MIDDELBIIRGSCHI COURA 1853. Zaturdag 19 Februarij. Bcötuccu cu Qlbmtnietvaticn. j bs mt tïH-rt te jejut. iSimtcnlfUtbdcfac SÜTijbiwgcn. s t jIt e ar - a je ar uit am. iSuilcnlaiibsirfte £übt«gcti. Mi ft VTXfïtjf./fi Bi I" BS. De Burgemeester en tVetlirnnlers van JUiddelliurg maken bekend Dat bet 's Konings verlangen is dat ook dit jaar geene openbare Feestplegtighedenter gelegenheid van Hoogstdes- zelfs Verjaardag, plaats hebben, en noodigen mitsdien de Ingezetenen uitaan dit verlangen te voldoen. Middelburg, den 18 Februarij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. i xitmismus» j.v«. Do Birectie van de Zeesluis van Valkenisse is voornemens, op Zaturdag den 26 Februarij eerstkomende, des morgens ton elf ure, te MirahbendijkeEiland Zuid- beveland, Provincie Zeelandbij inschrijving en opbod aan te besteden IIET BOUWEN van een Steenen ZKESIjI'IS.I13 wijd in don dag 1,60 El. Bestek en Teekening zijntogen betaling der kosten te verkrijgen bij den ondergeteekendeen nadere inlichtingen te bekomen bij den Heer J. H. MULLER, Civiel Ingenieur te Goes door wien op Donderdag den 24 Februarij de noo- digo aanwijzing in loco zal gedaan worden. Krabbendijke den 26 Januarij 1853. Namens de Directie van de Zeesluis van Valkenisse, De Ontvanger-Griffier VAN DEN BRINK. Sierlivoogilcn en Kotalieleu der Hervormde Ge meente te Mtetranchement zijn voornemens, onder na dere goedkeuring, op Maandag den 7 Maart 1853, des na middags ten 2 ure, te Retranchemontin de Herberg de Zonbewoond bij SUZANNA CATIIARINA DE MEY, in het openbaar aan te besteden Biet doen van eenige belangrijke Biet-stellingen aan de M£erk en Pastorij, met bijlevering van de daartoe benoodigde Bouwstoffen. Het bestek zal van af Maandag den 21 Februarij 1853 te lezen liggen in genoemde Herberg en bij den Heer II. J. DE SMIDTSecretaris te Kadzanddie ook Inlichtingen zal kunnen geven. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Zaturdag den 5 Maart 1853 des morgens van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 ure. Alleen Nederlanders en der zaak kundige Personen, daar toe gepatenteerdzullen als Aannemers aangenomen worden. Riïtranchement, den 15 Februarij 1853. Kerkvoogden en Notabelen voornoemd JACOB RISSEEUW, Voorzitter, ISAAC RISSEEUW Secretaris. De Burgemeester der Gemeente Vronwepolder brengt ter kennis van de belanghebbenden dat op het Strand onder die Gemeente is aangespoeld en geborgen eene Achtriems Roei VISCHSLOEP, gemerkt D. T. 153 Providence Treport, als mede een MAST lang 15,4 El, en eenige stukken SCHEEPS- HOÜT en roept elk en een iegelijk ter reclame op die tot het geborgene vermeent geregtigd te zijn. Middelburg den 18 Februarij 1853. De Vereeniging' tot liet bezoekea der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgende giften don 12, van N. N. 18 Vrouwe en 18 Jongens Hemden, van N. N. 2 Schoudermantels, 1 Vrouwe-Onderrok 7 Vrouwe en 2 Kinder Hemden en den 13, van N. N. 10 Dekens. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERHULST Wz.Penningmeester. nillllF-LBHIir., 18 FeliraariJ. Naar men verneemt zal in den loop der maand april aanstaande bij de koninklijke akademïe voor de zee- en land- magt te Breda, liet examen worden afgenomen, ter bevorde ring van een 30tal onder-officieren der infanterie, tot 2den luitenant bij dat wapen. De minister van financien, gelezen hebbende eene mis sive van een dor lieeren arrondissements-directeurs der directe belastingen enz. ter zake eener bekeuringten laste van M. M. te P.wegens gemis van schippers-patent, terwijl zijn vaartuig, waaruit schelpen waren gelost, bevonden werd in die gemeente te liggen; Heeft, bij resolutie van 21 december jl., no. 88, den heer arrondissements-directeur te kennen gegeven, dat, wat be treft de vrijstelling wegens vaartuigen, waarmede zelfgevischte schelpen op de binnenwateren worden vervoerd, de minister vermeent, zich te moeten houden aan de bepaling van 5 1 van tabel