MIDDELBURGSCHE COURANT. 1853. Zaturdag 15 Januarij. ISmtctilAuberftc &ijbingcn. verslag van den gemcen- Bij dit no. behoort het teraad van Middelburgzitting van 12 Januarij 1855. PAARDEN VOOR DE KAVALLERIE. Imutculanböcfic iEijbiiigcti. tl Alt MIST tl f»i Y4r De Commissaris des Honings in de Provincie Keeland, Gezien de missives van Hunne Excellentien de Ministers van Oorlog en van Binnenlandscbe Zaken, respectivelijk van den 30 December 1852 no. 41b, en 4 Januarij 1853 no. 148 2 de Afdeeling; Brengt, overeenkomstig die missives ter kennis van de Be langhebbenden Dat op Maandag den 7 Februarij aanstaande, des middags ten twaalf urezal worden overgegaan tot de openbare Aan besteding der levering van 466 REMONTE-PAARDEN, van welk getal een derde zal moeten zijn van Inlandschen Oor sprong en wel 1. Door de Hoofd-Administratien van het 1ste, 2de, 3de en 4de Regement Dragonders, respectivelijk te Maastricht, te 's Gravenhage te Haarlem en te Deventer verblijf houdende ieder van 60 Paarden, in die Plaatsen te leveren, en waartoe voor elk Korps in drie loten of partijen, ieder van 20 stuks, moet worden ingeschreven 2. Door de Hoofd-Administratie van het Regement Veld- Artillerie te Utrecht, van 150 Paarden, aldaar te leveren, en waartoe in zes loten of partijen ieder van 25 Paarden moet worden ingeschreven 3. Door de IIoofd-Administratie van het Regement Rijdende Artillerie te Leydenvan 26 Paarden aldaar te leverenen waartoe in twee loten, ieder van 13 Paarden, moet worden ingeschreven en 4. Door den Kommandant van het Korps Jagers te Paard te Tilburg, van 50 Paarden, aldaar te leveren, en waartoe in twee partijen, ieder van 25 Paarden, moet worden inge schreven En zulks overeenkomstig de voorwaarden waarop die Aan bestedingen zullen gedaan worden van welke exemplaren van den 10 dezer, voor de Gegadigden ter lezing liggen in de Bureaux van de Kwartiermeesters der genoemde Korpsen alsmede bij het Departement van Oorlog te 's Gravenhage en op de Provinciale Griffie van Zeeland. Zullende deze Bekendmaking geplaatst worden in de binnen dit Gewest uitkomende dagbladen. Middelburg don 10 Januarij 1853. De Commissaris dos Konings voornoemd VAN TETS. iSTEÖEÉ/J/ït: JPJBBÏ1C4GE. Uit hoofde van Herstellingen aan het Straatwerk, zal de Woord - Binnenbrng Dingsdag en Woensdag aanstaande niet kunnen worden bereden. Middelburg, den 14 Januarij 1853. Burgemeester en Wetlionders der Gemeente Wis- «enkerke en CteersiiijU c. a. zullen, op Vrijdag den 21 Januarij 1853, des voormiddags om tien ure, in het Ge meentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten publiek trachten aan te besteden Het opkonwen van een geheel nieuw SCHOOLLOKl At in de nabijheid van het Camperlandsche Weer. Het Bestek en de Voorwaarden tot de aanneming bene vens de Teekening, zullen van heden af ter lezing en inzage liggen in het Gemeentehuis voornoemd terwijl op Maandag den 17 Januarij 1853, 's morgens 10 ure, do locale aanwij zing zal geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. DE MOOR. De Secretaris J. H. L. VADER. Bet HerUelijli Armbestuur der Roomsrli-Ha- tliolijke Gemeente van middelburg betuigt langs dezen we<r openlijk dank aan den edelen en onbekenden weldoener, van wien voor de Armen dier Gemeente bij hetzelve is inge komen een Muntbiljet, groot ƒ10, no. 17496, en neemt bij deze gelegenheid do vrijheid, den wensch te uiten, dat menige Menschenvriend door dit voorbeeld tot navolging moge worden opgewektom genoemd Armbestuur in deszelfs moeijelijken taak, ter verzorging van zoo vele Huisgezinnenzonder nage noeg over eenige geldelijke inkomsten te kunnen beschikken te ondersteunen, en in staat te stellen opdat ook de Armen, aan hunne zorgen toevertrouwd, eenige voorziening in hunne behoeften mogen ondervinden. Namens bovengemeld Armbestuur, J. C. KNOORS, Pres. T. W. DEN DOOP, Secret. ïr/:i;Hi»fG h Ut. De ondergeteekende