IIDDELBURfiSCHE W COURANT. 1853. Mti® Donderdag 13 Januarij. ISesrturctf cw CtbmiiüötiNiticu. &iuttcni<iub£tftc Süijbiugcn. i3ttitcul(iiib0rfte JEijbtugcu. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. rEKPJCHTJre VJW TOMjTEST. Op onderstaande dagen, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door de Ontvangers der Registra tie belast met Domeinbcheerte Middelburg en Tholen en door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gental of niet in bet bijzijn van den Directeur der Registratie en Do meinen voor de Provincie Zeelandrespeetivelijk worden over gegaan tot de Openbare Verpachting bij opbod en afslag van de TOLLEK OP >g RIJKS «ROOTE WECEK, onder ieders Ressortte weten Door den Ontvanger te Middelburg op Donderdag den 27 Januarij 1853, in het Nederlandsch Logement in de Abdij te Middelburgten overstaan van den Notaris D. J. VAN DER HORST SERLÈ Door den Ontvanger te Tholen, op Vrijdag den 28 Januarij 1853, in het Logement Zeelands Welvaren, te Tholen, ten overstaan van den Notaris W. J. VAN VOORST CATSHOEK. Door den Ontvanger te Sas-vnn-tïent op Maandag den 31 Januarij 1853, in de Herberg de Eenhoorn, te Oostburgten overstaan van den Notaris I. C. O. BEN- TEYN. De Verpachting zal geschieden zonder de 6| Opcenten en voor den tijd van één jaarin te gaan den 1 April 1853. De algemeene en bijzondere Voorwaarden van Verpachting, benevens het Koninklijk Besluit van den 29 October 1833 (Staatsblad no. 59), liggen ter lezing ten Raadhuizen der Ge meenten MiddelburgZierikzeeTholenSas-van-GentSluis OostburgAardenburgBreskens Eede Nieuw- en Sint- JooslandPoortvlietScherpenisse en Schoondijke alsmede ten Kantore van den Directeurvan de Ontvangers en van de Notarissen voornoemd, en verder op de gebruikelijke plaatsen. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. JtltlilJKE-V EST TK If /JIlIiX De Durgemeester en Wetlioiulers van IHiddcIlmrg, ontvangen hebbende een rcquest van DAVID KOETSKo renmolenaar houdende verzoek om den Pelmolen op het Vlissingsche Bolwerk tot een Korenmolen in te rigtcn Brengen het bovenstaand verzoek ter kennis der Ingezete nen, onder modedeeling dat, naar aanleiding van het Konink lijk Besluit van den 31 Januarij 1824 (Staatsblad no. 19), rakende de vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Tra/ijken, op Vrijdag den 21 dezer maand, des namiddags ten één uur, ten Raadhuize dezer Gemeente, de vereischte informatien de commodo et incommodo, met opzigl tot dezen Korenmolen, zullen worden genomen; wordende mitsdien een iederdie vermeenen mogt daartegen eenige bezwaren te moeten kenbaar maken, uitgenoodigd zich ter aangewezene plaats en uur daartoo te vervoegen. Middelburg den 10 Januarij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER, AMtMJIESI VEEST. De Directie der Tereenlging tot liet bezoeken der Armen, met belangstelling en blijdschap vernomen hebbende dat het Muzijkgezelschap uit kunstliefde het voornemen heeft, om op 27 dezer een Concert bij inteekening te geven ten voordeele der Armenwaarvan de opbrengst aan de Ver- eeniging zal worden ter hand gesteld neemt, de vrijheid hare Stadgenooten uit te noodigon, door eene ruime inteeke ning te willen medewerken om de opbrengst van dit Concert tot een hoog bedrag op te voeren, opdat de ondersteuning, welke de Armen daardoor kunnen ei-langente milder zijen de verdienstelijke Toonkunstenaarsdie geheel belangloos hun tijd en talenten aan een zoo edel doel wijdendaarvan des te meer voldoening mogen inoogsten. Middelburg den 10 Januarij 1853. De Directie der Verecniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. J. M. BRIEVE, Secretaris. RIDDELBIIR», 13 Januari]. Te dezer stede is sedert eenige dagen in omloop een adre3 aan Z. M. den koningbereids door een aanzienlijk getal ingezetenen onderteekend. Daarbij wordt verzochtdat het Z. M. moge behagen de dezer dagen op nieuw aangevraagde concessietot het aanleggen van een havcnkanaal en het af dammen van het Sloe, in te willigen. Naar wij vernemen heeft ook de kamer van koophandel, alhier gevestigd, zich