MIDDILBUMSCHE COURANT. is' 1853. Donderdag N° 21. 17 Februarij. ÏScetuvcu cit Slbtmttigtraimi. aaneestemno. 'rit i.v»ro i nfiRs.s. nui-B.ii r; urn f». üinucul.mbödtc QTijbittgcn. f* s'i- nmische hofonien. 25uUcttlAttb0chc vTtjbiugcii. NOTIFICATIE. De Commissaris des Konings in de Provincie SKeeland Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat door Heeren Gedeputeerde Staten is bepaald: 1. Dat de jagt op Ganzen en Eendvogels in deze Pro vincie op den 20 Maart aanstaande zal gesloten zijn, ter wijl die op Watersnippen tot den 1 April daaraanvolgende wordt opengelaten. 2. Dat het Weispel van Kwartelen alleen van den 1 Mei aanstaande tot en met den 15 Julij daaraanvolgende, zalmogen worden uitgeoefend. 3. Dat de Visscherij binnen deze Provincie van den 15 April-aanstaande tot en met den 15 Mei daaraanvolgende zal gesloten wezen terwijl het visschen mot de Zegen of het Sleepnet niet geoorloofd zal zijn van den 1 April aan staande tot en met den 31 Mei daaraanvolgende. 4-. Dat van de bij de 3de bedoelde sluiting is uitge zonderd de Palingvisscherijwelke echter gedurende den gesloten Vischtijd niet anders dan met Aalkorven van wis- schen of teenen gevlochtencn met liet Kruisnet zal kunnen uitgeoefend worden. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad geplaatst cn in den gebruiltelijken vorm aan de Gemeentebesturen ter affixie worden gezonden. Middelburg, den 12 Februarij 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. De Centrale Directie van liet Kilarnl Walclicren zalonder nadere goedkeuring van het Ministerie van Bin- nonlandscbe Zaken, op Donderdag den 24 Februarij 1853, des voormiddags ten elf ure, in tegenwoordigheid van den Heer Iloofd-Ingenieur in het elfde District van den Water staat, in het Lokaal van de Directie in de Abdij te Middel burg publiek aanbesteden HET BOUWEN eener Steenen WACHTSLVIS het daarstellen van eene Boeicinkade, Spiiilioezein en "Waterleidingachter de Suatiesluis aan de Xuid- tvatering. Het Bestek en Toekening zal, van af Maandag den 7 Fe bruarij 1853, ter lezing liggen: te Middelburg, aan bet Lo kaal der Directie voornoemd; te Vlissingen, in het Koftijhuis de Beurs en in het Hotel de Commercebij de Erven PETERS; te Goes in het Logement de Koornbeurs, bij BREEKERte Zierikzeein de Logementen bij de Wed. SWART en VAN OPPEN; te Tholen, in het Logement bij AIJGUSTYNte Sas-van-Gentin het Wapen van Zeeland; te Neuzenin het Logement bij de Erven STEENKAMP; te Breskens in het Nieuw lieerenlogementte Dordrechtin Hot Logement Bellevue, bij BODIER; te Sliedrecht, Ameide, Giessendam en Papen- dregt, in de Regthuizente Hardinxveldin de Brie Snoeken te Werkendam, in 's Bands Welvaren; te Gorincliem, in de Logementen de Doelen en de Hooiwagenen wijders op franco aanvragen, tegen betaling van 1,50, te bekomen zijn bij den Opper-Commies van Walcheren, S. ROELSE. Op Zaturdag den 19 en Woensdag den 23 Februarij 1853 zullen de noodige aanwijzingen in loco plaats hebbencn voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij voornoemden Opper-Commies. Middelburg, den 24 Januarij 1853. Do Centrale Directie voornoemd SPRENGER, Vt Ter ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. AAWIS ESTEHISTG-. De Centrale EBirectie van liet Sliland Walcheren zalonder nadere goedkeuring van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, op Donderdag den 24 Februarij 1853, des middags ten 12 ure, in tegenwoordigheid van den lieer Hoofd-Ingenieur in het elfde District van den Waterstaat, in het Lokaal van do Directie in de Abdij te Middelburg, publiek aanbesteden de leverantie der voor het dienstjaar 1853als mede tot Wintervoorraadvereisebt wordende lEollanctscltc en Rrahaudüche Rijsinaterialeii Mict, ViEvoorrf- sclte BSoorniUsclie en Briksteen. Zullende de Conditiën acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directieen nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. ROELSEte