MIDDËLBURGSCHE COURANT. m 8. 1853. Dingsdag 18 Januarij. tv Bij dit no. behoort het verslag van den gemeen teraad van Zierikzee, zitting van 15 Januarij 1855. iacsrtutrcu cn Qtbminiötiraticn. ïSiuttcnl.mböcfïC Sijbhigcn. iSuitculanbdrfte 3Tijbtu0ett. STIMÏ» VONDER IJ. De Burgemeester der Gemeente Houilelterlte brengt ter kennis van belanghebbendendat op het Strand onder die Gemeente is aangespoeld en geborgen eene groote ongemerkte BOOTeen WATERVAT en eenige stukken SCHEEPS- HOUTen roept elk en een iegelijk ter reclame op die tot liet geborgene vermeent geregtigd te zijn. Koudekerke den 12 November 1852. De Burgemeester voornoemd, H. BRASSER. De Regthebbenden op een' MVIST, lang, zonder de Steng, 18 Ned. El, en eene BA, lang 12 Ned. El, beide in Zee gevischt en te slrnemuiden aangebragtvervoege zich ter reclame by den Burgemeester aldaar. .ERJftRESI UREN. Middelburg den 17 Januarij 1853. De VereenigïJig tot liet liezoekcn «Ier Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgende giftente weten: den G dezer, bij den lieer J. J. de Kanter, van B. 25. Den 7, van B., twee Muntbiljetten, no. 216322 en 309990, ieder h 10. Den 15 van A.50. Do Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERIIULST Wz., Penningmeester. Mogten Diakenen der EvangeliscU-lutliersche Gemeente te Middelburg zich onlangs verblijden in de - ontvangst eener buitengewone gift, thans hebben zij bij ver nieuwing het genoegen te kunnen berigtenhet inkomen der aanzienlijke gift van ƒ100, ten behoeve der Armen dier Ge meente, op den 15 dezer maand, aan den eerstondergetee- kende ter hand gesteld. Zij betuigen daarvoor hunnen hartelijken dank aan de milde handdie het zijne bijbragt tot leniging der behoeften van hen die aan hunne zorg zijn toevertrouwd, en wenschen dat ook voor dit blijk van weldadigheid den zegen van Hem daarop rusten moge, die in zoodanige offers een welbehagen heeft. Middelburg, den 17 Januarij 1853. Diakenen voornoemd. Namens dezelve, "VV. ZOELLER. E. S. ZIMMERMAN. 3IIDDEIiBlrK« AS Januarij. Bij besluit van den 14 dezer heeft Z. M. goedgevonden, op hun verzoekeervol ontslag te verleenen aan de na te melden officieren bij de rustende schutterijen in de provin cie Zeeland: half-bataillon no. 1, aan II. D. Fock, als ka pitein; bataillon no. 3, aan A. J. Vermande, als 1ste lui tenant, en zulks wegens verandering van woonplaats; aan A. J. M. Lughten, als 2de luitenant bij het bataillon rus tende schutterij no. 5, mede wegens verandering van woon plaats; en bij de rustende schutterij in Zeeland te benoemen, half-bataillon no. 1, tot kapitein, IV. J. Zip, thans 1ste luitenant; tot lsten luitenant, J. P. "VV. Boddaert, thans 2de luitenant; tot 2den luitenant, J. van der Bent, thans ser geant; bataillon no. 3, tot officier van gezondheid 2de klasse, J. A. Geilthans officier van gezondheid 3de klassetot officier van gezondheid 3de klasseJ. C. Hoogendorpgenees- en heelkundige te Kortgeen thans schutter; tot lsten luite nant, A. Schilham, thans 2de luitenant; tot 2don luitenant, J. C. A. Vermande; bataillon no. 5, tot lsten luitenant, C. Leunis Jz.thans 2de luitenant; tot 2de luitenants, J. T. de Smith en M. J. van Vessemthans sergeant-majoors. Z. M. heeft bij onderscheidene besluitenvan dezelfde dag- teekening, goedgevonden te benoemen: tot gewone leden in het comité van defensieden luitenant-generaal M. II. Steen- bergheinspecteur van hot wapen der artillerieden generaal- majoor A. J. Verhorst, inspecteur van het wapen der infan terie den kolonel J. P. Delpratvan het korps mineurs en sapeursden majoor J. G. Wilbrenninckvan het 4de regement dragondersen tot buitengewoon lidden luitenant kolonel dr. L. P. J. Snabilié, waarnemend inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt. Bij den grooten staf van het legertot adjudant van Z. K. II. prins Frederik der Ne derlanden den luitenant-kolonel G. A. G. graaf van der Duyn van Maasdamvan het 4de regement dragondersbij den provincialen staf: tot luitenant-kolonel, den majoor P. Pisto- rius, adjudant inliet provinciaal kommandement van Zeeland; bij liet wapen der infanteriebij het