MIDDELBIIRGSCHE w COURANT. 1853. Zaturdag 29 Januarij. |8f*r.uw s LOTERIJ VAM VROUWELIJKE EAIDWERKEN imutculiinbschc QTijbittgcm Bij dit 110. behoort het verslag van den Gemeen teraad te Goesj zitting van '24 Januarijen van den Gemeenteraad te Middelburg, zitting van 2ö Januarij. £5c0tuvcu ctt Qbminiettratiew.. irje fcoio/fjfflï: as». tSuitcuIaubschc QTijbingciu KANTOOR DER DOMEINEN TE SAS-VAN-GENT. VMZltl' tCIIT13U* VAST VMSSCftMSBeiJriEST. Op Maandag den 7den Februarij 1853 dos vnoraiiddags om 10 ure, in het Logement bij VAN OVER!VELD, te Schooatlfjkezal door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentten overstaan van den Notaris I. C. O. BEN- TEYN, residerende te Yzendijke, worden overgegaan tot de Verpachting, voor den tijd van G en 3 jaren, van de VIS- SCHKRIJ vaai laet fi^ort Prederik llemlrih te Br.es- kens en van de TISSCIIGRIJ en het liiHSKKWiS in den Baassag-e«Ie-I"ol»ler onder de Gemeenten Wa terlandkerkjeOostburg en Yzendijke. De Voorwaarden van Verpachting liggen ter lezing in de Logementen: genaamd Canon d'Or, te Breskens de Eenhoorn, te Oostburg, en de Koning, te Waterlandkerkjeten Kantore van den Notaris BENTEYN, te Yzendijkezoomede ten Kantore van den Ontvanger voornoemdbij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen C. W. VAN ZUYLEN VAN NIEVELT. Aknemuiden den 28 Januarij 1853. Hoogst aangenaam voor het BSiakonie-Armbestuur al hier was de gift van J. B.zijnde ƒ15, waarvan dankbare melding wordt gemaakt, eergisteren bezorgd bij den Heer de Bbiecke de Ligny te Middelburg, en bestemd voor eene extra Broodbedeeling op morgen Zaturdag den 29. Welk voor beeld de goede God navolging doe vindenbij die edele Men- schenvrienden, die noch de verregaande armoede noch de wei nige middelen ter leniging dier armoede alhier kennen en waarom elke gift, hoe gering ook, welke edele weldoeners, die don goeden God in weldoen zneken na te volgen, zullen willen geven, hartelijk welkom zal wezen. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd A. BOOGERT, Adm. Diaken. R. VAN BELZENDz., Diaken. 19e Predikant van Sint-Laurens berigt voor het Diaconie-Armbestuur alhier te hebben ontvangen een Coupon Werk. Schuld, no. G7993, verschenen 1 Julij 1852, en is daarvoor den gever dankbaar. St. Laubüks 25 Januarij 1853. J. II. CALKOEN. TEN BEHOEVE DER ARMEN DEZER STAD. Terwijl de Inteekenaren vriendelijk verzocht worden de ontbrekende Voorwerpen alsnog in te leveren vóór Zaturdag den 29 dezer, wordt aan belanghebbenden berigt: 1. Dat de Tentoonstelling- der Voorwerpen be paald is op Dingsdag en Woensdag, den 1 en 2 Februarij, in de Abdijin het Huis letter A no. 52alwaar dezelve van des voormiddags ten 11 ure tot des namiddags ten 4 ure zullen te zien zijn tegen vertooning der quitantie van het voorwerpof betaling van 25 cents voor de Armen. 2. Dat de llitloting op Donderdag den 3 Februarij plaats zal hebben, op het Raadhuis dezer Gemeente, des namiddags ten 2 ure. 3. Dat de Lijst der uitgekomen nommers niet voor Vrij dag don 4 Februarij zal verkrijgbaar zijn tegen betaling van 2 ets., bij de Weduwe JONGKINDT ZOON, op de Zuidzijde van den Dam. 4. Dat de getrokkene Voorwerpen moeten afgehaald wor den tegen overgave van het Lot, op don 5 Februarij, van 11 tot 3 ure, in het Huis der Abdij alwaar de Tentoon stelling plaats heeft gehad. 5. Dat de Loten dezer Loterij h Balsnog verkrijg baar zijn op de Tentoonstelling in de Abdijalsmede in den Boekwinkel van DE GEBROEDERS ABRAHAMS. 