bui tendien worden voor elk huisgezin de personele belasting de schoolgelden en de aandeelen in de te Hellevoetsluis be staande zieken- en begrafenis-bussen voldaan. Deze uitgaven vorderen, naar de tegenwoordige behoefte gerekend, 2500. In 1852 zijn aan 'srijks munt vervaardigd 1,395,700 blaauwe, 1,096,800 roode en 507,500 gele postzegels te za men voor een nominaal bedrag van 255,590. Wij lezen in de Gemeentestem van 21 dezer, no. 73, dat ook te Leyden reeds maatregelen tegen het begraven van schijndooden genomen zijn. De ambtenaar van den burger lijken stand aldaar heeft openbaar bekend gemaakt, dat voor taan niet eerder verlof tot begraven van een als overleden aangegeven persoon zal worden verleenddan nadat de ver klaring van een geneesheerheelmeester of ander bevoegd deskundige aan het bureau van den burgerlijken stand is overgelegd, tot verzekering der verklaring van overlijden volgens art. 53al. 2burgerlijk wetboek. De commissie uit den gemeenteraad van Amsterdam heeft rapport uitgebragt over den arbeid der commissiebelast met het onderzoek der vraag, of er mogelijkheid zou bestaan om het IJ, door een kanaal, met de Noordzee te verbinden, en dit kanaal aan de groote scheepvaart dienstbaar te maken? Daaruit blijkt, dat beide de vragen: 1. of een dergelijk ver band mogelijk en raadzaam isen 2. of het mogelijk is daar door een nieuwen weg voor de groote scheepvaart van Amster dam te openen? bevestigend zijn beantwoord. De kosten zijn geraamd op 18 millioen gulden, te besteden binnen 15 jaren. Die van de havenhoofden alleen worden berekend op ƒ5,120,000 en van den zeebreker op 5,269,000. Ten slotte van haar rapport heeft de commissie doen opmerken, dat van de uit voering eener dergelijke hoog belangrijke onderneming een groot voordeel zou kunnen worden erlangd voor de verversching van het stadswater van Amsterdam. Uit Texel wordt gemeld van 21 februarij In het af- geloopen jaar zijn uit de havens van het Oude Schild op dit eiland uitgevoerd: 4746 schapen 15803 lammeren 324 koei- jen en 210 ossen. Men kan zich uit deze cijfers een denk beeld maken van de belangrijkheid des veestapels op dit eiland. Zr. Ms. fregat Doggers bank, onder bevel van den kapitein-ter-zee A. J. de Smit van den Broeckeis den 8 dezer van Texel te Malta aangekomen. kingen; een wets-ontwerp tot het verleenen vafa bijdragen ter bevordering van den aanleg van een uitwatCrings-kanaal van Grave naar Geertruidenberg, op den Amer, en van een scheepvaart- kanaal tusschen Assen en Groningeneen wets ontwerp regelende het toezigt op de landverhuizers, en eeno missive van den minister van binnenlandsche zaken, ten ge leide van het verslag over de openbare werkenover de jaren 18501853. Daarna hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp tot goedkeuring van een traktaat van vriend schap, handel en scheepvaart, met de republiek van Costa-Rica- Nadat de heeren Gevers DeynootMackay en Dirks het woord gevoerd hadden, bij welke gelegenheid de eerste het stolsel van het sluiten van traktaten van handel en scheep vaart in het algemeen bestreed, en de laatste de wenschelijk- hoid aantoonde, om soortgelijke overeenkomsten als de onder havige met de overige republieken van Centraal-Amerika, te weten Nicaragua, Guatemala, Honduras en San-Salvador aan te gaan welke opmerkingen kortelijk door de ministers van financien en van buitenlandsche zaken beantwoord werden is het voorstel van wet in stemming gebragt, en daarbij met 45 tegen e'e'ne stem, zijnde die van den heer vau Iloëvell, aangenomen. De vergadering heeft voorts beslist, dat de kamer zich den 7 maart onledig zal houden met het opmaken der lijst van candidaten ter vervulling van de ten gevolge van het over lijden der heeren Rengers en Vaillant opengevallen plaatsen in den hoogen raad der Nederlanden. Kng-eland. Londen 21 Februarij. Heden hield II. M. een geheimen raad in het paleis van Buckingham. Uit alle oorden van