MIDDELBUMSCHE COURANT. 1853. Donderdag N° 18. 10 Februarij. Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Zierikzee, zitting van 7 Februarij 1853 en van dien van Vlissingen van dezelfde dagteekening. ïacsrtutrcu cn Slbminiöticaticn.. iumicnlAtib0cft£ QTijbingcti. )Sttit£ulAttb0chc STijbhujcn. s/iM.io De hieronder vermelde Goederen te Wc.rtkapelle aan gespoeld en geborgen zijndezoo worden bij deze ter reclame bij den Burgemeester van die Gemeente, voor de tweede maal, opgeroepen de Regthebbenden op een' Mast, lang 15,75 El, zwaar in den omtrek 1,15 El, en vier stukken WraKliout waaronder een stuk van een Dekbalkgemerkt smdmdfs Voor de derdemaal, de Regthebbenden op een' Mast, lang 17 Eleene afgebroken Steng-, lang 7 Eldrie nieuwe Grei nen Deelen, lang 6 El, drie ScI»eeps-lïeUdeelenlang 6,5 Elzes Eiken Sclieepsdeelenlang van 4 tot 6 El een Dito, lang 9,5 El, eenSdieepsïioiit, lang 12,5 El, dik in den omtrek 0,75 EI, drie llekltalken, lang 6 El, benevens eene partij Sclieepsliout1'IanUeii, Toiuveii en Klokken En voor de vierde maalzij die regt hebben op eene Vijr- rlems Sloep, lang 6,5 El, breed 1,70 El, binnenwerks, van buiten wit geschilderdmet een zwarten Rand en van binnen groeneene Stenglang 6 Eldrie nieuwe Greinen Deelen, lang 6 El, twee Dito, lang 4 El, zeven Sclieeps- Dekdeelenlang door eikanderen 5 El, en eene partij Deeltjes van 1 tot 3 El. IJK UB liS T I MCIiJV. Vkei: F. den 7 Februarij 1853. liet strekt ons tot genoegen weder dankbare melding te kunnen maken van de ontvangst van twee giften uit Middel burg, ons door tusschenkomst van den Notaris W. M. Snyder alliier op heden avond geworden, als: de eene met het op schrift Armen Veere. S. A." twee Muntbiljetten a ƒ10 ieder no. 221140 en 320773, en de andere met hetzelfde opschrift E. J.mede een Muntbiljet a 10, no. 278013, zarnen/30. Namens de Commissie uit de beide ArmbesturenI M. J. VAN DEN HEUVEL, Praeses. C. LANKESTER Lz.Scriba. niDDKLIltRG, 9 «februarij. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer is benoemdtot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oirschot c. a. de heer J. Kleinmanjr.thans ontvanger der zelfde middelen te Haamstede. Bij besluit van den 5 dezer heeft Z. M. benoemdtot burgemeester der gemeente Aalsmeer, mr. J. Tak, ten einde deze betrekking gelijktijdig met die van burgemeester te Uit hoorn te bekleeden. De stoomboot11. dingsdag morgen van Rotterdam naar deze stad varende, is, op de hoogte van Ooltgensplaat, door een klein defect aan den ketel genoodzaakt geworden voor anker te komen, waarop door den bevelvoerder van die boot, de stoomboot van Rotterdam naar Zierikzee varende is ge seind welke boot onmiddelijk op zijde is gekomen. De bevelvoerder verklaarde zich dadelijk bereid de reizigers goederen en postpakkenmet den conducteur en een man der equipage als stuurman over te nemenwaarna hij zijne reis naar Zierikzee heeft volbragt, zijne reizigers en goe deren aldaar heeft ontscheepten onmiddelijk naar Middel burg is gevaren ter overbrenging der ingenomen reizigers en goederen. Het defect is spoedig hersteld, zoodat de middel- burgsche stoomboot reeds ten 6 ure des avonds alhier aan kwam en heden morgenop het bepaalde uurin de gewone dienst naar Rotterdam is vertrokken. Alhoewel het defect gering waswilde de bevelhebber de reizigers aan geen noodeloos oponthoud blootstellenmaar integendeel van de heusche en beleefde bereidvaardigheid van den bevelhebber der zierikzeesehe stoomboot gebruik maken. De zierikzeesehe stoomboot is heden voormiddag naar Zie rikzee gestoomd. Tot aanvulling van het berigt betreffende de kiezers- vereeniging te Vlissingenvoorkomende in ons no. van 11. zaturdagdientdat de lieeren AV. de Ivruyff en D. Fagg wel zijn aangezocht om deel uit te maken van het voorloopig bureau maar om verschillende redenen daarvoor hebben be dankt. De persoondie eergisteren te Vlissingen verdronk bleek later te zijn zekere G. Koevoetskleermaker te Neuzen. Gisteren middag is zijn lijk bij de Tonnebrug gevonden. Zijn reis- en gedeeltelijke lotgenoot is gisteren hersteld naar Mid delburg teruggekeerd. De overledene moet drie kinderen en eene zwangere vrouw nalaten. Wij vernemen, dat er zich ongeveer 130 personen voor de betrekking van leerling-telegrafist bij het ministerie van binnenlandsche zaken hebben aangemeld. