MIDDELBURGSCHE COURANT. 1853. Dingsdag N° 11. 25 Januarij. t: t t'tjtwj.f* «Sfe®* 15c stuvcu ca &bmtnist*raticn. C Mt I IX j.f iSiunculanb^cfte ®tjbia0ca. isuilculattböchc &ijbiugcu. ftJSHBJBMlA TMltt M tH. Do Burgemeester van Mithlelburg maakt bekend dat op Woensdag den 26 Januarij 1853des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 24 Januarij 1853. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSIvERKE. VEKGJLDERIHCr van al de Inteekenaren der Mannen- en Vrouwen-Vereeniging_tot bevordering van het Christendom onder de Chinezen, op Vrijdag den 28 Januarij 1853, des avonds ten half-Aoht ure, in het Concertgebouw op de Groenmarkt. J. H. GERLACII, Secretaris. Be Commissie Loon voor Werk berigt met har telijke dankzegging de ontvangst eener gift van 20van eene onbekende uit H., en eener andere van 500; met bepaalde bestemming voor den arbeid aan de Bolwerkende eerste reeds sedert voor eenigen tijd, de laatste den 21 11. bij den eerstondergeteekenden ingekomen. Middelburg den 24 Januarij 1853. A. M. CRAMER, President. IIUBERTUS REKKER, Secretaris. si ttlWitl.S TUMtEOT. Diakenen tier tVedertluilsclie Blerv. fiemeente maken dankbare melding van de ontvangst van twee Munt biljetten ad 10, no. 221291 en 282484, Zaturdag 11. per post, onder couvert, bij den eerst-ondergeteekcnde bezorgd, met het binnensehriftCollecte Diaconie, (Ned. Hervormde); alsmede van het vinden der volgende giften in de Kerkcol- lecten van gisteren te weten In de voormiddag Godsdienst-oefening der Nienwekerk 2 stukken h 2,50, in een pakje gemerkt XX, en in de Avond Godsdienst-oefening in dezelfde kerk37 Soepkaarten in een pakje, met het opschrift: J. Z. voor den Armen der Protestante Gemeente." In de voormiddag Godsdienst-oefening der Koorkerk, ƒ1,25 in een pakjemet het opschrift: Voor extra gift, opbrengst eener Kinderloterij van A.P. B., C.G. B. en J. A. B. In de voormiddag Godsdienst-oefening der Oostkerk, 20 in een pakje, met het binnensehrift: „Van eene Loterij voor de Diaconie-Armen. De som van twintig gulden. Tot deze Loterij behooren M. Kok, A. Horn, D. Kerseboom, T. Tis- meer, C. vanHattem, M. Hansens, B. J. Landman. Middel burg den 22 Januarij 1853." Voorts berigten zij gecollecteerd te hebben, des voormiddags irr de Nieuwekork1. Twee pakjes met de opschriften Loon voor Werk" en de Commissie Loon voor Werk." 2. Een pakje met het opschriftBijbelverspreiding." 3. Een dito met het opschriftZendelinggenootschap." 4. Een dito met het opschrift: „Voor de Schoolmeesters-Weduwe." Deze giften zijn bezorgd: de eerste bij Ds. A. M. Cramer; de tweede bij den Heer Mr. W. N. Lambreehtsende derde bij Ds. J. J. van Deinse en de vierde bij Ds. J. J. L. Ten Kate. Middelburg, den 24 Januarij 1853. Diakenen voornoemd, P. DE BROEKERT, Prmses. M. A. 'T GILDEAdm. Diaken. IIIDDKlberg, 24 Januarij. Heden werd alhier de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden der leden van de hier bestaande hulpbank waarin door het bestuur verslag werd uitgebragt van den tegenwoordigen toestand en de werkzaamheden dezer inrig- ting over 1852. Uit dit verslag bleek, dat in den loop van dit jaar, behalve 18 maart, op acten van pensioen 273 maal, tegen borgstelling door 209 verschillende personen voorschotten zijn verkregen. Deze voorschotten waren verstrekt 201 maal aan gehuwde, 21 maal aan ongehuwde mannen en eenmaal aan een wedu wenaar, 7 maal aan gehuwde, 11 maal aan ongehuwde vrou wen en 32 maal aan weduwen. Zij waren, even als vroeger, aan winkeliers, handwerkslie den, beambten, waschvrouwen en van andere beroepen meest tot het voortzetten en uitbreiden van bestaande neringen; den aankoop van winterprovisien, het aanschaffen van huisraad, het lossen van panden uit de stads-leenbank en tot dergelijke nuttige doeleinden weer verleend. Onder de 209 leeners waren 99 personen die reeds vroe ger van de bank hadden gebruik gemaakt; 110 die zich in 1852 voor het eerst aanmeldden. De terugbetalingen geschiedden