MIDDELBURGSCHE COURANT: 1853. Zaturdag 4. 8 Januari). 3öc0hivctt et» Qbminiötiratien. i3iiuieiilaub0chc STijbtwgcu. 33uitculatib0che Gtijbingcu. Bnrgemeestei1 en lVcihmiilcr» der Gemeente Wis- senkerke en Geersitljlt c. a. zullenop Vrijdag den 21 Januarij 1853, des voormiddags om tien ure, in het Ge meentehuis aldaaronder nadere goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten publiek trachten aan te besteden Het opbouwen van een geheel nieuw SCHOOLLOKAAL in de nabijheid van het Camperlandsche Veer. Het Bestek en de Voorwaarden tot de aanneming bene vens de Teekening, zullen van heden af ter lezing en inzage liggen in het Gemeentehuis voornoemd terwijl op Maandag den 17 Januarij 1853, 's morgens 10 ure, de locale aanwij zing zal geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. DE MOOR. De Secretaris J. H. L. VADER. [Veebetering. De gift van 24,75 van C. B., waarvan de vermelding ons bij de dankbetuiging in het vorig no. latei- was verzochtis door misverstaan ook gevoegd bij de gift door de Evang.-Luth. diakonie ontvangen zij behoorde alleen vermeld te zijn geweest onder de giften bij de Vereeniging tot het bezoeken der armen ingekomen. MIDDELHlItk, 7 Januari]. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer is aan den gepen sioneerden kapitein-luitenant-ter-zee van het korps sedentaire zee-officieren in Nederlandsch-Indië D. J. de Man, vergun ning verleend tot het dragen van de uniform aan zijnen laatstbekleeden militairen rang verbonden. Bij koninklijk besluit van 25 november 1851 zijn in Belgie alle zeeschepenmet uitzondering van de schuiten en sloepen voor de vischvangst dienendeaan het onderzoek onderworpen, voorgeschreven bij art. 225 Code de commerce. Bij art. 347 van hot nederlandsch wetboek van koophandel is daarentegen dat onderzoek facultatief, en thans is het aan de ijverige pogingen van Zr. Ms. gezant te Brussel mogen gelukkenvan de belgische regering te verkrijgendat als reciprociteit voor hetgeen in de Nederlandenten aanzien der belgische schepen plaats heeftde nederlandsche sche pen insgelijks in de belgische havens van het gedwongen onderzoek worden ontheven. Van eene vischsloep van Ostendegenaamd Van Baal en gevoerd door schipper Van Courtwein, zijn eergisteren twee menschen in zee verdronken. Dit scheepje was op reis naar Antwerpen, en terwijl hetzelve over zijde sloeg en men bezig was voor den harden wind zeil te minderenvielen zij over3 boord. De vischsloep is zonder lading te Vlissingen binnengekomen. Uit Roozendaal wordt van den 1 dezer gemeld: De werkzaamheden aan den ijzeren spoorweg van Ant werpen op Rotterdam zijn op den liollandschen grond reeds begonnen. Men is verwonderddat men den weg rigt ten westen van Roozendaal, in plaats van eene oostelijke rigting te kiezenhetgeen aanzienlijk den afstand zou verkorten en derhalve de kosten verminderen." Z. K. II. de kroonprins heeft vrijdag te Amsterdam gedineerd en den avond doorgebragt bij den heer mr. R. J. 'Schimmolpenninckkamerheer des konings. Nieuwjaarsdag woonde Z. K. II. de godsdienst-oefening bij in de Wester- kerkonder het gehoor van ds. van Marken. Daarna bragt de prins den dag door op het paleis en dineerde met eenige jonge heeren waarmede hij aldaar heeft kennis gemaakt. Des avonds woonde Z. K. H. de voorstelling van Gjsbrecht van Aomstel en de Bruiloft van Kloris en Roosje in den schouwburg bij. Bijzonder verrast was de prins en ook hot talrijke publiek, toen in genoemd kluchtspel het afbeeldsel des konings aan den wand werd gehangen, onder de brui lofsgeschenken aan het echtpaar vereerd. Zondag was Z. Iv. II. in de nieuwe kerk onder het gehoor van ds. Swalue. Daarna bragt de prins weder een bezoek aan Natura Artis Magistrawaarna hij ten 3 ure, vergezeld van zijnen gouverneur, den heer Casembrooten van den jongen heer van der Duvn van Maasdam den Hortus Botanicus bezocht. Aldaar heeft de hoogleeraar Miquel Z. K. II. de merkwaardigheden dier inrigting aangewezen, en bijzonder hem den katoenboom, de papyrus-plant, de nephentes