MIDDELBURGSCHE COURANT. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, 1853. Donderdag 27 Januarij. 12. ijcsUivcit cn Qtbmitiifftatien. üimiGulaub^cfic QTijbtutjcti. i3iiitculanb0che ÏEijbuigcn. i.VTfiK fiJiT- KT.I I. IMii. De Ontvanger «ter Gemeente middelburg zal ge durende de maanden Februarij Maart en April des voor middags van 10 tot 12 ure, ten zijnen Kantore vaceren, des Vrijdags voor de overneming der Obligatien ten laste der Gemeente, en des JMingsdags tot de uitbetaling van de daarop verschuldigde Interessen, verschenen den 31 Decem ber 1852 zullende deze Interessennaar aanleiding der bepalingen bij de begrooting voor dat jaar vermeld worden betaald met een half pet.of een zesde van den nomitialen Intrestin de Obligatien uitgedrukt. Middelburg den 24 Januarij 1853. De Ontvanger voornoemd J. D. M. DE STOPPELAAR. Pamassyns derVeilerlantlscH-Israëlitisclie Hoofd synagoge berigten dat de gisteren gehouden Collecte ten behoeve der Israëlitische Armen 324,22| heeft opgebragt, en heden eene gift van 1onder letter B.is ontvangen. Dank zij den edele gevers die zich zoo milddadiglijk het lot hunner arme medeburgers aantrekken. Mogt de Collecte al niet hot bedrag van het te kort opbren gen, tot welks dekking zij bestemd is, zoo hopen Parnassyns dat de algemeen betoonde belangstelling hen ook verder in staat zal stellen, om, zonder meerdere inkrimping, de schamele be deeling te blijven uitreiken. Middelburg, den 25 Januarij 1853. Parnassyns voornoemd K. JACOBSON Sz. A. BOASSON. Js. METZ. i K TIK HSTUWt EST. Middelburg den 26 Januarij 1853. De Vereenlging tot liet bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgende giften als: den 21 dezer, van Y. 20, en heden van een' onbekende, aan het adres van den cerst-ondergeteekende, een Muntbiljet ad 100, no. 70721. De Directie der Yereeniging voornoemd, YAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERHULST Wz., Penningmeester. Diakenen der Btederduitsclie llerr. Gemeente brengen bij deze ter kennis van den gever of geefster der in een pakje geslotene twee stukken van 2,50 in de Collecte bij de Avond-Godsdienstoefening op laatstleden Zondag dat deze gift dankbaar is ontvangen; doch dat dezelve als gewone Collecte, waarvan geene vermelding in de Conrant geschiedt, is beschouwd geworden zoo als Diakenen voornemens zijn dit voortaan alle giften te doendie in pakjes of omslagen worden gevonden waarop geene bestemming, letters of andere teekenenwaaruit men het verlangen van vermelding kan opmaken, staan uitgedrukt. Middelburg, den 26 Januarij 1853. Diakenen voornoemd, P. DE BROEKERT, Prasses. M. A. 'T GILDEAdm. Diaken. TEN BEHOEVE DER ARMEN DEZER STAD. Terwijl de Inteekenaren vriendelijk verzocht worden de ontbrekende Voorwerpen alsnog in te leveren vóór Zalurdag den 29 dezer wordt aan belanghebbenden berigt 1. Dat de Tentoonstelling der Voorwerpen be paald is op Dingsdag en Woensdag, den 1 en 2 Februarij, in de Abdijin het Huis letter Ano. 52alwaar dezelve van des voormiddags ten 11 ure tot des namiddags ten 4 ure zullen te zien zijntegen vertooning der quitantie van het voorwerp, of betaling van 25 cents voor de Armen. 2. Dat de llitloting op Donderdag den 3 Februarij plaats zal hebben, op het Raadhuis dezer Gemeente, des namiddags ten 2 ure. 3. Dat de Lijst der uitgekomen nommers niet voor Vrij dag den 4 Februarij zal verkrijgbaar zijntegen betaling van 2 ets., bij de Weduwe JONGKINDT ZOON, op de Zuidzijde van den Dam. 4. Dat de getrokkene Voorwerpen moeten afgehaald wor den tegen overgave van het Lot, op den 5 Februarij, van 11 tot 3 urein het Huis der Abdij alwaar de Tentoon stelling plaats heeft gehad. 