1HID19EliBlJIlCi SS Januarij. Bij besluit van den 22 dezer is door Z. M.aanhoogst- deszelfs raad van legatie, den heer J. Z. Mazel, secretaris generaal van hot departement van buitenlandsche zaken, ver gunning verleend tot liet aannemen en dragen der orde van de IJzeren Kroon 2de klasse hem doo.r Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft, bij besluit van 26 dezer, tot rectör-magnificus der hoogeschool te Leydenvoor het, akademiejaar 1853/54, benoemd den hoogleeraar Th. W. J. Juynbol, De opzigter en bewaarder bij 's rijks betonning-maga zijn te Vlissingen de beer J. Borghstyn is door Z. M. eer vol uit die betrekking ontslagen, met den laatsten maart dezes jaarsonder toekenning van wachtgeld. Z. M. lieeft dezer dagen jhr. IV. F. baron van Doorn de Nieuwerve (zoon van wijlen den baron van Doorn van Westkapelle), die kamerheer in buitengewone dienst was, benoemd tot kamerheer in gewone dienst. Bij het ter aarde bestellen van het lijk van don baron van Doorn van Westkapelle, heeft jhr. ridder van der Heim van Duivendyke, de personen die den overledene de laatste eer wilden bewijzenen zich daartoe op de begraafplaats hadden vereenigd, op eene allozins indrukwekkende wijze toegesprokenen herinnerd aan de ongewone bekwaamhe den van welke de overledenevan zijne jongere jaren af aan en later, in hooge staatkundige betrekkingen, bewijzen beeft gegeven, en aan de trouw, met welke hij zijn vader land, onder zoovele verschillende regeringen, heeft gediend. Door de Noderlandsche handelmaatschappij is voor deze stad bevracht het schip Schouwenkapt. H. A. W. van Reede. Een onzer correspondenten uit het 4de district der pro vincie meldt ons het volgende: De laatste veelvuldige regens hebben het waterdat voor ongeveer drie weken tot het gewone winterpeil begon terug te keerenin deze streken weder sterk doen rijzen, zoodat het thans hooger staat dan vroeger, alle eenigzins lage landen en onderscheidene wegen blank staan en de meeste kelders vol water zijn. Het is te vreezendat deze aanhoudende hooge stand van het binnenwater een allerschadelijksten in vloed zal hebben op den eerstvo'lgenden oogst; vele landen zijn niet alleen niet bezaaid, maar zelfs niet bewerkt, en wat gezaaid en opgekomen is vergaat weder door de aanhou dende regens. Overigens zoude men hier, evenzeer als in 1289, zoo als wij onlangs in de nieuwspapieren lazen, kransen kunnen dra gen van viooltjes en primula-verisbij mij bloeit ook een pyrus-japonica ofschoon dit, in een zachten winter, geene zeldzaamheid is, en toont alles eene buitengewone groeizaam heid, die echter, zoo als te vreezen is, op de vruchtbaarheid en groeikracht van planten en gewassen in de volgende getijden dezes jaars een' nadeeligen invloed zal uitoefenenwij willen echter hopen, dat de Voorzienigheid ons in het vervolg zal doen blijken, dat onze vreeze ijdel was." In de tapijt-fabrijk van den heer Heukensfeldtte Delft, wordt een toestel in gereedheid gebragt tot hot weven van smyrnasciie tapijten. Het eerste baldat dingsdag avond door Z. K. II. prins Frederik gegeven iswas zeer prachtig. Het werd met de hooge tegenwoordigheid van HH. MM. den koning en de ko ningin en Z. K. II. prins Hendrik vereerd. Z. M. was in de uniform van het regement grenadiers. De leden van het corps diplomatique de ministers en ongeveer een 600tal ge- noodigden woonden het bal bij dat tot laat in den naclit heeft geduurd. Men meldt uit Monster, als buitengewone merkwaardig heid dat aldaar in het afgeloopen jaarop eene bevolking van ongeveer 3000 zielen slechts 8 geboorten en geene sterf gevallen hebben plaats gehad. LI. zondag is van den Helder vertrokken Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den luitenant-ter-zee lste klasse II. Camp, bestemd om Zr. Ms. transportschip prins Willem Frederik Hendrik, kapitein-luitenant-ter- zeo G. H. Buschman, van Hellevoetsluis naar Batavia be stemd ter reede van Deal liggende, buiten het Engelsch Ka naal te slepen. Den 25 dezer zijn van het Nieuwe Diep vertrokken, Zr. Ms. fregat Doggersbank, kapitein-ter-zee A. J. de Smit van den Broecke en Zr. Ms. stoomschip S i n d o r okapitein- luit. Westerouen van Meelerende eerste bestemd voor een kruistogt in de Middellandsche Zee, do laatste naar Suriname. KerUnieuws. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van ds. B. Stemberg, en voortdurende door liet verleend ontslag aan den tot hoogleeraar benoemden dr. A. Niermeyer, is dingsdag avond door den breeden kerkeraad der nederd. herv. gemeente te Rotterdam geformeerd hot vol gende twaalftal predikanten, alphabetisch gesteldds. J. C. Diehlte Lichtenvoorde; L. van Dijk, te Zevenhuizen; S. F. van Hasseltte SneekJ. Ilooykaas Herderscheete Nijme gen; E. J. Diest Lorgion, th. dr. te Groningen; II. Uden Masmante Moppel; M. N. J. Moltzer, te HaarlemII, Steenberg, Ie Dirksland; J. P. Stricker, th. dr. te Dord recht; D. H. II. Tyssen th. dr. te Beetgum; E. Cats Wor, te Enkhuizen, en G. E. W. de Wys, te Schoonhoven. Eng-elainl. Londen 24 januarij. Dezer dagen hebben de volgende benoemingen plaats gehad de heer Wilbratone is benoemd tot secretaris van den kanselier der schatkist; de heer Fitzgerald tot secretaris van de lords der thesauriede heer Ramsey tot secretaris bij het ministerie van oorlogde admiraal Howton Stewart tot secretaris van den generaal- meester der artillerie, en lord Dunkellin tot groot-intendant van het huis des onderkonings van Ierland. Men wil, dat lord Palmerston, kort na den aanvang der geregelde zittingen van het parlement, eene aanzienlijke vermeerdering van het leger zal voorslaan. Den 12 dezer is, op het dorp Elton graafschap Dur- ham, overleden zekere Maria Benton, welke den 13 februa rij aanstaande den buitengewoon hoogen ouderdom van 122 jaren zou bereikt hebben. Gemelde vrouw, die hoofdza kelijk van liefdegaven loefde, ging zeer voorovergebogen doch was nog zeer goed ter spraak en in het volle bezit van al hare overige vermogens. Men heeft hier kaapsche berigtentot 27 december. Veel belangrijks is niet voorgevallen. Geen der oproerige op perhoofden was tot op dien tijd uitgeleverd. Een troep Hot- tentotten had twintig engelsche ruiters overvallen en op de vlugt gejaagd, waarbij twee kanonnon in hunne handen zijn gevallen. De gouverneur Cathcart trok deu 13 november, met 2500 man, de Oranje-rivier over, maar men wist nog niet welken weg hij ten aanzien van Moshesh zou inslaan en of deze den aanval al dan niet zou afwachten. De dagbladen behelzen het doodsberigt van den graaf van Oxford hij is gehuwd geweest met Eliza Nugentde dochter van lord Westmeath. Dit huwelijk is kinderloos ge weestzoodat de titel van graaf van Oxford, een der schoonste en oudste onder het Engelsche pairschap thans heeft opge houden te bestaan. De Iersche dagbladen meldendat het gebouwvoor de tentoonstelling te Dublin bestemdweldra gereed zal zijn. Gedurende de maand april zullen de voorwerpen welke zullen worden ingezonden, geplaatst wordeiw E)e opening der tentoonstelling is op 5 mei bepaald. De Morning-Advertiser meldtdat in den namiddag van don 20 dezer in den omtrek van Douvres 8 a 10,000 ton mergel-aardedoor den regen week geworden zijnde plot seling is nedergestort. Gelukkig heeft niemand er bet le ven bij verloren; eenige gebouwen zijn echter geheel vernield. naitsclilaml. Weenen 22 januarij. Heden voor middag reeds vroeg had in de hofkapel het requiem voor den overleden aartshertog Reinier Joseph plaats, welke plegtig- heid door den keizer en de hier aanwezige leden van de keizerlijke familié bijgewoond werd. Op 1 februarij vervalt de vierde termijn van storting voor de nieuwe lecning van 3 september 11. Met de storting van dezen termijn is de helft der leening gefourneerd. De werkzaamheden der lol-conferentie worden onafge broken voortgezet. De tariefs-bepalingen zijn reeds bespro kenen zoo men verneemt, houdt de vergadering zich nu onledig om de verhouding der munten maten en gewigten te bepalen. De vrijheer von Ilandl is bij de laatste zittingen meer of min onzijdig gebleven, hetgeen, naar den aard der zaak wel te verwachten was. Oostenrijk en Zwitserland hebben een verdrag gesloten, tot de gemeenschappelijke daarstelling van telegraaflijnen. Een partikulier courier van den graaf van Chambord, is met depêches uit Venetië, in allerijl op weg naar Parijs Weenen doorgereisd. Dezer dagen werd te Praag een