MIDDELBURGSCHE COURANT. 1853. Zaturdag m 16. 5 Februarij. ,&r 23c sturen cu Clbministraticn. 23imtcuianbscftc ïTijbtïigeu. 23uttcttlatibschc JTijbingcti. arOTIFICJLTIE. De Ctedeputeerde Staten van Zeeland Gezien Art. 73 2de lid van de Wet regelende het Iviesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaalvan den 4 Julij 1850 (Staats blad no. 37) Noodigen de Inwoners der Provincie uit, om, voor zoo ver zij in de Grondbelasting, de Personele Belasting en het Patentregt, op de Kohieren tot de loopende dienst behoorende buiten hunne woonplaats zijn aangeslagen, daarvan, door toezending van de vereischte bescheiden (Aanslagbiljetten of uittreksels uit de Kohieren) en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks opcenten afzonderlijk wordt betaald, vóór of uiterlijk op den 1 April aanstaande aan deze Ver gadering te doen blijken. En zal deze Notificatie in plano worden gedrukt, en in de onderscheidene Gemeenten van dit Gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburg, don 29 Januarij 1853, De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. WjI TI OA II, H JUIMjMTIE. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg' maken bekenddat de eerste Zitting van den Militieraad voor dit Kantonzal plaats hebben op Donderdag den 10 Eebruarij aanstaande, des middags ten twaalf ure, in het gewoon Lokaal in de Abdij binnen deze Gemeente, en dat voor genoemden Raad zullen moeten verschijnen allen die zich tot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbonden, mitsgaders al de voor een jaar vrij gestelde dienstpligtige Lotelingen van de ligtigen van 1849, 1850, 1851 en 1852. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg den 31 Januarij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Ü'.I'IIO VIIJJ JtËIhlTIE. Dc Burgemeester en Wetliouders van Midilelbujrg maken bekend 1. Dat de Alphabetische Naamlijst van al de Personen, die aan de ligting van dit jaar moeten deelnementer in zage van de belanghebbenden zal liggen op het Raadhuis alhier, van den 7 tot den 14 Februarij aanstaande, des middags van twaalf tot twee ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn om, ingeval op die Lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die daarop nog zou den behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks ter kennis van den Militie-Com missaris te kunnen brongen. 2. Dat de Loting voor deze Gemeente zal plaats hebben op Dingsdag don twee-en-twintigsten Februarij aanstaande, des morgens ten tien ure, op de Voorzaal van het Raadhuis alhier, en dat, achtervolgens het bepaalde bij art. 75 der Wet op de Nationale Militie van den 8 Januarij 1817, (Staatsblad no. 1), bij de Loting geene andere aansehouwers zullen worden toegelaten dan de Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden der ingeschrevenen. 3. Dat de bewijzendie behooren te worden bijgebragt tot staving der redenen van vrijstelling, welke op den dag der Loting zullen zijn aangevoerd, uiterlijk binnen vijf da gen na de Loting ter Secretarie moeten worden ingediend. 4. Dat tot het afgeven der Attesten of Certificaten, tot bekoming der vrijstellingen voor de dienst der Nationale Mi litie, door eene Commissie uit het Gemeentebestuur zal wor den gevaceerd op Zaturdag den twaalfden Maart aanstaande van des morgens ten tien tot des middags ten twaalf ure. 5. Dat allendie zulks mogten verlangenomtrent de bewijsstukken, tot staving hunner reclames benoodigd, nadere inlichtingen kunnen bekomen ten Raadhuizevan heden tot den een-en-twintigsten Februarij aanstaande, van des mid dags ten twaalf tot des namiddags ten twee ure. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 31 Januarij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. BIBlIGliBirRCI4 Februarij. Z. M. de koning is dingsdag avond uit de residentie naar het Loo vertrokken. De koning heeft tot hoogstdeszelfs opper-eeremonie- meester benoemd, Zijne Exc. den graaf van Randwijk, oud minister van binnen- en buitenlandsche zaken. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten goedgevonden 1. aan den staatsraad in buitengewone dienst, den heer E. Cannemanop het daartoe door hem gedaan verzoek een «ervol ontslag te verleenen als lid der directie der weduwen- <en weezenkas voor de officieren van de landmagt, onder -dankbetuiging voor de veeljarige diensten door hem in die betrekking bewezen; 2. te benoemen, tot lid van de directie der weduwen- cn weezenkas voor de officieren van de land magt, den kolonel J. P. Delpratvan het korps ingenieurs, mineurs en sapeursbij het wapen der infanterie, bij Jhet 1ste regement, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant J. M. A. Hubar, van het korps; bij het 4de regement, tot kapitein der 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten luitenant C. V. Wierdsmavan het 7de regement van het wapen; bij het 5de regement, tot lsten luitenant (haar ouderdom van rang) den 2den luitenant-ad judant J. B. Mac-Leod, van het korps; bij het 8ste rege ment, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant M. C. baron van Heeckeren van Brandsenburg van het regement grenadiers en jagers; en 3. over te plaatsen bij het regement grenadiers en jagersden 2den luitenant A. J. W. van der Schrieck van het 3de regementinfanterie. Wij vernemen dat door Z. M. benoemd is tot auditeur militair in de provincie Zuidbollandjhr. mr. A. G. van Yredenburchthans officier van justitie bij de arrondisse- ments-regtbank te Middelburg. Tot gewoon lid van het Historisch genootschap te Utrecht is benoemdde heer mr. A. F. Sifflé. Men meldt ons uit Vlissingen: Ten gevolge van het bedanken door den heer A. Ruysch, als lid van den gemeenteraad, heeft zich alhier een voor- loopig bureau geformeerd bestaande uit de heeren W. de Kruyff, K. van Noppen, D. Fagg en J. D. Peters, het welk alle stemgeregtigde burgers heeft opgeroepen om tegen maandag avond ten 61 ure te vergaderen in het lokaal van den Prinsentuin, tot beraadslaging over de te doene keuze. Heden morgen ten 7 ure vertrok van hier per stoom boot op Rotterdamde hoog edel gestr. lieer Mcnningh nieuw benoemd generaal-majoor provinciaal kommandant van Groningen, Friesland en Drenthe, uitgeleid door heeren officieren van het 7de regement infanterie, met het korps muzijkanten. Gisteren avond had alhier, in de benedenzaal van de sociëteit La belle Allianee, een openbaar examen plaats van de leerlingen der volks-zangschoolopgerigt door het depar tement der maatschappij Tot nut van 't algemeen. De talrijk opgekomene toehoorders, meerendeels ouders der leerlingen, mogten zich verheugen in de bewijzen van de vele vorde ringen gedurende het laatste jaar weder gemaakt, en wij vleijen ons, dat de ijverige commissie van beheer dezer nut tige school zich niet zal bedrogen zien in de verwachting, die zij regt heeft te koesterenom namelijk hare pogingen gerugsteund te zien door de hulp van Vlissingens gegoede in gezetenen. Dan zal zij in staat gesteld worden om het thans reeds vrij aanzienlijke getal van 40 gratis-onderweze- nen nog eene aanmerkelijke uitbreiding te doen ondergaan. Ook het korps muzijkanten der dienstdoende schutterij heeft niet achterlijk willen blijven bij de vele philantropische instellingen en ondernemingen- dezer dagen. In-do beneden zaal der sociëteit La belle Allianee wordt, heden door het zelve een concert ten voordeele der armen gegeven." Wij maken onzen lezers volgaarne opmerkzaam op een hun welligt nog slechts ten halve bekend geïllustreerd weekblad, dat onder den titel van „Het Vaderland" gere geld wekelijks wordt uitgegeven bij J. II. Laarman te Am sterdam. Wij verheugen er ons in, dat dit blad zijnen twee den jaargang bereids is ingetreden, en koesteren do hoop,dat het den ijvengen uitgever voortdurend noch aan moednoch aan krachtdadige ondersteuning, om zijne pogingen te schra gen zal ontbreken. Bestond er in ons land zoo al