5. Dat de Loten dezer Loterij a 1, alsnog verkrijg baar zijn op de Tentoonstelling in de Abdijalsmede in den Boekwinkel van DE GEBROEDERS ABRAHAMS. niDDELBl'RG 36 Januarij. Onder dagteekening van 20 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken aan eene commissie van ingenieursbe staande uit de heeren J. II. Ferrand en L. J. A. van der Kun inspecteuren van den waterstaatM. H. ConradII. F. Fynje van Salverda en jhr. J. Ortt van Schonauwen hoofd-ingenieurs en waarnemende hoofd-ingenieurs in de 5de, 6de en 8ste districten, opgedragen te onderzoeken, of het bouwen van bruggen over de Maas, de Waal en den Neder- rhijn en de Lek, voor den aanleg van spoorwegen, zonder te groot bezwaar kan worden toegestaan; zoo ja, welke pun ten daarvoor de geschiktste zijnen welke maatregelen van voorzorg moeten worden geboden. Bij de opening der stembriefjes, op den 25 dezer, ter verkiezing van een lid voor den raad der gemeente Vlissin- gen, is gebleken, dat van de 181 ingekomen briefjes 96 stemmen waren uitgebragt op den heer A. Ruysch en 69 op den heer J. B. de Groof, terwijl 16 briefjes oningevuld waren. De hee.r A. Ruysch is derhalve tot lid van don raad verkozen. Tot eerstaanwezend officier van gezondheid bij bet garnizoen te Amsterdamis benoemd de officier van gezond heid der 1ste klasse C. Gobce van het garnizoen te De venter; zullende hij in laatstgemelde betrekking worden ver vangen door den officier van gezondheid der 1ste klasse J. Roosvan het garnizoen te Medemblik. Naar aanleiding van de vele zich in den laatsten tijd voorgedaan hebbende gevallen van hondsdolheid, is van we- ge den minister van binnenlandsche zaken aan de gemeen tebesturen aanbevolenom maatregelen tegen het ontstaan en de verspreiding dier kwaal te nemen, waartoe schijnt te kun nen strekken: 1. het heffen eener gemeentebelasting op de honden, waarbij de verpligting kon worden opgelegd, die dieren een metalen halsband van een voor te schrijven maak sel met den naams des eigenaarste doen dragen. 2. Het dooden van alle honden die des nachts op den publieken wegzonder opzigt of geleide door de dienaren der policie worden aangetroffen. 3. De eigenaars van honden waarover klagten van wege aanschieten of' poging tot bijten worden gedaante gelastendie honden vast te leggen of hun een muilkorf te doen dragen bij verzuim van dit bevel die hon den te dooden. 4. Alle honden die eenig voertuig trekken een muilkorf te doen dragen. 5. Het dooden van eiken hond die verdacht wordt dol te zijn. 6. Alle honden gedurende drie maanden een muilkorf te doen dragen, telkens wanneer een dolle hond in de gemeente of hare nabijheid aanwezig is bij verzuimdie honden te dooden. 7. Alle door een dollen of' van dolheid verdachten hond gebetene dieren te doen op sluiten en bewakenzoodat ontsnappen onmogelijk isbij verzuim die dieren te dooden. Bovendien verzoekt de mi nister aan de ingezetenen te kennen te geven dat de zooge naamde Bildsche drank, als specifiek middel tegen den dollehondsbeetgeen vertrouwen verdienten dat het dragen van lederen muilbanden door honden is af te keuren. In eene vergadering van reeders van koopvaardijsche pen te Amsterdam gehoudenis beslotenom voorshands hunne schepen niet aan de nederlandsche handelmaatschappij tegen de door dezelve verlaagde vrachten af te staan. Zoo men verzekertzullen de reeders zich tot het hoog bewind wenden, met het verzoek, dat van Java een schip met Maleijers naar Melbourne in Australië moge wor den gezondenals welke zouden kunnen dienen ter vervan ging van het weggeloopen zeevolk van aldaar liggende ne derlandsche schepenzoo tot het lossen van de lading dezer schepen, als om dezelve naar Java terug te brengen, terwijl men zich voorstelt, door de bekende vaderlandsliefde der Maleijers, voor desertie van hunne zijde gewaarborgd te zullen zijn. Den 24 dezer, des morgens, heeft te 's Gravenhage de plegtige ter aardebestelling plaats gehad van wijlen jhr. mr. J. II. baron van Doorn van Westkapelle, den 18 dezer maand aldaar overleden. Ter zijde van de lijkkoets bevon den zich twee lakkeijen van het hof en vier bedienden van den afgestorvene. De lijkkoets werd gevolgd door vijf hof koetsen waarin de naaste betrekkingen van den overledene benevens de groot-officieren van het huis des