Engelandmaar inzonderheid uit de noordelijke graafschappen, ontvangt men berigten wegens de ontzettende menigte sneeuw die donderdag en vrijdag gevallen is en de gemeenschap tusschen verschillende plaatsen aanmerkelijk gestremd heeft. Verscheidene spoortreinen moes ten hunnen togt staken tot dat de sneeuw door een aantal rappe handen in zoo ver was opgeruimd, dat do treinen zich een pad gebaand vonden. Te Whitlesey is een geacht bur ger, door de sneeuw misleid, met zijne kar in het water gestort en benevens zijn paard verdronken. Bij Wisbaeh geraakten verscheiden vaartuigen op het strand en veron gelukten. Bij Lloyds is berigt ontvangen dat niet minder dan drie schepen, die landverhuizers naar Australië overbragten op verschillende punten verongelukt zijn. Het gezamenlijk getal der passagiers beliep ongeveer duizendmaar gelukkig zijn zij, twee of drie uitgezonderd, allen gered. Eenige dagen geleden overleed te Ballyolone, graaf schap Cork, Nicolaas Dillin den ouderdom van 102 jaren, eenen broeder van 105 jaren achterlatende. Zij waren beide ongehuwd en hebben hun geheele leven gesleten in het huis in hetwelk zij geboren werden. Hun vader stierf op den leeftijd van 86 en hunne moeder op dien van 112 jaren. Volgens alhier uit Californiö ontvangen berigten gaat het met de goudgravingen beter dan in eenig vroeger tijdperk, hetgeen men gerust daaraan mag toeschrijven, dat de gravers beter den grond leeren kennen en meer ondervinding in hun nen arbeid verkrijgen. Twrltyë. Konstantinopel 10 februarij. De Porte heeft aan den oostenrijkschen buitengewonen gezant, graaf von Deiningen andermaal een uitstel gevraagd van drie dagen vóór een bepaald antwoord te geven op de eischen van Oos tenrijk. Men verwachtdat het antwoord der Porte ten slotte ontwijkend zal zijn. tweede kamer. Zitting van 23 februarij. In deze zitting zijn ingekomen een wets-ontwerp tot duur zame regeling van het beheer der gelden wegens verstrek- Ituitscliland. TVeenen 22 februarij. Heden is hier het gerucht in omloopdat de bezittingen van verdachte of uitgeweken bewoners van Lombardye, in beslag zullen ge nomen worden. Men schat de waarde dier bezittingen op 300 millioen. Te Milaan hebben in het geheel 500 arrestatien plaats gehadterwijl reeds 17 der gearresteerden veroordeeld en ter dood gebragt zijn. Voor zoover men tot dusverre weet, heeft de bedrij ver van den moordaanslag op den keizer geene medepligtigen. Hij schijnt tot deze wandaad gedreven te zijn door eene zekere verwarring in zijne denkbeelden die van lieverlede tot eene soort van waanzin is overgegaan. Men weet echterdat hij den keizer reeds sedert 14 dagen gevolgd heeft. Den 18, des avonds, was de geheele stad geïllumineerd; den volgenden dag is eene plegtige mis in de St. Stephans kerk gevierd. Het geheele c.orp3 diplomatique heeft zich naar den mi nister van buitenlandsche zaken begeventen einde hunne gelukwenschen wegens het behoud des keizers aan te bieden. Te Praag is het dragen van bruine en zwarte ruw vil ten hoedenalsmede van de Slaven-hoeden met of zonder linten verboden, omdat zij voor kenteeken van de eeno of andere staatkundige partij worden gehouden. Bereids zijn eenige personen, meestal studenten, die tegen dit verbod hebben gehandeld op straat door de policie aangehouden en naar het hoofdbureau gebragt. Berlijn 23 februarij. Men twijfelt natuurlijk niet aan de ratificatie door Oostenrijk van het gesloten handelstraktaat, daar, zoo als reeds gemeld is de heer von Bruck dat stuk heeft geteekend. Onmiddelijk na die ratificatie zullen de staten der Darmstadsche coalitie toetreden en van de toe treding van Hanover en der overige bondgenooten van Pruis- sen houdt men zich hier verzekerd. De koning van Hanover heeft in den schouwburg de tijding van den aanslag op den keizer van Oostenrijk vernomen. De koning en het koninklijk gezin verwijderden zich onmid delijk.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1