tot ondersteuning dezer aanvrage tot Z. M. gewend. Bij de opening der stembriefjes tot verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Vlissingenin de plaats van den heer J. Poleydie voor de op hem uitgebragte benoe ming had bedankt, is gebleken, dat ingekomen waren 195 briefjeswaarvan 5 van onwaardeterwijl de heeren A. Ruysch en J. B. de Grooff op zich vereenigd hadden, de eerste 37 en de tweede 21 stemmen. Weshalve tussehen deze beide heeren eene herstemming zal moeten plaats hebben. Z. M. heeft bij besluit van den 4 dezer goedgevonden te benoemen tot officier van gezondheid 3de klassebij de militaire geneeskundige dienst in Oost-Indiëden heer L. J. de Roock. Bij Zr. Ms. besluit van den 5 dezer zijn de navolgende of ficieren, op hun verzoek, terzake van langdurige dienst, op pensioen gesteld, als: de kapitein bij het 3de regement in fanterie C. de L'angle, onder toekenning van den rang van majoor, ten bedrage van ƒ1080, en de kapitein, plaatselijk- adjudant der 1ste klasse te GeertruidenbergP. ten Houten, schrijvende ten Hout, ten bedrage van f 900. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn tot correspondenten benoemdom de hoofd-commissie tot de geologische kaart en beschrijving van Nederland in hare werk zaamheden te ondersteunendr. A. Brants lid der gedepu teerde Staten van Gelderlandop den huize het Joppe bij Zutphen; de heeren J. J. Bruinsmaapotheker te Leeuwar den; A. Fokker, med. doet. te Middelburg, en J. II. Stork, predikant te Weerselo. Z. Iv. II. prins Hendrik werd gisteren uit Weimar in de residentie terug verwacht. Na de voltrekking van het hooge huwelijk zal Z. D. II. de hertog van Saxen- Weimar zich weder naar Oost-Indië begeven. De minister van binnenlandsche zaken de heer Thor- beckeheeft sedert eenige dagen eene ligto ongesteldheid ge had; Zijne Exc. is daardoor verhinderd aan het ministerie te komen en heeft uit dien hoofde de gewone audiëntie van zaturdag moeten afzeggen. Eergisteren heeft Zijne Exc. zijne werkzaamheden aan het ministerie kunnen hervatten. Als eene zeldzaam voorkomende merkwaardigheid wordt uit 's Gravenhage gemeld, dat de weduwe Helena van Gel der, geboren Wennik, moeder van een in ons midden geacht toonkunstenaarden 10 dezerden honderdsten verjaardag harer geboorte heeft mogen vieren. De oude vrouw wier achter-kleinkind zich eerlang in den echt zal begeven is in het volkomen genot harer geestvermogens en bezit vooral een bijzonder sterk geheugen. Te meer mag haar hooge ouderdom als eene zeldzaamheid worden vermeldomdat zij in de jongste jaren twee malen een zeer ernstigen val had gedaan, waardoor eenmaal eene operatie aan het hoofd nood zakelijk werd geachtwelke de heer van der Hegge Zijnen met den besten uitslag volbragt. Voor dien tegenspoed ging de oude vrouw nog op haar 97ste jaar alleen uit en deed toen zelfs alleen eene reis naar Amsterdam, om hare dochter te bezoeken. Onder de voorbeelden van brutale en listige opligting welke zich in dezen tijd hebben opgedaanis er eendat bijzondere opmerking verdientniet alleen om do sluwheid en volharding, waarmede de delinquent zijne plannen wilde doordrijvenmaar ook om de hier te lande vreemdsoortige omstandigheiddat het een zwarte was die eenige blanken in hun eigen land om den tuin leidde. Een neger, genaamd William Augustus van der Gryp, die te Elmina, ter kusto van Guinea, de functien van pakhuisbediende vervulde, schoen die betrekking beneden zijne waardigheid te achtenalthans hij wist zich eene europesche kleeding te verschaffen en naar Engeland te komen. Daar heeft hij zich eenigen tijd opge houden en in weerwil dat zijn voorkomen hem in het oog moest doen vallen, heeft men niet kunnen ontdekken wat hij daar uitvoerde of waardoor hij in zijn onderhoud voor zag. Weldra echter Engeland verlaten hebbende, kwam hij te Rotterdam aannam aldaar zijn intrek in een onzer voornaamste logementenen gaf zich uit voor den zoon van een der meest gegoede ingezetenen van zijne geboorteplaats, die hij wist dat vroeger in dit logement gelogeerd had. Onder voorwendsel