geregeld. Acht en twintig personen hadden zelfs in minder dan 30, 62 en minder dan 40 weken terugbetaald. Daarentegen hadden er 43 belastin gen plaats gegrepen; 10 opvorderingen van kapitaal en rente en 7 aflossingen door de borgen. In hoe groote vooruitgang de bank zich mag verheugen bleek uit de opgave van het in 1852, aan de verschillende leeners verstrekt kapitaal, dat niet minder bedroeg dan eene som van 11,787, terwijl dit in 1849/2265, in 1850 /3,960 en in 1851 7863 had bedragen. Ten einde aan de vele aanvragen te kunnen voldoenhad het bestuur der hulpbank met de te dezer stede bestaande spaarbank, eene overeenkomst tot het opnemen van geld getroffen waardoor deze beide nuttige inrigtingen elkander kunnen behulpzaam zijn. Wij eindigen met den wensch waarmede het bestuur zijn verslag besluitdat ieder in zijn kring de hulpbank moge aanbevelen en zoo doende medewerken tot haar doelvoor- koming van armoede. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer is de heer H. Schomerusdusver boekhouder en officier van justitietevens belast met de functien van secretaris en kassier ter kuste van Guineaen op wien sedert 21 september 11. het interi mair bestuur der ncderlandsche bezittingen aldaar is overge gaan benoemd tot gouverneur dier bezittingenmet den plaat selijken militairen rang van luitenant-kolonel. Bij besluit van den 21 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen, tot buitengewoon raad in de centrale directie van Walcheren, provincie Zeeland, den lieer C. Hissertot dijk graaf bjj den Ni euwelia ven-pol der provincie Zeelandden heer I. Leenhouts Jz.tot dijkgraaf van den polder Baar land, provincie Zeeland, den heer A. Steketee Jz.tot ge zworen bij de Breede Watering bewesten Yerseke, provincie Zeeland den heer W. de Groene Zz tot gezworen bij den polder Nieuw-Yogelschor of Westdorpe, provincie Zeeland, den heer H. de Kraker; tot gezworen bij den polder Willem Hendrik en Klein Kieldrechtprovincie Zeeland, den heer G. Staal. Naar men verneemt, zullen de traktementen en soldijen van de kommandantende officieren en onder-officieren der kaders van het instructie-bataillon en van het algemeen depot van discipline, en bij laatstgenoemde ook voor de korporaals eene verhooging ondergaan bij wijze van toelage, als eene belooning en tegemoetkoming voor de meerdere dienstverrig- tingen bij die korpsen, dan bij dè overige onderdeelen van het leger, en waarin tot dusverre slechts door het verleenen van gratificatiën werd voorzien. Alsmede bestaat het planom voor het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt eene andere indeeling daar te stellenwaardoor de traktementen meer in verhouding zullen komen met die, voor de wetenschappelijke wapens bepaald. Uit eene officiële opgaveten aanzien van de opbrengst der middelen, gedurende het jaar 1852, blijkt, dat dezelve voor de dienst van dat jaar zijn geraamd op een bedrag van 54,186,740, en dat zij hebben opgeleverd ƒ56,129,572; te weten: 1,942,942 boven de begrooting en 198,076 minder dan gedurende het jaar 1851. Meer hebben geleverd, dan in 1851, de in- en uitgaande regten; het regt van waarborg, de posterij en de loterij; minder de directe belastingende accijnsen en die van het zegelregistratie en successie. Bij de directe belastingen betreft de mindere opbrengst het middel van patent bij de accijnsen het middel van het geslagt en van den turf; bjj de indirecte belastingen het zegel en de successie. De ver dere middelen hebben in den regel vermeerdering opgeleverd. Voortaan zal de opbrengst der middelen maandelijks worden vermeld. -In 1852 zijn hier te lande met den post vervoerd 12,308,410 port betalende brieven, als: 9,664,141 binnen- landsche en 2,644,269 buitenlandsche. In 1851 waren er vervoerd 10,791,245 als8,522,786 binnenlandsche en 2,268,459 buitenlandsche. Dus zijn verleden jaar 1,517,165 brieven meer vervoerd dan in 1851als1,141,355 binnen landsche, en 3 75,810 buitenlandsche. Hoezeer het getal