MIDDELBURGSCHE COURANT, 1853. Donderdag N° 9. 20 Januarij. öcsturcu cw Cl b mini et vatten. iaitutcnianbecftc tEijbingcn. ftuitculanberftc ÏEijbitujctt. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. I'T:ic i' i cbltm xg- i iï Op onderstaande dagen, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door de Ontvangers der Registra tie, belast met Domeinbeheerte Middelburg en Tholen en door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gental of niet in het bijzijn van den Directeur der Registratie en Do meinen voor de Provincie Zeeland, respectivelijk worden over gegaan tot de Openbare Verpachting, bij opbod en afslag, van de TOEiIdEïK »i" 's HMKti «ROOTE WECHEA, onder ieders Ressortte weten Door den Ontvanger te Middelburg op Donderdag den 27 Januarij 1853in het Nederlandsch Logement in de Abdij te Middelburg ten overstaan van den Notaris D. J. VAN DER HORST SERLÈ Door den Ontvanger te Tholen op Vrijdag den 28 Januarij 1853, in het Logement Zeelands Welvaren, te Tholen, ten overstaan van den Notaris W. J. VAN VOORST CATSHOEK. Moor den Ontvanger te Sas-van-tlent op Maandag den 31 Januarij 1853, in de Herberg de Eenhoorn te Oostburg, ten overstaan van den Notaris I. C. O. BEN- TEYN. De Verpachting zal geschieden zonder de 6J Opcenten en voor den tijd van één jaar, in te gaan den 1 April 1853. De algemeene en bijzondere Voorwaarden van Verpachting, benevens het Koninklijk Besluit van den 29 October 1833 (Staatsblad no. 59), liggen ter lezing ten Raadhuizen der Ge meenten Middelburg, Zierikzee, Tholen, Sas-van-Gent, Sluis, Oostburg Aardenburg Breskens Eede Nieuw- en Sint-» JooslandPoortvlietScherpenisse en Schoondijkealsmede ten Kantore van den Directeur, van de Ontvangers en van de Notarissen voornoemd, en verder op de gebruikelijke plaatsen. Do Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. De Burgemeester der Gemeente Vrouwepolder brengt ter kennis van de belanghebbendendat op het Strand onder die Gemeente is aangespoeld en geborgen eene Achtriems Roei VISCHSLOEPgemerkt D. T. 153 Providence Treportals mede een MAST, lang 15,4 El, en eenige stukken SCHEEPS HOUTen roept elk en een iegelijk tor reclame opdie tot het geborgene vermeent geregtigd te zijn. JIMCMBJESIIJltlZX. Be Commissie ter voorziening- in den buitenge- woncn nood «Ier Armen te Westkapelle maakt bij deze dankbare melding van eene gift van 50onder de letter A., ten behoeve der aan hare zorg toevertrouwde Armen op den 14 dezer bij den Heer Johs. Lievense bezorgd. Wkstkafelle den 18 Januarij 1853. De Commissie voornoemd M. M. "VAN HOFF Voorzitter. P. IIUYBREGTSENPenningmeester. I. B. BOURDREZSecretaris. Aangenaam en verrassend voor het Diaconie-Armbestuur alhier was de gift van den Burgemeester A. Boogert alhier, bestaande in eene halve Mud Tarwe, daar, niettegenstaande de zachtheid des jaargetijden, de armoede en ellende alhier groot iswaarom het Armbestuur zijne Armen der weldoende milddadigheid blijft aanbevelen. Aknemuiden den 19 Januarij 1853. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd, A. BOOGERT Adm. Diaken. R. VAN BELZENDz., Diaken. DIDDGLBIJBG, 1» Januarij. Bij besluit van den 15 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen, tot burgerlijke leden in den militieraad voor de provincie Zeeland, voor de ligting van 18,73jhr. mr. M. C. Paspoort van Grypskerkelid der statenen den heer J. W. van Sonsbeeclc, lid van den raad der stad Mid delburg tot hunne plaatsvervangers do hoeren G. J. Spren- ger, lid der staten, en mr. IV. Ph. Vis, lid van den raad der stad Middelburg. Gisteren is naar den koning opgezonden het verzoek schrift, tot ondersteuning bij Z. M. van het adres ter ver krijging der concessie voor het aanleggen van een haven kanaal door Walcheren en het afdammen van het Sloe. Dit verzoekschrift, hetwelk slechts weinige dagen omliep, bevat 501 onderteekenaars, allen uit den handelstand of eigenaren van onroerende goederen. Naar wij vernemenheeft de op 11. maandag alhier door de