regement grenadiers en jagers, tot majoor, den kapitein der 1ste klasse A. Simons van het korps; bij het 7de regement, tot kolonel en kom- mandant van het korpsden luitenant-kolonel J. J. de Moulin van het 6de regement van het wapen; bij het 8ste regement, tot luitenant-kolonel, den majoor J. II. König, van het 1ste regement infanterie; bij het koloniaal werfdepot, tot kolonel, den luitenant-kolonel J. C. Noot, kommandant van het korps; en te verplaatsenbij het regement grenadiers en jagersden kapitein A. P. Miltenburg, van het 6de regement infan terie. Bij het 1ste regement infanterie, den majoor II. F. Koek, van het regement grenadiers en jagers, gedetacheerd als adjudant bij Z. M.zullende genoemde hoofd-officier te vens in zijne tegenwoordige speciale betrekking bij hoogst- denzelve verblijven. Z. M. heeft, bij besluit van 15 dezer, goedgevonden: 1. te benoemenbij het departement van oorlogtot kapitein kwartiermeester naar ouderdom van rang den lsten luite nant-kwartiermeester A.H. Blom, en tot lsten luitenant-kwar tiermeester den 2den luitenant-kwartiermeester W. F. Meyl beide thans aldaar werkzaam; bij het instruetie-bataillontot kapitein-kwartiermeester, den lsten luitenant-kwartiermeester J. A. Rijgerbos Ouwens, van het 6de regement infanterie; bij het regement veld-artillerie tot lsten luitenant-kwartier meester, den 2cTen luitenant-kwartiermeester C. Thomas, van het korpsen 2. over te plaatsenbij het regement grena- nadiers en jagersden kapitein-kwartiermeester F. C. R. Boers van de koninklijke akademie voor de zee- en landmagtbij de koninklijke akademie voor de zee- en landihagt, den ka pitein-kwartiermeester J. C. N. van Heesvan het instruetie- bataillon. Z. M. heeft tot militair lid van den militieraad te Mid delburg voor 1853 benoemd, den luitenant-kolonel Pistorius. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten goedgevonden, 1. te benoemen: bij het wapen der infanterie; tot generaal- majoor en kommandant der 3de brigade infanterie, tevens belast met de functien van provincialen kommandant van Friesland, Groningen en Drenthe, den kolonel G. Menningh, kommandant van het 7de regement infanterie, wordende hij tevens eervol ontslagen uit de functien van provincialen kom mandant van Zeeland waarmede hij thans is belast; tot kom mandant van de reserve-brigade, tevens belast met de func tien van gouverneur der residentie en van provincialen kom mandant van Zuid- en Noordholland, den generaal-majoor H. F. C. Duyckerkommandant der 3de brigade infanterie tevens belast met de functien van provincialen kommandant van Friesland, Groningen en Drenthe, van welke betrekking hij eervol wordt ontheven; bij den plaatselijken staftot ka pitein plaatselijk adjudant der 1ste klasse aan den Helder den kapitein plaatselijk adjudant der 2de klasse aldaar J. H. R. van Stuwetot 2den luitenant plaatselijk adjudant der 2de klasse te Hellevoetsluisden sergeant W. Stoltevan de koninklijke akademie voor de zee- en landmagtbij het 3de regement infanterietot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luitenant A. G. Debart van het 6de regement van het wapen; bij het 5de regement infanterie, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang), den 2den luitenant II. G. van de Polder, van het regement gre nadiers en jagersbij het 3de regement vesting-artillerietot 2den luitenant, den sergeant D. J. Steyn Parvévan het lste regement vesting-artillerieen 2. te verplaatsen bij het regement grenadiers en jagers den 2den luitenant D. II. A. Leersvan hot 3de regement infanterie. Z. M. heeft bij besluit van den 12 dezer goedgevonden, den kolonel J. D. Barre adjudant bij Z. K. II. prins Fre derik der Nederlanden, op zijne aanvrage, op grond van langdurige dienstop pensioen te stellenen het bedrag daarvan op 1800 te bepalen. Z. M. heeft bij besluit van den 13 dezer goedgevonden I. den lsten luitenant jhr. J. L. Bloys van Treslong, van het 2de regement vesting-artillerie, op grond van 4 van art. 38 der wet van 28 augustus 1851 (Staatsblad no. 128,) wegens tijdelijke ongesteldheid op non-activiteit te stellen en 2. te benoemen bij het 2de regement vesting-artillerie, tot lsten luitenant J. J. Bergansius, van het korps. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 dezer is de schout- bij-nacht, H. H. T. Coops en de kapitein-ter-zee W. J. Jolly, uit de betrekking van directeur en kommandant der marine, de eerste te Vlissingen en de andere te Hellevoetsluisres- pectivelijk met den laatsten maart en laatsten april aanstaan de, eervol ontslagen onder dankzegging voor hunne in ge noemde betrekking bewezene goede diensten. Z. M. heeft verderop deszelfs verzoekeervol ont slagen jhr. J. E. van Heemskerk van Beestals luitenant ter-zee tweede klasse. In een der laatste nommers der maand december van het Handelsblad, komt eene opgaaf voor van de in het afge- loopene jaar in- uit- en doorgevoerde ponden ruwe en ge raffineerde suiker in Amsterdam RotterdamSchiedam en Dordrecht. Wij achten het daarom niet ondoelmatig hier te vermelden, dat de hoeveelheid Java suiker, uit het vrij han dels entrepot alhier in 1852 uitgevoerd, heeft bedragen 19,036 kranjangs of 4,121,800 ponden. Ds. A. Niermeyer, theol. doet. te Wemeldinge, hoeft het op zijn eerw. uitgebragte beroep, als hoogleeraar bij de hoogoschool te Leydenaangenomen. Verleden vrijdag heeft onder 's Heer-Arondskerke c. a. zekere landbouwer S. zich door ophanging het leven benomen. Gelukkig gehuwdmet een (voor het uiterlijke althans) rustig en bedaard karakter en goede maatschappelijke vooruitzig- tenis het voor ieder een raadsel, wat dien man, nog inden bloei zijns levenstot dien wanhopigen stap moge gedreven hebben. Men verneemt, dat zijne exc. de baron van Doorn van Westkapelle, wiens ernstige ongesteldheid geweken was, se dert eenige dagen weder in zorgelijken toestand verkeert. Den 12 dezer hield professor Bleekrode uit Delft, in het polytechnisch museum te Amsterdam, eene belangrijke verhandeling over de nieuwe bouwmaterialen. Leerzaam en verrassend was al hetgeen door den spreker werd aange voerd en met modellen en proeven toegelicht. Alles verdiende evenzeer aandacht en belangstelling. Zoowel de beschouwin gen over den wegdie men volgen moet bij de keuze der materialen -een wegreeds van het begin der schepping aangewezen, maar voorbijgezien als de materialen zelve, zoo als het gegalvaniseerd ijzer, de holle steenen, het ge perste glas het ontbrandbaar katoen en de vilten dakbedek king. Van al deze materialen is in de fabriek van verbeter de meekrapbereiding te Goes in het grootvoor het eerst in ons vaderland, gebruik gemaakt. Volgens zijne mede- deeling zijn de monsters van alle nieuwe bouwmaterialen te bezigtigen in de vereeniging van volksvlijtop de Bloemmarkt te Amsterdam, en zullen aldaar spoedig ook de grondstoffen en werktuigen tot de vervaardiging elders gebruiktworden 'ten toon gesteld. t Op het door de dagbladen vermelde berigtdat een beroemd Duitsch geleerde, de hoogleeraar in de kruidkunde Nees von Esenbeck, op zijn thans 77jarigen ouderdo^" jn de jammerlijkste armoede verkeert en in eene ongezonde wo ning in een steegje te Brcslau gebrek lijdtheeft een Neder- landsch kruidkundige, de heer J. Wttewaalte Voorst, in de Arnhemsche Courant een beroep gedaan op allendie in de wetenschap belang stellenom iets bij te dragen tot onder steuning van den man, die zulke gewigtige diensten in zijn vak bewees en wiens behoeftige toestand eene schande is voor zijn vaderland. De heer Wttewaal wil zich gaarne met het overzenden der giften belasten. Men schrijft aan het Handelsblad uit Tilburg, dat in de gemeente Loon-op-Zand, wegens het overbrengen van het gemeente-archief naar den Kaatsheuvel, alwaar de gemeente raad heeft besloten zijne zittingen te houden en de secretarie te vestigen, hetwelk tegen den 15 dezer is bepaald, eene groote ontevredenheid heerscht, niet alleen, maar dat zelfs een verzet tegen de overbrenging dier schrifturen is beproefd, hetwelk reeds ten gevolge heeft gehaddat de burgemeester dier gemeente des nachts mishandeldde militaire magt en die der brigade marechaussee heeft ingeroepen. De brigade marechausseete Tilburg gestationneerdis dadelijk der waarts