der brieven sedert de invoering der postwet is toegenomen, moge, ten voorbeelde, hieruit blijken, dat het getal der binnenland sche betalende brieven van 1 mei tot 31 augustus 1850 geweest is 1,424,857, en van 1 mei tot 31 augustus 1852 bedroeg 3,262,581 dat der buitenlandsche gedurende hot eerstgenoemde kwartaal 695,859 en gedurende het laatst genoemde 896,883. De voorzitter van de tweede kamer der staten-gene- raal, de heer Dullert, heeft, op het laatst der vorige week, eenige dagen in de residentie doorgebragt. Men verzekert, dat hij gedurende dat verblijf met de ministers heeft geraad pleegd over den stand van het werk, dat van wege de re gering aan de staten-generaal zal worden onderworpen en in gereedheid gebragt is of wordt. Men wil weten dat naar aanleiding daarvande tweede kamer tegen de helft der maand februarij zal worden bijeengeroepen om hare werkzaamheden te hervatten. Onder de ontwerpen, die dan zullen worden aangeboden, zal, naar men verzekert, belmo ren dat wegens het armbestuur, dat in het tegenwoordige zittingjaar nog niet op nieuw ter tafel was gekomen. Eene nieuwe redactie van die voordragt zal worden ingediend. Men wil vletendat ook het ontwerp van wetwegens de ministeriële verantwoordelijkheidaan die vergadering zal worden aangeboden. - Met belangstelling vernomen wij, dat reeds in onder scheidene plaatsen van ons vaderland het correspondentschap der Vereeniging voor Volksvlijt, te Amsterdam opgerigt onder bescherming van Z. K. II. prins Frederik der Neder landen, door een aantal in handel, nijverheid of landbouw als verdienstelijk bekende mannen is aangevoerd, en wel in Zeeland, door de heeren O. Verhagen, te Goes; Ch. Piers- senste Hulst en S. G. Nauta van der Grypte Zierikzee. Bij de op den 19 dezer te IJzendijke plaats gehad heb bende aanbesteding van den straatweg van IJzendijke naar de Belgische grenzenis dat werk onder nadere goedkeuring aanbesteed aan den heer A. F. van Seten, te Breda, voor de som van 22.050. Zr. Ms. fregat Prins Frederik, onder bevel van den kapitein-ter-zee van Braam Houckgeest, is heden van de reode van Terneuzen naar zee gezeild. Zr. Ms. transportschip M er wede, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. M. C. van Vreeland, van Hellevoet- sluis naar Batavia, is den 15 nov. 11. te Rio-Janeiro binnen- geloopen en heeft den 29 dier maand de reis voortgezet. Men schrijft uit Tilburg, dat met het afbreken van het raadhuis en het vervoer van de afbraak naar den Kaatsheu vel, men reeds ver is gevorderd. Ter voorkoming van alle stoornis worden de werklieden door de militaire magt da gemeente binnengehaald en des avonds uitgebragt. Ook de karliedenwelke met het vervoer der afbraak zijn belast worden door de militaire magt bij den af- en aanvoer geës corteerd. Van af den dag, dat de verschillende hooge bur ger-, justiciële- en militaire autoriteiten zich in die gemeente hebben doen zien en de militaire bezetting aldaar is aange komen is de rust niet meer gestoord geworden. Op eene hofstede bij Alkmaar worden tulpen in vollen bloei gezien, een verschijnsel dat, en wat de teederheid dier plant en wat het saizoen betreft, als eene groote bijzonderheid vermelding verdient. Kerknieuws. Middelburg 24 januarij. Ds. P. A. Roll, te Edam heeft voor het beroep bij de Evang. Luthersche gemeente alhier, bedankt. Tot predikant bij de Ilerv. gemeente te Rijsoort (klassis Dordrecht) is beroepen ds. G. Overman thans te Gapinge Engeland. Londen 20 januarij. Gisteren heeft de koningin te Windsor verscheidene personen met de ridderorde van den kouseband begiftigd. De geheele koninklijke familie was bij deze plegtigheid tegenwoordig. De verkiezingen houden niet alleen aller aandacht op zich gevestigdmaar brengen ook de gemoederen aan het. gisten. In de straten van Carlow is het zelfs tot eene vecht partij gekomen, bij welke gelegenheid eenen der partijgangers van den heer Sadleir een dolksteek is toegebra<n, die hem waarschijnlijk het