diaconie der ned. herv. gemeente gedane collecte ruim 2000 opgebragt. Hot heeft II. M. de koningin-moedor en II. K. II. prinses Frederik der Nederlanden weder behaagd elk een fraai geschenk in te zendenvoor de verloting van vrouwelijke handwerken enz.welke eerstdaags alhier ten behoeve onzer armen zal plaats hebben. Wij vernemendat Z. K. II. prins Frederik der Ne derlanden het verzoek van de commissie uit den kerkeraad dor nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingenom eene gift ten behoeve der door laatstgemelde opgerigte bewaar school, heeft toegestaan. Die commissie ontving daartoe dezer dagen eene som van vijftig gulden. De uitvoering der raadsbesluiten in zake het huiszit- tenhuis te Leyden, werd gedurende eenige weken vertraagd, door de onzekerheid waarin men verkeerdeof de directie van het grootboek de daarbij bepaalde overschrijving van de fondsen op naam van diakenen zou bewerkstelligenen van deze overschrijving hing de geheele zaak af. De weigering van de stedelijke regenten, om de volmagten tot overschrijving te teekenenkon de uitvoering niet belettenhoogstens eenige dagen ophouden; doch de regering begreep te regt, tot de af zetting der stedelijke regenten niet te moeten overgaanal vorens zeker te zijn dat de overschrijving zou plaats hebben. Do directie van het grootboek heeft het gevoelen van den minister van financien aangaande de overschrijving gevraagd, en gemelddat de overschrijving kon plaats hebben. Alzoo zal nu binnen weinige dagen de zaak voor goed geëindigd zijn. Uit 's Hertogenbosch van den 16 dezer schrijft men Gisteren is mede naar Loon-op-Zand vertrokken de com missaris des konings in dit gewestmet den heer griffier der staten en den heer genoraal-majoorprovinciaal kommandant van Noordbrabant. Heden verneemt men datvoor dat de infanterie uit deze stad te Loon-op-Zand aankwam, een tweede detachement Limburger jagers uit Tilburg daar binnen trok; de officier kommandeerde bij de aannadering het laden der karabijnen en bij het binnenrukken werd de kavallerie metgejouw door de talrijke oproerigen ontvangen; de bevelhebber kommandeerde daarop eene charge en de straat werd schoon geveegdzij die bleven of zich niet uit de voeten maakten gevoelden het plat der sabels van de jagersop den middag rukte ook de infanterie binnen de gemeente-archieven wer den alsnu rustig naar den Kaatsheuvel overgebragt. Op last van den heer commissaris des konings werd echter aan het afbreken van het oude raadhuis te Loon-op-Zand geen gevolg gegevende gemeente ging daarop rustig uiteen de burge meester heeft, zoo als gemeld wordt, onderscheidene wonden bekomen; zes personen zijn door de justitie aangehouden doch na verhoor wederom ontslagen geworden. De justitie uit deze stad, zoo mede de commissaris des konings met den griffier der staten en den generaal-majoorprovincialen kom mandant van Noordbrabant, zijn gisteren avond hier terug gekeerd." Blijkens het in den gemeenteraad van Leyden uitge- bragte verslag van den toestand van hot onlangs te dier stede gestichte werkhuiswaren den 12 dezer in die inrig- ting 299 personente weten 100 mannen en jongelingen 110 vrouwen en meisjes en 89 kinderen. Enkele gezinnen waren geheel aanwezig, waarvan 4 met kinderen. Kinderen worden er niet toegelaten zonder vader of moedor. Het toe- zigt wordt voor een deel uitgeoefend door middel van het personeel zelf. Terwijl de kinderen, bij afwisseling, als het ware tot verpozingnog eenig onderwijs ontvangenbe staat het werk in pluizen van touw en wol, het breijen van kousen, het weven van katoen en koffijzakkenhet draaijen van ijzeren schroeven en in eenige kleinigheden, die tijdelijk bij de hand genomen worden, 's Ochtends en 's avonds wordt aan elk persoon een half pond brood uitgereiktmet water en-melk of koffij des middags bekomt men soepof aard appelen met wortelenknollen of kool. Dit werkhuis is (gelijk in het verslag wordt opgemerkt) geenszins eene groote stedelijke fabriekbestemd voor eene