heeft de eer ter kennisse te brengen van Heeren Inteekenaren op de door Jhr. Mr. VAN DUSSELDORP DE SUPER- VILLE ten behoeve der Kllewoiitsdijksclie Weduwe en hare vijf Kinde ren uitgegevene Geschiedkundige Verhandeling getiteld De Dynastie der Stuarts dat hem door Zijn-Ed. het zuivere provenuten bedrage van Vijftig Gulden en Vijftien Centenop heden is ter hand gesteld. Hartelijke dank wordt daarvoor mits dezen gebrachtzoowel aan den geachten Schrijver, als aan zijne Uitgevers, de Heeren Boekhandelaars J. C. W. ALTORFFER alhier, die zoo belangloos hebben medege werkt tot vertroosting van een diep rampspoedig Huisgezin. Bovendien is door den ondergeteekende sedert zijne laatste opgave in deze Courant voor genoemde Weduwe en hare Kinderen, nog het Tolgendo met erkentenis ontvangen 17 Dec. Een pakjen van Jbevattendef 2,50 20 Collecte 19 Doe. Walsche Kerk,....- 3,00 Koorkerk, van N- 1,00 idem, van L. M. C. P. J. J. - 1,00 Oostkerkvoormiddag een pakjen gemerkt met 4 stippen rond een kruisinhoudende een Coupon no. 1808 van 1 September 1849 - 2,97 Collecte Oostkerknamiddageen dito inhoudende een Coupon no. 1301van 1 Maart 1852 - 7,42} 24 Dec. Ineen verzegeld pakjen, van een vroegeren Leerling, een Coupon no. 1597 - 1,98 3 Jan. Collecte van den 2 Jan. Oostkerk nam.een verze geld pakjen met het opschriftVun eene aan God dankbare Moeder, voor het voorregt van vijf gezonde Kinderen te hebben. L.- 2,50 13 Aan huis ontvangeneen verzegeld pakjen, inhoudende - 2,50 Terwijl, onder het opschrift: Voor het Asyl Steenbeek, vroeger bij den ondergeteekende aan huis een pakjen bezorgd werdinhoudende één Gulden. Middelburg, 13 Januarij 1853. J. J. L. TEN KATE. HIKnil^llIIKG, 14 Januarij. Bij besluit van den 10 dezer maand heeft Z. M. op nieuw voor don tijd van drie jaren, in te gaan met den 1 april, tot directeur van wege den handel bij het vrije entrepot te Middelburg benoemd, jhr. W. R. Boddaert. Wij vernemen dat met 1 april aanstaande tot direc teur en kommandant van hot marir.e-departement, te Vlis- singenbenoemd is de heer Ferguson, schout-bij-nacht op non-activiteit. - Bij de op gisteren gehouden aanbesteding van eenige vernieuwingen en herstellingen aan het burgerlijk en mili tair buis van verzekering, met het onderhoud gedurende 1853, is zulks aangenomen door den heer G. Jeras alhier, voor eene som van 1620. Men verneemtniet zonder leedwezendat de fondsen dezen winter door de commissie Loon voor werk voor het afgraven der stads wallen beschikbaar gesteldreeds voor het grootste gedeelte zijn uitgegeven ten gevolge waarvan dit voor vele huisgezinnenbij gebrek aan andere hulpmidde len zoo nuttige werk, weldra geheel zal moeten ophouden. Eergisteren middag is van Parijs te 's Gravenhage terug gekeerd de baron d'André, minister van Frankrijk bij ons gouvernement. Zeer zeker ook met het oog op het deerniswaardig om komen van een krankzinnig jongelingbij gelegenheid van een brand in Noordbrabant, heeft de minister van binnen landscbe zaken dezer dagen 'de gemeentebesturen doen aan schrijven om voortaan geen krankzinnige personen meer in partikuliere woningen te verplegen, daar het maar al te dui delijk gebleken is, dat enkelen op eene met de inenschelijk- lieid niet strookende wijze worden behandeld. Te Lisse is door den kerkeraad der Hervormde ge meente beslotendat voortaan gecne bedeeling zal uitgereikt worden aan leden der gemeente die sterken drank gebrui ken. Vroeger was dergelijk besluit reeds genomen door de diakonie-besturen te Wassenaar, Putten, Vlissingen en Tub- bergen. Bij dispositie van den minister van binnenlandsche zaken van 5 jan. 1853is aan de heeren W. C. BradeM. J. Brade H. van Lokhorstde Loos en Corst Waremme, te Am sterdam en te Brusselde vergunning verleend tot het doen van opnemingen waterpassingen en grondboringen in de Peel gelegen in de provinciën Noordbrabant en Limburg. De uitgever