MIDDELBIJRGSCHE C O U R A IV T. 1853. Zaturdag N° 19. 12 Februarij. Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Middelburg zitting van 9 Februarij 1855. ücöturcu en Obminidtiratieii. üiuucuiauböcïïc ®ijbingc«. ISuUcuIattbsiche tEijbhigcn. t&y. l£\ MTNISTEniE Ï1V #'/VIVf/#JV. WAARBORG- EN BELASTING DER GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN. Me Controleur van Het Middel van WaarHorg in do Provincie Zeeland Ontvangen hebbende eene resolutie van den Heer Minister van Financien, dato 20 Januarij 11., afd. In- en Uitgaande Regten no. 117, waarbij, naar aanleiding van art. 37 der Wet van 18 September 1852 (Staatsblad no. 178), de vorm der Registers door de Waarborg-Schatpligtigen te houden wordt vastgesteld, Brengt bij deze ter kennis van al de Sehatpligtingen van den Waarborg der Gouden en Zilveren Werken in de Pro vincie Zeeland 1. Dat van de tegenwoordig in gebruik zijnde Registers van Inkoop en Herstelling, na ultimo dezer, geen gebruik meer mag worden gemaakt, en van af 1 Maart aanstaande het nieuwe vastgestelde Register door hen uitsluitend moet wor den gebezigd; 2. Dat het nieuwe Register, alvorens in gebruik te mogen worden gesteld door het Hoofd of één der Leden van het Bestuur der Gemeente, waar de Schatpligtigen woonachtig zijn, moet worden genommerd en gewaarmerkt, en van af don 15 dezer verkrijgbaar is gesteld bij de navolgende Boekhande laren, als: te Middelburg, VAN BENTHEM JUTTING; Zierikzee, S. OCIITMANJz.; Goes, L. DEFOUW; Sluis, P. J. EVERS, en te Hulst, bij den Heer J. DE BRUYN. Vermanende de ondergeteekende de Schatpligtigen, in hun eigen belang, ter voorkoming van vervolging, om zich stip- telijk naar het bovenstaande te gedragen. Middelburg, den 8 Februarij 1853. De Controleur voornoemd II. D. FOCK. Me Ontvanger tier In- en Uitgaande Hegten en Accijnsen te Middelburg zal, op Woensdag den tweeden Maart 1853, des middags ten 12 ure, aldaar, in een dei- Lokalen van het voormalig Oost Indische Huis, op de Rot- terdamsche Kadetegen dadelijke betaling, bij opbod ver- koopeneen kapitaal in Parketten met Rand en Lofwerk in verschillende Kleuren beschilderd "WTjOISRIiXiKEMlang 19 Ned. Ellen, 9 Palmen; breed 8 Ned. Ellen en circa 3 Palmen; het Kleed is ter voornoemde plaatse te bezigtigen, op Maandag en Dingsdag, den 28 Februarij en 1 Maart 1853, van 's middags 12 tot 3 ure, en op den Verkoopdag, des voormiddags van 9 tot 11 ure, terwijl Monsters van de dikte en de afteekening der Parketten van het Vloerkleed te bezig tigen zijn bij de Ontvangers der In- en Uitgaande Regten en Aecijnsen te AmsterdamRotterdam's GravenhagoUtrecht, Arnhem, Zwolle, Groningen en Leeuwarden. De Ontvanger voornoemd, VAN RAVESTEYN. BETAKiOfGr ten Kantore van den Betaalmeester en bij Heeren Ontvangers der Directe Belastingen in het Arrondis sement Middelburg: Kiddersoldijen en BIroedertoelage, Op Donderdag den 17 Februarij aanstaande, des middags ten 12 ure, zal in de gewone Vergaderkamer van de Pro vinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland in de Abdij eene Openbare Zitting gehouden worden tot het afnemen van Examina. JOIIs. DE MAN Jz.Secretaris. Door de Iliezcrsverceniging- te Vlissingcnzijn voor het vacerende Lidmaatschap van den Stedelijken Raad, met gelijkheid van stemmen als Candidaten benoemd de Heeren A. RUYSCH en J. F. R. SCHULTZ. V LISSIN GEN den 9 Februarij 1853. A. K. VAN NOPPEN, Voorz. H. F. J. MAHUTTESecr. ïlIIUnKIjllltilK, 11 Februari], Met verwijzing naar het daaromtrent gemelde in het ver slag der zitting van den gemeenteraad op 11. woensdag (bij dit no. gevoegd) haasten wij ons onzen stadgenooten geluk te wenscaen met de wijzigingwelke de gemeenteraad nog juist bij tijds in navolging van eene der zuidhollandsche steden heeft gemaaktin haar primitief besluit om voor de stedelijke verlichting hare keuze op het steenkolen-gas te vestigen. Niet alleen tochverblijden wij er ons Indat het° welbe grepen belang der gemeente is in het oog gehouden bij het verkiezen van economisch