konings, kamer- heeren enz., gezeten waren. Na die koetsen volgden eenige andere rijtuigenwaarin de vrienden van den overledene alsmede eenige commissienonder anderen van de leden van den raad van state, hadden plaats genomen. Bovendien had den vele vrienden bekenden en vereerders van wijlen den heer van Doornzich te voet of in rijtuig naar de begraaf plaats Eiken Duinen begevenom hem daar de laatste eer te bewijzen. Alle aanwezigen waren diep bewogen over het afsterven van een man, die gedurende zijn leven veelvuldige hooge betrekkingen en waardigheden heeft vervulddoch in de laatste jaren met veel tegenspoed van allerlei aard heeft te worstelen gehad. Te Leyden zalnaar wij van goederhand vernemen, de heer Niermeyer na nog in dezen cursus zijne oratio inau- guralis gehouden te hebbende vakken der dogmatica en der pastoraal op zich nemen. Ook de heer Kuenen tot buiten gewoon hoogleeraar in de godgeleerdheid benoemd, zal om streeks paschen e. k. zijne oratio inauguralis houden en daar na nog eenige lessen geven, om na de groote vacantie zijn onderwijs met de hermeuentiek van het Nieuwe Testament aan te vangen. Den 23 dezer is Zr. Ms- fregat Doggersbank, komman- dant de kapt.-ter-zee de Smit van den Broec.ke door het rijks stoomschip Cycloop naar de reede van het Nieuwediep ge sleept zullende bedoeld fregatbij het staan van den N. O. windzijnen kruistogt in de Middellandsche zee ondernemen. Daarna heeft gezegde stoomboot het koopvaardijschip Juno kapitein de Langenaar buiten gesleeptwelke bodem zijne reis heeft vervolgd nhar Suriname, aan boord hebbende 80 onder-officieren en manschappenonder bevel van den luitenant der artillerie A. Boer om derwaarts te worden overgebragt. olgens berigt van den procureur-generaal in Noordhol land van 19 dezer, zijn de daders van den belangrijken dief stal in den avond van 2 dezer aan den Helder gepleegd, te Dusseldorp aangehouden nog in het bezit van nagenoeg al de ontvreemde voorwerpen en gelden. Iterknienws. Door het bedanken van ds. P. A. RoII' te Edam op het door zijn-eerw. naar de Evangelisch-Luther- sche gemeente te Middelburg uitgebragt beroep, is door den grooten kerkeraad dier gemeente, op den 25 dezer, na het bevorens opgemaakte zestal, waarop geplaatst waren: ds. .T. H. IV. Buckmannte Tiel; Th. Jutting, rustend leeraar van Bataviaj C. Kerbert Jr.te Monnikendam; J. C. Kinderman te Doetichem; J. C. Loch, te Groede, en A. D. Lomante Deventer, en het daaruit genomen drietal, bestaan heb bende uit de heerends. Buckmann, Kerbert en Lomanbijna met eenparigheid van stemmen tot herder en leeraar,bij genoem de gemeente gekozen, de wel-eerw. heer J. II. W.'Buckmann, predikant te Tiel. Kn^elnnd. Londen 22 januarij. De hertog van New- castlesecretaris van staat voor de koloniënbood gisteren de koningin een klomp zuiver goud aandie 28 engelsche ponden weegt, en op eene waarde van ongeveer 1600 p. st. geschat wordt, en welke, in de kolonie Victoria in Australië gevondendoor de ingezetenen dier volkplanting als geschenk aan II. M. is overgezonden. Na zeer langdurigen en hevigen strijd der partijen, is de heer Gladstone, kanselier der schatkist, tot vertegenwoor diger der universiteit van Oxford in het lagerhuis verkozen. Het getal der van Liverpool vertrokken landverhuizers heeft in het afgeloopen jaar 229,099 bedragen, en dat van alle vroegere jaren ver overtroffen. Sedert 1846 het eerste jaar van den hongersnood ten gevolge der aardappelziekte in Ierland, toen het 71,517 bedroeg, is het jaarlijks geklom men. Onder de genoemde landverhuizers in 1852 waron on geveer 32,600 Duitsehers. Het vervoer in dat jaar geschiedde met 925 schepen. Onze dagbladen treden in vele beschouwingen over het huwelijk van den keizer der Franschen, en ontleenen uit al het deswege voorgevallene een grond te meerom aan te toonen dat Lodewyk Napoleon zijne besluiten in stilte be raamt, en, ondanks allen wederstand, doorzet. De Times gelooft dan ook, dat hij op de dynastieke