MIDDELRURGSCHE COURANT. 1853. Dingsdag 11 Jauuarij. Bij dit no. behoort het verslag van den gemeen teraad van Vlissingen, zitting van 7 Januarij 1855. ijcstiitrcu en Qtbmiiïiötiraticn. fêiuucnlanbddte QTijbiagcti. ïhtilculanböchc Qtijbtngcu. GrEJaMSElWEB.JLA.M. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 12 Januarij 1853, des namiddags ten één ure eene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 10 Januarij 1853. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. BETlMVt; van Blente-SSorg-togten en der Akade- mii'-School- en Kindergelden, over 1852 aankomende Hoeren Predikanten in Walcherenten Kantore van den Be taalmeester en bij Heeren Ontvangers der Directe Belastingen. POJLICME. De Eigenaar eener ailIi'WEJISEJÏ' Ilïl Al'EI^KT gisteren op den Seiswal gevonden kan dezelve op liet Bureau van Policie terug bekomen. De hieronder vermelde Goederen te Westleapelle aange spoeld en geborgen zijndezoo worden bij dezeter reclame bij den Burgemeester van die Gemeente, voor de eerstemaal opgeroepen, de Regthebbenden op: Een Mast, lang 15,75 El, zwaar in den omtrek 1,15 El, en vier stukken Wrakhoutwaaronder een stuk van een Dekbalkgemerkt sidmdïs; Voor de tweedemaalde Regthebbenden op: Een Mast, lang 17 El, eene afgebroken Steng lang 7 El, drie nieuwe Greinen BSeelenlang 6 Eldrie ScSieeps- Ilckdeelen lang 6,5 Elzes Eiken Sclieepsdeelen lang van 4 tot 6 El, een dito, lang 9,5 El, een Scheeps. hout lang 12,5 Eldik in den omtrek 0,75 El, drie BSek- halken, lang 6 El, benevens eene partij Schccpsliout PlankenTouwen en EMokken en Voor de derdemaal, zij, die regt hebben op: Eeije Vijfriems Stoep, lang 5,60, breed 1,70 El binnen werks van buiten wit geschilderd met eenen zwarten rand en van binnen groen; eene Steng, lang 6 El; drie nieuwe Greinen' Beclen lang 6 El, twee dito lang 4 El, zeven Scheeps-Beliiteelen lang door elkander 5 Elen eene partij Keeltjes van 1 tot 3 El. MAATSCHAPPIJ TOT JVB7T VA.HkT 'T JlhG-EMEEW. DEPARTEMENT MIDDELBURG. Vergadering op Woensdag den 12 Januarij 1853, des avonds ten zeven ure precies. Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. DE MARET TAK, Secretaris. JUSMBSESI VMEJST. Wéstkafelle, den 8 Januarij 1853. Diakenen van het Hervormd Armbestuur der Gemeente Westka-pelle maken dankbare melding eener ontvangene gift, onder de letters A. S., van een Muntbiljet no. 73422 groot 100. Wij hopen dat het voorbeeld van den edelen gever of geef ster navolging moge vinden, ten einde eenigzins in de behoef ten der vele Armen onzer Gemeente te kunnen voorzien. J. MINDERHOUT) Az.Prossea. L. EOELSE Wz., Scriba. DÜDDKI/Briti; lO Januari]. Ten gevolge der organisatie van bet korps marinierszal de divisie, onder bevel van den majoor Nabal, van Vlissin- gen naar Amsterdam worden verplaatstmot achterlating van slechts eene kompagnie onder bevel van den kapitein Vrc- denbergzullende de staf met bet korps in de hoofdstad worden geconcentreerd. Bij dispositie van Zijne Exc. den minister van financiën, voorloopig belast met het bestuur van het departement voor de zaken der hervormde eeredienst enz.is de lieer K. Ja- cobson Sz. alliier benoemd tot lid en thesaurier der nedor- landscbe godsdienstige israëlitische schoolcommissie over het ressort Middelburg. Wij hebben van zeer nabij vernomen, dat ons bcrigt omtrent don ongunstigen toestand van den nieuw benoem den hoogleeraar ds. A. Niermeyer, in onze courant van 4 januarij 11., zeer overdreven is geweest, daar bij slechts eenige dagen zijn predikwerk heeft moeten stakenmaar niet bedlegerig is geweest, noch zich van andere gewone werk zaamheden beeft behoeven te onthouden. Wij twijfelen niet of deze medeeling zal door velen met belangstelling ontvan gen worden. Verleden vrijdag is te Goesin eene geadjourneerde vergadering, de nieuwopgerigte kamer van koophandel en fabrijken, onder voorzitting van den burgemeester, gecon stitueerd. Onmiddelijk daarna ging men over tot bet benoe men van eenen president, waartoe bij volstrekte meerderheid van stemmen is gekozen de heer J. Fransen van de Putte terwijl tot secretaris is benoemd mr. J. G. ab Utrecht Dres- selhuis. Wij vernemen, dat Z. M. den beer Speelmanluitenant- ter-zee der 1ste klasse en onder-equipagiemeester te Helle- voetsluis, heeft benoemd tot equipagiemeestermet den rang van kapitein-luitenant. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is, in afwach ting dat de premien, tot hiertoe van regeringswege voor on derscheidene takken der zeevisscherij verleend, geheel inge trokken wordeneene verdere inkrimping van die premien vastgestelden diensvolgens bepaald Art. 1. Voor de onderscheidene zeevissclierijenwaaraan, tot over 1850 ingesloten, van regeringswege premien waren- toegezegd, zullen ook over het jaar 1853, voor zoover die visscherijen overeenkomstig de bestaande bepalingen zijn uit geoefend, premien worden verleend, te betalen uit hoofd stuk V, art. 132 der staatsbegrooting voor 1853, vastge steld bij de wet van 23 december 1852. Art. 2. Om het bedrag dier premien te berekenenwordt voor elk schip tot grondslag genonmn bet beloop der pre mie die voor de soort van vissclierijdoor dat schip in 1853 uitgeoefend, tot over 1850 ingesloten was uitgeloofd. Van dit beloop wordendaar waar het te pas komtafge trokken de kortingendie tot biertoe plaats haddenwan neer de schepen hetzij niet voldoende ingerigt of uitgerust, hetzij te laat naar de visscherij vertrokkenof te vroeg van daar teruggekeerd, betzij in ecnig ander opzigt bij de uit oefening der visscherij van de bestaande bepalingen afgewe ken waren. Vervolgens wordtwanneer er geen aftrek om eene dier redenen te pas komt, de volle promie, en anders het beloop, dat na dien aftrek is overgebleven met vijftig ten lionderd verminderden liet hierdoor verkregen bedrag maakt de premie uit voor 1853. Art. 3. De som van 6400 sedert eenige jaren jaarlijks als subsidie voor een hospitaalschip ter dienste van de zout- baringvisscherij bewilligd, wordt ook voor bet loopeude jaar 1853 toegestaan. Do commissie tot inzameling van giften voor de achter- gelatene betrekkingen der negen varensgezellen te Hellevoet- sluis heeft op nieuw bekend gemaakt eenen staat der nog bij haar ingekome bijdragen, waaruit blijkt, dat, behalve bet vroeger gemelde bedrag van p. m. 12,000, nog is ont vangen eene som van omstreeks f 20,000, alzoo te zamen (met do 1034,35thans nog weder uit Triest ingekomen) de hoogst aanzienlijke som van meer dan 33,000. Uit de Willemstad wordt gemeld Een landbouwer alhier hadalvorens zijn land te be- zaaijen, de proef genomen hoeverre de geschoten tarwe, zoodanig als ze bij den afgeloopen oogst veelal is ingewon nen, daartoe kon gebruikt worden. Van de 40 graankorrels was er slechts één achtergebleven, en ook de daarop gedano bezaaijing in bet groot beeft bet beste resultaat opgeleverd, zoodat alles bij uitnemendheid is opgekomen. Als iets buitengewoons kan men meldendat hier thans rijpe doperwten van den kouden grond geplukt zijn, en aard beziën en heestergewassen in sommige tuinen bloeijen." De gemeenteraad van Delfzijl heeft voor de derde maal de zaak der straatverlichting dier plaats behandeld, en voor de derde maal hebben van de elf ledende zes buitenleden die dus de meerderheid uitmakende straatverlichting afge stemd, zoodat eene plaats als Delfzijl sedert 1 januarij des avonds in duisternis gedompeld is. In bet dorp Hommerts (Sneek) overleed den 1 dezer in den ouderdom van 94 jaren en 2 maandende persoon van Hette Itienks Grypsma, nalatende zijne vrouw, oud 92 jaren. Op den 6 junij 1779 gehuwd, mogten deze echtelieden zich alzoo gedurende 73£ jaar in hun onderling bezit verheugen. AVeinige dagen voor zijnen dood ontving de oude man nog een bezoek van zijnen 72jarigen zoon, die tot dat einde van zijne woonplaats Stavoren naar Hommerts was komen