MIDDELBURGSCHE G OU BINT. 1853. Dingsdag 15 Februarij. <v MP*. v «tó iacstuccti cu Clbministraticu. ISiuuculAubdcftc GTtjbingcu. ijuitculanbdchi; ÏTtjbiugcii. hedgrlasidschk: hasibel-maatschappij. De Directie maakt bekend, dat de "Voorjaars-Iioffij- Veilingen der Maatschappij van 1853, zullen gehouden worden op de plaatsen en dagen, en bestaan uit de hoe veelheden hieronder vermeld Te Aimsterdam op Maandag den 14 Maart 1853, 109,193 Balen JAVA KOFFIJ, liggende te Amsterdam. 17,993 »1T»Schiedam. 11,311 ÏIITODordrecht. Te Rotterdam op Donderdag den 17 Maart 1853, 15S,0»7 Balen JAVA KOFFIJ liggende te Rotterdam. De Directie geeft de verzekering, dat zij véér hare gewone Najaars-Veilingen van 1853, geene andere Kofflj dan de bo vengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Donderdag 17 Februarij aanstaande verkrijgbaar zijn en de Notitien met de Veil-conditien in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 31 Januarij 1853. DE MONCHY, President. DE CLERCQ, Secretaris. IK TJ K HST l il i v. Arnemuiden, den 14 Februarij 1853. Hoogst welkom en aangenaam was de gift van 12 Vrouwe Hemden, van NN.op den 12 Februarij bezorgd bij den lieer de Blaecke de Ligriy te Middelburgen waarvan door het Armbestuur alhier dankbare melding wordt gemaaktwant al is het, dat door eene aanvankelijk gezegende Vischvangstde armoede en ellende eenigzins getemperd is, zoo blijft dezelve in deze nijpende koude, bij wezens wien bijna alles ontbreekt wat tot voedsel en deksel moet dienen toch nog groot; waarom het Armbestuur, met bescheidenheid deze ellendige Natuur- en Geloofsgenooten der weldoende liefde blijft aan bevelen. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd A. BOOGERT, Adm. Diaken. R. VAN BELZENDz., Diaken. IIIDDELBIIKft, IV Februari!. Mogten Middelburgs inwoners voor eenigen tijden niet ten onregte, de vrees beginnen te .koesterendat het ontworpen plan van een zeeuwsch muzijkfeest niet zou ver wezenlijkt kunnen worden doordien de kerkeraad der neder- duitsciie hervormde gemeente geweigerd had daartoe een harer kerkgebouwen te leenen met genoegen kunnen wij thans melden, dat, door het welwillend afstaan der waalsche kerk, dat feest in de maand jnnij aanstaande hier gevierd zal wor den, en, onder meer andere stukken, bestaan zal uit de op voering van het oratorium de jaargetijden"van Ilaydn. Uit Vlissingen meldt men ons „Met genoegen vernemen wij, dat de tegen dingsdag 22 dezer alhier bepaalde soirée musicale et litteraire meer dan genoegzame deelneming heeft ondervonden, ook van mid- delburgsche ingezetenen. De, als musicienne zoo gunstig be kende mevrouw Anschutz-Botgorscheck heeft wel de beleefd heid gehad het aanzoek te aanvaarden om de jonge viool virtuoos Aarinksen uit Middelburgop dien avondbij een door hem te geven obligaatte assisteren." In de vorige week had te Delft de eerste vergadering van 1853 der leden van het koninklijk instituut van inge nieurs plaats. In deze vergadering zijn zes gewone en zeven buitengewone leden aangenomen. In de vorige werd onder meerderen tot lid benoemd de heer O. Verhagen, hoofd directeur der maatschappij van verbeterde meekrap-bereiding te Goes. Men meldt ons uit Tholen van den 31 januarij Heden vierde het Musschengilde alhierdat eenige duizendtallen mussclien en andere voor den landbouw zoo schadelijke gevogelten heeft gedood, haar tienjarig bestaan. Met eenen vriendschappelijken maaltijdwaarbij gulle vrolijk heid heerschte werd het feest besloten en voorzeker zal zulks, hen die het hebben bijgewoond, steeds eene aangename herinnering zijn." Te Amsterdam overleed den 10 dezer, in 78jarigen ouderdom, de heer mr. D. J. van Lennep oud-hoogleeraar aan het athenaeum illustrc te dier stede, kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Naar aanleiding van eene aanschrijving van Zijne Exc. den minister van oorlog, is aan de kadets bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt, bestemd voor de infan terie en kavallerie hier te lande, die verlangen mogten over te gaan bij het wapen