MIDDELBURGSCHE C O R A N T. 1853. Dingsdag N°- 23. 22 Februarij. iacstiiccu cn QlbminietrAtieti. ISutttculAttbscfte ij hingen. IjttitcuUttbeche CTijbtugcu. B *JTmïJta iilJ.Vï'JJK AA. B. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 23 Februarij 1853 des namiddags ten één ure eene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 21 Februarij 1853. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GIÏYPSKERKE. IlXit HST MC 3» ESTCr. De Centrale Directie van liet lüilaml IValolieren zalonder nadere goedkeuring van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, op Donderdag den 24 Februarij 1853, des voormiddags ten elf urein tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur in het elfde District van den Water staat, in het Lokaal van de Directie in de Abdij te Middel burg publiek aanbesteden HET BOUWEN eener Steenen H K HTSLI IS het daarstellen van eene lloezeinkade, Spiiiboezem en Waterleiding-achter de Suaticsluis aan de Xuid- tvatering. Het Bestek en Teekening zal, van af Maandag den 7 Fe bruarij 1853, ter lezing liggen: te Middelburg, aan het Lo kaal der Directie voornoemd; te Vlissingen, in het Koffijhuis de Beurs en in het Hotel de Gommerce, bij de Erven PETERS; te Goes in het Logement de Koornbeurs, bij BREEIvERte Zierikzeein de Logementen bij de Wed. SWART en VAN OPPEN; te Tholen, in het Logement hij AUGUSTYNte Sas-van-Gentin het Wapen van Zeeland; te Neuzen, in het Logement bij de Erven STEENKAMP; te Breskens in het Nieuw Heerenlogementte Dordrecht, in het Logement BeUevue, bij BODIER; te Sliedrecht, Ameide, Giessendam en Papen- dregt, in de Regthuizen; te Hardinxveld in de Drie Snoeken; te Werkendam, in 's Lands Welvaren; te Gorinchem, in de Logementen de Doelen en de Hooiwagen; en wijders op franco aanvragen, tegen betaling van f 1,50, te bekomen zijn bij den Opper-Commies van Walcheren, S. ROELSE. Op Zaturdng den 19 en Woensdag den 23 Februarij 1853 zullen de noodige aanwijzingen in loco plaats hebben en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij voornoemden Opper-Commies. Middelburg, don 24 Januarij 1853. De Centrale Directie voornoemd SPRENGER, Vt Ter ordonnantie van dezelvo J. J. I. SPRENGER. I I VHESTBBCT». Do Centrale Directie van liet Kilantl Walcheren zalonder nadere goedkeuring van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, op Donderdag den 24 Februarij 1853, des middags ten 12 ure, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur in het elfde District van den Waterstaat, in het Lokaal van de Directie in de Abdij te Middelburgpubliek aanbesteden, de leverantie der voor het dienstjaar 1853, als mede tot Wintervoorraad, vereischt wordende Hollaiitlsclie en Brahamlsclie Hijs materialen Biet, Vilvoortl- aclie Doornilisclie en Briksteen Zullende de Conditiën acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directieen nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. ROELSE, te Middelburg. AMMBESTVStEW. Met Merkelijk Armbestuur der K. Ii. Gemeente alhiermaakt dankbare melding van de ontvangst eener gift van 10, alsmede varl eene groot 5, beide voor Extra- bedeeling ten behoeve van deszelfs Armen. God schenke aan de edele onbekende gevers hiervoor Zij nen zegen, en moedige anderen aan om in dit barre jaargetijde iets van het hunne af te zonderenten einde aan zoovele belioeftigen eenige buitengewone ondersteuning te kunnen uitreiken. Middelburg, den 20 Februarij 1853. Namens bovengenoemd Armbestuur, J. C. KNOORS President. T- W. DEN DOOP, Secretaris. «IDDËLBIR», 21 februari]. Verleden zaturdag is alhier de verjaardag van Z. M. den koning herdachtdoor het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen. Zoo als gemeld is hadden, op uitdruk kelijk verlangen van Z. M.geene openbare festiviteiten plaats. Bij de op den 19 dezer alhier gehoudene aanbesteding, van het herstel en driejarig onderhoud der werken van het kanaal van Neuzen en van het zijkanaal naar Hulst, is zulks aangenomen door den heer J. van Male Dz., te Hoofdplaat, voor 22,800 per jaar. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de centrale directie van Schouwen, Burghen Westland, zoomede Zuider- Nieuwland, provincie Zeeland, den heer J. Schalkwyk. De Staats-courant deelt thans de benoeming mede van jhr. fnr. A. G. van Vredenburchtot auditeur-militair in het provinciaal kommandement van Zuidholland. Z. M. heeft benoemd tot directeur der nederlandsche handel-maatschappij den heer N. Trakranen vice-president van de kamer van koophandel te Amsterdam. Z. M. heeft, bij besluit van den 18 dezer, goedgevon den den majoor J. van Damvan het 5de regement infan terie laatstelijk kommandant van het algemeen depót van discipline, op zijne aanvrage, ter zake van langdurige dienst, een pensioen te verleenen van 1300, met vergunning om de activiteits-uniform van het korps waartoe hij heeft behoord te blijven dragen. Z. M. heeft, bij besluit van dezelfde dagteekening, goed gevonden te benoemen, bij het wapen der infanterie, bij het 3de regementtot lsten luitenant (naai\ ouderdom van rang) den 2den luitenant W. G. P. Troester», van het 1ste rege ment infanterie; bij het 4de regement, tot kapitein der 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten luitenant N. M. van Altena, van het korps; tot lsten luitenant (naar ouder dom van rang) den 2den luitenant F. J. Pfeiffer, van het 5de regement van het wapen; bij het 5de regement, tot ma joor den kapitein der 1ste klasse J. W. F. Knyff, van het 4de regement infanterie; bij het 6de regement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant A. C. J. de Favauge, van het regement grenadiers en jagers; bij het 8ste regement, tot kapitein van de 3de klasse (naar ouder dom van rang) den lsten luitenant L. A. M. Rottiers, van het 1ste regement van het wapen, en over te plaatsenbij het regement grenadiers en jagersden 2den luitenant G. M. Dol leman van het 7de regement infanterie. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer is de 1ste luite nant bij het korps mariniers C. G. Ziervogelop zijn ver zoekmet den 15 dezer, eervol uit de dienst ontslagen. Bij koninklijk besluit van den 14 dezer wordt de schout-bij-nacht II. II. T. Coops op zijn verzoek, met den laatsten maart aanstaande eervol afgevoerd uit het korps zee-officieren der nederlandsche marine, met den 1 april 1853 op pensioen gesteld en aan hem toegekend een jaarlijksch pensioen van f 2400. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer wordt de heer H. C. Steenbergen met den 1 maart aanstaande benoemd tot officier van gezondheid der 3de klasse bij de zeemagt. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer, is bepaald dat, voor den vervolge, geene jongelingen tot scheepsklerken bij de zeemagt zullen worden benoemd, dan de zoodanige, die op het tijdstip van het door hen voor die betrekking af te leggen examen den ouderdom van veertien jaren zullen heb ben bereikt en hun zeventiende jaar nog niet zijn ingetreden. De inspecteur van de geneeskundige dienst der land- magt heeft ter kennisse gebragt van de ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen mog- ten verlangen, dat, op den 6 julijeen vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden en dat vóór den 1 mei een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem inspec teur vrachtvrij zal moeten worden ingezonden zullende na dat tijdstip geene verzoeken tot toelating tot gemeld examen worden aangenomen. Yan de kweekelingen voor de dienst der landmagt kunnen er eenige, naar gelang van gemaakte vorderingen en bestaan de vacaturen, tot kweekelingen der 1ste en tweede klasse bevorderd en bezoldigd wordenrespectivelijk op 200 en f 300 's jaars; terwijl aan die, bestemd voor de zeemagt in Oost-Indië f 400 en voor West-Indië f 500 als jaarlijksche toelage wordt verleend gedurende den vierjarigen cursus. Bij koninklijk besluit van den 11 dezer zijn do trakte menten van de officieren van gezondheid 1ste kl.de apothe kers en paarden-artsen 3de klasse, gewijzigd en in overeen stemming gebragt met die bij den generalen staf, de kavallerie en het korps ingenieurs, mineurs