XVI, gevoegd bij de wet van den 22 april 1852 (Staatsblad no. 61), welke die vrijstelling tot het uitsluitend gebruik der vaartuigen tot het visschen van schelpen be perkt, en derhalve verbiedt, vroegere beschikkingenwaarbij dergelijk vervoer mede als vrijgesteld beschouwd werdin het leven terug te roepen. De minister van financiën in ervaring gekomen zijnde dat er wel eens pakketten met gedrukte stukken, bestemd voor Nederlanscli-Indië op de post worden bezorgd die te groot van omvang zijn om in de kistendienende tot overbrenging der brievenmalen van de indische landpost te kunr.en wor den gesloten, heeft, bij resolutie van den 11 februarij jl., de directeuren der postkantoren aangeschrevenom voortaan goone pakketten van dien aard ter verzending aan te nomen waarvan do lengte meer dan 44, de breedte meer dan 22, of de hoogte meer dan 19 nederlandsche duimen bedraagt, en tevens de belanghebbenden wier pakketten deze maat te boven gaan uit te noodigen ze in twee of meerdere pakken te splitsen. Volgens de Provinciale Friesclie Courant hebben de fiiesche kamers van koophandel en fabrijken zicli tot den minister van financien gewend om het wenschelijke aan te toonen om den invoer van schapenvarkens en droog en gezouten spekvrij van regten uit het buitenland toe te la ten en hoeft Zijne Exc. daarop berigtdat bij eene eerlang te doeno herziening van het tarief op den in-uit- en door voer aan dien wensch gehoor zal worden gegeven. Het bal, dat maandag avond door Z. M. den koning werd gegeven, was zeer luisterrijk. Het werd bijgewoond door Z. K. H. prins Hendrik en HH. KK. HH. prins en prinses Frederik. Het getal genoodigden was zeer groot. Daaronder merkte men op de leden van het corps diplomatique en de ministers, burgerlijke en militaire overheden, officieren van alle wapens enz. Vele personen uit Amsterdam, Rotterdam, Leyden en Delft waren op het bal tegenwoordig. Den 14 dezer is te Gouda overleden, de als schrijf ster zeer gunstig bekende en als onderwijzeres der jeugd alom geachte mevrouw weduwe II. van Meertengeb. Schil- peroort. Zij bad den ouderdom van 74 jaren bereikt en wordt zeer betreurd door allen die haar gekend hebben inzonderheid door de behoeftigendie veel in haar verliezen. Omtrent het door don gemeenteraad goedgekeurd plan der voorgenomene uitbreiding van Arnhem behelst de courant dier stad de volgende meer uitvoerige opgave „De Roermonds- en Bucheesgraehten zullen gedempt wor den. De hooge en lage kadezoo als die sedert eenige ja ren bij de Rijnbrug bestaat en thans bij de St. Eusebiuspoort gelegd wordt, zal geheel doorloopen langs liet zoogenaamde nieuwe werk. De walvan de Rijnpoort naar de St. Euse biuspoort zal grootondeels geslecht wordendaarop zullen huizen worden gebouwd met het uitzigt naar den Rijn tus- sclien welke huizen coupures blijven, waardoor men uit de BakkerstraatKleinenoord en Kortestraatin de nieuwe straat of singel zal komen. Hierdoor ontstaat een geheel nieuwe weg van de Rijn-barrière tot aan den grooten weg naar Pruissen, dien men insgelijks zal verbeteren, terwijl de vischmark wordt verplaatst. Twee ijzeren bruggen over de Lauriergracht zullen toegang verleenen tot den binnen- en buitensingeldie insgelijks bebouwd zal worden. Eene te graven gracht, door het Arnhemscbe Broek, zal aldaar de stad afsluiten en tot achter het spijker doorloopen. De zoo genaamde mestvaalten worden opgeruimd en eene straat al daar aangelegdalsmede eene door de Smoorpotsteeg en Spij kerslaan terwijl er van het stationsgebouw van den spoor weg langs de geprojecteerde lijn van dien weg tot aan den Velper-straatweg, insgelijks eene nieuwe straat wordt aan- golegd." tweede kamer. Zitting van 15 februarij. Onder de ingekomen stukken behooren verschillende wets ontwerpen tot naturalisatie, voorts, een wets-ontwerp tot het verleenen van pensioenen aan werkliedenop daggeld wer kende bij inrigtingen van 's rijks zee- en landmagt; een wets