der artillerie daartoe op voordeelige voorwaarden de gelegenheid gegeven. Tot grootmeesteres van het eerlang te vormen huis van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is door Z. M. benoemd, mevrouw de baronnes van Aylva van Pallandt van IVaardenburg en Neerynen. De minister van binncnlandsche zaken heeft den 3 dezer aan den heer Marcellus Huggecommissionair te Lage- Zwaluwe vergunning, tot wederopzeggingverleend voor eene geregelde stoombootdienst met ééne of twee schroef- bootentot vervoer van reizigersallerlei goederen en vee van Rotterdam op Gent (België) en tusschengelegen plaatsen heen en terug, over het Nederlandsche gedeelte des kanaals van Neuzen. In eene te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van deelhebbers in de onderneming van den heer W. Cores de Vriesgevestigd te Soerabaijater uitoefening van de stoomvaart in Nederlands-Indiëis eenparig besloten, het kapitaal dier onderneming met 350,000 te vergrootenwelke som daarna terstond door de aanwezige aandeelhebbers vol- geteekend is. Door het bestuur van den internationalen telegraaf naar Engeland, zijn weder zes jonge lieden geëxamineerd, die den 11 dezer naar hunne bestemming in Engeland zouden vertrekken. Z. M. de koning heeft het gewoon contingent der lig- tingvoor de nationale militie voor 1853 op een getal van 8477 manschappen bepaald. Donderdag heeft men Zr. M-s. schooner Atalante, van 's lands werf te Hellevoetsluistot voor 's rijks magazijn al daar verhaald. Naar men verneemt, zal men den 15 dezer maand met dien bodem eene reize naar Engeland doen. Het kommandement, benevens de administratie over dat oorlogs vaartuig, is opgedragen aan den luitenant-ter-zee 2de klasse N. M. J. Kroesede geneeskundige dienst aan den officier van gezondheid 3de klasse IT. A. Grondhout. Den 9 dezer is te Amsterdamin den ouderdom van bijna 82 jaren, overleden de weleerw. zeer gel. heer Josué Teissèdre 1'Ange, na gedurende vijf-en-vijftig jaren in de dienst van het Evangelie te hebben voorzienvroeger bij de walsche gemeenten van Middelburg en Haarlem, en laatste lijk bij de walsche gemeente van Amsterdam. Voor weinige dagen is te Utrecht, in den hoogen ou derdom van 103 jaren en 8 dagen overleden Hendrik Ver- wey. Tot zijne laatste oogenblikkcn was hij bij zijne kennis. Het strekt ons tot genoegen te kunnen berigten dat professor Bleekrode te Delft, schrijver van het werk „Ver slag van de wereld-tentoonstelling te Londen in 1851", van Z. K. H. prins Albertden grooten bevorderaar van die nijverheids-onderneming, een zeer vleijenden brief van dank betuiging heeft ontvangenin antwoord op een aan dien vorst aangeboden exemplaar van genoemd werk. Prins Albert moet daarin hebben te kennen gegeven, dat het hem tot een bijzonder genoegen had verstrekt dit werk te ontvangenen hij last heeft gegeven het in zijne boekerij eene welverdiende plaats te doen innemen. Ook heeft gemelde geleerde eenen brief van dankbetuiging over zijn verslag bekomen namens de Society of Arts te Londen door haren secretaris den professor Edward Solly. Den 11 dezer had te Gouda eene algemeene vergade ring plaats, van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenenafdeeling Goudaonder voorzitterschap van den heer G. J. ten Brummeler. Ds. J. Herman de Ridder voerde het woord en gaf een algemeen overzigt van het ont staan den bloei en de vermoedelijke toekomst van het ge nootschap, waarna hij de tegenwoordig zijnde personen door eene hartelijke toespraak tot deelneming opwekte. Tevens herdacht hij de gewigtigc dienstendoor wijlen ds. Nyhoff, gedurende zijn veeljarige waarneming van het secretariaat van deze afdeeling, aan dit genootschap bewezen. Het mede lid, ds. Broedelet, leverde na de pauze eene bijdragewaarin eenige personen als voorbeelden aangehaald werdendie bij zonder veel deelneming in het lot der gevangenen en ontsla genen getoond haddenen spoorde Gouda's ingezetenen tot deelneming aan in deze even belangrijke als nuttige zaak. Aan deze roepstem is dan ook gehoor gegeven daar wij vernemen, dat