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode meldt, dat verleden zaturdagop 's konings uitnoodigingeene commissie van natuurkundigen te 's Hage is vergaderd geweest, om in op zettelijk onderzoek te treden nopens de vraagof de kunst matige aankweeking van visschenwaarover onlangs een onzer wetenschappelijke tijdschriften eenige zeer belangrijke beschouwingen heeft medegedeeldook hier te lande met vrucht zou kunnen toegepast worden, en zoo ja, op welke wijze. Uit Amsterdam wordt geschrevendat Z. M. bij den heer A. D. Verschuur, aldaar, een zilveren schenkblad heeft doen vervaardigen hetwelk ten geschenke zal worden aan geboden aan den majoor John Hill, gouverneur van Hare Groot-Br. Majesteit op de kust van Guinea, voor betoonde hulp aan liet nederlandsche schoonerscliip Gouverneur van der Eb, in maart 1852. Zr. Ms. stoomschip Sipdoro, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse AVesterouen van Meetoren, teFal- mouth binnenheeft 11. woensdag de reis voortgezet. Kngeland. Londen 5 februarij. De eergisteren aan het bureau van buitenland-ijhe zaken gehouden kabinetsraad werd door den gouverneur cn den onder-gouverneur der engelsche bank bijgewoond, en heeft, naar men verneemt, uitsluitend den financiëlen toestand des rijks tot onderwerp der beraadslagingen gehad. In de city heeft zich eene talrijke commissie gevormdtot welke de lord-maire en drie leden van het lagerhuis belmo ren, en die de geschiktste middelen beramen moet om de briefporten tusschen Groot-Brittanje en zijne volkplantingen nog verder te verminderen. Gisteren is voor het centrale criminele geregtshof be handeld eene zaak van R. F. Priesbeschuldigd van valscli- heid in geschriften en opligting van verscheidene handelhuizen voor zeer aanzienlijke sommen. Hij werd verdedig'd door den heerlluddlestoneen de verklaringen der daarna gehoorde getuigen waren nagenoeg dezelfde als die, voor den lord- mayorafgelegd. Na het resumé van den regter Martin, ver klaarde de jury Pries schuldig aan de hem ten laste gelegde feiten en werd de gevangene daarop veroordeeld tot levens lange deportatie. Te Manchester hielden ongeveer vierhonderd voorstan ders der parlements-hervorming eergisteren eene zamenkomst onder het voorzitterschap van den heer G. AVilson, en be sloten o. a. dat de liberale parlementsleden in Lancaster zich tot eene commissie vormen zoudenten einde het politiek her vormingswerk, ook door het bewerken der verkiezing van nieuwe leden van hunne zienswijze, te bevorderen. Het nieuwe bestuur van het bij Sydenham opgerigte glazen paleis heeft eene overeenkomst met de peninsular and oriental stoomboot-maatschappij getroffen, om binnen kort de naald van Cleopatra uit Egypte herwaarts over te bren gen welke in het nieuwe tentoonstellings-gebouw zal worden opgerigt. De heer Cobden heeft aangeboden 10,000 p. st. te betalen op den dag, waarop eene landing der Fransehen in Engeland plaats zal viiidéfT, om het even aan welken per soon die tot op dat tijd,stip zich mogt verbinden om 1 sli. 's weeks aan de maatschappij van weldadigheid te Man chester te voldoen. De generaal Brotlierton heeft terstond deze zonderlinge weddenschap aangenomen, en deze maakt thans het onderwerp van lange rodeneringen in onze dag bladen uit. Het kolossale scliroefstoom-oorlogschïp Duke of Wel lington van 131 stukken geschut, is gisteren te Portsmouth in dienst gesteld; het zal eene bemanning van 1100 koppen voeren en in het begin van april gereed zijn om naar zee te kunnen gaan. De nieuwe expeditie uit Amerika, tot het opsporen van sir J. Franklin zal eerlang vertrekken en onder bevel staan van dr. Kanedie vast gelooftdat sir J. Franklin nog in leven is. Hoe zwak de gronden daarvoor ook zijn wil hij de onderneming nogmaals met alle