gas, uit een financieel oogpunt, maar ook om de veel voortreffelijker hoedanigheden van de bedoelde gas-soortals daar zijn: het geven van genoegzaam geen of althans zeer weinig walm en dientengevolge het onschatbaar voordeelige verschildat zulks oplevert mot steen kolen-gas, wat de gezondheid voor de inademing en versprei ding betreft, en de, daaruit weder voortvlocijende, meer bij zondere geschiktheid tot gebruik in winkels en binnenshuis. Meer nog dan dit alles geldt echter in ons oog het echt nationaledat die nieuwe onderneming kenmerktdaar de hollandsche turf het hoofdbestanddeel der in die fabrijken gebruikte grondstof uitmaaktdaarom alleen reeds verdien de eene dusdanige onderneming, al ware 't ook met eene kleine opofferingde ondersteuning van elk warm vriend des vaderlands. Moge niet alleen Middelburg alzoo eerlang de heilrijke vruchten hiervan dragen, maar bewerke de meerdere bekend heid dezer wijze van gasbereidinghoe langs zoo meer, den bloei onzer eigene industrie Do verloting van vrouwelijke handwerken, welke alhier op den 3 dezer ten behoeve der armen dezer stadheeft plaats gehad, en waarvan de nommers waarop prijzen zijn gevallenin de courant van dingsdag jl. zijn medegedeeld heeft, na aftrek der onkosten, zuiver de aanzienlijke som van ƒ1113,20 opgebragt. Hiervan is de helft uitgereikt aan de commissie Loon voor werk ter voortzetting van het werk aan de stads-wallen en de andere helft, in twee gelijke deelen aan de Vereeni- ging tot het bezoeken der armen en de instelling de Zeeuw- sche Dorcas. Bij koninklijk besluit van don 3 dezer is aan den heer mr. II. van Sonsbeeck, laatst minister van buitenlandsche zaken een pensioen van 3881 verleend. Z. M. heeft, bij besluit van den 7 dezer, goedgevonden te benoemen, tot officier van gezondheid 2de klasse (naar ouderdom van rang), den officier van gezondheid 3de klasse J. J. van Mindenvan dat personeel. Men verneemt, dat de koning, even als in vorige jaren, het verlangen heeft te kennen gegeven, dat er bij gelegenheid van hoogstdeszelfs aanstaanden verjaardag (den 19 dezer) geene openbare festiviteiten zullen worden gehoudenmaar dat die uitgesteld worden tot den 17 jumj aanstaande, den verjaardag van II. M. de koningin. Het comité voor het zeewezenonder voorzitterschap van Z. K. II. prins Hendrikhoudt dagelijks vergaderingen in het ministerie van marine. Uit Breda meldt mendat een belgisch officierdie zich aan manslag op zijne naaste betrekkingen zou hebben schuldig gemaakt en herwaarts gevlugt wasop aanzoek der belgische policie aldaar aangehouden en naar Antwerpen teruggevoerd is. Bij circulaire van den 22 januarij 11. heeft de minister van justitie de navolgende aanschrijving, omtrent de vernieling van gecalangeerde jagt- en vischtuigenaan de procureurs generaal bij de provinciale geregtshoven gerigt: De vraag heeft zich opgedaan, door wien of op wiens last de vernieling der jagt- en vischtuigen moet plaats hebbenbe doeld in art. 46 der wet van 6 maart 1852 (Staatsblad no. 47). Hot art. 46 voormeld voorziet twee gevallen, namelijk, dat de vernieling bevolen is bij een vonnis van veroordeeling, en ten andere, dat de vernieling plaats hebbe ingevolge de wet alléén voor zoo verre de overtreding onvervolgd blijft, het zij omdat de daders onbekend zijn, hetzij omdat zij vrijwil lig de verbeurde geldboete enz. hebben voldaan. Met het oog op deze twee wel te onderscheiden gevallenheb ik de eer uweled. gestr. te kennen te geven: 1. dat, voor zoo verre een vonnis van veroordeeling daar is waarbij de regter, overeenkomstig het 2de lid van art. 46 der jagtwet, do vernieling gelast, het art. 373 van hot weboek van straf vordering tot regel van de ten uitvoer legging zal moeten strekken, en de vernieling der verbodene jagt- of vischtuigen tot den werkkring behoort van de ambtenaren met de ten uit voer legging van het geheele vonnis belast, voor zoo verre dit veroordeeling tot geldboete en de kosten met en benevens verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging der in beslag ge- nomene voorwerpen inhoudt; 2. dat, voor zooverre de ver nieling van verbodene jagt- of vischtuigen moet geschieden, ingevolge de wet, alleen op grond der art. 45 en 51 der jagtwet deze vernieling zal moeten worden bewerkstelligd door of op last van den ambtenaar van het openbaar mini sterie bij de arrondissements-regtbankbinnen welker regts- gebied het misdrijf is gepleegd. Ik verzoek u weled. gestr. de officieren van justitie binnen uwe provincie in bovenstaanden zin in te lichten." Te Haarlem is tot lid der provinciale staten van Noord holland gekozenjhr. M. Salvador. Uit Rijssel wordt van den 5 dezer gemeld Tegen 12 ure werd heden de landbouw-kolonie Neder- landsch Mettray met een bezoek van Z. M. vereerd. Met eene groote belangstelling bezigtigde hoogstdezelvc achtervolgens het. hoofdgebouw, de onderscheidene familie-woningen en de school, waar de kweekelingen60 in getal, door het aanhef fen van het geliefde volkslied Wilhelmus van Nassauwen en andere gezangenvoldoende proeven gaven van de vorderin gen die zij aanvankelijk in de zangkunst hebben gemaakt. In een treffend antwoord op de toespraak van den voorzitter en den directeur der vereeniging, herhaalde Z. M. daar onder anderen met nadruk de verzekering, dat het steeds zijn grootst genoegen was, den band, die er bestond tusschen het huis van Oranje en het volk van Nederland, meer en meer te be vestigen en hij, tot bereiking van dat doel, van harte ook deze instelling ondersteunde. Voor het hoofdgebouw wer den vervolgens aan vier familien de vaandels uitgereikt waarop men de namen gesteld had van de leden van het vorstelijk stamhuis, ter wier gedachtenis zij waren opgerigt, en onderhield Z. M. zich op eene minzame wijze met onder scheidene kweekelingen, terwijl deze met eenige spelen zich vermaakten. Weinige oogenblikken voor zijn vertrek plantte Z. M. nog op het voorplein een beukenboom, ter herinnering aan het schoone feest van dezen dagdat op allen een die pen indruk heeft gemaakt en langen tijd met blijdschap zal herdacht worden." Men meldt uit Rotterdam 9 februarij Op de stedelijke begraafplaats had heden eene aandoen lijke plegtiglieid plaats. Het stoffelijk overschot van den veel- belovenden jongeling L. C. Dillman Moyerkweekeling in de chirurgie aan de clinische school alhier, werd namelijk ter aarde besteld en door twaalf kweekelingen ten grave ge dragen de begrafenis werd o. a. bijgewoond door al de kweekelingen in de chirurgie, eene deputatie uit die in de pharmacie den geneesheer uit het ziekenhuis en eene com missie van de lectoren der genoemde school. Eene met rouw floers omwonden banier was op de lijkkist ncdergelegd. Aan de geopende groeve hield de wel. ed. zeer gel. heer dr. Mo- lewater eene treffende aanspraak; ook de heer Iloff sprak daar, namens de leerlingen, in hartelijke bewoordingen, ter wijl de heer Wichmanuit naam der familie, diep geroerd dank betuigde voor de laatste eer den overledene aangedaan. De 16jarige Dillman Meyer, die zich eerst sedert septem ber 11. aan de clinische school alhier bevondis den 6 dezer aan de typhus overleden. Hij had onlangs zijn broeder, student voor de militaire geneeskunde aan het groot rijks hospitaal te Utrecht, die toen aan dezelfde ziekte is overleden, op gepast. Zij waren de twee oudsts zonen van den predikant te Ilontenisse in Saatsvlaanderen. Al de leerlingen der ge neeskundige school hebben voor den tijd van zes weken den rouw aangenomen." Uit Scheveningen wordt van den 7 dezer gemeld Het grootste gedeelte van de vloot is alhier reeds met vrij aanzienlijke ladingen visch die met netten gevangen was, aangekomen. Door de vervroegde vergunning, om met de netten te mogen visschenzal in de armoede, die bij den visschersstand heerscht, vooral ten gevolge van het dit jaar op nieuw mislukken van de visscherij met het hoekwant doeltreffend worden voorzien. De vischvangst nabij het eiland Texel is sedert eenige dagen boven verwachting gunstig. Als voorbeeld hiervan kan