er reeds meer dan een twintigtal personen zich als leden hebben aangemeld. Men leest in het Handelsblad van den 12 februari): In eene gisteren gehoudene vergadering van boekhouders van schepen, varende op Oost-Indiëis wederom ter sprake gebragt de jongste vrachtvermindering door de nederland sche handel-maatschappij. Er werd beslotenzich voorloopig te onderwerpen aan de door de maatschappij genomen be slissing, en dus de schepen tot lagere vrachten wederom in de vaart te brengen. Tevens is eene commissie benoemd welke belast zal zijn met de voorstellen van nader te nemen maatregelen. Voorts is bekend gemaakt, dat door den mi nister afwijzend is beschikt op het vroeger door reeders al hier gedaan verzoek, om van Java naar Melbourne (Australië) van landswege een schip met Maleijers af te zenden, om de weggeloopen matrozen der hollandsche schepen aldaar te vervangen." In den laatsten tijd zijn een aantal oost-indievaarders voor britsche rekening naar Australië bevracht. Sedert 22 november jl. zijn reeds van Londen zeven dusdanige schepen derwaarts vertrokken, en den 7 dezer lagen daar nog acht andere in lading. Van Liverpool zijn sedert 1 januarij vijf nederlandsche schepen naar Nieuw Zuid-Wallis gestevend, en den 7 dezer lagen nog achttien andere daar in lading. Engeland. Londen 12 februarij. Mazzini hoeft van hier eene proclamatie aan de Italianen gerigt en een beroep op de wapenen gedaan. Hij zegt daarin, dat de taak van het revolutionaire comité heeft opgehouden, en dat die van den opstand eenen aanvang heeft genomen. Het parlement heeft zijne zittingen hervat. Lord John Russell heeft al dadelijk verklaarddat het voorstel tot her ziening der kieswetten door het ministerie niet dit jaar, maar eerst in het volgende zal worden ter tafel gebragt. In de voor te stellen begrootiug zal het ministerie eene vermeerde ring in de uitgaven voor het departement van oorlog bren gen maar het leger zal met geen enkelen man worden ver meerderd. De graaf Waleski fransch afgezant te Londen, is eergisteren met zijn gcheele gevolg aan zijn hotel in Gros- venor-Square aangekomen. Het personeel der fransche am bassade is thans volgender wijze zamengesteldgraaf Wa leski ambassadeur de heer Baudin eerste secretaris de heer de Sauxtweede secretaris en in meer ondergeschik- ten rang de heeren Bernon en de Vieillard. dagen van jannarij niet voorwaarts gerukt, hetgeen wel reeds het gevolg kan zijn van de nadrukkelijke stappen, door den oostenrijkschen buitengewonen gezant bij den sultan gedaan. Het was hoog tijd om ten behoeve der Montencgrijnen tusschen beide te komen want deturksche troepen hadden toch, volgens hunne gewoonte, reeds begonnen om huizen, kloosters en kerken in brand te stekenen zelfs grijsaards en kinderen, op de onbarmhartigste wijze om te brengende schoörfstb vrouwen en meisjes vielen bij dergelijke gelegenheden den aanvoerders ten buit. Ofschoon op een kleineren maatstaf, is het de hernieuwing van de gruwelen van den griekschen vrijheidsoorlog. In het turksche leger bevinden zich vele hongaarschepoolsche en zelfs italiaanscho vlugtelingen. Dat Omer-pacha het plan niet heeft opgegevenom in het ge bergte door te dringen, blijkt genoegzaam daaruit, dat hij wegen in hetzelve doet uithouwen. Het behoud der Mon- tenegrijnen hangt thans enkel af van de ontzag-inboezemende houding der oostenrijksche regering. Voor de Montenegrij- nen is het overigens eene gelukkige omstandigheiddat Oos tenrijk ook eigen grieven tegen de turksche regering heeft geldend te maken. Tot deze behoort, onder anderen, de weigering der laatstgenoemde, om zich met de bij traktaat vastgestelde tol van 3 pet. op de in- en uit te voeren koop goederen te vreden te stellen. De gebeurtenissen in Mon tenegro schijnen thans mede de aandacht der engelsche re gering tot zich te trekken. Een van Corfit aangekomen com missaris heeft te Scutari reeds herhaalde cunferentien met den engelschen consul en den turkschen gouverneur gehouden. In Valona werd dagelijks de aankomst te gemoet gezien