distil- latoriapisangkokospalmenelastische gom enz. doen zien welk een en ander door den prins met de grootste belang stelling werd bezigtigd ook bezocht hij het Blinden instituut en de maatschappij Arti et Amicitiae en bezigtigde aldaar met belangstelling de kunstwerken aangekocht door de ver eeniging tot bevordering van beeldende kunsten. Zondag gebruikte Z. K. II. het middagmaal bij den heer wethouder Messchcrt van Vollenhoven, en bezocht ook dezer dagen het atelier van den heer Pieneman. Don 4 heeft Z. K. H. des morgens met den trein van 11J uur de hoofd stad weder verlatennadat de heer Casembroot namens Z. K. II. den burgemeester met eene hartelijke toespraak had vaarwel gezegd. Z. K. H. werd door den heer I. Brouwer Ancher aan het station ontvangen, en nam vervolgens de reis aanvergezeld van den heer Casembroot en drie jonge heeren van voorname huizen. Kerknieuws. Middelburg januarij. Door den grooten kerkeraad der Evangelisch-Luthersche gemeente alhier is in zijne vergadering van heden, met zeer groote meerderheid van stemmen beroepen, als leeraar, ds. P. A. Roll, te Edam. Dr. N. Beets, predikant te Heemstede, naar de Kaap de Goede Hoop als hoogleeraar beroepen, heeft voor dat be roep bedankt. Burgerlijke Stand. Gedurende de maand december 1852 zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Vlissingen ingeschreven als Geboren: 28 kinderen; 16 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht; Overleden: 19 personen; 10 van het mannelijke en 9 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 3. Yan de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 8; van 1 tot 5 jaren oud, 1; van 5 tot 10 jaren, 0; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 0 van 20 tot '25 0 van 25 tot 30 0 van 30 tot 35 2 van 35 tot 40 0 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50 1 van 50 tot 55 1 van 55 tot 60 0 van 60 tot 65 1 van 65 tot 70 2 van 70 tot 75 2. Gehuwd6 paren. Te Goes zijn in 1852 geboren 235 kinderen, waarvan 126 mannelijke en 109 vrouwelijk, hieronder waren 2 twee linggeboorten gehuwd 37 paren overleden 164 personen daarvan waren beneden het jaar 64; van 1 tot 2, 5; van 2 tot 3, 6; van 3 tot 4, 4; van 4 tot 5, 4; van 5 tot 10, 5 van 10 tot 20, 6; van 20 tot 30, 6; van 30 tot 40, 13; van 40 tot 50, 8; van 50 tot 60, 12; van 60 tot 70, 14; van 70 tot 80, 17 zijnde 4 weduwenaars13 weduwen, 23 man nen 18 vrouwen52 mannelijke 54 vrouwelijke onge- huwden elders overleden en alhier ingeschreven 7 manne lijke en 2 vrouwelijkezamen 9. Levenloos aangegeven 8 van het mannelijke en 4 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen waren er 3 die door een toeval of ongeluk het leven verloren. Engeland. Londen 3 januarij. Lord J. Russell is heden als parlementslid voor de city van Londen en sir J. Graham eergisteren voor Carlisle herkozen. Tegen eerstge noemde had zich geen ander candidaat overgesteld; tegen sir J. Graham de heer Sturgeon, die echter slechts weinige stemmen verwierf. Ook sir G. Grey en andere leden van het nieuwe bewind hebben bij hunne herkiezingin de plaat sen voor welke zij afgevaardigd waren geenen of slechts ge ringen tegenstand ondervonden. De beambten der in- en uitgaande regten te Southamp- ton hebbenals maatregel van voorzorg tegen besmetting door de gele koorts aanschrijving bekomen om alle aan boord der west-indische paketten aldaar aankomende perso nen, welke aan koorts lijden, terstond naar het lazareth te doen brengen. Te Troon is verleden week een nieuw gebouwd clipper schip hetwelk gereed was om van stapel te worden gelaten op eene zeldzame wijze een paar dagen vroeger dan men voornemens was in zijn element opgenomen. De destijds heerschende storm deed het water tot zulk eene ongewone hoogte rijzeD dat de timmerwerf overstroomd en het schip door de kracht des vloeds van de helling geligt en in vlot water gebragt werd. Men snelde nog bij tijds toe om het voor anker te brengen en alzoo voor vernieling te behoeden. Met de Niagara heeft men hier berigten uit New-York tot 21 december 11. De onlangs tot