veerkrachthem eigenwagen. Hij houdt het er altijd voordat beide ver miste schepen nog in een of anderen onbezocliten inham in het ijs besloten zijnen wel in streken alwaar dierlijk voed sel en andere middelen tot onderhoud niet ontbreken. Men verbindt aan deze onderneming ook nog altijd het ontwerp eener doorvaartdaar men de Baffinsbaai tot nu toe onei genlijk als eene baai beschouwde. De zeevaartkundigen hou den zich met vele gissingen en redeneringen over een en ander bezig. De fransche ambassade schijnt het voorwerp geweest te zijn van eene opzettelijke misleiding door een paar deug nieten, die voorgaven eene gewigtige ontdekking gedaan te hebben niets minder betreffende dan de vervaardiging van een helsch vaartuigdat voor Parijs bestemd was. Het gui tenstuk werd door vier Franscben gepleegd, die voor diefstal teregt stonden en waarvan twee de rol van ontdekkers speel den rekenende op de graagtewaarmede zulk een vertelsel bij het fransche gezantschap zou ontvangen worden. De po- licie werd op de been gebragten oen der agenten ontmoette de twee Franscben bij den franschen gezant, terwijl zij be zig waren inlichtingen nopens het helsche werktuig te geven. De Times wenscht ernstigdat de fabrijkanten van zamen- zweringen hunne parten in Frankrijk mogen spelen, maar die in Engeland achterwege laten. AVaarom de geheele grap niet dadelijk in Parijs gespeeld? wij willen slechts hopen, zegt de Timesdat men niet zal trachten deze onbeschrijfelijke dwaasheid in een valsch licht aan de fransche natie voor te stellen, en dat, als de fransche gezant een herhaald bezoek ontvangt van een der vereenigde moordbroeijers, hij zijn por tier gelasten moge den boetvaardigen zamenzweerder de deur uit te zetten. De fransche regering heeft zich bepaaldelijk verklaard tegen de aanspraken van de Vereenigde-Staten op Cuba. In den senaat zal het voorstel worden gedaanom de vloot met tien stoomschepen te vermeerderen. De regering van Mexico heeft den president Arista volmagt gegeven, om alle maatregelen tot het dempen van den steeds toenemenden op stand te nemen. Duitscliland. Weenen 4 februarij. De AA'iener Zeitung van heden bevat in haar niet-officieel gedeelte een artikel welks strekking isom de gemoederen der beurshandelaren gerust te stellen nopens de turksche questie. Daarin wordt onder anderen gezegddat allende vermetelste staatkun dige plannenmakers daaronder begrependaarin overeen komen dat de oostenrijksche regering volstrekt niet anders beoogt, dan eene stipte handhaving van het status quo in alle questien met het buitenland niets dan het behoud liarer regten en de eerbiediging van haar grondgebied. Uit dit oogpunt alleen moet men de dezer dagen plaats gehad hebbende wapening der manschappen beschouwen. Het is dus alleen een maatregel van verdediging. Men vindt vele lieden die niet ophouden geheime bedoelingen aan Frank rijk toe te schrijven, omtrent de Rijn-provinciën aan Ame rika, omtrent Cuba, aan Rusland, omtrent den Bosphorus aan Groot-Brittanjeomtrent Sicilië. AVat Oostenrijk betreft, het verlangt niets anders dan wat hetzelve toebehoort cn bijgevolg wil het zijne regten erkend zien, die door de turk sche regering reeds zoo dikwijls zijn geschonden, en welke vooral betrekking hebben tot de handels-aangelegenheden. Er is echter alle grond om te hopen, dat de beteugelende maat regelen welke ten dien einde genomen zijn binnen korten tijd zullen blijken overtollig geweest te zijn. Er zijn alhier berigten ontvangen van Montenegrodie minder gunstig voor de Montenegrijnen luiden. Volgens de zelve zou Omer-paclia aan vorst Daniëlo tijd tot beraad heb ben gegeven tot 31 januarij wanneer deze termijn verstre ken iszou het land op militairen voet bezet worden in den tijd van 4 of 5 dagen. De troepen van Omer-pacha zijn ge naderd tot aan de landengte van Kuscheir Moss van waar zij de hoofdstad des rijks bedreigen. Ten gevolge dezer ge beurtenissen zou zich eene groote onrust onder de bevolking geopenbaard hebben, welke zich in twee partijen splitste, waarvan de eene zich aangesloten