geene dadelijke behoeftedan toch een dringend verlangen van velen om geëvenredigd naar ons kleine land en dienten gevolge naar 't minder debietdat een uitgever zich mag voorstellen ook een geïllustreerd weekblad te bezittenals onze naburen wij durven ons overtuigd houdendat de poging des heeren Laarman hoe langs zoo meer belangstel ling en medewerking zal ondervinden. Dat het blad zijn' echt patriottisch en naam ten volle ver dient moge blijken uit de degelijke onderwerpen waarmede zijne kolommen gevuld zijn. Behalve eene korte kronijk dei- week levert het telken reize de eene of andere belangrijke bouwstof tot bevordering van praktische kennis of tot aan kweeking van nuttige kundigheden waarbij danzoowel tot opheldering van den tekstals voor het bevallige uiterlijk eenige goede houtsneden gevoegd zijn. Zoo bevatten onder anderen zijne nos. van 15 en 22 januarij jl. eene zaakkundigedoor 3 figuren opgehelderde omschrij ving van de fabrijk der maatschappij van verbeterde meekrap bereiding te Goes. Niet alleen wordt daarin gewezen op de hooge belangrijkheid van dit artikel zelve en op de nood zakelijkheid om in de tot hiertoe gevolgde methode van be reiding eene wijziging te brengen(gebiedendals zulks gevorderd wordt, door de trapsgewijze ontwikkeling der krachten van natuur- en scheikunde), maar bovenal doet men er dc geheel nieuwe bouworde en verdere inrigting van de bedoelde fabrijk in uitkomen. Meer nog dan de° doel matige bouwtrant van deze ijzeren fabrijk, zullen echter de vaste grondslagen, waarop het wetenschappelijk gebouw, onder t opzigt van oenen Bleekrode wordt opgetrokkener toe bijdragen om de hope niet te beschamen die omtrent den gunstigen uitslag gevoed wordt, en zoo wordt ons dan het vooruitzigt geopend om dezen belangrijken tak van indus trie tot oen ongekenden trap van luister te zien opgevoerd. Wij vleijen ons, door dit weinige, de aandacht onzer le zers niet te vergeefs gevestigd te hebben op de bedoelde uit gave, en behouden ons gaarne voor daarop later terug te komen. Bij koninklijk besluit is bepaalddat de intendanten bij het leger voortaan zilveren epauletten zullen dragen en dat op den kraag van den rok een leggende en op de op slagen staande zilveren strepen zullen geplaatst worden. Deze uitmonstering moet ten doel hebben, wanneer de intendanten bij de regementen de dienst van kwartiermeesters moeten verrigten, hun den aan hunnen rang verschuldigden eerbied te bewijzen als gelijk staande met de overige officieren van het leger. De voorzitter van de tweede kamer der staten-gene- raalde heer Dullertbevindt zich sedert eenige dagen we derom in deze residentie. Men verneemt thans stellig dat de tweede kamer der staten-generaal bijeengeroepen is tegèn dingsdag den 15 februarij aanstaande, tot hervatting vaq hare werkzaamheden. Onder de verschillende ontwerpen vim wet, die aan hare overwegingen zullen worden onderworpen, behooren, in de eerste plaats, gelijk vroeger gemeld is, dat over het armbestuuren ten tweedezoo als thans wordt verzekerddat over de regterlijke organisatie. Dit laatste ontwerp moet dezer dagen aan den raad van state verzonden zijn. Het zou, naar men wil, wat den inhoud aangaat, aan merkelijk verschillen van dat, hetwelk in het vorige jaar bij de tweede kamer aanhangig is geweest en toen de goedkeu ring dier vergadering niet heeft mogen verwerven, hetgeen de aftreding van den toenmaligen minister van justitie ten gevolge had. Bij den minister van financien is ontvangen eene som van duizend gulden, door een onbekende, zich noemende Z. Z.onder het postmerk 's Gravenhagevan den 30 ja nuarij jl. ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. Naar men verneemt zijn de schilderstukken, door den verdienstelijken kunstschilder Kannemans te Breda vervaar digd voorstellende de schipbreuk van het Oostenrijksche brikschip Pegno di Amicizia, gereed en zullen dezelve eerlang in de steden 's IlageAmsterdamRotterdam en Middelburg voor het publiek ter bezigtiging worden gestelden zal daar bij de gelegenheid worden gegeven tot inteekening voor aan- deelen in de verloting, waarvoor men eene keurige steen drukplaat verkrijgt, het gebeurde voorstellende; terwijl de zuivere opbrengst der verloting moet strekken ten voordeele der nagelatene weduwen en weezen der verongelukte zeelie- len te Hellevoetsluis. Bereids zijn er, naar men verneemt, een aantal inteekenlijsten naar alle steden en plaatsen in dit rijk verzonden. Den 28 januarij jl. is aan de Utrechtsche hoogescliool bevorderd, tot doctor in de geneeskunde, de heer J. H. van der Meer Mohr, uit Goes, na de verdediging zijner disser- tatio medica inauguralis exhibens casus morborum cerebri. Maandag is te Rotterdam eene inrigting voor doof stommen-onderwijs uitsluitend naar de duitsche methode tot stand gekomen. Volgens de bepalingen van het gearres teerde reglement, moet het bestuur uit 9 leden bestaan, on der welke er 3 mogen zijn uit andere plaatsen. Bij volstrekte meerderheid zijn onmiddelijk tot leden van het bestuur geko zen de heeren dr. J. B. Molewaterdr. G. van Charante M. Polano, P. A. Keuls, P. van der Dussen van Beeftingh en J. II. C. van der Kun, allen te Rotterdam, en de heeren dr. A. Maaste Schiedamdr. Timmers Verhoevente Dordrecht, en dr. C. J. Vaillant, te Maassluis; terwijl tot hoofd-onderwijzer werd benoemd de heer Hirsch en tot se cretaris de heer A. Symons. In eene maandag te Amsterdam gehouden vergaderinflr van reeders en boekhouders is ter sprake gebragt de jonaste vracht-vermindering bij de nederlandsche handel-maatsehappij. Men heeft besloten om voorloopig de zaak te laten rusten en een ieder vrij in zijne handelingen te laten. Echter is dè reeds vroeger benoemde commissie belastom nadere maat regelen nopens deze aangelegenheid voor te stellen. Zr. Ms. stoomschip Sindoro, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse J. J. Westerouen van Meeteren uit Texel naar Surinameis II. vrijdag te Falmouth binnen- geloopenom steenkolen in te nemen. Eurgerlijtee Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in dc registers van den burgerlijken stand, der gemeente Middelburg ino-e- schreven als Geboren 45 kinderen22 van het mannelijke en 23 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 43 personen: 27 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven: 4. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 12; van 1 tot 5 jaren oud, 5; van 5 tot 10 jaren 4; van 10 tot 15 2 van 15 tot 20 3 van 20 tot 25 1 van 25 tot 30 0 van 30 tot 35 3 van 35 tot 40 2 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50 0 van 50 tot 55 0 van 55 tot 60 1 van 60 tot 65 3 van 65 tot 70 1 van 70 tot 75 2 van 75 tot 80 2 van 80 tot 85 1.' Gehuwd: 6 paren. Gedurende de maand januarij 1853 zijn in de registers van den burgerlijken stand der gemeente Vlissingen in geschreven als Geboren: 34 kinderen; 17 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht; Overleden: 27 personen; 10 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 2. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 7; van 1 tot 5 jaren oud, 3; van 5 tot 10 jaren, 0; van 10 tot 15 1 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 0 van 25 tot 30 2 van 30 tot 35 0 van 35 tot 40 3 van 40 tot 45 3 van 45 tot 50 1 van 50 tot 55 0 van 55 tot 60 2 van 60 tot 65 1 van 65 tot 70 1 van 70 tot 75 0 van 75 tot 80 0 van 80 tot 85 1 van 85 tot 90 2. Gehuwd3 paren. Engeland. Londen 31 januarij. Te Gosport, Kilsea en Browndown worden groote verdedigingswerken daarge- steldterwijl de torens van Martelloop de kust van Sus- sex, hersteld en tot het ontvangen van eene sterke bezetting ingerigt zullen worden. Dezer dagen heeft het vredes-congres zijne zittingen te Manchester gehouden en die vrjjdag met een grooten maaltijd besloten. Tusschen de vijf- en zesduizend menschen woon-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1