wandelen. Engeland. Londen 7 januarij. De staat der inkom sten, gedurende de laatste drie maanden, is volkomen over eenkomstig de door den laatsten kanselier der schatkist ge dane begrooting. De times zegt, dat Engeland, in zekeren zin nooit te voren gelukkiger tijdperk hoeft gekend. In ze keren zin slechts, want de inkomsten hebben gedurende het laatste trimester veel geleden ten gevolge van de jongste ver minderingen van belastingen. De verloopene drie maanden vergelijkende met de drie laatste van 1851, vindt men eene vermindering van 18,128 p. st.bewerkt door de reductie van de regten op de suiker en den geringeren aanvoer van tarwe. Ook de opbrengst der accijnsen bedraagt 13,324 p. st. minder dan in gelijk tijdperk van 1851 hetwelk voorname lijk is toe te schrijven aan de hooge prijzen der gerst De opbrengst der zegelgelden is gedurende de drie maan den met 187,544 p. st. en die van de directe belastingen met 233,951 vermeerderd, terwijl die der incomo-tax tot 100,382 is geklommen. De posterijen hebben 26,000 p. st. en de domeinen der kroon 40,000 p. st. meer opgebragtdan in ge lijk tijdperk van het voorgaande jaar. De algeheele vermeer dering der driemaandelijksche inkomsten bedraagt 557,759 p. st. Z. K. II. prins Albert heeft 50 p. st. geschonken aan het comité van werklieden ter oprigting van eene openbare boekerij in Marylebone te Londen. Lord Palmerston is zonder tegenstand te Tiverton her kozen. De redevoering, door hem tot zijne kiezers gerigt, werd algemeen toegejuicht. Het belangrijkste gedeelte der rede was, betgeen hij zeide, over het amendement, dat bij met betrekking tot den vrijen handel aan het parlement had ingediend. Men beeft thans het testament geopend van den heer Healdgescheiden echtgenoot van Lola Montèsen onlangs bij een schipbreuk nabij de Taag omgekomen. De heer Ileald heeft Lola een jaarlijksch inkomen van 900 p. st. bemaakt, en aan een hospitaal te Londen een legaat van 5000 p. st. Zijne tante die zich eerst tegen zijn huwelijk verzet had, en naderhand hem tot echtscheiding had geradenis door hem tot universele erfgename ingesteld. Uuitscliland.Weenen 4 januarij. Men verzekert; (fet de krooning des keizers vastgesteld is tegen de aanstaande maand mei. Ook wil men dat er thans geene afzonderlijke krooningen van de bijzondere landen zullen plaats hebben. Een dagblad verzekert, dat van hoogerhand in Hon garije het bevel gegeven is in alle openbare vonnissen of bescheiden Kossuth en de zijnen niet meer met den naam van agitatoren te bestempelen maar hen hoogverraders en oproer lingen te noemen. Uit Verona meldt men, dat er sprake is van de oprig ting van een afzonderlijk kommandement der oostenrijksche troepen aan gene zijde van de Po hetwelk te Ancona zijn zetel zoude hebben. Uit Dalmatie meldt mendat de turkscho flotille welke tegen Montenegro afgezonden isreeds aan de kust bij Dulcigno is aangekomen. De schepen moeten buitenge woon sterk bemand zijn. Berigten uit Damas van den 16 december, melden, dat de lójarige broeder van den schab van Perzië, Naïb-el-Dav- letaldaar was aangekomen. Hij werd van medepligtigheid beschuldigd aan den moordaanslagin de maand augustus op zijnen broeder gepleegd en zouden hem tot straf de oogen uitgestoken worden. De bede zijner moeder beeft die zwaro straf in eenvoudige ballingschap veranderd. Berlijn 7 januarij. Heden zal de tweede kamer zich bezig houden met de verkiezing van haren voorzitter. De graaf Schwerinde heer von Kleist Retzow en von Auerswald staan op do candidatenlijst. Eenige afgevaardigden zpn voornemens weder do questie van bet zout-monopolie ter sprake te brengen. De bondsvergadering heeft met eenparige stemmen be sloten Lodewyk Napoleon tot keizer te erkennen. Italië. Partikuliere berigten uit Rome meldendat de post van gouverneur der stad weder vervuld zal worden. Het gerucht, dat er een verdrag tusschen Oostenrijk en de pau selijke regering zou