vice-president der Ver- eënigde-Staten benoemde heer King was stervende. Te Scher- brok in Canada zijn rijke goudmijnen ontdekt. De gouver neur der provincie Sonora had de nationale garde gelast tegen de Franschen, onder de bevelen van graaf Raousset Boulbon die de onafhankelijkheid der genoemde provincie afgekondigd hadte velde te trekken. Te Vera Cruz en Guadalaï is een nieuwe opstand uitgebarsten. Te Tampico maakte de opstand voortgang. Iluit«cliland. Weenen 1 januarij. Volgen3 de Pruis" eische Zeitungzou Oostenrijk naar de herwinning van zij nen vroegeren invloed te Rome tegenover Frankrijk streven. De bereiking van dit doel is den heer D Prokesch-Osten als gezant opgedragen. In 1851 hebben van de 11,777 kiezers voor de neder- oostenrijksche kamer van koophandel8849 geen deel aan de verkiezingen genomen; in 1852 hebben van de 13,972 kie zers slechts 2644 gestemd. Aan onze beurs wordt sedert eenige dagen veel zilver geld te koop aangeboden. De hoop op het stijgen van het zilver-agïo schijnt dus niet bij de bevolking meer te bestaan. Berlijn 4 januarij. Prins Friedrich Wilhelm van Pruissen is gisteren van Koblentz alhier aangekomen. In den laatsten tijd zijn uit Duitschland verscheidene paketten godsdienstige traktaatjes naar Londen verzonden, met verzoek om vrijheid van invoerdaar zijtot bevorde ring van den godsdienstigen zin der in Engeland wonende Duitschers, verzonden worden. Tot dusver is dit aanzoek nog niet beantwoord. ■Franlcfort 3 januarij. Het geruchtdat de generaal La- moricière zijne onderwerping aan keizer Napoleon zou heb ben te kennen gegeven, wordt in onze politieke kringen stel lig tegengesproken. Van de overige in ballingschap levende fransche generaals wordt dit mede voor 's hands niet te ge- moet gezien. In Wurtemberg zullen de kamers in de eerste, dagen van februarij geroepen- worden om te beraadslagen over onder scheidene financiële mededeelingen van de regering. Uit Hanover» wordt medegedeeld, dat aldaar eene zoo groote menigte koopgoederen opgehoopt ligt, dat het aan bergplaatsen ontbreekt om die onder dak te brengen, zoo mede aan de middelen van vervoer, om ze naar de plaats hunner bestemming te verzenden. Eene ukase des keizers van Rusland verordentdat de nagelatene vier zoons en twee dochters van wijlen den her tog van Leuchtenbergop grond van hunne afstamming uit de keizerlijke familie den naam van Romanowski zullen aan nemen, met en benevens den titel van keizerlijke hoogheid Naar men nader verneemt heeft de erkenning van Na poleon III nu werkelijk van de zijde des bondsdag plaats gegrepen. Van elders wordt verzekerd, dat, op verlangen der noordsche mogendheden, Lodewyk Napoleon haar de toezeg ging zoude hebben gedaan datde fransche troepenop een niet zeer verwijderd tijdstip Rome zullen ontruimen. Keulen 30 december. Aan de redactie van de Köjnische Zeitung is heden een tak van een bloeij enden perzikenboom uit Rheydt overgezondenten bewijze van het zachte winter weder. Men had te Munchen gehoopt, dat met de komst van graaf Reigersberg aan 't bestuur de beijersche drukpers een beter tijdperk zou zijn ingetreden. De tijd heeft echter het tegendeel geleerd. Telkens worden de dagbladeu der oppo sitie in beslag genomen; hun toestand is zoo moeijelijk, dat men er zich over moet verwonderendat de enkele nog be staande liberale bladen zoo lang hun leven rekken. Men was niet zonder ongerustheid nopens de pruissische oorlogschepen, dieop den togt naar Madera, een storm heb ben beloopen. De Amazone was van de Gefion gescheiden en had in groot gevaar verkeerd. Beide schepen zijn echter behouden te Madera aangekomen en zouden zich van de ge leden schade herstellen. Een schrijven van de Gefion be helst dat de storm 10 dagen had aangehoudenmeermalen had men de hoop opgegevenhet schip't welk een groot deel van zyn takelwerk had verloren, te redden. Zwitserland. Door het orgaan der regering van Bern wordt een schrijven van den directeur van policie, den heer Druey, aan de bernsche directie van policie gerigt, medege deeld strekkende