leven zal kosten. Volgens de Morning-Advertiser zou lord Brougliam voornemens zijndadelijk na de opening van het parlement in het hoogerhuis eenige belangrijke ontwerpen tot hervor ming in te dienen strekkende dezelve voornamelijk ter be spoediging der regtspleging. Voor eenige dagen is Walter Scott Lockhart Scott van Abbotsford de eenige zoon van sir Lockhart en de kleinzoon van sir Walter Scott, in den ouderdom van 27 jaren over leden, zonder nakomelingen na te laten. Twee zonen van denzelfden beroemden schrijver zijn in den loop van 20 jaren insgelijks kinderloos gestorven. De eenige regtstreeksche af stammeling van den grooten man is thans mistress Hope, da eenige dochter van Lockhart. De volgende bijzonderhedenbetreffendo de gebeurte nissen in Sonora, worden nog door de dagbladen medegedeeld: Een detachement van 214 goed gewapende Franschen had Guaymas verlaten, om eene expeditie tegen de Wilden te ondernemen; nadat zij het land, alwaar zij betere mijnen hoopten te vindenhadden afgeloopenkeerden eenigen hunner naar Guaymas terug onder bevel van den graaf de Boulbon wien weldra werd aangekondigddat hij mexicaansch burger diende te worden om de mijnen te mogen ontginnen. Als- toen verklaarde hij zich tegen het gouvernement en den ge neraal Blanco. De regering zond 750 man tegen hem in het veldwelke hem te Ilermosillovrij ver van Guaymas af wachtten. Bij de nadering van den graai nauuen „.ch ue Mexicanen in eene omslotene plaatsin de nabijheid der stad gelegen verschanst, van waar zij op de Franschen vuurden. Deze verloren 22 man, zijnde de meeste officieren. De Franschen trokken echter voort en beklommen de muren; de beurt '-* m nu aan hen; de Mexicanen, die geheel ingesloten waren, werden bijna allen nedergeschoten; de Franschen rukten nu tegen de stad op, welke bijna geheel in den asch werfl lcgd. De Mexicamen moeten meer dan 150 man hebben veri-- De graaf de Boulbonthans meester van de staf verwachtte dagelijks hulp over zee. Hij trok nu naar r- - mas doch werd op dien togt zeer ongesteld; een Mev.xaan schilderde zijn volk de gevaren af, waaraan zij zich bloot stelden en de Franschen reeds ter neêrgeslagen door "ie ziekte van hunnen aanvoerder, waren niet geheel doof - het aanbod hun door den Mexicaan gedaanhij bood ta melijk levensbehoud en 11000 dollars aan, zoo zij uaueiij». de wapens nederlegden. Wat bleef hun te doen overig; zij konden zich zelfs niet verdedigen daar vele hunne wapens hadden weggeworpen, om de baar te dragen, op welke hun kranke aanvoerder lag uitgestrekt. Zij namen het aanbod aan. Toen zij echter te Guaymas aankwamen, bespeurden zij spoedigdat zij bedrogen waren. De stad was in rep en roer uit vrees voor de Franschen en de generaal Blanco had reeds maatregelen genomenom de stad in geduchten staat van tegenweer te brengen. De Franschen zijn intus- schen naar Mazatlan en San-Francisco vertrokken. De graaf de Boulbon zal zijne aankomst te Mazatlan niet lang over leven. De Atlantic heeft tijdingen uit New-York tot 9 januarij te Liverpool aangebragt. Men ziet daaruit, dat bij een ver schrikkelijk ongeluk met een spoortreinde zoon van den president Pierce het leven heeft verloren. De president zelf ontging den dood ter naauwernood. Buitgclilaml. Weenen 19 januarij. De Montenegrijn- sche senatorGeorg Petrovich Njeguschdie met eene zen ding van wege den vorst Danielo reist, wordt elk oo^enblik alhier verwacht. Op hoog bevel zal het hof den rouw aannemen wegens het overlijden van den aartshertog Reinier Joseph. De keizer heeft het ministerie van landbouw en mijn werken opgerigt in 1848, wederom opgeheven. De land bouw komt gedeeltelijk onder den minister van binnenlandsche zaken, gedeeltelijk onder dien van koophandel, terwijl de mijnen onder het toezigt komen van den minister van finan cien, zoo als dit voor 1848 het geval was. De titularis van het departement is lid geworden van den raad van state.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1