Middelburg. Do B5imi,Éïerlïees*es* der Gemeente Koudeherhe brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op liet Strand onder die Gemeente is aangespoeld en geborgen eene groote ongemerkte BOOT een WATERVAT en eenige stukken SCHEEPS- HOUT, en roept elk en een iegelijk ter reclame op, die tot bot geborgene vermeent geregtigd te zijn. Koudekerks den 12 November 1852. De Burgemeester voornoemd H. BRASSER. Vierde Oproeping. De Regthebbenden op een' MIST, lang, zonder de Steng, 18 Ned. El, en eene Rl, lang 12 Ned. El, beide in Zee gevisebt en te Arnemuiden aange- bragf, vervoegen zicli ter reclame bij den Burgemeester aldaar. Heden hadden de ondergetoekenden het genoegen aan hunne geadministrcerden eene uitdeeling te doen van eenige Brand stof, door middel van het hun toegekende aandeel in de zuivere opbrengst van het op den 4 dezer gegeven Concert door het Muzijkkorps der Dienstdoende Schutterij alhier. Dat bij de thans heerschende koude dit geschenk den Be- hoeftigen zeer te stade is gekomenzal naauwelijks melding behoeven evenmin als dat de moeijelijke taak der Armver- zorgersdoor te gemoetkomingen van dien aardeenigermate verligt wordtzoodat de ondergeteekenden den wensch moe ten uitendat hun meermalen zulke ervaringen mogen te beurt vallen Vlissingek, den 16 Februarij 1853. Diakenen der Evangelisch-Lutliersche Gemeente. Namens dezelve J. W. L. BECKER. J. A. SCHMIDT. RIIini LEll Ki; 1G Februarij. In den gemeenteraad van den 9 dezer is benoemd, tot havenmeester en commissaris der stads-loodsenP. de Vos, wonende in de Singelstraat, wijk N, no. 175, welke deze betrekking op heden heeft aanvaard. Bij de opening der stembiljetten voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Vlissingen, ter vervul ling der vacature ontstaan door liet bedanken van den heer A. Ruysch hebben de meeste stemmen op zich vereenigd de heeren J. F. R. Scliultz cn A. Ruyschtusschen welke heeren herstemming moet plaats hebben. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer zijn verleend de volgende pensioenen: aan P. Harthooren of Ilarthoorn ƒ38, M. Moermond ƒ55, J. Ponsen 5 M. van Driel 17, J. IJzerman ƒ28, E. Reinhoudt 26 A. Allewijnse 36 I. Eckebns ƒ31, J. Roda 51, D. van Wijck 48 en G. de Mul ƒ29, respectivelijk schatters van bet slagtvee te Veere, Noordgouwe, Duivendijke, Nieuwerkerk, Borssele, Nisse Kloetinge Oostbui'g, IJzendijke, Neuzen cn Hontenisse. Z. M. heeft, bij besluit van den 11 dezer, goedgevon den te benoemenbij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagttot inspecteurden lsten officier van gezondheid 1ste klasse L. P. I. Snabilié, thans belast met de functien van inspecteur van de geneeskundige dienst dor landmagt. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer is aan de gepen sioneerde lsto luitenants H. W. van Oyen en A. P. A. Wil- lekens gediend hebbende bij het wapen der infanterie in Oost-Indië vergunning verleend tot het blijven dragen van de activiteits-uniform van het wapenwaarbij zij in Oost- Indië gediend hebben. De Provinciale Zeeuwsche courant zegt van goederband te hebben vernomen, dat door de regters der verschillende kantons binnen deze provincie een adres aati den koning is ingediend, waarbij wordt verzocht, dat bij de te verwachten wet op de regterlijke organisatie worde bepaald dat de kan- tonregters voor hun leven worden aangesteld; dat om benoem baar te zijn worde vereischt het doctoraat in de regten mins tens SOjarigen ouderdom en öjarige praktijk als advocaat of procureur bij eene regtbank, of gedurende dien tijd bekleed te hebben de functien van regter-plaatsvervangergriffier of substituut-griffier bij eenig regterlijk collegieen eindelijk verhooging der rijks-bezoldigingen inzonderheid van die, welke ten platten lande zijn gevestigd, en tevens afschaffing van het voor het algemeen zoo schadelijke, en voor die reg ters