gesloten zijn, waarbij bepaald werd dat de oostenrijksche bezetting nog twaalf jaren in Rome zoudo blijven, wordt als ongegrond beschouwd. Meer waarde hecht men aan het berigtdat de fransche bezetting nog lang in die stad zal vertoevendaar de reorganisatie van liet pause lijke leger zeer langzaam voortgaat. Uit Florence wordt gemeld, dat de groothertog nog steeds ongeneigd is de echtgenooten Madiaï uit den kerker te ontslaan. Spanje. Madrid 2 januarij. Tegen den 4 dezer zullen luidens een koninklijk decreet, de verkiezingen voor de nieuwe cortes een aanvang nemen. frankrijk. Parijs 6 januarij. Meer en meer blijkt hetdat de erkenning van wege Rusland groote bezwaren lieeft opgeleverd, en dat de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en die mogendheid gevaar heeft geloopen van to worden afgebroken. Het was bekend dat de Russische o-e- zant reeds eenigen tijd zijne nieuwe geloofsbrieven had ont vangen. De regering alhier had den wenscb te kennen ge geven om bekend te worden gemaakt met den inhoud dier brievenalvorens tot de officiële indiening derzelve werd overgegaan aan welken wensch gereedelijk gevolg was ge geven door den russischcn gezant. De bewindslieden alhier zijn echter, naar men meldt, alles behalve voldaan geweest over den inhoud der brieven en hebben onder de hand aan den gezant te kennen gegevendat de keizerlijke re",erin,r geen genoegen kon nemen met eene verklaring, in welke Na poleon in met stilzwijgen werd voorbijgegaanen door den russisehen czaar genoemd niet zoo als zulks tusschen souve- reine vorsten gebruikelijk is, mijn broeder, maar slechts mijn waarde vriend. Van de zijde der fransche bewindslieden is, naar men van eene doorgaans goed onderrigte zijde verze kert, aangedrongen op eene verandering van den inhoud dei- geloofsbrieven, en is verlangd, dat Rusland zich indezen ge heel zou houden aan liet door Engeland gegeven voorbeeld. Door den heer Kisseleff is geantwoorddat hij zich aan zijne instructicn had te honden. Dit laatste schijnt de keizer en de meeste zijner ministers allezins te hebben geërgerd. Vooral moeten de heeren de Persigny en Drouin de Lhuys den keizer nadrukkelijk heb ben aangespoord, om niet te wijken, maar zich tegenover Rusland krachtdadig te doen gelden. Echter kan de dalin"- der fondsen, ten gevolge van het uitblijven der erkenning van Rusland, aanleiding hebben gegeven tot bet bedaren dei- staatkundige driften ten minste men verzekertdat de mi nister Fould herhaaldelijk conferentien heeft gehad met den beer v. Rothschildt en den keizerwaarin het onderwerp met bedaardheid is overwogen en de aandacht gevestigd op de nadeelen, welke voor het openbaar crediet konden voortspruiten uit het voortduren der bestaande onzekerheid. Ook wordt de engelsehc gezant, lordCowley genoemd als de staatsman, wiens bemiddelende tusschenkomst krachtdadig tot bet uit den weg ruimen der gerezene bezwaren beeft medege werkt. Die gezant moot onder anderen hebben aangevoerd dat de wijze, waarop de russische, oostenrijksche en pruissische regeringen vermeenden te moeten overgaan tot de erkenning van het keizerlijke bewind in den grond eene onverschillige zaak was, vermits men naderhand altijd op de "■ebezi^de uit drukkingen kon terugkomenmaar dat voor het oogenblik de erkenning zelve van het grootste belang was, en de fran sche bewindslieden zich niet al te naanwgezet moesten be- toonen. De raad van den gezant Cowley, en vermoedelijk ook die van den bankier v. Rothschildt, schijnt niet in den wind te zijn geslagen ton minste in den kabinetsraadwelke giste ren op het palcis dor Tuilerien is gehouden, is het onder werp der geloofsbrieven ter sprake gebragt, en heeft de minister Fould aangevoerd, dat de keizerlijke regering zeer goed bet voorbeeld van koning Lodewyk Philips kon volgen die gedurende achttien jaren genoegen had genomen met de

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1