der nieuwe nijmeegsche courantGel derland," werd den 8 dezer, bij vonnis der arrondisscments- regtbank te Bredater zake van den wel-eerw. heer J. M. Triebeisdeken en pastoor der roomsch-kalliolijke Augus tijnen-kerk, in een artikel zijner courant te hebben gelasterd, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden geldboete van 500 en gemis der burgerregten gedurende den tijd van 10 jarenmet toewijzing van den eisch der beleedigde partij tot aanplakking van het vonnis aan al de kerken van het district, en verwijzing in de kosten. De verdediging werd voorgedragen door mr. Arions. Naar men verneemt zal de veroordeelde zich van dat vonnis in hooger beroep voorzienen alsdan door den lieer mr. Lip man, advokaat te Amsterdam, worden bijgestaan. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, luitenant-ter-zee 1ste klasse Dibbetz, is verleden maandag van Hellevoetsluis naar het Nieuwe Diep teruggekeerd. Hot vertrek van Zr. Ms. stoomschip Sindoro is vast gesteld op den 25 dezer. Den 23 dezer zal van Harderwijk per scheepsgelegen heid naar het Nieuwe Diep vertrekken, een detachement sup pletie-troepen sterk 50 onder-officieren en manschappen onder kommando van den lsten luitenant der infanterie J. Bonn en de 2de luitenants C. M. Nubour en J. C. S. van Epsals medegoleiders alle van het west-indische leger ten einde den 25 daaraanvolgende over te gaan aan boord van het schip Ystroom, ten einde naar Curapao te worden overgevoerd. Den 7 dezer werden door de policie in een logement te Dusseldorp in hechtenis genomen twee Nederlandersdie zich door herhaalde pogingen om in winkels waar zij eene klei nigheid kochten hollandsche coupons en andere lands-effccten teo-en geld te wisselen, verdacht hadden gemaakt. Het in gestelde onderzoek onder de pakgoederen der beide reizi gers die overigens geen pas hoegenaamd hadden en buiten dien bekenden vreemde namen in het vreemdelingea-boek te hebben opgegeven, leidde tot de ontdekking, dat zij in bet bezit waren van onderscheidene duizenden baar geld en eene menigte kostbaarhedenzilveren lepels enz., die zij op eene, groote verdenking wekkende wijze in kousen en andere klee- dingstnkken verstopt hadden. Sommigen vermoedendat een en ander afkomstig is van eenen voor vier maanden te Roermond gepleegden belangrijken diefstal. Weder anderen denken daarbij aan het dezer dagen aan den Helder gepleeg de misdrijf. Dit laatste denkbeeld schijnt ook door den koop man A. de Jong aan den Helder gedeeld te worden j althans naar men van daar van den 10 schrijft, heeft deze zich on- middelijk naar Dusseldorp opreis begeven, om te zien of de beide gevangenen de daders zijn van den bij hem gepleeg den diefstal. Eng-elanil. Londen 10 januarij. Men zegt, dat de hertog van Wellington tot opper-stalmeester der koningin benoemd is. De Times beeft heden een triomfkreet aan in cijfers over den uitslag der handels-politiek in Engeland, onder de leiding der mannen die thans het bewind voeren. Het artikel eindigt niet eene warme lofspraak, en alle tegenkanting wordt als uiterst onwaarschijnlijk beschouwd. - Kapitein Ilayeen der commissarissen van policie te Londenheeft een belangrijk verslag opgemaakt over de slaap steden in de hoofdstad. Men ziet uit dat stukdat 3300 slaapsteêhouders des nachts 50,000 personen huisvesten, die onder toezigt der policie staan. In het beneden-kwartier van Westminster huisvest een man twintig jeudige vrouwen die verschrikkelijk diep gezonken zijn. De ruwe wijzewaar op hij haar behandelt en aanspreektzelfs in bijzijn der po- licie-agenten bewijst dat die ongelukkigen geheel aan zijnen wil zijn onderworpen. Wanneer zij hem niet betalenslaat hij ze onbarmhartiglijk. In die akelige verblijvendoor die ven bezochtwordt bestendig kaart gespeeld waarbij eene legerstede tot tafel dientterwijl op een gedeelte daarvan half naakte vrouwen liggen. Slechts bevende