winstgevende productie van handels-artikelenmaar het moet dienen om degenen, die tijdelijk zonder werk en zonder mid delen van bestaan zijn, gedurende den dag, de gelegenheid te verschaffen tot het verkrijgen van verblijf, verwarming voedsel en nog een klein loon in geld, en dat alles tegen het verrigten van meestal zoodanig werk, als door hen, die niet van het gezigt en van het gebruik der handen verstoken zijn verrigt kan worden. Het werkhuis is in het bijzonder bestemd voor de bedelaars, aan welke daardoor het voor wendsel tot bedelen ontnomen wordtdoch meestal zijn al leen zulke behoeftigen in het werkhuis gekomen en terugge keerd, die niet tot het bedelbedrijf vervallen waren. Zoo- lang (dus wordt in het verslag verklaard) het bedelaarsbedrijf nog ondersteuning vindt in onberadene of afgeperste giften, kan het heilzame doel der werk-inrigting niet worden bereikt." De Indépendance spreekt in haar nommer van zondag van le Sincère Journal de Harlem. Dat het blad daarmede de Opregte Ilaarlemsche Courant bedoelt, zal aan geen onzer lezers behoeven te worden gezegd. OOST-IXtiXSCMME KOXOXIBZX. Den 29 october heeft Zr. Ms. stoomschip Batavia, luite nant-ter-zee 1ste klasse J. J. van der Moore, de reede van Batavia verlaten en zich naar Singapore begeven, tot het over brengen van 694G stuks brieven naar Europa. De brieven uit Europa tot 24 september zijn den 4 oc tober alhier aangekomen met eene engelsche stoomboot. Voor de dienst der pakketvaart tusschen Batavia en Singapore, waarvoor de inschrijvingsbiljetten tot den 19 oc tober konden worden ingezonden, zijn geene zoodanige biljet ten ingekomen. Met 1 december a. s. zal Zr. Ms. ijzeren stoomschip Celebes weder in dienst worden gesteld; zullende aan den luitenant-ter-zee F. L. Geerling het bevel over dien bodem worden opgedragen. De gouvernements kruisboot no. 24, behoorende tot het station van Cheribonen tijdelijk gedetacheerd tot ver sterking der scheepsmagt in het Palembangscheis in den nacht van 13 october jl.voor de rivier Nioer ten anker liggendedoor eenen feilen storm omvergeslagen en terstond gezonken. De bemanning werd echter gelukkig, door den verleenden bijstand van Zr. Ms. adviesbrik Pylades, behou den aan boord van dat vaartuig opgenomen en verzorgd. Van den inventaris heeft men door de duisternis en den snel len stroom niets kunnen redden. Aan den luitenant-ter-zee 2de klasse G. W. F. Moeth is van regeringwege de last opgedragen om zich naar Ban- joewangie te begeven tot het doen van een onderzoek naar de behoeften van het loodswezen en de bebakening in straat Balie. In de afdeeling Bondowosso residentie Bezoekie, zijn den 11, 15, 18 en 20 october jl. zware stortregens geval- et'; lenvergezeld van hevige windvlagenten gevolge waarvan in de dessas Tengarang en Kademangan distrikt Wonosarie twee en twintig huizen ingestort of omver gewaaid zijn. Eene aanzienlijke hoeveelheid cochenilleplanten heeft zwaar gele denvan p. m. 30,000 planten zijn de insekten afgespoeld, waardoor gerekend wordt op een verlies van 4 a 5000 pon- 1 den cochenille. Op den 16 october jl.des middags omstreeks 4 ure, heeft in het distrikt Lingkir, residentie Soerabaya een hevi ge orkaan gewoed waardoor aan het tabaks-etablissement van den heer Gysingte Telanak, eene schade van circa 4000 is toegebragt. Een van de vier loodsen van dat eta blissement is geheel omvergeworpen, de drie overigen zijn ook zwaar beschadigd. Een javaansch kind van 7 "jaren is don volgende morgen levenloos onder de weggeslagen daken gevonden. De orkaan hoeft zich slechts over eene kleine streek uitgestrekt; zijnde er in de goenong Pegat en andere omliggende plaatsen niets van bespeurd. -— Den 8 november jl. zijn door den resident van Ba tavia namens de regeringop eene plegtige wijze uitgereikt een sextant, een kijker, benevens een vereerend getuigschrift aan den tweeden stuurman II. J. Verhagen, dienende aan boord van het partikuliere stoomschip Makasser, en zulks ter zake van zijn