regten zal blijven aanhouden, welke niet door Europa erkend zijn, en dat dit liet voorname vraagstuk is, hetwelk voor het buitenland in het huwelijk des keizers is gelegen. In de straten van Londen bewegen zich dagelijks 3000 omnibussen, welke ieder 300 passagiers overbrengen, het geen op 2000 per week voor iedere omnibus komt. Wekelijks worden door de gezamenlijke omnibussen 6,000,000 menschen vervoerddat is jaarlijks 300,000,000. Men telt er 6000 koetsiers en conducteurs5000 knechts en staljongenshet geen een personeel van 11000 man vormt. De waarde der in- rigtingen van de omnibussen der hoofdstad wordt op 422,000 p. st. geschat, te weten: voor de paarden 60,000 p. st de voertuigen 300,000 p. st., voor de tuigen 60,000 p. st., voor bijkomende zaken 2000 p. st. De uitgaven bedragen voor voedsel 1,962,000 p. st. en 7,800 p. st. voor het beslaan der paarden. Hierbij moet men nog voegen 336,000 p. st. voor onderhoud. In den Morning-Post van 18 januarij wordt melding gemaakt van eene nieuwe soort van karabijn, welke in 15 minuten honderd maal vuur geeft. Reeds hebben generaal Hardingede kolonel Gordon en de heer Moullaneen Ame rikaan dit nieuwe werktuig onderzocht. Men zal zich herinnerendat kapitein Collinson offi cier der koninklijke engelsche marine, voor eenige maanden naar Straat Behring is vertrokken om sir John Franklin op te sporen. Van eenige walvischvangerswelke onlangs te Southampton zijn aangekomen verneemt mendat zij den kapitein hebben ontmoet, verkeerende hij en de bemanning in zeer goeden staat. Van Madera wordt gemelddat de bevolking aldaar ten gevolge van het mislukken van den wijn-oogst, in de groot ste armoede verkeert. Er is een tijd geweestdat dit eiland jaarlijksch 25,000 pijpen wijn leverde in het afgeloopen jaar heeft men niet meer dan 400 pijpen en dan nog wel van zeer slechte soortkunnen vergaren. De grondeigenaars kunnen hier geene hulp verstrekkenen van de regering van Portugal kan men bij den tegenwoordigen staat van za ken ook niet veel heil verwachten; thans is de hoop alleen lijk nog op dit rijk gevestigd. Dulischland. Weenen 21 januarij. De Wiener Ztg. behelst heden onderscheidene belangrijke benoemingen bij het civiel bestuur van Hongarije. De generaal Parros is den aarts hertog Albrecht, voor het tegenwoordige burgerlijk en militair gouverneur van Hongarije, toegevoegd. Daar Hongarije voortaan verdeeld zal worden in vijf districtenwelke ieder door eene bijzondere afdeeling van het centraal bestuur te Pesth zal worden bestuurd zijn reeds de hoofden van deze afdcelingen benoomd. De keizer heeft bevolendat met alleswat met deze organisatie in verband staat, de meest mogelijke spoed gemaakt en dat hem dagelijks een uitvoerig rapport over deze aangelegenheid zal aangeboden worden. Per telegraaf is over Triest het berigt ontvangen dat Omar-pacha den 15 dezer eene belangrijke operatie tegen Montenegro heeft bewerkstelligd; hij heeft namelijk de stad Grahovo stormenderhand ingenomen. Toen hij echter do hoofdstad te veel naderde, werd hij door de Montenegrij- nen teruggedreven. Men meende te wetendat hij den aan val op den 17 dezer zou hervatten. Berlijn 23 januarij. De eerste kamer heeft gisteren eene zitting gehoudenwaarin de minister van binnenlandsche za ken het ontwerp eener nieuwe provinciale organisatie heeft aangeboden. AYaarschijnlijk zal de kamer eerst aanstaanden vrijdag beraadslagen over het regerings-ontwerp betreffende de zamenstelling der eerste kamer. De afgevaardigde Wentzel heeft een ontwerp van wet op de ministeriele verantwoordelijkheid aan de kamer voor gedragen. Uit Manheim wordt gemelcl, dat er dezer dagen in het Schwarzwald zoo veel sneeuw gevallen was, dat de diligence in de omstreken van Leng-Kirch met zeven paarden bespan nen moest worden. Het budget voor het jaar 1853 geeft aan ontvangsten de som van 99,569,268 thaler, en aan uitgaven de som van 103,030,163 thalor.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1