dat hij zijne goederen te Londen gelaten had, leende hij van den eigenaar van het hotel geld en be gon nu zijne plannen te ontwikkelen. Een der eerste mid delenwaarvan hij zich trachtte te bedienen om vertrouwen te winnen, was zijn voorgeven, dat hij handelaar was te Sierre Leone, en, onder belofte van groote en winstgevende zaken met hen te doenwilde hij eenige kooplieden hier ter stede verlokken hem geld te leenenzelfs voerde hij aandat hij voor eene aanzienlijke waarde aan stofgoud had medegebragt, dat zich te Londen bevond; maar zij waren verstandig genoeg zich niet met hem in te laten. Nu rigtte onze don kerkleurige ckevalier d'industrie zijne blikken op Amsterdam en 's Hagewaar hij werkelijk (voornamelijk in laatstge noemde stad) het geluk had in zijn oogmerk te slagen en sommige ligtgeloovigen voor eene zekere som op te ligten. Nu geraakte hij echter al spoedig in handen der justitie werd door de arrondissements-regtbank te 's Gravenhage schuldig verklaard aan opligting jegens onderscheidene perso nen zoo te Amsterdam als te 's Hageen veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en 1500 boete. Hij ondergaat zijne straf reeds in het huis van correctie te Hoorn. In de gemeente Helder is op 2 januarij jl.onder ver zwarende omstandigheden, ontvreemd: 1 bankbiljet 1000 no. 125; 6 dito ieder groot 300, in dorso geteekend J. A. de Jongh; 20 muntbiljetten, elk groot 100; 4 certifica ten 2f pet. nat. schuld, elk groot ƒ1000, no. 5759, 37386, 140927 en 144780 (het kantoor niet gemeld) 1 dito 3 pet. groot ƒ100, no. 290; 1 hypothecaire obligatie ad 1200, op een perceel te Alkmaaraan verschillende muntcirca 2000eenige engelschefransche en spaansehe muntstuk ken, eenige oud-hollandsche, meest gerande muntstukken, en daaronder van 3 2.60, 1,40 en 1eenige bewij zen van eigendom van vaste percelen te Helder en Nieuwe- dieponderscheidene polissen van brandassurantie 1 bewijs van deelgenootschap in de utrechtsche maatschappij tot ont ruiming van woningen enz.; 1 testament en bewijs van boe delscheiding eene partij nieuw gemaakte gouden en zilveren voorwerpenen voorts eenige wisselspapieren en schuld bekentenissen in twee portefeuilles. De officier van justitie verzoekt nasporingaanhouding en berigt. Van deze dief stal worden beschuldigd1 A. J. de Jong (zoon des besto lenen), wonende te Helder, oud 30 jaren, lengte middelmatig, aangezigt smal, kleur bleek, haar en wenkbraauweu zwart, oogen donkerbruin, neus spits, mond wat vooruitstekend; kleeding: donkergrijze paletot, lakensche broek peten laarzen. Hij is den 3 dezer per eersten spoortrein van Haarlem naar Rotterdam vertrokken; 2. N. N., medepligtige en heler, wonende volgens voorgeven te Rotterdam, oud 23-h 24 jaren y lengte middelmatig, aangezigt schraal, kleur blozendhaar en wenkbraauwen blond, oogen blaauw, neus spijs; klee ding: blaauw donkere paletot en pet. Beiden worden be schuldigd van het misdrijf, diefstal met braak. Te Meppel is den 7 dezer door verscheidene personen, 's avonds omstreeks 54 ure, een buitengewoon groot en prach tig vurig luchtverschijnsel waargenomendat de schaduw even scherp begrensde als de helderste volle maan. Het vertoonde zich slechts eenige minuten in de rigting van het sterrebeeld Odionterwijl het langzam uit elkander week en verdween. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, luitenant-ter-zee 1ste klasse II. Camp, is zondag uit Texel naar Hellevoetsluis vertrokken, om van daar manschappen voor Zr. Ms. stoom schip Sindoro af te halen en naar het Nieuwe Diep over te brengen. Zr. Ms. transportschip Prins Willem Fredcrik Hen drik, onder bevel van den kapititein-luitenant-ter-zee G. H. Buschmanvan Hellevoetsluis naar Bataviais 11. woensdag ter reede van Deal binnengeloopenhebbende den vorigen nacht een anker en ketting verloren. Kerknieuws. Ds. B. Gewin heeft de beroeping naar Oud-Loosdrec'nt aangenomen. Engeland. Londen 8 januarij. Heden werd aan het bureau van binnenlandsche zaken een kabinetsraad gehouden. Wat men reeds eenigermate uit lord Aberdeens rede bij de