vertrokken, terwijl de officieren en manschappen van het garnizoenwelke bestemd zijn tot bewaring der rust en handhaving der orde in die gemeentezich marschvaardig hiel den om op de eerste tijding derwaarts te snellen. PS. Op het oogenblik verneemt men, dat heden namiddag (14 dezer) de heer officier van justitie te 's Bosch, benevens een detachement van het korps jagers te paard, in garnizoen te Tilburg, onder kommando van den luitenant Prins, naar Loon-op-Zand is opgerukt. Engeland. Londen 13 januarij. Heden namiddag is aan het bureau van buitenlandsche zaken een kabinetsraad gehoudendie door het meerendeel der ministers werd bij gewoond. Men begint andermaal het gerucht te verspreidendat prins Albertdie thans alleen den titel heeft van prins-echt genoot (prince-consort) den titel van koning-echtgenoot (king- consort) zal bekomen. De heer F. Charteriseen der nieuwe lords van de schatkameris te Haddington tot lid van het parlement her kozen. De verkiezing te Oxford is nog altijd onbeslist; blij kens de laatste stemopneming had de heer Gladstone eene meerderheid van 116 stemmen boven zijn mededinger Perceval. Dnitsclilaml. Weenen 12 januarij. Luidens dezer dagen uit Warschaualhier ontvangene berigten zal er bin nen kort door de monarchen van Rusland Pruissen en Oos tenrijk eene bijeenkomst gehouden worden. De aartshertog Johann heeft zich met zijne familie naar het stille Griitz begevenom aldaar een paar weken door te brengen. Bij herhaling heeft men opgemerktdat zijne gema lin de gravin v. Brandhof, met veel onderscheiding door het keizerlijk hof wordt behandeld. Men verzekert dat, ten gevolge der onlangs vastgestelde reductie van hot legerongeveer 60,000 man naar hunne haardsteden zullen gezonden worden. In het dorpKrtow, bij Tabor, leeft tegenwoordig eene hoogbejaarde vrouw, die hare nakomelingen hoeft gekend tot in het vijfde geslacht. Zij is genaamd Margaretha Kwas- nickaen kent haren ouderdom niet. Zij herinnert zich ech ter, dat zij 18 jaren oud was, toen haar grondheer, graaf Ivolowrat Krakowsky, voor het eerst den aardappelen-bouw invoerde, derhalve moet zij, naar aanleiding daarvan, den ouderdom van honderd-dertig jaren bereikt hebben. JKwitserland- Terwijl de tweede kamer of de natio nale raad de beraadslagingen over het voorgedragen zwitsersch strafwetboek aanvangt, heeft de eerste kamer hare aandacht het eerst gevestigd op eene aangelegenheid van geheel stof- feiijken aard, die thans het zwitsersche volk vooral bezig houdtcn tot de tegenwoordige politieke kalmte niet weinig bijdraagt, namelijk de spoorweg-ondernemingen. De kamer heeft de in eene vorige zitting benoemde commissie, tot het onderzoeken der onderscheidene spoorweg-plannen weder vol tallig gemaakt, en bij deze keuze alle politieke partijschap ter zijde gesteld. Eianïirsjk. Parijs 13 januarij. Gisteren avond heeft het bal op de Tuïlerien plaats gehad. Sedert verscheidene dagen sprak men van dit feestomdat in den tegenwoordigen tijd de staatkunde geheel verdrongen is door de bals, de feestmaaltijden en de speculatien van de beurs; en men be loofde zich gouden bergen en wonderen van deze receptie op de Tuileriende uitkomst schijnt aan deze groote ver wachting beantwoord te hebben. Een aantal van 2500 per sonen vulde de groote en prachtige zalen van het op nieuw herstelde paleis. Eerst ten twee ure des ochtends heeft de keizer dit feest verlatenterwijl hij ook het bal geopend had door het eerst te dansen met de prinses Mathildeterwijl de prins Jeróme Napoleon met lady Cowleyde echtgenoote van den engelschen gezant, danste. Later heeft de keizer ook met de bekoorlijke marquizin Montyo gedanst. Als eene opmerkelijke bijzonderheid heeft men gemeld, dat de keizer, de maarschalk Magnan de graaf de Nieuwerkerke, de maar schalk St. Arnaud de generaal Lawoestine, de senator de Cau- mont en nog eenige personen met een korten broek gekleed waren. De keizer droeg alleen de fransche orde behalve de hem onlangs door den koning van Saksen geschonken orde. Daarentegen trok de turksche gezant de algemeene opmerk-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1