en sapeursvoor de kapiteins en 2de luitenants vastgesteld. Voor de officieren van gezond heid 1ste klasse is alsnu bepaald: acht van ƒ2200, acht van f 1900 en acht van f 1600. Het traktement van apothekers en paarden-artsen 3de kl. is bepaald op 800. De officieren van gezondheid ïste klasse die thans nog in het genot van hooger traktement zijnzullen dit behouden overigens is de ingang bepaald op 1 maart eerstkomende. Door den commissaris des konings in Zeeland is aan burgemeesters en wethouders kennis gegeven van eene bij hem ontvangene missive van den minister van binnenland- sclie zakenwaarbij wordt, aangedrongen ombij het zooveel mogelijk afschaffen van plaatselijke verbruik-belastingover eenkomstig de art. 240 244 246 en 250 der gemeentewet en het dientengevolge invoeren van hoofdelijke omslagen, de grondslagen zoo te kiezen en te omschrijven, dat zij zoo min mogelijk tot verkeerde opvatting en toepassing of misbruik en willekeur aanleiding geven. Ten einde den gemeente besturen in de vervulling van deze taak te gemoet te ko men is daarbij tot leiddraad gevoegd do volgende opgaaf van combinatiën van grondslagen 1. a. De aanslag van de belastingschuldigen in 's rijks per sonele belastingwat de vier eerste grondslagen dier belas ting betreftde aanslag in zijn geheelwat de 5do en 6de grondslagen betreft, de aanslag alleen voor zoo veel de per sonen en paarden aangaat, die niet uitsluitend gebezigd wor den tot het uitoefenen van beroepenbedrijven of ambachten, liet spreekt van zelfdat men ook de huurwaardehetzij kadastraal, hetzij naar de personele belastingalléén kan no men in vereeniging met de volgende grondslagenb. de ver tering der belastingschuldigenmet uitzondering van die betrekkelijk tot voorwerpen weswege zij in de personele be lasting zijn aangeslagenc. de bezoldiging of voordedenge noten voor het bekleedon van ambten en bedieningen, de pensioenen en de zuivere inkomsten van bedrijven en ambach tend. de vermoedelijk zuivere opkomsten, spruitende uit het bezit van vaste eigendommen en zakelijke regten na aftrek der renten, verschuldigd voor daarop gelegde bezwaren, uit schuldbrieven uitstaande kapitalen of eenige andere bron van bestaan. 2. a. De uiterlijke staat dien de belastingschuldigen voe ren; b. hunne vertering; c. (als c. van no. 1); d. het vermoe delijk vermogen. 3i Do zuivere inkomsten voortvlocijende uit bezittingen na aftrek der renten verschuldigd wegens daarop rustende lastende renten van uitstaande kapitalenen de zuivere inkomsten van ambten, bedieningen, beroepen, bedrijven of ambachten; alles met dien verstande, dat, bij gelijke'inkom sten zij wier inkomsten uit bezittingen o£ kapitalen ,toort7/ vloeyenevenredig hooger en de hoofden vaK^gezinnénntyrt: mate deze uit meer onverzorgde leden bestaan, «^ehnedig-Éger dan anderen belast worden. 4. Het belastbaar jaarlijksch inkomenberekend naar de drie volgende grondslagen te zamen genomen 1. inkomsten voortvloeiende uit eigendom van rentgevende bezittingen; 2. do inkomsten, tijdelijk of voor het leven genoten, voort- vloeijende uit a. ambten, bedieningen pensioenen lijfrenten tontines en periodieke uitkeeringenb. vruchtgebruik en vrucht genot in geld of in natura; 3. de inkomsten of verdiensten, voortvloeijende uit stand betrekking industrie, handel, be roep bedrijfarbeid en onderneming. 5. Yoor een derde gedeelte te vestigen opa. de waarde der consumtie voor een derde gedeelte, b. op den aanslag der belastingschuldigen in 's rijks personele belastingvoor het derde deelc. op de bekende of vermoedelijke bezittin gen en middelen van bestaan. In het Handelsblad leest men het volgende: ii Yolgens een te 's Gravenhage loopend gerucht, zou de regering een nieuw contract gesloten hebben, of op het punt staan van het te sluiten met de nederlandsche handel-maat schappij. De hoofdbcpalingen van dit contract zouden op het volgende nederkomenDe handel-maatschappij blijft aan de regering leenen de bekende tien milliocn maar de rente van 4£ wordt verminderd tot 3.) ten honderd. De