aanvaarding van het bewind opmaakte, schijnt zich te bevestigennamelijk dat die voormalige gemoedelijko tegen stander van de politieke emancipatie der Joden te dien op- zigte geheel van zienswijze veranderd is, zoodat de einde- lijke toelating des barons Lionel van Rothschildt als lid van het lagerhuis weldra te gemoet wordt gezienen men overi gens op eene groote uitbreiding van de burgerlijke regten der Israëliten rekent. De openbare inkomsten des rijks hebben in het den 5 dezer geëindigd kwartaal 702,776 ponden sterling meer dan in dezelfde drie maanden van het vorige jaar, en over het geheele jaar 978,926 ponden sterling meer dan in het vorige jaar opgeleverd. De eenige en dan nog weinig beduidende vermindering wordt in het hoofdstuk der in- en uitgaande regten waargenomen, terwijl al de overige hoofdstakken eeno voordeelige uitkomst opleveren. Volgen3 eeno uit officiële bronnen geputte opgave, be staat de britsche zeemagt thans uit 545 oorlogsvaartuigen, voerende elk 2 tot 120 stukken geschut. Daaronder zijn 180 gewapende stoombooten, van 100 tot 800 paardenkrachten. Deze vloot de grootste die ooit eenige zeemogendheid heeft bezeten gebruikt in vredestijd de dienst van 140,000 zee lieden 2000 scheepsjongens en 15,000 mariniers. De ingenieur J. Nasmyth, reeds door de uitvinding van den naar hem genoemden krachtigen stoomhamer bekend, heeft een nieuw werktuig van vernieling uitgevondendoor middel waaraan hij gelooft het grootste vijandelijke schip dat eeno landing zou durven wagen in ecnen slag te kunnen ver nielen, en waaraan hij den naam van Nasmyths vlottende mortier gegeven wil hebben. Hij heeft verlof tot het nemen van proeven met dat werktuig gevraagd. Te Strontulla, in het kerspel Kilmore, overleed onlang» zekere John M'Innes in den ouderdom van ruim 105 jaren, vermoedelijk de hoogst bejaarde bewoner van het vereenigd koningrijk. Niet lang geleden legde hij nog een weg van vier mijlen te voet af. Duiiscliland. Weenen 6 januarij. Men meldtdat do baron Kollner v. Kolleusteinadjudant des keizers, dezer dagen naar Triest is vertrokkenalwaar hij gisteren zou aankomen en zicli onmiddellijk inschepen naar Cattaro (Dal- matie), ten einde van nabij het oog te houden op het tooneel des* oorlogs in Montenegro. Men gelooft alhierdat de zaak van Montenegro meer gewigtige gevolgen zal hebben dan men algemeen verwachtte. Van Cattaro wordt, per telegraaf, nopens de aangele genheden in Montenegro gemeld, dat de vesting Zabljakdoor de Montenegrijnen verlaten ishebbende zijalvorens te ver trekken de wallen geslecht. Men verzekert, dat deze aftogt is geschiedt op raad van den russischen consul te Ragusa. De Turken hebben echter devesting niet binnen durven trekken uit vrees dat dezelve geheel zou zijn ondermijnd. Omer pacha heeft zich tegen de Montenegrijnen in beweging gesteld en tracht zijn volk door de meest opgewondene aan spraken moed in te boezemen. Van de andere zijde rukt de pacha van Skutari (Albanië) tegen de Montenegrijnen op. Deze schijnen echter te zeer op de tusschenkomt van Oos tenrijk en Rusland te rekenendan dat zij den vijand zouden vreezen. De eerste oostenrijksche spaarkas te Weenen heeft aan den rijks-primaat van Hongarije eene som van 200,000 tl. geleend, welke som zal strekken tot voltooying van de prach tige Domkerk te Pesth. Berlijn 9 januarij. Tot de verkiezing van den graaf Schwe- rin, tot president der tweede kamer, heeft de katholieke fraktie het hare bijgedragen, doordien zij hare 42 stemmen, aanvankelijk bestemd voor den heer Waldbott, op den graaf Schwerin uitbragt, toen zij zag, dat haar candidaat geen kans had gekozen te worden. De bevolking der verschillende statendie het Duitsch Verbond zamcnstellenbedraagt het cijfer van 68,766,000 zie len, waarvan Oostenrijk 36,514,400, en Pruissen 16,347,000 inwoners heeft. Het bestaande plan, om de marine van het ministerie van oorlog te scheiden, schijnt voorloopig uitgesteld te zijn. De koning is gisteren met zyn hof van Potsdam naar Charlottenburg vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1