staatkundig proces be handeld waarin 44 beschuldigden waren 29 werden ver oordeeld tot een of twee maanden opsluiting; anderen, onder welke een geestelijke beschuldigd een begin van oproer ta hebben veroorzaakt bij de begrafenis van eenen Protestant moeten een gelijken tijd in de gevangenis doorbrengen. In den loop der debatten werden drie der beschuldigden we gens laster veroordeeld en vier getuigen in hechtenis gesteld wegens valsche getuigenis. Berlijn 25 januarij. Het plegtige kroonings- en ordens- feest werd eergisteren met buitengewonen luister gevierd. Als gewoonlijk, bevat de Staats-Anz. eene opgave van de talrijke te dier gelegenheid verleende ridderorden. Men verneemt, dat de koning beeft goedgekeurd het antwoord, door het ministerie ontworpen op de memorie, door de katholijke bisschoppen aan Z. M. aangeboden. Aan den minister van justitie zijn door de daartoe be noemde commissie hare ampliatien op de wet van 1837, ter bescherming van den letterkundigen eigendom, reeds aange boden. De verdere bepalingen, ter voltooijing dier wet, zullen door het ministerie van justitie worden vastgesteld. Het is een goed voorteeken dat ook reeds andere duitsche staten hunne aandacht op hetzelfde onderwerp vestigen, Zoo zijn b. v. in Koburg-Gotha, in de aan de kamers voor ta dragen wet op de drukpers die toch reeds zeer uitgebreid is, nog eenige bepalingen gevoegd, tot strenge nakoming dier wet. ïtalië. De sardinische senaat heeft reeds vijf artikelen van de wet ter beteugeling van den slavenhandel aangeno men, als ook een additionneel artikel door den minister van justitie voorgesteld en voorziende in het geval dat er ver moeden van slavenhandel bestaat. Volgens geloofwaardige berigten uit Rome, zou de paus wel geneigd zijn zich naar Parijs te begeven, om keizer Na poleon te kroonen, maar zouden de raadslieden van Pius EX. en onderscheidene andere aanzienlijke mannen het hem afra den. Men voegt er bijdat de keizer den paus zou hebben doen weten, dat, ingeval deze niet naar Frankrijk mogt kun nen komen, alwaar hij met geestdrift wordt verwacht, do keizer zelf niet vreemd zou zijn aan het denkbeeldom zich naar Rome te begeven om door Pius IX te worden gekroond. Men schrijft uit Rome dat de paus aan al de leden van het corps diplomatique welke zich in november 1848 bij Item te Gaëta bevonden, eene prachtige gouden medaille, ter waarde van 1200 frs.heeft doen overhandigen, ter herin nering aan dit merkwaardig tijdvak. Spanje. Madrid J 9 januarij. De Gaceta deelt een» circulaire mede van den minister van binnenlandsche zaken, aan de gouverneurs der provinciën, waarbij maatregelen van gestrengheid worden voorgeschreven tegen ieder die valsche en onrustwekkende tijdingen zal verspreiden, met het doel de publieke opino op een dwaalspoor te brengen en langs dien weg invloed uit te oefenen op de aanstaande verkiezingen. 22 Januarij. De londensche bankiers, de gebr. Ba ring comp., hebben met de spaansche regering eene over eenkomst gesloten, waarbij zij 57 millioen realen voorschieten op nationale goederen. De deswege gevorderde onderhande lingen zijn gisteren afgeloopen. Ten gevolge van deze overeenkomst zijn de fondsen ter beurze aanmerkelijk gerezen. De 3 pets. zijn gedaan tot 42, de 1 pets. tot 22. feraiiUrijti. Parijs 25 januarij. De Moniteur bevat een keizerlijk decreet, waarbij de senaat en het wetgevend ligchaam tegen 14 februarij worden bijeengeroepen. Men verneemt, dat het huis der keizerin is zamenge» steld als volgt.: de weduwe van den maarschalk Massena, prinses van Essling, grootmeesteres; de hertogin van Bas- sano hofdame zes parijsche dames, staatdames; groot meester de graaf Tascher de la Payerie; eerste kamerheer de burggraaf Charles Taschenkamerheer Lesac de Mnr- nezia stalmeester des Pierre. De gezant van Oostenryk heefl het bal op de Tuilerien zaturdagv jl.niet bygewoond. Men zegt, dat hjj instructie»

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1