regering geeft voor deze schuld hoegenaamd geene guarantie meer, en behoudt zich daarenboven voor, om, des verkiezende, eene vrij aanzienlijke hoeveelheid der producten op Java zelf te verkoopen." Men verzekert ons van goeder handdat de minister van binnenlandsche zaken voornemens iseen ontwerp van wet tot regeling van het onderwijs nog in den loop dezer zitting aan de staten-generaal aan te bieden. In do tegenwoordige zitting van de kamers der staten- generaal zal nog worden aangeboden een ontwerp van wet no pens de voorziening tegen de weigerachtigheid der ambtenaren van den burgerlijken standtot aanvaarding hunner bediening. Het Nieuwsblad van Gorinchem verhaalt, dat een slag ter aldaar, een bankbiljet van 100 missende, eindelijk, na lang zoeken aan den bek van zijn huishond een stukje pa pier ontdekte, dat bij nader onderzoek bleek een gedeelte van het bankbiljet te zijn. Onmiddelijk slagtte hij den hond en vond in de maag van het dier het overige gedeelte waarvoor hij, tegen 10 stuivers verlies, eene andere bank noot zou hebben ontvangen. Zr. Ms. schooner Atalante, onder bevel van den luit. ter-zee 1ste klasse N. M. J. Kroef, is vrijdag morgen van Ilellevoetsluis naar Londen vertrokken. S V A V E ar - E N JE St A Ah. tweede kamer. Zitting van 19 februarij. De beraadslagingen zijn voortgezet over het wets-ontwerp houdende bepalingen betrekkelijk het bouwen, planten en het maken van andere werkenbinnen zekeren afstand van ves tingwerken van den staat. Art. 29 heeft, ten gevolge van de aanneming van een door de heeren van Goltstein en van der Linden voorgesteld amen dement, eene verandering ondergaan, en luidt mitsdien aldus: Alle gebouwen of getimmertenallo afsluitingenallo houtgewassen en alle hoopen en stapelswelke binnen da middelbare kringen van vestingwerken van eene der klassen gesteld geplant of gelegd zijn of zullen wordenkunnen zoodra het vestingwerk in staat van oorlog of van beleg is verklaardzonder vorm van procesop last van den mili tairen kommandant weggeruimd worden. Schadevergoeding wordt gegeven voor de vernielde ge bouwen getimmerten afsluitingen of houtgewassen gesteld of geplant tijdens zulks niet was verboden. Geene schadevergoeding wordt verleend voor zoover de vernielde gebouwengetimmertenafsluitingen of houtgewas sen zijn gesteld of geplant tijdens dit alleen geoorloofd was onder voorwaarde, dat zij zonder schadevergoeding zouden kunnen worden opgeruimd, of het bouwen en planten onder andere voorwaardenwelke de verpligting tot vergoeding van schade uitsloten heeft plaats gehad. Wordt een vestingwerk hetwelk bij de classificatie in art. 3 voorzien in geene klasse is gebragt, naderhand in eene klasse gerangschiktdan wordt het gerekend te zijn aange legd op het tijdstip, waarop het besluit krachtens no. 4 van art. 4 genomen in werking is gekomen." Nadat in den loop der beraadslaging de art. 323337 en 51 nog eenige wijziging van minder belang ondergaan hadden en de overigegelijk zij door de regering voorge steld zijn, goedgekeurd waren, is het wets-ontwerp aan eene stemming onderworpen en daarbij met 34 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd, de heeren van Wylick, van Golt stein, Taets van Amerongen, Dommer van Poldersveldtde Lom de Berg, Ter Bruggen Hugenholtzvan der Linden, de Fremeryvan Nierop, van Lynden en Blaupot ten Cate. Daarna is het wets-ontwerp tot regeling van het munt wezen in de West-Indien in behandeling genomen. Dit voorstel van wet is na eene korte beraadslaging over art. 2, dat, naar aanleiding van een amendement van den heer de Fremery, aldus gewijzigd is geworden: Vreemde muntspeciën, waarvan de koers, op de innerlijke waarde ge grond door onsop voorstel der koloniale besturen is be- bepaaldworden in de bij art. 1 vermelde koloniën en bezit tingen in 's lands kassen in betaling aangenomen" met algemeene (46) stemmen aangenomen. Engeland. Londen 19 februarij. In het lagerhuis heeft lord Kuinaird het voorstel gedaan om een adres aan II. M.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1