ontwerp houdende wijzigingen in enkele bepalingen der al- gemeene wet van 1822, nopens de heffing der regten van in-, uit- en doorvoereen wets-ontwerp tot regeling van het arm bestuur; eene aanbevelingslijst van den hoogen raad van zes candidaten, waarop, bij do opmaking der nominatie, ter ver vulling der opengevallen plaatsen in dat collegie, ten gevolge van liet overlijden der heeren mrs. van Weideren Rengers en Vaillant, zou kunnen worden acht geslagen. Op die lijst zijn geplaatst de heeren mrs. H. II. Geradts vice-president van het provinciaal geregtshof van Limburg; J. S. Vernède, advocaat-fiscaal voor 's konings zee- en landmagt; II. Provó Kluit, lid van de tweede kamer der staten-generaalJ. D. W. Pape officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te 's Bosch; B. G. Snethlage, raadsheer in het hof van Gelder land, en D. J. Bylevold, president der arrondissements-regt bank te 's Gravenhage. In deze zitting is mede ingekomen een afschrift van de overeenkomst van Nederland met Beijerentot wederkeerige uitlevering van boosdoeners, welke in handen is gesteld van eene commissiebestaande uit de boeren van Heiden van Wylick, G. Deynoot, van Eek en Hengst; eene overeenkomst, tot regeling van bet postwezen met Bremen, welke in handen is gesteld van do heeren Groenvan PanhuysGodefroi Storm en do Lom de Berg; het algemeen verslag der werk zaamheden aan 's rijks munt over 1852, hetwelk in handen is gesteld der heeren Westerhof, de Man Gevers Slicher en Jespersen de staatsrekening van 1850, welke in handen is gesteld van de lieeren ReindersJongstra, van Hall, Godefroi en Wintershoven. De kamer heeft bepaald, dat de beraadslagingen over het wets-ontwerp betreffende het bouwen en planten binnen zekeren afstand van vestingenwaaromtrent het eindverslag in de zit ting van 13 december van het vorige jaar was uitgebragt, en die over het wets-ontwerp tot regeling van het west-indisch muntwezen, waaromtrent thans het eindverslag is ingekomen zullen plaats hebben op beden vrijdag. De kamer is daarop overgegaan tot het trekken der afdeelingen, en heeft benoemd, tot hare voorzitters, de heeren de FremeryGevers van En degeest, van Goltstein, van Eek en van Hoëvell; tot hare onder-voorzitters, de heeren Engelen, van Hall, Groen van PrinstcrojfMceussen en Dommer van Poldersveld, en tot leden der commissie voor de verzoekschriften, de heeren van Wintershoven, van Nierop, Jongstra, ten Cate en Leemans. Kiijeland. Bonden 14 februarij. NJRen verzekert, dat de begrooting voor de zeemagt, voor het-jaar 1853—54 die vrijdag aanstaande het lagerhuis voorgelegd wordt, on geveer 400,000 p. st. hooger dan die van het loopend finan- cieel jaar wezen zalinzonderheid ten gevolge van verhoogde gage der zeelieden en van den aanbouw van nieuwe en de herstelling van bestaande schepen. In den eergisteren gehouden kabinetsraaddie ruim drie uren duurdehebben de ministers zich inzonderheid bezig gehouden met de interpellatien welke hun eerlang in hel lagerhuis, door den heer d'Israëli en anderen, gedaan zullen worden. Ook moet over de afschaffing van het Iersche on der-koningschap beraadslaagd zijn, en dit denkbeeld grooten bijval bij lord Russell, lord Palmerston en andere der voor naamste ministers gevonden hebben. Het in staat van verdediging stellen der vestingen op de oostkust van Engeland wordt met ijver voorfgezet. Ook de westkust zal in het aanstaande voorjaar versterkingen ontvangen, en men noemt den generaal-majoor sir II. Smith als met het onderzoek der daarvoor geschiktste punten belast. Het vormen van vrijkorpsen wordt sterk aangemoedigd. Men zegtdat Birmingham het centrum van het engolsche leger zijn zal. De grillige fortuin heeft dezer dagen een armen sme- rigen stoker aan boord van het oorlogschip Valourousto Devonportin een rijken graaf veranderd. Een heer ver scheen namelijk voor hem en zeide, dat hij erfgenaam was geworden van een aanzienlijk vermogenhetwelk