treedt de po licie daar binnenhoewel zij door den eerbied aan de over heid verschuldigdbeschermd wordt. De policie-beambten hebben in eéne kamer dertig personen gevonden, mannen en vrouwen fbijna alle Ieren), die dronken, vloekten, twist ten en zich aan de schandelijkste bedrijven overgaven. Op een strooleger in eenen hoek zat eene oude, met lompen be dekte vrouweene pijp te rooken. In eene andere kamer lag een lijk voor een bed; het ontzielde ligchaam was met linten versierd en men zong en dronk in de nabijheid van den dood. Glazen noch deuren worden er gevonden en do bewoners merken dit niet eens op. Na middernacht vond men in een huis in Ckurch-lane, St. Gilles, zeven-en-dertig mannen, vrouwen en kinderen, al3 dieren onder elkander op den vloer liggen; alleen uit eenen schoorsteen kwam een weinig licht in liet vertrek. Een huis in Pheasant-Court Grfty's inn-i.'iiK!bevatte 78 personen. Een ander huis werd bewoond door 21 gezinnen gezamenlijk tellende 103 perso nen. Mannen, vrouwen kinderenbroeders en zusters alle liggen onder elkander te slapenzonder onderscheid van ouderdom of kunne. Het ware zeer te wenschen, dat men ernstig er aan dacht modelwoningen voor de behoeftigen te bouwen. De berigten uit de Vereenigde Staten tot 29 decem ber zijn van gering belang. De nieuwe president had zijn kabinet nog niet gevormdde vice-president Kingwiens doodstijding men te gemoet gezien had, is nagenoeg her steld. Ook aan die zijde van den Atlantischen Oceaan hebben hevige en nan houdende stortregens veel schade veroorzaakt. Biiitscliland. Weenen 8 jannarij. Bij een besluit van het ministerie zullen alle candidaten voor het een of ander staatsambt een examen moeten ondergaan van bekendheid met de duitscke taal. In don aanvang van dit jaar zal een kadetten-instituut te Neu-Cilly worden opgerigt. Het handels-ministerie heeft aan de kamer van koop handel een plan medegedeeldtot oprigting van een tentoon- stellings-ge'oouw voor proeven van binnen- en buitenlandscho industrie en natuur-voortbrengselen te Weenen. Uit Agram meldt men dat de keizer in het voorjaar Kroatië zal bezoeken, en zijne reizen, in het vorige jaar door het ongunstige weder gestaaktvoortzetten. Graaf Radetzky houdt tegenwoordig eene inspectie over de vestingen van liet Lombardisch-Venetiaansch Koningrijk. Berlijn 10 januarij. In do zitting der eerste kalner op heden is mot 85 tegen 19 stemmen het regerings-voorstel aangenomentot intrekking der gemeentewet. Met 87 tegen 11 stemmen besloot zij vervolgens tot opheffing van art. 105 der constitutie. De tweede kamer zal vermoedelijk niet voor den 13 de^r weder bijeenkomen. De koning en de koningin zijn heden van Charlotten- burg binnen deze hoofdstad aangekomen, om er voor eenigen tijd hunne residentie te vestigen. Franlirijli. Parijs 12 januarij. De Moniteur meldt dat de keizer, ten einde den rang der prinsen en prinsessen, welke niet tot het huis des keizers behoorente regelen besloten heeftdat zij onmiddelijk op het corps diplomatiquo zullen volgen en op dc afgezantenin geval het corps diplomatique niet verecnigd mogt zijn. Bij besluit op het rapport van den minister van oor log is bepaalddat de volgende etablissementen met het woord impérial zullen worden betiteld Het hotel der invaliden; de polytechnische school; do bijzondere militaire schoolhet militair prytaneum (vroeger militair collegio van la Flêebe); de kavalerieschool; de school van liet état-majorde school der artillerie en genie, de school voor militaire heel- en geneeskunde. Do etablissementen voor artillerie en genie zullen den al- gemoenen naam erlangen van établissement impérial. De fran3che ministers hebben thans bepaaldelijk den titel van excellentie aangenomen. Zaturdag avond heeft Z. M. de keizer de voorstelling in het Theatre Francais bijgewoond. Onder de veranderin-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1