onteerende berekenen van salarisvoor liet verrigten hunner zoogenaamde extra judiciële werkzaamheden. Men verneemt, dat aan de tweede kamer der staten- generaal hij de hervatting van hare werkzaamhedenwelke op gisteren bepaald wasvan regerings wege zouden worden aangeboden nieuwe redactiën van de ontwerpen van wet 1nopens de regeling van 's rijks algemeene comptabiliteit 2. tot zamenstelling van de algemeene rekenkamer en regeling van hare taaken 3. tot oprigting van eene bewaarkas. Die ontwerpen waren reeds in de vorige zitting der kamers aangeboden doch de behandeling daarvan was toen niet ten einde gebragt. Thans is er van regeringswege op de ge maakte bedenkingen ten aanzien van die ontwerpen geant woord, onder bijvoeging van gewijzigde ontwerpen; zoodat nu met de behandeling van dit onderwerp zal kunnen wor den voortgegaan. Het bal, dat donderdag avond door Z. K, II. prins Frederik is gegeven, werd met de tegenwoordigheid van II. M. de koningin en Z. K. H. prins Hendrik vereerd. De leden van het corps diplomatiquede ministers en een groot aantal personen woonden het bal bij. Do zalen waren prach tig versierd. Ter algemeene rekenkamer is weder overgebragt voor eene som van twee millioen honderd zes en tachtig duizend acht honderd tien gulden aan ingetrokken muntbiljetten van 1000,'500, 100 en ƒ10, zoodat thans, met inbegrip der bij vorige aankondiging vermelde som van ƒ17,343,690 voor een bedrag van negentien millioen vijf honderd dertig duizend vijf honderd gulden aan muntbiljettenkrachtens deze wet uitgegeven is ingetrokken. Prof. Visscher hield jl. zaturdag morgen eene geïm proviseerde lijkrede op den Amsterdamsehen hoogleeraar van Lennep, den 10 dezer overleden. Hij recapituleerde bij die gelegenheid de voornaamste latijnsche en hollandsche ge schriften door dien achtbaren geleerde nagelaten prees hom voornamelijk als dichter en redenaarlas vervolgens eenige treffende plaatsen uit zijne geschriften voor en kwam bij wijze van peroratie op den lof der classische en den lof der hollandsche literatuur. Het slot was, dat men, nu meer dan ooitbehoorde te letten op de teckenen des tijds en zich hoven allesmoest vasthouden aan de oude letteren aan de geschiedenis van het vaderland en aan de heilige schrift. Drie artikelenzeide de sprekerdie ook van Lennep over- dierbaar waren en zonder welke een Nederlandep van den zin der vaderen ontaart. Naar men verneemt is de heer P. van Lclyveld luit.- ter-zee 2de kl., aan boord van het te Ilellevoetslukj "gestatio neerde wachtschip, overgeplaatst op Zr. Ms. fregat de Prins van Oranj e terwijl op eerstgemelden bodem zijn aangesteld de luitenants-ter-zee 2de klasse T. Pau cn N. C. Sieburgh. Den 12 dezer is op 's rijks werf te Amsterdam weder do kiel gelegd van een stoomschroef-fregat der grootste soort en zal eerlang de kiel gelegd worden van eene schroef-schoo- ner. Er zullen dus drie zoodanige vaartuigen van oorlog in aanbouw zijn. Twee gewone stoomschepen van 300 en 150 paardenkrachten zullen weldra gereed zijn. Zaturdag 11. is in de zitting van den gemeenteraad te Arnhem het veel besproken plan tot uitlegging dier stad aan de beslissing van den raad onderworpen en eenparig aange nomen en vastgesteld. Volgens dat plan zal de stad ten N. en N. O. door den aan te leggen spoorweg worden begrensd zoodat de geheele Steenstraat en de zoogenaamde mestvaal ten binnen den omtrek der stad zullen komen. Aan den Rijn kant zal de thans nog bestaande wal worden geslecht en tot het bouwen van woningen uitgegeven. Sterk nieuws. De van Tiel naar de Evangelisch- Luthersche gemeente te Middelburg beroepen leeraards. J II. W. Biickmannheeft dat beroep aangenomen, onder in wachting van de daartoe vereischte koninklijke approbatie. De inwoners van Batavia werden in den nacht van 20 op 21 december, ten kwartier vooreen ure, met schrik gewekt door eene zwaar dreunende en trillende beweging