om onderzoek te bevelen naar den druk ker en uitgever van het geschrift Napoleon le petit. Uit den brief van den heer Druey blijkt dat dit bevel op hoog ver zoek van Frankrijks zijde geschiedt. Het is nog niet bekend welk resultaat de bedoelde nasporingen opgeleverd hebben. .Uit Parijs wordt gemeld, dat do zaak van het gesticht op den H. Bernardsberg weder op het tapijt gekomen is. De keizer Napoleon moet reeds vroeger als president ijverig belang in deze zaak gesteld hebben en thans zoude hij aan de bewoners van dit klooster stellige beloften gedaan hebben. De onderscheiden ontworpen spoorwegen in Zwitser land hebben te zamen eene uitgestrektheid van 234 kilomêtres. De kosten van aanleg worden op 50 milioen fr. begrootmen berekent de bruto ontvangst jaarlijks op 5 millioen, zoodat, na aftrek der kosten van exploitatie enz.nog een dividend van 6 pet. is te verwachten. Spanje. Madrid 28 december. De Gaceta zal zeer spoedig eene wet op de drukpers mededeelen, welke zal be rusten op de grondslagen eener dergelijke wet, onder het ministerie Narvaez door den marquis de Pidal ontworpen. De dagbladen zijn in het algemeen het nieuwe kabinet zeer genegen men weet met welke verbittering zy het kabi net van Bravo Murillo hebben bestreden. Op het baldat de koningin Maria Christina eergiste ren op het paleis heeft gegevenopende de koningin Isabella den dans met den generaal Aupick, den franschen ge zant. H. M. moet gedurende den contradans aanhoudend over Napoleon III met den generaal gesproken en zich zeer gunstig over hem uitgelaten hebben. Erankrijk. Parijs 5 januarij. Bij een decreet wordt bepaalddat de exceptionele omstandighedendie de creatie van militaire opper-kommandementen hadden gewettigdheb ben opgehouden te bestaan en de zaken op den ouden voet worden gebragt. Bij een ander decreet wordt eene commissie ingesteld, gekozen uit leden van het wetgevend ligchaam, den staats raad enz., belast met de verificatie der rekeningen over het dienstjaar 1851. Den eersten dezer hebben de maarschalk Je'róme, zijn zoon prins Napoleon en zijne dochter, alsmede prinses Mathilde, den titel van keizerlijke hoogheid aangenomen. Allen hebben eene lijfwacht, bestaande uit vijf-en-twintig man en een of ficier bekomen. Prinses Mathilde heeft bereids de gravin de Gouy tot hare hofdame gekozen, terwijl prins Jéröme en zijn zoon hun huis organiseren. De keizer is gisteren middag in een phaëton uitgereden, en heeft zichalleen vergezeld van kolonel Edgard Ney naar het raadhuis begeven. Bij zijne terugkomst werd hy door de vergaderde menigte met groote geestdrift begroet. De heer Alfred Arago, een bekend schilder en zoon van den beroemden sterrekundige van dien naam is ter ver vanging van wijlen den heer Felix Cottrautot inspecteur bij de akademie van fraaije kunsten alhier benoemd. Naar men verneemt is hijdoor het aannemen dier betrekking met zijn vaderbroeder en ooms geheel in onmin geraakt. Men heeft berekenddat de maarschalk de St. Arnaud een jaarlijksch inkomen van staatswege heeft van 300,000 francs; hij geniet als minister van oorlog 130,000, als opper stalmeester 100,000, als maarschalk van Frankrijk 40,000 en als senator 30,000 francs. De maarschalk Magnan geniet als opperjagermeester 100,000 als maarschalk 40,000als senator 30,000 en als opperbevelhebber van het leger van Parijs 40,000, en dus te zamen 210,000 francs. Prins Lucien Murat eischt van den koning van Napels terugbetaling van het kapitaal en de interessen der meubelen enz., welke koning Joachim Murat toebehoord hebben en nooit teruggegeven zijn; de prins vordert in het geheel eene som van 12 millioenen. In antwoord op de gedane eischen zou de koning van Napels gemeld hebben dat hij bereid is de primitive waarde der voorwerpen zonder de interessen der verloopen 35 jaren, terug te geven. De prins moet hierop nog niet nader geantwoord hebben. Eergisteren morgen heeft eene belangrijke plegtigheid plaats gehad; de weder-inwijding van de kerk St. Geneviève

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1