van 14 a 15 turksche vaartuigen, die landingstroepen aan boord hebben. De bekende proclamatie van Omer-pacha heeft niet den minsten indruk op de Montenegrijnen gemaakt. Do ter mijn van onderwerping is zelfs reeds verstreken. Kossuth heeft aan de hongaarsche soldaten welke in het oostenrijksch-italiaansche leger dienen eene nieuwe pro clamatie gerigt, waarin hij de vereeniging van zijn vaderland met Italië tot herkrijging hunner gemeenschappelijke vrijheid, verkondigt; hij geeft, volgens zijne gewoonte, de meest stel lige verzekeringen nopens den goeden uitslag zijner zaak. Men beschouwt dit manifest als zonderling zamcnvloeijendo met de jongste beweging te Milaan. 12 Februarij. Het ontslag van den minister van oorlog is door den keizer aangenomen. De adjudant-generaal van Bamberg is belast met het beheer van oorlog. Men houdt het voor zeker dat dit ministerie zal worden afgeschaft. De keizer, heeft uit hoofde der onlusten te Milaan, bevel go- geven tot het bezetten der zwitsersche grenzen met troepen. Gisteren avond was hieraan reeds voldaan. Deze maatregel is tot stand gebragt om den invloed der vreemdelingen die in die onlusten de hand hebben gehad, te keer te gaan. Berlijn 11 februarij. In de zitting der tweede kamer zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet op het bijeen roepen der kamer om de twee jaren begonnen. Dit ontwerp luidt thans, zoo als het na de debatten, in de eqgste kamer daarover gehouden, is zamengesteld, als volgt: ''-<£••> Art. 1. Art. 73, 76 en 99 der grondwet van 31 jan. 1850 worden opgeheven, en vervangen door de volgende bepalin gen Art. 2. De kamers worden door den koning geregeld om de twee jaren in de maand november, en overigens zoo vaak het noodig is, bijeengeroepen. Art. 3. De uitgavenen inkomsten van den staat worden twee jaren te voren geraamd en op het budget gebragt; dit budget wordt om de twee ja ren wettelijk vastgesteld. Art. 4. De wetgevings-periode der tweede kamer wordt op zes jaren bepaald. De commissie heeft de aanneming van het wets-ontwerp voorgesteld. Nadat door de commissie even als door de eer ste kamer, besloten was, dat bij de stemming art. 1 de ove rigen volgen zou, werd art. 2, met 12 tegen 8, art. 3, met 13 tegen 7, art. 4, met 13 tegen 7, en art. 1, met 11 tegen 8 stemmen aangenomen. Een later berigt deelt mede, dat de tweede kamer art. 2 en 4 aangenomendoch art. 3 verworpen heeft. Italië. Milaan 10 februarij. De openbare orde is hier in allen deele hersteld. Desniettemin is eene proclamatie verschenen van den maar schalk Radetzky, waarbij Milaan in staat van beleg verklaard wordt. Tevens is bevel ontvangen om alle vreemdelingen die onder eenige verdenking liggen, of die van hunne aanwezig heid geen geldige redenen kunnen geven onmiddelijk uit do stad te verwijderen, waarna de bevoegde autoriteiten nader over hen beschikken zullen. Hot gerucht was in omloopdat Mazzini zich te Lugano bevindt. Duitsckland. Weenen 9 februarij. Volgens nadere berigten uit Montenegro, zjjn do Turken, sedert de laatste Spanje. Madrid 8 februarij. Bij de verkiezingen in de meeste groote steden heeft het ministerie het onderspit gedolveh. Te Barcelona en te Valencia zijn slechts drie mi nisteriele leden gekozen. In Catalonie schijnt echter de meer derheid der gekozenen uit ministeriele leden te zullen bestaan. Frankrijk. Parijs 11 februarij. Men verhaaltdat do keizerin het verlangen heeft ;te»kennen gegeven, om tot haren secretaris aangesteld te zien den heer Mériméelid van de fransche akademie^ ,di«~-sedert lang met haar in be trekking staat. De kei^dr m£et daarop echter in zeer be paalde termen den wensch uitgedrukt hebbendat H. M. zich niet alleen buiten aRe- inmenging met de stsy^yjjjdo zou houdenmaar trtRt dat*-2ij zich moest on< aanbeveling^van per serie i>;, onder welken vorm r HH. MMe een? "old vail&larj Men spreekt.. israëlitjsch congres të^J ten einde te 'hMdS^^r de questis ora eenheid tpflji yigen iiTai de rabbinaten van Europa. i

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1