men mededeelen dat, om van vorige dagen niet te spre ken den 4 dezer door 7 beugvisscbers ruim 600 stuks ka beljouwen gevangen en op Texel aan de opltoopers zijn ver kochtvoor den prijs van f 2,75 3 per stuk. Wij vernemen, dat van wege de commissie voor de geo logische kaart van Nederland, sedert eenige weken, ook in verbinding met de commissie voor werkverschaffing te Groningen, opgravingen worden gedaan in den Ilondsruh nabij de stadop het zoogenaamde exercitie-velden dat er reeds vrij wat versteeningen zijn bijeengebragtterwijl men meent, dat die onderzoekingen nog verder zullen wor den voortgezet. Eugelaml. Londen 7 februarij. Met goedkeuring der regering heeft zich hier te lande een korps vrijwillige kara- biniers, duizend man sterk, gevormd, en is het bevel daar over den hertog van Wellington opgedragendie dit aanbod onverwijld heeft aangenomen. Officiële rapporten behelzen de bewijzen, dat de gevallen van krankzinnigheid onder de arbeidende klassen in verschei den kerspelen dezer hoofdstad zich in den laatsten tijd sterk vermenigvuldigd hebben, zoodat een onderzoek naar de oor zaken van dit treurig verschijnselen het beramen van mid delen tegen de verdere verspreiding van dit kwaad hoogst wenschelijk geacht wordt. Uit eene in het licht verschenen briefwisseling tusschen de heeren Devaux co. en den engelschen zaakgelastigde te Konstantinopelover de turksche leening, blijkt, dat de sultan die leening geheel verwerpt, maar hoe de Porte ge zind is behalve het tot terugbetaling van den eersten ter mijn reeds overgemaakte, alle met de leening in verband staande betalingen te doen tot welke zij naar regt en bil lijkheid verpligt is. De onlangs overleden graaf van Beaucliamp heeft be zittingen ter waarde van 700,000 p. st. nagelaten, waarvan een groot gedeelte ter beschikking van liefdadige instellin gen is aangewezen. Dezer dagen maakten wij gewag van de weddingschap tusschen den heer Cobden en den generaal Brotherton. De generaal heeft den heer Cobden geschreven, dat hij hem al leenlijk op de proef had willen stellen en hem dus van zijne verbindtenis ontslaat, doch dat hijBrotherton, desniettemin de wekelijksche bijdrage aan de maatschappij van weldadig heid te Manchester zal betalen. Gisteren voormiddag is de hoofdstad weder in een zoo digten mist gehuld geweest, dat de stoombooten verhinderd werden te varen, de rijtuigen zich niet dan stapvoets konden bewegen en in verscheidene gebouwen licht moest worden ontstoken. Muitsclilaiid. Weenen 6 februarij. Volgens de laat ste per telegraaf ontvangen bcrigten trok Omer-pacha zijne strijdkrachten meer te zamen hij heeft 3000 man van de te Rumelie gekampeerde leger-afdeeling tot versterking ontbo den en 5000 man naar Skutari gezonden. Tegen den Isten dezer zoude het weder tot een bloedig treffen tusschen de Turken en Montenegrijnen komen. In de proclamatie die Omer-pacha tot de Montenegrijnen heeft gerigt, belooft hij hun algeheele godsdienstvrijheid; hij zegt hun het regt toe om zeiven de prefecten en onder prefecten (serdares en baserdares) hunner districten te be noemen evenwel zullen die ambtenarenbij zaken van hooo- gewigt, ondergeschikt zijn aan de bevelen van den pacha van Skutari. Voorts verklaart Omer-pacha, dat in Montenegro noch belastingen noch in- en uitgaande regten geheven zullen worden, zullende het volk slechts gehouden zijn, om zijne prefecten en onder-prefecten te bezoldigen. Ieder district afzonderlijk zal, toestemmend of weigerend, op deze voor waarden tot onderwerping aan Turkije moeten antwoorden. Overigens hebben de twee regementen oostenrijksche infan terie, die bevel bekomen hadden, om naar de Turksche gren zen te marcheren tegenbevel ontvangenmet last evenwel om zich marschvaardig te houden. Per telegraaf is het be- rigt ontvangen dat graaf von Leiningen te Konstantinopel ia aangekomen, doch nopens den uitslag zijner zending kan nog niets bekend zyn. Men verneemt echter, dat de oostenrijk-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1