kloekmoedig gedrag ter reede van Benkoe- len op 19 julij jl. De belangstelling in de vaccine neemt toe. Sedert de maand junij jl. zijn alleen in de kommering Oeloe 4111 personen ingeënt. Dezer dagen is door het gouvernement erkend de te Djocjocarta te vestigen afdeeling van de in Nederland wer kende maatschappij Tot nut van 't algemeen. Engeland. Londen 17 januarij. Volgens eene reeds bij de vorming van het nieuwe kabinet gemaakte schikking, blijft lord J. Russell de portefeuille van buitenlandsche zaken slechts zoo lang behouden, tot de geregelde zittingen des parlements aanvangen, en geeft dan het bestuur van dat de partement aan lord Clarendonthans president van den raad over, om zelf, zonder portefeuille, lid van het kabinet te blijven, en de leiding der zaken in het lagerhuis, tot verde diging der ministeriële voorstellen, op zich te nemen. De heer Laudcrdale Maule is tot opzigter-generaal der artillerie benoemd. Kossuth, van wien sedert geruimen tijd niets bijzonders te melden geweest is, zal zich, volgens de verzekering van een der dagbladen, eerlang op nieuw naar Amerika begeven. De heer Lindrayeen scheepsreederheeft zijn voorne men te kennen gegeven, om van Southampton een schip ta doen vertrekken hetwelk 900 meisjes naar Australië zal over brengen. Duitsclilund. Weenen 16 januarij. De geruchten volgens welke de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Pruissen nopens de tol-questie eene ongunstige wending had den genomen, winnen veld, en worden in de openbare mee ning bevestigd door de benoeming van den heer van Prokesch tot bonds-presidiaal gezant. Men beschouwt deze benoeming als geen teeken van goede verstandhouding tusschen de beide mogendheden. De hertog van Parma heeft "Weenen verlaten, om naar zijne staten terug te koeren. De baron de Wardzijn eerste ministerheeft hem echter niet kunnen vergezellen wegen» zijne ongesteldheid, welke overigens geene bezorgdheid meer baart. Het te Temeswar opgerigte gedenkteeken voor de in het jaar 1849 bij de verdediging dier vesting gesneuvelde oos- tenrijksche soldaten, zal den 18 plegtig worden onthuld. Ingevolgo de beslotenc vermindering van het leger zullen de grens-bataillons voortaan slechts uit 28 kompagnien bestaan. De afgedankte troepen zijn reeds voor een groot deel naar hunne haardsteden teruggekeerd. 17 Januarij. De aartshertog Regnier, oud onder koning van Italië en vader der koningin van Sardiniëis gis teren te Botzen, in Tyrol, overleden. Berlijn 16 januarij. Het berigtdat Oostenrijk eene toe nadering van de pruissische en oostenrijksche toltarieven ver langt, is waarschijnlijk niet ongegrond. De minister van financien echter verklaart zich daartegen wanneer het tarief van het tolverbond zou moeten worden verhoogd. Gisteren werd de telegrafische lijn van hier tot Bruns- wijk, over Dirschau, voor het eerst gebruikt. Eerstdaags wordt die tot Krakau in dienst gesteld. De lijn van hier over MindenEmmerik en Oberliausen tot Arnhem zal spoe dig worden geopend. De gemeenteraad van Krefeld heeft met algemeene stem men besloten, de in het vorige jaar aan de tweede kamer gerigte petitie tot instandhouding der gemeentewet van 11 maart 1850 te herhalen. Het voorstel der regering nopens de zamenstelling der eerste kamer is door de commissie uit die kamer met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. Denemarken. Een telegrafisch berigt, uit Hamburg van den 15 dezerdeelt mede dat de deensche rijksdag is ontbonden. De Volksthing heeft den 12 dezer, bij de derde behan deling van het wets-ontwerp tot het verleggen van de tol grens aan de Elbedat ontwerp met 50 tegen 45 stemmen bepaald verworpen. Turkije. Tijdingen uit Konstantinopelvan 1 dezer bevestigen de verbanning van Reschid-pacha niet, zonder evenwel het berigtdat daarvan reeds is medegedeeldtegen te spreken. Reschid-pacha heeft veel en magtige vijanden en gesteld, dat de eerste tijding van zijne verbanning onjnist

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1