van den grond van het Z. O. naar het Z. W.voorafgegaan door een onderaardscli gedruiscli als van een rollenden wa gen. De schokken, die vrij hevig waren, hebben eenige minuten aangehouden. Van onderscheidene woonhuizen zijn de muren gescheurd. Van andere belangrijke schade is tot nu toe niets vernomen. In het huis van den schout-bij-nacht was alles zóódanig in beweging dat op de eerste verdie ping de deuren en ramen opensprongendrie scheuren in de muren ontstonden en stukken steen van de kroonlijst naar beneden zijn gevallen; terwijl de pendules in het beneden huis stil bleven staan, de lampen eene halve el over en we der slingerden en de spiegels en schilderijen scheef langs de muren bleven hangen. Aan het hotel van den gouverneur- generaal en hot residentiehuis te Buitenzorg zijn belang rijke scheuren ontstaanen ook andere gebouwen zijn min of meer beschadigd. Van Buitenzorg verneemt men nog, dat de fabrijk van den heer Weber (dezelfde wiens fabrikaat van ramévlas op de londensche tentoonstelling bekroond is) vrij wat schade heeft geleden. Het metselwerk is gedeeltelijk gescheurd of ingestort, waarbij het opmerkelijk is, dat de schoorsteen, die horizontaal door midden is gebrokendoor de balance rende beweging is blijven staan. Enkele personen hebben onder anderen door het nederstorten van eene goot ligte kneu zingen bekomen, doch ernstige ongelukken zijn er niet voor gevallen. Den 21 november jl., des middags omstreeks ten 3 ure, heeft eene hoos, welke in hevigheid alle dergelijke in de laatste jaren waargenomene natuurverschijnselen overtrof, aan de gouvernements-gebouwen ter hoofdplaats Banjoemaas eenige schade toegebragt, en vele der langs den grooten weg staande boomen ontworteld. Uit Banjoemaas wordt gemeld, dat op den 25 nov.in het district Haliredja154 huizen door zwaren van regens ver gezelden wind zijn omgeworpen waarbij twee menschen het leven hebben verloren en een gekwetst is. Den 30 nov., des avonds ten 74 ure, werd de inlander Sodjojo, die belast was met het overbrengen van het post pakket van Kedirie naar Madiocn op den grooten weg van de dessa Lobesser (residentie Kedirie) door ecnen tijger be sprongen. Hoewel de aanval geheel onverwachts plaats greep verloor hij zijne tegenwoordigheid van geest niet, maar bragt den tijger eenen hevigen sabelhouw toe, waarop deze in het bosch vlugtte. "Weinige oogenblikken later kwam het dorps hoofd van Mening, met gevolg, voorhij dezelfde plaats, en werd, waarschijnlijk door denzelfden tijger, aangegrepen en in het bosch gesleept. Alle pogingen van zijn gevolg om hem te ontzetten waren vruchteloosnoch van hem noch van den tijger werd eenig spoor meer gevonden. Bug-eland. Londen 12 februarij. Eergisteren is te Windsor de dertiende verjaardag van het huwelijk der konin gin feestelijk gevierd. Maandag keert het hof van Windsor naar deze hoofdstad terug. Alhier is het prospectus verspreid eener reusachtige on derneming waarvan het doel niets minder is dan het door graven der landengte van Dariën en het alzoo verbinden van den Atlantischen Oceaan met de stille Zuidzee. Vroeger had men al over dat plan gedacht, maar zich door de groote moeijelijkheden laten afschrikkenvooral daarin bestaande datmeende mende hoogte der beide zeeën te ongelijk was. Thans echter is door de zorgen der heeren, die van de be trokkene Middel-Amerikaansche gouvernementen de noodige coneessien hebben erlangdtegen oen deposito van 24,000 ponden sterling (zijnde de heeren sir Charles FoxHenderson Brassey en doctor Cullen)een voornaam engelsch water bouwkundige den heer Liouel Gisbornenaar de plaats zelve gezondenom opmetingen te doen en verslag van zijne bevinding uit te brengen. Uit dat verslag nu blijkt het ge heel uitvoerbare van dusdanig kanaal, ter breedte van 150 en ter diepte van 30 engelsche voeten zonder sluizen en

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1