tot dusver in het Chancery-court had gelegenen dat aan hem een jaar- lijksch inkomen van 34,000 benevens den titel van graaf v. Stockport was ten deel gevallen. De held van dezen roman in het werkelijke leven is terstond met dien heer naar Londen vertrokkenom zich voor zijnen nieuwen staat voor te bereiden. ISiiUsrlilaEiii. Weenen 14 februarij. Er vertrekken bij voortduring nieuwe oostenrijksche troepen naar de turksche grenzen. Deze zullen zich voorloopig in Patrinia, ten oosten van Karlstadt, vereenigen. Van de zijde der russische rege ring bemerkt men, bij voortduring, eene groote laauwheid in de montencgrijnscbe vraag; men wil zelfs weten, dat de russische troepen, die reeds naar de turksche grenzen op marsch waren, bevel zouden hebben ontvangen om hunnen marsch te staken en dat de Montenegrijnen, op geenen kracli- tigen bijstand van buiten rekenende, wel niet ongenegen zijn met de Turken in onderhandeling te treden. Bij gebrek van regtstreeksche en zekere berigten, valt het moeijelijk den waren staat van zaken aldaar te kennen. In Piemont zijn strenge maatregelen genomen om het overschrijden der oostenrijksche grenzen aan de emigranten te beletten. Te Stradella zijn 700 hunner ontwapend geworden. Berlijn 15 februarij. Eergisteren hielden de ministers en de in de handelskwestie betrokken raden eene bijeenkomst ten gevolge waarvan men gelooft, dat de beslissing omtrent het handelsverdrag met Oostenrijk zeer spoedig te wachten is. Volgens verscheidene bladen bestaat hier en in velo andere steden des rijks liet voornemen om den president- minister op eene of andere wijze een blijk van dankbaarheid en vertrouwen te geven. De Pr. Ztg. meent intusschen te kunnen verzekeren dat de algemeen hooggeachte staatsman zicli aan eene openbare liulde onttrekken zal indien het hem niet mag gelukken haar geheel to verhinderen. IFramltj-jjU. Parijs 14 februarij. De aanspraak, bij gelegenheid der opening van de zitting der wetgevende ka mers gehouden luidde als volgt Mijne heeren de senatoren mijne lieeren do afge vaardigden Het is nu een jaar geleden dat ik u op deze plaats had bijeengeroepen; ingevolge de grondwet, afgekondigd krach tens het gezag, mij door het volk opgedragen. Sedert dat tijdstip is de rust niet gestoord. Het herstel van liet gezag der wetten heeft het veroorloofddat aan de meeste personen, die door eene noodzakelijke strengheid ge troffen van hunne haardsteden verwijderd waren verlof is vergund kunnen wordendaarheen terug te koeren. De nationale rijkdom is zoodanig toegenomen, dat het gedeelte van het roerend vermogenwaarvan men dagelijks de waarde kan nagaan, alleen met nagenoeg twee duizend millioenen is vermeerderd. De werkzaamheid heeft zich in alle vakken van nijver heid ontwikkeld. Dezelfde vooruitgang wordt in Afrika verwezenlijkt, waar ons leger zich weder door heldhaftige overwinningen heeft onderscheiden. De regeringsvorm is, op wettige wijze en zonder schok, door het vrije algemeene stemregt des volks gewijzigd. Groote werken zijn ondernomen zonder eenige belasting te scheppen of zonder geldleeningen aan te gaan. De vrede is gehandhaafd zonder dat daartoe zwakheid is betoond. Alle mogendheden hebben de nieuwe regering erkend. Frankrijk bezit thans instellingen welke zicbzelven kun nen verdedigenen waarvan de bestendigheid niet van het leven eens menschen afhankelijk is. Deze uitkomsten hebben geene groote inspanningen ver- eischtomdat zij in den geest en het belang van allen gele gen waren. Hun, die de belangrijkheid daarvan zonden miskennen, zou ik antwoorden dat veertien maanden geleden het land nog aan anarchie en hare gevolgen was prijs gegeven. Hundie het zouden betreurendat geene meerdere vrijheid is gegeven zon ik antwoorden De vrijheid heeft nimmer bijgedragen tot de vestiging van een duurzaam staat kundig gebouw. Zy kroont het wanneer de tyd bet heeft bevestigd.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1