heeft aan vorst Daniëlo en de andere aan den bevelhebber Pero Petrovich, die elk voorstel van onderwerping verre van zich afwerpt. Het prachtige servies dat de keizer onlangs van den koning van Pruissen ten geschenke ontvangen heeftis dezer dagen in de rijkskanselarij ten toon gesteld. De baron Jellacliich heeft zijne inspectiereis langs de dalmatische grenzen aangevangen. De toestand van Hongarije is, wat de orde en rust betreft, zoo bedenkelijk, dat bij keizerlijk besluit, tot op nadere beschikkingbeslist is dat in alle deelen des land.s (en dit is nagenoeg het geheele land), alwaar het krijgsregt afgekondigd is de misdaden van moord en roof door de militaire regtbanken zullen onderzocht cn gestraft worden. Het fransche blad la Presse bevat een brief uit Berlijn waarin het berigt van hot oprukken van twee russische le gerkorpsen naar de turksche grenzen ten volle wordt beves tigd. Het 5de korps, onder den generaal Rüdiger, is reeds op marseh en het 4de verwacht marschbevel. - Maandag avond. Gunstige berigten omtrent onder handelingen aangeknoopt in de turksch-montenegrijnsche zaak, hebben heden de beurs doen rijzen. Herlijn 6 februarij. Eergisteren heeft de tweede kamer, bij de behandeling der wet op de weder-invoering der oude organisatie der gemeenten-provincien, met 159 tegen 155 stemmen een amendement aangenomen houdende dat de oude wetten en verordeningen op de kreitsen en de provin ciën slechts weder in werking zullen worden gebragtvoor zoo verre zij niet aandruischen tegen de beginselen der grond wet. Gisteren is de beraadslaging over hetzelfde wets-ont- werp voortgezet. In dezelfde kamer werden eenige voorstellen betreffende de vrijheid van spreken der afgevaardigden ont worpen. Enkele leden willen de discretionnaire magt van den voorzitter uitbreiden. Eenige leden der regterzijde hebben het planeen voorstel in te dienen strekkende dat de belee- digingen, die de sprekers zich tegen de ministers veroorloven niet door de parlementaire vrijheid van spreken beschermd maar op de gewone wijze door den bevoegden regter zullen worden gestraft. De residentie des konings zal den 10 naar Charlotten- berg worden verplaatst. Den 7 dezer zal de eerste kamer wederom eene zitting houden. Men verneemtdat het ijs op de AVeichsel reeds sterk genoeg is om ligte voertuigen te dragen, terwijl de Nogat nog steeds bevaren wordt. Te Koningsbergen heeft men onlangs eene nieuwe opera van den componist Sobolewskygetiteld: het vaderlijke lied opgevoerd, welke naar men zegt vele eigenaardige schoon heden bevat. Zwitserland. De nationale raad heeft in zijne zit ting van 2 februarij het eedgenootschappelijk strafwetboek met de daarin aangebragte wijzigingen onderzocht, en het op nieuw met 46 tegen 34 stemmen aangenomen. Spanje. Madrid 31 januarij. Volgens de Nacion zijn gisteren twee candidaat-afgevaardigden der oppositie, de heeren Del Bosque en Ribo, gevankelijk hier binnengebragt, op last van den gouverneur van Saragossa in hechtenis genomen ter zake dat zij door wettige middelen hunne verkiezing wilden bewerken. Zoodra zij in do hoofdstad waren aange komen heeft de minister van binnenlandsche zaken hun ver klaard dat zij vrij waren, en dat de regering aan den gou verneur haar misnoegen had te kennen gegeven over de behandeling die zij hadden ondergaan. De beide candidaten hebben onmiddelijk eene klagt ingediend tegen genoemden gouverneur. Naai men \crnecmt heeft de regering aan den hertog van alencia in antwoord op diens laatsten brief, een na der bevel doen toekomen om zich onverwijld naar AVeenen te begeven om de hem opgedragen zending te vervullen zul lende hij bij gebreke van dien als oproerling worden be schouwd. Het antwoord van Narvaez is nog niet bekend. Den Jose Maria de Quesda, brigadier der koninklijke vlootthans te Cadixheeft in last gekregen de maritieme arsenalen van Frankrijk en Engeland te bezoeken om zich met hunne inrigting en over het algemeen met don tegen- woordigen scheepsbouw bekend te maken.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1